Gemeente koopt het L.D.M.-gebouw „Prix cT Excellence" voor onze stadgenoot Joop Stokkermans Diamanten echtpaar in Hervormd Rusthuis aan Kaarsenmakersstraat Knappe en beheerste prestatie in Burleskevan Strauss Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 23 augustus 1960 Tweede blad no. 30132 Dr. G. Kuperus nieuwe conrector Gymnasium De benoeming van dr. G. Kuperus tot conrector van het Gymnasium aan de Fruinlaan is gistermiddag bekrachtigd door de gemeenteraad. De raad ging voorts nog akkoord met een aantal andere benoemingen. Zo werd de heer D. J. van Kooten benoemd als tijdelijk leraar in de geschiedenis, eveneens aan het Gymnasium. De heer P. Bakker is als tijdelijk le raar in de aardrijkskunde benoemd aan het Rembrandtlyceum. Ook aan de hogere burgerschool voor meisjes met 6-jarige cursus en afdeling middelbare meisjesschool zijn een aan tal tijdelijke krachten benoemd: de heer A. Sevenster (wiskunde), de heer P. Bakker (aardrijkskunde), mej. J. G. M. Vriens (aardrijkskunde), de heer P. S. Klerk (wiskunde), mevr. C. M. C. J. Bakx-Ritman (wiskunde) en de heer A. Spies (wiskunde). Motor tegen boom Een vrouw, die gistermiddag omstreeks half vijf op de rijbaan van de Garen- markt stond te wenken naar kinderen, werd aangereden door een motor. De be stuurder van deze motor deed alles, wat in zijn vermogen lag, om de vrouw te ontwijken, maar hij slaagde niet. Inte gendeel, nadat hij tegen de vrouw was gebotst kwam hij tegen een boom te recht. De man zelf liep daarbij bloe dende wonden aan de hand en elleboog op. Zijn 18-jarige duopassagiere uit de Roodenburgerstraat kreeg een lichte hersenschudding en wonden aan schou der en arm. Zij werd door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. De wenkende vrouw kneusde bij de botsing de linkeronderarm. RAAD VOOR DE KUNST Tot lid van de Raad voor de Kunst is benoemd prof. dr. P. Minderaa, hoog leraar in de Nederlandse taal- en letter kunde te Leiden. KORTE GOOCHELTRUC IN EEN LEEUWEKOOI Tijdens de laatste voorstelling, welke het Circus Toni Boltini gisteravond op het Schuttersveld gaf, is de Leidse jeugdgoochelaar Willy Alberto de leeu- wekooi binnengestapt om er een goochel- toertje uit te halen. Hy gaf er voor de talrijke toeschouwers een sigaretten- trucje ten beste, maar gaf er de voor keur aan dit in de buurt van de deur te doen. Bij elkaar duurde het slechts en kele minuten. Na afloop van dit stuntje vertelde de heer Alberto ons, dat hij zich aanvan kelijk nogal nerveus had gevoeld, maar toen hij eenmaal binnen was en de leeuwen rustig op hun plaats bleven zitten, ging het veel beter. Ondanks het wakend oog van dompteur Bobby Althoff kreeg hij het pas benauwd, toen een van. de leeuwen van zijn plaats afsprong en een wandelingetje door de kooi ging maken. Maar gelukkig, de leeuw had geen kwade bedoelingen en het liep allemaal goed af. Gistermorgen om half elf is een 54- jarige huisvrouw, die op het binnen plaatsje van haar woning aan de Mare de was ophing van een trapje gevallen, waarbij haar linkerschouder uit de kom schoot. Twintig minuten later struikelde in de Kapteynstraat een 52-jarige huis vrouw over de drempel van de keuken. Zij kwam daarbij zo ongelukkig te val len, dat zij met een gecompliceerde breuk in de linkerbovenarm en bloeden de wond aan linker oog naar het Aca demisch Ziekenhuis moest worden over gebracht. Jongetje na aanrijding te Hillegom overleden Toen gistermiddag de 4-jarige A. M. v. d. Wiel van de Zuider Leidsevaart naar de Beeklaan te Hillegom liep kwam hij daar op de rijbaan, terwijl uit de richting van het dorp een vrachtauto naderde. De bestuurder van deze vracht auto, een inwoner van Noordwijkerhout, kon een aanrijding niet