LOEMOEMBA IS ZOIETS ALS „FASCIST VAN EIGEN TEELT" Op Afrikaanse topconferentie: „show" van monsieur Kongo" Wilde eafévecliter door rechter veroordeeld tot 10 maanden m.a. DINSDAG 16 AUGUSTUS 1960 Opkomst van een dictator (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Leopoldstad, augustus In de hal van het hotel zitten zes gezette bruine heren naar hun witte schoenen te staren. Het zijn Marokkanen, naar hier gereisd voor hetzelfde doel als de wereldwijze Tunesiërs, die in de bar hof houden, de bittere Guineanen, die in hun hotelkamer conspireren, en de lacherige Ghanezen, die zich op de terrassen van de Boulevard Albert grenzeloos vervelen. Deze Afrikaanse missies zijn door Afrikaanse leiders naar hier gestuurd om hun Afrikaanse solida riteit te betuigen met het Afrikaanse zevenmaandskind: de republiek van Kongo. Zij hebben ook opdracht een oogje op Loemoemba te houden en hem te adviseren. De Tunesiërs en Marokkanen manen hem tot kal~ife, de Guineanen stoken hem op, de Ghanezen proberen hem een glimlach en goede manieren bij te brengen. Zij kunnen zich de moeite wel sparen? Trots als een kind Sinds Patrice Loemoemba van zyn we reldreis is teruggekeerd, zijn al die Afri kaanse afgevaardigden slechts sandwich mannen voor Loemoemba's ..one man show", die „Monsieur Kongo" heet. Voor die show, die 25 augustus in première gaat op de komende ..Afrikaanse topcon ferentie" in Leopoldstad, heeft hy een figuratie van louter sterren ter beschik king: Koning Mohammed van Marokko. Bourguiba, Sekoe Toeré, Kwame Nkroe- mah, misschien zelfs keizer Haile Selas sie. De voormalige handelsreiziger in bier kent de waarde van de publiciteit: als sommige Kongolese politici, Diomi, Ileo, Kalonji, Ngaloela, Bolikango en Tsjombe hem nog niet als „Monsieur Kongo" er kennen en aan zyn rijk willen knabbe len. dan zal het volk wel beter begrijpen, wanneer hij straks in Leopoldstad met Afrika's monarchen en presidenten door de straten rijdt. Om zyn schouwspel aan te kondigen, commandeerde „Monsieur Kongo" de pers naar zyn villa om „verslag uit te brengen over zijn reis en het beleid van zijn regering te openbaren". Het werd een merkwaardige vertoning: als een kwaad insekt zoemde hij anderhalf uur lang voort en stak naar zijn vijanden: de rooms-katholieke kerk, de Belgen, de imperialisten, de pers en zijn binnen landse tegenstanders. Hij leende beurte lings de gedachten van Mussolini en Se koe Toeré. Zyn stem werd pas zachter wanneer hij vertelde hoe schitterend hij overal ontvangen is. „In Washington schoot men de kannonen voor mij af en ik sliep er in de kamer van buitenland se staatshoofden". Hij genoot wanneer hij alle slotcommuniqués van zijn be zoeken voorlas, die gewaagden van „zijne excellentie Patrice Loemoemba". Hij zegt: „Men beledigt ons, men wil ons omkopen, men wil ons verdelen, men wil ons onder VJtf.-voogdij stellen. Wij willen niets van dat alles, wij gaan te rug naar de bronnen van de Afrikaanse persoonlijkheid, wij gaan het land be werken. de ministers voorop. Wij gaan een groot en sterk land vormen. Wij hebben mensen, die uitstekende ambte naren kunnen worden, al zijn sommigen nog analfabeet. Wij hebben geen buiten landse giften nodig, wij gaan ons ont wikkelen door eigen inspanning, hard werken voor bescheiden loon. Ik heb mijn volk vryheid beloofd, niet geld." „Geen geld maar vrijheid" Vrijheid? In dezelfde adem kondigt hij onder de naam noodtoestand zijn dictatuur aan: „Ik heb het leger op dracht gegeven iedereen te arresteren die obstructie pleegt, blank of zwart. Men mag de persvrijheid niet misbrui ken om het moreel van het volk of de eenheid van de staat aan te tasten. De fascisten in de Abako, die afscheiding van Neder-Kongo zoeken, zullen die kans niet krygen. Zij zijn agenten van het ko lonialisme. De leider van de Abako, Ka- savoeboe, heeft als president van Kongo in zijn ambtseed beloofd de eenheid van het territoir te bewaren." Loemoemba werd omringd door een kring van gedweeën, die hem bijvallen: „Zeer juist, mynheer de president" en „U zegt het" en „Die is raak, de spijker op de kop geslagen". Achter