DE SCHORPIOEN ^IM IBO OP WERELDREIS Duitse en Nederlandse gezinnen van kampeerterrein verwijderd Twee vrouwen dupe van brutale oplichting te Schiedam van de hel Opgericht 1 maart 1860 Maandag 22 augustus 1960 Vierde blad no. 30131 Cabaretier Wim lbo is gisteravond van Icbiphol vertrokken voor een grote we- eldreis, die hem door geheel Europa, lanada en V.S. zal voeren. Hij vliegt allereerst naar Londen van- hij naar Parijs zal gaan en ver- jolgens naar vele steden in Italië, Duits- bnd en Scandinavië. Eind november «opt hij het Europese gedeelte van zijn jarnee in Brussel af te sluiten, waarna tij begin januari de Oceaan zal overste- en. Tientallen steden in Canada en imerika zal Wim lbo dan gaan bezoe- en, allemaal met hetzelfde doel: zich te rien teren omtrent de werkwijze in de tdio- en t.v. studio's in den vreemde. Of, zoals Wim lbo het zelf zei„om er an mee te werken dat de Nederlandse elevisie in de toekomst verder zal gaan eiken dan Lopik". Voor zijn vertrek had Wim lbo in het msterdamse Minervapaviljoen reeds af- cheid genomen van talrijke collega's, ientallen radio- en T.V.-artiesten wens- Tot de vele artiesten, die in het Minervapaviljoen te Amsterdam af scheid kwamen nemen van Wim lbo, behoorden ook Willy Walden (links) en Piet Muyselaar (mid den). ten hem veel succes en van hen die niet konden komen stroomden de telegram men, voorgelezen door Mies Bouwman, binnen. Wim lbo zal de gehele reis zelf moe ten bekostigen. Van de zijde van het mi nisterie van O.K. en W. was hem in be ginsel een beurs voor de reis toegekend, maar onlangs werd deze toezegging in getrokken. Begin april zal hij weer in Nederland terugkeren vol nieuwe idee- en, die naar hij zei te hopen, de Neder landse radio en T.V. „een beetje nieuw leven" zullen inblazen. MR. ZAÏN OVER SITUATIE NEDERLAND—INDONESIË „Indirecte agressie" De Indonesische regering heeft begrip de neutrale houding van de Duitse londsregering in het jongste conflict issen Indonesië en Nederland, zo heeft e Indonesische gezant in Bonn, mr. Z. kin, verklaard. De Duitse Bondsrepu- Uek kan evenwel door economische en echnische samenwerking meer voor In- onesië doen, zei hü. Mr. Zain noemde de hulp voor de ont- ikkeling „inconsequent", wanneer door de politiek van de Europese eco nomische gemeenschap het handel drij- sn tussen West-Duitsland en Indonesië loeilijker wordt". Hij wenste nieuwe wegen voor samen- erking tussen de Westelijke landen en e jonge onafhankelijke staten van zië en Afrika. Tot nu toe heerst de in ruk, aldus mr. Zain, dat het Westen ijn hulp te langzaam biedt en zijn eigen conomische positie in deze landen wil ersterken. De Russische steun komt oeller en is doelmatiger. Over het conflict tussen Indonesië en ederland zei de gezant, dat wederaan- noping der diplomatieke betrekkingen lechts dan mogelijk zou zijn wanneer ten Haag het recht van Indonesië op ereniging met Nieuw-Guinea erkent. Ie soevereiniteit was onvoorwaardelijk an Indonesië overgedragen, zei hij. Het bezoek van de „Karei Doorman" an Nieuw-Guinea noemde mr. Zain indirecte agressie", die grote onrust ader de Indonesische bevolking had eroorzaakt. Hij vergeleek de situatie in ndonesië met de crisis in Katanga, aar men poogt te scheiden wat als eco- omische eenheid moet worden samen smolten. Deze politiek van Balkanise- ing in Afrika en Azië is een groot ge- ir, daar zij een voortdurende onrust deze gebieden schept", aldus mr. ain. MATROOS HING UREN TUSSEN SCHIP EN KADE (Speciale berichtgeving). Een 30-jarige matroos uit Katwijk aan Zee van het 320 ton metende m.s. Gratia" uit Delfzijl, heeft in de nacht van zaterdag op zondag enkele uren aan een touw tussen het schip en de kade gehangen. Omstreeks vier uur kon de Delfziilster