RIJVERS WERD BIJ FEYENOORD (P.S.V. WON) DANIG GEMIST Met een half uur redelijk voetbal kon UVS geen voldoende wegdragen A.V. en Alkmaar Debutanten G.V. hadden een goede start Geen tempo en geen conditie Njord-Vier breekt baanrecord Bosbaan met tien seconden Opgericht 1 maart 1860 Maandag 22 augustus 1960 Derde blad no. 30131 Lief en leed van de voetbalvelden Teleurstellend (Speciale berichtgeving) Op de eerste dag van de compe titie 1960 61 bleken verscheidene elftallen, ondanks oefen- en beker wedstrijden nog maar slecht inge speeld en in sommige ontmoetingen verdiende 't spel 't predikaat ere divisie stellig niet. Teleurstellend wsa bijvoorbeeld 't treffen tussen PVS en Feijenoord, waarvan de twintigduizend toeschouwers, die het terrein van PVS tot de laatste plaats bezetten, juist zulke grote verwachtingen hadden. Rijvers werd in de Rotterdamse gelederen danig gemist en hoewel Bouw meester zijn plaats volkomen waard bleek, kon hij toch niet voldoende vaart in de aanval brengen. Ondanks Feijenoords lichte meerder heid in de eerste helft werd er door doel punten van Van der Gijp en Louwers toch met gelijke stand gerust. Na de hervatting kwam PSV na enige tijd ge leidelijk meer in het offensief, zonder ook tot groots spel te komen. Dillen zorgde voor een Eindhovense voorsprong, die door een strafschop, goed door Meijers genomen, weer te niet werd ge daan, doch in een sensationele slotfase scoorden Brusselers en Louwers ieder nog een keer, de laatste doordat Feijenoords defensie bleef staan, in de mening, dat de bal over de lijn was geweest. Verdienstelijk Alkmaar leverden een verdienstelijke prestatie door DWS/A met een nederlaag van 21 naar de hoofdstad te sturen. Na een eerste helft met veel gemiste kansen aan beide zijden, trof Buis kort na de hervatting het eerst het doel, waarmee hij tevens DWS/A meteen deed capituleren, want de aanvallen van de Amsterdammers hadden nadien niet veel meer te betekenen. Alkmaar behield duidelijk de overhand, vergrootte door Buis de voorsprong tot 20, waarna vrij onverwachts Den Oude ongehinderd kon tegenscoren. Aanzien waard De strijd tussen Sparta en NAC was het aanzien volkomen waard. Leo Horn leidde, evenals het vorige jaar. Sparta's eerste wedstrijd, en evenals in het duel tegen Feijenoord, kende hij in het tref fen van gisteren ook een strafschop toe. Ditmaal echter niet aan de Kasteelbewo ners, maar aan de bezoekers, omdat spil De Koning Machielsen onheus had ge attaqueerd. Canjels voltrok het vonnis en daarmee scheen NAC op de overwin ning af te gaan. Doch meteen vielen de Rotterdammers feller aan en na twintig minuten was het door Van Ede gelijk. Voor de Bredanaars was het bovendien pech, dat Canjels geblesseerd het veld moest ruimen voor De Bruyn. Na de rust kreeg Sparta's defensie het verre van gemakkelijk, doch NAC verzuimde van de kansen te profiteren. Dat werd nood lottig, want Daniels schoot de Breda naars binnen enkele minuten naar een achterstand van 31. Onmacht Volkomen verdiend was de zege van 20, welke GVAV op ADO behaaldp, want de Groningse voorhoede had heel wat meer in zijn mars dan die van de Hagenaars, die door gebrek aan eenheid door de vijandelijke defensie gemakke lijk in bedwang werd gehouden. ADO kwam dan ook niet tot scoren, terwijl Meuken GVAV reeds na zeven minuten de leiding gaf. Fransen zorgde kort voor het eindsignaal voor de tweede treffer. Elinkwijk kreeg met duidelijke cijfers van Rapid JC klop door onmacht van de voorhoede, waarin de vier aankopen Siahaya, Oomen, De Jong en Wolffers slecht schoten, in tempo veel te kort kwamen en een duidelijk gebrek aan samenhang vertoonden. Hoewel zeker niet groots spelend konden de Limbur gers deze ploeg, die opnieuw een moeilijk seizoen tegemoet gaat, vrij gemakkelijk met 40 de baas, de vier treffers eerlijk over de beide speelhelften verdelend. Showvoefbal Fortuna '54 dacht aan NOAD een zacht eitje te hebben. Nu maakten de Tilburgers er inderdaad ook weinig van en de Limburgers lieten zich daardoor verleiden tot wat showvoetbal, wat hun kort voor tijd noodlottig dreigde te wor den. Doordat Rombouts toen tegen de lat