Radio-astronomie wordt verrijkt met enorme en dure Benelux - antenne Nauwkeuriger onderzoek van het heelal zou mogelijk worden Merkwaardige ziekte verspreidt zich over Nederland Twee meisjes verdedigden zich kordaat tegen een aanrander Met een enkel woord Agenda h DINSDAG 23 AUGUSTUS 1960 (Speciale berichtgeving) De regelingen van Nederland, België en Luxemburg intensiveren de research op het terrein van de radio-astronomie. Daarom zijn ze indertijd een Benelux-project begonnen, waarbij de mogelijkheid van de bouw van een grote kruisantenne zal worden bestudeerd. Ongeveer een half jaar geleden schreven Wij daarover uitvoe rig. Het voorbereidend werk is al gestart onder leiding van een „Raad voor het Benelux kruisantenneproject", waarin voor Nederland zitting hebben prof. dr. J. H. Oort (voorzitter, uit Lelden), prof. dr. H. C. van de Hulst (Leiden), prof. dr. A. Blaauw, prof. Ch. L. Seeger en ir. H. Rinia en voor België prof. R. Coutrez (secretaris-penningmeester), prof. P. Bourgeois, prof. A. van Hoof, prof. P. Ledoux en ir. Y. Heek. Verder zullen aan het project meewerken een Amerikaanse en Australische deskundige, terwijl onder de jongere geleerden, die aan het project zullen wemen, er een uit Zweden en een uit Groot-Brittannlë afkomstig is. Dit meldt het ministerie voor O. K. en W. te Den Haag. Met het oog op de grote betekenis van dit Benelux initiatief heeft het Bureau voor Wetenschappelijk en Technische Personeel van de O.E.E.S. een eerste finan ciële bijdrage van ongeveer f. 50.000 in de kosten van het project goedgekeurd, terwijl nog verdere financiële steun gegeven zal kunnen worden. De uiteindelijke bouw zal veie miljoenen kosten. Nieuwe techniek nog te „vaag" Sedert de laatste wereldoorlog zijn ge heel nieuwe wegen geopend voor het be studeren van het heelal door het waar nemen van radiogolven, die uit verre ruimte komen. In de nauwelijks 12 ja ren, waarin de radio-astronomie tot vol le ontwikkeling gekomen is, hebben de radio-golven een rijkdom aan gegevens verschaft over de zon, de planeten, de ruimte tussen de miljarden zonnen die het Melkwegstelsel vullen en over de sterrenstelsels, die de eenheden zijn, waaruit het heelal is opgebouwd. Be halve dat ze onze kennis van reeds be kende verschijnselen enorm heeft doen toenemen, heeft de radio-astronomie nieuwe soorten van phenomenen ont huld, die nauwelijks waargenomen kon den worden in de optische straling die voorheen het enige communicatiemiddel was met de wereld buiten ons. Sterke radio-golven worden vooral uitgezonden in verschijnselen van grote hevigheid, zoals bliksemstralen op de aarde en de andere planeten, en in de grote ontplof fingen, die zo vaak optreden op de zon. Op nog veel groter schaal worden radio golven voortgebracht als een groot deel van een ster ontploft, zoals ih de uit barsting van een supernova, en op de allergrootste schaal bij een botsing van twee sterrenstelsels. Dit laatste is van bijzondere betekenis, daar het ons in staat kan stellen dichter tot de buiten ste grens van het heelal door te dringen, en inzicht kan verschaffen in de vroeg st? geschiedenis van het heelal. Totnutoe is verdere vooruitgang in de radio-astronomie voornamelijk beperkt gebleven door enerzijds de zwakheid van de signalen en anderzijds het uiterst gering „oplossend vermogen" van de be staande radio-telescopen. Wegens de lange golflengten dezer radio-straling kan een radio-telescoop slechts een zeer vervaagd beeld geven van het heelal. Zelfs met de beste huidige instrumen ten zijn die beelden nog wazige vlekken die ongeveer half zo groot zijn als de zon of de maan. Met andere woorden, de telescoop kan geen details die be langrijk kleiner zijn dan de zon of de maan onderscheiden. Dit is een enorme handicap, als we vergelijken met wat de optische telescopen kunnen bereiken, die ons in staat stellen details te zien, die slechts het 1/lO.OOOe deel van de mid dellijn van de zon groot zijn. Verbetering door grotere omvang Deze vaagheid kan slechts verbeterd worden door de omvang van de radio telescopen te vergroten. Men schat, dat het voor een nauwkeurige bestudering van het heelal door radio-methoden nodig zal zijn details van ongeveer 1 boogminuut of het l/30e deel van de middellijn van de zon te onderscheiden. Voor de golflengten van ongeveer 1 me ter, die zich het beste tot een