Portugal herdenkt op grootscheepse wijze Prins Hendrik de Zeevaarder Peddelende Engelse jongens tijdens tocht door Nederland ook in Leiden RYNBENDE' S NIEUW ROOD Sster Leids hoogleraar zal deelnemen aan belangrijk nautisch congres Van Den Helder naar Rotterdam Koninklijk goiul voor adjudant P. Brolim van de Leidse politie Knoop dit in uw oor VAN NELLE's 98 ct Woedende uitval van de Cubaanse premier tegen r.k. „topkringen Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 12 augustus 1960 Tweede blad no. 30123 Vijf eeuwen geleden overleed unieke figuur Zevenenvijftig machtige oorlogsbo dems uit zestien landen ook de Ne derlandse jager Overijsselen tien sierlijke Marine-opleidingsschepen, die acht nationaliteiten waaronder de „Urania" de Nederlandse vertegen woordigen, voerden kortgeleden een imposante vlootschouw uit voor de Zuidportugese haven Sagres. Dit ter nagedachtenis van een man, die alleen een verdienstelijk Portugese prins had kunnen zijn als hij niet door zijn stuwende en stimulerende weten schappelijke arbeid een onsterfelijke figuur was geworden, aan ivie alle zee varende naties en dus ook Nederland zo enorm veel dank verschuldigd zijn: Prins Hendrik de Zeevaarder. Enkele dagen na die vlootrevue ston den twee presidenten, Thomaz van Por tugal en Kubit-schek van Brazilië, de mi nisters van Marine van maar liefst vyf landen, te weten Portugal, Spanje, Bra zilië, Argentinië en Mexico, een klein legertje admiraals en nog talrijke an dere genodigden uit vele landen op de oever van de Taag te Lissabon om de onthulling bij te wonen van het „Monu ment der Ontdekkingen". Een majestueus beeldhouwwerk. Ook ter ere van de nu 5 eeuwen geleden over leden Prins Hendrik de Zeevaarder, die in de eerste helft van de vijftiende eeuw - tijdens zijn teruggetrokken leven van 6tudie en plannen maken - van Sagres uit niet alleen zo'n groots aandeel nam in de ontdekking van de westkust van Afrika, maar door zijn onderzoekingen en wetenschappelijk doorgevoerde verbe teringen ook van zo'n grote betekenis werd voor de ontwikkeling van de Echeepvaart en de cartografie. Bezielende kracht Men kan zeggen, dat deze Prins, die in zijn jonge jaren tijdens expedities naar Ceuta, eerst onder leiding van zijn va der, Koning Joao I en later op eigen be nen, zijn moed en kunde ook praktisch had bewezen, in zijn verdere leven door zijn nimmer aflatende ijver, studie en experimenteren en door zijn deskundige leiding bij het uitrusten van de schepen, die ieder jaar weer op ontdekkingsreis werden gezonden, de grote bezielende kracht is geworden van de Portugese expansie. En daar de Portugezen weer het lich tend voorbeeld werden voor de andere zeevarende naties, kan men begrijpen welk een unieke invloed Prins Hendrik de Zeevaarder op de zeevaart in die da gen en de daarop volgende eeuwen heeft gehad. En de handige Hollanders hebben zeker niet het minst dankbaar geprofi teerd van de vruchten van zijn baan brekend werk. Herdenkingen Congres Aan dit werk en de bijzondere plaats van deze Prins in de maritieme, maar dus ook economische ontwikkeling van Europa zal de volle aandacht besteed worden tijdens het grote nautische en cartografische congres, dat voor de eer ste maal van 5 tot 11 september te Lis sabon zal worden gehouden. Zo'n zevenhonderd geleerden uit alle delen van de wereld zullen zich daar verdiepen in de vroegere ontdekkingen, de cartografie, de scheepvaart in het al gemeen en die in de dagen van Prins Hendrik de Zeevaarder in het bijzonder. Voorts zal men de koloniale ontwikke lingen nagaan in de eeuwen, die volgden op die van Prins Hendrik de Zeevaar der, wie hierbij vanzelfsprekend de ere plaats zal krijgen, welke hij in de mari tieme geschiedenis nu eenmaal heeft verworven. Surprise Twee Nederlanders nemen aan dit congres deel: prof. dr. T. H. Milo, hoog leraar in de maritieme geschiedenis aan de Leidse Universiteit en mej. J. B. Overeem, directrice van het