Glanzend, gezond en goedzittend haar met •haarcrème DUITSE MAJOOR STAAT NU TERECHT WEGENS WANDAAD Met een enkel woord Agenda MAANDAG 22 AUGUSTUS 1960 Vakwerk (Van onze t.v.-medewerker) Over het circuswerk was een aardige bloemlezing bijéén gesprokkeld. Het leek even op een wellis-nietis-spelletje, maar tenslotte triomfeerde ten aanzien van de toekomst van het kyk- en paardespul het optimisme, zonder hetwelk geen circus kan rondreizen noch bestaan. Als we dan nog vermelden, dat Teddy Schol ten als klap op de vuurpijl zich aan paardendressuur had bezondigd, dan hebben we met de pony-rijschool in Hil versum wel het belangrijkste uit „Es presso" vermeld. Er zat lyn in en dat is een hele prestatie voor een extract uit het dagelijks gebeuren. Het Loosdrechtse concours zou gaan over Jazz en variété, maar al wat we zagen en hoorden was jazz en het was allemaal mannenwerk. Het werd daar door alleen voor de echte liefhebbers aantrekkelijk, maar ging al snel zijn be koring voor de anderen missen. Elk ensemble zong plichtsgetrouw twee num mers en we hadden dat alles best door de radio kunnen horen. Als t.v.-prestatie afgekeurd „Sluimerend geweld" gaf gelukkig (ook voor de liefhebbers) nog een robbertje knokken, anders was het voor hen hele maal een trouwhartige plichtengeschie denis geworden, waar behalve de fraaie spanning bij het demonteren van de bom kraak noch smaak aan geweest zou zijn. Ongetwijfeld was het hoogtepunt van het programma het optreden van Rudy Carrell. Hoewel ook hiervan het manne lijke karakter bepalend was, hebben we voor deze grandioze prestatie niets dan lof. Door enige aarzeling werd het entree gekenmerkt, maar nadat er eenmaal In zijn „One-man-show" voor de televisie zaterdagavond ontving Rudi Carrel zijn Vader. André sr. en Rudi jr., zoals zij op het scherm verschenen. contact met de zaal tot stand was ge komen, ging het in vlot tempo en fleurig van hoogtepunt tot hoogtepunt met enige haast geraffineerde inzinkingen. Hart verwarmend was het, dat deze jongen zijn vader, die hem op het pad en spoor bracht, alle eer gaf, die een zoon zijn vader in deze branche geven kan. Het was bovendien een aardige bijdrage voor de ouderen, speciaal voor hen, waarvoor de springerige junior iets te dartel is. Een speciaal compliment verdient Carrell jr. voor zyn goed in het gehoor liggende en toch pittige melodietjes, die alle aan zijn brein zyn ontsproten. Evenals de teksten, waar eveneens bijzonder pret tige staaltjes van zijn kunnen by waren. We hopen hem regelmatig terug te zien, want zijn eigengemaakt repertoire be staat immers uit over de 80 nummers, dus daaruit zyn nog wel meer kleine showtjes te knutselen. Amerikaans vliegtuig kan „inhaleren" De Amerikaanse luchtmacht heeft de Northrop vliegtuigfabrieken opdracht gegeven een „inhalerend" toestel te ont wikkelen, dat tot aanzienlijk grotere prestaties in staat zal zyn dan een nor maal type vliegtuig. Het „inhaleringssysteem" komt hierop neer dat in de vleugels en andere grote oppervlakken een groot! aantal horizon tale luchtleidinkjes worden aangebracht. Met behulp van dit systeem zou een toestel, dat thans met een bepaalde hoe veelheid brandstof 6.000 km. kan afleg gen met dezelfde hoeveelheid brandstof en dezelfde motoren 11.000 km. kunnen afleggen. Het systeem is ontwikkeld door een groep geleerden onder leiding van de Zwitserse deskundige, dr. Werner Pfenninger. De komende drie jaar zal voor ont wikkeling en vervolmaking van het sy steem 20 miljoen dollar worden uitge trokken. Het hoofd van de afdeling re search en ontwikkeling van de Ameri kaanse luchtmacht, luitenant-generaal Bernard Schriever, noemde het „inha leringssysteem" een revolutionaire ont wikkeling. De luchtmacht doet reeds tien jaar onderzoekingen op welke wijze het bereik van de vliegtuigen kan worden vergroot zonder de toestellen zwaarder te maken. Meisje in Lisse verdronken De ouders van de 2V4-jarige Carla van Rijn uit Lisse maakten gistermiddag by de politie van deze plaats melding van het feit, dat hun kindje sinds half twaalf spoorloos verdwenen was. Omstreeks half twee werd het stoffelyk overschot van het meisje uit het water van de Greveling achter de opslagplaatsen van de firma Tegelaar gehaald. Vermoedelyk is het kind tydens het spel in het water gevallen. Eiiul goed, al goed? (Van onze t.v.