gemeentepoli tie hem uit deze benarde positie be nijden. De man verkeerde onder in vloed van sterke drank. De matroos was wacihtsman op het in thuishaven liggende schip. Hij ging hter toch aan de wal en keerde na in uitstapje onder invloed van sterke wik terug. Toen hij aan boord wilde san .stapte hij mis en viel tussen het örschip en de kade. Hij wist echter 'het laatste ogenblik een touw te gr ij - fn. Voor zijn voeten vond hij steun i een aan het schip hangend wrijf- lut. Luid schreeuwend trachtte hij de ndacht te trekken. Zijn geroep werd ?en twee uur gehoord door enkele om- teenden. De politie, dde door een van n werd gewaarschuwd, ging op onder- fk uit en vond de matroos, die erin is geslaagd een nat pak te ontlopen. hachelijke situatie, waarin hij ver- wrde, had hem snel ontnuohterd. De Hitie kwam de man met een ladder te Hoemeneorso in Rotterdam Zaterdagmiddag is in Rotterdam het uljjkse bloemencorso gehouden. Voor 32ste keer trokken de versierde wa ns langs de ruim 18 km. lange route, terlangs duizenden belangstellenden n plaatsje hadden gevonden. Viel des orgens de regen met bakken uit de he il, 's middags was het weer gelukkig geklaard en bescheen een fleurig zon- tje de feestelijke stoet, waarin 70 gro- auto's, waarvan 21 praalwagens, mee- ien. Verder verleenden 45 scooterrij- rs met hun versierde vehikels mede- ïking en zorgden 15 muziekkorpsen wr de muzikale noot. Tal van autoriteiten, o.w. burgemees- Van Walsum en de wethouders van otterdam, sloegen het voorbijtrekken de stoet, dat ongeveer drie kwartier Tgde, van het stadhuisbord.es af gade, Oostenrijks-Hongaarse grensincidenten Aan de Oostenrijks-Hongaarse grens, bij Halbturn, hebben twee Hongaarse grenswachten zondag het vuur geopend op een Oostenrijkse douanier. De man werd niet getroffen. Een van de Honga ren overschreed later de grens en maakte zich van de fiets en de karabijn meester die de Oostenrijker had achtergelaten. In dezelfde streek drongen Hongaarse grenswachten op Oostenrijks gebied dooi en bedreigden op het veld werkende Oostenrijkse boeren met hun wapens. DUITSE JONGENS OVER DE GRENS GEZET Wegens wangedrag (Van onze Zeeuwse correspondent) Weer zijn er uit Zeeland een stel Duit se „toeristen" wegens wangedrag over de Nederlandse grens gezet. Een viertal op geschoten Duitsertjes, in de leeftijd van 15 tot 18 jaar uit Duisburg en Keulen, heeft zich in het Schouwsè badplaatsje Renesse schuldig gemaakt aan kleine diefstallen. Zij waren liftende en per fiets uit Duitsland naar Zeeland geko men en hebben o.a. ingebroken in een consumptietent in Renesse en zich daar aan allerlei snoepgoed en ijs tegoed ge daan, waarna zij het wisselgeld mee namen. Toen een paar dagen later een kamp beheerder de politie opbelde met de me dedeling, dat een Duitse jongen een be drag van f. 5,21 met 521 losse centen had betaald, was de zaak vlug rond. Toen de politie op het kampeerterrein arriveer de, kwamen daar ook tegelijkertijd de vier „Halbstarken" binnen, die hun ar men vol hadden met aardappelen en zo juist van de bomen getrokken appels. De maaltijd van appelmoes met aardap pelen is toen niet meer doorgegaan. De knapen zijn in Brouwershaven, Renesse en Haamstede ingesloten. Burgemeester mr. G. P. Tonckens van Renesse heeft daarna in overleg met de officier van Justitie in Middelburg de jonge Duitsers over de grens gezet. Onder politietoezicht hebben zij hun kamp afgebroken, waarna de arrestan tenwagen van Middelburg hen naar Ven- lo bracht. De Duitse politie heeft hen daar overgenomen en bij hun ouders af geleverd. Banken per 17 september één zaterdag p. m. gesloten (Van onze Haagse redactie) Met ingang van 17 september as. zal het personeel van de banken in ons land eens per