museum „Prins Hendrik" te Rotterdam. „Ik heb een onprettige verrassing voor mijn Portugese gastheren", vertrouwde prof. Milo ons gistermiddag met een fijn glimlachje toe. In zijn causerie over de Portugese handel en scheepvaart op de Nederlanden van 1460 tot 1572 wil hij aantonen, dat - in tegenstelling met de totnutoe gehuldigde opvattingen - onze voorvaderen hun Portugese tijdgenoten al hadden overvleugeld voor het afslui ten van dit tijdvak. Maar voor een pleistertje op die won de in de Portugese nationale trots kan wellicht een van de Russische geleerden zorgen. Dr. Tsukernik wil nl. pogen te bewijzen, dat de Portugezen lang voor Columbus op Amerikaans grondgebied stonden. Vermoedens in die richting le ven er allang in wetenschappelijke krin gen, maar een bewijs is er nooit gele verd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Susanna, dr. van C. Hus en P. Koop- mans; Marlon, dr. van E. K. Llgtenberg en J. B. van Grieken; Pleter, zn. van W. van Weerlee en J. T. Heruer; Dirk Alex, zn. van J. Groen en Y. A. Hardy; Hermanus, zn. van H. Honsbeek en G. van Alphen; Adriana, dr. van J. L. van Kempen en B. Baart; Yvonne, dr. van J. van der Vos en W. Haasbeek; Jan Gerrlt, zn. van J. G. van Leeuwen en J. Baart. GETROUWD D. A. Bekooy en A. P. J. M. Vliet Vlie land; J. Kleefstra en M. Bek; W. Turk en J. Petit; B. A. Tolboom en M. Vry- bloed; H. van Meurs en A. H. M. van den Elzen; W. Kagle en M. E. Nieman; C. van Weeren en P. M. Smit; H. C. G. Paarde- kooper en C. M. A. Devilee; W. Beens en M. E. Kres; H. W. van der Weijden en M. M. den Hollander; A. van Es én P. J Overdljk; J. van As en G. J. Groenendijk. OVERLEDEN R. Bos, 58 Jaar, echtgen. van H. Schutte; M. G. van der Meer, 76 Jaar, echtgen. van J. A. Diemei; G C. van Blltterswijk, 80 Jaar man; J. Boot, 72 Jaar, man. Daar de nagedachtenis van de grote, nobele figuur van Hendrik de Zeevaar der in Portugal nog steeds in hoge ere wordt gehouden heeft men niet willen volstaan met de genoemde manifestaties. Op vele plaatsen worden ook in engere kring festiviteiten georganiseerd. Zo bijv. ook op de Azoren. Nu door de herden king van Prins Hendrik de Zeevaarder de gedachte aan vroegere eeuwen leven diger is geworden, komen bewoners van de Azoren tot hun grote verbazing soms tot de ontdekking, dat zij in het verre verleden van Vlaamse afkomst zijn. In 1422 werd daar een Vlaamse nederzet ting gesticht, welke in de loop der ja ren echter geheel is opgegaan in de Por tugese gemeenschap. Zelfs de namen zijn Portugees geworden. Maar in deze dagen herinneren de nazaten zich hun voorvaderen Tentoonstelling In Lissabon is een grote tentoonstel ling gewijd aan deze belangrijke Prins uit de Portugese geschiedenis. Van 14 tot 16 september volgt er nog een kleiner congres in de Portugese hoofdstad. Het zal gewijd zijn aan het schip en de scheepvaart en het zal volgens de ver wachtingen wel voornamelijk door Ma rinemensen worden bijgewoond. De grootscheepse herdenking van deze Prins, die zonder zelf veel tijd op een schip te hebben doorgebracht toch de eretitel „De Zeevaarder" wist te verove ren, zal op de vijfhonderdste sterfdag - 13 november - in zijn geboorteplaats Oporto besloten worden met enkele stemmige bijeenkomsten. Advertentie LEIDEN K A T W IJ K Breestraat Voorstraat Leidenaar Rotterdams museum-directeur De gemeenteraad van Rotterdam heeft met fneerderheid van stemmen tot direc teur van het Historische Museum aldaar benoemd de heer C. J. du Ry van Beest Holle te Leiden. Carel Jan du Ry van Beest Holle werd in 1930 in Den Haag geboren. Na zijn gymnasiumjaren heeft hij in Parijs een volledige museumopleiding genoten. Al daar behaalde hij in 1957 het diploma van de Ecole du Louvre en hij heeft zijn verblijf van ongeveer vier jaren in de Franse hoofdstad tevens benut voor het volgen van colleges aan de Sorbonne, de Ecole des Hautes Etudes Philologiques en het Instituut d'Art et d'Archeologie. Hij