ympiscoe en TAMELIJK GUNSTIGE LOTINGEN VOOR WATERPOLO EN HOCKEY Emil Zato pek, de eens zo vermaarde Tsjechische locomotief in zwemhad Een vreemd gesprek met een vreemd meisje Dawn Fraser, zwemster uit Australië Hockeyploeg gaat op dieet Olympisch allerlei PROF-ZWEMSTER MARY KOK STAAT INGESCHREVEN Kleine souvenir jagers een last Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 23 augustus 1960 Derde blad no. 30132 (Van onze speciale verslaggever Herman Kuiphof) Rome, 22 augustus Vanavond, toen de mar telend-warme zon deze prachtige, warm-door- stoofde-stad tot onze diepe vreugde eindelijk verliet, stond een Nederlandse ploeg aangetreden op een nuchter asfaltplein in het grote, royale, maar kazerne-achtige gebouwde Olympische dorp. Voorop stond chef-de mission Kerdel, achter hem een rij meisjes, met voorop Ria van Velsen, Ada de Haan en Iet Koster'—Van Feggelen, de train- ster. Daarachter andere zwemmeisjes en de com plete hockeyploeg plus enkele waterpolospelers. De ploeg zag er prima uit. De blauwe jasjes en lichtgrijze pantalons en rokken vestigen weliswaar een allesbehalve originele, maar in elk geval goed verzorgde indruk en de witte hoedjes van de meisjes konden dan wel niet concurreren met de glamour-uitrusting van de in spectaculair geel gestoken Australische dames we kwamen in deze generale repetitie voor de openingsceremonie van donderdag a.s. toch keurig voor de dag. De aanleiding was het hijsen van 12 vlaggen op het plein in het Olympisch dorp. Ter ere van het aardige, maar geenszins opzienbarende feit, dat de ploegen van 12 landen in het afgelopen weekeinde in Rome waren aangekomen, werden volksliederen gespeeld, marcheerden een pittig Italiaans orkest door het dorp en stonden de afgezanten uit de ploegen van Nederland, Pakistan, India. Australië, Italië, Columbia, Kenia, Peru. Denemarken, Oostenrijk, de beide Duitslanden en Japan aangetreden. Ergens vanaf het balkon van het ziekenhuis in het dorp zag de onfortuinlijke Cor Braasem het schouwspel aan. klonken. Misschien had hij wel gelyk. De rode tegeltjes in zijn bad vroegen om boudoirschoeisel. Officieus wereldrecord Intussen ging het gesprek met Dawn Fraser verder. Of ze zich Cockie Gaste laars nog herinnerde? Ja zeker. Of ze die als een van haar voornaamste con currenten beschouwde? Ongetwijfeld. Voor wie ze heel speciaal bang was? Twee lotingen Toen in de windloze lucht de tonen van „Alle Menschen werden Bruder" Beethovens hymne, die na veel getwist aanvaard is als volkslied voor beide Duitse ploegen samen verklonken, kregen wij van de Nederlandse hockey- official mr. Elink Schuurman commen taar op de loting voor het hockeytoer- nooi, die even tevoren had plaats gehad. Het gezicht van mr. Elink Schuurman stond opgewekt, al weet hij dan ook wel, dat gouden of andere medailles niet via lotingen tot stand komen. Het is in hockey echter totnutoe zo geweest, dat wie het afschuwelijke ongeluk heeft, te gen India te loten, zich als uitgescha keld kan beschouwen. Als we er van uit gaan, dat India nog steeds de toon aan geeft, dan heeft de Oranjeploeg niet kwaad geloot, want de enige methode om van India te verliezen en niet uitge schakeld te worden, is dat al in de poule te doen. En dat kan nu gebeuren, want Nederland trok poule A met India, Nieuw-Zeeland en Denemarken. Daar van gaan er twee over, dus als Neder land tegen India ten onder gaat, maar van de beide anderen wint, dan berei ken wij de kwartfinales. Op gevaar af, dat u ons van gevaarlijk optimisme be schuldigt, mag toch