■HHS NOORDWIJKS BADCENTRUM MOET DE BLOEMENBADPLAATS GROOT MAKEN Binnenkort wordt begonnen met realisering miljoenenproject Groot plein met winkels wordt geflankeerd door enorme flats L. van Duijn 40 jaar koster bij N.H. Gemeente Noordwijk aan Zee MAANDAG 22 AUGUSTUS 1960 Ondanks de hoge bebou wing blijft de vuurtoren volkomen vrij staan, het geen op de maquette dui delijk te zien is. De bouw van de dagwinkels heeft onder meer tot doel de vele kramen en tenten, waarvan er enkele thans een voor de wandelaars en hotelgasten zeer onaangename geur ver spreiden van de Koningin Wilhelmina Boulevard te weren. Hierdoor zal aan vele thans bestaande klachten worden tegemoetgekomen. Wie het deftige en rustige Noordwijk aan Zee van vroeger heeft gekend, staat nu versteld van de enorme uitbreiding, die de badplaats vooral de laatste jaren heeft ondergaan. Voor de oorlog vormde de Quarles van Uffordstraat de begren zing van de bebouwde kom van Noordwijk aan Zee en stond de vuurtoren als een trotse wachter en in eenzame glorie aan het einde van de Konin gin Wilhelmina Boulevard. Afgezien van enkele vernielingen in oorlogstijd lagen de duinen daar tegenover nog betrekkelijk in ongerepte staat, waar het heerlijk was te vertoeven. In die tijd genoten de gasten nog in alle rust van het golfspel Behalve enkele honderden woningen treft men in de Albert Verweijstraat een moderne winkelgalerij aan. Deze wijk bevat twee lagere scholen, de Christus Koningschool en de Prinses Marijkeschool, voorts een Christelijke Nijverheids school voor meisjes en een R.-K. Kleuterschool. Een openluchtzwembad ontbreekt al evenmin en de plannen voor de bouw van een Nederlands Hervormd Jeugdhuis zijn al in een vergevorderd stadium. Fraaie villa's en bungalows aan de Zeereep, Bosweg en Wantveld verlenen aan het geheel veel cachet. de inmiddels verleende bouwvergunning door G.S. van Zuid-Holland is goedge keurd en het raadsbesluit tot verkoop van de grond eveneens de benodigde goedkeuring heeft verkregen. Ook komt er een hotel-restaurant Omdat de woningen betrekkelijk dicht bij het strand zijn gelegen, zijn ze des zomers zeer aantrekkelijk voor de ver huur aan badgasten. De meeste bewoners hebben hun huizen daarop ingericht en duizenden badgasten vinden jaarlijks daar een onderdak. Het gemeentebestuur heeft deze ont wikkeling zien aankomen en naar moge lijkheden gezocht om het nog braak lig gende terrein nabij de vuurtoren een bestemming te geven, die grotendeels ge richt zou moeten zijn op de belangen van het met sprongen toenemende toe risme. Sluitstuk Bij het uitstippen van zijn plannen heeft het gemeentebestuur steeds voor ogen gestaan de eventuele bebouwing te laten dienen als sluitstuk van de Koningin Wilhelmina Boulevard, om zo doende de eigen sfeer, die deze boule vard kenmerkt, te behouden. In nauwe samenwerking met haar stedebouwkundige ir. J. A. Kuiper is ten slotte een bebouwingsplan tot stand ge komen, dat enerzijds is gericht op het toerisme en anderzijds tegemoet komt aan de behoefte van de woningbouw. In 1958 heeft de gemeenteraad, bij wijziging van haar uitbreidingsplan, het plan „Badcentrum/Vuurtoren" vastgesteld. Zij nog vermeld, dat de bebouwing van het Badcentrum ook de instemming van de Planologische dienst van Zuid-Holland heeft. Vele onderhandelingen Na langdurige onderhandelingen met diverse bouwondernemers kwam de bouw ondernemer J. Matser uit Hilversum tenslotte met een voor het gemeentebe stuur aannemelijk bebouwingsplan, dat thans op het punt staat uitgevoerd te worden. Voor rekening van de heer Matser zul len de volgende objecten worden uitge voerd de bouw van een flatgebouw bestaande uit 7 woonlagen met souterrain, bevatten de 20 drie-kamerflats en 37 vakantie flats; 4 woonlagen, bevattende 16 vier- kamerflats (huurwoningen) en een flat gebouw bestaande uit 9 woonlagen met souterrain, bevattende 45 vier-kamer- flats; 4 winkel-woonhuizen; 2 maisonet tes; 3 vakantie-bungalows, alsmede een complex, bestaande uit ongeveer 14 dag winkels en een restaurant-snackbar. Op 17 maart heeft de gemeenteraad besloten de voor deze bouw benodigde grond te verkopen voor f. 500.000.