maand een vrije zaterdag krij gen. Deze maatregel geldt echter niet voor de Boerenleenbanken, omdat deze het niet mogelijk achten hun cliënten een zaterdag per maand als betaaldag te ontnemen. Men heeft tot de instelling van de maandelijkse vrije zaterdag besloten, om nu er een algemeen streven is naar kor tere werktijden, een lijn te trekken voor het personeel van de banken en de overige bedrijven. De vrije zaterdag telkens op de derde zaterdag van de maand - valt ge lijk met die welke reeds in het West- duitse bankbedrijf geldt. Er zijn op deze maatregel enkele uit zonderingen. Zo zullen bijv. de wissel kantoren toestemming krijgen op de vrije zaterdag open te zijn. Het Oostenrijkse ministerie van Binnen landse Zaken beschouwt de incidenten als „ernstig". Oostenrijk zal bij Hon garije protesteren tegen het gebeurde. Na nachtelijke rel (Van onze Haagse correspondent) Twaalf Duitse en twee Nederlandse gezinnen zjjn zaterdagochtend van het kampeerterrein „Ockenburg" verwijderd, nadat jeugdige leden van deze families zich de vorige avond op het strand ern stig hadden misdragen. Een surveillerende agent trof om streeks middernacht twaalf Duitse jon gens van 17 tot 21 jaar en twee Neder landse meisjes van 17 en 18 jaar en af komstig uit Wijk bij Duurstede op het strand aan. Zij hadden een groot vuur gestookt en sleepten allerlei rommel bij elkaar. De agent gelastte de jongelui het vuur te doven en zich te verwijderen, maar de hele groep keerde zich tegen de agent. Een van de jongens trok de ven tielen uit de banden van de fiets van de agent. De politieman kreeg echter al gauw assistentie van enkele collega's. De hele groep werd opgepakt en in een arrestan tenwagen geladen. Na een nacht in de politiecel kon de groep naar het kam peerterrein. De beheerder gelastte de gezinnen, waartoe de jongelui behoren, zaterdagochtend het kamp te verlaten. Men zij gewaarschuwd! Een oplichter die vermoedelijk ook in Rotterdam verscheidene weduwen het weduwenpensioen afhandig heeft ge maakt, onder voorwendsel dat hij con troleur van de PTT was, heeft nu ook in Schiedam zijn slag geslagen. Een 60- jarige weduwe en haar 81-jarige moe der, zijn door de man voor resp. f245 en f800 opgelicht. De weduwe was naar het postkantoor aan de Tuinlaan in Schiedam geweest en had haar pensioen van f 245 gehaald. Hierna was ze naar haar ouders gegaan. Spoedig daarop werd er aangebeld en de 81-jarige moeder van de weduwe liet een man, die haar volkomen onbekend was, binnen. Deze man gaf voor amb tenaar van de PTT te zijn. Hij had de weduwe op haar weg door de stad ge volgd, zo vertelde hij, want het was nodig dat hij sprak over het geld dat ze op het postkantoor ontvangen had. Daar was volgens hem iets niet mee in orde. Hij vroeg de weduwe het geld even te laten zien, die zonder enige argwaan de f245 toonde. De man verklaarde dat het „getekend" geld was en dat hij het in beslag moest nemen, nadat hij de bankbiljetten nauwkeurig bekeken had. De twee vrouwen geloofden hem en tij dens het gesprek, dat volgde, vertelde de weduwe, dat ze de dag tevoren f800 gehaald had namens haar moeder. De man informeerde of ze dit geld nog had en de bejaarde moeder overhandigde hem de f800. Ook dit bleek weer „ge tekend" geld te zijn, dat volgens de man moest worden ingenomen. Zij geloofden hem weer en gaven hem het geld mee. De man verdween na beloofd te hebben dat hij 's middags terug zou komen voor een verder onderzoek. Enkele uren later, toen de man niet kwam opdagen, waar schuwde de weduwe, die intussen achter docht had gekregen, de politie. Dominicaanse republiek door OAS veroordeeld In een plenaire zitting van de zesde raadgevende vergadering van de Orga nisatie van Amerikaanse Staten (OAS) te San