maakte een studiereis naar Italië en vervulde een praktische stage bij de oud heidkundige dienst in de Provence. Sedert 1957 is de heer Du Ry van Beest Holle werkzaam als conservator aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden. Zorg dat je er bij komt Om fle Doorbraak Dank zij de activiteiten van de dames A. M. Brandt-van Dijk en J. v. d. Wilk- v. d. Zeeuw, bijgestaan door een dames comité, dat voor dit doel werd samen gesteld, heeft de jeugd van de Speel tuinvereniging „Om de Doorbraak" drie weken achtereen genoten van een aan tal zeer attractieve vakantiebezigheden. Het programma omvatte een aantal dagtochten naar bekende recreatie-oor den, om. werd een bezoek gebracht aan „Groenendaal", het Staatsbos te Noordwijkerhout en de diergaarde te Blijdorp. Als sluitstuk van de vakantie, dat tevens het hoogtepunt is geworden, brachten de jeugdige vakantie-gangers gisteren met twee autobussen een be zoek aan de sprookjestuin ,De Efteling" te Kaatsheuvel (N.-B.», alwaar ondanks de minder gunstige weersomstandighe den een onvergetelijke dag werd doorge bracht. Een extra verrassing wachtte hen gis teravond nog op de Hoge Rijndijk toen daar het Leidse Jeugdorkest en Drum band „De Burcht" gereed stond om de laatste kilometers naar de speeltuin mu zikaal op te luisteren. Na een geani meerd hosconcert in de speeltuin, kre gen allen nog een zak met versnape ringen en een ijsje. Zowel het bestuur als de jeugd van „Om de Doorbraak" stelden het merkbaar op hoge prijs, dat hun beschermheer ir. M. C. de Jong en echtgenote gisteravond mede van hun belangstelling blyk gaven. Derde vliegerwedstrijd Reeds tweemaal is er door de Leidse Jeugd-Tour een vliegerwedstrijd gehou den. Kwamen er de eerste maal slechts 15 „vliegeniers" opdagen, de tweede maal werden de organisatoren overweldigd door een toevloed van 73 enthousiasten. Op 15 en 16 augustus zal er voor de derde maal gevliegerd worden. Maandag voor de kleineren t/m. 11 jaar. Dinsdag voor de groten vanaf 12 jaar, beide avonden 7 uur. De wedstrijd wordt gehouden op de zandvlakte aan het Zwarte-Pad. Veertig jaar bestuurslid De heer J. Gerritsen Sr. zal vrijdag 19 augustus veertig jaar bestuurslid zijn van de woningbouwvereniging Ons Be lang. Hem zal ter gelegenheid van dit bijzondere jubileum een huldiging wor den aangeboden die dag om 8.15 uur in de Harmonie. Een groep van 69 jeugdige kanovaarders uit Engeland van 16 tot en met 19 jaar peddelt deze week door Nederland. De tocht gaat van Den Helder naar Rotterdam. Deze kanovakantie in het waterrijke Nedrland is op touw gezet door de Britse Admiraliteit. Waarom? Wel. de Engelse Marine schijnt ook te kampen met een tekort aan personeel. De leuze is dan ook „Join the Navy" oftewel „Zorg, dat je er ook bij komt". De jongens wilden er graag bij komen. Bij dit kanogezelschap althans. Er kwamen honderden aanvragen binnen uit geheel Groot-Brittannië. Tenslotte is een 69-tal van deze kanominnende knapen uitverkoren Holland-in-de-zomer. hetgeen in 1960 wil zeggen Holland-in-de-regen, te doorkruisen. Gelukkig trof het gezelschap de eerste drie dagen mooi zomerweer. Vol trots laat een Engelse jongeman ons zijn ver velde schouders zien, het gevolg van een fel stekend zonnetje. Maar de laatste da gen is het finaal mis. Major M. F. L. de Spon R.M. deert het niet. Hij zit lekker droog in een patrouil levaartuig, dat als een dreigend escorte met de vloot van 45 kano's meevaart Major De Spon is een van de 18 leiders, allen onderofficieren van de Britse Ma rine. Hy maakte het vorig jaar de kano trip door Frankrijk mee. Aan Nederland geeft hij toch de voorkeur. De opperlei- ding berust bij kapitein H. B. Emslie. Deze is een goede bekende van ons land. Hij was viermaal tijdens de oorlog in Den Helder als kikvorsman Kapitein Advertentie WIJNHANDEL OVIM— Nieuwe oessen, oogst 1960 Doe mee met de COEBERGH PRIJSVRAAG en verdien een gouden tientje. Steenstraat 8 Telefoon 21361 