— De uitvoering van dit grote project staat thans niets meer in de weg, omdat op de prachtige en internationaal bekende golf banen in de Noordduinen. Thans is de uitbreiding zover gevorderd, dat de huizen tegen de grens van het golfterrein zijn aangebouwd en de huidige golfbanen door de niet te verzadigen grootgrondverbruiker de woningbouw tot verplaatsing zijn gedoemd. Onderhandelingen zijn hierover gaande en de gemeenteraad heeft reeds aan de Noordwijkse Golfclub een krediet van f. 3000 verleend om haar in de gelegenheid te stellen advies in te winnen over de eventuele aanlegkosten van een nieuw golfterrein. Er is, zoals de volksmond zegt, op het voormalig golfterrein een nieuw dorp bijgebouwd. Koningin Wilhelmina Boulevard zullen worden geweerd, waardoor aan vele be staande klachten wordt tegemoet geko men. Hotel Voorts voorziet het plan-Badcentrum/ Vuurtoren nog in de bouw van een hotel restaurant. Ernstige gegadigde hiervoor is de heer C. de Zinger te Noordwijk. Na overeenstemming omtrent een inge diend bouwplan heeft de gemeenteraad eveneens op 17 maart besloten de heer Zinger een perceel grond, gelegen tus sen de Bosweg en de Zeereep, ter groot te van 3100 m2 te verkoopen voor f 90.000. In samenhang met deze bouw zorgt de gemeente voor de aanleg van een groot plein, dat enerzijds door dagwinkels en anderzijds door de vuurtoren zal worden geflankeerd. Ten behoeve van het voet gangersverkeer wordt, komende van de Koningin Wilhelmina Boulevard, aan de zuidzyde enkele trapafritten gemaakt en zorgt de aanleg van een tunnel, die de verbinding zal gaan vormen tussen de noordelijke toegangswegen naar het strand en het plein, voor een veilige over tocht van de strandbezoekers. Het opmerkelijke van deze bebouwing is, en de hierbij afgebeelde maquette geeft dit duidelijk weer, dat de vuurto ren ondanks de hoge bebouwing volko men vrij in het gezicht blijft staan en daardoor zijn eigen statige bekoorlijk heid blijft behouden. Zijdelings kan nog worden opgemerkt, dat de bouw van de dagwinkels onder meer ten doel heeft, dat de vele kramen en tenten, waarvan er enkele een voor de wandelaars en hotelgasten zeer on welriekende geur verspreiden, van de Vergevorderd Voor zover bekend is het bouwplan in vergevorderd stadium en is het wachten nog op de benodigde Rijksgoedkeuring, waarna met de bouw kan worden begon nen. Naar verluidt ligt het in de bedoe ling een zeer modern hotel-restaurant te bouwen, waarvan het hotelgedeelte een capaciteit van ongeveer 200 gasten zal verkrijgen. Een groot terras met een uniek uitzicht op zee zal het hotel de nodige aantrekkelijkheid geven. De keuze van de bouwplaats is voortreffelijk te noemen, omdat de hotelkamers, ondanks het levendig centrum, van een rustige ligging verzekerd zijn, daar er aan de zeezijde geen verkeer zal worden toege laten. Behalve via de bestaande toegangs wegen zal het badcentrum in de toekomst ook te bereiken zijn via de parallelbou levard. Deze reeds jaren geleden geplande weg is geprojecteerd achter de hotels van de Koningin Wilhelmina Boulevard en zal de verbinding gaan vormen tussen de Oude Zeeweg en de Quarles van Ufford straat. Hierover zal het gemotoriseerd