José in Costa Rica, is zaterdag avond de resolutie, waarin de Domini caanse republiek wordt veroordeeld we gens agressie tegen de Venezolaanse re gering. met algemene stemmen aange nomen. Venezuela nam overeenkomstig het reglement niet aan de stemming deel. terwijl de Dominicaanse afvaar diging de bijeenkomst reeds eerder op de dag had verlaten. Tot de sprekers, die hun stem moti veerden behoorde de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken. Herter, die verklaarde dat de Ver. Staten de door de O.A.S. genomen besluiten zul len uitvoeren. Minister Herter onder streept de noodzaak van het bewa ren van eenheid en nauw contact tus sen de ledenlanden van de O.A.S. Van daag begon de zevende raadgevende ver gadering. waarin het vraagstuk van de communistische infiltratie in Zuid-Ame- rlka aan de orde zal komen. Kort verhaal Daders van vernieling Ie Venle aangehouden Het onderzoek dat de Venilose recher che heeft ingesteld nadat vorige week een groep bewoners van het naburige woonwagenkamp een grote ravage had den aangericht aan het hotelrestaurant „De Kraal", heeft geleid tot de arresta tie van drie jongemannen. Zij hadden de ramen en het interieur van het res- j taurant met stenen en stukken beton j bekogeld en meubels stukgeslagen als represaille, nadat de hotelhouder aan enkele van hen uit het kamp had ge zegd. hun bezoek minder op prijs te stellen. De arrestanten zijn voorgeleid bij de officier van Justitie in Roermond en aldaar ingesloten. 100.000-STE IN HET SCHEVENINGSE BAD Gistermiddag tegen een uur passeerde de 100.000ste badgast de controle van de buitenbaden van de Maatschappij Zee bad in Scheveningen. Het was mevrouw Hooper van Britse nationaliteit en woonachtig in Den Haag. Zij was in gezelschap van haar vrien din, mevrouw Ost. eveneens Engelse en woonachtig in Essen (Duitsland), die als 99.999ste passeerde. De heer Hooper werd als bader nr. 100.001 door de con trole genoteerd. Jaarlijks wordt ge woonlijk omstreeks de 20ste augustus de 100.000ste badgast op Sc-heveningen ver wacht. In een uitzonderlijke zomer als die van vorig jaar, kwam de 100.000ste al op 25 juli. maar in de vrij normale zomer van 1958 viel de gebeurtenis een week 'later dan nu, nl. op 28 augustus. Namens de directie van de MZS wer den mevrouw Hooper bloemen en een mand met fruit aangeboden. Drie inbrekers in Sneek gearresteerd In de nacht van zaterdag op zondag heeft de gemeentepolitie te Sneek drie mannen uit Amsterdam gearresteerd, verdacht van inbraak in de kantoren van de Fa. Tonnema en Cie, fabriek van suikerwerken, te Sneek. Twee van hen zijn goede bekenden van de politie. In hun gezelschap bevond zich ook nog een vierde persoon, maar deze wist te ontkomen en is nog voortvluchtig. Bij het onderzoek kwam aan het licht, dat de inbrekers door het verbreken van een raam de fabriek aan de achterkant zijn binnengedrongen. In de kantoren werd een kast en een bureau geforceerd. Er wordt echter niets vermist. Boven dien was er geen geld in de kast en het bureau aanwezig. De drie mannen zijn ter beschikking gesteld van de of ficier van Justitie te Leeuwarden. Hevige explosie te Hilversiun Vele gewonden Twaalf personen zijn zaterdagochtend gewond geraakt toen zich in een tent aan de Insulindelaan te Hilversum, waar men bezig was met het vullen van bal lonnen voor een kinderfeest, een hevige ontploffing voordeed. Enkelen van de slachtoffers z\jn er zeer ernstig aan toe. Er had zich waterstofgas in de tent opgehoopt en hierbij is door nog niet op gehelderde oorzaak een vonk gekomen. De ravage was ontzettend. De tent vloog uit elkaar en stond meteen in lichter laaie. In allerijl schoten bewoners van de Insulindelaan, opgeschrikt door de zware klap, te hulp. Men