dergelijke bestudering zouden lenen, zou een ra dio-telescoop met een diameter van on geveer ZV2 km vereist zijn. Het is duide lijk, dat het onmogelijk is een beweeg bare holle spiegel van een dergelijke groote te bouwen. De radio-astronomen Vervolg van pag. 1 Wat is achtergrond van de breuk tussen Soedan en Senegal? Omtrent de breuk tussen Senegal en Soedan de twee landen, die al vóór zij op 20 juni 1960 onafhankelijk werden, de Mali-federatie hadden gevormd, kan het volgende worden gezegd: De leiders van Soedan en Senegal denken volkomen verschillend over de toekomst van hun resp. landen en ook over de toekomst van geheel Afrika. De Soedanese politicus Keita, die pre mier van Soedan en premier van de Mali-federatie is, is een overtuigd voor stander van een sterk verenigd Afrika en van een sterk gecentraliseerd gezag, naar het voorbeeld van Ghana en Gui nea. In Dakar, de hoofdstad van Sene gal een land dat veel verder geëvolu eerd ls dan Soedan zetelen Dia, pre mier van Senegal en tot en met vrijdag j.l. vice-president van de Mali-federatie alsmede Leopold Senghor, voorzitter van het parlement van de Mali-federatie. Beiden willen een veel lossere band tus sen Soedan en Senegal dan de Soeda nese politicus Keita. Zij willen voorts een „Afrikaanse federatie", waarin alle aangesloten landen hun eigen indivi dualiteit behouden. De aanleiding tot de breuk vormen de komende verkiezingen voor een president van de Mali-federa tie. Leopold Senghor is door de Sene- galezen aangewezen als kandidaat voor het presidentschap. Mali heeft een oppervlakte van ruim 1 400.000 vierkante km, waarvan Senegal slechts ruim 20-000 vierkante km be slaat. Deze laatste staat had volgens de cijfers van 1957 echter 2.300.000 inwo ners (van wie 96.000 Europeanen) en Soedan 3.700.000, vanwie 7.000 Europe anen. Senegal was een der eerste Franse be zittingen. waarvan de eerste Franse in stellingen dateren van de tijd van Richelieu. zijn daarom op zoek naar andere moge lijkheden om dergelijke grote afmetin gen te bereiken. Het project voor een grote kruisantenne zal. als het tot stand komt, het eerste experiment zijn om het vereiste scheidend vermogen te be reiken. In de plaats van een complete holle spiegel van km zal vermoedelijk een „woud" van enige honderd-duizenden kleine „spiegels" gemaakt worden. Het plan is deze op te stellen In twee lang stroken, die loodrecht op elkaar staan en vast op de grond bevestigd zijn. De stroken zouden ongeveer 3 km lang en ongeveer 30 m breed zijn. Door de juiste verbinding van al deze kledne antennes zou een „beeld" van de hemel verkregen kunnen worden, dat praktische even ge detailleerd is als dat wat te bereiken zou zijn met een complete holle spiegel van 3 km middellijn.. Natuurlijk moet rekening worden gehouden met het pro bleem van de beweegbaarheid. Het is niet voldoende een beeld te krijgen van de hemel vlak boven ons. Men moet ook in staat zijn grote delen van de hemel ten noorden en ten zuiden ervan waar te nemen, en de mogelijkheid moet aan wezig zijn een bepaald gebied of voor werp gedurende enige tijd te volgen bij zijn dagelijkse loop langs de hemel- Door een passende constructie van de afzonderlijke antennes door ze afzon, derlijk beweegbaar te maken en door een ingewikkeld systeem van de elek trische verbindingen onderling, is het mogelijk dit alles te bereiken, zelfs al staat de „radio-telescoop" als geheel vast op de grond. Daar dit alles geheel nieuw en zeer in gewikkeld is, moet heel veei geëxperi menteerd worden, voordat bepaald kan worden hoe uiteindelijk de bouw moet geschieden. De financiële steun van het Bureau voor Wetenschappelijk en Tech nische Personeel van de OEES voor het Benelux kruisantenneproject is bedoeld voor deze fase van experimenteren, die ongeveer 2 jaar zal duren. ADOPTIE VAN IN KONGO GETROFFEN GEZIN Landelijke actie De Nederlands Belgische vereniging West-Brabant en het Comité Benelux in dit gewest hebben besloten een lande lijke actie te ondernemen tot het inza melen van gelden teneinde een zwaar getroffen Belgisch gezin, teruggekomen uit Kongo, te adopteren. Het gaat hier om een gezin van 7 kinderen, waarvan de vader, sedert 1952 directeur van de lagere school te Loeloeaburg, op 9 juli door muitende soldaten werd neerge schoten. Belgische officiële instanties hebben de hoogst nodige financiële hulp