Adenauer en vakbonden eisen de openstelling Oostduitse grenzen In een half jaar: 88.000 vluchtelingen! Kerkelijk Leven Met een enkel woord si s 3 DINSDAG 16 AUGUSTUS 1960 Vijf voorstellen (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier Ade nauer eiste gisteren in antwoord op vra gen van de jeugdafdeling van de bouw vakarbeidersbond de openstelling van de grenzen tussen West- en communistische Oost-Duitsland, die thans door het com munistische regime in Oost-Berlijn ge barricadeerd zijn en zwaar bewaakt wor den. Van Oostduitse kant beantwoordde men de vragen van de jonge Westduitse bouwvakarbeiders over deze grenzen vol slagen negatief. In Hannover is gisteren de jaarverga dering van de 430.000 leden tellende Westduitse bouwvakarbeidersbond be gonnen. Daar werd de eis van de jeugd groep van deze vakbond bekend: open stelling der Oost-Westduitse grenzen. Van Oostduitse kant wil men daarvan niets weten omdat „alleen zo de kapita listen en nazi's uit het Westen geweerd kunnen worden". Dat noemde de bouwvakarbeiderslei der Leber een armzalige uitvlucht: hij en Richter, de voorzitter van het Alge meen Westduits vakverbond (zes miljoen leden), keerden zich fel tegen het door de communisten beheerste Oostduitse vakverbond en eisten hereniging van Oost- en West-Duitsland in vrede en vrijheid. Bondskanselier Adenauer deed o.m. de volgende vijf voorstellen voor de open stelling van de Oostduitse grenzen: 1. Opheffing van de zogenaamde sper gebieden op Oostduits gebied: 2. heropening van de grensovergangen 36 spoorlijnen en 157 afgesloten wegen; 3. toelating van het normale auto verkeer: 4. Opheffing van alle reisbeperkingen; 5. opheffing van de Oostduitse wetten op de zogenaamde Republikflucht, dat wil zeggen van de zware straffen die uit- Vervolg van pag. 1 Von Braun over plan met Saturnus- raket Waardering voor „Cospar" Eenzelfde teleurstellend resultaat van de eerste congresdag is dat de Russen niet willen toe treden tot het nieuwe In ternationale Instituut voor Ruimtereizi gers, dat beoogt lijn te brengen in de ju ridische aspecten van de ruimtevaart. Dat zijn er talloze zoals ook in mindere en minder gecompliceerde mate het luchtrecht deze vraagstukken kent. Een van de bijzondere secties van het congres is geheel gewijd aan het ruimterecht. Prof. Sedov die zelf gevraagd was in de Internationale Academie zitting te nemen en dit heeft geweigerd, heeft als president van de Internationale Astro- nautische Federatie bij de opening van het congres wèl uitvoerig over samen werking gesproken, maar heeft de daad niet bü het woord gevoegd. Over het al gemeen bestond hierover in congres kringen grote teleurstelling, maar men hoopt dat de Russen van standpunt zullen veranderen wanneer eenmaal is gebleken dat de zuiver wetenschappelijke opzet van de organisaties strikt zal wor den nageleefd. Bü de opening van het congres, maan dagmiddag, werd in verschillende toon aarden de lof gezongen over wat reeds totstand was gebracht en er werd een overzicht gegeven van de wetenschaps gebieden waarop het ruimteonderzoek dienstbaar kan worden gemaakt. Zijdelings kwam bij deze plechtigheid ook Nederland ter sprake toen prof. dr. II. C. van de Hulst uit Leiden met waardering genoemd werd als voorzitter van het wetenschappelijk comité voor ruimteonderzoek „Cospar", waarvan de vice-voorzitter de Amerikaan dr. R. W. Potter een welkomstwoord tot de deelne mers sprak. Vandaag (dinsdag) heeft dr. Werner von Braun de algemene wetenschappe lijke besprekingen ingeleid met een uit eenzetting over de Amerikaanse plannen met de Saturnus-raket. Hij deelde daar bij mee dat de eerste stationaire proeven met deze gigantische raket, die zo hoog is als een gebouw van twintig verdiepin- ge.i. goed zijn geslaagd en dat men ver wacht binnen afzienbare tijd een ge wicht van bijna 1000 kilogram een zach te landing op de maan te kunnen laten maken. Dat wil zeggen dat een instrumen tarium met dat gewicht onbeschadigd op het maanoppervlak zou kunnen wor den gedeponeerd. Voor bemande vluch ten naar de maan zijn echter verdere technische ontwikkelingen noodzakelijk die veel geld en enorme hoeveelheden tijd zullen vergen. Hij voorzag niet dat dergelijke bemande vluchten naar de maan binnen enkele jaren mogelük zou den zijn. Organisatie bedrijfsleven Nieuw-Guinea Naar de „Nieuw-Guinea Koerier" ver neemt is te Hollandia een organisatie van het bedrijfsleven geconstitueerd, waaraan de benaming is gegeven van drijfsleven in