Laatste nieuws N.B.M. bouwt 76 herenhuizen aan de Churcliilllaan te Leiden Grote razzia in Leopoldstad DINSDAG 16 AUGUSTUS 1960 Volgens een mededeling van de direc teur, ir. Prins, gisteravond tijdens de opening van de Churchilllaan, gaat de Nederlandse Basalt Maatschappij te Zaandam aan de Churchilllaan op de hoek van de Voorschoterweg 76 heren huizen bouwen. In deze ééngezinswonin gen komen op de begane grond een grote woonkamer, een keuken en een hal. Op de eerste verdieping worden drie ruime slaapkamers ingericht en een volledige badkamer. Ook de zolder wordt geschikt gemaakt voor bewoning. De prüs van deze huizen zal variëren van 32.900 tot 43.000 gulden (hoekhuis met garage). Volgens ir. Prins had men graag gezien, dat minister Korthals gis teravond ook de eerste paal voor deze woningen had geslagen, maar helaas de Voorzieningen „Endegeest" Het is blijkens een voorstel van B. en W. wenselijk gebleken in het z.g. pavil joen Mannen B. van „Endegeest" een aantal voorzieningen te treffen, waar door een belangrijke verbetering kan worden tot stand gebracht in de ver- pleegmogelijkheden en de verpleegcapa- citeit. Ook behoeft het rioleringsstelsel van deze psychiatrische inrichtingen dringend verbetering. Er is een plan op gesteld, waardoor de uitvoering van de verbetering in gedeelten zal kunnen ge schieden. In totaal is met de beide bovenge noemde voorzieningen een bedrag ge moeid van f. 582.000. Het College stelt de raad voor een krediet tot die hoogte te verlenen. Noodzakelijkverklaring avondcursus analisten Ongeveer vijftig leerlingen volgen de avond-analistencursus, welke door de Stichting tot vorming van middelbaar en hoger natuurwetenschappelijk personeel „Vorna" wordt georganiseerd in het che misch laboratorium van de Universiteit aan de Hugo de Grootstraat. De cursus leidt personeel op, dat op laboratoria en in fabrieken scheikundig fhysisch, bacteriologisch, medisch of technologisch werk verricht. Totnutoe werden de kosten uit de cursusgelden bestreden, maar tengevolge van de uit gaven is dat nu niet meer mogelijk. Er is bij de gemeente aangeklopt om subsidie. Volgens B. en W. zal dat onge veer duizend gulden per jaar gaan be dragen en wanneer de nu bij de Tweede Kamer aanhangige voorstellen tot rege ling van de financiële verhouding Rijk en gemeente fcullen worden aangenomen, zaü door het Rijik voor deze subsidie een vergoeding worden gegeven. Derhalve geeft het college de raad in overweging een noodzakelijkheidsverklaring voor deze avondcursus af te geven. TWEEMAAL OPGESLOTEN Een nog onbekend gebleven Duitse toerist heeft gistermiddag 10 minuten opgesloten gezeten in een draaideur van een warenhuis aan de Breestraat. De toerist dacht dat de winkel geopend was hetgeen niet het geval ivas Maria Hemelvaarten duwde tegen de draaideur, die echter na een kwart slag in het slot viel. Pas na tien minu ten kon de man door het personeel van het bedrijf worden bevrijd. In een op de Breestraat geparkeerd staande auto, die geheel was afgeslo ten, raakte eveneens gistermiddag een hond bekneld tussen de zitbanken. Door het gejank van het dier merkte een voorbijganger dat. Hij sloeg het glas van het achterraampje stuk en be vrijdde de hond. Daar de gemeente Leiden voor de realisering van het uitbreidingsplan de behoefte heeft aan een stuk grond van ongeveer 2260 vierkante meter, dat ge legen is ten zuiden van de studenten- sterflat aan de Haagweg, heeft men on derhandelingen gevoerd met de eige naar, de heer