CAPSULE GEBORGEN NA RUIMTE-TOCHT Felle beroering in Frankrijk over twee a.s. executies in Algerije WEERBERICHT Parijs ziet er wraak in wegens ter clood brengen van enige Algerijnse verzetsstrijders Na de zeventiende omwenteling van de Discoverer afgestoten „BUITENGEWOON TEVREDEN" VERLIET MACMILLAN BONN schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. (§ucf Qïie leuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1960 No. 30123 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Diaboeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witt0 Sülgel LeUen Glr0 no 67055 Hoofdredacteur J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Voor het eerst sinds 1958 hebben de Algerijnse nationalisten twee Franse soldaten, die zij hebben beschuldigd van en schuldig bevonden aan moord en knevelarij ter dood veroordeeld. Dit is gisteren in Tunis bekendgemaakt door een woordvoerder van de Algerijnse regering-in- ballingschap. Het bericht veroorzaakte een felle beroering in de Franse openbare mening. Waarschijnlijk zijn de terdoodveroordelingen (de executie heeft, voorzover bekend, nog niet plaats gehad) het gevolg van het ter dood brengen in Frankrijk van enige Algerijnse verzets strijders, voor wie van verscheidene kanten, o.a. door Kroesjtsjef, bij generaal De Gaulle gratie was gevraagd. Het Franse staatshoofd heeft deze echter niet willen verlenen. /I situatie in Noord-Afrika. De gebeurte- Ureigencl 2GV33r Vctll nissen in Kongo hebben de laatste weken laten zien waartoe de opstand van het „Zesde Republiek" De nationalistische regering heeft medegedeeld, dat de militaire rechtbank, die de beide Fransen heeft veroordeeld, op Algerijns grondgebied was bijeenge komen en dat zij werden verdedigd door officieren van het Algereinse bevrijdings leger. De Franse beschuldigingen, zo zegt het officiële Algerijnse communiqué, hebben recht op dezelfde garanties, zo niet op meer garanties dan de Algerijnse gevangenen, die door de Franse recht banken worden veroordeeld. Zij zijn niet veroordeeld voor oorlogshandelingen maar voor oorlogsmisdaden. De veroor deling van andere gevangenen, die wij gedetineerd houden, zal alleen geschie den wanneer vaststaat, dat zij persoon lijk hebben deelgenomen aan het bedrij ven van die oorlogsmisdaden. Uit de officiële Franse reactie kan men afleiden, dat de regering deze ter doodveroordelingen niet had verwacht en dat zij niet had gerekend met een dergelijke reactie van het weigeren van gratie aan Algerijnen, die zich in het Franse moederland waren te buiten ge gaan aan daden van terreur. Zij noemt de terdoodveroordeling van Franse mili tairen in uniform in flagrante strijd met de rechten van de mens en zij ziet er een tegenspraak in met de jongste ver klaringen van de „Algerijnse rebellie", die had gezegd zich aan de conventie van Genève te zullen houden. Bovendien is de Franse regering van oordeel, dat de instanties die de beide Fransen ter dood hebben veroordeeld, daartoe niet gerechtigd waren. Zwak argument Men begrijpt, dat aan Franse zijde alles wordt gedaan om het leven van de beide jonge soldaten afgezien van het geen waaraan zij zich eventueel mogen hebben schuldig gemaakt, te redden. Doch het argument van het uniform is zwak en niet ter zake dienend. Hoeveel Franse verzetsstrij ders-niet-in-unif orm zijn niet door de Duitsers, thans De Gaulle's grote bondgenoten, zonder vorm van proces geëxecuteerd, waarbij men toch zeker die executies thans niet voor legaal houdt. En heeft Frankrijk zelf niet zitting gehad in het Neurenbergse tribunaal, dat de misdadigers in uniform voor daden in uniform begaan, ter dood heeft veroordeeld? Het feit van de ter doodveroordeling is verschrikkelijk, doch men kan zich als buitenlandse waarne mer afvragen of Frankrijk niet met vuur heeft gespeeld toen het Algerijnse ver zetsstrijders ter dood veroordeelde en ook ter dood heeft gebracht. Het zijn weer de harde en wrede con sequenties van de Algerijnse oorlog, waaraan nog steeds geen einde is ge maakt. Mogelijk dat Ferhat Abbas en de zijnen De Gaulle met het bericht van deze ter dood veroordelingen (en ook nu zou men van de heer Kroesjtsjef kunnen verwachten, dat hij verzoekt om uitstel van executie) nog weer eens hebben willen herinneren aan de ernst van de KONINKLIJK GEZIN IN SYRACUSE Koningin Juliana, Prins Bernhard en de vier prinsessen hebben gisterochtend een wandeling door Syracuse op Sicilië gemaakt, waarbij bezoeken werden ge bracht aan het museum, de kathedraal en de oude straatjes van de stad. De burgemeester en de prefect hadden tevoren hun opwachting gemaakt aan boord van de Piet Hein, die met de Groene Draeck op de rede van Syracuse voor anker ligt. Zij boden de koningin een boeket rozen aan. OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Opklaringen en enkele verspreid voor komende buien. Overwegend matige noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 AUGUSTUS Zon op: 5.20 uur; onder: 20.09 uur; maan op: 23.11 uur; onder: 12.57 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.27 en 19.53 uur. Laagwater te 3.20 en 15.34 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. zwarte werelddeel kan leiden en hoe licht een uitbreiding van de oorlog mogelijk is. „Vrede der dapperen" Ferhat Abbas wenst die zeker niet. Men mag uit