Nieuw-Guinea". Tot deze organisatie zijn tot dusverre toegetreden de Kon Paketvaart Maat schappij, De Ned. Handel Maatschappü, Expeditie- en Veembedryf „Nieuwen- huijs", de Hollandse Beton Maatschappij, de Amsterdamse Ballast Maatschappij, de industriële en aannemingsmaat schappij VAM, de „Aannemersbond", de Nigimy, de Pacific Import Maat schappij, de Kon Rotterdamsche Lloyd, de Stoomvaart Mij Nederland, N.V. Oranje Garage, Technisch Bureau Ge- veke en Co, Englebert N.V., Blom en van der Aa, Handelsvereniging „Hollandia", Shell Nieuw Guinea N.V. en Lindeteves Jacoberg. Het voorzitterschap van de organisatie berust bü de heer Th. Hut, algemeen vertegenwoordiger van de KPM, terwül de heer J. H. van Rongen, manager van Englebert N.V. als plv. voorzitter zal op treden. Het kantoor van mr. J. O. de RÜke is met het secretariaat belast. De vertegenwoordiging van het parti culiere bedrüfsleven in Nieuw-Guinea kan beschouwd worden als het gezagheb bende lichaam waar ieder die de mening van het bedrüfsleven wil vernemen terecht kan. De betekenis van het contactorgaan is vooral, dat met betrekking tot overheids maatregelen die de belangen van het bedrijfsleven raken, eerst door de over heid overleg kan worden gepleegd met vertegenwoordigers van het georgani seerde bedrüfsleven, gesproken worden tegen Oostduitsers die bü hun vlucht naar het Westen worden gevat. Van Oostduitse kant wil men van deze voorstellen niets weten; men poogt daar integendeel de scheiding tussen de twee Duitslanden te vereeuwigen. Niet voor niets vluchtten in het eerste halfjaar van 1960 niet minder dan 88.506 Oost duitsers naar de Bondsrepubliek dat betekent dat een stad van de grootte van Leeuwarden tussen januari en juli j.l. is leeggelopen!! Vorige week bedroeg het aantal vluchtelingen liefst 4800, 800 meer dan de week daarvoor. Het is dan ook niet te verwonderen, dat Oost-Duitsland het enige land ter wereld is waar de bevolking ieder jaar in aantal afneemt: van 1958 naar 1959 büv. met 57.000 mensen, hoewel het vorig jaar een geboorteoverschot van 62.000 op leverde. Sedert 1948 zün er gemiddeld ieder jaar 164.000 Oostduitsers naar het Westen gevlucht, hetgeen vooral in de medische verzorging veel ellende ver oorzaakte. Zo zün er voor de 2,1 miljoen tellende bevolking van Mecklenburg nog maar 260 artsen, dat is één arts op 8400 inwoners VAR - minister brengt bezoek aan ons land De minister van Verbindingen van de Verenigde Arabische Republiek de heer M. Khalil, heeft gisterochtend een be zoek aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat gebracht. Daar de minister, de heer H. A. Korthals niet aanwezig kon zün, ontving de secretaris-generaal van het departement, mr. A. H. C. Gie- ben, minister Khalil. Deze was vergezeld van de ambassadeur de heer A. A. Ghandji en enkele ambtenaren. Van Nederlandse zijde werd aan het onder houd, dat over technische aangelegen heden van de posterijen - zoals automa tisering - ging, nog deelgenomen door de directeur-generaal van PTT prof. ir. G. H. Bast. Later in de middag werd een bezoek gebracht aan het spoorwegpostkantoor te Rotterdam. Daarna sloeg de minister in een postkantoor in Den Haag de post- behandeling gade. Minister Khalil brengt op uitnodiging van de Nederlandse regering een oriën- tatiebezoek aan Nederland. Cyprioten bleven vannacht klaarwakker Cyprus heeft vannacht zün onafhan kelijkheid verkregen. De plechtigheid begon met de voorlezing door gouverneur Foot van het Koninklük besluit tot in stelling van de republiek Cyprus met in gang van 16 augustus. Gouverneur Sir Hugh Foot zei in zijn afscheidsboodschap: „U zult vanavond gaan slapen in een Engelse kolonie en morgen wakker worden in een onafhan- kelüke republiek." De meerderheid van de Cyprioten ging vannacht echter niet slapen. De straten en café's waren overvol en de onverschil ligheid die tüdens de langdurige bespre kingen was ontstaan bleek geheel ver dwenen. Men toonde grote belangstel ling voor de radioverslagen van de on dertekening der documenten met betrek kingen tot de stichting van de republiek Cyprus. De ondertekeningsplechtigheid duurde 72 minuten. Daarna begonnen over geheel Cyprus de klokken te luiden. Rode bedreiging van Bondsdaglid (Van onze correspondent te Bonn) De communistische Oostduitse party, de SED, heeft het afgelopen weekeinde het in Oost-Berlün wonende sociaal-de mocratische lid van de Bondsdag te Bonn, de 37-jarige Kurt Neubauer, ge dreigd met het tuchthuis. De SED be schuldigde