meer voorko men. Het kind werd door de wagen ge raakt en tegen het wegdek gesmakt. Het werd naar de Maria-Stichting te Haar lem vervoerd, waar het in de loop van de avond is overleden. De chauffeur van de vrachtauto treft geen enkele schuld. Twee doden na autobotsing bij Ede (Speciale berichtgeving) Twee van de drie personen die gister middag, zoals gemeld, op de Rijksweg nabij Ede levensgevaarlijk werden ge wond, toen een Duitse auto botste op een op Rijksweg nr. 12 kerende Neder landse auto, zijn in de loop van gisteren overleden. Het zjjn de bestuurder van de Neder landse wagen de 51-jarige tuinder C. P. van der Ende <en niet Van de Endt zo als abusievelijk is medegedeeld) uit Rot terdam en diens 83-jarige moeder mevr. de weduwe A. van der Ende-Van der Spek, wonende in Overschie. De naam van de tweede inzittende van de Duitse wagen uit Gelsenkirchen, waarvan de bestuurder de heer J. Ahlings ernstig werd gewond, is G. A. J. Berthold uit Essen. Diens toestand is eveneens zorg wekkend. Mevrouw Steenwijk-Van der Ende, die op de drukke twee-banige rij weg heeft uitgekeken naar het verkeer en het teken tot doorrijden heeft gege ven kwam er met de schrik af. J Bloemrijke Rijnsburgse j attentie voor raadsleden i j Het Comité Bloemencorso Rijnsburg heeft gistermiddag de Leidse gemeenteraad een bloem- rijke attentie bezorgd. Na afloop van de gemeenteraadsvergade- ring die overigens zo kort duurde, dat ook een veel min- dere soort bloemen dan de prachtige roze anjers geen ge- legenheid zou hebben gekregen l om te verwelken ontvingen f alle raadsleden een fraai boeket. Het behoeft geen betoog, dat deze kleurige geste bijzonder op l prijs werd gesteld. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Anna Christina, dr van W. J. Boom en C. Boezaard, Irene Jacoba Maria, dr van P. G. Borst en K. A. Thlssen, Carolina Cornelia Petronella, dr van W. Wyrwas en H. C. M. Straver, Helena, dr van G. Cra- ma en H. Bij, Johanna Alberdina, dr van C. de Mooij en H. C. de Heij, Jeannette Catharina, dr van W. Hoppenbrouwer en M. J. van Beers, Marie Charlotte Elisabeth dr. van P. L. Wakka en J. de Graaf, Jean nette Marie Frédérique, dr van Jhr. G. L. F. van Kinschot en A. H. Stheeman, Lau ra, dr van K. R. Oosterhuis en M. Kool haas, Maria Gemma Agnes, dr van L. C. M. van Hamersveld en M. A. C. C. van Noort, Cornelia Anita Maria, dr van G. Maaskant en A. Koetsier, Hendrlcus Jo hannes, zn van P. F. H. de Roos en W. J. Bodrij, Johannes Henrikus Maria, zn van A. B. H. Brama en H. M. C. Kooloos, Pe trus Wilhelmus Maria, zn van W. J. van W(jk en A. C. Lemmers, Anthonius, zn v. A. de Vet en T, J. Verweij, Anna, dr van L. Gorel en J. Kool, Jannetje Isabella, dr van W. F. Braggaar en H. Hlllebrand, Ro nald, zn van T. C. Markus en J. Pelster, Irene Mathllde, dr van J. van R\jswyk en F G. Harren, Apolonla, dr van J. H. B. Boom en A. Hlllebrand, Adrlana, dr van J. Bekker en J. Meester, Lambertha Jaco ba Ernestine, dr van T, J. Doze en W. B. Meijer, Jansje, dr van H. van Bemmel en M M. Bogaard, Cornells Hendrlkus, zn v. P. H. Hoppers en A. Klein, Markus Jan, zn van J. Bras en J. H. M. van den Berg Arie, zn van A. v. d. Blom en H. BeiJ, Jo hanna Maria, dr van C. P. Sjardijn en G. Gijsman. Yvonne Catharina Cornelia, dr van L. L. Gerrits en W. M. C. v. d. Voort. Elizabeth Clasina, dr van S. R. Childress en M. E. Boon. GETROUWD L. Moiyn en A. J. Allebrandl, T. C. M. Kraakman en H. M. A. van Zijp, J. de Geus en H. Romein, M. C. Gijzeny en A. C. Gonlag. OVERLEDEN P. van Wijk, 81 jaar, man, G. van Zelm, 56 Jaar, man, B. Walraven Borst, 3 maan den, dr., P. Schoemaker, 6 dagen, zn, E. Molenaar, 79 jaar, man, C. van der Laan, 90 Jaar, vrouw. Noodzakelijk voor