Volop werk vergroot liet nationale inkomen met 50 miljoen per maand „Ik vind Heineken het lekkerste bier dat er bestaat...!" „Dat vind |e niet, dat zo...!'V fleinefcerv }Ieconi stoot kogel 18.82 meter UVS comb. - Excetsior-P BELASTINGVERLAGING IN HET VERSCHIET Gebrek aan arbeidskrachten zal dwingen tot geduld en beheersing Dpg*"' icht 1 maart 1860 Vrijdag 12 augustus 1960 Derde blad no. 30123 Er bestaat alle Jeans dat niet de En- Üsman Arthur Rowe maar de Itar pan Silvano Meconi als de nieuwe Lrffpese recordhouder kogelstoten op t lijsten zal worden bijgeschreven. De Engelse atletiekbond is namelijk pos op de smid uit Barnsley, Arthur Me, omdat hij twee weken geleden jet deelnam aan de landenwedstrijd Ijoot-BrittanniëFrankrijk, maar wél in het mijnwerkersstadje een wedstrijd, die niet of- I bij de Engelse bond was aange- Rowe stootte in Mansfield de pgel 18.92 meter ver, hetgeen een Ejito Europees record betékende. Het Htse verbond zal deze recordverbe- Wn<j echter niet bij de 1AAF voordra- L Arthur Rowe is tevens nog niet for de Britse Olympische ploeg aan- Ljezen en hij zal zaterdag a.s. in Men moeten bewijzen of hij fit ge- Cis. donderdagmiddag Jcwam de Italiaan \oano Meconi in het Jdeine plaatsje ;hio bij het kogelstoten tot 18.82 me- ir; een prestatie, die aan alle regie- Men voldeed, want de kogel was ifs 10 gram te zwaar. Nu is het dus Mélijk dat Meconi de nieuwe Euro- he recordhouder zal zijn, ofschoon tie» centimeter minder stootte dan jftwr Rowe. Misschien zijn de Engelse Uctieheren inmiddels zo geschrokken m de verrichting van de Italiaan, dat j aan de recordstoot van Rowe als- 10 hun goedkeuring zullen hechten. MOTORSPORT Nederlanders naar motorzesdaagse Zeventien Nederlanders twee Vaas- ims, vier reserves en vyf individuele flers zullen deelnemen aan de inter zonale motorzesdaagse, die van landag 19 tot en met zaterdag 24 sep- Bber, met Bad Aussee (Oostenrijk) als ktrale startplaats, wordt gehouden. )e beide Vaas-teams, die zullen deel- men aan de strijd om de Zilveren ps, zijn als volgt samengesteld k-team: Jan van der Hoek (Amster- tn) met Maico 250, Simon Schram (blvega) met Maico 300, Frits Selling «sterdam) met Greeves 250 en Rob Btog (Amsterdam) met Greeves 250. B-team: Ton Bakker (Wassenaar) tt CZ 175, Jan van Dobben (Zwam- erdam) met Jawa 250, Jan Markus tasterdam) met Maico 250 en Dick Sier (Holte) met CZ 175. ZWEMMEN Nationale vijfkamp in De Zijl het weer er op het ogenblik Inig toe lokt om te water te gaan, zal kdag a.s. in de zweminrichting „De 1 vry groot aantal zwemmers en rs daartoe besluiten. Die dag ert de Zwemvereniging „De n nationale vijfkamp waaraan de volgende verenigingen zal wor- ideelgenomen: DVZ uit Den Haag. C uit Leiden (invaller voor de Zwem- niging Aegir uit Eindhoven, die ver- éi is te komen), RZ en PC uit Rot an, VZC uit Vlaardingen en de or ator van de vijfkamp De Zijl. zullen twee bekers betwist worden, elijk de Sleutelstadbeker die vorig gewonnen werd door De Zijl, waar- e deze ploeg beslag legde op de lede plaats in de rangschikking en de n Veggelzuil", bestemd voor de g, die het beste uit de bus komt. zuil werd vorig jaar gewonnen door ilaardingse Zwemclub. k is een puntenstelsel ingevoerd dat rekking heeft op de volgende te ver- mmen afstanden: m. rug-, school-, vlinder en vrije slag rdames; 100 meter rug-, vlinder- en e slag alsmede 200 meter schoolslag r heren; 50 meter rug-, school- en e slag voor meisjes en jongens. Te- s zullen er estafettes verzwommen den: wisselslag 