Laalsie nieuws FILOSOOF JASPERS ZORGT VOOR OPWINDING IN BONN VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1960 Herstel voormalige Duitse rijk zinloos Scherpe reactie van politieke partijen (Van onze correspondent in Bonn) De 77-jarige Duitse filosoof Karl Jaspers heeft in een vraaggesprek voor de Westduitse televisie het herstel van het voormalige Duitse rijk zinloos genoemd. Deze uitspraak, zeer waarschynlijk gehoord door miljoenen Westduitse televisie kijkers, viel als een zware steen in de Bonner politieke vijver. In het televisiegesprek verklaarde Jaspers, dat het thans voor de Duitsers alleen nog aankomt op de vrijheid. Hereniging van Oost- en West-Duitsland noemde hij daartegenover van geen belang. Men kan zyns inziens niet een recht op iets, in dit geval eenwording baseren dat niet meer bestaat. Politiek en filosofisch is de eis om hereniging van de beide Duitslanden daarom irreëel. De zogenaamde Bismarck-staat, die uitgebreid tot Hitiers ondergang heeft bestaan, is volgens Jaspers door de gebeurtenssen van de nazi-periode onherroepelijk ver leden tijd. Door het Hitleriaanse rijk is de grote kans van de nationale Duitse eenheid radicaal verspeeld. „Slag in gezicht van vluchtelingen" Het enige wat zijns inziens nog over blijft is voor de 17 miljoen onder een communistisch regime zuchtende Oost duitsers de vrijheid op te eisen, aldus Jaspers, die er voorts van uitging, dat zij die de hereniging wensen, niet willen erkennen wat er gebeurd is in het recente verleden. De filosoof meende ook, dat het thans het beste is in een zelfstandig Oost-Duitsland verkiezingen onder vrye controle te laten houden, waarbij men zou kunnen vaststellen wat de Oostduitsers wensen. Een gedemili tariseerde Duitse staat in het huidige Oost-Duitsland is zyns inziens even goed mogelijk als in Oostenrijk. De politieke partijen in Bonn, die het zich om der wille van vele miljoenen uit Oost-Europa verdreven en gevluchte thans Westduitse kiezers eenvoudigweg niet kunnen permitteren afstand te doen van de eis naar Duitse eenwording, pakten Jaspers' uiteenzetting gisteren meteen hard aan. De C.S.U., de grote regeringspartij, noemde de hereniging het uiteindelijke doel van de Westduitse politiek. Zo goed als ieder volk in Afrika het recht op zelfbeschikking heeft, zo goed heeft het Duitse volk dat recht. De S.P.D., de socialistische oppositicparty, noemde het „goedkoop" dat Jaspers ten slotte Moskou met een soort wereld- gerecht identificeert. Want by de gratie van Moskou is Duitsland thans in twee staten gespleten. Even vertoornd uitten zich de liberale F.D.P. en de vluchtelin- genparty B.H.E., die sprak van een „slag in het gezicht van de miljoenen vluch telingen". Karl Jaspers werd na de oorlog ook in niet-filosoflsche kringen bekend door MOEDER STELDE KIND ACHTER: WEERZINWEKKEND Voor de politierechter te Dordrecht heeft een 40-jarige hulsvrouw uit Dordrecht, terechtgestaan, wier optre den tegenover een van haar negen kinderen zowel door de rechter als door de officier van justitie weerzin- wekend werd genoemd. De vrouw had zich te verantwoorden omdat zij in de jaren 1958, 1959 en de eerste maan den van dit jaar haar nu 5-jarig dochtertje Eliy, telkens had mishan deld. De vrouw haatte het meisje, om dat de vader van het kind van haar was weggelopen. Volgens de officier had de vrouw het kind op allerlei manieren getreiterd en achtergesteld by haar andere en van een andere vader zynde kinderen. On der meer mocht het kind, dat herhaal- delyk geslagen werd, niet aan tafel zitten als er gegeten werd en mocht het ook niet buiten spelen. De offioier van justitie achtte een zeer zware straf op zyn plaats. Om evenwel de andere kin deren niet de dupe te laten worden wilde hij met een voorwaardelyke straf volstaan, namelijk voor de tyd van 3 maanden met een proef tyd van 3 jaar en f75.