verwacht worden dat de harde, maar niet goed spelende Nieuw-Zeelanders door ons verslagen worden en dat we, net als destijds, op nieuw van de Denen winnen. Gebeurt dat, dan wordt opnieuw geloot voor de samenstelling van de kwartfinales. We krijgen dan naar alle waarschijnlijkheid öf Engeland öf Duitsland óf Pakistan, want wie tweede eindigt in zijn poule komt te staan tegen de winnaar van een andere poule. Dus nooit tegen India, wat een groot geluk is. Wel is het mo gelijk, dat we India in de halve eind strijd zouden loten, maar zo ver zullen we maar niet vooruitlopen. In elk geval gaat het momenteel best met de ploeg Er heerst een prima stemming, er wordt dagelijks getraind en de velden zijn goed. Toch vertrouwt coach Anjema de zaak niet helemaal, want volgens mr. Elink j Schuurman is de ploegleiding er niet ge- lukkig mee, dat de jongelui zo gretig de tanden zetten in't voortreffelijke voedsel, dat de kok hen met innig welbehagen j voorschotelt. „Morgen gaan ze op dieet", i zei de hockey-official. „Een rond en dik- gegeten elftal valt zelden in de prijzen", j Poloploeq eerst tegen Zuid-Slavië Ook in het kamp van de waterpolo- ploeg zat niemand verslagen in een duis tere hoek. Ook hier was men het er wel over eens, dat de loting op zichzelf niet kwaad was uitgepakt, al had het altijd nog beter gekund. Nederland speelt nu tegen Zuid-Afrika, Australië en Zuid- Slavië en men is eigenlijk alleen maar bang voor de Zuidslaven. Zowel van Zuid-Afrika als van Australië kan ge wonnen worden (meent men) en als dat gebeurt, is de tweede plaats in de poule- eindstand bereikt. En dat is genoeg om in de kwartfinales te komen. Toch zit hier een adder onder het gras. De eerste de beste wedstrijd, die de Ne derlanders spelen, gaat tegen de sterke Slaven en we zijn nu maar zo bang, dat een eventuele fikse nederlaag het moreel van de ploeg dermate zou aantasten dat de heren tegen de Zuidafrikanen en de Australiërs hun vorm kwijt zouden zijn. Frans Kuyper, de potige leider van de ploeg, zal het als zijn voornaamste taak beschouwen zijn ploeg na een even tuele nederlaag tegen Zuid-Slavië men taal weer op te krikken. En verder: afwachten, dagen tellen, trainen, rusten en duimen draaien. Weet u, dat de ergste dagen voor de at leten deze zjjn, die vlak aan de krachts explosies voorafgaan? Ik heb het aan Dawn Fraser gemerkt, vanmiddag. Het was in het prachtige zwembad en de be roemde Australische crawlspecialiste trok er haar baantjes. Maar zo rustig, als dat zich zeggen laat, was het toch niet. Steeds weer erin, eruit, informeren bij Carruthers, de coach, naar de tijden. Die, bezwerend, wil helemaal geen tijd noemen. „Dawn, wat doet het ertoe? Als je over een dag of wat maar hard gaat". Even later komt het forse, jongensach tige meisje uit Sydney het water uit en valt in mijn buurt op een bank neer. Ik mag daar helemaal niet zitten, want die anders zo speelse Italianen zijn hard bezig deze O S. te „uberorganisieren". Op een gegeven moment knielde een zwem bad opzichter aan mijn eenvoudige voe ten neer om mij de schoenen te ont nemen, maar op mijn sokken voel ik me altijd zo hulpeloos, dus stribbelde ik zelfde morgen in dat zelfde zwembad een ongelofelijke tyd had gemaakt. f)e honderd meter in 1 minuut en ééntiende seconde. „Als de chronometers geklopt hebben", zei Dawn en keek zuinig voor zich uit. „En wat was jouw tijd?" „Eén minuut 3 seconden". „Dat is niet zo best. Kan je niet har der of ben je werkelijk overtrand?" „Wie zegt dat, de kranten?" „Ja, is het soms niet