4x50 meter voor da- i en heren, en vrye slag 5 x 50 meter r dames en heren. I met al een uitgebreid programma te 14 uur aanvangt. IN HET WATER et uit polotoemooi, dat de LZC gis mond uit Poelmeer organiseerde, is etteriyke zin in het water gevallen, weer lokte zo weinig tot spelen, dat oten werd slechts 2 wedstrijden te pelen. LZC speelde tegen Aegir Ant- pen en won met 20; WZC Woer- tegen Blau Weisz (Boohum, welke Ite ploeg aan het langste eind trok DUIVENSPORT [V. „Columba" Wedvlucht met te duiven vanaf Tergnier (2.90.778 I. In concours 137 vogels. Gelost 6.45 Aankomst le duif 11.25.55 uur. Hag: J. Kukler 1, 4, 5 en 9 K. Boekee H; R. de Graaf 3 en 8; A. van ion 7 en 10. Joefl Besoen president van Zuid-Korea twee Kamers van het Zuidko- «66 parlement hebben Joen Bosoen «en tot president van de republiek, de 259 stemmen werden er 208 op Bosoen uitgebracht, nieuwe president zei hedenochtend erslaggevers dat hij van plan is zo dig mogelijk, na overleg met de lei- 'an alle fracties, een minister-pre- Jt aan te wijzen. zei voorts onpartijdig jegens alle eke partijen te zullen optreden en de Democratische partij te zullen in. rwacht wordt dat de nieuwe presi- die morgen in zijn ambt wordt be id, de Democratische leider Kim on als minister-president zal aan- nieuwe president is in 1896 gebo- Gedurende de Japanse heerschappij hij zich van samenwerking met de nners onthouden. Na de bevrijding 45 was hij adviseur van de Ameri- se bezettingsautoriteiten en leidde en dagblad. Oud-president Syngman benoemde hem in 1948 tot burge ter van Seoel en in latere jaren .hij achtereenvolgens minister van Pel en voorzitter van het Rode Na de Koreaanse oorlog is hij als Vertegenwoordiger zes jaar in de ®tle geweest tegen Syngman Rhee. 9839J&J' SHS met Heijmans tegen LFC Naar wij van de zijde van LFC ver nemen komt de eerstedivisie-club SHS zondagmiddag voor de strijd om de KNVB-beker als volgt uit: Doel: Eype; achter: v. d. Broek (ex- VUC) en De Lange; midden: Zuidgeest, Van Galen, A. de Wit; voor: v. Wouw (ex-RVC), Valkenhof, H. Heijmans, Eek- hardt en Eversdijk. De Kanaries brengen het volgende elf tal in het veld: Van Leeuwen, Bruggeling (ex-Alphen), G. Nachtegeller, W. Siera, L. de Jong, A. Slingerlandt, Rietkerken (ex-UVS), G. v. d. Heijden, H. Sira, P. de Jong (ex- Feijenoord) en W. Nachtegeller. Maandagavond a.s. (aanvang 7.30 uur) speelt Ter Leede te Sassenheim een vriendschappelijke wedstrijd tegen een VSV-combinatie. Een UVS-combinatie speelt morgen middag op het terrein Wassenaarse Weg een oefenwedstrijd tegen Excelsior P. De combinatie is als volgt samengesteld: v. Putten, Koenen, v. d. Kaa.v. De Zwaan, Hak, De Hoed, Zoete, K. v. Leeuwen. Maaskant, Rem en Regeer. Aanvang 4.15 uur. Judoclub Eendracht In Haarlem zijn onze stadgenoten C. J. de Jong, A. C. v. d. Laan, J. Borst, R. Klinkenberg geslaagd voor examen judo 5e Kyu (gele band) en H. Meijer voor 4e Kyu (oranje band). Het examen werd afgenomen door dr. G. F. M. Schutte (5e Dan). Advertentie ZATERDAGMIDDAG A.S. Aanvang 16.15 uur. Alle rangen 50 cent. Nederlands cricketteam tegen Free Forresters (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen is het Nederlandse cricketelftal, dat aan het eind van deze maand tegen het Engelse touringteam „The Free Forresters" zal spelen, als volgt samengesteldOnstein, Bijleveld, Bouwman (allen Rood en Wit), Colthoff, Van Arkel, Van Staay, Vriens (allen HCC), Wally van Weelde (VOC» en Stolk (Hermes DVS). De laatste fun geert als captain van het