N. L. van Paridon. Men is op een bedrag van 11.300 gulden tot overeenstemming gekomen en B. en W. stellen de raad voor daarmede ook ak koord te gaan. „RONDOM DE WATERTOREN" De Speeltuinvereniging „Rondom de Watertoren" hield gisteren een propa- ganda-avond, waaraan medewerking verleende het tamboer- en pijperkorps „Kunst en Genoegen". De avond was belegd om de wijkbewoners wat meer in contact te brengen met het speeltuin werk. De belangstelling voor dit werk laat over het algemeen veel te wensen over. HENGELSPORT Viscollege De Brasem hield een wed strijd in de Vliet. De vangst viel tegen. Uitslag: 1. J. Hartevelt 860 gr., 2. J. Kei zer, 450 gr., 3. A. v. d. Vos, 4. J. Vos, 5. J. v. Wetering, 6.1. Zitman, 7. S. Singer- ling, 8. C. Kromhout, 9. N.N., 10. P. Har tevelt. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Wilhelma Cora, dr. van T. Leenhouts en C. Dubbeldam; Anton Cornells, zn. van A. Viele en P. A. G-rlekspoor; Johan Chris- tlaan, zn. van J. Clere en C. BeiJ; Jacob Johan, zn. van M. van Muijen en J. M. Star; Carla Hendrlka Maria, dr. van G. H. Bousie en S. Belj; Jan, zn. van M van Dorp en M. Timmerman; Ronaldns Gerar- dus, zn. van G. J. Knappers en J. M. Bar- ning; Nicolette Caroline, dr. van N. Arens en L. J. Repko; Claslna, dr. van A. van der Kaaij en W. van der Steen; Wilhel- mlna Maria, dr. van F. X. C. Vlntges en M. E. Ouwerkerk; Alfred, zn. van H. W. van Lelyveld en F. Boreel; Johannes Pie- ter, zn. van J. P. Schuiling en P. C. Zwa nenburg; Lena Willie, dr. van H. Haas noot en N. P. de Mol; Huig, zn. van K. Hazenoot en G. van der Plas; Dymphna Eugenie Maria Hendrlca Josephlna. dr. van F. E. G. Verhaegh en E. E. Lauw; Maria, dr. van L. van Duijn en D. Vile- land- Mleke Diana, dr. van A. J. de Vrles en G. A. Boven; Robert Michel, zn van A. C. Korsuize en M. de Wagt; Willem Jacob, zn. van K. Lultwieler en W. van der Niet; Carla Marjanne Susanne, dr. van J. Belj en S. Vermond.; Perry, zn. van J. Schoemaker en J. van Zelst; Johanna Menke, dr. van D. J. de Jong en Y. Meijer; Edgar Ludwig Antonius, zn. van H. B Verwer en J. C. de Raadt GETROUWD. W. Poeliejoe en J. E. M. van der Wey- den- S. P. de Groot en F. C. de Winter: H. Verver en H. J. Favier; H. de Boer en J. S. C. Bavelaar; J. J. BodrU en H. W. van den Bosch OVERLEDEN. W. Krult, 62 jaar, man; G. Heemskerk, 96 jaar, wed. van D. Zwaan; T. Kralt, 4 jaar, zoon; C van Duivenvoorde, 87 jaar, man; C. de Gelder. 60 Jaar, vrouw; T. A. J. de Wolff, 56 Jaar, man. vergunningen ztfn niet zo snel afgeko men als men wel wilde. Tegen het einde van deze maand of begin september zal die eerste paal nu de grond ingaan. Men hoopt in anderhalf jaar het gehele plan verwezenlijkt te hebben. Vliegerwedstrijd Het was gisteren uitstekend vlieger- weer. Een matig windje en een uur lang geen regen. Bijna veertig jongens tot twaalf jaair hebben op de zandvlakte aan het Zwarte Pad gevliegerd, dat het een lust was. Alleen of met behulp van vaders of grotere broers werden de vlie gers opgelaten. Zij werden gekeurd op afwerking, model en versiering. De grote strijd ging tussen Jeroen van Robden en Henk Sinteur. Tenslotte gaf de rus tige stand van de vlieger van Henk de doorslag. Als derde en vierde eindigden respectievelijk J .Frederiks en Paul v. d. Posta. Voor de vijfde prijs kwamen drie deelnemers in aanmerking. Bij lo ting werd Koos Zirkzee aangewezen. Ir. v. Damme verlaat Rembraiultlyceum Ir. M. C. van Damme heeft de ge meente Leiden om ontslag verzocht als