reeds verleend, maar verdere hulp blijft uiterst welkom. Genoemde verenigingen willen door deze adoptie him deelneming tonen met de getroffen Belgische natie. De actie eindigt 1 oktober. (Het se cretariaat van deze actie onder de naam „Nederland helpt België" is ge vestigd in het Verkeersbureau, Stations plein 19, Breda). Speurtocht naar oorzaak (Van onze Haagse redactie) Een merkwaardige ziekte verspreidt zich over ons land. De verschijnselen zijn: hevige jeuk, vaak gepaard met hoge koortsen en over het algemeen een goed aardig karakter. Meestal zijn de pa tiënten slechts enkele dagen ziek, om van de ene dag op de andere weer vol komen fit te worden. Alle landelijke, provinciale en plaatselijke medische en farmaceutische inspecties, alsmede de keuringsdiensten voor waren, doen mee aan een onderzoek om de oorzaak van deze tot nu toe onbekende ziekte zo snel mogelijk op te sporen. Men hoopt bin nen enkele dagen resultaat te hebben. De eerste berichten over het ziekte verschijnsel kwam eind vorige week uit de praktijken van huisartsen in de grote steden in het westen des lands. In som mige gezinnen waren vrijwel alle leden ziek, in andere families vertoonden al leen de kinderen de verschijnselen. Ook komt het voor dat de man met 40 gra den koorts te bed ligt, terwijl de vrouw niets mankeert. Slechts in een enkel geval is ziekenhuisopname noodzakelijk. Van de zijde van de geneeskundige hoofdinspectie voor de volksgezondheid Ook overval van man op moeder en dochter (Van onze Limburgse correspondent) Het kordate en verenigd optreden van twee zusters, van resp. 19 en 21 jaar oud, heeft zondagavond te Sittard wel een heel verrassende wending gegeven aan een poging tot aanranding: de aanvaller moest in de verdediging gaan tegen het heftige verweer van de twee meisjes en hij bracht het er slecht van af. Met gescheurde kleren en verfomfaaid werd hij aan de politie ter beschikking gesteld. De meisjes, die aan de oostzijde van de stad richting „zelfkant" wonen, hadden omstreeks tien uur samen wat post weggebracht en fietsten over de vrij slecht verlichte Wehrweg naar huis, toen een hunner door een achterop komende wiel rijder werd vastgegrepen. De dader trok de 19-jarige Maria van de fiets maar onmiddellijk kwam haar twee jaar oudere zuster Hendrika fel in actie. Inplaats van te vluchten vielen de meisjes gezamenlijk de aanrander aan, die tegen dit verenigd geweld niet op kon. Een gezelschap van een man, twee vrouwen en een jongen, die in de buurt van de vechtpartij bij hun auto's ston den en op het lawaai afkwamen, hielp de zusjes om de aanrander, een 21-jarige gemeentewerkman, eveneens uit Sittard, in bedwang te houden. Deze was met zijn gescheurde kleren en krabben in ge zicht en op de handen onthutst over de verrassende loop welke het geval had ge nomen. Een andere voorbijganger waar schuwde onmiddellijk de politie èn deze nam de man in verzekerde bewaring. Het optreden van de meisjes was te ver rassender omdat het oudste van de twee enige tijd geleden al eens was aangeval len, ongeveer op dezelfde plaats. Zij was by haar hevig verzet toen nogal toege takeld. Vandaar haar verontwaardiging en felle reactie, toen haar zuster hetzelf de dreigde te overkomen. De dader zal morgen voor de officier van Justitie worden geleid. In Baarlo (Noord-Limburg) heeft naar eerst thans bekend is geworden vorige week donderdagavond om half ne gen ook een poging tot aanranding plaats gehad op de Heldenseweg: daar reden een moeder cn haar 15-jarige dochter per fiets over een vrij eenzame bosweg. Een fietser kwam de beide vrou wen achterop en trachtte het meisje van het rijwiel te duwen. De moeder reageer de op deze klaarblijkelijke poging tot aanranding met de uitroep dat zij de man kende, waarop deze er geschrokken vandoor ging en in de bossen verdween. Hoewel moeder en dochter de man nog trachtten te achterhalen, was deze spoorloos. Ook de Rijkspolitie heeft geen resultaat gehad met haar nasporingen. vernamen wij, dat niet behoeft te wor den gedacht aan een herhaling van de z.g. „blaasjesziekte", die twee Jaer ge leden uit Duitsland naar ons land kwam. Dit was namelyk duidelijk een virus ziekte, terwijl de symptomen deze keer veeleer wijzen in de richting van een lichte vergiftiging. Vandaar ook dat de inspecteurs van de keuringsdiensten voor waren op pad zijn gestuurd om bij het onderzoek te helpen. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid coördineert de meldin gen over het verloop van de ziekte en ever de resultaten van de landelijke speurtocht naar de resultaten. SENSATIONELE ONTDEKKING? Nader vernemen wij, dat de epidemi- Ioog van de Rotterdamse GG en GD tot de conclusie is gekomen dat gezien de grote verspreiding van de ziekte slechts sprake kan zijn van een verpakt levensmiddel. In die richting verder speurend als een medisch-detective, heeft de epidemiloog gisteren een ont dekking gedaan. Bij ondervraging van slachtoffers van de geheimzinnige ziekte in Rotterdam bleek, dat zij allen regelmatige gebrui kers waren van een bepaald verpakt levensmiddel. Deze Rotterdamse bijna sensationele ontdekking werd gister avond nog doorgegeven aan de GG en GD's van Amsterdam en Den Haag. Daar had men tot dusver in een geheel andere richting gezocht. De Rotterdam se bevindingen bleken ook daar juist te zijn. De directeur van de Rotterdamse GG en GD deelde ons desgevraagd mee, dat bij analyse van het betrokken levensmid del bepaalde stoffen zijn aangetroffen, die naar alle waarschijnlijkheid als de ziekteverwekkers kunnen worden be schouwd. Het bewijs, zo zei hij ons van morgen, is nog niet geheel rond. Met de fabrikant van het artikel is voortdurend overleg gaande. Zodra het bewijs vast staat, zullen onmiddellijk maatregelen worden genomen om via pers en radio de bevolking te waarschuwen. De pro- duktie en distributie van het levensmid del zou dan ook onmiddellijk worden stopgezet. Wanneer ballonsatelliet boven ons land zichtbaar? De Sterrewacht te Utrecht verstrekt de volgende opgave van tijden van pas seren over Nederland van de Ameri kaanse ballonsatelliet: hedenavond, 23 aug.: 22.20 uur 24.37 uur; 24 aug.: 21.59 uur 23.55 uur; 25 aug.: 21.37 uur 23.43 uur, steeds vrij hoog aan de hemel. Het aangegeven tijdstip is het hoogste punt van de baan. De satelliet is on geveer vijf minuten ervoor en erna zichtbaar gaande van west naar oost. De Sterrewacht te Utrecht verzoekt het publiek dringend zich niet telefo nisch om inlichtingen tot de Sterre wacht te wenden. BINNENLAND Op de werf van de Arnhemse Scheeps bouw Maatschappij heeft gisteren de in- dlenststelllng plaats gehad van een on- diepwatermljnenveger, de „Lacomblé". Dit schip is genoemd naar de zoon van een Arnhemse H.B.S.-leraar, wijlen kapitein luitenant ter zee E. E. B. Lacomblé, die zich als commandant van H.M. de Ruljter tijdens de slag in de Javazee bijzonder heeft onderscheiden. Een zoon van wijlen overste Lacomblé woonde de plechtigheid op de A.S.M.-werf bij. De mijnenveger La comblé ls het derde schip van dit type uit een serie van 16 stuks, die op drie Ne derlandse werven worden gebouwd. In Deventer is de voorzitter van de Vereniging van Vleeswarenfabrlkanten in Nederland en van de Federatie V.B.E., de heer J. M. Hoogstraten in de ouderdom van 68 Jaar overleden. Op Katendrecht te Rotterdam werd in de nacht van zaterdag op zondag de 36-Jarige Duitse matroos A. Hennicke van het Rijnschip Kluckner door twee Jonge landgenoten neergeslagen en beroofd van een portemonnaie met f 45,De man liep tal van hoofdwonden en dichtgesla gen ogen op. Hij ls naar het havenzieken huis gebraent. De twee Jonge Duitsers zijn nog niet gevonden. BUITENLAND Volgens berichten, ontvangen door de Amerikaanse ambassade in Moskou heb ben weer drie Amerikaanse toeristen van de Sovjetrussische autoriteiten de aan zegging gekregen, dat zij hun bezoek aan de Sovjet-Unie moeten bekorten en het land verlaten. De 21-jarige Josiah An drews was in Rostof door een burger aan gehouden. toen hij huizen fotografeerde. Twee studenten waren gearresteerd toen zij een Russische lifter hadden meege nomen in hun auto en de hoofdweg waar op zij zich bevonden hadden verlaten. Gesleept door de Nederlandse sleep boot „Oostzee" is het Franse vrachtschip „La Coubre". aan boord waarvan zich 4 maart in de haven van Havanna een ex- ilosle voordeed die 73 personen het leven - n, ip is in Havanna voorlopig hersteld. Zoals bekend wijt de Cubaanse regering de ex plosie aan „Amerikaanse sabotage". Eind Juli waren in geheel Zwitser land driehonderd werklozen geregistreerd merendeels moeilijk te werk te stellen personen terwijl er duizenden vacatures waren. Het aantal buitenlandse arbeiders in Zwitserland