hem zaten de ministers Delvaux en Bolya, de lei ders van de door Belgische kolonialen uit de grond gestampte „brave" PNP, Nadelen afschaffing zevende leerjaar zijn gering (Van onze Haagse correspondent) Dat het zevende (en ook het achtste) leerjaar op de lagere school gaat ver dwijnen, kan niet als een verrassing komen, aldus het ministerie van O. K. en W. Reeds in 1958 viel het besluit, dat de lagere school zesjarig zal zyn. Aan een aantal scholen werd als overgangs bepaling uitstel verleend tot augustus van 1960, het besluit ging in per augus tus, 1959. Ongeveer 800 scholen richtten zich met een verzoek voor handhaving van dit leerjaar tot het ministerie. Ruim 80% kreeg echter nul op het request, een kleine 175 scholen mochten nog het zevende leerjaar behouden. Naar opgemerkt wordt, zijn de nade len aan de verdwijning van de 7e en 8e klas verbonden, gering. De afstanden naar inrichtingen voor voortgezet onder wijs zijn door verbeterde verbindingen kleiner geworden en het aantal scholen van voortgezet onderwijs nam toe. De afstandskwestie speelt slechts een rol in bepaalde streken van het platteland. De 8-jarige leerplicht maakt het nood zakelijk dat leerlingen tot hun 15e jaar op school blijven. Vrij algemeen zag men een zevende klas, hier en daar zelfs een achtste, als „geen oplossing". Lagere technische scholen, landbouwhuishoud- scholen enz. hebben een voorbereidende klas, waar leerlingen, die geen voortge zet onderwijs in zijn geheel zullen volgen maar toch nog leerplichtig zyn, terecht kunnen. Ook de v.g.l.o.-scholen bieden een oplossing. Men streeft naar verbe tering van het v.g.l.o., dat in de toe komst goed algemeen vormend onderwijs zal geven. In streken waar voor scholie ren geen of zeer weinig „uitwijkmoge lijkheden" zijn is men de scholen met betrekking tot de opheffing van de 7e I go, Ngaloela en vooral Diomi van de Abako (want een afscheiding van Neder- Kongo zou de nekslag voor Loemoemba zijn) in de kwade reuk van agenten van het imperialisme die hem. de man, die alles voor de bakker brengt, in de rug willen steken op het moment, dat hij Kongo omhoog stoot in de vaart der vol ken. Hij profiteert van. hun timide ac ties door de persvrijheid af te schaffen en met politiële en militaire volmachten de greep naar de dictatuur te doen. Een goede dag Monsieur Kongo had een goede dag: in de ene ochtend na zijn terugkeer, nam hij de oppositie in een wurggreep, kreeg hij de Katanga-resolutie van de Veilig heidsraad bij zijn ontbijt en smeet hij de Belgische ambassadeur het land uit. twee leden van zijn kabinet, een jonge man met een geborduurd mutsje, en een Belgische communiste, madame Perrin, leidden de finale demonstratie voor de kanselarij van Jean van den Bosch. Men had er het tuig van de straat voor op gecommandeerd, dat schold en spuwde en obscene gebaren maakte en voor de zoveelste maal de televisiekijkers van de wereld de verkeerde indruk gaf. dat Afri kanen beesten zijn. De schreeuwerds vielen per abuis zelfs een Kongolese minister aan. die pools hoogte kwam nemen maar een snelle af tocht moest blazen. Op een terras aan de overkant zag een Belgische correspon dent met tranen in de ogen, hoe een jonge diplomaat de Belgische driekleur streek. Hij zei mij: „Versta mij niet ver keerd. Mijn tranen gelden niet mijn ge kwetste nationale eer, maar de serie blinde stommiteiten, die deze vlag dekt. Hadden wij maar een Loemoemba ge had." Loemoemba op zijn persconfe rentie van zaterdag j.l. die zes maanden geleden Loemoemba nog uitmaakten voor „agitator en oplich ter". Loemoemba riep nu met duistere ironie: „Wij hebben een stevige regering. Is het niet, waarde collegae?" De waar de collegae Delvaux en Bolya dachten aan hun ministeriële auto, hun ministe riële villa en hun hoogstpersoonlijke hals en zij riepen komisch verbaasd: „Hoe zou men anders durven denken?" Een vergissing De buitenlandse pers was onthutst en meende met een dwaas van doen te heb ben. Dat is een even grote vergissing als die der Belgen, die hem een communist noemen. De handelsreiziger-premier Loemoemba is geen communist, eerder een fascist