GOLDEN FICTION BRITTEN ECONOMISCH DOOR WESTDUITSERS OVERVLEUGELD DUEL VAN NIXON EN KENNEDY IN VOLLE KRACHT ONTBRAND Veel vaart en variatie in BoltinVs circusshow Desondanks zorgen over huidige stand van de hoogconjunctuur Acienauer is met zo I schuiven van loonsverhogingen op de Het recht op vaderlandse bodem Onder ons gezegd: toch maar liever Eisenhoiver mengde zich in de strijd en werpt met zijn gezag groot gewicht in de schaal Opgericht 1 maart 1860 Maandag 22 augustus 1960 Tweede blad no. 30131 (Van onze correspondent in Bonn) Volgens het Amerikaanse economische tijdschrift Business Week is de Westduitse Bondsrepubliek na de Verenigde Staten de sterkste economische macht op handel' en industrieterrein samen in de wereld. Dat betekent dat voor de eerste maal West'Duitsland in de rij der grootste economische staten ter wereld Groot-Brittannië voorbij is gestreefd. Volgens Business Week zijn drie factoren hierbij de Duitsers behulp zaam geweest: 1. de regering-Adenauer met haar economische en sociale politiek, die in de Westelijke wereld veel bijval heeft geoogst; 2. de energie der Westduitse industriëlen en handelslieden; 3. de maatschappij-vorm, die de Duitsers in staat stelde voor de eerste maal in de geschiedenis in een land te leven waarin de economie het centrum van het hele leven schijnt te zijn en dat in grote trekken op de Amerikaanse staat lijkt. 4 1 keling: wordt veroorzaakt door het af- pryzen, door het stijgende massa-inko- £>lc Ttlpeeinn men, door de stagnatie in zekere spaar- DvIIIUCJ. <tlö JJlCööllIg sectoren, dood de neiging van de onder- Volgens Business Week dienen de nemers om 'ooi-eisen snel in te -villi Westduitsers twee consequenties uit hun fraaie economische positie te trekken: Bonn moet meer betalen voor de Wes telijke defensie en Bonn moet meer doen voor de Westelijke hulp aan de onderontwikkelde gebieden. In de Bondsrepubliek zelf is er juist dezer dagen op gewezen, dat er nog nimmer zoals thans wordt gespaard. Bij de openbare spaarbanken ligt thans een tegoed van de spaarders van 30.7 miljard mark. Meer dan 27.2 miljard hiervan behoort aan particuliere spaar ders, onder wie 57 pet. werknemers en 16 pet. gepensioneerden. Alleen al in het eerste half jaar van 1960 werd een bedrag van een 1.9 miljard op de spaar banken gespaard. Ondanks deze berichten over steeds groter wordende welvaart heerst er in bepaalde economische en financiële kringen te Bonn en in het financiële centrum Frankfort zorg over de hui dige stand van de hoogconjunctuur. Karl Blessing, de president van de centrale bank, de Bundesbank, heeft er dezer dagen op gewezen dat de jong ste ontwikkeling van lonen en prijzen bijzonder zorgwekkend is. Deze ontwik- Bunch beantwoordt kritiek van generaal Alexander Dr. Bunche, de zojuist afgetreden per soonlijke vertegenwoordiger van secre taris-generaal Hammarskjöld in Kongo, heeft zondag de kritiek van de Britse generaal-majoor Alexander, stafchef van de Ghanese strijdkrachten, op het V.N.-commando „deugdelijk noch eer lijk" genoemd. Bunche wees erop dat de V.N.-strijd- macht in zeer korte tijd uit niets is op gebouwd. Zij bestaat uit eenheden uit 26 verschillende landen. In Kongo had zij te maken gekregen met allerlei moeilijkheden, waaronder ernstige stamoorlogen. Als macht van de vrede konden de V.N.-miiltairen alleen uit zelfverdedi ging gewapenderhand optreden. Het was echter niet juist om dit, zoals generaal Alexander deed, als zwakheid te be schouwen. Als de V.N. - er maar op lyos schoten, zoals generaal Alexander met zoveel woorden had bepleit, zou hun positie spoedig onhoudbaar zijn te midden van een vijandige bevolking. Het was echter wel voorgekomen, dat V.N.