EEN STAD GROEIT IN EEN STAD Minister Korthals ruimt met wals laatste hek voor Churehilllaan op Te veel aandacht voor overstekende eendjes Belangr ijke lijnrechte verbinding van Haagweg met Voorschoterweg Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 16 augustus 1960 Tweede blad no. 30126 ORIGINELE OPENING VAN FRAAIE WEG Verbeteringen aan I Prof. Rijpperda Wierdsma tot vele Lenlse scholen rector magnificus benoemd Terwijl het Leidse Politie Muziek' gezelschap gisteravond om acht uur vele vrolijke klanken strooide over het nieuwe royale verkeers knooppunt op de Haagweg bij de studentensterflat, klom minister H. A. Korthals van Verkeer en Waterstaat onder de ogen van talrijke autoriteiten zonder aarzelen op een gereedstaande wals, startte het zware gevaarte en reed zonder blikken of blozen een hek kapot. Daarmede had hij het laatste ob stakeldat de opening van de nu met vlaggen getooide Churehilllaan nog in de weg stond grondig opge ruimd. Rustig klauterde hij van het machtige voertuig aj en stapte meteen op wethouder A. J. Jonge- leen toe om hem hartelijk geluk te wensen met de totstandkoming van deze fraaie verbinding van de Haagweg met de Voorschoterweg. Anderhalf jaar Hoe fraai wel, konden de vele aan wezigen onder wie wij zagen het voltallig college van burgemeester en wethouders, gedeputeerde D. van der Kwaak van Zuid-Holland, commissaris van politie J. Dreeuws, de heer W. A. Kosten, waarn. brandweercommandant, ir. J. J. G. van Hoek, voorzitter van de Kamer van Koophandel en vele raadsleden onmiddellijk daarna zien, want in een lange rij auto's reden zij over de 2% kilometer dubbele rijbaan. In totaal een oppervlakte van 38.000 vierkante meter, inclusief de vele kruispunten en aansluitingen van zij wegen. Ongeveer 20.000 ton funderings materiaal werd per schip aangevoerd en per auto naar deze weg gereden. Over het resultaat van anderhalf jaar intensieve arbeid door de Ned. Basalt Maatschappij te Zaandam gleden de auto's nu om halt te houden bij het Bevrijdingsplein. Daar stond men enige tijd vol bewondering te kijken naar de nieuwe maquette van Leiden-zuidwest, die in door de brandweer vervaardigde vitrines daar voor iedere belangstel lende te bezichtigen zijn. Wandeling Het gezelschap gaf er daarna de voorkeur aan om de auto's de auto's te laten en rustig langs de winkelgalerij aan de Vijf Meilaan te wandelen naar de Rooseveltlaan, waar men in de kan tine van de Rijkswerkplaats voor Vak opleiding van Volwassenen de gasten was van de N.B.M. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot gaf het eerst het woord aan minister Korthals, die de betekenis van deze belangrijke weg in een nieuw stadsdeel ,,een bewijs van de grote groeikracht van Leiden" nog eens onderstreepte: een ontsluiting van zuid west, een ontlasting van het verkeer in de binnenstad, een gordelweg voor het verkeer van de Haagweg richting Utrecht en een lijnrechte verbinding van Haagweg met Voorschoterweg. Hij wees er in details nog eens op. hoe Leiden bij de realisatie van het groots opgezette wegenschema naar alle kanten voorzien wordt van aan- cn at'voerwegen, royale toegangspoor ten tot de stad. Aan B. en \V. van de Sleutelstad is nu de taak voor ruime verbindingen tussen die poorten te zor gen en de Churehilllaan noemde hij een sprekend voorbeeld van de wifze, waarop dit aangepakt wordt. De mi nister besloot zijn toespraak met zyn waardering uit te spreken voor de voorbeeldige samenwerking te noemen, die tot dit voortreffelijke resultaat heeft geleid. Dankwoord Aansluitend daarop dankte burge meester Van Kinschot alle instanties en bedrijven, die aan de totstandko ming van deze gemeenteweg, welke een rijksweg met een provinciale weg verbindt, hebben medegewerkt: Rijks waterstaat, Provinciale instanties, Ka mer van Koophandel, het College van Burgemeester en Wethouders van Voor- Leiden wil liet oude L.D.M.