verkeer worden geleid, waarna de Koningin Wilhelmina Boulevard waar schijnlijk uitsluitend tot wandelprome nade zal dienen. Bij de ontwikkelings plannen van het badcentrum is reeds rekening gehouden met de aanleg van deze parallelboulevard. Uiteraard is ook het parkeervraagstuk bekeken. Naast de parkeerplaats aan de Golf baan wordt onder meer ook een parkeer terrein aangelegd aan de Jan Kroonsweg. Gedeeltelijk is men hiertoe reeds over gegaan. Het zal nog wel enkele jaren duren voordat alle plannen verwerkelijkt zijn. De projecten zijn namelijk van een der gelijk formaat, dat zij slechts in gedeel ten kunnen worden uitgevoerd. Wanneer echter het hele plan zal zijn uitgevoerd, kan Noordwijk zeker wedijveren met de grootste badplaatsen langs de kust van de Noordzee. HOLLANDSE JONGEN ZAT OP ROTS GEVANGEN Een 17-jarige Nederlandse jongeman, Diederik de Buck, uit Santpoort heeft geruime tijd vast gezeten op de helling van een 100 meter hoge rots aan de Zuidengelse kust. Hij werd gered door een brandweerman. De jongen, die zijn vakantie door brengt met werken op een boerderij in deze omgeving was fossielen gaan zoe ken,, om mee terug te nemen naar Sant poort. Hij klom van de rots af, maar toen hij ongeveer 30 meter gedaald was kon hij niet meer voor- of achteruit. Voorbijgangers, die de jongen tegen de rotswand zagen, waarschuwden een boer, die op zijn beurt de brandweer waar schuwde. Een brandweerman werd toen zaterdagavond aan een touw neergelaten om de jongeman te bevrijden. LOOPJONGEN MELDDE ZICH Na ontvreemding f. 11.000 Zaterdagmorgen vroeg heeft een 18- jarige Bredase loopjongen zich bij de politie is Assen gemeld uit spijt over de ontvreemding van f. 11.000. Hij was donderdagmorgen met de f. 11.000 die hij naar het Bredase sta tionspostkantoor had moeten brengen, verdwenen. Toen hij werd aangehouden had hij nog tien mille over. Ongeveer f. 1000 had hij donderdag en vrijdag op gemaakt. In Amsterdam kocht hij o.m. nieuwe kleren en een bromfiets. De politie in Breda had al eerder op het spoorstation zijn fiets aangetroffen. Vorig jaar was de jongen na het be halen van het Mulo-diploma in dienst getreden van de firma waar hij nu werkzaam was. Zijn werkgever was nog al verbaasd over wat er is gebeurd. De jongen was de afgelopen maanden re gelmatig naar het postkantoor, soms met grote bedragen, geweest. Hij is nog nooit eerder met de politie in aanraking geweest. Meisje te Almelo vermist (Speciale berichtgeving) Sedert donderdagmorgen wordt te Al melo een 14-jarig meisjes, Hendrikje Olijve, vermist. Het kind verliet, na een standje te hebben gekregen, de ouderlijke woning, ging naar een zuster te Enschede en kwam, hoewel zij daarvoor reisgeld kreeg niet in Almelo terug. Men heeft het meisje het laatst gezien donderdagmiddag in Kampen, waar zij trachtte een lift te krijgen naar Am sterdam. Jongetje verdronken In het Wantij te Dordrecht is gisteren verdronken de driejarige Keesje Cheret, gewoond hebbend Waalstraat 25 in Dor drecht. Het kind was aan de waterkant aan het spelen met zijn zesjarig broertje en een vierjarig vriendje. Een van deze jongetjes zou een stok in het water heb ben gegooid, die Keesje had willen grijpen. A T i tsr i i - Op deze plaats gaat het badcen trum verrijzen. Op 1 september a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat koster Leen van Duijn zijn dienstwerk begon in de Ned. Herv. Gemeente van Noordwijk aan Zee, als opvol ger van de heer Kees van Duin Mzn. Onder vijf predikanten heeft Van Duijn zijn veelomvattende taak ver richt. Hij begon onder ds. C. W. Eke- ring en zette het kosterschap voort on der ds. J. Vermeulen, ds. F. G. Hospers, ds. N. J. Cupédo