— boete subs. 1 maand. De po litierechter meende, dat het gezin ook gedupeerd zou worden als er een boete betaald zou moeten worden en daarom veroordeelde hij de vrouw tot 3 maan den voorwaardelyk met 3 jaar proef tijd. LEIDERDORP Morgen zwemfeest De Does Morgenmiddag houdt de Zwemvereni ging „De Does" haar jaarlykse zwem feest. Dit feest begint 's middags om 5 uur. Alleen de inwoners van Leiderdorp, Zoeterwoude-Dorp en Hoge Ryndyk tot de Wilhelminabrug kunnen hieraan deelnemen. Het programma is zoals al- tyd byzonder gevarieerd en gaat onder alle weersomstandigheden door. Gekos tumeerd zwemmen, plankzwemmen, bal- zwemmen, reddend zwemmen, een fa milie-estafette en een polowedstryd staan onder andere op het programma. De polowedstryd wordt gespeeld tussen DKD en DEVS 1 uit Naarden. Er zyn fraaie pryzen beschikbaar ge steld. WASSENAAR Auto werd aan liek gespietst Een uiterst merkwaardig ongeval heeft zich gisternacht op de Ryksstraat- weg in Wassenaar voorgedaan. Een auto, bestuurd door een 21-jarige tech nisch tekenaar uit Gelsenkirchen (Did.) kwam by het inhalen van een voor hem rydende auto op de verkeersge leider, die zich midden op de weg be vindt. De wagen botste tegen het lage hekje, dat het plantsoentje op deze verkeers geleider omgeeft en een stukje van ongeveer zeven meter van dit hekwerk boorde zich dwars door de gehele auto. Door de kofferruimte aan de voorzyde, dwars door de reserveband, precies tussen de twee voorbanken door, dwars door de achterbank waarop gelukkig niemand gezeten was door de ba gage, die achter In de auto lag, en vervolgens, net zonder de motor te raken, weer naar buiten. De bestuurder en een lifter verklaar den wel een klap gehoord te hebben, maar niet te hebben gemerkt, dat het ijzer zich als een speer dwars door de auto had geboord Geen van beiden liep lichamelijk letsel op. Nadat het yzer uit de auto was ge trokken en iets aan de stuurinrichting was gerepareerd, kon de auto op eigen kracht naar Gelsenkirchen ryden. zyn werken „Die Atobbombe und die Zukunft des Menschen", „Die Schuld- frage", „Vemunft und Widervemunft in unsrer Zeit". Reeds in 1921 was hy hoogleraar in Heidelberg. De nazi's ont sloegen hem in 1938, waarna hy zich in 1949 definitief in het Zwitserse Bazel vestigde. Men beschouwt hem als een der leidende figuren van de existentie filosofie. AANBIEDING CEREMONIEEL TENUE IN BREDA Slechte weersomstandigheden zyn er gistermiddag oorzaak van geweest, dat niet op de Bredase Grote Markt, maar in een loods op de Chasseekazeme aldaar de minister van defensie, ir. S. H. Visser symbolisch het ceremonieel tenue van het trompetterkorps der artillerie is aangeboden. Dat geschiedde door de voorzitter van het comité „Muziek Artillerie", de heer I. A. Aler. in tegenwoordigheid van een groot aantal militaire autoriteiten. De heer Aler zei in het feit, dat ongeveer 800 officieren en onder-officieren van Ede artillerie geld hebben bygedragen, een kenmerk van de korpsgeest te zien. Tot de leider van het korps, de wacht meester eersteklasse Kleinepier, zei hij, dat het aan hem is dit korps een goede reputatie te bezorgen. Nadat Prof, D, Kooien, secretaris van het comité, en de penningmeester de heer W. A. H. C. Boellaard de instruc teurs ieder een trompet hadden aange boden, zei minister Visser het geschenk met genoegen te aanvaarden. Samen met het cavalerie-trompetterkorps en 't tamboerkorps van de Koninklyke Mare chaussee, beide in ceremonieel tenue, verzorgde het Bredase korps een specta culaire slotmars. De minister, die