ivederopbouw Na concert in Kurhans: De gemeenteraad is er gistermiddag zonder hoofdelijke stemming mee ak koord gegaan, dat de gemeente Leiden het voormalige kantoorgebouw van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij op de hoek van de Stationsweg en de Haverzaklaan koopt voor een bedrag van f. 85.000. Het gebouw (op de achtergrond van deze foto) zal vrij van huur en leeg wor den opgeleverd, daar zoals bekend de L.D.M. is verhuisd naar het nieuwe gebouw aan de Ir. Driessenstraat. „Welk belang heeft de gemeente pre cies bij dit gebouw", wilde de heer P. ten Broek (KVP) weten; „Is deze aan koop wel noodzakelijk?" Wethouder A. J. Jongeleen gaf beves tigend antwoord. „Inderdaad, dit gebouw is noodzakelijk in verband met het we- deropbouwplan van de Stationsweg. Ze ker het voorste gedeelte van het gebouw Experiment in ulo: differentiatieklas zal moeten verdwijnen om de bestaande plannen te kunnen realiseren". Zoals men op deze foto duidelijk kan zien is men inmiddels op het terrein voor het L.D.M.-gebouw reeds druk be zig de grond op te hogen en te egalise- Afscheid van mr. Verduin, mr. M. J. Blok werd beëdigd In de raadsvergadering van gistermid dag werd mr. M. J. Blok voor de tafel van het college van burgemeester en wethouders geroepen om voor het front van de gemeenteraad de eed af te leggen als loco-secretaris. Maar voor burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot deze eed afnam, moest hij getuigenis afleggen van zijn erkentelijkheid voor het werk van de voorganger van mr. Blok, mr. T. J. C. Verduin, die per 1 september een functie in Rotterdam heeft aanvaard. Hij was gisteren naar de raadzaal gekomen om afscheid te nemen van de raadsle den, die met applaus de woorden van de voorzitter onderstreepten. ren, „bouwrijp maken", zoals dat heet. Binnenkort kan dan de eerste paal de grond in voor het groots project van flats en winkelgalerij, dat we niet zo lang geleden uitvoerig hebben be schreven. (Foto L.D./Hol vast) LEIDSE CHR. ORANJE VERENIGING De L.C.O.V. gaat op 30 augustus aa. met haar leden naar de Taptoe Delft. Er hebben zich ruim 60 deelnemers aan gemeld. De reis wordt gemaakt met twee touringcars. De avond op 3 oktober zal ditmaal een ander karakter dragen dan vorige jaren. Het wordt een avond van kleinkunst. De L.C.O.V. is zo gelukkig geweest de mede werking te verkrijgen van twee bekende Leidenaars: de zanger-conferencier Fré Sachs en de pianist Joop Stokkermans. De Amerikaanse Jazz-trompetist Chet Baker is gisteren in Rome gearresteerd, verdacht van het gebruik van verdovende middelen. Reeds de vorige maand werd hij erop betrapt zich injecties toe te die nen. In de openbare uloschool in Lei- den-noord zal een proef genomen worden met een z.g. differentiatie klas voor leerlingen, die het eerste leerjaar eigenlijk zouden moeten doubleren. Dixon gaf een stijlzuivere Beethoven Onze eerst 23-jarige stadgenoot, de bijzonder begaafde pianist Joop Stokkermans, verkreeg gisteravond uit handen van de directeur van het Kon. Conservatorium te Den Haag, de heer Kees van Baaren, de Prix d'Excellence (Prijs der Uitnemendheid), de hoogst denkbare onder scheiding voor pianisten in ons land, alsmede een geschenk onder couvert. Dit geschiedde in intieme kring na af loop van het concert in het stampvolle Kurhaus te Scheveningen, waarop Stok kermans, als laatste onderdeel van zijn examen, met de Amerikaanse dirigent Dean Dixon en het Residentie-Orkest, de briljante Burleske in d. kl. t. van Ri chard Strauss reeds op bewonderens waardige wijze ten uitvoer had gebracht. Men kent Joop Stokkermans in onze stad en daarbuiten reeds lang als een serieus en hard werkend, hoogst talent vol en daarbij