natuurkundeleraar aan het Rembrandt, lyceum. Het college van Burgemeester en Wethouders stelt de gemeenteraad voor de 45-jarige leraar dit ontslag per 1 september a.s. eervol te verlenen. Voorts wordt eveneens voorgesteld de heren B. Uiterwijk Winkel en J. N. Ge- lok en mej. J. R. Helfrich op hun ver zoek eervol ontslag te verlenen resp. als onderwijzer aan de Plesmanschool, als onderwijzer aan de Jan Ligthartschool en als onderwijzeres aan de Comensius- school. In een tweetal vacatures in het onder wijzend personeel van de Plesmanstraat en de Marnix van St.-Aldegondeschool zouden B. en W. willen voorzien door overplaatsing van mej. A. van Raay, onderwijzers aan de Lucas van Leyden- school en de heer M. Dubbeldeman, on derwijzer aan de ir. Lelyschool, welke school per 1 augustus is opgeheven. Houten schuren weg stenen verrijzen De houten schuren van de woningen in de gemeentelijke plannen ten noor den van de Herensingel en ten zuiden van de Haagweg in beheer bij de Stichting tot Beheer en Exploitatie van Woningen te Leiden verkeren in een zodanige deplorabele toestand, dat ver nieuwing noodzakelijk is geworden. Maar de ervaringen met houten schuurtjes zijn niet zo bijster gunstig. Ze zijn eigenlijk nog duurder in onderhoud dan stenen schuren en daarom menen Burgemeester en Wethouders, dat het aanbeveling ver dient de nieuwe schuren te maken van schoon metselwerk in kalkzandsteen- klinkers, dat van binnen en buiten wordt gevoegd. In totaal worden de kos ten van het neerzetten van 149 schuurtjes geraamd op 118.500 gulden. Het college stelt voor een zodanig krediet te ver schaffen met een verplichting tot terug betaling in twintig jaar, dat is een tijd vak ongeveer gelijk aan de restant loop tijd van de bouwvoorschotten, welke voor de bouw van de onderhavige wo ningen zijn toegekend. WASSENAAR Vaardigheidsrit voor de reserve-politie Zaterdag 3 september zal de Wasse- naarse reserve-politie een grote vaardig heidsrit houden waarvoor alle korpsen van de reserve-politie uit Zuid-Holland zijn uitgenodigd. Reeds eerder werden plannen gemaakt voor een dergelijke rit, maar de datum die in maart werd vast gesteld bleek niet geschikt te zijn. De oefening zal bestaan uit exerceren, een surveillance- en vaardigheidsrit per fiets en pistoolschieten. Aan de oefening kan worden deelgenomen door groepen van 10 man. Pater N. v. Veen naar België Pater Nol van Veen uit Wassenaar, die in 1947 voor het eerst als missiona ris naar Belgisch Kongo vertrok en een verlof van enkele maanden in Wasse naar heeft doorgebracht, is vandaag naar België teruggekeerd om zich ge reed te maken voor de reis naar zijn missiegebied. De datum van zijn vertrek naar Kongo staat nog niet geheel vast. Voorstel benoeming conrector Gymnasium Burgemeester en Wethouders van Leiden stemmen in met het voorstel van het college van curatoren van het Gym nasium om dr. G. Kuperus tot conrec tor van het Gymnasium te benoemen. Dc gemeenteraad wordt voorgesteld deze benoeming te aanvaarden. Voorts zullen als ook de raad akkoord gaat een aantal docenten in tijdelijke dienst aan middelbare scholen benoemd worden. Gymnasiumde heer D. J. van Kooten als geschiedenisleraar. Rembrandtlv- ceum: de heer P. Bakker als aardrijks- kunde-leraar. HBS voor meisjes met Ballon „Eclio" was goed zichtbaar De ballonsatelliet „Echo" was gister avond hier ter stede uitstekend te zien. Hij was iets helderder dan een ster van de eerste grootte. Te tien minuten over elf ging de ballon door het