eerder in de middag een kykje is gaan nemen by de basketballproeven van de interna tionale militaire vliegervyfkamp in de Bredase K.M.A., is vervolgens met de vele genodigden ontvangen in het Bre dase stadhuis. Daimler-Benz op weg naar de 8000! (Van onze correspondent in Bonn) Op dc Westduitse effectenbeur zen is het de laatste dagen geko men tot een ware hausse in aan delen van de grote Westduitse autofabrieken Daimler-Benz, Ford, BMW en NSU. Daimler-Benz aandelen zijn inmiddels zelfs ge stegen tot boven de koers van 7700 en naderen de fantastische hoogte van 8000! Dat wil zeggen dat een aandeel van 1000 mark nominale waarde thans ter beurze 80.000 mark waard is Deze hausse in auto-onderdelen wordt door verschillende factoren bevorderd. Daimler-Benz, de producente van Mer cedes auto's, gaf onlangs niet alleen een fraai jaarverslag uit, maar staat al lang in het centrum der belangstelling ten gevolge van haar expansieplannen, de kans op uitreiking van gratis aandelen by nieuwe emissie, de samenwerking met Auto-Union en, dezer dagen, de samenwerking met de motorenfabriek Maybach te Friedrichshafen. Aandelen Ford sty gen ter beurze elke dag weer met enige tientallen punten en bereikten reeds de hoogte van 3000 en meer, we gens haar grote uitbreidingsplannen, de geruchten over een nieuwe middenklasse wagen van 1.7 liter en de gunstige marktontwikkeling met haar Taunus- wagen. Opmerkelijk is ook de gestage sty ging van de aandelen BMW. Deze Beierse autofabriek verkeerde tot voor kort nog in een penibele financiële situatie maar wordt weer voor vol aangezien tengevolge van haar samenwerking met andere be drijven en de gunstige zet van haar kleine wagen. De BMW-koers is de laatste dagen met vele punten gestegen tot 630. Het zelfde geldt voor NSU (koers 2450), die tengevolge van de onderhandelingen over een nieuwe motor van een revolu tionair type veel belooft. Ford niet naar Herten Intussen heeft de Forddirectie te Keulen de knoop doorgehakt: zij be sloot haar nieuwe fabriek niet te Herten in Westfalen te vestigen. Ford is in deze Roergebied-stad op sterke tegen stand van de kolenmynen gestuit, die vrezen dat de automobielindustrie in het algemeen er op uit is vla nieuwe ves tigingen in het Roergebied arbeiders aan de mynen te onttrekken. Ford zou het thans met de stad Hamm willen proberen maar ook hier vormen de mijnen een eenheidsfront tegen deze autofabriek. Gelukt ook het project-Hamm niet dan zou men wellicht overwegen gebruik te maken van inmiddels uit Nederland en België ontvangen aanbiedingen tot ves tiging van een tweede Westduitse Ford fabriek met goed zesduizend arbeiders in een van deze beide landen. De Amerikaanse Forddirectie zou op het ogenblik als enige eis voor een ves tiging van een tweede Duitse Ford fabriek stellen, dat deze hoogstens 150 kilometer van het hoofdbedryf te Keulen ligt. Trekt men een cirkel met een straal van 100 a 150 kilo meter om Keulen, dan komt men in België tot het industriegebied rond Luik, in Nederland tot steden als Venlo, Arn hem, Nymegen maar ook nog Den Bosch, Eindhoven en Tilburg. Het is tot dusver niet bekend gemaakt van welke Neder landse zyde Ford-Keulen aanbiedingen voor industrievestiging heeft ontvangen. De bereden politie van Wupper- tal in West-Duitsland wordt uitge rust met mobilofoons. De appara tuur is aangebracht op het zadel der paarden. Olympisch vuur ontstoken Het Olympische vuur t's ontstoken. Tienduizend Grieken en buitenlandse toeristen waren er hedenmorgen om zeven uur in het aloude Olympia ge tuige van, dat de Griekse tragedienne Aleka Katseli tot Zeus, de koning der Olympische goden, de smeekbede richtte om de vlam te doen ontsteken en