-medewerker) De VPRO bood gisteravond een nogal ambitieus programma aan. Het werd geopend door professor Van Hoik, die het over de zondagsviering had naar aanleiding van de allewege sterk was sende drang naar een werkweek van 5 dagen. De hoogleraar zei behartens- waardige dingen, vooral op religieus ter rein. Hij wees op de noodzaak raad te geven op het gebied van de vrye tyds- besteding, omdat de mensen anders geen raad met die tyd zouden weten. De dreigende verveling moet immers wor den opgebouwd tot verrukking. Daarbij verzuimde prof. Van Holk echter aan dacht te besteden aan de toch ook hoog nodig te verlichten functie van de huis vrouw, terwyl hy de winst, die gevonden kan worden in de rust van de zaterdag, niet aanroerde in verband met de ver hoogde kansen voor de kerk op zondag. Wat er aan filmmateriaal tekort kwam om een lopend verslag van groei en verhoudingen in het vroeger als Voor- Indië aangeduide gebied te construeren, had men gepoogd aan te vullen met ge sprekken (de onduidelyke kaart gaf weinig verheldering). De worsteling In dia-Pakistan bleef ongenoemd voor zo ver deze tot vertroebeling van de ver houdingen aanleiding had gegeven. En hoewel het geheel aangenaam werd ge presenteerd (de openingsdans door de kleine Kaul was by voorbeeld bijzonder charmant)ons bevredigde het aller minst. Het bood te fragmentarische in formatie en de sterke onderstroom, welke de China-film zo leerzaam maakte, ont brak ten enen male. Het door de literaten Nooteboom en Vinkenoog geconcipieerde uitzendinkje, dat een persiflage bedoelde te zyn van onze vakantiebesteding, viel ons tegen. De enige lof, die ons uit de pen wil vloeien, gaat naar Yoka Berretty voor haar voordracht - subliem - en naar haar teksten, die prima waren. Laat de dichters het in het vervolg zoeken in liedjes, die door bekwame krachten worden vertolkt. De franje kan men dan van ons cadeau krijgen. Toen we tot hier waren gekomen, zat er een royale kans in, dat de avond bepaald geen succes worden zou. Dat zal ze ook voor velen niet geworden zijn, maar voor an deren - en tot die groep rekenen we onszelf - werd alles goedgemaakt door de muziekcauserie. Op het eerste gehoor is het natuurlyk vol innerlyke tegenspraak, dat een cau serie een uitzending van de televisie redden kan, maar dat komt, omdat twee hoogst competente deskundigen, beschei den ingeleid, geheel improviserend el kaar probeerden te verstaan op een ter rein, waarover zy gans afwijkende ge dachten koesterden. Ze waren er zelf zo in, dat de regisseur even tussen beiden moest komen om te zeggen, dat de tyd byna om was. Drie kwartier boeiende schermutselen, dat vraagt om een ver volg om de vreedzame strijd te kunnen voortzetten en aldus te komen tot een beter muziekbegrip voor velen. Hulde aan het duo en de man, die met veel tact en geduld dit geesteskind ter we reld bracht, de man aan de knoppen, regisseur Lies Westenburg. Het tekort aan instructie en amusement van de vooravond werd op een lofwaardige ma nier aangevuld. ONDERSCHEIDINGEN UITGEREIKT 24 gezagvoerders, 25 stuurlieden en 5 telegrafisten van de grote handelsvaart hebben zaterdagmorgen in Utrecht on derscheidingen gekregen voor" hun ver diensten op het gebied van de maritie me meteorologie. Koningin Juliana heeft de gezagvoerders gouden en zilveren me dailles toegekend, terwijl de minister van Verkeer en Waterstaat barometers beschikbaar stelde voor stuurlieden die een bijzonder aandeel hebben gehad in de bewerking van aan het KNMI inge zonden verdienstelijk bijgehouden me teorologische en stroomjournalen, en voor de telegrafisten die hebben gezorgd voor een prompte verzending van de scheepsweerrapporten. De onderscheidingen werden uitge reikt door