Meubelmaker blijft ontkennen Met een enkel woord Franse soldaten terechtgesteld ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1960 De politiek is even wonderlijk als het leven: vaak volgt pas na jaren de tweede stap op de eerste. Ergens in het weefsel begint een nieuwe draad, maar hij blijft een groot aantal steken rusten om tenslotte een heel eind verder op te duiken. Zo is het ook met de eenheid van Europa of althans met de grotere samenwerking tussen zijn samenstellende delen: er lijkt op een ogenblik schot in te zitten, maar plotseling treden er storende in vloeden op en pas na geruime tijd wordt „de draad weer opgenomen". Men herinnert zich dat de Franse president De Gaulle en de Westdultse Bondskan selier Adenauer enkele weken geleden het onderwerp van grotere Europese kracht besproken hebben, met als thema de vorming van een soort „derde macht" tussen Amerika en de Sovjet-Unie. Dat is althans het verlangen van Parijs, maar in Bonn had men daartegen zo zijn bedenkingen. Vandaar dat Ade nauer ditzelfde punt in de afgelopen week met de Britse premier Macmillan behandeld heeft, eveneens in positieve zin, maar toch naar alle waarschijn lijkheid met de nodige variaties. Er dreigen namelijk twee gevaren: in de eerste plaats, dat een .sterk Europa" in feite een Frans Europa zou worden, d.w.z, een continent, waar Parijs de lakens uitdeelt. Wel zou De Gaulle tot zekere tegenprestaties bereid kunnen zijn, maar het zou er toch op neerkomen, dat Adenauer min of meer achter hem zou aanlopen. Nu is dit iets, dat de tegenwoordige Bondskanselier niet helemaal ligt: hij is daarvoor te zelfstandig en bovendien is hij te veel Duitser om de politiek van zijn land voor de komende jaren geheel op die van Frankrijk vast te leggen. Daaren boven heeft de Westdultse politiek na de tweede wereldoorlog eindelijk inge zien wat zij voorheen te veel uit het oog had verloren: dat de Britten geen vas teland wensen, dat door één bepaalde mogendheid overheerst wordt. Londen let nog altijd op het continentale even wicht. En die houding neemt het niet alleen aan ten opzichte van de Sovjet- Unie. maar ook jegens de bondgenoot Frankrijk. Hier liepen de Westduitse en Engelse belangen parallel, zodat het on derhoud Macmillan-Adenauer een lo gisch vervolg was op dat van de Bonds kanselier met de Franse president. Naast die politieke factor en hier ligt het tweede gevaar is er ook nog een economische. Europa kent op het ogenblik twee handelscombina ties: de EEG of Euromarkt. ook wel aangeduid als de Zes (Frankrijk. West- Duitsland, Italië. Nederland, België en Luxemburg) en. als nieuwe ster aan het economisch firmament d^ EVA. d.i. de Europese vrijhandelsassociatie, een groep onder Britse leiding, waaraan, be halve Groot-Brittannië ook Zweden, Noorwegen, Denemarken, Portugal .Oos tenrijk en Zwitserland deelnemen, teza men dus de Zeven. Geen groter gevaar voor de welvaart en de eenheid van ons werelddeel dan een verbitterde concur rentiestrijd tussen die Zes en die Ze ven. Vooral in ons land wordt dit ter dege ingezien, omdat ons land niet al leen handelsbetrekkingen met de buren uit de Euromarkt onderhoudt, maar eveneens ten nauwste betrokken is bij de economie van landen uit de EVA. Minister Luns heeft al heel wat gedaan om een botsing te voorkomen en zijn pogingen spruiten derhalve niet slechts uit ideële motieven voort, maar ook uit de zakelijke overweging, dat ons land geen handelsoorlog wenst. Het neemt een tussenpositie in en wenst de deur naar beide zijden open te houden. Ook in Londen is men van de nood zakelijkheid van samenwerking tussen de Zes en de Zeven door drongen. Om die reden heeft premier Macmillan onlangs zijn kabinet gewij zigd: enkele anti-contdnentale elemen ten zijn vervangen door ministers, die overtuigd zijn van de noodzakelijkheid van samenwerking in enigerlei vorm met de Euromarkt. Het is dus duidelijk hoe de kaarten liggen: tegen een krach tig Europees vasteland bestaat geen be zwaar, maar politiek en economisch moet de weg naar het westen, dus naar Engeland en vooral Amerika, openblij ven. De derde macht" mag dus onder geen beding tot een breuk in het bond genootschap van de vrije wereld leiden. Welnu, in dat opzicht neemt Adenauer een reëler standpunt in dan De