de Bondsdagpoliticus van on dersteuning van de „atoomoorlogs-hetze van Adenauer". Volgens de viermogendheden-overeen komst van 1946 tussen Rusland, Enge land, Amerika en Frankrijk is de SPD in het door de communisten beheerste Oost-Berlijn toegelaten zoals de com munistische SED in West-Berlyn als po litieke party kan optreden. De SED boekte in West-Berlijn bij de laatste verkiezingen in 1958 zeer weinig succes; de SPD zou de laatste tyd vooral onder de Oostberiynse jongeren vele nieuwe leden hebben geworven. Vandaar nu de harde en onbarmhartige hetze tegen Neubauer. Neubauer heeft geen Westduits of Westberlüns paspoort, maar een echt van alle communistische symbolen voor zien Oostduits persoonsbewüs. Hü leeft in Oost-Berlün bü de gratie van een compromis tussen de Westelüke en de Russische militaire commandanten over de politieke partüen. Reeds in 1952 kwam Neubauer als Berlüns afgevaar digde via de SPD in de Bondsdag. In de afgelopen acht jaar is hü ontelbare ma len bezocht door communistische func tionarissen en door zogenaamde sponta ne volksdelegaties. Toen het communistische blokhoofd dat ook Neubauers huis van „kapitalis tische zonden" vrü moet houden, hem onlangs al te brutaal werd, zette Neu bauer de communist de deur uit met de woorden „In myn woning woonden reeds de ouders van mijn vrouw. Het was in- dertyd de enige woning in deze flat waaruit nimmer een hakenkruisvlag heeft gewapperd. Uit jouw raam waaide die vlag 17 jaar lang De blükbaar staalharde Neubauer, die zich beschouwt als een vertegenwoordi ger van het vrije Duitsland temidden van de communistische maatschappü, heeft alleen echte moeilükheden met rijn 13-jarige zoon gehad. Deze bezoekt een Westberlijnse school, maar een Oost duitse schoolwet verbiedt dat. Er kwam onlangs een dreigement: „De jongen moet naar een Oostbérlünse school of U komt voor het gerecht". „Dan maar meteen", antwoordde de onverschrokken Neubauer, waarna men hem met rust liet! Tot de laatste dagen nu hü steeds weer bedreigd wordt; hij weigert evenwel pertinent Oost-Berlün te verlaten en zijn heil te zoeken in het veilige West-Berlün. Nederland erkent nog twee Afrikaanse staten Een woordvoerder van het Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag meegedeeld dat de Nederlandse regering is overgegaan tot erkenning van de nieuwe Afrikaanse staten Tsaad en de Centraalafrikaanse Republiek. De minis ter-president prof. dr. J. E. de Quay, heeft telegrafische gelukwensen gezon den aan de minister-presidenten van de twee republieken. Tsaad werd onafhankelijk op 11 augus tus en de Centraalafrikaanse Republiek op 13 augustus. Rel tijdens tegen Herter de O.A.S.? In doorgaans goed ingelichte kringen In Washington vreest men dat San Jose, de Costaricaanse hoofdstad waar de ko mende dagen de conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken van de OAS «Organisatie van Amerikaanse Staten) wordt gehouden het toneel van demonstraties tegen de Verenigde Sta ten zal worden. Men meent, dat de anti- Amerikaanse beweging wordt geleid door communisten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Christian Her ter kwam vanochtend in San Jose aan, en men acht het niet uitgesloten dat reeds bü Herters aankomst betogingen zullen worden gehouden. De conferentie zal de klacht van Ve nezuela tegen de Dominicaanse repu bliek (medeplichtigheid aan de aanslag op president Betancourt) en de ge schillen tussen de Verenigde Staten en Cuba behandelen. ONDERHOUD LUNS—SEGNI Over Europeese samenwerking Minister Luns is gisteravond in Vene tië aangekomen. Vandaag voerde hy een bespreking met zün Italiaanse ambtge noot Segni. Minister Luns zei dat Nederland en Italië dezelfde opvattingen hebben over de mogelijke vorm die de samenwerking van Europese landen dient aan te ne men. „Niet alle Europese landen hebben over deze zaken eenzelfde gezichtspunt", zo voegde hij hier aan toe. Zyn ontmoeting met Segni is „nor maal", maar byzonder belangrijk in het licht van de recente besprekingen tussen generaal De Gaulle en Adenauer en tus sen Macmillan en de Bondskanselier. De secretaris-generaal van het minis terie van Buitenlandse Zaken mr. S. J. baron van Tuyll van Serooskerken en de Nederlandse ambassadeur in Italië mr. W. F. L. graaf van Bylandt hebben de besprekingen bügewoond. Europese Evangelische conferentie Woudschoten Tot 23 augustus wordt in „Woudscho ten" te Zeist een Europese Evangelische conferentie gehouden, uitgaande van de ICCC (Internationale