ir. J. C. Warners, hoofddirec teur van het KNMI in de Bilt. Twee ge zagvoerders, de heer J. J. van Leunen van de Kon. Rott. Lloyd en de heer J. H. Schuite van de Kon. Holl. Lloyd, ont vingen een gouden medaille voor hun verdiensten op meteorologisch gebied. De gezagvoerder van het hospitaal-kerk schip „De Hoop", de heer W. F. Rog kreeg als bijzondere beloning een baro- graaf. Vervolg van pag. 1 Loemoemba's eisen ter zijde gelegd De strijdmacht van de Verenigde Na ties in Kongo omvat thans 14.491 perso nen uit tien verschillende landen, aldus heeft secretaris-generaal Hammarskjöld meegedeeld. Binnen enkele dagen zullen een bataljon van 520 man uit de Ver enigde Arabische Republiek en een aan vulling van het Tunesische contingent ter grootte van een compagnie resp. in Libenge en Loeloeaburg aankomen. Voorts is een aanbod van Indonesië een bataljon troepen naar Kongo te zenden aanvaard. De Kongolese regering heeft in een zondag in New York verspreide verkla ring geëist, dat vliegtuigen van de Ver. Naties ter beschikking worden gesteld voor het vervoer van Kongolese troepen naar elk deel van het gebied waar hun aanwezigheid nodig wordt geacht. De Kongolese regering eist voorts on- middellyke inbeslagneming van wapens en munitie „die door de Belgen aan de aanhangers van Tsjombe (de Katangese premier) zyn uitgereikt om een burger oorlog te ontketenen". De Kongolese regering eiste voorts, dat alle activiteit van de Verenigde Na ties in Kongo uitsluitende en voortdu rende samenwerking met haar geschiedt en dat de byzondere vertegenwoordiger van de secretaris-generaal in Kongo ge regeld bij de Kongolese regering verslag uitbrengt van de activiteit der V.N.- troepen. Deze eisen van Loemoemba zyn, zoals uit de verdaging van de vergadering in de Veiligheidsraad (zie de aanhef op pag 1) blijkt, door de V.N. terzijde ge legd. Tydens het debat werd de voor zichtige politiek van Hammarskjöld, die laveren moet tussen de regering in Leo- poldstad en het Katangese bewind in Elisabethstad, o.m. gesteund door de af gevaardigde van Tunesië. Ook Ceylon steunde het beleid van Hammarskjöld, evenals de afgevaardigden van Amerika, Engeland, Frankrijk, Nationalistisch- China en Ecuador. De Engelse vertegen woordiger Harold Beeley, bracht hulde aan de Canadese eenheden en noemde de eis van Loemoemba, dat de blanke Engelse stakingen lopen teneinde (Van onze Londense correspondent) De havenstaking in Londen en Liver pool schynt ten einde te lopen: zesdui zend stakers in de Royal Docks in Lon den kwamen gisteravond in Canning Town, de Londense havenwyk, byeen en besloten om vandaag het werk te her vatten. Ook in Liverpool werd vrijwel eenstemmig besloten weer aan het werk te gaan. Slechts 5 of 6 van de 4000 sta kers daar stemden voor het voortzetten van de staking. Zaterdag werd er op 108 schepen in Engeland, voornameiyk langs de oost kust, nog niet gewerkt; 67 van deze 108 schepen waren kustvaarders. In de loop van zondag konden echter 136 schepen de havens verlaten ondanks pogingen van stakers om het vertrek te vertra gen. De Queen Mary ligt echter nog steeds aan de ketting in de haven van Southampton en er is niet veel kans dat zy binnenkort zal uitvaren 1 VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.50 Act. 19.00 Gram. 19.15 Regeringsuitz.De Stichting Bevorde ring Bescherming Bevolking vraagt de aandacht van de Nederlandse Nood- wacht. 19.30 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Dansmuz. 20.35 Genoeg om samen van te leven, klankb. 21.00 Exotische klanken. 21.25 Bayreuther Festsplele 1960: Der fllegende Hollander, opera (verv.) 23.55 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Vocale en ins groepen. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.30 Er waren méér lopers in de slag bij Marathon, lezing. 20.45 Muzikale quiz. 21.15 Gram. 21.25 Pianorecital. 22.00 Europese Evangelische Conferentie. 22.10 Lichte muz. 22.30 Nws. en SOS- ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Volksmuz. 