zuiden en 'n ogenblik later pas seerde hy vlak langs de ster Altaïr (grootte 0,89», die hij in helderheid over trof. Zijn lichtschijnsel bleef naar onze mening wat onder dat van Wega (de heldere ster nabij de zenit, grootte 0.14». De ballonsatelliet is dus wel een opval lende verschijning met een helderheid tussen nul en één. Het voorwerp werd af en toe door een wolkje aan het oog onttrokken, maar kon nog tot dicht bij de oostelijke horizon worden gezien. De schijnbare beweging langs de he mel is langzamer dan die, welke we van de spoetnikraketten gewend zijn. maar deze ballonsatelliet bevindt zich ook bijna tweemaal zo ver van de aarde, na melijk op een hoogte van 1620 km. Een interessante vraag is, hoe lang de ballon in zijn opgeblazen vorm zal blij ven, want vroeg of laat zal het plastic door een meteoor, misschien maar een gruisje als een speldeknop worden door boord en dan is het met zijn glans gedaan. Ook in de komende nachten zal de Amerikaanse ballonsatelliet te zien zijn als een heldere ster die zich langzaam voortbeweegt, aldus wordt medegedeeld door de sterrenwacht in Utrecht Hij zal bij elke overgang ongeveer twintig minuten zichtbaar zijn. De momenten waarop hij het best waarneembaar is zijn de volgende: In de nacht van heden 16 op 17 aug.: om 22 uur 48. vrij hoog in het zuiden, om 24 uur 53 hoog in het zuidwesten en om 2 uur 56 hoog in het zuidwesten. In de nacht van woensdag 17 op 18 aug.: om 22 uur 26 vrij hoog in het zuiden, om 24 uur 30 hoog in het zui den en om 2 uur 34 hoog in het zuid westen. In de nacht van donderdag 18 op 19 aug.: om 22 uur 04 vrij hoog in het zuiden ,om 24 uur 10 hoog in het zui den en om 2 uur 15 hoog in het zuid westen. Nederland erkent regering Brazzaville De Nederlandse regering heeft nok de Republiek Kongo - het voormalig Frans Kongo - erkend, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken. De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, heeft de regeringsleider van de maandag onafhankelijk geworden republiek telegrafisch gelukwensen ge zonden. Antieke schaal verdwenen uit Haarlems stadhuis (Speciale berichtgeving) Uit het Haarlemse stadhuis is een antieke gladde tinnen schotel verdwe nen. Het kunstvoorwerp stond zaterdag middag om half een nog in de kamer van B. en W. Gistermiddag om drie uur constateerde de hoofdbode, dat de scho tel verdwenen was. De schaal is door het Frans Hals-museum in bruikleen afgestaan aan het Haarlemse gemeente bestuur. 6-jarige cursus en afdeling middelbare meisjesschool: de heer A. B. Sevenster als wiskunde-leraar, de heer P. Bakker als aardrijkskunde-leraar, mej. J. G. M. Vriens tot lerares-aardrijkskunde, de heer P. S. "Klerk, leraar-wiskunde, mevr. C. M. C. J. Bakx-Ritman als lerares- wiskunde en de heer A. Spies als leraar- wiskunde. Soekarno opent nieuw Ind. parlement In een toespraak bij de opening van het nieuwe benoemde Indonesische par lement heeft president Soekarno van daag verklaard, dat zjjn regering een eind heeft gemaakt aan het „politieke en het economische liberalisme" opdat er in Indonesië geen fascisme zal op bloeien. Bij het voortschrijden der revolutie is het falen van de liberale democratie aan de dag getreden, aldus Soekarno. Poli tieke en economische democratie waren „moeder en kind" voor het groeiende ka pitalisme, en zouden op het eind uitlo pen op een laatste poging tot zelfbehoud van het fascistische kapitalisme. Daarom hebben wij, zo zeide Soekarno, een einde gemaakt aan het liberalisme