Raad van Chris telijke Kerken) waarvan het thema zal zijn: „Het koninkrijk der hemelen". De verschillende aspecten zullen in refera ten worden belicht door dr. Carl Mcln- tire, president van de ICCC te Collings- wood, ds. W. Borgdorff, geref. predikant (vrijgemaakt) te Baarn, Norman Porter uit Belfast (Ierland), prof. dr. S. U. Zuidema, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit, ds. F. M. Buhler van Muhl- house in Frankrijk, dr. D. Hedegaerd uit Mjölby in Zweden, ds. A. Bikker, Chr. Geref. predikant te Zwolle, dr. Uuras Saarnivaara uit Kauniannen in Finland, ds. P. J. Mietes, Vrij Evang. predikant te Amsterdam, dr. J. Roessie uit Wup- pertal in Duitsland en prof. dr. J. van Genderen, hoogleraar te Apeldoorn. Zaterdagmiddag 20 augustus wordt een jeugdmeeting gehouden, waarin spreken zullen de heren P. Langeler, van Val kenburg (Z.-H.) en ds. M. A. MacLeod uit Tarbert in Schotland. Zondagavond zullen sprekers uit verschillende landen een overzicht geven van de godsdienstige situatie in hun vaderland. Advertentie HOE GELUKKIG TE LEVEN MET REUMATIEK. Leef opgewekt. Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van pün, reumatiek, ischias, spit, hoofd- en zenuwpün. Morgen reeds mogelük. TOGAL is veilig voor de maag. Bij apothekers en drogisten. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88 BINNENLAND De Surinaamse minister van Econo mische Zaken, dr. P. A. M. van Philips, heeft een geschenk van de Surinaamse regering voor president Eisenhower op het Witte Huls overhandigd. Het geschenk bestaat uit een aantal dia's, gemaakt tij dens het bezoek van president Eisenhower aan het vliegveld Zanderij. Het geschenk werd in een doos van Surinaams hout rnet op de deksel de kaart van Suriname aangeboden. In het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem is Ingebroken. Uit een van de paviljoens en uit de pronkkamer uit Hin delopen worden, behalve een Friese stoel- tjesklok,' ook enige tinnen borden, een lepelrek met tinnen lepels en een kope ren poffertjeskraam vermist. De daders, die men nog niet heeft kunnen opsporen, hebben zich toegang verschaft door het breken van ruiten. Gedurende de tweede helft van augustus zal als gastlerares bij het Sca- pino Ballet optreden mevrouw Alexandra Danilova, directrice van een balletschool in New York. die thans een tournee door Europa maakt Mevrouw Danilova is onder Diaghilev eerste ballerina van de Ballets Russes geweest. De Oude Kunst- en Antiekbeurs in het Stedelijk Museum „Het Prinsenhof" te Delft zal dinsdagavond 23 augustus worden geopend door de heer W. H. de Monchy, directeur van de Holland Amerika Lijn, die een bekend verzamelaar is. Ook in het cursusjaar 1960-1961 zal een aantal begaafde Jongeren in de ge legenheid worden gesteld hun opleiding aan de Vrije Academie te 's-Gravenhage gratis te volgen. Deze omvat o.a. tekenen, schilderen, beeldhouwen, ceramiek, gra fische technieken en fotografie. Werk stukken met een schriftelijke aanvraag kunnen worden ingeleverd tussen 31 augustus en 6 september. De 27-jarige bedieningsman G. Ubels uit Beverwijk is tijdens werkzaamheden bij de Hoogovens 'te IJmuiden om het leven gekomen. Hij begaf zich tijdens een 'storing in de namengtrommel van de sin- telfabriek in de trommel zonder dat deze tegen inschakeling was vergrendeld. Toen de trommel ging draaien raakte de heer Ubels bekneld. Gistermiddag is op het Zuidplein te Rotterdam bij het oversteken de 6-jarige Anna Maria Donker uit de Bosselaarstraat door een autobus aangereden. Het kind was op slag dood. BUITENLAND De directeur van de afdeling olie vraagstukken van de Arabische Liga, M. Salman, heeft verklaard, dat de Arabi sche landen geleidelijk aan willen deel nemen aan alle fases van de olieindustrie en aldus hun Inkomsten vermeerderen. Deze beperken zich op het ogenblik tot die uit de olieproduktie. Bij een wedstrijd in klelduivenschle- ten in Gerolzhoferi, in West-Duitsland, heeft een der deelnemers per ongeluk zijn 62-Jarige broer doodgeschoten. Juist op het ogenblik waarop de schutter zijn ge weer afdrukte, liep het slachtoffer de schietbaan op. met gevolg dat hij door een kogel in het achterhoofd werd ge troffen. Na nadere bestudering van de meet instrumenten blijkt dat het nieuwe we- reldhoogterecord, door het Amerikaanse experimentele raketvllegtuig X 15 geves tigd. 41.605 meter is in plaats van 39.928 zoals eerst gemeld. - De secretaris-generaal van de Afri kaanse Nationale Bond van Kenia, Mboja, heeft