Gaulle, die de neiging heeft met zijn hoofd in de wolken te lopen. Zonder Engeland en Amerika zo begrijpt men in Bonn is er geen wezenlijk-sterk Europa moge lijk- Zeker, de Bondskanselier heeft veel begrip voor de denkbeelden van De Gaulle, maar die zijn naar zijn smaak te strikt-continentaal en vooral ook: te dominerend-Frans van constructie. Intussen heeft premier Macmillan die vergezeld was van zijn kers verse minister van Buitenlandse Za ken. Lord Home. opvolger van Selwyn Llo.vd zich in Bonn hoofdzakelijk be paald tot luisteren. Men moet dus niet denken, dat er spijkers met koppen zijn geslagen. Trouwens, binnenkort gaat hij ook eens naar Parijs, waar De Gaulle zeker zal trachten zijn visie op sugges tieve wijze op hem over te dragen. Juist daarom is het van belang, dat de Britse premier tevoren nauwkeurig kennis heeft kunnen nemen van de opvattingen in de Westduitse hoofdstad. Het thema is dus op het ogenblik: een krachtig Europa is goed. maar een sterke Atlan tische gemeenschap is beter. Verheu gend is. dat de Britten hun statische houding hebben laten varen en tot een enigszins dynamischer politiek zijn overgegaan. Dat Groot-Brittannië door een klein stukje zee van de rest van het werelddeel is gescheiden, is in deze tijd van snelle verbindingen volstrekt onbe langrijk. In feite maakt het volledig deej uit van het continent, zij het door zijn historische banden met meer wereldwijde relaties dan een van de andere vrije Europese landen. Groeiend begrip tussen de drie gro ten, die ons kleine land omringen, kan niet anders dan heilzame ge volgen hebben; militair blijft het con tact in de NAVO gehandhaafd, econo misch groeit er wellicht een nauwere band tussen de Zes en de Zeven en po litiek kan de zelfstandigheidsdrang van de Vijfde Franse Republiek binnen re delijke perken gehouden worden, na melijk wanneer de beide andere paarden van het driespan erin slagen de san guinische neigingen van de Franse vol bloed wat af te remmen. Niemand zal zich intussen verbeelden, dat dit in een paar weken werkelijkheid wordt. Zoals in de aanvang gezegd: het is mogelijk dat er een vrij langdurig interval op treedt. ai ziet het er tengevolge van de agressieve Russische houding allerminst naar uit. De problemen zijn nu eenmaal te groot om in een handomdraai te wor den opgelost. Maar het is in elk geval een winstpunt, dat er nauwere contac ten gelegd worden en dat Adenauer en Macmillan elkaar brieven schrijven met de aanhef Beste Harold en Beste Kon rad. Als Beste Charles en Beste Richard (Nixon) of Beste Joe (Kennedy) er dan Hoe liet groeide (Van onze t.v.-medewerker) Na de maandelijkse t.v.-beurt van mr. Hilterman nam Brusse gisteravond de kijkers mee naar Parijs. Hij had de be klemmende cijfers over de woningnood voor het opscheppen. Elke vier minuten een nieuwe wereldburger en een aanwas der stedelijke bevolking door migratie van 200.000 per jaar. Dan is er nog de opgaaf om pelgrims en toeristen te her bergen, 1M: miljoen per seizoen. Geen stad kan tegen die processen opgroeien. De film over de Duitse invasie in Italië viel ons een beetje tegen. Met alle respect voor het goed afgestemde door Ton Lensink gesproken commentaar, door de vertaling ging er teveel van de satire verloren. Wellicht daardoor konden we ons deze hele opzet net zo goed voorstellen over het gedrag van onze vaderlandse toeris ten in het buitenland. Bovendien, een dergelijke aanpak zou in onze kustbad- plaatsen wellicht zelfs nog een effectie ver uitwerking kunnen hebben. De stormachtige groei van die Invasie zou best kunnen voortduren. Wat er groeien kan in en uit een schoolklas, wilde Kris van der Velde ons laten zien. Laten we het maar beschouwen als een leerschool, o.a. voor de begaafde Jan Staal, die de nummers over China en Vuilnishoop brengt hem welvaart.... Het „Wirtschaftswunder", dat West- Duitsland tot ongekende welvaart heeft gebracht, heeft vreemde gevolgen: vuil nishopen zijn goudmijnen geworden, waardevolle zaken komen in de asem- mers terecht. Voorbij zijn de dagen toen hongerige Duitsers in de vuilnishopen der Ame rikaanse bezettingstroepen naar iets eet baars zochten. De hongerigen van gis teren zijn thans verkwisters geworden. Een handelaar in tweedehandse goe deren in een kleine stad vertelde on langs dat de plaatselijke vuilnishopen hem welvaart hadden gebracht. In een week tijds vond hij tussen het afval verscheidene herenpantalons en volledige herenkostuums, drie japonnen, vier wollen dekens, zeven paar schoe nen. 20 paar kinderschoenen, een aan tal hoeden, ondergoed, een intacte ra dio, een tuinslang. 