Herenstraat 6 Telefoon 30069 Alleen onze zaak Haarlemmerstraat 204 Is GESLOTEN van 15—20 augustus. Onverwachts de straat over: zware hersenschudding Gisterochtend omstreeks 9 uur stak de 7-jarige J. Wolters uit de Tweede Gorterstraat in Leiden onverwachts het Levendaal over en werd aangereden door een auto. Met een zware hersenscfc id- ding werd hij in het Academisch zie kenhuis opgenomen. Emslie vindt ons waterrijke land bij uit stek geschikt voor een kanotocht als deze. De waterwegen zijn ideaal. Met medewerking van de Nederlandse Ma rine stippelde hij de route uit. De patrouilleboot van de Britse Marine met rondom kanovarende Engelse jongens. (Foto L.D./Holvast) Gisteravond arriveerden de kanoërs in Leiden. Zij legden aan bij de fabriek van Van Wijk aan de Nieuwe Vaart. In ver band met het slechte weer brachten de jongens met hun leiders de nacht door in de fabriek. Dit was echter een uit zondering. want doorgaans slapen zij in zelf meegebrachte tenten. Vanochtend vertrokken de leden van deze kano-expeditie groepsgewijs naar Delft. En weer waren de weersomstan digheden niet bepaald aanlokkelijk. Maar de jongens kunnen er tegen. Zy houden van het water. Zij vinden Hol land bijzonder mooi met zijn vlakke landschappen overal water. Welgemoed peddelden zij weg in hun tweepersoons kano's. Zondagmiddag vertrekken zij uit Rotterdam met twee Britse mijnenve gers en een fregat weer naar Engeland. Adjudant P. Brohm van de Leidse ge meentepolitie is vandaag onderscheiden met de gouden medaille, behorende bij de orde van Oranje Nassau. Deze werd hem vanochtend uitgereikt in de kamer van de burgemeester en in tegenwoor digheid van zijn echtgenote, commissa ris J. Dreeuws en inspecteur H. Oudman Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot releveerde, dat de heer Brohm op 16 augustus 1920 in dienst trad bij de P.TT.. zodat hy vandaag zijn veertigja rig jubileum in overheidsdienst viert. Per 1 juni 1929 kwam de jubelaris bij de Leidse politie. Hij doorliep hier alle ran gen en vervulde steeds ook in de „Varende goudmijn" De douane-ambtenaar, die vorige week in Calcutta een zakje goud ontdekte aan boord van het onder Liberiaanse vlag varende vrachtschip „Ruth Everette", heeft misschien gedacht, dat het een eenvoudig geval van goudsmokkel zou blijken te zijn. Maar, wellicht achterdochtig geworden Met één Van Nelle's „After noon" theebuiltje (groot formaat) zet u 'n flinke pot heerlijke, krach tige thee voor heel de familie. Ook buiten, op vacantie, in de tent, op de boot: zó gemakkelijk! Neem ze vooral mee! „Afternoon" theebuiltjes (groot formaat) doos van 20 stuks door de opwinding die z'n vondst onder de Filipino-bemanning veroorzaakte, snuf felde hfj even verder rond. Hy vond nog een zakje, en nog een en een ander, en toen hij zyn collega's ter assistentie riep, haalden ook die uit hoeken en ga ten goud. Na twee dagen van intensief zoeken is de goudvoorraad, uit wat de douane autoriteiten nu betitelen als „de varen de goudmijn", opgelopen tot 2835 kilo gram! Gisteren de derde dag van het onder zoek. heeft men niets meer gevonden, maar deskundigen geloven, dat 't schip nog andere verborgen bergplaatsen moet hebben. De kapitein loopt de kans zyn schip kwijt te raken, omdat het binnenvaren van Indiase havens met een dergelijk voor de goudsmokkel ingericht vaartuig verboden is by een speciale wet. Hij werd overigens tweemaal in de rede gevallen door ontevreden mensen Premier Fidel Castro van Cuba heeft gisteren op een bijeenkomst van 600 vertegenwoordigers van landbouwcoöperaties een aanval gedaan op „topkringen** van de rooms-katholieke kerk, die „de rijken en tirannieken dienen". H0 waar schuwde deze kringen dat zij verantwoordelijk zullen worden gesteld voor de problemen die zy scheppen. De Amerikaanse ambassade staat achter „contra revolutionaire provocaties" van „fascistische priesters", aldus Castro. „Wie een revolutie als deze veroordeelt