en ds. W. Hoekstra. Verschillende belangrijke gebeurtenis sen in het leven van de Herv. Gemeente heeft hij als kerkdienaar meegemaakt. In 19271928 werd een nieuwe kerk over de oude heengebouwd en kwam de gemeente in garage Verloop samen. Ge lukkig vond men later een meer oecu menische oplossing. Toen in de bezet tingstijd het kerkgebouw in gevaarlijk gebied kwam te liggen vond de gemeente een gastvrij onderdak in de Geref. Kerk terwijl de Hervormde Gemeente op haar beurt haar kerkgebouw ter be schikking stelde van de geref. broeders toen deze hun kerk moesten gaan ver bouwen. Complex van plichten Er is dus wei wat veranderd bij vroe ge^. Ook in ander opzicht. Waren er voorheen in het seizoen twee diensten, thans zijn er bovendien Duitse, en soms ook wel Engelse diensten, waar door uiteraard de koster zondags heel wat meer in touw moet zijn. Trouwens het gehele kerkelijke leven is met de talrijke verenigingen en samenkomsten veel intensiever geworden. Andere din gen uit de oude tijd zijn verdwenen. Toen de heer Van Duijn als 27-jarige zijn dienstwerk begon, moest hij 's win ters elke zondag zo'n zestig stoven zet ten, gevuld met gloed. Dit werd over bodig toen in de Kerk centrale verwar ming werd aangebracht. Een gebeurtenis van belang, zeker niet het minst voor koster Van Duijn, is iedere twee jaar de avondmaalviering van het International Council voor Christian Leadership. waarbij in 1958 ook Prinses Wilhelmina aanzat. Buitenstaanders kunnen moeilijk be seffen, welk een complex van plichten een koster te vervullen heeft, Koster Van Duijn betracht ze nu al veertig jaar, trouw, opgeruimd en vol humor. Klokkeluider Op 1 september zal hij bovendien veertig jaar klokkeluider in dienst van de gemeente Noordwijk zijn, want na dat tijdens de Franse overheersing alle bestaande kerktorens werden genaast" fatsoenshalve betaalt de gemeente f. 2,50 per jaar huur is ook de toren van de Ned. Herv. Kerk te Noordwijk aan Zee een gemeentetoren en de koster tevens belast met het luiden van de klok, hetgeen hij uiteraard niet belange loos behoeft te verrichten. Langdurige ervaring maakt dat Van Duijn voor het luiden geen horloge meer nodig heeft. „Een kwartier luiden is precies 440 slagen, en dat mist nooit", zegt de koster-klokkeluider. Wat dat klokluiden betreft, aanvan kelijk moest de heer Van Duijn vier maal per zondag naar de toren om de kerkgangers aan de komende dienst te herinneren en wel om acht uur, kwart voor tien, vier uur en kwart voor vijf. Er schoot dus weinig tijd over voor het middagdutje van de koster. Het luiden om vier uur is er later afgegaan. en begrafenisondernemer Sinds 1027 is de heer Van Duijn te vens begrafenisondernemer. Tevoren had hij al als „volontair" in dit beroep gewerkt bij de heer H. Hoek Sr., die te vens de eerste was, die door de nieuwe ondernemer ten grave werd gedragen. Koster Van Duijn is organisatieman in hart en nieren. Hy is voorzitter van de kring Leiden en Omstreken van de Prot. Chr. Kostersvereniging en een vurig strijder voor verbetering van de sociale positie der kerkbewaarders. Want hoe vreemd het moge klinken, wat de voorwaarden betreft waaronder de kos ter zijn taak moet verrichten treft men in sommige kerkelijke gemeenten soms middeleeuwse toestanden van rechte loosheid aan. Sociale verbetering Nu de laatste jaren steeds meer men sen uit de vakbeweging hun intrede doen in de kerkelijke colleges is een aanmerkelijke verbetering ingetreden. Deze kerkdienaren, die zo'n centrale plaats in het kerkelijk gemeenteleven innemen, behoren nu eenmaal niet ieders voetveeg, maar een op basis van uurloon behoorlijk betaalde functionaris te zijn. Over de