23.25 Gram. 23.55 24.00 Nws. troepen uit Kongo moeten vertrekken, discriminerend (achteruitzetting van blanken). De veerdienst tussen Leopoldstad en Brazzaville, de hoofdstad van de voor malige Franse kolonie Kongo, is gisteren gedurende enige uren op last van pre mier Loemoemba gestaakt om de Kon golese politie gelegenheid te geven naar Nieuw bevel-is-bevel-proces Dappere onderofficier Kliigel werd in 45 zonder nieer tegen de muur gezet (Van onze correspondent in Bonn) „U, meneer de majoor, bent het grootste en vuilste varken dat my ooit onder de ogen gekomen is. Kameraden, zorgt dat deze wandaad aan het licht komt!" Dat waren de laatste woorden van de voor moedige daden verscheidene malen met ijzeren kruisen onderscheiden adjudant-onderofficier Hubert Kliigel, toen hy in april 1945 op bevel van zyn meerdere, majoor Franz Freiherr von Ruffin, door een collega werd doodgeschoten. Wegens lafheid. Baron Von Ruffin staat voor dit feit thans te Liibeck terecht, 15 jaar na de oorlog. Opnieuw gaat het hier dus om een proces over de problematiek zoals die in het proces tegen de vrijgesproken S.S.-generaal Simon onlangs is behandeld. Simon had drie Duitse burgers laten ophangen, die S.S.-jongens hadden ontwapend. Hij beriep zich met succes op een bevel van Hitier, hoewel hy had laten executeren zonder redeiyke militaire rechtspraak. deren te denken en vroeg voorts om schoten door de borst en niet door het hoofd, opdat hy direct dood zou zyn. Vlak voor de executie riep hy de hier boven geciteerde verwensing tegen de majoor uit. Toen een paar dagen later de jeugdige majoor een van de twee vrienden van Klügel ontmoette, zei de officier: „Gek, dat u nog niet gesneu veld bent Een van deze beide on derofficieren verklaarde ter rechtszit ting, dat Von Ruffin vlak voor de capi tulatie had opgeroepen te stryden tot de laatste patroon, waarna hy groette met „Sieg Heil". Ruffin. thans bezitter van een land goed in Noord-Duitsland, zei voor de Lübecker rechtbank: „Ik had toen geen tyd. Alles moest heel snel gebeuren". Op de vraag van de voorzitter van de recht bank: „Zou u thans weer zo handelen als toen?" antwoordde de baron: „Ik ge loof het niet, vandaag denk ik er iets anders over". De voormalige majoor be riep zich op het bevel van Hitler van 28 januari 1945 waarby werd gezegd dat militaire leiders van hun wapens ge bruik mogen maken wanneer dit nodig is voor de discipline. Klügels dood is tot 1957 voor zyn ouders en gezin onbekend gebleven: hy gold twaalf jaar lang als vermist. Eerst daarna schreef een van zyn vrienden aan zyn ouders. In 1957 volgde direct een aanklacht, die op niets uitliep. Vyftien jaar na het gebeuren is het nu eerst tot een proces gekomen. „Vandaag denk ik er iets anders over" De 48-jarige baron Von Ruffin was in april 1945, als 33-jarige majoor, leider van een regiment jagers dat op terug tocht in Tsjecho-Slowakije was. Het bevel luidde: „standhouden tot de laat ste man". De zeer bezonnen en volgens zijn collega's zeer dappere Klügel had gepoogd een omsingeling door de Russen te ontwyken en was enige malen terug getrokken. De dag na deze feiten werd Klügel met twee collega's ongewapend by de jeugdige majoor geroepen die hen verdacht van desertie. De baron had toen gezegd: „Schwei- nerei. Dat is lafheid voor de vijand. U heeft zonder bevel uw stelling verlaten". Hij legde vervolgens de oudste van het drietal, Klügel, de hand op de schouder en zei. „Ik zal u laten doodschieten. Als afschrikwekkend voorbeeld moeten uw kameraden, opdat zoiets nooit meer zal gebeuren, by de executie aanwezig zyn". Toen een van de overgebleven twee voor Klugel pleitte, riep de majoor uit: „Op schieten, anders laat ik u ook neer schieten". Twaalf jaar vermist Klügel verzocht als laatste wens en kele ogenblikken om aan vrouw en kin- BINNENLAND Op 't strand van Renesse in Zeeland hebben ongeruste leden van een jonge- mannenvereniglng en politie zaterdag urenlang gezocht naar de 27-Jarige Nieuw dorper D. Louwerse, die tydens het zwem men in zee is verdwenen. Toen in de loop van