te brengen naar het land van be stemming: Italië, met als centrum Rome. Twaalf meisjes in smetteloos wit zongen rituele hymnes en droegen het door de als een priesteres geklede actrice ontstoken vuur naar een schaal van aardewerk, die stond opgesteld op een wit marmeren altaar. Hier werd de toorts ontstoken en aan de eerste van de 362 lopers, die het vuur over een afstand van 350 km. in een esta fette naar Athene zullen brengen, over handigd. De route leidt door Patras, Corinthië en Megare. Zaterdagavond zal het Olympische vuur te Athene arri veren, waar in het stadion, dat in 1896 het strijdperk was van de eerste moderne Olympische Spelen, een plech tigheid zal zijn, welke geleid wordt door Prins Heritier Constantin, die voor Griekenland zal deelnemen aan de Olympische zeilwedstrijden te Napels. Om half elf zaterdagavond zal de vlam worden overgedragen aan de president van het Italiaanse Olympische Comité aan boord van de „Americo Vespucci" op welk schip het wordt overgebracht naar Syracuse op Sicilië. De eerste loper in de estafette was Panayotis Epitropoulosde Griekse kampioen op de tienkamp, die ook zijn land te Rome zal vertegenwoordigen. Vanuit Syracuse zal de vlam door 1500 lopers over een afstand van 1532 km. worden gebracht naar het Olympisch Stadion in Rome, waar het donderdag 25 augustus 's middags om vijf minu ten over half zes moet arriveren. De route door Italië leidt voor een groot deel over de klassieke wegen van de voormalige Magna Graecia. Op de route staan 1199 wegwijzers opgesteld, die alle het Olympische embleem dragen. India protesteert Rood - China »»j De Indiase regering heeft by Peking krachtig geprotesteerd tegen een schen ding van de grens, waaraan ongeveer 25 Chinese militairen zich op 3 juni j.l. zouden hebben schuldig gemaakt. De Chinezen drongen in het district Kameng aan de noordoostgrens zeven km op Indisch grondgebied door. Mevr. Laksjmi Menon, onderminister van Buitenlandse Zaken, die dit van daag in het parlement meedeelde, zei, dat de patrouille naar een klooster ging maar de Chinezen trokken zich spoedig terug toen de plaatselijke bevolking hun aanwezigheid bemerkte. Zoals bekend zyn er tussen Indiase en Chinese delegaties onderhandelingen gaande over de afbakening van de grens nadat zich vorig jaar ernstige inciden ten hadden voorgedaan. De besprekin gen schynen volgens onlangs ontvangen berichten niet vlot te verlopen. Ballon „Echo" gelanceerd Op de basis van Cape Canaveral is hedenochtend met succes een ballon van ongeveer dertig meter middeliyn, bedoeld als experimenteel relais-station voor radio-signalen, gelanceerd. De bal lon, genaamd „Echo", is van plastiek en weegt 62 kilo. Hy was als een hamo- nica opgevouwen in een houder van magnesium, die zich aan de spits van een drietaps „Thor-Delta"-raket bevond, aldus een mededeling van de NASA, het Amerikaanse bureau voor Lucht- Ruimtevaart. Kort nadat de houder, aldus de opzet, in een ronde baan op 1.600 km hoogte om de aarde is gebracht, wordt deze door het ontbranden van een explosieve lading geopend en de ballon losgelaten. Door middel van luchtzakken in de ballon wordt deze dan ontvouwd. Vervolgens wordt een zak in de ballon doorgeprikt waarin zich een dertien kilo vluchtig poeder bevindt. Het zich dan vormend gas vult de ballon verder tot zyn volle omvang. De „Echo" is een „passieve verbin- dings-satelliet" die zelf geen enkele actieve rol speelt by het doorlopen van zijn baan om de aarde, die ook over communistische landen leidt. Door middel van de ballon wil men radioverbindingen tussen de west- en oostkust van de Verenigde Staten tot stand proberen te brengen. Reeds op 13 mei j.l. is een lancering met een