van eigen teelt en zo hy dwaas doet, dan is er toch methode in zijn dwaasheid. .Monsieur Kongo" heeft zich op zijn reis een aureool van inter nationaal prestige en de steun van de Afrikaanse leiders verworven, die de Kongolese eenheidsstaat voor uiteen spatten willen behoeden, omdat zulks buitenlandse interventie zou kunnen uitlokken. Monsieur Kongo laat de V.N. Katanga voor hem terugbezorgen. Hij brengt de separatisten Kalonji, Bolikan- Verolme laat een schiereiland afgraven In het personeelsorgaan van scheeps bouwer Verolme staat een interview over zyn werf te Jacuacanga in Brazilië. Zware machines zijn daar bezig het schiereiland, dat Ilha de Morena heette. „Het eiland van de donkere man", af te graven. Met de training-wan het inheem se personeel is al begonnen. Vele jonge lui van 14 tot 25 jaar hebben belang stelling voor het werk getoond. Over enkele maanden is, aldus de heer Verolme, de autoweg gereed, die de af stand van Jacuacanga naar Angra dos Reis tot tien minuten inkort. Met me dewerking van de Braziliaanse regering wordt er ook een nieuwe weg aangelegd van de werf naar Mangaratiba.Het voor deel hiervan is, dat Rio eerlang per trein in twee uur zal kunnen worden bereikt. Het totale plan van de werf met alles wat daarbij komt schatte de heer Verolme op tienmiljoen dollar. Bij de werf komt een kleine stad. In zee, dicht bij de werf heeft in 1906 een grote ramp plaatsgevonden. Een Braziliaans oorlogsschip vloog toen in de lucht. Hierbij vielen 624 slachtoffers. De heer Verolme wil het wrak binnen afzienbare tijd lichten. Een scheepsschroef viel uit <le takels Een drie ton wegende scheepsschroef is gistermiddag by een dok van de Ne derlandse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij in Amsterdam-Noord van drie meter hoogte uit de takels van een dry- vende bok gevallen. Twee dokwerkers, die op de schroef stonden, liepen ver wondingen op. De 53-jarige W. G. van der II. moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Het ongeluk ontstond, toen de lier van de bok losschoot. De schroef was bestemd voor de in dok liggende 48.000 brt. metende tanker „Naess En deavour". Woonwagenbewoners kwamen getuigen De Amsterdamse rechtbank heeft gistermiddag een 19-jarige koopman uit het woonwagenkamp Egelshoek te Hil versum wegens mishandeling zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbend conform de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van de pre ventieve hechtenis, waarvan vyf maan den voonvaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling van het medisch consultatiebureau voor alcoholisme. Verdachte, die in het woonwagenkamp is opgegroeid en lezen noch schrijven kan, was ten laste gelegd, dat hij op 23 januari van dit jaar een 29-jarige slijper uit Amersfoort, toen deze uit een Hil- versums café kwam, op zodanige hard handige wijze tegen het hoofd had ge stompt, dat de slijper drie weken in een ziekenhuis had moeten verblijven. Hij had een hersenschudding opgelopen en zijn neus moest worden rechtgezet. Voorts had verdachte op 5 mei Bevrijdingsdag in een ander Hilver- sums café een 21-jarige stukadoor uit Hilversum tijdens een hevige algemene vechtpartij, waarbij bierflessen, glazen en biljartkeuen in het rond vlogen, met een oude bajonet in de rechterzij ge stoken. Het gevolg was geweest, dat de stukadoor twee weken in een ziekenhuis en daarna nog vier weken thuis ver pleegd had moeten worden, voordat hij weer aan het werk kon gaan. Blanco strafblad Verdachte, die nog een blanco straf blad had. voerde in beide gevallen aan dat hij zich bedreigd had gevoeld. In het café had hij zijn broer moeten ver dedigen. die door een andere cafébezoe ker, de 15-jarige zoon van de eigenaar tegen de grond was geslagen. De getrof fenen verklaarden echter, dat hun ge drag verdachte geen reden had kunnen geven hen op deze wijze aan te vallen als hij had gedaan. Een groot aantal getuigen, onder wie enige medekamp bewoners van verdachte, kwamen gis termiddag hun bezwarende of ontlasten de verklaringen jegens de man afleggen. De president wees ieder van hun na drukkelijk op het gewicht