zondag tot 10.000 mensen in het stadion van Mombasa gezegd, dat de Brit se vlag voor maart van het volgend Jaar in Kenia zal worden neergehaald. Hij eiste onafhankelijkheid kort na de ver kiezingen die, naar verwacht wordt, in februari in Kenia worden gehouden, „on verschillig of de Britse regering dit pret tig vindt of niet". De „Prawda". het orgaan van de com munistische partij van de Sovjet-Unie, heeft de Verenigde Staten en andere lan den van de Zuidoostaziatische Verdrags organisatie (ZOAVO) ervan beschuldigd gewapende interventie in Laos voor te be reiden. „Vrede en neutraliteit, eerbied voor de democratische rechten van het volk. geen militaire bases van vreemde mo gendheden en vriendschap met andere volkeren zijn thans de grondbeginselen van de politiek van Laos". De tweeduizend deelnemers aan het op 21 augustus in Stockholm beginnende Internationale congres van geschiedkun digen zijn door de gemeenteraad uitge nodigd de berging gade te slaan van het oude oorlogsschip „Wasa" dat in 1628 op zijn eerste tocht bij Stockholm verging. Er zal ook gedemonstreerd worden met een replica van de duikerklok met behulp waarvan in 1663 reeds de meeste van de 72 scheepskanonnen naar boven werden gehaald. Een Zweeds gezin met vier kinderen emigreert naar Australië met een vlieg tuig. een tweemotorige De Havilland, welke de vader, een boordwerktuigkundige bij een luchtvaartmaatschappij, tweedehands heeft gekocht en zo deskundig opgeknapt dat hij weer luchtvaardlg werd verklaard In de Westfaalse stad Ltlbecke heeft de fontein in het centrum zondag bier in plaats van het gebruikelijke water ge produceerd. Dit door de bevolking zeer gewaardeerde verschijnsel was een geste van een plaatselijke bierbrouwer, die in dertijd ook de fontein heeft geschonken. Sindsdien verschaft hij op zijn verjaar dag zijn medebewoners via de fontein gratis Dier. Toen wilde dieren onlangs ln het noorden van de Kruger Wlldtuln ln Zuld- Afrika in groten getale stierven aan milt ziekte. probeerde de directeur van de Suid-Afrikaanse Parkeraad, R. J. Labu- schagne, een middel dat door deskun digen van Onderstepoort, het Zuidafri- kaanse laboratorium voor veeartsenij kunde in Transvaal, tegen Maltakoorts en andere tropische ziekten toegepast werd. Na de aanwending van dit middel in de watergaten in het noorden van de wlld- tuin was een grote afneming in het aan tal gevallen van miltziekte te bespeuren. De mogelijkheid bestaat dat het nieuwe middel ook in de grond aangewend zal kunnen worden om de kiemen van milt ziekte bij het welden te vernietigen. Volgens dezer dagen gepubliceerde cijfers zijn deze zomer tot dusver acht buitenlanders in Zweden bij verkeerson gelukken gedood en een vijfentwintigtal gewond doordat zij. bij het zich voordoen van een kritieke situatie automatisch naar rechts uitweken in plaats van naar links zoals in Zweden, als enig Europees land behalve Engeland waar links gehouden wordt, geboden zou zijn. In dergeliike om standigheden zijn. mutatis mutandis, ook verscheidene Zweden in het buitenland omgekomen of gewond. In de vorige week zijn in Japan ten gevolge van wervelstormen 28 mensen om net leven gekomen. Negen mensen worden nog vermist, aldus de politie. In West- Japan. dat door drie stormen zwaar werd getroffen, z(Jn ruim 20.000 huizen over stroomd. Het nieuwe, door de „De Havilland" vliegtuigfabrieken in Engeland te bouwen drlemotorlge straalverkeersvllegtuig. dat tot nu tie de DH 121 genoemd werd, zal officieel de „De Havilland Trident" (drie tand) gaan heten. Bij een ontploffing van een enorme oven in een fabriek te Houston in de Amerikaanse staat Texas zijn maandag drie arbeiders om het leven gekomen. De oven was zo groot als een huizenblok. De installatie werd gebruikt voor de pro- duktle van stalen vaten. Een aantal mensen werd gewond, van wie verschei- denen onder het puin vandaan moesten worden gehaald. Een reeks nieuwe plantensoorten met verhoogde opbrengsten zal ln de toekomst in de „kerntulnen met bestralingsbron- nen" groeien. Dit toekomstbeeld beheers te het vierdaagse symposium van het In ternationale Atoombureau, dat de vorige week in Karlsruhe is gehouden. In India zal binnenkort een nieuwe, buitengewoon produktieve tarwesoort worden aange plant, die door bestraling werd gekweekt, aldus hebben de natuurkundigen bekend femaakt. Nederlandse en Westduitse des- undigen hebben mededeling gedaan van een nieuwe erwtensoort, die zeer vroeg zovi bloeien. Voorts zijn zeer goede