derge- lyke ballon geprobeerd maar de raket functioneerde toen niet goed. De „Echo" zal des nachts als een zeer heldere ster zichtbaar zyn en gedurende zestien minuten van zowel de oost- als de westkust der Verenigde Staten af waargenomen kunnen worden. De duur van de omwenteling om de aarde zal ongeveer 120 minuten zyn. De baan van de ballon ligt tussen vyftig graden noorder- en zuiderbreedte. De satelliet beweegt zich dus over het grootste ge deelte van de bewoonde gebieden. BRAND IN ARGENTIJNS SCHIP BIJ VLIELAND Vanmorgen omstreeks kwart over acht heeft de kapitein van het 5383 ton me tende Argentijnse stoomschip „Rio Dia mante", geladen met rubber gemeld, dat het schip een hevige brand in het ach terruim heeft. De „Fio Diamante", dat eigendom is van het Argentijnse gouver nement. meldde ter hoogte te zijn van het eiland Vlieland. Van Terschelling is de sleepboot „Doggersbank" uitgevaren en van IJmuiden de bergingssleepboot „Simson". Ook is uit Den Helder de loodsboot „Zeekoe" vertrokken, om het schip te beloodsen via het Molengat naar de rede van Den Helder. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 augustus Kaasmarkt: Er zijn aangevoerd 26 partijen Goudse kaas en twee partijen Leldse kaas. Note ring: Goudse extra kwaliteit tot f2.28, Goudse eerste kwaliteit f 2.10-2.15. Goud se tweede kwaliteit f 2-2.09, Leldse eerste kwaliteit tot f 2.28. De handel was kalm. LEIDEN, 12 augustus Veemarkt: Er zijn aangevoerd 14 stieren, 45 melk koeien, 380 vette koelen. 125 vare koelen, 6 pinken 1 graskalf, 126 vette kalveren. 19 nuchtere kalveren, 250 vette schapen, 500 fokschapen, 633 vette lammeren. 400 weidelammeren, 51 varkens (zeugen). 298 schrammen, 740 biggen, 5 veulens, 11 gel ten, totaal 3604 stuks. Notering: melk koeien f 850-1200, vette koeien schoon ge wicht f 2.70-3.25, vare koeien f 525-950, vette kalveren levend gewicht f 2-2.80, vette schapen f 75-95. fokschapen f 90- 120, vette lammeren f 70-90, weidelam meren f 50-70. zeugen f 225-300, schram men f 65-85 biggen f 38-42-45. De han del was: melkkoeien rustig, vette koelen matig, doch prijshoudend, vare koelen vlot duur. vette kalveren lui, vette schapen en vette lammeren goed, fokzeugen en wei- deschapen redelijk, weidelammeren goed. zeugen, schrammen en biggen kalm. GOUDA, 11 augustus Kaasmarkt: Aanvoer 171 partyen kaas: le kwaliteit per kg. 2.08-2.18, 2e kwaliteit 1.98-2.07. extra kwaliteit 2.19-2.37. Handel redelijk. AALSMEER, 11 augustus C.V. Cen trale Aalsmeerse Veiling G.A.: Snybloe- men: Gerbera 25-48, Amaryllis 9-11, Le lies 15-28, Clematis 20-31, Bouvardla 35- 59, Rayonanten 55-81, Chrys. (gepl.) 20- 36 per stuk. Fresia 45-68, ColvlHel 30-53, Ornithogalum 40-69, Zinnia 35-47, Gla diolen 25-67, Liatrls 15-42, Cyclamen 40- 61 per bos. POTPLANTEN, grote pot. kleine pot: Adlanthum 30-40, Anthurium 200-480, 125-170; Aphelandra 150-180. 60-110; As- plenlum 100-145. 35-45; Aralea 100-125, 25-35; Begonia Semp. 60-65, 20-35; Blad- begonia 80-125, 30-35; cactussen en vet- planten 60-160, 12-30; Camp. Isophyua 125-200, 40-80; Croton 200-350, 60-85; Cy clamen 200-350, 100-135; Cissus 125-150, 30-50; Euphorbia Splendens 80-150, 30- 35; Ficus 200-260, Gemengde planten 60-75; Hedera bont 100-150, 40-65; ld. Pittsburg 100-125, 15-25; Kalanchoë 40-55; Marantha 30-40; Nephrolepls 200-350. 35-45; Primula Obconlca 100-120. 35-55; St. Paulla 40-60; Philodendron Scandens 40-55; Platycerlum 180-500. 