waar?" „Geen woord, kranten liegen altijd". „Zo, dank je wel. Je weet toch, dat je met een journalist praat?" „Ja. maar niet met eèn Australische. Anders had ik allang mijn mond ge houden". „Vertel nog eens wat". „Nee, ik ga weer zwemmen. See you later". En weg was ze. Toen ik het bad uit ging, hoorde ik haar zeggen: „coach, neem mijn tyd eens op". Er zijn geen eerzuchtiger meisjes dan zwemsters, vrienden Maandagavond werd in Rome "be kend gemaakt, dat het Nederlands waterpoloteam nog op de openings dag van de Spelen donderdagin het water zal moeten voor de xoed- strijd tegen Zuid-Slavië. De ontmoeting begint om 20.30 uur. De daarop volgende dag (vrij dag) speelt Nederland tegen Austra lië om 22.00 uur, en op maandag 29 augustus volgt om 21 uur de ont moeting tegen Zuid-Afrika. De Nederlandse kanovaarders ma ken lange dagen om te kunnen trai nen. Om negen uur 's ochtends ver trekt het kleine groepje van het Olympische dorp naar het op een afstand van 25 km. gelegen Lac Al- bano en pas tegen het avondeten komen de kanoërs weer terug. Om dat de reis per autobus ruim een uur vergt en het te vermoeiend zou zijn om voor de lunch terug te komen, nemen de kanovaarders hun boter hammen zelf mee en nuttigen die in een speciaal voor de watersporters ingericht rustoord vlak bij Gastel Gandolfo, het buitenverblijf van de Paus. Voordat het NOC besloot om voor roei- en kano-coaches een dure mo torboot te huren, had trainer Karei Muys van de kanoploeg een typisch Nederlandse oplossing gevonden. Zondag namelijk ging Muys in een geleende roeiboot het meer op om van dichtbij zijn pupillen van goede raad te kunnen voorzien. Dat deze vondst een noodoplossing toas bleek' al heel gauw, want hoe hard de trainer ook roeide, de kano's waren veel te snel en de goedbedoelde po ging had slechts als resultaat dat de buitenlanders zich kostelijk amu seerden over dit „Kano-en-Muys- spel" De Italiaanse bladen jubelden maandagmorgen in alle toonaarden over het spel, dat de Hongaarse voetbalploeg zondagavond in een trainingswedstrijd tegen de beschei den plaatselijke club uit Ostia ten toon spreidde. De Hongaren zegevierden met 251, na een 90 ruststand, waar bij echter gezegd moet worden dat zij vrijwel geen tegestand ondervon den. In het bijzonder midvoor Flo- rian Albert was op dreef, waarvan zijn negen treffers getuigen. In het KLM-vliegtuig naar Rome werden gistermiddag onder de per soonlijke leiding van Arie van Vliet 20 race-fietsen en een groot aantal reserve-wielen en banden gehesen. Het was het materiaal voor de Ne derlandse Olympische wielrenners, die even later, samen met de 3 bok sers, die ons land in Rome zullen vertegenwordigen, zelf ook het vlieg tuig ingingen. Aan de speciale balie, die de KLM op Schiphol voor het vertrek van de sportlieden naar Rome heeft inge richt vertelde chef d'équipe J. H. Martin, er op te vertrouwen, dat zijn jongens het er in Rome beter zou den afbrengen dan bij de wereld kampioenschappen in Oost-Duits- land. „Het is voor de renners een goede leer geweest", zei hij, „en het zal een extra stimulans zijn om in Rome het uiterste te geven". Rome nu nog stad rol mooie u-oorden (Van onze speciale verslaggever Herman Kuiphof) Rome, 22 augustus Deze eeuwige stad leeft op het ogenblik nog in de praatperiode. Gister- avond heeft signor Ciochetti aan een feestelijke dis in een van de bijzonder-weelderige hotels gezegd, dat zelfs baron Pierre de Coubertin tevreden zou zijn geweest met de Olympische voorbereidingen. Naar men hier zegt, hebben de heer