-gebouw kopen Nu de Leidsche Duinwater Maat schappij gaat verhuizen naar het grote nieuwe gebouw, dat is verrezen aan de ir. Driessenstraat, een zijstraat van de Hooigracht, komt de thans in gebruik zijnde kantoorruimte aan de Stations weg vrij. De gemeente kan dit gebouw op de hoek van de Haverzaklaan nu vrij van huur en leeg opgeleverd kopen voor de prijs van 85.000 gulden. „Een billijke prijs" menen Burgemeester en Wethou ders en zij stellen derhalve de raad voor tot de aankoop over te gaan. Het hek springt versplinterd uit elkaar als de minister de wals er tegen aan rijdt. (Foto L.D./Holvast) schoten, de gemeentediensten, de brandweer en de politie. Zijn erkentelijkheid voor de bereid heid van de minister om deze weg te willen openen kreeg gestalte in een grote doos versnaperingen, welke hij de heer en mevrouw Korthals aanbood. Ook ir. H. D. Prins, directeur van de Ned. Basalt Maatschappij te Zaan dam, was vol lof over de samenwer king en medewerking, die hij bij de tenuitvoerlegging van zijn opdracht tot aanleggen van Vijf Meilaan en Chur ehilllaan steeds heeft mogen ondervin den. Tenslotte kwam burgemeester L. de Kool van Voorschoten als een goede buur" zijn gelukwensen aan bieden aan het Leidse gemeentebe stuur. Tijdens de vergadering van maandag middag a.s. krijgt de raad van Leiden weer te beslissen over een royaal aantal aanvragen, die van scholen zijn binnen gekomen tot aanschaffing van materiaal, voorzieningen aan het gebouw en der gelijke. De Gereformeerde Schoolvereniging vraagt voor de g.l.o.- en uloscholen aan de Hooglandse Kerkgracht en Lusthof- laan vervanging van schoolborden en meubilair, die volkomen verouderd zijn. Het gaat hier om een bedrag van onge veer tienduizend gulden. De Stichting Rooms-Katholieke Scho len vraagt leermiddelen en meubilair- voor handenarbeid aan de lagere school Franchimontlaan, verhoging van het krediet voor de centrale verwarming r.-k. kleuterschool aan Potgieterslaan en meubilair en buitenmateriaal voor een derde klas r.-k. kleuterschool Boshuizer- laan. Voorts verzoekt het bestuur van het Liefdewerk van de H. Cunera mede werking voor het aanbrengen van een vloerbedekking in, het aanschaffen van leermiddelen voor en het inrichten van een 11de klaslokaal in de r.-k. uloschool aan het Levendaal. Inwilliging van al deze verzoeken kost ruim veertiendui zend gulden. I Een bedrag van f 7950 zal gemoeid zijn I met het vernieuwen van een aantal ra- diatoren van de centrale verwarming in i het stedelijke gymnasium en voor het verhinderen van corrosie in de overige radiatoren. In de openbare kleuterschool I Zonnehoek aan de Atjehstraat moet de verwarmingsketel vernieuwd worden en om praktische redenen wordt het beter geacht dan meteen over te stappen op oliestook. Dit gaat f 13.155 kosten. Ten slotte moet in een aantal openbare ulo scholen hoognodig wat meubilair ver nieuwd worden. Met de aanschaffing van de nodige nieuwe leermiddelen zal dat oplopen tot een bedrag van f 6.142. Daar bij de verschillende aanvragen steeds voldaan is aan de wettelijke voor schriften en de normale eisen niet wor den overschreden, gaven Burgemeester en Wethouders de raad in overweging op alle aanvragen gunstig te beschikken. Prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma hoogleraar in het Nederlands Staatsrecht, is voor het komende studiejaar benoemd tot rector mag nificus aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Prof. Wierdsma is 56 jaar en volgde in 1948 prof. Kranen burg op als hoogleraar in het Staats- en Administratief Recht. Sinds 1951 doceert prof. C. H. F. Polak Administratief Recht. Op de foto de nieuwe rector magnificus 'in zijn studeerkamer aan de Witte Singel. (Foto L.D./Holvast) Voor de Leidse kantonrechter Op het Bevrijdingsplein had de Leidse minister H. A. Korthals veel belangstelling voor 'de ma quette van liet nieuwe stadsdeel. Vele verdachten toonden zowel in de ochtend- als middagzitting van het Leids kantongerecht weinig belangstel ling voor de tegen hen dienende zaken. De plaatsvervangend-kantonrechter mr. W. de Koning, moest 's middags op een zeker moment de zitting een half uur schorsen wegens „gebrek aan verdachten." Onder degenen, die de zitting wel bij woonden was 'n 22-jarige vertegenwoor diger uit Gouda, die met zijn scooter op de Gooweg te Noordwijk niet alleen zijn