50-100; Sansevlerla bont 180-340, 100-150; Sclndapsus groen 50-60; Idem bont 80-90; Tradescantla 60-65, 12-20; Va rens gemengd 25-35; Acnlmenes 250- 300, 100-125. KATWIJK AAN DEN RIJN, 11 augus tus Groenteveiling: waspeen Al (per kist) 2-2.10, Idem A2 2.20-3.90. Idem BI 1.70-2.20, bloemkool (per 100 st.) In kis ten van 6 stuks Al 32-46, A2 11-33; in kisten van 7 stuks Al 24-33. A2 15-31; ln kisten van 8 stuks Al 29-33, A2 10, spinazie 8-11, bospeen (per 100 bos) 20- 34, uien (per kist) 2-2.80, seldery (per 100 bos) 8-9, peterselie (per 100 bos) 7- 9. krulpeterselle (per 100 bos) 9-11. Aanvoeren: waspeen 36.000 kg., waarvan 9.000 kg. voor export wera verkocht; bloemkool 45.000 stuks, waarvan 2.200 stuks voor export werden verkocht. BEÜRSOVERZICHT HOOGTERECORD 1300 VOOR PHILIPS Amsterdam, 12 augustus De aandelen Philips bereikten vanmid dag een nieuw hoogterecord aller tyden bij een openingskoers op 1295, ofwel 40 punten boven de slotkoers van gisteren. Gedurende de gehele beursduur viel er een flinke drukte in deze hoek te con stateren en verwisselen honderden aan- Een beeld van de opgewonden sfeer in Leopoldstad. Een inwoner vermaakt zich kostelijk over een scheldpartij op Loemoemba. Piloot redt leven van 130 passagiers (Van onze Londense correspondent) James Bell, een piloot van de Britse Europese Luchtvaart My., heeft gisteren de levens van 130 mensen gered toen hij met zyn Viscount nabij het vliegveld van Rome plotseling 700 meter omlaag dook om een Boeing-707, welke net was opgestegen en recht op het Engelse toe stel afkwam, te ontwyken. De toestellen waren slechts 200 tot 400 meter van elkaar verwijderd en de piloot moest in één enkele seconden handelen. De Viscount had 50 passa giers aan boord. Er was geen tijd om hen te waarschuwen om hun veiligheids- gordels vast te maken met het gevolg, dat zij tegen het plafond werden ge slingerd en uit hun stoelen vielen. Een aantal hunner liep verwondingen op, 14 werden naar een ziekenhuis in Rome overgebracht waar 8 werden opgenomen. Een groot aantal anderen werd op het vliegveld eerste hulp verleend. Het toestel was op weg van Malta naar Londen. De BEA heeft een klacht ingediend over het tekort schieten van de grondcontrole in Rome. In Britse luchtvaartkringen is men al lang hoogst ontevreden over de onvoldoende ver keerscontrole, de radio en andere navi gatiemiddelen bij het luchtverkeer in Italië. Er zyn speciaal klachten over Italiaanse jagers, welke onderschep pingsoefeningen doen op normale ver- keerstoestellen. In oktober 1958 kwamen de 31 inzittenden van een BEA-Viscount om het leven door een botsing op ruim 7000 meter hoogte met een Sabre-straal- jager van de Italiaanse luchtmacht. delen van eigenaar. De vaste tendentie die er de laatste tyd weer voor de Phi- lipsaandeien ter beurze aanwezig is ge weest bereikte vandaag een hoogtepunt. Het fonds steeg van 1295 tot 1300. Deze hoogste koers werd met luid applaus ge registreerd. In de laatste week van deze maand worden de eerste halfjaarcyfers van dit wereldconcern verwacht en over de re sultaten hiervan is de beurs zeer opti mistisch. Hierop werd gisteren reeds voorgekocht en werden deze aankopen vandaag verder voortgezet, voorname- ïyk voor Amerikaanse rekening. Het fonds verliet de beurs op vrywel het hoogste punt van de dag. De Philips- aandelen verbeterden deze week by een koers van 1300 circa 75 punten vergele ken met de slotkoers van verleden week vrydag. Ook de overige internationale waarden lagen vast en hiertoe droeg de discontoverlaging in Amerika van 3% tot 3by. Deze verlaging werd gisteren in Wall Street nabeurs bekend. In Am sterdam Is men er vast van overtuigd, dat nu ook ln Londen een discontover laging binnenkort verwacht kan worden. Dit bedraagt thans 6%. Een en ander werkte een vaste stemming in de hand. Unilevers stegen op 915 circa 17 punten ten opzichte van de vorige slotkoers. Aku's 5 punten hoger op 533. Hoogovens liepen op van 