- eenheden hadden moeten schieten. Dit wes bijv. het Tunesische contingent in Kasai overkomen, toen het ongewa pende vluchtelingen escorteerde en door Kongolezen werd beschoten. De Tune- siërs hadden toen „enige verliezen'" ge leden. Bunche verklaarde voorts, dat de V.N. strijdmacht de Kongolese eenheden in Leopoldstad niet kan ontwapenen, zo als generaal Alexander had voorge steld. De strijdmacht was er nl. niet als bezettingsleger ter vervanging van een koloniaal bewind.è' MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 20 augustus bloemkool Al 35,tot 65,A2 23.tot 48,alles per 100 stuks, prinsessenbonen 46,bospeen per 100 bos 35,groene kool 16.uien per kist 2.30-2.80. Aanvoer waspeen 52.000 kg, waarvan 2.000 kg voor export werd verkocht, bloem kool 9.100 stuks, 3.000 stuks voor export werden verkocht. RIJNSBURG BLOEMENVEILING FLORA Dahlia's: Kochelsee 400-440, Purity 460-480, Bacchus 550-600, Asters: Bouw man wit 130-180, gemengd 210-230, En kele Asters 190-120, Gladiolen: Hoch- sommer 530-550, Scarlet Leader 560-580, Bloemfontein 440-500, Am. Express 300- 320 alles per 100, TroschrysantenTilly 80-85, Chatworth 80-90, Mosquito 60-70, Bright Eye 80-85, Statice gemengd 30-35, Dwergasters 46-52, Jagendasters roze 54- 56 per bos. TER AAR, 19 augustus. Groenteveiling. Snijbonen 0.300.70, Idem B 0.250.30, stainprlnsessenbonen 0.410.59, Idem B 0.25—0.36, stokprlnsessenbonen 0.41 0.59 .idem B 0.290.38, spekbonen 0.30 0.41, witte pronkers 0.200.47, idem B 0.150.19, tomaten A 0.270.38, idem B 0.32059, Idem C 0.20—0.29, Idem CC 0.200.21, idem BB 0.200.29, waspeen 0.110.20, rode kool 0.060.09, spitskool 0.10, andijvie 0.070.13, postelein 0.04 0.06, uien 0.150.17, kroten 0.060.10, rabarber 0.04 .komkommers krom 0.10, 0.32, idem C 0.10—0.15 .komkommers 0 0.20 alles pe rstuk. Bospeen 0.220.24, idem B 0.12, eelderle 0.020.03 alles per bos. Peren: Clapps Favorite 0.290.30. Appelen: Perzikrode aamerappel 0.28 0.29, Early Victory 0.11, Zigeunerin 0.11. Pruimen: Reine Claude Verte 0.660.72. Idem 2 0.52 alles per kg., meloenen B 0.43 per 6tuk. Augurken: fijn 0.81, fijnbasterd 0.84, basterd 0.58. grof A 0.45, grof 0.45, CD 0.46, idem groot 0.09 E 0.23 alles per kg. Bloemen 0.08 per bos. ROTTERDAM. 22 augustus. Veemarkt Aanvoer in totaal 2145, vette koeien en ossen 1285, varkens vette koeien le PrUs in cents per kw. 300-330. 2e kw. 268-290, 3e kw. 255- 268, varkens (lev. gew.) 170 168 165. TER-AAR, 20 augustus. Groentevei ling: Augurken: fijn 85. fijnbasterd 79, basterd 57-58, grof A 43-45, grof 42-44, CD 46, idem afw. 24, idem groot 18, E 22-24, alles per kg. gen, wegens de enorme tekorten op de arbeidsmarkt en tenslotte door de veel te hoge uitgaven van de staat, die pro fiteert van de hoge belastingontvang sten. Bonn optimistisch Blessing kondigde aan, dat zijn bank nog niet aan het einde van haar Latijn is met de maatregelen ter bescherming van de mark. Reeds is er, door zijn maatregelen die het bankenkrediet in perkten, een eind egekomen aan de al te grote deviezenstroom naar Duits land. Blessings plan om nu van de par ticuliere banken een bedrag van een miljard mark te bevriezen in de vorm van schatkistpapier tegen 5procent, zal de liquiditeit verder doen afnemen. Maar hij is van plan nog meer te doen om de kokende conjunctuur af te remmen. In regeringskringen in