en er de „gotong rojong" (onderlinge hulp-democratie voor in de plaats ge steld. Soekarno zeide voorts dat hij heeft ge tracht „de beste zonen en dochters van het land samen te brengen in een „nieuw raadgevend volkscongres, dat de hoogste staatsinstelling zal zijn". Tenslotte zeide Soekarno: „Men heeft er mij van beschuldigd, in het parle ment alleen „jabroers en jazusters" te hebben benoemd. Dit is onwaar". Hij verklaarde, vóór de benoemingen inten sief overleg te hebben gepleegd met de leiders van de grote politieke partijen en de functionele groeperingen. „Gij zijt geen jabroers en -zusters, gij zult bij het uitvoeren van Uw taak worden geleid door de doelstellingen van de revolutie. Als de president een wetsontwerp indient dat niet in overeenstemming is met de doelstellingen van de revolutie, zeg dan: „neen". Intussen verzoek ik U geen „neebroers en neezusters" te worden al leen uit lust om „nee" te zeggen". Queen Elizabeth loch naar Amerika? (Van onze Londense correspondent) Het zeeliedenconflict in Engeland con centreert zich op het ogenblik op de Queen Elizabeth van de Cunard Line, welke gisteravond uit New York in Southampton is teruggekeerd. De ver wachting is, dat hoewel de stakers tot een boycot van het schip oproepen, het desondanks donderdag naar Amerika zal kunnen vertrekken. De gezagvoerder heeft de bemanning toegesproken en op zijn woorden volgde een algemene toe juiching. Ook vertegenwoordigers van de zeelie denunie, welke tegen de staking is, wa ren naar Cherbourg overgevlogen om de bemanning op de hoogte te stellen van een nieuwe overeenkomst met de werk gevers. Ook hun betoog schijnt zjjn uit werking niet te hebben gemist. Op de kade in Southampton stonden stakende posters met plakkaten waarop tot aan sluiting bij de staking werd opgewekt. Toen de Queen Elizabeth binnenliep, werd het nieuws bekend dat de Cunard Line besloten heeft de 27.000 ton meten de Britannic op 2 december uit de vaart te nemen en te laten slopen. Het bete kent, dat 500 man een plaats op andere schepen zullen moeten vinden. Het be sluit is verhaast door de onzekerheid veroorzaakt door de wilde staking, welke de maatschappij ernstige verliezen be rokkent. Ook de overeenkomst met de vakbond betekent een nieuwe zware last. De Britannic, gebouwd in 1930, is het oudste schip van de Cunard Line. In Southampton doen zich de eerste symptomen voor van een breken van de staking door het vertrek van twee Ka naalboten. In Londen zullen 600 haven- \rbeiders morgen symbolisch staken om kracht bij te zetten aan een eigen loon eis en uit sympathie met de zeeliedensta king. Enige dagen geleden is in Hollan- dia de eerste politieke partij op Nederlands Nieuw-Guinea in het leven geroepen. Tijdens de oprich tingsvergadering van de „Parna" had ds. F. C. Kalma een gesprek met de beide leiders, de 25-jarige Frits Kirihio (midden) en de 28- jarige Herman Wajoi (rechts). VOORSCHOTEN Tweeledig gouden klooster jubileum Een gouden kloosterjubileum komt waarschijnlijk niet veel voor, maar een dergelijk jubileum van twee gezusters is een grote zeldzaamheid. De zusters Odrana en Alice (Anna en Adriana Koot) geboren in Voorschoten hopen 18 augustus de dag te herdenken waarop zij 50 jaar geleden in de orde van de zus ters Franciscanessen van Heithuizen werden opgenomen. Zuster Odrana is na haar professie geplaatst bij de missie op Java. Zij heeft Java daarna nooit meer verlaten. Zij heeft ook de oorlog meegemaakt onder andere drie jaar in een concentratie