verleende di rect eerste hulp aan de talrijke gewon den, van wie een aantal door omwonen den werd opgenomen. Inmiddels waren de brandweer en de G.G.D. gewaar schuwd en met ziekenwagens en parti culiere auto's werden de gewonden toen naar ziekenhuizen overgebracht. De aard der verwondingen was zeer verschillend. Voornamelijk was er sprake van brand wonden aan hoofd en handen; ook was er een shockgeval. HIJ ZAG GEEN UITWEG MEER... Het blijkt, dat de ambtenaar van de Cultuur-technische dienst te Zierikzee, die op verdenking van het plegen van fraude is aangehouden, zichzelf bij de politie heeft aangegeven. Bij het vooronderzoek is gebleken dat de ambtenaar, die bij zijn superieuren bijzonder gunstig bekend staat, slacht offer is geworden van gokautomaten. Hij was belast met de uitkering aan de Schouwen-Duiveland wonende landbou wers van in het kader van herverkave lingswerkzaamheden toegekende vergoe dingen. Het kwam voor dat landbouwers, die zulk een vergoeding hadden ontvan gen, een bepaald bedrag hiervan moesten terugstorten, wanneer bleek dat het land aan meer dan een landbouwer toebe hoorde. De ambtenaar, die eveneens belast was met de ontvangst van deze gelden, heeft aanvankelijk kleine bedragen hier van verduisterd. Nadien kwam het voor, dat hij aan landbouwers, die een bedrag terug stortten, geen kwitantie daarvoor uitreikte. Toen het verduisterde bedrag tot ongeveer f 3.500 was opgelopen zag hij geen uitweg meer en meldde hij zich bij de politie. In Neerlangbroek is het huwelijk voltrokken van A. A. F. C. graaf van Lynden van Sandenburg, zoon van de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, met jonk- vrouwe M. L. de Muralt. Graaf Van Lynden, die het uniform van luite nant der Huzaren droeg, met zijn bruid in een open landauer, geës corteerd door landelijke amazones. Afgetreden Visser 't Hooft niet onwaarschijnlijk (Van onze Haagse correspondent) Het gerucht dat de Nederlander dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, als zo danig voor de eerstkomende assemblee nè, Nieuw Delhi (volgend jaar» zal af treden wordt in oecumenische kring „niet onwaarschijnlijk" genoemd. Dr. Visser 't Hooft is 60 jaar. Er is zelfs sprake van dat hij dadelijk na de as semblee van Nieuw Delhi zal aftreden. Het moet niet uitgesloten worden ge acht dat hij door een niet-Europeaan zal Wöüdeni opgevolgd. door Charles Osborne Laat je nu eens van je beste zijde zien, Ronnie, zei Gladys. Haar man knikte afwezig. HU startte zijn motorfiets. Het niet al te stevige toneeltje begon te tril len en de hakken van Gladys' zwarte rijlaarzen dreunden ritmisch op de ka le planken. Ronnie draaide met een ruk de gas- handel wijdopen. De uitlaat begon ner veus te knallen en spuwde vlammen en vonken uit, waardoor het achter doek opbolde. Een wolk blauw-grijze rok onttrok even aan de starende blik ken van de menigte de woorden „De Schorpioenen van de Hel", met een halve meter hoge letters geschilderd op de buitenzijde van de cylindrische wand: De Muur van de Dood. Het Meest Verbazingwekkende Doldrieste Adembenemende Schouw spel dat U Ooit Heeft Gezien! 't Trot seren van de Zwaartekracht op een Verticale Wand in het Aangezicht van een Zekere Dood. Uw Geld Terug in dien U niet De Grootse Sensatie van Uw Beven Krijgt! Kom Binnen! Kom Binnen! Deze Kant Op! Ga Kijken Naar's Werelds Grootste Myste rieHet OorspronkelijkeHet Enige Echte Ted, een stevige, gedrongen figuur in een witte race-overall, sprak in een verchroomde hand-miorofoon. Wat de menigte van zijn aankondiging miste door 't lawaai van Ronnie's knallen de uitlaat, kon zij echter op een groot bord lezen. Ronnie schakelde de eerste versnel ling in. De wielen begonnen rond te draaien op de houten cylinders. De