knalde, kon Fortuna met 32 de winst behouden. Het was in de eerste helft tot 30 uitgelopen en na de rust deed het er niet veel meer aan. In de laatste vijf minuten ging het nog span nen toen eerst Simons en twee minuten daarna Ebbing doel troffen. Niet boeiend VVV heeft door het openzetten van de buitenspelval geprobeerd Aax het scoren te beletten, doch het beoogde doel werd niet bereikt, want tweemaal slaagde een Ajacied erin de Venlose defensie te om spelen. De Amsterdammers waren ove rigens niet in kampioensvorm en door de Limburgse tactiek kon de strijd de toeschouwers dan ook maar matig boeien. Na een half uur brak Henk Groot door en hoewel de Venlonaren protes teerden, omdat Prins in buitenspelpositie zou hebben gestaan, kwam er 10 op het scorebord. In de Venlose voorhoede zat weinig verband en tot gevaarlijke momenten kwam het voor het doel van Ajax niet. Toen Cees Groot na de her vatting de voorsprong tot 20 had ver groot, behoefden de Amsterdammers geen vrees meer te hebben. Feyt op dreef Na een goed begin, dat twee doelpun ten had opgeleverd, zakte het spel van Willem II geheel en al in en indien Feyt in het doel niet zulk uitnemend werk had verricht, zou MW ongetwijfeld met de beide punten naar de Limburgse hoofdstad zijn teruggekeerd. De Maas trichtenaren namen meer en meer het offensief in handen, maar konden voor de rust slechts door Koenen de achter stand verkleinen Na de hervatting zet ten zij echter moedig door en hoewel zij het laatste halfuur Keulen moesten missen, die door een botsing met Lam bert zo ernstig aan het hoofd was ge wond, dat hij van verder spelen moest afzien, hielden zij voldoende kracht over om te blijven attaqueren, waarbij Koe nen het genoegen smaakte althans een punt voor zijn club binnen te halen door Feyt na een halfuur op de knieën te dwingen. Individualist Enschede won met slechts één doel punt verschil van DOS, doch de score zou er waarschijnlijk heel anders heb ben uitgezien als de Utrechtse voorhoe de wat beter op stoot en op schot was geweest, doch deze liet het vrijwel vol komen afweten en profiteerde niet van de zwakke momenten van de Enschedse achterhoede. Daartegenover staat dan, dat Enschede wellicht tot een hogere score zou zijn gekomen als Rahn, die enkele duizenden Duitse toeschouwers naar de textielstad had getrokken, niet zo individualistisch was opgetreden en de bal sneller een medespeler zou heb ben toegespeeld. Niettemin, hij opende voor zijn ploeg de score na een kwartier en kort na de rust leidde Enschede zelfs met 30. Toen eerst kwam DOS opzetten en na dat Van der Linden de achterstand had verkleind en kort voor het eind de bal via de paal opnieuw in het Enschedese doel vloog, werd de defensie nog vele malen voor lastige problemen gesteld, ondanks het feit, dat de Utrechters door het uitvallen van de uitstekende Kraay de laatste tien minuten met tien man moesten spelen. Blauw witten speelden 2—2 tegen Longa Darnels rechtskopt Sparta s tweede doelpunt langs NAC-doel- man v. d. Merwe. Olympische roeiers in blakende vorm (Van onze sportredacteur) Ruim 5000 toeschouwers hebben gistermiddag een half uur de illusie gekoesterd, dat UVS een glorieus winnaar zou worden van het eerste competitietreffen tegen het Tilburgse Longa. De bouwstenen voor die hoopvolle verwachtingen werden in het begin van de ontmoeting ijverig en vlot aangedragen. Het behoorlijke tempo, dat de UVS-ploeg ontwikkelde, bracht de Tilburgers duidelijk in grote verlegenheid en een zeer fraai doelpunt in de zesde minuut van Han Verhoeks, die met de bal aan de voet (na een verre uittrap van Frits van Duyl) langs de onzekere linksback Van Eyck stoof en doelman Korsten kansloos liet, gaf de hoop, dat de blauwwit- ten na de zorgwekkende verrichtingen in de bekerwedstrijden nü, nu de kostbare punten serieus in het geding kwamen, ernst met de zaken gingen maken, nieuw voedsel. In dat zo rooskleurig verlopende eerste half uur heeft het er voor UVS dan ook duidelijk „in" gezeten. Longa kwam niet verder dan wat zeer slordig tegenspel, werd eigenlijk volledig ingesloten en mocht dankbaar beide handen dicht knijpen, dat het