gemeente van Noordwijk aan Zee is koster van Duijn goed te spreken. Kerkvoogdij en gemeente tonen de laatste jaren begrip en waardering voor zijn werk. Daarom heeft de heer van Duijn als hem het leven geschonken wordt geen bezwaar de halve eeuw vol te maken. Hervormd Noordwijk aan Zee zal op 1 september het zeldzame jubileum van de populaire koster zeker niet onopge. merkt voorby laten gaan. 2 jongemannen na wilde jacht gegrepen Na een woeste rit door driekwart van de stad heeft de Haagse politie zaterdag ochtend een 22-jarige isoleerder uit Rotterdam en een 20-jarige monteur uit Hoexter (Did) in hun auto aangehou den. De twee jongemannen konden pas gegrepen worden nadat zij door een afsluithek by een opgebroken straat waren gereden en in de kuil daarachter verongelukten. De auto moet als verloren worden beschouwd. Een jeeppatrouille van de politie trof zaterdagochtend in de Pletterystraat te Den Haag een Duitse auto aan. De agenten hielden even stil naast de auto om te kijken wie erin zat. Tot hun ver bazing gaf de chauffeur meteen vol gas en racede de stille straten door. De politie jeep zette de achtervolging in en riep ondertussen per mobilofoon andere politie-auto's te hulp. Een grootscheepse jacht volgde, maar de chauffeur van de Duitse wagen (later bleek, dat de Rot terdammer achter het stuuv zat) negeerde alle stoptekens, overtrad aller lei ge- en verboden en maakte soms snelheden van 100 kilometer. De Duitse jongen naast hem, van wiens in Rotter dam logerende ouders de auto is, pro beerde zijn vriend tot stoppen te dwin gen, maar als een dolleman reed hij Brandt houdt taai vast aan Berlijnse Bondsdagvergadering (Van onze correspondent te Bonn). De Westberljjnse burgemeester Willy Brandt stond er gisteren in een radio rede op, dat de Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer te Bonn) de komende herfst, als ieder jaar, een vergadering te West-Berlijn zal houden. Daarmede verzette hij zich niet slechts tegen Oost duitsers en Russen, maar ook tegen de heersende mening te Bonn, waar men er de laatste anderhalve maand steeds meer toe neigt af te raden van een der gelijke vergadering. Brandit, van wie het mu wel zeker is dat hij voor de socialistische S.P.D. volgend jaar september kandidaat voor het Bondskanselierschap zal worden, vertelaarde gisteren dat men zeker niet om Berlijn moet toegeven aan de Rus sische druk. „Wij willen", aldus Brandt, „niet provoceren maar wij mogen de positie van Berlijn ook niet zonder meer prijsgeven". Van Russische zijde heeft men ge dreigd met een afzonderlijk vredesver drag tussen Moskou en communistisch Oost-Quitsland indien de Bondsdag de komende herfst weer een vergadering te West-Berlijn zou houden. Een af zonderlijk vredesverdrag kan de inlei ding vormen van een reeks Oostduitse politieke plagerijen tegen het verkeer van West-Duitsland naar West-Berlijn en omgekeerd en daarmee tot een nieu we politieke crisis rond Berlijn. Hierom, en mede in verband met het feit dat de Amerikanen door het na deren van de presidentsverkiezingen hun aandacht eind oktober—begin november wel eens niet geheel aan Berlijn zouden kunnen wijden, dat te Bonn de geneigd heid toeneemt om de Bondsdag te ad viseren dit jaar maar af te zien van een vergadering te West-Berlijn. En dat stuit op felle tegenstand, vooral van de S.P.D. Het begint er nu verdacht veel op te lijken, dat de S.PD. en met haar Brandt het niet doorgaan van zo'n Bondsdag- vergadering zullen aangrijpen als motief tegen de C.D.U. in de verkiezingscam pagne. Daar de C.D.U. ten aanzien van Brandt zich ook bepaald niet gedraagt als een jongejuffrouw zou dit conflict als de regering-Adenauer