van de eed, Volgende maand zal het totaal ge restaureerde Belfort van Sluis - het enige belfort in Nederland - offi cieel in gebruik genomen worden. klas zoveel mogelijk tegemoetgekomen. Net gebouw dateert uit de 2e helft van de veertiende eeuw, doch is in de loop van de tijd enkele malen verwoest - het ergst tijdens de tweede wereldoorlog, toen er niets meer boven de grond stond. Dordrecht kan weer gerust vlaggen Het gemeentebestuur van Dordrecht heeft desgevraagd met nadruk ver klaard, dat het niet waaj- is, dat B. en VV. uit zuinigheidsoverwegingen zouden hebben besloten de Nederlandse vlag, wanneer die bij voorkomende gelegen heden van de openbare gebouw-en wap pert, bij zonsondergang niet binnen te halen en haar gedurende de nacht te laten waaien. Dit heeft minister Toxo- peus geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Moorman (KVP). De minister zegt, dat B. en W. hier aan toevoegen, dat de gemeente Dor drecht onlangs het 50-jarig bestaan van de Dordtse Elektrische Centrale vierde en de feestelijkheden koppelde aan de jaarlijkse herdenking van de „eerste vrye statenvergadering". In verband daarmee waren in de straten van de stad enige honderden vlaggemasten opge richt, getooid met fantasievlaggen en vlaggen in de Zuidhollandse en Neder lands kleuren. Het waren deze vlaggen die B. en W. wilden laten hangen, ener zijds op grond van de overweging, dat de vlaggen niet als nationale vlaggen fungeerden, doch slechts als versiering dienden en anderzijds omdat het neer halen van al deze vlaggen niet onaan zienlijke kosten met zich zou brengen. B. en W. van Dordrecht hebben overi gens reeds enige weken geleden besloten erop toe te zien, dat als de stad weer versierd zou worden, dit uitsluitend zal geschieden met fantasie dundoeken. Brandjes in Amsterdam Drukke Hartjesdag voor de brandweer De hoofdstedelijke brandweer die vergeefs had gerekend op de medewer king van enige fikse regenbuien is gisteravond evenals andere jaren, druk in de weer geweest als gevolg van de Hartjesdagviering door de Amsterdamse jeugd. Tot omstreeks tien uur waren er 50 k 60 meldingen binnengekomen van straatbranden, voornamelijk in de staatsledenbuurt, de Oosterparkbuurt, de Czaar Peterstraat en de Lepel- en de Lepelkruisstraat. In de Dapperbuurt hadden de buurtverenigingen en wijk centra met het organiseren van een 75 km wielerronde voor de nodige afleiding gezorgd. Een vuurwerk, dat in het Fle- vopark zou worden afgestoken, kon door het regenachtige weer overdag, helaas niet doorgaan. De vele kleine en grotere „fikkies", die in de avonduren werden aangestoken en waarvoor angstige buurtbewoners de hulp van politie en brandweer hadden ingeroepen, konden snel en afdoende worden geblust. die zij vóór het afleggen van hun ge tuigenissen moesten uitspreken. Bewezen De officier van Justitie achtte in het eerste geval eenvoudige mishandeling en in het tweede geval, de steekpartij poging tot zware mishandeling bewezen. Dat verdachte zodanig werd bedreigd, dat hy uit zelfbehoud moest toeslaan daarvan was volgens de officier geen sprake geweest. Verdachte mag van ge luk spreken, dat hij zo heeft gestoken, dat hij niet voor doodslag terecht moet staan. De oorzaak van deze hele affaire lag naar de mening van de officier in het overmatig drankmisbruik van ver dachte. De verdediger voerde aan, dat in beide gevallen sprake was van noodweer. Hij verzocht de rechtbank het bij de maand voorarrest te laten en zijn cliënt onmiddellijk in vrijheid te stellen, tegen welk verzoek de officier van Justitie stelling nam. In de uitspraak, die na de behandeling van de zaak dezelfde middag nog volgde, verwierp de rechtbank het verweer van de verdediger, dat hier gesproken kan worden van noodweer. De straf, die naar het oordeel van de rechtbank een ernstige straf is, geldt niet alleen als een waarschuwing voor de verdachte om niet meer in het café, waar de vecht partij zich had afgespeeld, te komen, maar ook als een waarschuwing voor de eventuele andere bezoekers uit die buurt. Geen staand wachten meer op Schiphol Vannacht is er een einde gekomen aan de