voorlopig de schade kon beperken tot dat ene doelpunt van Han Verhoeks. Want het is voor de Tilburge- naren maar een dubbeltje op zijn kant geweest of de Leiden aren waren nog verder weggelopen. Verhoeks kwam in de twaalfde minuut namelijk zeer dicht bij een tweede treffer en zijn actie was vrijwel identiek aan de eerste, alleen kwam de pass, waarop de blauwwitte rechtsbuiten Van Eyck opnieuw ver schalkte, ditmaal van Rijshouwer en be landde buiten bereik van Korsten zijn eindschot, onfortuinlijk, tegen de bovenlat En felle schoten van Nijman, Rijshou wer en Duwel logen er evenmin om. De Tilburgse doelman had in die eerste dertig minuten handen vol werk. ploeg over het kritieke moment heen te helpen. Maar het zou onbillijk zijn de ineen storting van de blauwwitte ploeg totaal op hun rekening af te schuiven. Want er traden snel méérdere bedenkelijke zaken aan het daglicht: de zeer matige con ditie van sommige spelers. De nieuwe aanwinst, linksbinnen Nijman. van wie men zoveel verwachtte, was na een half uur al praktisch aan het eind van zijn (Van onze sportredacteur) De Nederlandse roeiploeg voor de Olympische Spelen steekt in een blakende vorm. Zaterdag zag men op de Bosbaan, waar de Neder landse Roeibond een laatste tech nische wapenschouw had uitge schreven, dan ook alleen maar tevreden officiële gezichten, toen vele van de Rome-gangers wereld tijden op de chronometers brach ten en Bosbaan-records naar de verleden tijd werden verwezen. Baanrecords, die erkend zullen worden, want de NRB had voor officiële tijdwaarnemers gezorgd. De gestuurde vier van het Leidse Njord roeide een magistrale race tegen de eveneens in prachtige vorm stekende Demasqué Maar het demasqué het einde van de illusie kwam snel. Het was haast griezelig, zoals de UVS-ploeg ineens in eenstortte. Aan een lichte verslapping van het tempo viel het eigenlijk al te constateren het geblesseerd uitvallen van rechtshalf Iiennie de Haas ver haastte de aftakeling slechts Want twee van de belangrijke sleutel posities op het middenveld de kant- halfplaatsen kwamen daardoor in handen te liggen van de debutanten De Zwaan (invaller voor De Haas) en Duwel. Beide spelers hebben ongetwij feld aanleg, maar de stap van het Se en 4e-klasse amateurisme naar de tweede divisie is ontstellend groot en zij misten (nog) de routine en het tempo om hun De DOS-verdediging heeft een muurtje" gemaakt, want Helmut Rahn gaat schieten latijn, linksbuiten ,Devilee iiet zelden iets goeds zien en er waren momenten, dat zelfs Wim van Kampen het tempo niet kon bijbenen. Schrikbarend snel raakte UVS haar greep op het midden veld kwijt. De blauwwitten lieten zich terugdringen door het opgeluchte, be vrijde Longa. En zo werden we weer ge confronteerd met de beruchte éénmans- voorhoede (Rijshouwer) en de zich te traag ontplooiende tegenaanvallen van het vorige seizoen. Het was een geluk bij een ongeluk, dat ook Longa er aanvallend niet veel van terecht bracht. Wel werden de acties van de Tilburgers dreigender van in houd, maar voor rust kon de snel rea gerende Frits van Duyl toch onheil voorkomen. Geen verbetering Ook na de hervatting kwam er geen verbetering in het spel. De opzet bleef aan beide zijden slordig en pover. De oplevingen waren op de vingers van één hand te tellen. Een prima vlcugelschot van Wim van Kampen, dat met zeer veel moeite door Korsten corner kon worden gewerkt, bracht wel weer even kleur op de wangen, maar die ver dween weer toen de Tilburgse linkshalf Zieltjens in de veertiende minuut met een harde kopbal na een vrije trap de partijen op gelijke voet bracht: 11. Nog feller trok Longa daarna ten aan val die felheid hadden de Tilburgers in ieder geval vóór op de UVS'ers maar het waren toch de blauwwitten. die. hoewel iedereen het tegendeel vreesde, opnieuw tot succes kwamen. Dank zij Wim van Kampen, die zich in de tweede helft aardig herstelde en in de 25ste minuut een aanval op de van hem bekende listige wijze afrondde: 21. Het kostte de Tilburgers even moeite om deze teleurstelling te verwerken. Linksbinnen Spanings nam zelfs een dreigende houding aan tegenover Theo van Kampen Maar de gemoederen kwamen gelukkig snel tot bedaren. I Acht minuten voor het einde kwamen i I de Tilburgers opnieuw naast UVS, toen dubbelscull RentmeesterBakker Slag Wamsteker perst* er een eindsprint uit van 43 slagen per minuut en daarmee ïïüf£en de Leidse studenten het sinds 1952 op naam van Nereus staande na tionale baanrecord met liefst tien se conden. Het werd een wereldtijd van 6 minuten en 32 seconden, de vrucht van een keiharde training van de laat ste weken onder leiding van coach Ver- vloet, de algemene Nederlandse reserve voor de Olympische roeiwedstrijden. 