niet precies zegt waarop het haar aankomt, wel eens een bijzonder onaangenaam cachet kun nen krijgen. Met in de verte de verkie zingen kan er dan gespeeld worden met een onderwerp Berlijn dat juist tussen het Westen en de Sovjet-Unie een reeks strijdpunten is van zeer grote betekenis. Merkwaardige binnenbrand In het Tivoli-bioscooptheater in Den Helder liep zaterdagavond een 17-jarige jongeman brandwonden aan zijde en schouder op toen enkele tientallen vuur werkbommetjes in zijn zak ontploften. HU moest in het ziekenhuis worden op genomen. De jonge had een twintigtal van zwa vel en kruit zelfvervaardigde vuurwerk bommetjes in een blikken doos in zijn broekzak, die hii tot slot van de vloot dagen op de Buitenhaven wilde afsteken. Vermoedelijk door de lichaamswarmte is het vuurwerk ontbrand, met een enorme steekvlam. Omzittenden scheurden de jongeman de kleren van het lichaam en voorkwa men dat de brandwonden van ernstiger aard werden. DRIE MANNEN STALEN AUTO Bestuurder was rijkunst niet meester (Speciale berichtgeving) In de nacht van zaterdag op zondag hebben twee inwoners van Wagenlngen met een inwoner van Renkum een auto gestolen op het terrein van hotel „De Wageningse Berg". Het drietal (om streeks 30 jaar oud) was te voet op weg van Wageningen naar Renkum om een bejaarde man weg te brengen. Toen bleek, dat de laatste autobus reeds ver trokken was, stapten zy in de onafge sloten auto en brachten op deze wjjze de oude man naar Renkum. Onderweg schijnen zij een afspraak gemaakt te hebben om de gestolen auto in Amster dam te verkopen. Via Wolfheze reden zy richting- Amsterdam, maar enkele kilometers voor de hoofdstad was de benzine op. BU het uitstappen viel een van hen in een diepe sloot en kon slechts met moeite door zijn kameraden gered wor den. Vervolgens tankten zy met behulp van een moersleutel en een pan benzine uit een geparkeerd staande auto en gin gen weer op weg. Daar zy met een vaart van meer dan 100 km. slingerend over de weg reden de bestuurder was de rU kunst nog niet geheel meester werden zU door de Rijkspolitie aange houden. Een vlucht in de struiken bleek niet te baten en gistermorgen werd het drietal van Amsterdam uit naar Wage ningen ovex-gebracht. Zy zullen voor de officier van Justitie te Arnhem worden geleid. Twee van hen zUn bij de politie welbekend. De nietsvermoedende eige naar van de gestolen auto werd zondag morgen gewaarschuwd door de politie, dat zUn wagen gedurende de nacht in Amsterdam was terechtgekomen. Brits vakverbond tegen overdrijving in de pers Het Britse verbond van vakverenigin gen (de TUC) heeft een rapport over stakingen in Groot-Brittannië gepubli ceerd, waarin Britse bladen wordt ver weten het land schade te doen in het buitenland door „onverantwoordelijk commentaar". De pers en in mindere mate ook de radio en televisie hebben de indruk gevestigd dat 1959 een jaar is geweest van stakingen op zeer grote schaal. In werkelijkheid was het aantal stakingen dat jaar gelijk aan het gemid delde in de tien voorgaande Jaren. Elke bedrUfstak met uitzondering van dat van de drukkers was tot 99,3 procent of een hoger percentage zonder staking, aldus het rapport van de TUC. door, totdat hy op de hoek van de Haagweg en de Thorbeckelaan in de val liep. De Rottei-dammer verklaarde later, dat hy geschrokken was van de plotse ling naast hem stilhoudende politie auto. De jongelui hadden namelijk in Rotterdam elk acht glazen bier genut tigd en dachten een vei-keersovertreding te hebben begaan, toen zy op weg waren naar Den Haag, waar zU hun uitstapje hadden willen voortzetten. Beschonken waren zU niet.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4