Bonn wil men de kiezer niet aan het schrikken ma ken en tempert men Blessings boude beweringen steeds weer. Tenslotte is de campagne voor de verkiezingen in september '61 reeds aan de gang! In het licht hiervan en ondanks Blessings zorgen over de stabiliteit van de mark lieten Adenauer en ook de minister van Economische Zaken Erhard dezer da gen verkondigen dat ,,de economie van de Bondsrepubliek geen aanleiding geeft tot bijzondere zorgen Scandinavisch bezivaar tegen EEG-verdrag (Van onze medewerker voor Scandinavië) Verkoop van grond aan vreemdelingen, ingezetenen of niet-ingeze- tenen, is in Noorwegen en Zweden geen particuliere aangelegenheid. Voor elk geval afzonderlijk moet de Rijksoverheid toestemming verlenen. Deze kan geweigerd worden en uiteraard ook vertraagd, wat in bepaalde gevallen met een weigering gelijk staat. Beide landen zijn, in verhouding tot Nederland, zeer groot en zeer dun be volkt. In beide gevallen is de grond er doorgaans, in vergelijking met Neder land, minder waard. Niettemin is men er zuinig op en reserveert men de eigen dom welbewust voor de landskinderen, onder wie te rekenen vallen de immi granten, die na korte of langere tijd 's lands nationaliteit verwerven. Noor wegen voor de Noren en Zweden voor de Zweden is daar al jarenlang praktijk. Het valt niet te verwachten, dat daar zonder slag of stoot, door aansluiting bij een internationale overeenkomst als de EEG, een eind aan gemaakt zou kun nen worden. Eén der bepalingen (art. 54ste) van deze overeenkomst luidt, dat de integratie bevorderd moet worden door de verwerving en de exploitatie mogelijk te maken van op het grondge bied van een lid-staat gelegen grondbe zit, door een onderdaan van een andere lid-staat. Over zulk een bepaling zou in Scan dinavië heftig gestreden worden en de uitslag, in eerste instantie althans, lijkt ons niet twijfelachtig. Men zou haar af wijzen. De vrijhandelszone van de 7 be vat bepalingen, als hierboven aange haald, dan ook niet. Groot Esso-project Wanneer men verneemt, dat er voor Amerikaanse rekening in Stenungssund - gelegen in de in ras tempo geïndustri aliseerd wordende Westzweedse provincie Böhnslan twintig boerderijen zijn aangekocht op welker grond een Esso- olieraffinaderij zal verrijzen, dan moet men dit zo verstaan, dat de bedoelde maatschappij 's Rijks dispensatie van de wettelijke bepalingen behoeft voor elke aankoop. Provinciale staten adviseren hierover en als het een zaak betreft, die de wel vaart van de provincie hoogstwaar schijnlijk bevordert, zal dit advies gun stig luiden en de dispensatie worden verkregen. In dit geval, waarbij 225 mil joen gulden wordt geïnvesteerd en 1000 mensen werk zullen vinden, komt die toestemming er zeker. Het is voor vreemde maatschappijen of firma's evenmin mogelijk zonder meer een fabriek of handelsonderneming in Noorwegen of Zweden te beginnen, zelfs niet op gehuurde grond. Daar zijn toe stemmingen voor vereist, die alleen ver leend worden als gegadigden zich strikt zullen houden over de stringente bepa lingen over het beheer en het aandelen bezit. Deze dienen voor het grootste deel in handen van staatsburgers te zijn. Zo zijn Noren en Zweden, alsmede hun nageslacht, beschermd tegen invasies van vreemdelingen, die hun de geboor tegrond onder de voeten zou willen weg kopen. Huurbescherming Niet alleen tegenover vreemdelingen, maar ook in het onderling verkeer be staan er regels, die de rechtszekerheid ZUIDERKRUIS NAAR SOERABAJA EN TANDJONG PRIOK Voor repatriëring van