Brundage en zijn medeleden van het Internationaal Olympisch Comité de spreker vriendelijk toe geknikt en de handen in een dank baar applaus op elkaar gebracht. Nu Is signor Ciochetti burgemeester van Rome en een briljant orator boven dien. Maar met permissie wat hij zei, was nonsens. Ten eerste heeft de brave Baron de Coubertin reeds vele ja ren geleden de ogen voorgoed gesloten, zodat hij verhinderd is eventuele tegen spraak te doen horen. Maar als men dan toch gaat gissen naar de opinie van de stichter der moderne Olympische Spe len. dan ligt het vermoeden voor de hand. dat hij de ontwikkeling met zorg en ontsteltenis zou hebben gadegeslagen. „Och," zei de heer Ciochetti, „Rome is nu geen stad, die zo snel enthousiast te krijgen is, maar d i t vinden we toch wel aardig" of woorden van die strekking. Hij vertelde, dat het IOC al twee keer eerder aan Rome gevraagd had, Olym pisch gastheer te zijn, „maar toen wa ren we nog niet klaar." INDUSTRIËLE INTERESSE Wat zou bijv. De Coubertin ervan ge zegd hebben, dat een Italiaanse auto firma het beeld van de fraaie Olympi sche toegangswegen beheerst en dat er morgen onder de 1500 journalisten een paar auto's plus een handvol schrijfma chines zullen worden verloot? Nog maar gezwegen van het feit, dat de officials die niet hoog genoeg zijn om per auto vervoerd te worden, achterop een scooter klimmen, waarop de firmanaam ook toevallig levensgroot vermeld staat Programma's van Olympische Spelen waar ook ter wereld, hebben dit met el kaar gemeen, dat zij nooit kloppen. Dat komt, omdat men afgaat op de weken tevoren gedane inschrijvingen. Maar in- CRICKET Ajax (L) II wint laatste wedstrijd Ajax (L) II verkoos, mede door het dreigende weer, eerst te gaan batten. Dat het jeugdige VOC-team een zeer sterke aanval had, zal duidelijk worden als men verneemt dat het Ajax-totaal slechts 47 runs werd. Alleen R. Bouri- cius (13) en F. Olthuis (16) bereikten de dubbele cijfers. De aanval van Ajax behoefde voor die van VOC niet onder te doen, want voor sleohts 32 runs had den alle Rotterdammertjes een beurt gehad. Bowling-cyfers Ajax: P. Hageraad 2 voor 8 en P. van Ameron 7 voor 15. Door het geringe verschil in runs werd besloten een 2e innings te spelen. Ajax had nu beter het oog op het bowlen dan VOC en scoorde 90 runs all out. A. Wempe (18); P. v. Ameron (10); P. Hageraad <23) en P. de Boer <28). VOC, dat inzag deze score toch niet te kunnen bereiken, probeerde het met free-hitten met als gevolg 46 all out. P. Hageraad 6 voor 19; P. van Ameron 1 voor 22 en R. Schmidt 1 voor 4. tussen is deze uit vorm geraakt en die alsnog in vorm gekomen. Hier en daar is er een ziek geworden, of heeft een on geluk gekregen zoals bijv. Cor Braasem, die nu met een van pijn vertrokken ge zicht in een rolstoel rondkrabbelt. Maar dan nog begrijpen wij niet, hoe in de derde „batteria" (serie) van de 200 meter schoolslag voor dames voor baan 5 „M. Kok. P.B.A." kan staan ver meld. Want wij wisten niet beter of Ma ry Kok, die met Herman Willemse de wereld afreist, op zoek naar lange af standraces, heeft zojuist een Kanaal- oversteekpoging achter de rug. En in elk geval is zij een professional en komt in Rome niet aan de start. Hoe haar naam op de lijst komt, is ons een raadsel en Mary waarschijnlijk ook. Strijd wereldtitel 1966 in Engeland Het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal 1966 zal in Engeland wor den gespeeld. Dat was het belangrijkste besluit op de eerste dag van het 32e FIFA-congres, dat gisteren onder voor zitterschap