bereikte deze zomer de honderdduizend. pl kostte, maandag naar Rouen vertrokken. De overtocht duurt ca. 22 dagen. Het 6Chip De Zuldafrlkaanse regering heeft aan een uit zestig negers bestaande muziek groep uit Johannesburg uitreisvisa ver strekt voor een optreden in Engeland en eventueel andere Europese landen. De groep zal het muziekspel „King Kong", dat speelt onder de Bantoes van Johan nesburg, opvoeren. De tekst is van de blanke schrijver Harry Bloom (bekend door zijn roman „Episode"), die drie maanden in Kaapstad gevangen heeft ge zeten op grond van de bepalingen van de uitzonderingstoestand. De muziek is ge componeerd door de neger Todd Matsl- kiza. Het ls de eerste maal dat een zo groot aantal Afrikaanse musici Zuld-Af- rika mag verlaten. De Indiase premier Nehroe heeft in het Huls van Afgevaardigden meegedeeld dat India de Sovjet-Unie erop gewezen heeft dat in een Russische atlas een groot gedeelte van India ls aangegeven als te behoren tot het gebied van de Chinese volksrepubliek. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft toegezegd de zaak te zullen onderzoeken. Marokko heeft gisteren gevraagd om een debat in de Algemene Vergadering van de V.N. over het „vraagstuk-Maure- tanle". Het wil dat de Algemene Vergade ring helpt bij het zoeken van een verge lijk met Frankrijk over deze kwestie. In een memorandum, dat onder de leden van de V.N.. is verspreid, zegt Marokko dat Frankrijk en Marokko, bij het begin van de onderhandelingen over de onafhanke lijkheid van Marokko, akkoord zijn gegaan met de instelling van een commissie om hun grensgeschillen te regelen. Maureta- nie ligt ten zuidwesten van Algerije. Dr. David Stelnman, de Ontwerper van meer dan 400 bruggen w.o. de beroemde Sydney Harbour Bridge is zondag, 73 jaar oud, in New York overleden. Stelnman heeft verscheidene onderscheidingen ge kregen voor de fraaie bruggen die nij bouwde. Hij heeft tevens een plan ont worpen voor een brug van 50 miljoen dol lar tussen Europa en Azie, over de Bos porus. Een poging om gisteren in Saigon een demonstratie te houden tegen de re gering van Zuid-Vietnam, is mislukt na dat de politie en militaire veiligheids dienst zondagavond 23 personen hebben aangehouden, die pamfletten, dolken, gra naten en „Molotof-cocktails" Saigon had den binnengesmokkeld. De bevolking van India is in tien Jaar met zeventig miljoen mensen toege nomen. Dit heeft premier Nehroe in het parlement meegedeeld toen hij het ont werp voor het derde vijfjarenplan indien de. De gemiddelde leeftijd is thans 42 Jaar, tegen tien Jaar geleden 32 Jaar! De Indiase bevolking wordt geschat op 430 miljoen. Russische geleerden willen 200.000 ton explosieven gebruiken om in het zui den van Jakoetsk, een autonome Sovjet republiek in Oost-Slberle, steenkool lagen bloot te leggen. Deze hoeveelheid spring stof heeft een explosieve kracht gelijk aan die van tien atoombommen van het type die boven Hirosjima werd afgeworpen, al dus het persagentschap Tass. In Kazakh stan is reeds met succes gebruik gemaakt van grote hoeveelheden springstof bij de ontginning van steenkoollagen. De regering van Chili heeft gisteren haar diplomatieke betrekkingen met de Dominicaanse republiek verbroken. De or ganisatie van Amerikaanse Staten heeft dezer dagen een resolutie goedgekeurd, die het besluit tot een zodanige stap door de Amerikaanse landen bevatte. Mexico heeft zondag de betrekkingen met de Domini caanse republiek verbroken. Iemand, die zich de „koning van Engeland" noemde, ls maandag in het Britse consulaat te Turijn, in Italië, door gedrongen, waar hij verlangde „met de mij toekomende koninklijke eer" te worden bejegend. Toen de vice-consul, die hem had ontvangen, hiermede begrijpelijkerwijs aarzelde, wierp de „koning" zien vol woe de op hem. Met veel moeite wiBten de vice consul en een toegesnelde ambtenaar de indringer te overmeesteren. De ingebeel de koning werd naar een kliniek voor zwakzinnigen overgebracht. De leider der Britse labourpartlj Hugh Galtskell, die met zijn gezin zijn vakantie in Dubrovnlk, aan de Adrlatlsche Zee. doorbrengt, heeft gisteren, met nog een aantal bestuursleden van de partij, besprekingen gevoerd met enkele van de belangrijkste communistische leiders van Joego-Slavle, o.w. vice-president KardelJ. In een hierover uitgegeven officieel com muniqué werd niet