Nederlanden en spijtoptanten Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat het emi grantenschip „Zuiderkruis" volgens de plannen eind september de havens van Soerabaja en Tandjoeng Priok zal aandoen in verband met de repa triëring van Nederlanders en spijtop tanten. De Indonesische regering heeft hier voor haar toestemming verleend. RECHTZAKEN Heler krijgt twee jaar Het Gerechtshof in Den Haag heeft vanmorgen het vonnis van de Rotter damse rechtbank twee jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest bevestigd tegen een 53-jarige antiquair uit Rotterdam. Deze had twee jaar lang goud, zilver en antiek geheeld van een 44-jarige Rotterdamse metaaldraaier, die bekend stond als de „forensende inbreker". De metaaldraaier had in de periode augustus 1957—november 1959 van het individu groter maken dan bij voorbeeld in Nederland. Het is bij ons mogelijk, dat iemand een bewoond huis verwerft (en of die iemand nu Nederlander of vreemdeling is maakt niet meer uit, als hij maar in gezetene is of wordt) en er de bewoner desnoods met de sterke arm laat uit zetten. Daarvoor zijn wel een procedure en een rechterlijke uitspraak vereist, maar de bewoner behoeft geen gelegenheid te worden gegeven het huis zelf te verwer ven. In Scandinavië heeft wel de huur der eerste optie bij verkoop en mits hij bereid is de prijs te betalen gaat hij voor. Recreatieterrein? De Scandinavische overheid is evenals de Nederlandse van mening dat aan de verwerving en afrastering van stranden en andere voor de recreatie van de ge hele bevolking van belangzijnde terrei nen, paal en perk dient te worden ge steld. Zowel hier als daar zijn bouw- en af rasteringsverboden van kracht en in Zweden en Noorwegen is dit areaal, dat uit een oogpunt van publiek belang aan de particuliere beschikking wordt ont trokken, aan sterke uitbreiding onderhe vig. De uitbreiding van de vrije tijd en van de bevolking noopt hiertoe. Hier mede houdt ook verband de zorg voor de reinheid van de openbare wateren. De hoge boete, dezer dagen door een Noorse rechtbank aan de Nederlandse Mij voor Walvisvaart opgeleed wegens verontreiniging van de Oslofjord door het uitpompen van afgewerkte olie. is een voorbeeld van de drastische handha ving van de openbare orde op dit punt. EEN LAURENS PRODUCT 20 STUKS 95 CENT (Van onze Amerikaanse correspondent) De voorspelling, dat de Verenigde Staten dit jaar een verkiezings strijd te zien zouden krijgen zoals men hier nog nooit eerder had aanschouwd, wordt wel heel snel bewaarheid. Het lawaai en de bom bast van de fantastische verkiezingscongressen waren nog maar nauwelijks weggestorven of de beide kandidaten voor het president schap, Richard Nixon en John Kennedy, gingen elkaar te vuur en te zwaard te lijf. De traditie dat men met de campagne wacht tot na Labor Day, de dag van de arbeid, een op de eerste maandag in septem ber vallende wettelijke vakantiedag, werd zonder vorm van proces overboord geworpen. Met bijna driftig ongeduld wierpen de beide kandidaten zich in de strijd, met een élan en een vastberadenheid, die ons eigenlijk van de naar verhouding zo jonge en ambitieuze preten denten niet al te zeer behoeven te verwonderen. waardige persoonlijke populariteit van Dwight Eisenhower is ontgaan. De dezer dagen aangevangen zitting van het Congres staat geheel in het te ken van de verkiezingsstrijd. Van alle nobele voornemens, door de leiders van beide partijen geuit, dat men de noodza kelijke wetgevende arbeid niet het slachtoffer zou laten worden