786 tot 794 waarmee een koerswinst werd behaald van circa 23 punten vergeleken met de voorgaande slotkoers. Kon. Olies konden vandaag niet meekomen en verloren een paar dubbeltjes op f. 141.30. De Internationale waarden sloten op vrywel het hoogste punt van de dag. De Scheepvaarten gaven vandaag lich te koersverbeterlng te zien. Aandelen Twentsche Overzee Handel- Maatschappy ondergingen een sterke koresstyging tot ca. 73 (58%), op de dividendhervatting met 4%. WISSELKOERSEN Londen 10.60%—10.60%, New York 3.77—3.77%, Montreal 3.89%—3.90, Pa rijs 76.94%—76.99%, Brussel 7.52%— 7.53, Frankfort 90.42—90.47, Stockholm 73.11%—73.16%, Zürlch 87.42%—«7.47%, Milaan 60.75%60.80, Kopenhagen 54.74—54.79; Oslo 52.92—52.97. Wenen 14.60%14.61%, Lissabon 13.20%— 13.22%. BEURS VAN Vrijdag 12 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100% 100% Ned. 100h 100h Ned. 100h iooh Ned. '60-11 4% 100h 100fè Ned. '59 4% 98hgb 100 Ned. '53 3% 95% 98% Ned. Grtbk obl. 3% 77% 95% Ned. '47 3%-3 93% Ned. 96% 93h Ned. '53 3% 94%gb Ned. '56 3% 93%gb 94a Ned. '48 3v4 89 93a Ned. bel. cert. 3y4 87% 89 Ned. '50 3% 88a Ned. '54 3y4 89% 88% Ned. '55-1 3% 89 89 a Ned. '55-11 3% 91%gb 89% Ned. '37 3 90% 91%gb Ned. doll. in. 47 3 92% 90% Ned. Inv. eert. 3 97ü 92agb Ned. '62-'64 3 98! k 97% indië '37 3 97% 98 indië '37-a 3 94% Ned. grtbk. '46 3 89a 94% Ned. won.b.i. '57 6 110% Ned. won.b.l. '58 4% 99% 99% ACTIEVE AANDELEN 33% 34% Nat. Handelsbank 177 179 Ned Handelmy. 300 300% Ams Rubber 110% 110% 153 154% 540 527% Berkel's Patent (v.) 331 %gb 534%gl Calvê Delft cert 874 885 Dell My en (Ver.) 189.50 189.50 Kon Pap v Gelder 312 314gb Hoogovens cert 771 789 Müller en Co NJB 432 431 Ned Kabelfabr 587 599gb 1255 1298 323 327% 898% 912% Wilton Feyenoord 203 205 BilitoD 2de r 459% 455% Dordtse Olie gew 671 678% Kon Olie (f 20 142.80 142.50 idem <50 d f20.—) 141.55 141gb Holl Amei lyn 136% 137% Java China Paket 138gb 138% K J-.-M 103.50 104 Kon Ned Stmv My 181% 182b Kon Paket My 135 135% Stoomvaart My Ned 165 167 Nlevelt Goudr cert 139% 141% v OmmereD cert 270 270 Kon Rott LJoyd 141% 142 Ned Scheepv Unie 143% 145% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov. cn Gem leningen Adam 47 (3%) 3 94% 94 idem '48 (3%) 94% 94 R'dam *52-1 (4%) 98% Id. Id. *37 I-n (3%) 94% Z.-Holland '56 (4%) 99% 99 Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N. G *58 (5%) 104% 104% id. NWB *52 (4%) 96% 97 A Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95 Premieleningen A'dam *53 3 99 102 A'dam "51 12% 85% 85% A'dam '56 I 2% T9Va 79% A'dam *56 n 2% 88 88 Vdam '56 III 2% 94% 93% Eindhoven '54 2% 80% Enschede '54 2% 79% 79% Den Haag '52 I 2% «5% 85 Idem II 2% 85 85% R'dam '52 I 2% 87% 88L Idem n 2% 89 Idem *57 2% 100 100% Utrecht '52 2% 90% Z.-Holl 1957 2% 94% 95% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstelllngen Robeco 238 240 Amst Bank 385 388 H B U eert 220 220 Rott Bank 310 312% Twentsche Bank 290 292 Industrie Ondernemingen Albert Heyn456 463 Borsumy 62 67 K N Ed-met A-AA 96 96% idem pref wd 104% 104% Electrolasmy 356 356% Kon Ned Grofsm 205 194 Holl Constructie 540 547 lng our v Bouwnyv 267 Internatlo 147 148% Int Kunststof! Ind 67 67 Leldse Wolspinnerij 529 530 Rott Droogdok MU 629 633 Slkkens Groep 885 Ver Touwf abrieken 351% 350 Walvisvaart 113% Wernink* Betonm 153% 151 Van Wyk en Heringa 110% 111 Zaalberg 130% 130% Spoorwegen Dell Spoorweg My 5B 5B Amertk fondsen Canadian Pacific R 24% 24%exd. Intern NickeJ 108% 109 Anaconda 52 y4 Bethlehem Steel 43% 44% 44% General Motors 42jè 42 f| 80% 83% RepuDüc Steel 60 63% Shell OU 67y4 67 Union Pacific 26% 26% Un. States Steel 81« 82%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5