eerste fase van de uitbreiding van de wachtkamer voor passagiers met Europese bestemmingen op Schiphol. De wand, die het nieuwe gedeelte thans nog van de oude wachtkamer scheidt, is ver wijderd, waardoor de ruimte byna twee keer zo groot is geworden. Het kan nu niet meer voorkomen, dat passagiers staande moeten wachten op het vertrek van de vliegtuigen, zoals de laatste tijd tijdens de spitsuren af en toe het geval was. terwijl 5 grote uitgangen naar het platform ervoor zorgen, dat er geen lange rijen van wachtende passa giers meer zullen ontstaan. Onmiddellijk zal nu begonnen worden met de tweede fase: een verdere uitbrei ding van de aankomsthal. Met deze uit breidingen verwacht de luchthavendirec tie de steeds toenemende stroom van luchtreizigers te kunnen verwerken tot 1965, het jaar waarin men op Schiphol hoopt te kunnen verhuizen naar het nieuwe areaal, dat aan de weg van Am sterdam naar Den Haag zal komen te liggen. Pensioen voor <le oudste KLM - er De oudste KLM-er in dienstjaren, de 66-jarige heer van Marie, is gisteren met pensioen gegaan. President I. A. Aler was naar Schiphol gekomen om af scheid te nemen van deze „wereldrecord houder in de burgerluchtvaart", zoals hy hem noemde. „Er zal nl. niemand ter wereld zyn, die erop kan bogen 40 jaar bij een en dezelfde luchtvaartmaat schappij gewerkt te hebben, om de een voudige reden, dat er nog slechts weinig luchtvaartmaatschappijen zo lapg be staan. De heer Aler roemde de jubilaris om zijn vele werk, en zei het jammer te vinden, dat wederom een van de mensen, die de maatschappij vanaf de begintijd hebben meegemaakt, vertrok. Hy onder scheidde de heer Van Marie met een nieuw ontworpen speld: de draagspeld met 2 diamanten voor een 40-jarig dienstjubileum bij de KLM. In het bijzijn van talrijke oude en oud- KLM'ers werd daarna nog het woord ge voerd door zijn collega's, waarbij de heer Van Marie met geschenken werd over laden. Vele bekenden uit de eerste jaren van de Nederlandse burgerluchtvaart wens ten de jubilaris daarna geluk. Laos neutraal De nieuwe premier van Laos, Prins Soevanna Phoema, heeft vandaag zijn regering bekend gemaakt, die uit acht leden bestaat. Een der leden van het nieuwe kabinet is Quinim Pholsena. lei der van de neutralistische partij. Prins Soevanna is voorts minister van Defensie en van Buitenlandse Zaken. Hij heeft een lid van de Koninklijke familie tot medewerker voor Defensie benoemd. In het kabinet zijn geen leden opgenomen van het tweede parachutis tenbataljon, dat met de staatsgreep van de vorige week in Vientiane de val van de pro-Westerse regering-Somsanith be werkstelligd heeft. Prins Soevanna heeft in de nationale vergadering meegedeeld, dat de buiten landse politiek van de regering geba seerd zal zyn op neutraliteit, goede na buurschap en vriendschappelijke betrek kingen met alle landen, zonder onder scheid. Gisterochtend is door totnutie on bekende oorzaak een houten kan tine aan de Utrechtseweg te Utrecht afgebrand. De brandweer stond volkomen machteloos tegen de vlammen, die het gebouwtje in een laaiende fakkel veranderden. Tij dens de brand sprong een gasfles, waardoor een, politieman gewond werd. MOOIE, GAVE HANDEN Mooie, wérkelijk verzorg de handen, ondanks af was en ander huishoude lijk werk, dank zij HANDCREME Bereid met het kost bare Nertsal, uit de onderhuidse weefsel- laag van de nerts. >/2 cm is al genoeg Wide banden! Een product van N.V. PHILIPS-DUPHAR Straaljager geborgen Personeel van de werf „Welgelegen" in Harlingen, heeft zaterdagmiddag de F 84 F Thunderstreak-straaljager van de Kon. Luchtmacht, die vrijdag by een laagvliegoefening over de Wadden door de piloot moest worden verlaten, gebor gen. Bij het bergingswerk assisteerde de douaneboot „Stortemelk". Het vliegtuig is in Harlingen aan wal gebracht, waar het op het ogenblik bewaakt wordt door personeel van het luchtmachtbewa kingskorps. Een bergingsploeg van de vliegbasis Volkel zal het toestel vandaag overbrengen naar de basis Volkel. Daar zal het door deskundigen van de lucht macht worden onderzocht.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4