15 kg. brood, twee schemerlampen, compleet met peren en snoeren. 30 verschillende stukken kin derkleding, vijf portefeuilles, enkele re- produkties van moderne kunst, vier rin gen en een tapijt. Alles was in perfecte conditie, vertelde de handelaar, die bin nen een jaar in staat was een vracht wagen te kopen van de gemaakte winsten. In het welvarende Duitsland schijnen er dus nog mensen te zijn die tweede hands goederen kopen. Uit andere steden komen gelijksoortige verhalen. De groeiende vuilnishopen stellen de vroede vaderen voor een nieuw probleem hoe komt men er van af? De Westduitse reinigingsdienst moet meer dan vier miljoen kubieke meter af val opruimen, ongeveer driemaal zoveel als tien jaar geleden. „Afval is de keerzijde van het econo mische wonder. De steden verstikken in hun eigen welvaart", aldus het commen taar van prof. Otto Hettche, een van Duitslands vooraanstaande specialisten in de gezondheidsleer, uit Hamburg. Amerika op zyn geweten had. En we hopen daarbij, dat hij, door oefening ontwikkeld, groeien zal in een klein kunst. Die kunst veronderstelt niet al leen kennis van het métier, maar ook bekendheid met het materiaal (der uit voerenden). Waarmee wij maar willen zeggen, dat een andere uitvoering wel licht bevredigender resultaat had opge leverd. We zijn niet blind voor een aan tal goede vondsten, maar toch bepaald niet verrukt over het totaalresultaat. Maatregelen tegen kranten op Ceylon De nieuwe regering van Ceylon heeft meegedeeld dat zij de twee grootste kranten-groepen van het land zal over nemen om „het democratisch karakter van de pers te verzekeren en de vorming van ongezonde monopolies te verhinde ren". De betrokken kranten-groepen zijn de „Associated Newspapers" en „The Ti mes of Ceylon". De gouverneur-generaal, Sir Oliver Goonetilleke, die dit in zijn troonrede meedeelde, zei dat het aantal individuele aandelen in de nieuw te stichten uitge versmaatschappijen voor genoemde kranten beperkt zou blijven om een eigendom op brede basis te verzekeren. De twee groepen geven zeven van de acht dagbladen in Ceylon uit met een totale oplage van ongeveer 360.000. Het enige andere dagblad verschijnt in het Tamil. De gouverneur-generaal deelde verder mee dat de regering van de vrouwelijke premier mevr. Sirimavo Bandaranaike besloten had de levensverzekeringsmaat schappijen te nationaliseren. Er zal een nationaal onderwijssysteem worden opgesteld. De regering zal, zon der onderscheid op godsdienstig gebied te maken, wetsvoorstellen indienen voor het overnemen van sommige scholen. De wetgeving zal worden aangevuld met het doel het Singalees per december a.s. tot de officiële taal te maken. De federale partij van de Tamil-spre- kende gebieden was, voor het eerst se dert in 1956 de taalstrijd uitbrak, bij de opening van het parlement vertegen woordigd. De rede van de gouverneur- generaal werd ook voor het eerst in het Engels en het Tamil weergegeven. De 49-jarige Amsterdamse meubel maker dien woensdag j.l. een wijkver pleegster de inhoud van een blik benzine over haar kleding heeft gegoten, zou van daag voor de officier van Justitie, mr. H. M. Bouma, worden geleid. De man blijft echter hardnekkig ontkennen, dat hij de bedoeling heeft gehad de verpleeg ster te doden. De gevonden lucifers zou den niet van hem zijn. De bij het onder zoek ingeschakelde politiehonden brach ten de recherche van het bureau Raam poort gisteren evenwel tot vijfmaal toe van de lucifers naar de verdachte. Uit de correspondentie, die de zenuwzieke meubelmaker kort voor de aanslag met vrienden en kennissen heeft gevoerd, is volgens de politie gebleken dat hij wel andere bedoelingen had dan „het geven van een stinkend bad". Hij schreef o m. dat de verpleegster „haar gerechte straf zou ondergaan". Ook schreef hij in be dekte termen, dat hij bij ontvangst van de brieven niet meer in leven zou zijn. BINNENLAND Een oververhit geraakte vulkachel is er de oorzaak van