kamp gezeten. Zuster Alice is kleuter onderwijzeres geweest. Zij is nu rustend in een klooster in Amsterdam. Een derde zuster uit de familie Koot, zuster Chrysanta (Cornelia Koot) is eveneens kleuteronderwijzeres in Heit huizen. Zij is „pas" 39 jaar in deze orde opgenomen. Op 21 augustus zal het gouden profes- siefeest van de beide zusters in huise lijke kring in het klooster in Amster dam gevierd worden. De (grote» familie (de families Zonneveld en Koot) zal die dag uit Voorschoten naar Amsterdam gaan. VISSEN VOOR GOED DOEL De U.V.V. afdeling Voorschoten orga niseert in samenwerking met de hengel sportvereniging „Ons Genoegen" op zaterdagmiddag 27 augustus een viswed strijd in de Vliet bij Allemansgeest. De baten van deze wedstrijd zijn bestemd voor de bejaardensociëteit. OEGSTGEEST Plechtige uitreiking beker Go-congres Tot besluit van het vierde Europese Go-congres had op Kasteel Oud-Poel geest de huldiging van de nieuwe Euro pese kampioen plaats. De voorzitter van de Nederlandse Go-Bond, de heer A. P. H. Schilp, overhandigde de kampioens bokaal aan Ciessow, die met grote voor sprong in het toernooi geëindigd was. Op grond van hun resultaten in het meestertoernooi werd een meesterdiplo- ma uitgereikt aan de heren K. Paech, W. von Alvensleben en J. Dueball. De laatste, een zoon van de onttroonde kampioen, is pas 17 jaar en belooft veel voor de toekomst. De heer Schilp bood de Japanse mees ter, dr. Kuwabara, een herinnerings album aan en memoreerde tenslotte de grote bekendheid, die dit congres aan het Go-spel, het Judo van de Geest, heeft gegeven. Na de plechtigheid werd het congres besloten met een feest, dat de spelers nog lang verenigde. ZOETERWOUDE Engelsen slaan tenten op Van 20 augustus tot 3 september zul len in Zoeterwoude op het land van de heer Droogh aan de Noordbuurtseweg 18 Engelse scouts uit Canterbury hun ten tenkamp opslaan. Enkele hoogtepunten zullen zijn: het slaan van een torenbrug over de Noordbuurtsevaart, een cricket wedstrijd tegen de ploeg van H.C.C. uit Den Haag (voor het eerst in Zoeterwou de), een zwerftocht langs de kuststreek. Verder zal een bezoek worden gebracht aan Velsen, Alkmaar, Volendam, Mar ken, Amsterdam en Aalsmeer. Op 27 augustus wordt gelegenheid ge geven het kamp te bezichtigen. Voorts zal een bezoek worden gebracht aan de Deltawerken, terwijl 1 september de grote sportdag wordt gehouden, gevolgd door een kampvuur in de avonduren. De volgende dames slaagden voor het examen coupeuse: Corrie Bensdorp, Emmy Groen, Lida van der Ham, Riet van der Krogt, Nel Nahon, Gré Opdam en Nini Schuur. Allen zijn leerlingen van de H. Hartschool in de Zuidbuurt. Mr. Welsing ambassadeur te Addis Abeba Binnenkort is te verwachten de benoe ming van mr. J. J. M. Welsing, laatste lijk ambassaderaad bij de gecombineerde Nederlandse permanente vertegenwoor diging by de E.E.G. en Euratom te Brus sel, tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur bij het Ethiopische Hof, ter vervanging van de heer M. J. van Schreven, die een andere bestemming zal krijgen. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 16 augustus. Veemarkt. Aanvoer in totaal 3569. Week totaal 5248. Vette koeien en ossen 500, gebruiksvee 1126, vette kalveren 710, graskalveren 228, nuchtere kalveren 244, varkens 7, biggen 99, paarden 113, veulens 66. schapen of lammeren 373, bokken of gelten 28. Prijs per kg.: vette koeien le kw. 300 330. 2e kw. 270—290. 3e kw. 260—270, vette kalveren 280300. 