sympathiek, bescheiden musicus, die al vele lauweren oogstte. Dat hij thans, na het behalen van di verse eervolle diploma's, o.a. in 1957 dat voor solo-pianist met onderscheidingen voor muzikaliteit, virtuositeit en alge mene eigenschappen en bovendien de Fockmedaiile (1957) en de Cuypersprijs (1959) verkreeg, de hoogste top bereikte, strekt hem tot eer! En wij, zijn stadgenoten, mogen daar trots op zijn! Met grote belangstelling beluisterden wij zijn spel. Dat hij mocht samenwer ken met niemand minder dan de neger dirigent Dean Dixon, dè schokkende ont dekking van het vorig seizoen, moet voor Stokkermans een verrukking geweest zijn! Het uit 1885 daterende jeugdwerk van Strauss, geschreven op 21-jarige leeftijd, was een originele en zeker gedurfde keuze, want het stelt o.a. de hoogste eisen aan de virtuositeit van de vertolker. Het leert ons de „persoon lijke" Strauss nog niet kennen. Daartoe zijn er teveel invloeden merkbaar van Schumann, Brahms en Wagner, al kon digt hy zich af en toe reeds aan in de richting van „Der Rosenkavalier". De compositie bood Stokkermans, die zyn ganse scholing aan Theo van der Pas te danker heeft, alle gelegenheid zyn grote eigenschappen en mogelijkhe den voor een succesrijke toekomst, te demonstreren: een perfecte, beheerste techniek, een lichte, heldere aanslag, soms helaas overstemd door het orkest, een frappante muzikale, wat weke ge voeligheid. Markanter en puntiger relief zou echter zijn nog wat voorzichtige weergave ongetwijfeld ten goede zijn ge komen. Meer podiumroutine en rijping der persoonlijkheid zullen Stokkermans' uitnemende naam in nog breder kring bekendheid verschaffen, dan nu al het geval is. De niets aan het toeval overlatende Dean Dixon liet het orkest zo zorgvul dig mogelijk accompagneren: dit lukte, op een enkele uitzondering na. ten volle. Opmerkelyk was de originele obligaat partij var de paukenist, die zich van zijn moeilijke opgave eminent kweet. Stokkermans mocht, na zijn alreeds fameuze prestatie, een uitbundig en overtuigend applaus incasseren, waarbij hem prachtige bloemstukken werden aangeboden. Thans lijkt de weg naar meerdere opvallende successen voor Stokkermans, die ook als componist be kendheid verkreeg, wijd open te liggen. Er worden vele eigenschappen - ook buiten het zuiver pianistische vlak - ver eist, om tot een groot solist uit te groei en. Moge hy daarover blijken te be schikken! Tijdens de prijsuitreiking heeft de heer Van Baaren speciaal ook mentor Theo van der Pas voor diens onvermoei de pedagogische leiding, in de hulde be trokken. Dean Dixon, wiens bijzondere, totaal met de muzikale interpretatie verweven dirigeertrant wij indertijd uitvoerig ana lyseerden - wat hij bijv. met vinger- en handgebaren bereikt grenst aan het on gelooflijke! - omlijstte de Burleske met het imposante voorspel tot de opera „Die Meistersinger von Niirnberg" van Richard Wagner - magistraal van klank en kleur! - en Beethovens' „Achtste Symfonie", het uit 1812 daterende „hoog lied van de lachende filosofie" (Paul Bekker). Zó stijlzuiver, krachtig en fijn zinnig als maar denkbaar is, kernge zond van visie zonder enige zweem van sentimentaliteit, opvallend door wel overwogen, evenwichtige verhoudingen en het besteden van ólle aandacht aan het meest minutieuze detail. Blijmoedigheid karakteriseert deze symfonie en zij werd aldus weergegeven door een dirigent, die de „ware" Beet hoven tot in alle volkomenheid door schouwt. De hitte in de zaal verhinderde niet, dat een grandioos applaus opklonk om hem voor deze door en door „klassieke" Beethoven te danken. Onder het gehoor bevonden zich vele Leidenaars, speciaal gekomen om getui ge te zijn van Stokkermans' optreden, onder wie