de dag zyn kleren op het strand wer den gevonden, gaf men het zoeken op. Aangenomen wordt dat de man is ver dronken. Hy was met een jongemannen- vereniging naar Schouwen-Duiveland ge komen om er een weekeind door te bren gen. Bij de onbewaakte Haarense overweg in Olsterwijk is gistermiddag het 7-Jarig meisje Corrle de Brouwer uit de Groen straat in Oisterwijlc dodelijk aangereden door de trein die omstreeks half zes van Olsterwijk naar Boxtel vertrekt. Enkele ogenblikken tevoren was de trein vanuit Boxtel deze overweg gepasseerd. Het meis je dat naar Haaren fietste, kwam naast de spoorbaan terecht en moet onmlddellyk zijn overleden. De trein kreeg een half uur vertraging. Een negen maanden oude baby van een gezin te Wierden (O.), welk kind met een tuigje was vastgegespt in een bedle. had zich zaterdag dermate vastgewoeld, dat het stikte. Zaterdagmorgen is op het rangeer terrein van de Ned. Spoorwegen aan de Boerskottenweg in Enschede de 29-Jarige ongehuwde rangeerder J. Stegen uit Ol- denzaal om het leven gekomen. Bij het rangeren ontspoorde een wagon. Deze botste op een andere wagon. Vermoedelijk is de heer Stegen van de ontspoorde wa gon afgegleden. Hy raakte tussen de twèe wagons bekneld. De heer Stegen was vry- wel onmiddellijk dood. Het lichaam van de man moest met behulp van snijbran ders worden bevrijd. Zaterdagmiddag is op het noordeiyke strand van Zandvoort de 35-Jarlge Duit ser Richard Kujawskl uit Gressenlch door verdrinking om het leven gekomen. Hij probeerde zijn 9-Jarlg zoontje, dat in le vensgevaar verkeerde, te redden. Toen het kind door een omstander was gered, bleek de vader in de golven verdwenen te zyn. Korte tijd later spoelde zijn lichaam aan. Pogingen om de levensgeesten op te wek ken mislukten. Hy logeerde met vrouw en twee kinderen ln een trekkerskamp. Gisteravond is de heer J. Esveld die op zyn bromfiets een niet beveiligde par ticuliere overweg van de Spoorwegen nabij Terschuur overstak door de sneltrein Apeldoorn-Amersfoort gegrepen. Hy was op slag dood. De trein kreeg een half uur vertraging. BUITENLAND De Israëlische eerste minister, David Ben Goerion, heeft ln een vraaggesprek met een Atheense Journalist verklaard, er absoluut zeker van te zijn, dat er eens vreedzame betrekkingen en samenwerking zullen bestaan tussen Israël en de Arabi sche landen. „ZIJ hebben er behoefte aan. wy, en de hele wereld". Koning Frederlk van Denemarken en Koningin Ingrid zullen van 4 tot 17 oktober op uitnodiging van president Ei senhower een officieel bezoek aan de Ver enigde Staten brengen. Op 17 oktober zal Koning Frederlk voor de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties in New York een rede uitspreken. Twee kinderen vkn president Tsjom be van Katanga zijn zaterdagmiddag per vliegtuig te Brussel aangekomen. Een van hen, Jean, zal zyn studie aan een mid delbare school in Virton ln de provincie Luxemburg voortzetten. President Elsenhower heeft zaterdag- gelast met spoed 25 ijzeren longen naar net Japanse eiland Hokkaido over te bren gen waar meer dan zeshonderd mensen aan kinderverlamming lijden. Zeker vijftig pollolljders zijn overleden. Een transport vliegtuig van de luchtmacht is zaterdag met vier yzeren longen uit Callfornlë naar Japan vertrokken. De premier van de Centraal Afri kaanse federatie. Sir Roy Weienski. heeft tegenover een Journalist van de in Jo hannesburg verschijnende „Sunday Tri bune" verklaard dat tengevolge van het toenemende Afrikaanse nationalisme en de gebeurtenissen in Kongo een aantal Europeanen het land heeft verlaten. Het was de eerste maal dat dit van officiële zyde ln de centraal Afrikaanse federatie (bestaande uit Noord en Zuid-Rhodesia en NJassaland) werd toegegeven. De politie van Nieuw Delhi heeft maandag 140 Sikhs gearresteerd die voor de woning van premier Nehroe de monstreerden voor autonomie van Pund- jaab. Sinds juni betogen de Sikhs vrijwel dageiyks. Met klaroengeschal en een dienst ln de St.