'Het internationale baanrecord van de gestuurde vieren staat met 6 25.4 op naam van Rusland). Ook Bakker en Rentmeester, die de enerverende race niet een meter voorsprong wonnen, wer den naar een nieuw internationaal Bos baanrecord gejaagd. Hun tijd was 6 min. 31 seconden, een verbetering van het oude, reeds op hun naam staande, re cord met 3 seconden. Ook de skiffeur Pedele, die uitkwam tegen de. eveneens een goede indruk makende, ongestuurde twee van Nereus. brak met enkele se conden het internationale baanrecord, dat Rentmeester tijdens de jongste Hol landbeker-wedstrijd vestigde. De wedstrijden werden onder niet uit zonderlijk gunstige weersomstandigheden geroeid. De Nederlandse roeiploeg vertrekt vrij dag a.s. per vliegtuig naar Rome. Nijman (UVS) in duel met de Longa-doelman. (Foto L.D./Holvast) midvoor Meyer de bal voor de voeten van linksbuiten Blume kopte en deze met een effectvol schot via de onder kant van de lat 22 scoorde. Frits van Duyl, die kort daarvoor, nadat Duwel slordig had teruggespeeld, het leer van de schoen van rechtsbuiten Villevoye had gedoken en daarmee een zeker doel punt had voorkomen, stond ditmaal machteloos. Benauwde momenten Voor beide doelen dienden zich in de resterende minuten nog benauwde mo menten aan. De Tilburgse veste kroop door het oog van de naald, toen een schot van Wim van Kampen, uit een hoekschop, met corners was men in deze ontmoeting bijzonder royaal de bovenlat beukte. En heel Leiden hield zijn hart vast, toen linksback Van Leeu wen uitgleed en Struycken een vrij veld voor zich kreeg. De Tilburgse rechtsbin- nen schoot niet zelf. maar plaatste het leer naar midvoor Meyer, die in nog betere schietpositie stond. Op het kri- i tieke moment werd de Tilburgse aan- i valsleider echter uit balans gebracht j al te zuiver ging men daarbij niet te werk waardoor zijn schot mislukte en Van Duyl het leer onder controle kon krijgen. Het bleef dus 22 en daarmee kregen beide ploegen loon naar (zeer beschei den) werken. De competitie is nog jong en veel kan nog ten goede veranderen, maar deze j wedstrijd heeft toch wel duidelijk ge- 1 leerd, dat, willen zü een graantje mee pikken, UVS zowel als Longa stevig aan haar conditie zal moeten gaan scha- I ven. Kraay scheurde beentje in teen (Speciale berichtgeving) De Utrechtse eredivisieclub DOS is de nieuwe competitie niet gelukkig begon nen. Niet alleen werd de wedstrijd tegen Sportclub Enschede met 32 verloren, maar bovendien raakte Hans Kraay, de voortreffelijke stopperspil van de Utrechtse club, tien minuten voor het einde van de wedstrijd geblesseerd. Hjj verdween naar de kleedkamer en werd naar een ziekenhuis gebracht, waar een foto uitwees, dat een beentje in een teen gescheurd is. Dat betekent dat DOS hem vermoedelijk enkele weken zal moeten missen. Voetbaluitslagen ERE-DIVISIE SpartaNAC 3—1 ADO—GVAV 0—2 AlkmaarDWS/.A 2—1 Spel. EnschedeDOS 3—2 Fortuna '54NOAD 3j Willem 2MVV 2—2 ElinkwijkRapid JC 0—4 AJax—VVV 2—0 PSVFeijenoord 4—2 Ie DIVISIE A Fortuna VI.Vitesse 80 RBCLeeuwarden 2—2 EDOVole wijekers 1—2 LimburgiaKFC 0—1 AGOVVDFC l—l Hermes DVSHelmondia 3—1 StormvogelEnschedese Boys 1—2 HVCVolendam o—o VeendamBW 4—2 Ie DIVISIE B ExcelsiorSHS 3—2 't GooiEindhoven 6—4 WageningenGo Ahead 1—3 DHCVSV 4—1 HelmondSVV 0—1 FBOH—Sittardia 2—1 2—5 Blauw Wit—RCH 4—0 Be QuickHeerenveen I—1 2e DIVISIE WilhelminaHilversum 3—3 BaronieDe Valk 6—2 GraafschapNEC 1—6 Roda SportOldenzaal 2—0 2—5. 2—1 A'eloxRigtersbleek 2—3 ZwartemeerHaarlem 3—3 UVS—LONGA 2—2

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5