motorfiets onder hem trilde ritmisch. Hij schakelde verder. De machine werd een nerveus schokkend wezen, rukkend aan de dunne ketting, die strak ge spannen stond en verhinderde, dat zij als een pegasus over de bleke, opgehe ven gezichten heen zou wegspringen, over de woelige zee van gekleurde lich tjes en de cacafonie van klanken op deze kermis, over de kastanjebomen, die het veld omringden, in de richting van de sterren en de volle maan. Gebogen over het stuur zittend, keek Ronnie naar Gladys. Ze leek op een gladiator, zoals ze daar stond met over de borst gekruiste armen, peinzend kauwgum kauwend. Ze glimlachte stra lend. Ronnie herinnerde 't zich: hij liet zijn tanden schitteren. De Grootste Levende Motorduivel. Door het gedreun van de motorfiets trilde de microfoon in Teds hand. Ge zichten, die rondzweefden over het ter rein, werden, als waren het ballonnen, gevangen door het briesje van nieuws gierigheid en gleden naar de open ruimte voor het toneeltje. Ronnie liet het stuur los. Z'n licht grijze ogen hadden een gekwelde uit drukking en z'n glimlach was als 't ware bevroren. Hij trok zijn in laarzen gestoken be nen omhoog, slingerde ze langs de rood-geëmailleerde benzinetank en over het stuur heen en zat toen als was hij Vishnoe op een hevig trillende en schokkende troon. Toen ging hij recht op staan, balancerend op het zadel. De machine bonsde hem op en neer. Met z'n uitgestrekte armen leek hij op een angstige pop. Zenuwen! Ze hebben geen zenu wen! Ze nemen hun leven in eigen hand iedere keer, dat zy die deur door gaan. Ga kijken! Zie Man en Vrouw Wedijveren met de Dood! Dames en Heren, ik stel U voor Gladys en Ronnie FergusonTwee Kwartjes entree slechts! Deze kant op.... Deze kant! Ted hing de microfoon ergens op. Ronnie ging weer normaal zitten. Gla dys zette haar handen op haar heu pen en trok haar schouders recht. De luidspreker spuugde weer luidkeels een populair deuntje uit: „Riders in the Sky". De zich kennelijk vervelen de assistente in de kassa begon kaar tjes af te scheuren en de toeschouwers klommen de steile ladder naar de ga lerij op, die de cylindervormige kuip bovenaan omringde. Gladys liep naar haar man. Voel je je weer wat beter?" vroeg ze. Z'n gezicht vertrok pijnlijk. Hij keek naar de mensen, die de houten trap opliepen en zag dat Ted hen telde. Yippee-i-aye, yippee-i-aye brulde de luidspreker. Ronnie rilde even en sloot toen de gastoevoer af. Toen ze zich omdraaiden om door de zware houten deur naar binnen te gaan, haalde Gladys een kleine zak flacon met whisky te voorschijn. Ron nie schudde 't hoofd. Nee, nee, mompelde hij en liep het laddertje af. Gladys trok de deur achter zich dicht. Ze hoorde dat Ted aan de andere kant de grendels ervoor schoof en pakte toen het laddertje om het mee te ne men naar het midden van de kuip, waar Ronnie al naast een machine stond, starende naar de ring van ge zichten helemaal bovenaan de steile wand. 'tZal best gaan, Ronnie. Morgen is 't weer voorbij. Ik ben bang, zei Ronnie Maar waar b'ijft Ted nu? Waarom kunnen we niet beginnen? 'tLijkt me al vol genoeg. Teds stem uit de luidspreker weer kaatste tegen het dak. Z'n rood aan gelopen gezicht verscheen ergens bo ven. Blijf met uw handen van de draad af!, riep hij luid. De handen van de toeschouwers wer den ijlings teruggetrokken. Ronnie startte z'n machine. Gladys legde een hand op z'n schouder. 