geweest, dat gister middag het Goudse meubelfabriekje „Steeds iets beter" geheel door brand is verwoest. De schade wordt op 20.000 gul den geschat. De eigenaar is verzekerd. Op 8 september zullen leden van de ministerraad en de defensiecommissie een tocht over de Noordzee maken met de kruiser „De Ruyter". De bedoeling is. zo als meer geschiedt, oefeningen van de Koninklijke Marine bij te wonen. BUITENLAND De Centraalafrlkaanse republiek, het voormalige Franse gebied Oebangi-Sjarl. is vandaag onafhankelijk geworden. Deze republiek die met Tsaad en de republiek Kongo het vroegere Frans Kongo de Bond van de republieken van Cen- traal-Afrika" zal vormen, is de negende volledige soevereine Afrikaanse staat in de Franse gemeenschap. Tsaad is don derdag onafhankelijk geworden en Kon go zal maandag een onafhankelijke repu bliek worden. De Centraalafrlkaanse re publiek telt 1.177.000 inwoners, voor namelijk Bantoes. De ambassadeur van Turkije in Bey- roet. Gawdat Baglmar, heeft in Zwitser land politiek asiel gevraagd, aldus bericht het Egyptische persagentschap voor het Midden-Oosten. Baglmar was naar Ankara teruggeroepen in verband met een onderzoek naar een samenzwe ring tegen het nieuwe regime. De stadsreiniging van Kopenhagen zal volgende week beginnen met de ver vanging van metalen asemmers door pa pleren. De nieuwe vuilnisvaten zijn van dik. waterdicht papier, kunnen meer vuil nis bevatten, zijn hygiënischer en kunnen na gebruik worden vernietigd. Alle vijf leden van de bemanning kwamen om het leven toen gisteren een Vlckers Valiant straalbommenwerper brandend neerstortte op een ongebruikt vliegveld in Northants. Het toestel heeft tien miljoen gulden gekost en spatte in 1 de lucht uiteen. De Valiant was de eer- ste van de V-bommenwerpers welke voor H-bom-repressailles dienen. Het toestel i lokte destijds kritiek uit wegens de on voldoende ontsnappingsmogelijkheden voor de bemanning. De Royal Airforce probeert thans een ander systeem dat dit bezwaar moet opheffen. De Zwitserse regering heeft twee em- plQyé's van de Franse ambassade in Bern wegens spionage uitgewezen. Uit een on derzoek van het ministerie van Justitie naar de activiteiten van een Zwitserse zou zlin gebleken dat Robert Cardl en Eugene Genot zich hebben schuldig gemaakt aan het organiseren van een inlichtingen dienst. Het is niet bekend tegen wie deze dienst was gericht. Beide mannen heb ben Zwitserland reeds verlaten. Secretaris-generaal Hammarskjold van de V N. heeft de leden van de volkeren organisatie gewaarschuwd, dat de V.N. ..enige van nun lopende acties" zullen moeten staken, als het eindcijfer van de begroting niet wordt verhoogd. Het afgelopen jaar zijn ln Engeland 106.680 kinderen betrokken geweest in gevallen van mishandeling, aldus deelt de Vereniging voor Kinderbescherming in haar jaarverslag mee. In verband met dit „afschuwelijk hoge aantal" gevallen van mishandeling ontvingen 26,991 personen een waarschuwing en tegen 382 personen werd een strafvervolging ingesteld (tegen het Jaar daarvoor 362). Sir Oswald Mosley, de leider van de Britse fascisten, heeft zijn aanhangers verboden, tot nader order op straat oe- togingen te organiseren. Volgens hem leidden dergelijke demonstraties tot in cidenten die .zijn gebruikt om de bewe ging ln diskrediet te brengen". In een communiqué van de FLN in Tunis werd gisteravond mede gedeeld, dat de twee Franse krijgs gevangenen (beiden 20 jaar), die voor een krijgsraad terecht hadden gestaan, zijn geëxecuteerd. In Frankrijk heeft dit bericht grote verontwaardiging gewekt. Men spreekt van een gerechtelijke moord. En in Algerije zelf is de stemming onder de Fransen gela den, evenals in 1958, toen eveneens Franse gevangenen werden geëxe cuteerd. De toen ontstane spanning leidde tot de machtsgreep van 13 mei en het ontstaan van de Vijfde Republiek. In de Franse hoofdstad neemt men algemeen aan, dat door deze daad van de FLN het aanbod van De Gaulle voor ,,een vrede der dapperen" is komen te vervallen. Dmdat deze executie in feite een wraakneming is voor de terecht stelling van Algerijnen. Dr. ir. G. de Bakker directeur tuinbouw Bij K.b. is dr. ir. G. de Bakker be noemd tot directeur van de Tuinbouw. Dr. ir. Gerrit de Bakker werd op 14 februari 1915 te Rotterdam geboren. Hij