re sultaten bereikt met de bestraling van fruitbomen. Een speciale lnter-Amerlkaanse com missie van onderzoek is tot de slotsom gekomen, dat hoge functionarissen van de Dominicaanse regering „morele en ma teriële steun" hebben verleend bij de moordaanslag, die in Juni op president Betancourt werd gepleegd. In haar rap port zegt de commissie, dat generaal Rafael Trujillo, de opperbevelhebber der Dominicaanse strijdkrachten, de samen zweerders persoonlijk succes had toege wenst, toen zij een week voor de aan slag van een Dominicaanse luchtbasis vertrokken. Premier Nehroe van India heeft gis teren verklaard, dat India tenslotte het vraagstuk-Goa zal aanpakken en er voor zal zorgen, dat deze Portugese kolonie „van buitenlandse overheersing wordt bevrijd". De eerste minister zei dat In dia de campagne om Goa te „bevrijden" had opgeschort, omdat het de problemen niet met militaire middelen wil oplossen. Nehroe sprak op een bijeenkomst te Nieuw Delhi ter gelegenheid van de onafhan kelijkheidsdag. Mariene Dietrich is maandag na een tournee van vier maanden door Europa in New York teruggekeerd. Haar bagage bestond uit 32 koffers en een mahonie houten gitaar, die zij bij een opvoering in Duitsland van een vriend had ontvan gen. Mariene zei de gitaar onmiddellijk te hebben herkend als het Instrument dat zij als kind had gekregen en was kwijtgeraakt. Een maatschappij die in Virginia. Noord-Carolina, Tennessee, Florida en Maryland restaurants bij busstations ex ploiteert heeft meegedeeld dat in het ver volg niemand meer vanwege zijn ras niet zal worden bediend. Verscheidene restau rants bij busstations zijn het toneel ge weest van z.g. „slt in"-demonstratles van negers die op deze wijze tegen de rassen scheiding protesteerden. Bij een ongeluk met een kabelbaan bij Napels zijn gisterochtend vier perso nen om het leven gekomen. Het waren vier leden van het personeel. Op het ogenblik van het breken van de kabel ging een andere cabine met passagiers omhoog. De bestuurder remde snel en ver meed daardoor een tweede ongeluk. Twin tig personen liepen echter meer of min der ernstige kneuzingen op. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Filmmuz. 18.20 Kaarten op tafel, lezing. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.30 Koor, ork. en sol. 21.00 Philharm. Ork. en solist. 22.10 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 RVU: Mens en dier: het dier ln de mo derne mensenmaatschappij, door prof. dr. S. Hofstra. 19.00 Gesproken brief. 19.05 Gram. 19.45 Journ. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.45 Voordr. 21.15 Lichte muz. 21.30 Latljns-Amerik. muz. 22.00 Kamermuz. 22.30 Nws., beursber. v. New York en SOS-ber. 22.45 De Engelse burgeroorlog in debat, lezing. 23.05 Jazz-festival. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Filmdocumentaire. 20.40-22.15 Hoofdfilm. VOOR WOENSDAG 17 AUGUSTUS. Hilversum I (402 m.). VARA.: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 V. d. jeugd. 8.55 Tips v. d. voedingsmarkt. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.359.40 Wa- terst.). VPRO.; 10.00 Moderne theologie, lezing. VARA.: 10.20 Gram. 10.35 De grote stap, gesprek over emigratie. 11 00 Gram. 11.30 Radioportret. 12.00 Lichte muz. 12 30 Land- en tulnbmeded, 12 33 Voor het platteland, praatje. 12.38 Hammond orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 De wereld wil bedrogen zijn, lezing. 14.00 Volksliedjes en -dansen. 14.15 Ka- tips. 17.50 Regeringsuitz Parlementair bezoek 1960, d. E. M. Wijntuin en J. De- CORSETTEN - BUSTEHOUDERS GAINES LEIDEN: BREESTRAAT 35 TEL. 30768 De maclit bij Soekarno Adviserend volkscongres De „geleide democratie" in Indonesië begon gisteren vorm aan te nemen door de instelling van het „Adviserend Volks congres" en van het Nationale Front". Het Volkscongres is het hoogste staats orgaan en bestaat uit de 283 leden van Indonesië's benoemde parlement, 94 ver tegenwoordigers der provincies en 232 vertegenwoordigers van de „functionele groeperingen". President Soekarno, wiens macht thans vrijwel volkomen is, zal aan het congres verantwoording verschuldigd zijn. Tus sen de zittingen van het congres kan echter wel een tijdsverloop van vijf jaren liggen, terwijl de uiteindelyke be slissing over de aanwijzing van de leden bij de president berust. Agenda Oegstgeest. Witte Huis: Haarden demonstratie Techn. Bureau Koelman. 2. 4, 7 en 9 uur nam. WOENSDAG Groenesteeg-UiterstegrachtStraatpre- dlking Open Deurwerk Hervormde Ge- meeten. 