't Zal best gaan! Spiraalsgewijze begon hij rond te rij den steeds dichter bij de steile wand komend. Hij gaf meer gas: de machine sprong als 't waren naar voren en da verde halverwege de vloer en het dak rond en rond aan de binnenzijde van de loodrechte cylindervormige wand. Ronnie reed zijn rondjes op de Wand des Doods. De planken kraakten onder het ge daver. De toeschouwers voelden de tril ling in htm voeten en het gedreun in hun borst. Van verbazing gapend keken ze over de rand van de steile wand naar de schim, die vlak onder hen rondtolde. Ronnie verhoogde nog enkele keren z'n snelheid, totdat de wand dreunde als een zware orgelpijp. Toen was het voorbij. Ronnie verminderde de snel heid en spiraalde naar beneden, terug naar Gladys. Teds stem kwam nog bo ven het luide applaus uit: En nu in eikaars armen!, riep hij, het volgende nummer aankondigend. Yippee-i-ayeRiders in the Sky!, donderde door de ruimte. Gladys slingerde een been over de machine en ging op de tank zitten, waarop een kussentje was aangebracht. Ze greep het stuur vlak naast de hand grepen. Ronnie legde z'n handen naast de hare. Z'n knokken werden wit. Sput terend sloeg de motor weer aan. Een sprong, de vloer gleed onder hen weg, het voorwiel bonsde tegen de schuin- weg lopende wand en toen viel de we reld voor hen opzij. Het grote, verlich te dak van de tent kwam steeds dich terbij. Stof warrelde op. Ronnie scheen op haar rug te liggen. Ze voelde z'n ademhaling in haar nek: warm en on regelmatig. Nu! Z'n stem had temidden van het dreunende lawaai een spookachtig fluisterende klank. Gladys stak haar armen omhoog. Even later deed Ronnie 't zelfde en greep haar polsen. Zoem! Zoem! Zoem! De motorfiets slingerde hen alsmaar rond: een man en een vrouw, een rechte hoek vor mend met de zwaartekracht, door een onzichtbare kracht, stérker dan stoffe lijke banden, als 't ware aanéénge- smeed. Toen voelde ze zijn greep ver slappen. De spanning verdween uit haar lichaam. Spiraalsgewijze draaiden ze naar beneden, terug naar het mid den van de vloer. Te gevaarlijk voor een verzeke ring! Ted screeuwde weer in de microfoon. Het Laatste Nummer! Het Ge vaarlijkste Rijden, Ooit In Dit Land Vertoond! Ronnie daverde weer weg. Gladys bleef beneden alleen achter. Ze volgde hem met haar ogen, terwijl hij enkele rondjes draaide. Toen suisde hij plotseling naar beneden, tot vlak bij de vloer, om direct daarop bijna loodrecht naar bo ven te schieten, tot vlak bij de draad- afscheiding, waar de krans van ge zichten verrast en geschrokken ver dween als hij voorbij zoefde. Keer op keer schoot hij voorbijhan den aan het stuur geklemd - handen los - zoevend naar beneden - zoevend naar de top - benen schrijlings - benen opzij - normaal zittend - achterstevo ren zittend - half gedraaid zittend - op het zadel staande - rondzoemend met daverend geluid en luchtwervelin gen. Het publiek liet een regen van zilver en koper naar beneden komen, toen het paar aan 't einde van de vorstel ling beneden in de diepe kuip stond. Glimlach, Ronnie!, drong Gladys aan. Hij dwong zich tot een glimlach en hief groetend z'n arm even op. Ted had inmiddels de deur ontsloten. Gladys zette het laddertje weer neer. Ze greep Ronnie bij z'n arm en hielp hem naar buiten, naar de koelte van de avondlucht. Hij kroop op de vast geketende demonstratie-machine. Gla dys begon in een hoek te rommelen. Ted zag er ongewoon vriendelijk uit. Is 't zo erg, kerel?, vroeg hij. Erger, mompelde Ronnie met op eengeklemde kaken. Sorry, dat ik jullie vanavond heb laten werken, maar we konden toch moeilijk de tent sluiten, zei Ted. Gladys kwam terug en gaf haar man een paar aspirientjes. Ik vraag me af, of hij vannacht wel een oog dicht zal doen. Ga morgenochtend meteen met hem naar de stad, zei Ted. En zorg ervoor, dat hij een verdoving krijgt. Dan voelt hij niets van 't trekken. Hij is doodsbenauwd, zei Gladys bezorgd naar Ronnie kijkend. Hij staarde over de hoofden van het publiek heen. In z'n ogen weerspiegel den zich een angstig voorgevoel.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7