doorliep het gymnasium en studeerde vervolgens aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, waar hij in 1941 de in genieurstitel behaalde. Na de tweede wereldoorlog, toen er vooral in Zeeland zeer veel moest wor den hersteld en opgebouwd, heeft dr. De Bakker een belangrijk aandeel gehad in het agrarisch herstel. Van 1946 tot 1948 was hU hoofd van de wetenschappelijke afdeling van de Rijksdienst voor Land- bouwherstel en in deze functie had hij de leiding bij de onderzoekingen en het herstel van de schade die het zoute wa ter had aangericht. De FAO maakte van 1952 tot 1957 van zijn diensten gebruik ter ondersteuning van de werkzaamheden van de FAO subcommission on agricultural research in Europe, die gericht zijn op een betere coördinatie van het landbouwkundig on derzoek in West-Europa. Gedurende de laatste jaren stond dr. De Bakker de onlangs overleden direc teur van de Tuinbouw, ir. F. W. Honig bij als plaatsvervangend directeur. In die functie hadden vooral de meer eco nomische aspecten van de ontwikke- lings- en vestigingsproblemen zijn be langstelling. Vanochtend was alles rustig in Katanga Hedenochtend, na de aankomst op gis teren van Hammarskjold en de Zweedse troepen, was in Elisabethstad, de hoofd stad van Katanga, alles rustig. Ieder een was op zijn werk. In Europese krin gen heerste een sfeer van vertrouwen. Men raakte reeds gewend aan de aan wezigheid van de „blauwhelmen", zoals de manschappen van de VN-troepen worden genoemd. Een dertigtal jongeren van de Baloe- bakat, een der oppositiepartijen, die zich naar het centrum van de stad wilden begeven om daar te betogen voor vrij lating van Victor Manza, werd door de politie in een auto opgebracht naar een militaire post. Manza werd vrijdag ge arresteerd toen hij bij de aankomst van Hammarskjold demonstreerde. SIAMEES KONINGSPAAR KOMT 24. 25 EN 26 OKT. (Van onze Haagse correspondent) Naar wij vernemen, zijn de data waar- o phet Thailands koningspaar een drie daags statiebezoek aan ons land brengt, 24, 25 en 26 oktober a.s. Het officiële programma is nog niet geheel samenge steld. Over een en ander zijn nog be sprekingen gaande. De Koning en de Koningin van Siam vertoeven al enige tijd in Europa. Zij hebben o.m. Engeland bezocht. nog bijkomen, dan zal het des te gemak- keiijker zijn om op den duur een ge zamenlijke brief te schrijven aan Beste j Nikita. Tenzij Kroesjtsjef dan van het toneel zal zijn verdwenen. Maar dan is het Beste Sasja. iija of PjotrHeus, Juliette Greco maakt een oefen- Jif1 JEl ritje op het paard, waarmee zij bin- noeglljker zijn dan men wel eens rA, J denkt! 1 nenkort in Afrika zal rijden voor VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 14.15 V. d. Jeugd. 14.50 Jongens koor. 15.05 Ruimte voor vrijetijdsbeste ding, lezing (2). 15.20 Omr.ork. en solist. 16.00 Boekbespr. 16.20 Versierde vakantie- tips. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Piano-soli. 18.30 Muziekkiosk. 19.00 Kunstact. VP RO: 19.30 Binnen en bulten de grenzen, lezing. 19.40 Christus, zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, le zing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Dansmuz. 20.40 Gevar. muz. 21.25 Soc. comm. 21.40 Licht progr. 22.05 Sportnws. 22.30 Nws. 22.40 Zang met interviews. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 ni. KRO: 14.00 Mannenkoor. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Gram. 15.30 V. d. Jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Gram. 16.50 We- reldkamp. wielrennen 1960. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Gram. 18.05 Journalistiek weelcoverz. 18.15 Noordholl. Philharm. Or kest en koorzang. 18.50 Wereldkamp. wielrennen 1960. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.30 Omr.ork. 20.20 Licht baken, lezing. 20.30 Cabaretprogr. 21.00 Gram. 21.10 De beer en de aap, hoorsp. 21.45 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong - oud - eeuwig, gesprekken. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 12.45-14.00 en 16.30-18.30 Rep. wereldkamp. wielrennen 1960. Om 17.00- 17.30 NCRV: Klnderprogr. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV20.20 Disney- land-fllm. 21.05 Baskische folklore. 21.25 Gev^r. progr. 