van politiek bakkeleien, is niets overgebleven. Tot ieders verwondering heeft presi dent Eisenhower zich in het gevecht ge mengd. Deze meestal zo on-politieke. zelfs on-Republikeinse president heeft zich er door zijn politieke adviseurs toe laten brengen zich door een boodschap aan het Congres pardoes in de politieke Democraten voor een grote moeilijkheid De strijd zal hard zijn. Voor beide par tijen staat enorm veel op het spel. De Republikeinen staan voor de taak zich het behoud van de regeermacht te ver zekeren met een kiezerskorps, dat in meerderheid uit ingeschreven Democra ten bestaat. De Democraten willen een uiterste poging doen om hun meerder heid in volk en volksvertegenwoordiging te bekronen met de bezetting van het Witte Huis, een prijs die hun in de vo rige verkiezingen vooral door de merk- Adembenemend tempo Vaart en variatie zijn de voornaam ste kenmerken van het aantrekkelijke programma, dat het Circus Toni Boltini dezer dagen op het Leidse Schutters veld zet. In een adembenemend tempo worden de zo sterk uiteenlopende num mers aan elkaar geregen. Des te meer bewondering dwingt dit af, wanneer men zich bij de finale realiseert door hoe weinig mensen dit programma eigenlijk gebracht wordt. Men krijgt de indruk van een veel groter aantal. Maar diverse artiesten VAN WIJK HERINGA. VISWEDSTRIJD Zaterdag j.l. hield het personeel van Van Wijk Heringa N.V., onder leiding van de personeelsver. „De Spil" haar jaarlijkse viswedstrijd in de Vleit nabij Allemansgeest. Hij werd begunstigd door mooi weer. Na afloop verzamelden allen zich in de cantine van fabriek Cronesteijn. Nadat de voorzitter van „De Spil" zijn dank had uitgesproken voor de spor tieve medewerking van de deelnemers, reikte de heer J. W. Heringa met een toe passelijk woord de prijzen uit. De heer J. Koster kreeg de eerste prijs en tevens een wisselbeker voor een jaar in zijn bezit. Er werd 5200 gram vis aan de schaol gebracht. Het Leiclsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. ongeveer 120 inbraken in Den Haag cn omgeving gepleegd. Hij placht 's avonds per trein naar Den Haag te reizen om bij welgestelden in te breken. De procu reur-generaal had tegen de antiquair een gevangenisstraf van 3 jaar m.a. van de voorlopige hechtenis gevorderd. treden meermalen op, met totaal andere nummers en soms onder een geheel ver schillende naam. Zo niet dompteur Bobby Althoff. On der zijn eigen naam neemt hij een flink aantal programmapunten in het begin van de avond voor zijn rekening. Eerst doet hij met een kwartet leeuwen wat hij wil. Dan laat hij een dozijn beren vrolijk naar zijn pijpen dansen en nog maar weinig later presenteert hij een aantal glanzende paarden in een vrijheidspotpourri. Daarna komt hij nog enige keren met paarden en ponies terug. En deze nummers van Althoff worden slechts even voor het afbre ken en veranderen van de arena onderbroken, hetzij door een groepje heupwiegende jongedames, hetzij door miss Doris, die hoog in de nok aan een trapeze allerlei griezelige stunts uithaalt, hetzij door Totillio, een Duitser, die als komisch acrobaat voor de schier onmo gelijke en uitermate ondankbare taak staat het publiek af te leiden, wanneer een stevig aantal hollende, zwartgejaste knechts de leeuwenhekken aan het slopen is. Het is de artiest waaryk niet kwalijk te nemen, dat hij niet alle aan dacht kan vangen. Knap Als we later moecer Leenaeris met haar twaalfjarig zoontje Johnny - er was speciale vergunning voor nodig om hem zo jong te kunnen laten