bekendgemaakt wat besproken werd. Na de opening van een aquarlaten- tentoonstelling in Kopenhagen verdron gen de bezoekers zich speciaal voor een der aquaria waarin niets anders dan wa ter te zien was. Al spoedig deed het ge rucht de ronde dat hier „een onzichtbare vis te zien" was, de clou van de exposi tie! De bezoekers werden echter danig te leurgesteld toen later bleek dat de eige naar, in de drukte van de voorbereidingen vergeten had zijn vissen in het aquarium te doen. Oscar Hammerstein, de tekstschrijver van talrijke populaire Amerikaanse liedjes is vanochtend, 65 Jaar oud, in zijn wo ning te Doylestown, Pennsylvania, over leden Hammerstein was de auteur van „Oklahoma" (1943). „Carousel" (1945), „South Pacific" (1949), „The King and I" (1951) en laatstelijk „Flower drum song" en „The sound of music". Richard Rogers was de componist met wie hij in deze nummers en „Musicals" samenwerkte. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.05 Gram. 19.45 Act. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.40 Luigi Tarisio, hoorsp. 22.00 Pianorecital. 22.30 Nws., beursber. v. New York en SOS-ber. 22.45 De Nieuwste Wereld, lezing. 23.00 Lichte muz. 23.35 Gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Gram. 18.20 Regerlngsuitz.: De nieuwe brug tussen fabrikant en consument. Een praatje, verzorgd door het NIVE over marktonderzoek, naar aanleiding van het congres van de Euro- Ëean Society for Opinion Surveys and [arket Research. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.55 Peter Grimes, opera. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Kerk en Missie in Kongo, vraaggespr. 23.00 Gram. 23.20 Gram. 23.55 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Film. 20.35—22.15 Muzikale hoofdfilm. VOOR WOENSDAG 24 AUGUSTUS Hilversum I, 402 ni. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gr. 7.23 Idem. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 V. d. Jeugd. 8.55 Tips van de voedingsmarkt. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35 9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Moderne theologie, lezing. VARA: 10.20 Gram. 10.35 Kamermuz. 11.00 Gram. 11.30 Ca baret. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 De wereld wil bedrogen zijn. lezing. 14.00 Tam. 15.00 V. d. Jeugd. 16.15 Lich te muz. 16.45 Holland Festival 1960: Ca- rillonconc. 17.00 Versierde Vakantletips. 17.50 Regerlngsuitz.: Emigratierubriek. Het emigratlepraatj i van H. A. van Luyk. Advertentie DEMONSTREERT heden t.m. ZATERDAG 27 AUG, 2—10 u. KOLEN - OLIE - GAS en MEERKAMER VERWARMING, GASFORNUIZEN IN DEN BURCHT. Arbeid onder studenten van Remonstrantse huize (Van onze Haagse correspondent) De zogenaamde commissie tot de za ken van de Remonstrantse Broeder schap heeft een klein comité ingesteld, dat zich gaat bezighouden met arbeid onder Remonstrantse studenten. Het comité zal zich gaan beraden over het geen hier door de Remonstrantse Broe derschap kan worden gedaan onder de studenten. Ook zal de bijdrage van de Remonstrantse gemeenten in de ver schillende universiteits- en hogeschool steden worden bestudeerd. Begin sep tember belegt men een eerste bijeen komst. DINSDAG Den Burcht: Verwarmingsdemonstraties firma Jan de Nle en Zonen. 210 uur nam. WOENSDAG. Den Burcht: Verwarmingsdemonstraties firma Jan de Nle en Zonen. 210 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. Straatprediklng Open Deurwerk Her vormde Gemeente, 7.308 uur nam., hoek De GoejestraatDozystraat. Wassenaar: De Haven. Hengel- wedstrijd Oostdorp. 6.30 uur nam. DONDERDAG Den Burcht: Verwarmingsdemonstraties firma Jan de Nie en Zonen. 210 uur nam. Wassenaar: Clubgebouw R.-K. Sportvereniging „Blauw Zwart". Jaarver gadering. 8 uur nam. VRIJDAG Den Burcht: Verwarmingsdemonstraties firma Jan de Nie en Zonen. 210 uur nam. Wassenaar: Clubgebouw S.V. Wassenaar. Algemene ledenvergadering. 8 uur nam. ZATERDAG Den Burcht: Verwarmingsdemonstraties firma Jan de Nle en Zonen. 210 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Stadszaal (vestibule): Inschrijving uit deling haring en wittebrood. 610 uur nam. Station N.S.: Excursie Ned. Natuurhis torische Ver. naar het Zuiderpark in Den Haag. 1.48 uur nam. DE BIOSCOPEN Luxor: „Alle lleben Peter". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „I'm all right Jack!" Al.l. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lido: „Heerseres van de onderwereld". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Zeebonken". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.16 uur; zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Und abends in die Scala". A.l. Trianon: „Een vrijgezel in de knel". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Wapens voor Mexico". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar: vrijdag 8 uur, zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: „Ieder meisje weet rt". 14 Jaar. Maan dag. dinsdag, woensdag 8 uur: „Love or leave me 14 Jaar. Donderdag 2.30 uur: „Alle hens aan dek". Alle leeft. Van vrijdag t/m woensd. (zat. niet) 2.30 u. „Avonturen van Dik Trom" (Ne derlands gesproken). Alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Rllksmuseum Geologie en Mineralogie d Werfpark lTentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2 -4 Zon- en feestdageD 2 4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl (tot 10 oktoben Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Zeg het met bloemen in het Chinees" (Tot 31 oktober) Lakenhal. Verzameling dr A Welcker Werkdagen 10-17 uur: zondags 13-17 uur (Tot 29 agustus) Lakenhal: Tentoonstelling van werken uit Leldse School (tot hair september) Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden is geopend Apotheek Kok. Ra penburg 9, tel. 24809. Bil geen gehoor b|) uw huisarts of spe cialist (of diens waarnemers), bel opdok- terstelefoon 22222. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gr. 18.30 RVU: Mens en dier: het dier in de moderne beeldende kunst, door P. A. L. Janssen. 19.00 V. d. kind. 19.10 Ham mondtrio. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Metropole ork. en solist. 20.40 Désiré Bisquet maakt een bootreis, detective-oarodie. 21.58 Piano recital. 22.20 Act. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.00 Gesproken portret. 23.16 Actuele poëzie. 23.35 Gram. 23.5524.00 Gram. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 So1 o-lnstrumenten. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Fllharm. ork. en solist. 12.05 Volks liederen 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Koperork. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad, lezing. 13.20 L! hte muz. 13.45 Gram. 15.30 Kamer muz. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Metropole-ork., solist en koor. NCRV: 18.15 Het Spectrum, lezing. 18.25 Gram. 18.30 Leger des Hellsmuz. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Muzikaal gesprek. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Intern, muziekweek 1960: Koor, ork. en sol. (Om 20.3520.50 Muzikale volkenkunde van Ned. Nieuw- Guinea, lezing). 22.10 Lichte muz. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennws. 23.55 24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn, van 1820 uur) Bamblna - Oh Marie - Casetta in Ca nada - Arrivederci Roma, Orkest Alfred Hause; Quando vien la sera (Rossi), Wil- ma de Angelis; Libero (Modugno), Ar- turo Testa; Venezia laluna tu (Dere- wlasky)Orkest Armando Trovaioli; Splende l'arcaballeno (di Seglia) Wllma de Angelis; Romantica (Rascel) Arturo Testa; Drei Münzen im Brunnen - O sole mio - Addlo amore, Orkest Alfred Hause; 1 tine (Béart). Guy Béart; Magicien (Hay- man), Orkest Jacques Cahan; Le testa ment (Brassens), Georges Brassens; Mar- chand de fleurs (Stern), Rico's Creole Band; La marche nuptiale (Brassens), Ju liette Gréco; Ces petites choses li (Gasté) Orkest Hubert Rostalng; Si Je n'avals plus (Aznavour), Jacqueline Francois; Tango de l'aiguille (Chabrier), Orkest Jacques Cahan; Mon coeur qui battalt (Asso), Cathérine Sauvage; La musique a papa (Jimenez), Rico's Creole Band; Deux escargots s'en vont i l'enterrement (Pré- vert), Les Frères Jacques; Bell bottom blues (Carr). Orkest Hubert Rostaing; Wanderln', Eddie Arnold; Red river val ley, id.; All or nothing at all (Lawrence), Orkest Nelson Riddle; April showers (Sil vers) Judy Garland; Memories of you (Blake), id.: It happened in Monterey (Wayne), Orkest Billy May; Come dance with me (Chan), Frank Sinatra; Cheek to cheek (Berlin), id.; I was lucky (Stern) Orkest Nelson Riddle; Something's coming (Bernstein), Lerry Kert; Maria (Bern stein), id.; I feel pretty (Bernstein) Ca rol Lawrence; Tonight (Bernstein), En semble Max Goberman; Bye bye blackbl<-'< (Henderson), Orkest Billy May: When the Caints go marchin* in, Neva Raphaello Dlppermouth blues (Olivier), Dutch Swing College Band; St. James Infirmary (Primrose). Nelson Williams; Tears (Arm strong), Dutch Swing Collge Band; Doc tor Jazz (Oliver). Neva Raphaello: Mus krat ramble (Ory). Dutch Swing College Band; Alexander's ragtime band (Berlin) Idem. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30 17.40 Intern, jeugd Journ. 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Sportproer. 20 50 Muzikaal progr. 21.25 Act. 21.45 Nwe ta lenten. 22.20 Einde. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service 330 m. 12 00 Cricket. 12.15 Gram. 12.30 Natio nale radio-tentoonsteling. 12 65 Weer ber 13.00 Nws. 13.10 Twintig vragen. 13.40 Gram. 14.00 Lichte muz 15.00 Hoorsp. 16.00 Vespers 16.45 Cricket. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Volksliederen en -dansen. 19.30 Gram. 20.00 Intern. Fes tival v. Edinburgh: Filharm. ork. en so list. (Om 21.05 Nws.) 22.05 Radioportret 22 30 Zang. 23.00 Nws. en weerber. 23.06 23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 0ni2 00 Gram. en Interviews. 12.30 Nws. en popul. muz. 13.30 Nws en cricket- uitsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 V. d. kind. 14 00 Voordr. 14.15 Lichte muz. 1430 nws.). 15.00 Millt. ork. (Om 15.30 nws 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. bale's dagboek. 16.45 Uitsl. ra£e^ ®n gevar. muz. 17.30 Nws. en fabrleksfan- fare 18.00 Gram. en interviews. 18.29 Weerber.. nws, en act. 18.35 Gram. 18.45 Hoorsp. 18.00 Gram. en interviews. 18.29 Weerber.. nws en act. 18.35 Gram. 18.4D Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19-30 Nws. en hoorsp. 20.00 Hoorsp. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.30 Nws. en 22 30 Nws 22.40 Gevar. muz. (Om 23.JU nws.). 23.55—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12 00 Muz. v. blaaslnstrum. 13.00 Nws. 13.15 Amus.muz. 16.05 Ork-COnc. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.0C Nws. 19.30 Kamermuz. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22 30 Kamermuz. 23.15 Amus.muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 0.30 Amus.muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05, 13.05 en 14.10 Gram. 14.20 Kamermuz. 15.10 Trlptyque Musi cal. 18.30 Gram. 20.00 Gram. 2006'Hol land Festival: Wozzeck. opera. 23.10 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. T>4 m 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz 14.00 Kamermuz. 15.00 Gram. 15.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17 10 Zangrecital. 17.30 Gram. 17.35 Zangrecital (verv 17 50 Boekbespr. 18.00 Lekemoraal en -filosofie. 18.20 V. d. sold 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Festival v. Salzburg: Fi- garls Hochzelt, opera. (22.00 Nws.) 22.55 Nws. 484 ni.: 12.02 Lichte muz. 12.40 Gram. 13.00 Nws. 14.18 Gram. 14.30 R^iomuz. 15.50 Gram. 16.07 Gevar muz. 17.00 Nws 1710 Lichte muz. 18.30 Jazzmuz. 18.55 Gevar. muz. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.10 Barokmuz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) B a B *2 a 2 2 .2 S sa 3'& S Amsterdam licht bew. wzw 6 27 17 0.1 Den Helder licht bew. wzw 10 24 17 0 Ypenburg zwaar bew. wzw 6 26 17 0 Vlissingen onbewolkt zw 8 25 17 0.2 Eelde zwaar bew. zw 6 25 16 6 De Bilt half bew. zw 2 26 17 6 Twente zwaar bew. wzw 4 26 16 5 Eindhoven regenbui zzw 4 28 17 2 Z.-Limburg regenbul zw 1 27 17 4 Helsinki lient bew. w.stil 17 7 0 Stockholm regen zo 5 21 14 0.2 Oslo geh. bew. w.stil 20 14 24 Kopenhagen regen w 5 19 16 0.1 Aberdeen zwaar bew. wjitil 22 10 1 Londen licht bew. z 1 23 14 0 Brussel mist n 7 28 17 1 Luxemburg zwaar bew wzw 1 26 16 0 Parijs half bew. w.stil 30 17 1 Bordeaux licht bew. w.stil 30 17 0 Grenoble licht bew. w.stil 28 13 0 Nice onbewolkt w.stil 25 17 0 Berlijn zwaar bew. z 2 23 16 0 Frankfort zwaar bew. zw 2 27 15 0 München zwaar bew. zw 4 26 15 0 Züricb zwaar bew w.stll 29 14 0 Genève licht bew. z 2 28 10 0 Locarno half bew. ozo 1 21 14 0 Wenen zwaar bew ozo 2 24 13 0 Innsbruck half bew. w.stil 29 9 0 Belgrado onbewolkt zw 1 12 0 Athene onbewolkt n 2 29 20 0 Rome onbewolkt w.stil 32 16 0 AJacclo onbewolkt no 2 28 14 0 Madrid onbewolkt w.stil 36 17 0 Lissabon geh. bew. w 2 19 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2