260—270, 240 260. slachtpaarden 245, 220. 190. Prijs per stuk: graskalveren le kw. 450, 2e kw. 360 3e kw. 260, nuchtere kalveren 35. 65, 55; exportvarkens 80. 70, 60, biggen 48, 40. 35. veulens 460, 360. 250, schapen 110, 90. 80. lammeren 90. 70. 60, kalfkoeien 1280. 1125. 925. melkkoeien 1280, 1125, 925, vare koelen 875, 775, 670. vaareen 950, 700, 600, pinken 600, 500, 400. BEURSOVERZICHT Hoogovens vast; Kon. Olie flauw AMSTERDAM, 16 augustus Wall Street heeft, door de lusteloze stemming van gisteren, min of meer aan Kongolese politiemannen en gendar mes hebben vanochtend in de Europese wjjk van Leopoldstad huis aan huis ge zocht naar Belgische „spionnen". Blan ken die op weg waren naar hun werk, werden aangehouden en moesten hun identiteitspapieren laten zien. Premier Loemoemba had gisteravond in een radiorede de razzia aangekondigd. Volgens hem was er op het vliegveld van Leopoldstad een Belgische „spion" ont dekt in het uniform van de V.N. Func tionarissen van de volkerenorganisatie verklaarden echter dat er geen V.N.- uniform bestaat. De troepen die ter be schikking van de V.N. zijn gesteld, dra gen hun nationale uniform met een arm band van de V.N. Zij wisten niets van de aanhouding van een V.N.-officier. WARMOND De burgemeester van Warmond is verhinderd donderdag 18 augustus zijn wekelijks spreekuur te houden. - Aan de vakschool te Warmond slaagden voor het examen coupeuse de volgende kandidaten: Leny Nieuwveen, Louise Zwetsloot, Mieke Langeveld en Annie van Rijn. Gedurende het tijdvak 14 aug. tot en met 20 augustus is de brandweer in deze gemeente niet te bereiken onder telefoonnummer 333. doch treedt hier voor in de plaats de telefoonnummers 201. 206 of 326. Het nummer 333 is wel te bereiken gedurende de secretarie- uren. de hausse-tendentie voor de internatio nale waarden op het Damrak voor van daag een einde gemaakt. De hoofdfond sen noteerden lager ten opzichte van het vorige slotpeil bij afnemende handel. Hoogovens maakte hierop een grote uit zondering en lag vast. Waren deze stuk ken gedurende de niet-officiële ochtend- beurs te koop op circa 809, op de offi ciële beurs moest circa 825 worden be taald. De slotkoers van gisteren was 810%. Hierdoor voegde Hoogovens van daag circa 15 punten aan de forse koers winst van maandag toe. Bij het verlaten van de markt werd 822 gedaan. Het pu bliek nam wederom de stukken uit de markt, terwijl daarnaast ook het buiten land de belangstelling van de vorige da gen voortzette. Aandelen Kon. Olie lagen bepaald flauw in de markt door lokale verkopen. Tegenover het aanbod was heel weinig vraag aanwezig waardoor de prijs inzakte van f. 135.10 tot f. 134.20. De slot koers van gisteren was f. 138.60. De aan delen noteerden een paar gulden bene den pariteit New York. Het publiek ver trouwt de oliesituatie niet en ging tot verkopen over. De doorgevoerde officiële prijsdaling in de olie-industrie zal, aldus de beurs, van weinig of geen invloed zijn op de resultaten van de oliemaatschap pijen, omdat het werkelyke prijspeil nog lager ligt. De pryzenstryd is het gevolg van de hevige concurrentie in de olie industrie. Philips zong vandaag een toontje lager op 1296, min. 13 punten. Unilevers verloren op 918 circa 10 pun ten, terwijl Aku's zich vrij goed konden handhaven op 539, min 2 punten. Scheepvaarten een weinig lager, even als de cultures. Certificaten Deli rond het vorige slot. De directie van deze maatschappij deelde desgevraagd mee, dat de gang van zaken op de tabaks plantages