22.10 Dagsluiting. VOOR ZONDAG 14 AUGUSTUS. Hilversum I (402 111.). VARA.: 8.00 Nws. en postdulvenber. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. VPRO 10.00 V. d. Jeugd. IKOR 10 30 Kerkdienst. 11.30 Vragenbeantw. VPRO.: 11.45 Ber. uit de kerken. AVRO.: 12.00 Lichte muz. 12.30 Wereldkampioen schappen wielrennen I960. 12.95 Orgel en piano. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13 07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.20 Radio-Filharm. ork. 15.25 Film- praatje. 15.40 Kinderkoor. 16.00 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VPRO.: 17.00 Ra dioportret. 17.15 Een predikant kijkt naar Canada, lezing. VARA.: 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Nws.. sportultsl. en sportlourn. 1830 Amusmuz. 18.55 V. d. vakantiegan gers. 19.30 Cabaret. AVRO.: 20 00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Voordr. 20.50 Gram. 21.45 Journ. 22.00 Lichte muz 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.45 Gram. 23.15 New York Calling. 23.20 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum II (298 m.). NCRV.: 8.00 Nws. en weeroverz. 8.15 Orgelrecital. 8.30 Morgenwijding. KRO.: 9.30 Nws. en postdulvenber. 9.45 Gram. 9.55 Inleiding Hoogmis, 10.00 PI. Hoogmis. 1150 Gram. 12.00 Klassieke en moderne meesterwerken. 12.30 Gram. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.06 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 Gram. 14.00 Rotterdams Fil- harm. ork. 14.35 Gram. 15.00 De vliegende Hollander, lezing. 15.10 Gram. 16.00 Gram. 16.15 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 V. d. Jeugd. 17.15 Y. M. C. A.-Wereldcon ferentie, rep. 18.00 Het geladen schip, lezing. 1830 Oecumenische werkkampen in Nederland. NORV.: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Jeugdkoren. 19.30 Y.M.CA.- Wereldoonferentie. rep. KRO.: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.45 U bent toch ook van de party?, lezing 20.55 Gram 21.35 Voordr. §2.05 Gram. 22 25 Boekbespr. 22.30 Nws. 2 40 Avondgebed. 22.55 Gram. 23.5524.00 Nws. Radio Bloemendaal 9.30 uur ds. A. O. Poppe te Naarden; 11 uur ds. G. van Duinen te Wassenaar op 7-8-1960 7.30 uur nam.; 2.45 uur bandopname kinderdienst, 3.30 ds. A. O. Poppe. TELEVISIEPROGRAMMA. AVRO. KRO. VARA en VPRO: 12.06— 12.30 Werel'damp. wielrennen 1960. IKOR: 14.30 Documentair progr. 14.45 Eurovisie: Plechtige intocht in St. Giles' Cathedral te Edinburgh. 15.00 Dankdienst 1. d. St. Giles' Cathedral. AVRO. KRO, VARA en VPRO: 16 15—17.30 Rechtstr. rep. v. d. Sachsenrlng; wegwedstr. VARA.: 20.00 Fei ten van vandaag, 20.15 Claudia en haar gezin. TV-comeaie. 21.15 Vragenbeantw. AVRO, KRO, VARA en VPRO: 22.00 Sport- act, Agenda Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. MAANDAG Speeltuin Rondom de Watertorenpro- paganda-avond met K. en G. 7 uur nam. WOENSDAG Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 u. nam. opnamen voor de film ble". ■Big gam- BIOSCOPEN Trianon: „De kampioen-melkboer". A.l.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De geheime brigade" (14 Jaar). Werkd.: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus: „Anna Karenina". Casino: „Het West-Berlijn mysterie" (18 Jaar). Werkd.: 7 en 9.15 uur; zondag: 4.45, 7 en 9.15 uur. 'sMiddags: „Tijd voor teenagers". 2.30 uur (A.l.). Lldo: „Verraad op bevel" (14 Jaar). Werk dagen: 7 en 9.15 uur; zondag: 7 en 9.15 uur. 's Middags: „Doornroosje" (A.l.) 2.30 en 4.45 uur. Luxor: „Naar het middelpunt der aarde" (14 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „De inspecteur generaal" (A.l.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar: Vrijdag (8 uur), zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „Pa rachutisten" (A.l.). Maandag, dinsdag en woensdag 8 uur „Münchnausen in Afrika". (A.l.). Donderdag 2.30 en 8 uur „De slag om Arnhem". (14 Jaar). Van vrijdag t/m. woensdag „Vlaskop Smiley" (A.l.) 2.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Hortus Botanicus: Tentoonstelling ne- dendaagse Nederlandse beeldhouwkunst HllKsmuseuii) Geologie en Mineralogie 9 d WerfparK l Tentoonstelling geolo gie van Nederland (Jd werKdagen van 10 12 en i 4 Zon en 'eestrtaepn l 4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling over Ruanda en ürundl i tot I16 oktober) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Zeg het met bloemen ln het Chinees" (Tot 31 oktober). Uakennai verzameling dr A Weicker Werkdagen 10-17 uur: zondags 13 17 uur (Tot 29 agustusi i Lakennal Tentoonstelling van werken uit Leldse School (tot half september) ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN. Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Van Bockel. tel. 22601, Veldhuvsen. tel. 20617, Van Wingerden, tel. 30791, 's Gra- vesande, tel. 31919, De Jong. tel. 32877. Te Leiden is geopend: Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313 en Haven-Apo theek. Haven 18, tel. 20085. De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmina- park 8. tel 26274 is 's zondags geopend van 12-13 en 's avonds na 18 uur. BH geen gehoor hy uw huisarts of spe cialist (of diens waarnemers) bel op: dokterstelefoon 22222. Engeland, BBC Home Service (330 m.) 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Vragenbeantw. 13.40 Spreek woorden en gram. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Ork.conc. (Om 15.13 Lezing). 16.15 The Brains Trust. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika 19.45 Godsd. progr. 20.25 Llefdadlgh. op roep. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.1» Plak boek 1946. 22.15 Ork.oonc. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. en weerber. 23.0523.36 Ka mermuziek. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 m.). 12.00 Verz.progr. 13.15 Gevar. progr. 13.45 Hoorsp. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Filmprogr. 15.30 Gevar. muz. 16.30 Hoor spel. 17.00 Interviews en gram. 17.58 In termezzo. 18.00 Liedjes. 18.30 Hersengym. 19.00 Hoorsp. 19.30 Nws. 19.35 Verz.progr. 20.30 Samenzang. 21.00 Lichte muz. 21.45 Popul. muz. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.30 Lichte muz. 23 50 Avondgebeden. 23.55 24.00 Nwa. Nordwest-Deutscher Rundfunk (309 m.). 12.00 Amusmuz. 13.00 Nws. 13.10 Amus. muz. 14.30 Baromuz. 15.00 Gevar. muz. 16.30 Lichte muz. 17.00 Vocaal kwart, en lnstrum. ens. 18.15 Ork.conc. 19.00 Nws. 19.30 Festival v. Salzburg 1960: Don Gio vanni, opera, 22.15 Nws. 22.55 Dansmuz. 23.30 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.06 Jazz muziek. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3 (280 en 235 m.). 12 00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.35 Festi val v. Sarlat. 15.45 Die Flederanaue, ope rette. 17.27 Gram. 18.00 Ork.conc. 19.40 Lichte muz. 20.15 Werken v. hedendaagse Franse componisten. 22.24 Gram. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.52—24.00 Weerber. en nws. Brussel (324 en 484 in.). 324 m.: 12.00 Gram. 12.15 Amus.muz. (Om 12.30 Weerber.) 13.00 Nws. 13.10 Rep. wereldamipioensch. wielrennen. 13.15 V. d. sold. 14.00 Gram. (Om 15.15 Rep. wereld- amploensch. wielrennen). 15.30 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Sport en nw». 17.05 Gram. 18.00 Pianospel en kamer muziek. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nwa. 19 30 Amusmuz. 20.00 Hoorsp. 20.35 Amus. muz. 21.00 Operamuz. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.0524.00 Gevar. muziek. 484 m.: 12.20 Lichte miuz. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 14.45 Liohite muz. 15.30 Verz.progr. (verv.) 17.00 Nws. 17.35 Idem 18.10 Kamermxiz. 19.30 Nws. 20.00 Mon sieur Beaucaire. operette. 22.55 Nws. 23.00 Dansmuz. 23.55 Nwa. VOOR MAANDAG 15 AUGU8TUS Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 V. d. kind. 8.40 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.35 Waterst. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 11.00 Gram. 11.45 Voordr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor ons platteland, praatje. 12.43 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 15.30 Proef werk rekenen, hoorsp. 16.45 Holland Fes tival 1960: Koor en lnstrum. ena. 17.15 Gram. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pol. praatje. 18.25 Nieuwe gram. 19.00 Lichte muz. 19.30 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Festival v. Salzburg: Der Rosenkavalier. opera. (I. d. pauze: 22.30-22.45: Nws., beursber. v.New York en SOS-ber.) 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.25 Voordr. 11.55 Planore cital. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Liohte muz. 13.35 Gram. 13.55 Kamerork. en so list. 14.30 Gevar. progr. 