Nederlandse team. De elfde speler zal nog worden aangewezen. SPORTSPLINTERS De Amsterdammer M. J. Jansen, lid van de algemene vergadering van 't betaalde voetbal, is bij enkele kandi daatstelling gekozen tot lid van het sec- tiebestuur van het betaalde voetbal van de K.N.V.B. Deze verkiezing was nood zakelijk, doordat de heer E. M. Joosten onlangs zijn betuursfuncties in de K.N. V.B. heeft neergelegd. De oud-wereldrecordhoudster op de rugslag Ria van Velsen (ZIAN) zal in Rome kunnen starten. De Haagse zwem ster, die het afgelopen weekeinde niet aan de nationale zwemkampioenschap- pen te Apeldoorn heeft kunnen deelne men, is een niersteentje kwijtgeraakt, zy zal binnen enkele dagen de training hervatten. Een record-aantal van bijna 200 deelneemsters uit twaalf landen zal uit komen op de Europese damesroeikampi- oenschappen. die vandaag te Willesden beginnen. Rusland, Hongarije, Oost- Duitsland en Groot-Brittannië zullen op alle vijf nummers skiff, double sculls, quadruple sculls, ongestuurde vier en acht vertegenwoordigd zijn. Sparta heeft gisteravond op Spangen voor ongeveer 6.000 toeschouwers een nederlaag geleden tegen de Engelse tweede divisieclub Sheffield United. De Engelsen wonnen met 5-3. By de rust leidde Sheffield zelfs met 5-0. ATLETIEK Regionale wedstrijden van De Bataven Zondag 28 augustus a.s. organiseert de K.A.V. „De Bataven" haar jaarlyks re gionale atletiekwedstryden. Dit jaar prykt op het programma o.a. een invita tie-nummer polsstokhoogspringen en een nationale koppelrace over 3000 meter. Voor het nummer polsstokhoogspringen zijn de zeS beste springers van Neder land uitgenodigd. Lieneke Majolee completeert Olympische turnploeg Het bestuur van het Koninklyk Ne derlands Gymnastiekverbond heeft Lie neke Majolee als zesde turnster voor Rome aan het NOC voorgedragen. Lieneke Majolee (Heilo) zal dus met Nel Fritz, Bep Ipenburg-Drommel, Ria Meyburg, Ria van Velsen en Nel Wam- bach ons land bij de Olympische tum- wedstryden vertegenwoordigen. RUSSISCH-INDONESISCHE REACTOR BIJ DJAKARTA? In 1961 zal in Indonesië naby Dja karta worden begonnen met de bouw van een atoomreactor, met technische hulp van Rusland, aldus „Antara". prof. Siwabessy, directeur van de In donesische raad voor atoomenergie zou hebben meegedeeld, dat de reac tor er een zou zijn van tussen 1000 en 2000 kilowatt en 5 miljoen Ameri kaanse dollars zou kosten. Zij zou binnen drie of vier jaar zijn voltooid. Prof. Siwabessy deelde voorts mede, dat bijzonderheden over het project na een bezoek van hem aan Rusland zul len worden bekend gemaakt en dat de reactor zal worden gebouwd volgens de bestaande Russisch-Indonesische han dels-, technische kredietovereenkomst. Volgens prof. Siwabessy zal te Djocja- karta ook een laboratorium worden ge bouwd voor onderzoekingen op atoom gebied. waartoe Russische atoomdeskun digen zullen worden aangezocht voor de opleiding van personeel. (Van onze parlementaire redacteur) Het is voor Nederland-als-geheel een verheugend teken van nationale welvaart, dat er thans moeilijkheden zijn met het werven van voldoende arbeidskrachten. Met de volledige werkgelegenheid wordt het nationale inkomen waarin het aandeel van de loontrekkenden stijgt, tot de uiterste mogelijkheid vergroot. Minister De Pous heeft in februari j.l. in de Eerste Kamer verteld, dat één procent werkloosheid, één procent ongebruikt liggen van de produktiekracht, over een jaar gerekend voor ons land een verlies betekent van driehonderd miljoen gulden. Het omgekeerde