in Italië volgens plan verloopt en zich gunstig laat aanzien. Staatsfond sen kalm en doorelkaar hoger. WISSELKOERSEN Amsterdam, 16 augustus. Londen 10.60—10.60%; New York 3.77— 3.77%; Montreal 3 90—3.90%; Parijs 76 94—76.99; Brussel 7.53%—7.53%; Frankfort 90.4190.46Stockholm 73.11%—73.16%; Zürich 8755%—«730%; Milaan 60.76%60.81%; Kopenhagen 54.72—54.77; Oslo 52.89%—52.94%We nen 14.61—14.62; Lissabon 13.20%— 13.22%. BEURS VAN AMSTERDAM Dinsdag 16 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. *58 4% 101GL 101A Ned. '59 4% 100% lOOti Ned. '60-1 4% 100% ÏOOU Ned. '60-n 4% 100% 101 Ned. *59 4% 9813 98% Ned. '53 3% 95A 95% Ned. Grtbk obi. 3% 77% 78 Ned. '47 3%-3 93% 93% Ned '51 3% 96% 96% Ned. '53 3% 94% 94% Ned. '56 3% 93%GB 93ft Ned '48 3% 89 89 Ned. bel. cert. 3% 89 87% Ned. '50 3% 88ft 88% Ned. '54 3% 89%GB 89% Ned. '55-1 3% 89ft 89% Ned. '55-11 3% 91%GB 91% Ned. '37 3 90 90% Ned. doll. in. 47 3 92 91% Ned. Inv. cert. 3 98 GB 98ft Ned. '62-'64 3 99 99A [ndië '37 3 98\i 97% [ndië '37-A 3 94% 94% Ned grtbk. '46 3 94% Ned. won.b.l. '57 6 109% 10911 Ned. won.b.l. '58 4% 99% ACTIEVE AANDELEN wultuurbank347/s 34% Nat Handelsbank 182 184 GB Ned Handelmij 305GL 305 Amst Rubber 111% 110% H.VA154 154 Senembab 540 540.50 AKU 540% 536 Berkel's Patent (v.) 345GL 746 GB Calvé Delft cert 891% 888 GB Deli Mij .en (Ver.) 186.25 186 GL Kon Pap v Gelder 315GB 321% Hoogovens cert 810% 820% Mtlller en Co NJ3 432 434% Ned Kabelfabr 600GB 598 Philips 1309% 1292 Philips pref 329 329% Unilever 928% 916% Wilton Feyenoord 203 204"% Blllton 2de r 449 447% Dordtse Olle gew 660% 648 Kon Olie (f 20.—139.90 136 20 idem <50 a f20.—138.60 135.10 Holl Amer lf)n 138 137% Java China Paket 137% 137 GL K.L.M 104 104 Kon Ned Stmv MiJ 183% 182 Kon Paket Mij 135 135 Stoomvaart Mij Ned 166% 169 Nlevelt Goudr cert 140% 140 v OmmereD cert 268% 268 Kon Rott Lloya 144 147 GB Ned Scheepv Unle 145% 149% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam 47 (3%) 3 94% 94% idem '48 (3%) 94 94% R'dam '52-1 (4%) 97% 97% ld ld "37 I-n (3%) 95 Z.-Holland '56 (4%) 99 Bankwezen Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N. G. -58 (5%) 104% 104% id. NWS '52 (4%) 97A 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95% 95 Premieleningen A'dam "53 3 80% A'dam '51 I 2% 99 84% A'dam '56 I 2% 85% 79% A'dam '56 n 2% 79% 88% A'dam '56 III 2% 88 93 Eindhoven '54 2% 79% 78% Enschede '54 2% 79 Den Haag '52 1 2% 79% Idem EI 2% S6 85 R'dam '52 I 2% 88L Idem n 2% 88 88% Idem -57 2% 100% 100 Utrecht '52 2% 90% Z.-Holl 1957 2% 95% 95% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 242 241.50 Amst Bank 390 390 H-B U eert 219% 219% Rott Bank 312 315% Twentsche Bank 293 Industrie Ondernemingen Albert Heyn470 B 475 Borsumij 68 65 K N Edjnet A-AA 96% 96% Idem prei wd 104% 194% ElectrolasmiJ 365 385 Kon Ned Grofsm 194 193% Holl Constructie 555 550 lng our v Bouwnilv 267 269 B Internatio 146% 143 Int Kunststofl Ind 67% 66% Leidse Wolspinnerij 540 547 Rott Droogdok Mii 642 649 Sikkens Groep 915 913 Ver Touwlabneker 352 351 Walvisvaart 113 113 VVermnk's Betonm 153 153% Van Wijk en Heringa 112 114% Zaalberg 130 L 128 Spoorwegen Dell Spoorweg MU 5B 5% Amerik rondsen Canadian Pacific ti 24ft 24H Intern Ntckel 54% 54% Anaconda 52% 51% Bethlehem Steel 45% 44% Cities Service 44% 44% General Motore 43A 4311 Kennecott 83% 82% Republic Steel 62% 61% SheU OU 67% 67% Union Pacific 26% 27 ön. States Steel 82% 81%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5