15.45 Gram. 16.00 Bhbeloverdenking. 16.30 Vokaal-ens. 16.45 Gram. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 Gram. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Muziekbeoefening ln Suriname en de Nederlandse Antillen, door M. D. Thijs. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.20 Je moet zelf kiezen, hoorsp. 21.15 Holland Festival 1960: Nederl. kamerkoor. 22.00 Jaarlijks beraad, lezing. 22.10 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22 40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Gram. m. comm. 23 30 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e l(jn van 18-20 uur) I. Darius Mllhaud Concert voor cello en ork. nr. 1 Nonchalant. Grave. Joyeux. Ja nos Starker, cello. Philharmonia Orkest olvWalter Süsskind. II. Arthur Honegger Symphonie nr. 5 (Di tre re). Grave. Allegretto - Adagio - i Allegretto. Allegro moderato. Orchestra des Concerts Lamoreux olv. Igor Marke- j vitch. i III. Jean Frangaix. oncertino voor pla no en orkest. Presto leggiero. Lento. Alle gretto. Rondo: Allegretto vivo. Margrit 1 Weber, piano. Symphonie Orkest van de I Berlljnse Radio olv. Frenc Frlcsay. 1 IV. Edouard Lalo. Symphonie Espagnole I voor viool en orkest in d kl. t. op. 21. Al- I legro non troppo. Scherzando. Allegro molto. Intermezzo. Allegretto non troppo. Andante. Rondo. Allegro. Bronislav Gim- pel. viool. Philharmonische Orkest van München olv. Fritz Rieger. V. Hector Berlioz „Harold en Italië" I op. 16. Harold in de bergen. Mars 1 van de pelgrims, die hun avondge bed zingen. Serenade van een bergbewo ner ln de Abruzzen aan zijn geliefde. Ban ket van de rovers. Philharmonisch Orkest van Berlijn olv. Igor Markevitch. (Altviool solo: Heinz Klrchner). BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Lezing. 14.00 Lichte muz. 15.00 Hoorsp. 16.30 Canadese volks liederen. 16.45 Progr. v .d. oudere luister aars. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18 00 Nws 18.15 In the South-East. 19.00 Klank beeld. 19.30 Henry Wood Promenade-conc. Philharm. Ork. en solist. 20.55 Intermezzo 21.00 Nws. 21.15 Promenade-conc. (verv.) 22.00 Hoorsp. 23.00 Nws. en weerber. 23.06 —23.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Gevar. progr. 13.30 Nws. en cricket- uitsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 V. d. kind. 14.00 Voordr. 14.15 Operamuz. (Om 14.30 Nws15.00 Gevar. muz. 15.15 Gevar. progr. (Om 15.30 Nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitsl. races en gevar. muz. 17.30 Nws. en orgelspel. 18.00 Gram. (Om 18.29 Weer ber.. nws. en act.) 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.30 Nws. en waar verhaal. 21.00 Gram. (Om 21.30 Nws.) 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. (Om 23.30 Nws.) 23.55-24.0 Nws. Norilwestdeutseher Rundfunk, 309 m. 12 00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 16.05 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.45 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.30 Gevar. progr. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Amus muz. 23.30 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Operette- en filmmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muziek. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 en 13.05 Gram. 13.55 Gram. 14.00 Festival v. moderne muz. 15.30 Orgelconc. 16.00 Gram. 18.07 Kamer- muz. 19.21 Festival v. Bayreuth: Die Wal- küre. opera. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 in. 324 in.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Festival v. Bayreuth 1960: Parsifal, gewijd feestspel. 16.05 Gram. 16.15 Gram. 16.30 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.05 Gevar. muz. 18.00 Kamermuz. 18.30 Godsd. half uur. 19.00 Nws. 19.30 Rijnliederen. 20.00 Pianospel. 20.15 Parsifal (verv.) 21.50 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Volksmuz. 22.30 Parsifal (verv.) 24.00-24.05 Nws. 484 in.: 12.00 Lichte muz. 12.52 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Kamermuz. 15.15 Gram. 15.30 Gram. 16.00 Gevar. muz. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.15 Koorzang. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.45 Lichte muz. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2