verraadt Christus en zou hem zelfs opnieuw kruisigen". ,,U moet niet ongeduldig zijn", aldus Fidel Castro. „Twee soorten" „Niet alle priesters zyn fascisten", vervolgde Fidel Castro, „doch gene raal Franco heeft in Cuba een aantal fascistische priesters doen binnendrin gen. Er bestaat geen twijfel aan dat de Amerikaanse ambassade thans al les op alles zet, om ons te dwars bomen". Fidel Castro beschuldigde het Spaanse staatshoofd ervan een miljoen Span jaarden te hebben doen vermoorden. „De fascistische geestelijkheid heeft haar zegen aan de moorden van Franco geschonken", verklaarde hij. Volgens de Cubaanse premier zijn er twee soorten geestelijken, „namelijk zy, die ten dienste staan van de rijken en bevoorrechten en de priesters, die zich wijden aan de belangen der armen". Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren ver klaard, dat de Cubaanse regering, na de vrijheid van meningsuiting om hals te hebben gebracht, nu kennelijk de vrijheid van godsdienst bedreigt. Naar aanleiding van de beschuldiging van Fidel Castro, dat de Amerikaanse ambassade te Havanna „fascistische priesters" steunt by het veroorzaken van moeilijkheden voor het revolutio naire bewind, noemde de woordvoerder van het State Department het „duide lijk onjuist" om te beweren, dat de Amerikaanse regering enig aandeel heeft in de oordeelsvorming van de r.-k. prelaten en de rooms-katholieken in het algemeen op Cuba ten aanzien van de politiek en het optreden van de regering aldaar. Scheldpartij op de Spanjaarden en de Amerikanen „Er bestaat geen twijfel aan", aldus Fidel Castro, „dat het Amerikaanse imperialisme, dat samenwerkt met Franco en zijn fascisten, er bij de Spaanse dictator op aan heeft gedron gen te bevorderen, dat zoveel mogelijk fascistische priesters in ons land door dringen, om aldaar de geest van de tegenrevolutie te verbreiden". De drieduizend man sterke menigte begon onmiddellijk „paredon, pare- don!" vuurpeloton) en „weg met Franco, weg met Spanje" te roepen. Fidel Castro hield een kalme toe spraak tot zijn gehoor, die hij echter plotseling onderbrak voor een woe dende uitval tegen de „tegenrevolutio- nairen, die hebben gepoogd zich in tempels te verschuilen, om van daar uit de revolutie te bestrijden". Tevoren had een onbekende vrouw hem in de rede gevallen. Zy had ge roepen: „Ondanks alles wat de rege ring zegt, is het nog preices zo als on der Batista!". De vertegenwoordigers der landbouw coöperaties wilden zich daarop in woede op de vrouw storten, maar Fi del Castro verzocht hen haar te ont zien. Hy verklaarde later vernomen te hebben dat zy „geestelijk gestoord" was. Kort daarop volgde een tweede In terruptie, deze keer door een man uit Oriente, die schreeuwde dat de belan gen van zyn provincie niet behoorlyk door de regering worden behartigd. Hierop lanceerde de Cubaanse pre mier zijn woedende uitval tegen de „fascistische Spaanse priesters". Tegen de man uit Oriente zei hij dat hij zyn landbouwcoöperatie eens moest vergelijken met de omstandigheden, die er onder de regering-Batista heersten. moeilijke oorlogsjaren op voortreffe lijke wijze zijn dienst met een grote ijver van plichtsbetrachting. Adjudant Brohm heeft thans als adjudant in al gemene dienst een moeilijke taak in het snel groeiende Leiden, zo besloot de bur gemeester zyn toespraak, waarna hij de jubilaris de eremedaille opspelde. Hierna werd nog het woord gevoerd door commissaris Dreeuws. Deze merkte onder meer op, dat een dergelijk jubile um bij de politie tot de zeldzaamheden behoort. Hij wees op de belangrijkheid van de rangen van brigadier en adju dant. Vooral als wachtcommandant kan men dan grote invloed uitoefenen op de vorming van 't jongere personeel Nim mer hebben commissaris Dreeuws klach ten bereikt over het beleid van adju dant Brohm. Hy liet zijn woorden ver gezeld gaan van de kleine draagmedaiüe Advertentie

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3