-Giles kathedraal Is zondag het veertiende Internationale festival van Edinburgh geopend. De dienst werd ge leld door pasteur dr. Mare Boegner, pre sident van de Protestantse federatie van Frankrijk. In het kader van het festival zullen twee wereldpremières worden ge geven: "The Wallace" van de Schotse dlch ter Sydney Goodsir Smith en "The dream of Peter Mann van Bernard Kop. Voor de eerste maal nemen Polen en de Sovjet- Unie aan het festival deel. De hoop op een recordoog6t, die door de Westduitse landbouw werd gekoesterd, is door de onophoudeiyke regen van de laatste weken de bodem Ingeslagen. Een groot gedeelte van de graanoogst staat nog op de velden en de hoeren nopen nu op beter weer, opdat de oogstverliezen niet nog groter worden. Als gevolg van het hoge vochtgehalte zullen aanzienlijke hoe veelheden tarwe en rogge waarschljniyk alleen nog als veevoeder kunnen dienen. De kwaliteit van het broodgraan heeft ge leden en het geoogste koren kan in vele gevallen alleen nog door het kostbare kunstmatige drogen voor verder bederf worden bewaard. De commissaris van politie van Kem pen (Rijn-Westfalen) Helnrlch Lack, is uit zijn functie geschorst en gearresteerd. HIJ wordt ervan verdacht gedurende het Hit ler-regime te hebben deelgenomen aan executies van politieke gevangenen. Volgens het orgaan van de commu nistische Jeugd ln de Sovjet-Unie, Kom- somolskala Prawda, hebben twee gewa pende spionnen (een man en een vrouw) gepoogd de Sovjet-Unie te verlaten door in een Russisch passagiersvliegtuig de be manning te dwingen hun bevelen op te volgen. De boordwerktuigkundige wierp zich op het tweetal, dat tenslotte ontwa pend werd. De boordwerktuigkundige bleek evenwel dodelyk gewond te zyn. Het blad zegt niet wanneer een en ander is gebeurd, wie de spionnen zyn en wat hun lot is. Gezinnen van slachtoffers van de schietparty op 21 maart in Sharpevllle ln Zuid-Afrika hebben de Zuldafrikaanse mi nister van Justitie. Erasmus, een twee honderdtal brieven gezonden met verzoe ken om schadevergoeding ten bedrage van drieeneenhalf tot vier miljoen gulden, al dus werd zondagavond in Johannesburg vernomen BIJ de schietprrtlj kwamen, zo als bekend, 69 Afrikanen om het leven en werden er 180 gewond. „gewapende spionnen" te zoeken. Afri kanen en blanken werden aangehouden en gefouilleerd. Van een functionaris van de Amerikaanse ambassade in Leo poldstad werd een revolver afgenomen, maar hij werd spoedig vrygelaten. Volgens westelyke waarnemers was het bevel van Loemoemba het gevolg van een onenigheid met premier Joeloe van de voormalige Franse kolonie. Deze zou hebben toegestaan, dat een vliegtuig van de Sabena in Brazzaville landde om Afrikanen terug te brengen naar Ka- tanga. De betrokken Afrikanen waren met de veerdienst van Leopoldstad naar Brazzaville overgestoken, vanwaar zy naar Elisabethstad vlogen. Massale vechtpartij in Den Haag Politie slaat 150 jongens uiteen (Van onze Haagse redactie) Naar schatting 150 jongens uit het Laakkwartier en Spoorwyk te Den Haag en Rijswyk hebben vrydagavond een massale vechtparty geleverd, eerst met elkaar en daarna met de politie. Na het tweede treffen met de politie gingen de jongens, van wie de meesten per brom fiets waren, naar huis en keerde de rust in de dichtbevolkte straten rondom het „slagveld" terug. De vechtparty schynt zyn oorsprong te vinden in een uitdaging van de club „De geleslang" aan het adres van „De Oase". De eerste club telt ongeveer 40 leden. Zy schrokken dus wel even toen zy de aanhangers van „De Oase" ten getale van ruim 100 zagen opdagen. In de Oudemansstraat en Linnaeusstraat werden de eerste schermutselingen ge leverd. De jongens rosten elkaar of met zelfgemaakte slagwapens, knorden met hun brommers over het trottoir en hiel den het verkeer op. De politie ging er met drie auto's op af en verspreidde de vechtenden met behulp van de gummi knuppel. Korte tyd later ontstond op het Jonck- bloetplein echter opnieuw rumoer en weer moesten de agenten er op af. Pas nadat 8 belhamels in de kraag waren gevat en meegenomen naar het bureau, ebde het strijdgewoel weg. Tegen de 8 aangehoudenen is procesverbaal opge maakt. ONTSLUITING EUROPOORT Op woensdag 31 augustus a.s. zal de verbinding van het Europoortgebied met de Nieuwe Waterweg tot stand worden gebracht. Na het doorbreken van de dam zal de burgemeester van Rotter dam, mr. G. E. van Walsum, het woord voeren. MAANDAG Schuttersveld: Circus Toni Boltlnl. Den Burcht: Verwarmingsdemonstraties firma Jan de Nle en Zonen. 