van de Zwitser Ernt Th om men is begonnen. Drie landen Spanje, West-Duitsland en Groot-Brittannië hadden hun kan didatuur gesteld. Doordat echter Spanje zich vóór de discussies ten gunste van Engeland terugtrok, ging de „eindstrijd" tussen West-Duitsland en Engeland. Thommen vervanger van FIFA- president Arthur Drewry, die ziek is stelde zelf, bij loting, de volgorde vast waarin de sprekers van beide landen hun kandidatuur mochten verdedigen. Enge land „won". Ook toen er gestemd was bleek Enge land de gelukkige, met 34 tegen 27 stem men werd besloten de wedstrijden om de Coupe Jules Rimet in 1966 in Groot- Brittannië te spelen. De wedstrijden zullen, zo werd al aan gekondigd, in de maand Juli in Londen, Manchester, Liverpool, Sheffield, Sun derland, Newcastle en Birmingham wor den gespeeld. Mexico komt naar Nederland Het bestuur van de KNVB is met de Mexicaanse Voetbalbond overeengeko men nog dit seizoen de return-wedstrijd van de ontmoeting Mexico-Nederland te spelen. Hoewel de datum nog niet vast staat, is wel zeker, dat de ontmoeting in mei 1961 wordt gespeeld. De KNVB heeft voorts een verzoek van Uruguay ontvangen voor een wed strijd tegen het Nederlandse A-elftal. Deze ontmoeting zal een onderdeel moe ten zijn van de trip die de ploeg van Uruguay in het voorjaar van 1961 naar Europa maakt. Ten aanzien van de return-wedstrij- den tegen Suriname en de Nederlandse Antillen zijn nog geen besprekingen ge opend. Wel zijn de drie bonden al in principe overeengekomen om de vier jaar wedstrijden tegen elkaar te organiseren. De Voetbalvereniging VNA speelde verschillende oefenwedstrijden, waarvan de uitslagen luiden: VN A (a) jun. Oegstgeest (a) jun. 23; VNA <a) adsp. Oegstgeest (a) adsp. 40; VNA (b) adsp.Oegstgeest (b) adsp. 16; VNA 1BI. Zwart comb. 11; VNA 2BI. Zwart comb. 12; VNA 3O. Groen 3, 6—7; VNA 4—O Groen 4, 2—3. Voor zondag a.s. luidt het oefenprogramma: VNA 1—Lugdunum comb VNA 2— VNL 2; LFC com.—VNA 3; LFC comb. —VNA 4. Aan de voet ran de Romeinse Olympus Voor niemand. Goed maar wie was dan haar zwaarste concurrente? Toen keek Dawn naar het ansichtkaartblauwe water van het verrukkelijke bad en zei, dat Chris von Saltza uit Amerika die- De Nederlandse verspringer Henk Visser laat zich la het restaurant van het Olympisch dorp dit kippetje best smaken. CRICKET KNCB-teampree Foresters Gisteren is op het VOC-terrein te Rotterdam een cricketwedstrijd gespeeld tussen een elftal van de KNCB en het Engelse touring team Free Foresters. De Britten wonnen deze ontmoeting met vier wickets. Het KNCB team was all out voor 142 runs; de Free Foresters scoorden 146 voor 6 (tijd). De gedetailleerde uitslag was: Batting KNCB: Durah (Quick HG) 44; Risworth (HBS) 12; Ingelse (Quick N) 18; Meeken (Sparta) 21; Naudin ten Cate (HCC) 12. Bowling Free Foresters: Richardson 3 voor 28: Henderson 3 voor 41; Ains- worth 2 voor 23; Corfield 1 voor 15. 1 run out. Batting Free Foresters: Tetherston- haugh 17; Durden-Smith 31: Manners 42; Benda 21: Wilson 17 n.o. Bowling KNCB: Triiselaar (VOC) 3 voor 16; Hageman (HBS) 2 voor 21. 