een deputatie van de jeugd- omroep „Minjon". waarvan de pianist, die ook als begeleider van het Ned. Bal let genoemd mag worden, sinds de op richting lid is. Allen hebben met grote erkentelijk heid geconstateerd, dat Stokkermans op weg is, zich grote roem te verwerven. Mits hij, wat een vanzelfsprekende voorwaarde is, aan zichzelf biyft wer ken. Stokkermans is gelukkig, ondanks zyn jeugd, wijs genoeg, dit zélf terdege te beseffen! H. De heer Kees van Baaren over handigt J. Stokkermans het diplo ma behorend bij de ,.Prix d'Excel lenceNaast Stokkermans diens verloofde, mej. Dalea Balfour van Burleigh. „Ik liep hard van hem weg. Ik was bang voor die man". Wilhelmina van Str alen-V er straa- ten - nu 79 jaar - lacht nog bij die herinnering. Ja, ze weet nog goed, hoe het ruim zestig jaar geleden begonnen is. Ze leerde de thans 81-jarige Jan van Stralen kennen in de Nutrix-bis- cuitfabriek op de hoek van het Gan getje en de Hogewoerd. Hij stond daar aan de machine, terwijl zij als inpakster werkzaam was. Ze mocht Jati aanvankelijk niet zo erg. Maar - zoals het meer gaat in het leven - de antipathie sloeg om naar sympathie en meer. Op 23 augustus 1900 wandelden zij samen naar het stadhuis om in ondertrouw te gaan. Tivee weken laterom pre cies te zijn op 5 september werden ze in de echt verbonden, zodat zij dus binnenkort hun diamanten brui loft kunnen vieren. De heer Van Stralen is niet zo lang meer bij de Nutrix gebleven. Hij werd koetsier by een stalhouderij aan de Weddesteeg nabij het Noordeinde. Maar na vijftien jaar zag hij op aanraden van zijn zwager een betere boterham in de bouwvakken. Daarin heeft hij als ter reinwerker en vloermaker gewerkt. Niet minder dan 35 jaar heeft het echtpaar Van Stralen aan de Driftstraat gewoond, maar zestien maanden gele den werden ze om gezondheidsredenen gedwongen te verhuizen naar het rust huis van de Herv. Diakonie aan de Kaarsenmakersstraat. De heer v. Stra len was toen zwaar ziek en doordat haar ogen sterk achteruit gegaan waren kon zij nog slechts een waas onderscheiden. Hij is inmiddels zijn ziekte weer geheel te boven en ondanks de zware suiker ziekte, waarmede zy nu al 34 jaar te kampen heeft - ruim dertig jaar iedere dag een spuit - is zij nog bewonderens waardig vitaal. Uit hun huwelijk werden drie kinde ren, acht kleinkinderen en vier achter kleinkinderen geboren en temidden van deze nakomelingen zullen zij hun diamanten feest vieren. (Foto L.D./Holvast) Dit bleek uit het antwoord van wet houder J. C. van Schaik op een vraag I van de heer J. W. J. Wiertz (K.V.P.) tijdens de korte raadsvergadering van gistermiddag. Het was een echte vakan- tieraad. In hoog tempo werden de voor stellen onder de hamer doorgejaagd. Slechts toen in een voorstel voor een krediet van f. 1.045 aan de openbare uloschool in Leiden-noord het woord „differentiatieklas" genoemd werd, wilde de heer Wiertz wel eens weten, wat daarmede bedoeld was. Betrof het hier een experiment? „Inderdaad", gaf de wethouder toe. „Het gaat hier om een proefneming, „welke op 1 september be gint". De kinderen zal een wat eenvou diger programma worden voorgezet en vermoedelijk ook andere leerboekjes. Ge poogd zal worden een deel van de leer lingen nog in de normale tijd van vier jaar de school te laten doorlopen, maar er moet toch rekening mee gehouden worden, dat de meesten een vijfjarige opleiding zullen volgen. Maar al doen zij er een jaar later over, wanneer zy de gehele ulo doorlopen betekent dat altijd een betere afsluiting van him onderwijs dan wanneer zij onderweg opgeven en moeten verdwijnen. De raad stemde daar gezien het verdere stilzwijgen vol ledig mee in.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3