betekent driehonderd miljoen winst. Omdat de werkloosheid thans ongeveer twee procent minder be draagt dan nog als „normaal" wordt beschouwd, kan men dus zeggen, dat met de maximale bedrijvigheid van thans, ons land per jaar zes honderd miljoen gulden per jaar „extra" verdient of vijftien miljoen per maand. Het is de moeite waard door zelfbeheersing en een verstandig beleid deze toestand zo lang mogelijk te laten voortduren zonder verstoring van het economische evenwicht. Dat is ook voor de ontwikkeling van de noordelijke provincies van enorm belang. geld te lenen. De rente liep op van vier tot zes procent. De kapitaalmarkt raak te uitgeput. De zaak was in 1957 volle dig vastgelopen. Bestedingsbeperking was het bittere geneesmiddel. Thans beter De economische toestand en de voor uitzichten zyn thans echter veel gunsti ger. Er is wel een tekort aan arbeids krachten, maar er is geen tekort op de betalingsbalans. De loonsverhogingen zijn binnen de economische perken ge bleven. Het indexcyfer van de kosten van levensonderhoud is niet gestegen. Er is geen schaarste op de kapitaal markt. De rente bedraagt niet veel meer dan vier procent. De leningen van de Nog geen dreiging bestedingsbeperking Bij velen leeft de vrees dat het gebrek aan arbeidskrachten alweer het eerste verschijnsel is van een ontwikkeling naar een nieuwe bestedingsbeperking. De overbesteding, die in 1957 noopte tot het afremmen van de wel vaar tsgolf, was im mers ook begonnen met spanningen op de arbeidsmarkt, net als nu. Door de volledige werkgelegenheid en de onder invloed daarvan (te) sterk gestegen lo nen, namen de binnenlandse consump tieve bestedingen ook sterk toe. De ex port verminderde, omdat gemakkelijke afzet in het binnenland mogelijk was en de invoer werd integendeel groter om aan de gestegen vraag (ook naar ver scheidenheid van artikelen) te kunnen voldoen. Tezamen met de snelle sty ging van de investeringen (omdat de afzet mogelijkheden zo gunstig waren), die ook leidden tot vergroting van de in voer, ontstonden toenemende tekorten op de betalingsbalans. Nederland kocht meer in het buitenland dan het met ex port kon Letalen. De waarde van de gul den kwam in gevaar. De prijzen stegen. Het publiek bleef haastig kopen. Door de gunstige afzetmogelykheden groeide de vraag naar kapitaal om on dernemingen te moderniseren en uit te breiden en nieuwe fabrieken op te zet ten. De gemeenten moesten zich daar bij aanpassen met uitbreiding van ener gievoorzieningen, wegen, bruggen, via ducten, woningbouw enz. Op grote schaal moesten ook de gemeente., proberen gemeenten heeft de regering nog onder controle. In 1956 liepen onder invloed van de prijssty gingen de spaartegoeden terug. Er wordt thans van het verhoog de inkomen meer gespaard. Er zyn geen verschijnselen van overbesteding. Na tuurlijk blijft waakzaamheid geboden. Met de particuliere banken heeft de re gering kortgeleden een overeenkomst ge troffen over beperking van de investe ringskredieten indien dat eventueel no dig zou zyn om het economisch even wicht te handhaven. De huidige situatie is overeenkomstig de verwachtingen, die minister De Pous (Economische Zaken) eind vorig jaar ten aanzien van 1960 had uitgesproken. De toestand is zelfs nog iets gunstiger dan hy had verwacht. De verwachting was, dat door de loonsverhogingen en de toeneming van de investeringen het overschot op de be talingsbalans, dat over 1959 ongeveer 1800 miljoen gulden bedroeg, over 1960 zou dalen tot 700 miljoen en dat dan in 