7.30 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 u.nam. Oegstgeest. Witte Huis: Haarden demonstratie Techn. Bureau Koelman. 2, 4. 7 en 9 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Volkstuincomplex „Ons Buiten", Mar- nlxstraat. Excursie van Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Lelden. BIOSCOPEN Trianon: „De kampioen-melkboer". A.l.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De geheime brigade" (14 Jaar) Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus: „Anna Karenina". Casino: „Het West-Berlijn mysterie" (18 Jaar). Werkd.: 7 en 9.15 uur; zondag: 4.45, 7 en 9.15 uur. 's Middags: „Tijd voor teenagers". 2.30 uur (A.l.). Lldo: „Verraad op bevel" (14 Jaar). Werk dagen: 7 en 9.15 uur; zondag- 7 en 9.15 uur. 'sMiddags: „Doornroosje" (A.l.) 2.30 en 4.45 uur. Luxor: „Naar het middelpunt der aarde" (14 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „De inspecteur generaal" (A.l.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar: Vrijdag (8 uur), zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „Pa rachutisten" (A.l.) Maandag, dinsdag en woensdag 8 uur „Münchhausen ln Afrika" (A.l.). Donderdag 2 30 en 8 uur „De slag om Arnhem". (14 Jaar). Van vrijdag t/m. woensdag „Vlaskop Smiley" (A.l.) 2.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Hortus Botanicus: TentoonstelIlng ne- dendaagse Nederlandse beeldhouwkunst Rijksmuseum Geologie eD Mineralogie d Werfpark 1 Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2- -4 Zon- en feestdagen 2 -4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl (tot 16 oktober) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Zeg het met bloemen in het Chinees" (Tot 31 oktober) Lakenhal: Verzameling dr A Welcker Werkdagen 10-17 uur: zondags 13-17 uur (Tot 29 agustus) Lakenhal: Tentoonstelling van werken uit Leldse School (tot half september) B(j geen gehoor by uw huisarts of spe cialist (of diens waarnemers) bel op: dokterstelefoon 22222. Gram. 18.30 Lichte mue. 19.00 V. d. kind. 19.10 Israëlische liederen. VPRO.: 19.30 V. d. Jeugd. VARA.: 20.00 Nws. 20.05 Pro menade-ork. 20 45 Zo zijn er meer, blij spel. 21.25 Dansmuz. 21.50 Strijkork. 22.20 Act. 22.30 Nws. 22.40 Orgelspel. 23.00 Ge sproken portret. 23.15 Jazz-concours. 23.55 —24.00 Nws. Hilversum II (298 m.). NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muziek. 8 00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. rieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Je moet zelf kiezen, hoorsp. (herh.) 11.55 Gram. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tulnbmeded. 12.33 Meisjeskoor en lnstr. kwint. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. lezing. 13.20 Lichte muz. 13.50 Poros, opera. 15.30 Fluit en plano. 16 00 V. d. jeugd. 17.20 Gitaarspel. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV.: 18.00 Hammondorgelspel. 18.15 Het Spectrum, rep. 18.30 Leger des Heils- muziek. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volksliederen. 19.30 Radio- krant. 19.50 Mysterium von der Geburt des Herrn. opera. 22.00 Muzikale lezing. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Gram. 23.30 Graan. 23.5524.00 Nws. (Over de 4e iyn van 18-20 uur) Apache tango (Geirlnger), Orkest Guy Luypaerts; Hernando's hideaway (Adler), Alma Cogan; Twilight fado (Valerlo), Or kest Guy Luypaerts: Galllto callente (Cuentas). Yma Sumac; Carnavalito (Zal- dlvar). Orkest Ray Martin; Hlstorla de un amor (Almaran), Luis Alberto del Parana; La Condiclon (Scolatl). Orkest Edmund Zaldivar; La canzone dl Orfeo (Bonfa), Catharina Valente; Reception in Versailles (Luypaerts), Orkest Guy Luypaerts: Gol den earrings (Young), Peggy Lee; Smllin' through (Penn), Orkest Hugo Wlnterhal- ter; The teddy bears' picknick (Carter), The Coronets; Swinging on a star (v. Heu- sen). Orkest Hugo Wlnterhalter; Isn't this a lovely day (Berlin), Carmen Cavallero; Mon ami réveille-toi (Stern). Guylalne Guy La vie en rose (Louiguy), Orkest Armand Migiani; Moisson (Rouzand), Compagnons de la Chanson; Passion flower (Botkin), Orkest Helmut Zacharlas; C'est si bon (Betti), Hazel Scott; Petite fleur (Bechet) Orkest Werner Müller; Par ce crl (Azna- vour), Francois Deguelt; La mer (Trenet), Orkest Armand Miglanl; Mon homme (Yvaln), Danlèle Dupré; Je cherche après Tl tine (Daniderff), Orkest Armand Mi giani; Witch craft (Coleman), Carmen Ca vallero; I dig chicks (Koral), Jonah Jo nes; In the mood (Garland), Orkest Er nie