optreden - bijzonder knappe staaltjes acrobatiek ten beste hebben zien geven, komen we haar verder op de avond nog tweemaal tegen. Eerst als verkoopster van choco's in de pauze - iedereen werkt overal aan mee in een circus - en daarna aaneen touw, hoog in de lucht in een entr'- actnummer. Voor de pauze zagen wij zaterdagavond, tijdens de z.g. gala-voor stelling, voorts nog een bijzonder geraf fineerd uitgebalanceerd stukje hoog- draadwerk van de Franse Camilio Maijer Troupe, welke voor het eerst in ons land optreedt. Het ging dit trio - twee man nen en een meisje - zo glad en gemak kelijk af, dat het niet eens moeilijk leek. En dat, terwijl ze op dat dunne draadje in de lucht op een fiets toch dingen deden, waar een normaal wielrijder op de begane grond in de verste verte niet aan zou durven denken. Een kleinzoon van de grote Oscar Carré - Egizio Carré - jongleerde met bijzondere flair en stijl. Zijn nummer onderscheidde zich van die van talloze andere jongleurs, doordat hier naar be neden gewerkt werd in plaats van om hoog! De intelligente hondjes van Paul- ten Comp. zorgden voor een geestig levendig en luidruchtig sluitstuk voor de pauze. Hogeschool Na de pauze nogmaals Egizio Carré, nu met zijn vrouw Margaret Jane in een dubbele hogeschool. Voor de lief hebbers van het klassieke circus met een enorme stoet paarden moet dit het hoogtepunt geweest zijn. De lachers onder de vele bezoekers zullen het kos telijke clownnummer van de Courteals echter misschien nog hoger genoteerd hebben. Men kan aan het gladde op treden van dit dwaas geschminkte duo niet merken, dat er zoveel maanden harde training aan. vooraf zijn moeten gaan. Het loopt zo gesmeerd, de grap pen komen zo vanzelf, dat het lijkt of ze spontaan in hen opwellen. En welke buitenstaander kan iets weten van de kosten, welke zo'n nummer voorafgaan. Zo'n pallettenkostuum van de clown- de-luxe - de witte partner van de kleine August - kost meer dan duizend gulden! En hij moet drie van deze kleurige pak jes hebben... Het instrumentarium - ze bespelen ongeveer tien instrumenten - vertegenwoordigt ee- waarde van zeker vijfduizend gulden. Afgelopen Helaas met hun optreden was zater dagavond voor ons gevoel het program ma afgelopen. The Olympics, het bij zonder fascinerenae nummer aan de vliegende trapeze, moest verstek laten gaan. Een avond tevoren hadden wij dit trio nog in Amstelveen aan het werk gezien, waarbij de springer helaas uit de handen van de vanger gleed en in het vangnet terecht kwam. Hij maakte die avond zijn nummer geheel af, maar zaterdag bleek, dat de schok toch lelij ker was geweest dan men gedacht had. Hij moest zich onder doktersbehande ling stellen. En met een arm in ver bond kon hij onmogelijk werken. Dus stonden ook zijn twee collega's zaterdag op non-actief. Gisteren waren zij echter weer van de party. Atomia, het mentelijke projectiel, weggeschoten uit een groot kanon, kon ons minder bekoren. Veel voorberei dingen, een harde knal en een man zweeft door de lucht naar het vangnet. Een stunt zonder meer. Meer bewonde ring hadden wij voor de 16-jarige Oost- duitse luchtacrobate, Emilio, die in de open lucht zo'n veertig meter boven de begane grond op een wiebelend pla- teautje het programma - dat vanavond voor de laatste maal in Leiden te zien is - afsloot. strijd te werpen. Vooral zijn eis, dat men nieuwe wettelijke maatregelen zou ne men om de rechten der negers uit te breiden, kan men alleen maar zien als een poging, de Democratische partij in verlegenheid