210 uur nam. WOENSDAG. Den Burcht: Verwarmingsdemonstraties firma Jan de Nie en Zonen. 210 uur nam. te 7.30 uur Straatprediking Open Deurwerk Her vormde Gemeente, 7.308 uur nam., hoek De GoejestraatDozystraat. DONDERDAG Den Burcht: Verwarmingsdemonstraties firma Jan de Nle en Zonen, 210 uur nam. VRIJDAG Den Burcht: Verwarmingsdemonstraties firma Jan de Nle en Zonen. 210 uur nam. Den Burcht: Verwarmingsdemonstraties firma Jan de Nie en Zonen. 210 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Stadszaal (vestibule): Inschrijving uit deling haring en wittebrood. 610 uur nam. Station N.S.: Excursie Ned. Natuurhis torische Ver. naar het Zuiderpark ln Den Haag. 1.48 uur nam. DE BIOSCOPEN Luxor: ,Alle lleben Peter". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „I'm all right Jack!" Al.l. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lido: „Heerseres van de onderwereld". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Zeebonken". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Und abends ln die Scala". A.l. Trianon: „Een vrijgezel in de knel". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Kex: „Wapens voor Mexico". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. VOOR DINSDAG 23 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 V. d. kind. 8.40 Gr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groente man. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Hammondorgel spel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Klarinet, cello en plano. 14.60 De die renwereld en wb, lezing. 15.00 Licht pro gramma. 15.30 Hoe voeden wij voor de komende maatschappy op?, lezing. 15.45 Sopr. en piano. 16.15 Gram. 17.00 Idem. 17.30 Operettemuz. AVRO: 18.00 Nws. 18.16 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.05 Gram. 19.46 Act. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.40 Lulgl Tarlslo, hoorsp. 22.00 Pianorecital. 22.30 Nws., beursber. v. New York en SOS-ber. 22.45 De Nieuwste Wereld, lezing. 23.00 Lichte muz. 23.35 Gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en overw. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 V. d. kind. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gr. 11.50 Volaanvooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Katholiek nws. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennws. 13.65 Dans muz. 14.00 Klein radiokoor. 14.10 Gram. 14.30 V. d. plattelandsvrouwen. 14.40 Waar is mr. Milburry, hoorsp. 15.20 Gr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege ringsuitz.: Gesproken brief uit de Ne derlandse Antillen, door Henk Dennert. KRO: 18.00 Gram. 18.20 Regeringsuitz.: De nieuwe brug tussen fabrikant en consument. Een praatje, verzorgd door het NIVE over marktonderzoek, naar aanleiding van het congres van de Euro pean Society for Opinion Surveys and Market Research. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.55 Peter Grimes, opera. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Kerk en Missie ln Kongo, vraaggespr. 23.00 Gram. 23.20 Gram, 23J55 —24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Film. 20.35—22.15 Muzikale hoofdfilm. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Balletmuz. 13.40 Voordr. 13.55 Ge- var. muz. 14.15 Kamermuz. 15.00 Hoor spel. 15.30 Gevar. muz. 16.00 Lezing over de dieren. 16.30 Pianorecital. 16.45 Praatje. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.09 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Operamuz. 19.30 Lezing of voordr. 19.50 Klankb. 20.30 Twintig vragen. 21.00 Nws. 21.15 Lezing. 21.45 Gesprek. 22.15 Ka mermuz. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. en weerber. 23.0623.36 Kamermuziek. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Gram. 13.15 Cricket Test Match. 13.30 Nws. en cricketultsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 V. d. kind. 14.00 Voor dracht. 14.15 Pianomuz. 14.30 Nws. en hoorsp. 16.00 Mil. ork. (Om 15.30 nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Da le's dagb. 16.45 Orgelspel en zang. 17.30 Nws. en samenzang. 18.00 Gram. 18.29 Weerber., nws. en act. 18.35 Cricket Test Match. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gev. progr. 20.30 Nws. en operettemuz. 21.30 Nws. en hoorsp. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 nws.). 23.55—24.00 Nws. N'ordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.05 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.20 Pianorecital. 17.50 Amus.muz. 19.00 Nws. 19.20 Lichte muz. 20.15 Ork.conc. 21.15 Gram. 21.45 Nws. 23.30 Ork.conc. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en ge var. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05, 13.50, 14.10 Gram. 17.30 Collége des Ondes. 18.30 Gram. 19.16 en 20.00 Gram. 20.05 Kamermuz. 21.36 Ork. conc. 23.18 Gram. 23.5224.00 Nieuws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Gev. muz. 16.00 Beurs ber. 16.06 Gram. 16.15 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.40 Boekbespr. 17.50 V. d. Jeugd. 1820 V. d. sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 V. d. 21.00 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.02 Gram. 12.15 Pianomuziek. 12.30 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.03 Gram. 14.45 Kamermuz. 15.30 Gr. 16.07 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Lich te muz. 18.30 Ork.conc. 18.45 Gevar. mu ziek. 19.30 Nws. 20.00 Festival v. Bay- reuth: koor, ork. en sol. 22.65 Nws. zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: „Ieder meisje weet t". 14 Jaar. Maan dag. dinsdag, woensdag 8 uur: „Love or leave me". 14 Jaar. Donderdag 2.30 uur: „Alle hens aan dek". Alle leeft. Van vrydag t/m woensd. (zat. niet): 2.30 u. „Avonturen van Dik Trom" (Ne derlands gesproken). Alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN RllksmuseuxD Geologie en Mineralogie 9 d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2—4 Zon- en feestdagen 3—4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl (tot 16 oktober) Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Zeg het met bloemen in het Chinees". (Tot 31 oktober). LakennaJ: Verzameling dr. A. Welcker. Werkdagen 10-17 uur: zondags 13-17 uur. (Tot 29 agustus) Lakenhal: Tentoonstelling van werken uit Leldse School (tot half september). Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend Apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24809. By geen gehoor by uw hulsarts of spe cialist (of diens waarnemers), bel opdok- terstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) h I SS c IS s SS Amsterdam half bew. 6 22 16 Den Helder licht bew. z 6 19 15 Ypenburg half bew. z 4 20 15 Vllsslngen half bew. z 7 22 16 Eelde zwaar bew. z 2 20 15 De Bilt zwaar bew. z 1 21 14 Twente licht bew. z 3 19 16 Eindhoven half bew. zzo 2 23 14 Z.-Limburg licht bew. z 4 23 1 6 Helsinki zwaar bew. zzw 2 16 8 Stockholm licht bew. nw 1 20 8 Oslo onbewolkt wstil 31 9 0.4 Kopenhagen half bew. wzw 4 18 11 Aberdeen motregen z 4 15 14 2 Londen zwaar bew. zzw 4 22 15 0 Brussel half bew. z 4 24 14 0 Luxemburg half bew. zzo 1 20 12 0 Parijs licht bew. ozo 2 25 13 0 Bordeaux onbewolkt w.stil 29 17 0 Grenoble onbewolkt w.stil 26 12 0 Nice onbewolkt n 3 25 18 0 Berlijn regen zw 2 20 12 0. Frankfort mist nnw 1 22 10 0. München onbewolkt z 3 17 11 7 Zürlcb mist nno 1 24 10 0 Genève onbewolkt wstll 24 10 0 Locarno onbewolkt w^til 25 12 0 Wenen zwaar bew wzw 2 19 12 3 Innsbruck onbewolkt w.stil 19 7 0 Belgrado onbewolkt z 2 23 12 0 Athene licht bew. wnw 1 Rome onbewolkt w.stil 32 17 0 Alaccio onbewolkt no 2 26 14 0 Lissabon onbewolkt w^til 32 16 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2