eigen leven, doch ook dat van zijn duo passagier in gevaar had gebracht. On danks het feit. dat dit praktisch onmo gelijk was, verliet verdachte toch de file, waarin hij reed om een autobus in te halen. Hij deed dat juist op het moment, dat een tegenligger zeer dicht was ge naderd. Zich weer in de file voegen was niet meer mogelijk, zodat er voor de be stuurder van de naderende auto niets anders over bleef, dan „op de rem te gaan staan" met het gevolg, dat zijn auto slipte en tegen een boom reed. Ver dachte voerde aan, dat de tegenligger nog gemakkelijk kon passeren en dat hij bovendien te hard reed. Onder de ge tuigen. die allerminst bewondering had den voor verdachte's wijze van rijden, bevond zich zelfs zijn eigen duo-passa gier. In een zeer scherp gesteld requi sitoir sprak de officier, mr. J. A. L. Brada, o.m. van „een zeer ernstig geval" en „een ware poging tot zelfmoord". Hij eiste dan ook een boete van f 100 subs. 30 dagen en de onvoorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. Nadat verdachte nog een poging had gedaan om de te genligger als mede-schuldige te kwalifi ceren, vroeg hij t.a.v. de ontzegging dei- rij bevoegdheid uiterste clementie, omdat hiermede zijn broodwinning was ge moeid. De pl.v. kantonrechter wilde hiermede wel rekening houden en be paalde de intrekking op een jaar voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar, doch overigens achtte hij de manier van rijden destijds dermate „schandalig", dat hij de geldboete verhoogde tot f 150 sub. een maand. Over de wijze waarop een 45-jarige Haagse loodgieter op 10 mei j.l. Rijks weg 4 A onveilig had gemaakt, waren de magistraten eveneens allerminst te spre ken. Hoewel het voor een ieder, aldus verschillende ooggetuigen, duidelijk zicht baar was, dat vlak achter de auto van verdachte op het linkerweggedeelte reeds een auto reed' met de bedoeling om „in te halen", stuurde verdachte zijn auto eveneens naar links teneinde op zijn beurt een vrachtauto te passeren. Bij zijn pogingen verdachte's auto te ont wijken. schoot de ander de wegberm in en sloeg aldaar enige malen over de kop. Dat de bestuurder ongedeerd uit het wrak kon kruipen, werd door een ieder als een wonder beschouwd. Ook hier weer een zich onschuldig voelende ver dachte, die van mening was, dat „de ander" veel te hard reed en zodoende veel te. snel dichtbij was met het gevolg, dat hét met de afstandschatting mis liep. De officier wees er verdachte met nadruk op, dat hy van geluk mocht spre ken dat er geen slachtoffers waren ge vallen. Hij eiste f 125 boete subs. 25 da gen. Verdachte vroeg uiterste clementie, doch de pl.v. kantonrechter achtte een hogere boete eerder op zijn plaats en vonniste met f 150 boete subs, een maand met de toevoeging, dat verdachte van geluk mocht spreken dat bij de eis zijn rijbewijs niet in het geding was gebracht. Een 20-jarige chauffeur uit Voorhout reed met zijn vrachtauto vanuit de Hoofdstraat in Sassenheim de Zand- slootkade op en verleende daarbij geen voorrang aan een op het rijwielpad rij dende bromfietser. Slechts door met de vrachtwagen mee te sturen kon de brom- Gemeente koopt weer enkele huizen in de binnenstad Ook in de raadsvergadering van maan dag a.s. komt het college van Burge meester en Wethouders weer met voor stellen tot aankoop van panden, die men met het oog op de sanering van de binnenstad in gemeentelijk bezit wil krijgen. Zo wordt voorgesteld voor een bedrag van 2100 gulden het perceel Zuidsingel 47 aan te kopen, voor een bedrag van 5750 gulden totaal de panden Sionsteeg 7 en Korte Agnietenstraat 10 en voor een be drag van f 2250 het huis aan de St.