te brengen. Zoals bekend, is de Democratische party juist op dit punt verdeeld. De Re publikeinen weten heel goed, dat on- middeiyike, algehele invoering van het program tot- uitbreiding van de neger rechten een broederstryd in het Demo cratische kamp ontketenen zou die hen in de verkiezingsstryd onnoemeiyk veel schade zou berokkenen. Bovendien zou een onvermydelyk langdurig debat over deze zaak in de Senaat elke wetteiyke arbeid onmogelyk maken. En ook dat zouden de Republikeinen in de campag ne de Democraten, die immers in het congres een meerderheid hebben, in de schoenen schuiven. Persoonlijke strijd Dat president Eisenhower, in zyn boodschap aan het Congres en in zyn onlangs gehouden persconferentie, zo'n demonstratie van partydige strydlustig- heid ten gunste van de Republikeinse kandidaten, Richard Nixon en Henry Cabot Lodge, ten toon heeft gespreid, zal niet nalaten de Democraten de nodige kopzorgen te veroorzaken. Het is in elk geval bijzonder goed nieuws voor Nixon. Toegegeven, de uitslag zal vooral af hangen van het beeld dat het Ameri kaanse volk zich in de komende maan den van de beide topkandidaten, Nixon en Kennedy, zal vormen. Dat biyft waar omdat in de Verenigde Staten de strijd om het presidentschap vooral een strijd is tussen persoonlijkheden, meer dan een stryd tussen partijen of party-program ma's. Maar het is buiten kyf. dat presi dent Eisenhower nog altyd een grote en wellicht ongeëvenaarde invloed onder een groot deel van de kiezers heeft en de Democraten vragen zich niet zonder zorg af of dit tenslotte aan Nixon een voorsprong zou kunnen geven die ze door eigen activiteit niet meer ongedaan zul len kunnen maken. De Democraten geven toe, dat de ac tiviteit van de president hen voor een grote tactische moeilijkheid plaatst. Als ze de president in zijn beleid aantasten zullen ze hem daardoor alleen maar prikkelen en hoe meer hy geprikkeld wordt hoe sterker hij zich in de strijd zal werpen om zyn vice-president, Richard Nixon, in het presidentiële zadel te hel pen. Hoe zwaar dat zal wegen is niet te voorspellen, maar vast staat dat geen enkel podium in de Verenigde Staten voorzien is van een megafoon, zo krach tig en verheven, als dat waarop Eisen hower zetelt: het Witte Huis! Hongarije en Tibet weer aan de orde De V.S. hebben zondag voorgesteld de kwestie-Hongarye te plaatsen op de agenda van de Algemene Vergadering die op 20 september te New York by- eenkomt. Malakka en Siam hebben gevraagd om een debat in de Algemene Verga dering over de kwestie-Tibet. Beide landen verklaarden dat de fundamen tele rechten van de mens, waarop ook het Tibetaanse volk aanspraak kan ma ken. „Systematisch worden genegeerd". Dr. mr. F. Gosses overleden Te Elseneur in Denemarken, waar hy een congres van historici bywoonde, is zaterdagavond geheel onverwachts ten gevolge van een hartaanval overleden onze stadgenoot dr. mr. F. Gosses. lector aan de Leidse Universiteit voor de in ternationale en politieke geschiedenis van de nieuwste tyd. De heer Gosses. die in 1905 werd ge boren. was een zoon van de vroegere Groningse hoogleraar in de geschiede nis. wylen prof. dr. I. H. Gosses. Hy aanvaardde zyn lectoraat op 15 septem ber 1950. HOOGHEEMR A ADSCHAP RIJNLAND VAN By de op 18 augustus jl. plaats gevon den hebbende herstemming ter verkie zing van een hoofdingeland-plaatsver vanger in het 6e kiesdistrict (hoofd plaats Hillegom) is als zodanig verkozen de heer H. de Vroomen te Llsse.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3