1961, als de dalende lyn zich zou voortzetten, moeiiykheden zouden ont staan. Er zouden dan tydig tevoren maatregelen ter beperking van de be stedingen moeten worden getroffen. Het blykt echter, dat de daling van het over schot op de betalingsbalans minder snel gaat dan was verwacht. Het moet al heel vreemd lopen als het overschot op de be talingsbalans over 1960 niet boven de 1000 miljoen blyft. De verwachting was, dat de opgaande lyn van de economische bedryvigheid en de dalende lijn van het overschot op de betalingsbalans, elkaar tegen het einde van 1960 zouden kruisen. De economen menen nu dat het moment van de krui sing wel een half jaar naar de toekomst is verschoven. Indien minder zou zijn uitgevoerd, zou het mogelijk natuurlyk eerder zyn opgetreden. Dit illustreert weer eens het belang van de export. Doordat ook in de omringende landen gebrek aan arbeidskrachten heerst, is onze export op peil kunnen blyven, mede door de verlaging van de invoerrechten in de EEG en de verruiming van de con tingenten. Onze binnenlandse produk- tencapaciteit is groter gebleken dan was verwacht. De investeringen in de tyd van de overbestedingen hebben dit jaar ten volle de kans gekregen hun vruch ten af te werpen. De grotere binnen landse vraag is aardig opgevangen. Belastingverlaging Algemeen wordt met de huidige wel vaart in september, op Prinsjesdag, een wetsontwerp van de regering verwacht tot verlaging van de loon- en in komstenbelasting met ingang van 1 ja nuari 1961. Dat vergroot de koopkracht. Het eventuele voorstel tot verlaging van de loon- en inkomstenbelasting zal ech ter gepaard gaan met voorstellen om het sparen aantrekkelyker te maken, ook bij uitkeringen-ineens als aandeel in de winst. Dat zal er toe bijdragen de con sumptieve bestedingen te beperken in overeenstemming met de groei van de produktie. De overbesteding in 1956 is voor een belangryk deel mede veroorzaakt door de uitkering-ineens van drie procer> van het loon, waardoor 1000 miljoen ex tra ineens werden besteed. Van een ex traatje wil men nu eenmaal direct ge noegen beleven. Als de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting in totaal 225 miljoen bedraagt is het al veel. En wat men wekeiyks of maandeiyks min der aan belasting betaalt, is geen reden voor dolle aankopen, die het gevaar van overbesteding inhouden. Toch neemt de koopkracht toe. Men zou kunnen denken, dat fabrikanten daarin aanleiding zouden kunnen vin den hun produktie nog wat uit te brei den en dat daardoor de investeringen weer zullen toenemen. De ondernemers weten echter dat het moeilyk is meer arbeidskrachten te werven. Dat houdt de investeringen ook beperkt tot de noodzakelyke. natuurlijke groei. En achter de deur staat de stok van de kre dietbeperking. Nieuwe investeringen zullen meer wor den gericht op de besparing van ar- Angstig avontuur tijdens naclitzeilen Speciale berichtgeving Vier Duitse vakantiegangers, die te Heeg (Fr.) verbleven, en na afloop van een feestje, dat ter ere van hen was gegeven, de genoegens van het z.g. „nachtzeilen" wilden meemaken, heb ben enkele angstige uren beleefd. Hun zeilboot sloeg tijdens een plotseling op komende storm om, waardoor zy in het wildkolkende water terecht kwamen. Dat hierby geen mensenlevens te be treuren zijn, hebben de jongens te dan ken aan het feit, dat zij in hun zeil boot, waarin zy ook sliepen, opgeblazen luchtbedden meevoerden. Drie van de jongens wisten zich enkele uren boven water te houden, terwyl het water te keer ging, het