-Jo- rissteeg 34. De aankoop van dat laatste perceel betekent dan tevens een stap verder naar de wegvrijmaking voor de noord-zuidverbinding. Mathesis viert haar 175-jarig bestaan In september zal zoals men zich wellicht zal herinneren de avond school van het Koninklijk Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix te Leiden haar 175-jarig bestaan vieren. Als datum voor de feestelijke viering van dit jubileum is thans vastgesteld 17 sep tember. Hoewel daarvoor geen exacte bewijzen bestaan, neemt men aan. dat de avondschool van het genootschap de oudste is van West-Europa. fietser voorkomen, dat hij en zijn duo- passagiere werden geschept. Hierdoor kon een ernstige aanrijding worden voorkomen. Vooral het feit, dat ver dachte, aldus zijn verklaring, de brom fietser in het geheel niet had gezien, werd hem nogal zwaar aangerekend. Het vonnis luidde f65 subs. 10 dagen. Het oversteken van een moedereend met haar jongen, zowel op de Rijndijk te Voorschoten als op Rijksweg no. onder Oegstgeest, heeft een tweetal weggebruikers parten gespeeld. Een 28-jarige Haagse elektricien had op de Rijndijk zoveel aandacht voor de een den ,dat. hij een auto, die stopte om het koppel „voorrang'' te verlenen, niet zag en er met zijn motor pardoes tegen aan reed. Daar dit ondanks de eendjes strafbaar is luidde de eis f. 20 boete subs. If dagen, gevólgd door een von nis van f. 15 boete subs. 8 dagen. Hetzelfde was het gevol met een 80-jarige automobilist uit Rotterdam op Rijksweg no. If. De aanrijding kwam hem conform de eis op f. 25 boete subs. 5 dagen te staan. De maquette, welke sinds giste ren staat te pronken in de door de brandweer gefabriceerde vitrine op het Bevrijdingsplein, geeft een duidelijk beeld hoe Leiden-zuid west er over een onbekend aantal jaren zal uitzienwanneer de 21.000 bewoners er zich hebben gevestigd in de ongeveer 6000 woningen. En dan zijn er tevens zon 140 winkels te vinden in die stad, begrensd door Haagweg. spoorlijn LeidenUrtecht. Voor schoterweg en de Vliet. Een stad in een stad als het ivare. Voor een groot deel staat zij reeds overeind, slechts de zgn. Fortuynwijk is nog een vrijwel open vlakte. Het is de luchtfoto-van-de-toekomst, welke wij hier afdrukken van deze wijk, die be grensd zal worden door de Vijf Meilaan, Churehilllaan, Voorschoterweg en de Vliet. Vanzelfsprekend zullen ook de bewo ners van dit deel van Leiden-Zuidwest voor hun inkopen voornamelijk zijn aan gewezen op het ruime winkelcentrum aan de Vijf Meilaan en het Bevrijdings plein. Dit laatste plein zal in de toe- koms aan de kant van de Churehilllaan worden afgesloten met 'n breed en hoog flatgebouw, waarin op de begane grond een winkelgalerij is geprojecteerd, en schuin daarachter een wijkgebouw ais een soort kleine schouwburg. De overige markante punten in en om de Fortuynwijk laten wij hieronder vol gen. 1. Sporthal Voorlopig lijkt de ver wezenlijking van zo'n begeerd project voor Leiden nog een utopie. Is er grond, dan is er geen geld. Is er geld, dan is er geen bouwcapaciteit. 2. R.-K. kerk met pastorie en pa rochiehuis, evenals de sporthal te ver rijzen aan de Boshuizerlaan. Ook hier ziet het er niet naar uit. dat van reali satie op korte termijn sprake kan zijn. Op de vraag of zo'n parochiehuis er wel ooit zal komen kan op dit moment nie mand nog een definitief antwoord geven. 3. Bejaardencentrum Aan dit tehuis voor ouden van dagen op de hoek van de Corn. Schuytlaan en Churehilllaan wordt reeds hard gewerkt. 4. Twee gymnastieklokalen en een openbare ulo. Wat die gymnastiekloka len betreft lijkt het gezien de huidige omstandigheden een mooie droom, maar meer ook niet. 5. Chr. techn. school vrijwel tegen de Vliet aan het einde van de Vijf Mei laan gelegen. 6. Scholencomplex hervormde kleu terschool, lagere school en ulo. 7. Scholencomplex openbare kleu terschool en lagere school. 8. Geref. Bevrijdingskerk nadert nu zeer snel de voltooiing. 9. Scholencomplex chr kleuter school en ulo. 10. Christelijke bejaardencentrum. 11. Winkelcentrum aan de Brahms- laan (met woningen) 12. Uloschool (verdere bestemming nog onbekend). 13. Tennispark 14. Scholencomplex openbare kleu terschool, lagere school en ulo. 15. Wijkgebouw. kleuter- 16. Scholencomplex school en lagere school. 17. Chr. school voor v.hjn.o, 18. Bejaardencentrum. 19. Sportterrein. 20 Rioolzuiveringsinstallatie langs de Voorschoterweg. 21. Zwembad met ingang aan de Voorschoterweg. (Grond is er. financie ring verzekerd, maar toestemming voor de bouw wordt geweigerd: geen bouw capaciteit.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3