1 run out. Brits openingspaar scoorde 290 runs Zuid-Afrika zal zonder één overwin ning in de testmatch tegen Engeland huiswaarts keren. Zaterdag zag het er nog hoopvol uit voor de springbokken. die toen een voorsprong hadrien ver overd van 264 runs. Maar maandag zet ten de Britten een openingspaar aan het werk, dat die grote achterstand niet al leen geheel te niet deed, maar zelfs De uitslagen van de voetbalwed strijden die gisteravond voor de Engelse league werden gespeeld, luiden: Black pool-Tottenham Hotspur 1—3; West Ham United-Aston Villa 52. tegen. De man ging toen weg, maar omzette in een voorsprong. Het waren mompelde woorden die&eer onvriendelü£Geoff Pullar en Cowdrey, die in nauwe HENGELSPORT Visvereniging D.V.K. hield ter gele genheid van haar eerste lustrum een wedstrijd op de Westeinderplas. De vangst was matig. Uitslag: 1. A. Flippo, 2. F. Flippo, 3. D. Zirkzee. extra prijs grootste blei, 4. J. v. d. Stade, 5. J. v. Meteren, extra prijs grootste voorn, 6. A. Kop, 7. J. v .d. Berg, 8. F. IJzerman, 9 P. Ravensbergen, 10. G. Glasbergen. samenwerking zorg droegen voor een totaal van niet minder dan 290 runs, waarmee ze verreweg het grootste aan tal runs bijeensloegen. dat na de oorlog door een eerste wicket-paar werd ge maakt Tot dusverre waren Reg Simpson en Cyril Washbrook recordhouders met een totaal van 212 runs, gescoord in de wedstrijd tegen West-Indië in 1950. Cowdrey sloeg 22 vieren en maakte 155 runs. Zijn partner Pullar haalde de boundary vijftien maal en kwam tot een totaal van 175 runs. Eenmaal sloeg Pul lar op spinbowler Hughie Tayfield zelfs een zes. Met nog één dag te spelen leidt Engeland thans niet 116 runs en zes tweede inningswickets in handen. Toen ae stumps maandag getrokken werden, stonden de Britten op 380 voor vier, na dat ze in de eerste innings 155 runs had, den gescoord. Zuid-Afrika maakte in de eerste innings 419 runs. (Van onze speciale verslaggever Bart in 't Hout) Rome, 22 augustus. Bij de vier en dertig graden in de zon wordt op het plankier van het Olympisch zwembad een foto gemaakt door een oude persfotograaf met een Trumanhemd en een cowboyhoek „Smile Jon" zegt de man van het fotokanon en daardoor weet ik, dat hier de beroemde Jon Konrads van de Australische zwemploeg wordt geknipt. Maar wie is toch die smalle figuur, waarom Konrads bijna devoot een stoere zwem- arm heeft gelegd? Het gezicht komt me zo bekend voor. En ineens weet ik het. Het is Emile Zatopek, de eens zo vermaarde Tsjechische locomotief, de openbaring van de Olympische Spelen in Londen (1948) de held met drie gouden medailles van Helsinki, de man die de 5000, 10.000 meter en de marathon won. Wat doet hij hier tussen Japanners, Koreanen, Australiërs, die zich intens hier op de wedstrijden voorbe reiden. Is Emile zwemmer geworden? Zatopek helpt me vriendelijk uit de droom. Hij is hier zo maar een beetje in het water. zwemwonder nu eens niet van boven doch van onder te filmen. Voor Zatopek is de tijd voorbij, dat hij met persmen sen voorzichtig moest zijn en het me rendeel van hun verhalen aan hun fan tasie moest overlaten. Hij is nu 38 jaar en zijn roemrijke Olympische daden zijn reeds geschiedenis geworden. Uiterlijk is hij het nog wel en ook weer niet. Dawn Fraser, een van de Australische zeemeerminnen, die we even later be haaglijk spinnend in het zonnetje en mijmerend over de records, die ze hier in dit prachtige Olympische zwembad van plan is te kraken, op het plankier aantreffen zou zeggen: „Ja, ik heb Emile zien zwemmen, hij kan zich aardig boven water houden." Dat zouden u en ik niet moeten wa gen. Wij mogen ons bij de gratie van de Italiaanse censuur vergeef ons de uit drukking, maar daar lijkt het toch op met al die strenge Italianen, die plotse ling alle latijnse zorgeloosheid van zich af hebben geschud en de wereld nu eens je dïï" door duizenden bejubeld, bewierookt, is len moet organiseren ik herhaal dan. uu ,n— bij de gratie van de Italiaanse censuur Floers