Field; Smoke gets ln your eyes (Kern) The Platters; El mllllonario (Prado), Or kest Kurt Edelhagen; Baby, baby wait for me (Marilyn), Peggy Lee; Beautiful Ohio I'm dancing with tears in my eyes - What'll I do - Lovely lady. Orkest Willy Schobben; Nessuno (de Simone), Umberto Marcato; Bamblna - Oh Marie - Casetta in Canada - Arrivederci Roma, Orkest Al fred Hause! Gauglione (Funciulll), Fiorel- la Bini; Drei Münzen lm Brunnen - O sole mlo - Addlo amore. Orkest Alfred Hause; La bella (Granata), Rocco Grana- ta; Narcissus (Nevln), Orkest Horst Wen de; I'm ln a dancing mood - June is bus- tin' out all over - From this moment on - My heart belongs to Daddy, The Three Suns; Die Gitarre und das Meer (Ollas), Freddie; Non dimentlcar (Redi), Orkest Horst Wende; Espresso café (Modugno), Peter Alexander; Pabllto (Micheyl), Orkest Helmut Zacharlas; Nur, du, du. du allein (Spector). Mellta Berg; Blue Hawaii (Ro bin). Orkest Kurt Edelhagen. TELEVISIEPROGRAMMA. AVRO.: 17.00 V. d. kind. NTS: 1730— komische opera. (Marionettentheater). 21.15 Buitenlands overz. 21.25 Spaans dans paar. 22.05 Epiloog. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S. Engeland, BBC Home Service (330 m.) 1200 Gram. 12.30 V. d. landb. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Twintig vragen. 13 40 Gram. 14.00 Ork.conc. 15.00 Hoorsp. 16 00 Vespers. 16.45 Lering. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Volksdansen. 19.30 Henry Wood Promenade conc.; Filharm. ork. en solist. 20.55 Intermezzo. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 21.45 Rose et Colas, opera. 22 30 Klankb. 23.00 Nws. en weer ber. 23.06—23.36 Viool en plano. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 ni.). 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.30 Nws. en crlcketuitsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 V. d. kind 14.00 Voordr. 14.15 Ork.conc. (Om 14.30 nws 15.00 Lichte muz. 15.30 Nws. en races. 15.50 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Ultsl. races en gevar. muz. 17.30 Nws. en Jeugdork. 18.00 Gram. (Om 18.29 Weerber., nws. en act.). 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Hoorsp. 20 30 Nws. en gevar. progr. 21.30 Nws. en verz progr 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 nws.) 23.5524.00 Nws. Nordwest-Deutscher Rundfunk (309 m.). 1200 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Amus.muz. 16.05 Zangrecital. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 18.15 Hammondorgel spel. 19 00 Nws. 19.20 Operafragm. 20.15 Hoorsp 21.15 Ierse volksliederen. 21.45 Nws 22.50 Kamermuz. 23.15 Gevar. muz. 24 00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrük 3 (280 en 235 m.). 12.00 Nws. 12.05 en 13.05 Gram. 14.10 Gram. 14.20 Kamermuz. 15.10 Trlptygue musical. 18.30 en 20.00 Gram. 20.05 Lichte muz. 20.35 Gram. 21.55 Grk.conc. 23.20 Gram. 23.5224 00 Weerber. en nws. Brussel (324 en 484 m.). 324 m.: 12.00 Gevar. muz. (Om 12.30 Weerber.) 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Lichte nvuz. 14.00 Ork.. koren en sol. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lichte muz. 18 20 V. d. sold. 18.50 Lichte muz 19 00 Nws. 19.40 Amus.muz. 20.00 Gram. 20.30 Ork.conc. 21.30 Amus.muz. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.5523.00 Nws. 484 ni.: 12.02 Lichte muz. 12.40 Gram. 13.00 Nws. 14.18 Gram. 14.30 Pianorecital. 15 30 Gram. 16.07 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.30 Jazzmuz. 18.55 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.10 Vo caal ens. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) *a sa s a s-.ss a a Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Lissabon licht bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. onbewolkt mist mist mist zwaar bew. zwaar bew licht bew. zwaar bew licht bew. zwaar bew. mist geh. bew. mist regen mist zwaar bew zwaar bew regen licht bew. half bew. regenbul onbewolkt onbewolkt licht bew zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zw 3 17 10 8 16 15 1 18 11 6 17 13 15 zw 2 16 8 16 z 1 18 11 11 zw 2 16 9 9 zw 4 19 8 11 z 5 18 11 0.5 z 4 17 13 11 zw 8 19 12 11.6 W.stil 20 11 0 w 2 30 12 0 w 3 17 10 0.3 w.stll 21 9 0 zw 2 18 12 3 w 2 17 10 3 w.stll 21 13 2 w.stil 22 10 0 w.stil 21 9 7 n 5 23 15 3 w 6 21 12 6.1 z 2 20 9 14 zw 4 21 11 14 ozo 1 20 11 1.1 w.stlil 31 7 3 o 2 21 11 1 w 3 25 13 0.3 w 1 27 17 0.2 nnw 2 w.stil 31 17 0 no 2 28 15 0 Wi»til 33 18 8 nw 3 29 14 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2