hemelvuur niet van de lucht was en de regen met emmers vol neerviel. De vierde jongen, die goed kon zwemmen, wist vry spoedig de walkant te bereiken en in het pikkedonker een boer te vinden, die hij gelukkig duidelyk kon maken, in welk groot gevaar zyn vrienden verkeerden. De boer waar schuwde telefonisch de wachtmeester eersteklasse der Rykspolitie, de heer S. Tigchelaar, die zich met een motorvlet naar de plaats des onheils begaf. Intus sen was er reeds ruim een uur verstre ken. Halverwege passeerde men een tweede boot met Duitse toeristen. Deze hadden de drie jongens gevonden en aan boord genomen. De „nachtzeilers", die verkleumd en uitgeput waren, wer den bij een boer ondergebracht. Zy had den geen nadelige gevolgen van hun avontuur ondervonden. De mening in Heeg is, dat de knapen er goed zyn af gekomen. Het Hegermeer kan by zwaar weer raar te keer gaan, zo zelfs, dat ook een geoefend zwemmer in grote moei iykheden gebracht kan worden. Hardnekkig De politie van de Westduitse staat Hessen heeft de afgelopen dagen twee by zonder volhardende verkeersovertre- ders gevat. De eerste was een man, wiens rijbewys reeds in 1941 werd ingetrokken wegens byziendheid, de tweede een be roepschauffeur, die twaalf jaar lang zware vrachtwagens bestuurde, zonder ooit een rijbewijs te hebben gehad! De eerste leverde, na te zyn afge keurd, eenvoudig zyn rybewys niet in en reed negentien jaar zonder ooit een on geluk te hebben veroorzaakt. De tweede slaagde erin zich als chauffeur te laten aannemen op de bewering, dat hy vroe ger een militair rybewys heeft gehad. Zijn zwendel kwam aan het licht ten gevolge van een ongeluk, waarby hy was betrokken. beidskrachten, op een automatisch wer kend produktieproces, ter verhoging van het nationale welvaartspeil. Voor zulke „diepte-investeringen" is veel meer ka pitaal nodig, dan voor normale investe ringen, meer dan voor een enkele on derneming met winst bijeen te sparen is. Aan die behoefte aan „vreemd" kapi taal zal worden tegemoet gekomen door met ingang van 1962 de uitgekeerde winst van NV's lager te belasten. Er komt dan uit diverse bronnen meer geld in handen van mensen, die het op de kapitaalmarkt aanbieden. Dat komt dan tegemoet aan de vereiste economi sche ontwikkeling. Dat is een proces van zeer vele jaren. Zorgelijk verschijnsel Inmiddels zal men voorlopig blyven worstelen met het gebrek aan arbeids krachten, vooral omdat verkortingen van de arbeidstyd niet mogen leiden tot ver mindering van de produktie (by stygen- de vraag) of verhoging van de pryzen. Door te sterke geboortegolf in de eerste jaren na de oorlog komen er nu extra veel jonge mensen van de scholen. Er worden nu 2000 Italiaanse arbeiders aan getrokken. Het moet mogeUjk zyn, nu in het kabinet de principiële beslissing is gevallen, de verhoogde belastingvrijstel ling voor de werkende gehuwde vrouw reeds in 1961 te doen ingaan als bydra- ge tot beperking van het tekort aan ar beidskrachten. Op 1 augustus Ji. was er in totaal vraag naar 41.000 vrouweiyke arbeidskrachten. Een zorgelyk verschynsel is, dat vele bouwvakarbeiders in delen van Gelder land, Noord-Brabant en Limburg naar Duitsland trekken, gelokt door hoge lo nen. Ook onder de metaalarbeiders neemt de trek naar de industrie in de Duitse grensgebieden toe. In een over het algemeen gunstige economische si tuatie is dat een bedenkelyk verschyn sel. Het gebrek aan arbeidskrachten zal dwingen tot geduld en zelfbeheersing.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7