Het is alsof de jaren een floers om hem hebben gelegd, in deze eens zo ge weldige loopmachine, die met vreemde schokbewegingen van het lichaam en het hoofd over de sinlelbaan daverde. mogen we als we de schoenen maar uittrekken de zwemmoskee van Rome betreden en enige woorden wisselen met een jonge en een oude kampioen. Met Jon Konrads zijn we gauw klaar. De er varing heeft hem waarschijnlijk geleerd voorzichtig te zijn met persbroeders en niet meer los te laten dan dat het hier „fine" is. dat hij Cockie Géstelérs kent en Corrie Sjimmel en Rome een „nice town" vindt. Daarna vindt hij het hoog tijd opnieuw een duik te nemen in het blauwe bassin, ogenblikkelijk gevolgd door een Italiaanse filmman, die zich tot taak heeft gesteld het Australische^len doen?" Zatopek kijkt naar Jon Kon iets verstild. Hij is nu alleen nog maar de coach, die de lange-afstandlopers van zijn land welke tussen haakjes nog moeten komen de laatste wijze raad zal meegeven, voordat straks het start schot klinkt, maar een nieuwe Zatopek zal er niet het resultaat van zijn. Dat heeft hü me reeds toevertrouwd. Hij heeft er niet bij verteld, dat lopers van zijn klasse maar eens in de zoveel jaar het levenslicht aanschouwen, doch dat willen wij wel voor hem doen. We had den ook maar één keer een Fanny Blan- kers-Koen. „Had u graag nog niet eens mee wil- rads, die met zyn achttien jaren de hele wereld uitlacht wanneer hij maar doet wat Jack Carruthers. die met een stop watch over het plankier meeloopt, hem beveelt en zegt: „De sport is aan de jeugd". En daarmee heeft Zatopek wel afscheid genomen van alles wat hem eens zo dierbaar was. Voor hem, als hij straks in het Olympisch dorp terugkomt geen kleine Italiaantjes, die met gren zeloze vrijmoedigheid zullen proberen zijn insigne van zijn revers te roven.... Brutale mussen We dachten dat ze er niet meer wa ren de kleine souvenirjagers maar we hebben ons vergist. Hun operatie terrein was niet de stad, maar het voor plein van het Olympisch dorp Daar storten ze zich met horden tegelijk op alles wat maar een Olympisch embleem draagt om handtekeningen, maar ook om deze emblemen. Ze hebben allemaal een paar woorden Engels geleerd en schreeuwen om het hardst; „Your badge! Your badge!" En wanneer ze dat niet krijgen speldjes, kleine Olympische schilden proberen ze het af te ruk ken. Dat gaat onder het mom van een grap. waarnaar oude Romeinen glimla chend kijken, inplaats dat ze een paar van de ergste belhamels een draai om de oren verkopen. Het meest hebben we ons geërgerd aan de belegering van een kleine Chinees een soort official van Mao Tche Toeng of van Tsjang Kai Sjek, daar willen we van af zijn. Wat hy ook was, welke ideologie hij ook was toe gedaan, de kleine Aziaat werd niet kwaad en bleef zich kirrend lachend te gen de kleine grijpgrage handen verde digen. Eén van die streng kijkende Ita lianen, die als Cerberussen de toegang tot het Olympisch dorp bewaken en iedereen terugsturen die het wachtwoord niet kent, had hier een weldaad kunnen verrichten. Maar zo gaat het nu een maal, wanneer je probeert iets in een keurslijf te wringen. Hier trek je het strak aan maar daar bubbelt het eruit. De enigen, die zich niets van al die drukte hier aantrekken zijn de twee knaapjes, aan wie deze stad haar ont staan te danken heeft: Romulus en Re- mus. Ze liggen rustig onder moeder wolf, met de gedachte van „met melk meer mans". In marmer wel te verstaan, doch dat had u waarschijnlijk al begrepen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5