hetgeen van nationalistisch Algerijnse zijde de laatste tijd is gepubli ceerd eerder afleiden, dat hij een „vrede der dapperen" zoekt, dat hij De Gaulle vraagt om zekerheden ten einde gevrij waard te blijven van de insubordinatie van de Franse kolonels en hun leger schaar. Nog in ander opzicht is de terdoodver oordeling van twee jonge Fransen voor De Gaulle een teken aan de wand. Nadat in april 1958 drie door de Alge rijnse nationalisten terdoodveroordeelde Franse soldaten waren geëxecuteerd werd voor Algiers een betoging aange kondigd. Die heeft geleid tot de opstand der kolonels welke tenslotte De Gaulle aan het bewind heeft gebracht en de Vijfde Republiek ten gevolge heeft ge had. De regering van die Vijfde Repu bliek vraagt zich thans zeker met zorg af of weer zo'n manifestatie te verwach ten staat. En wie zal weten of wij dan niet aan de Zesde Republiek toe zullen zijn? Grandioos Amerikaans succes De instrumentenhouder van de Amerikaanse kunstmaan XIII is gisteravond geborgen. De capsule werd tijdens de 17e omwen teling van de woensdag gelanceerde kunstmaan op een radiosein van de aarde af van de Discoverer losgemaakt waarna zij naar de aarde terugkeerde. Men slaagde er niet in de capsule in de lucht op te vangen met behulp van sleepnetten achter vliegtuigen, doch even nadat het gevaarte in de Pacific viel kon een helikopter de waardevolle instru mentenhouder bergen. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis, dat de mens er in is geslaagd, een deel van een kunstmaan, die een tocht door de ruimte gemaakt heeft, behouden op aarde terug te krijgen. Twaalf voorgaande pogingen van de Amerikanen zijn mislukt. Het aantal malen dat Rusland dit zonder succes gepoogd heeft is niet bekend. Het slagen van deze operatie betekent een spectaculair succes voor de Amerikanen: zowel in prestige-opzicht als wat betreft wetenschap pelijk onderzoek en techniek. Hiermee wordt de bemande ruimtevaart een aanzienlijke stap dichterbij gebracht. Uit zee gevist niet opgevangen De ongeveer 150 kg wegende instru mentencapsule, die volgestopt was met apparatuur voor wetenschappelijk onder zoek en ook voor technische controle van de werking van het terugzend- mechanisme, werd tijdens de zeventien de omwenteling van de Discoverer om de aarde op een hoogte van 320 km boven de Noordpool van de kunstmaan losge koppeld door een radiosignaal. De snel heid bedroeg toen ongeveer 28.000 km per uur. In de lagere atmosfeer remde de snelheid sterk af, waarna zich parachutes ontplooiden, die de snelheid verder beperkten. Een U-2 vliegtuig spoorde met krach tige radarapparatuur de capsule op een Gisteren is een groep van vijftien Duitse oorlogsschepen voor een kort bezoek aan Nederland in tfmuiden gearriveerd. Enkele van de schepen varen de haven binnen. hoogte van 20 km op. Het toestel diri geerde vrachtvliegtuigen van het type C-119, die voorzien waren van sleepnet ten, naar de plaats waar de houder opgevangen zou kunnen worden. Zij slaagden daarin niet, zodat de capsule in zee viel tussen Hawaii en Kodaik, op 160 km van het schip „Haiti Victory", dat speciaal voor het opsporen en ber gen van ruimtecapsules is ingericht. Een helikopter van dit schip bereikte de in zee gevallen capsule toen daar reeds drie vliegtuigen rondcirkelden. De berging verliep zeer vlot. Van de vorige twaalf pogingen van Amerika om een kunstmaan-instrumen tenhouder te bergen mislukten er zes doordat de lancering niet goed verliep en zes doordat de houder niet van de kunstmaan losraakte of later op aarde niet kon worden teruggevonden. Als voorzitter van het comité Muziek Artillerie" heeft luitenant- generaal b.d. I. A. Aler op de Grote Markt te Breda aan de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, de cere moniële tenue, waarmee het trom- petterskorps der artillerie zal wor den uitgerust, officieel overge dragen. Regering van Laos gaat de hoofdstad Vientiane heroveren De regering maakt zich gereed om Vien tiane op de opstandelingen te herwinnen aldus de ambassadeur van Laos in Bangkok, Prins Khampan. De regering heeft niet de hulp van de Z.O.A.V.O. (Zuidoost-Aziatische Ver dragsorganisatie) ingeroepen, omdat op dit tijdstip geen sprake is van buiten landse communistische inmenging, aldus Prins Khampan. Slechts vier ministers zouden door de opstandelingen gevan gen worden gehouden. De minister van Defensie generaal Phoei Nosavan, die dinsdag naar Siam uitweek, is naar Laos teruggekeerd om de operaties tegen de rebellen voor te bereiden. Het overgrote deel van het kabinet bevond zich in de koninklijke residentie Loeang Prabang toen de parachutisten van kapitein Kong Lae Vientiane bezetten. De minister van Binnenlandse Zaken van Siam, generaal Prapart Charoesa- thien, heeft verklaard over pamfletten te beschikken waaruit blijkt dat de staatsgreep een communistische zaak is. In deze pamfletten zou het vertrek van de Amerikanen zijn geëist en het inroe pen van Russische hulp worden ge vraagd. De generaal zei dat een com munistisch Laos een bedreiging van Siam zou vormen. In het neutralistische Cambodja ziet men uiteraard met welgevallen dat Laos een meer neutralistische en minder op het Westen georiënteerde politiek lijkt in te slaan. Anderzijds maakt men zich bezorgd over de nieuwe spanning aan de noordelijke grenzen van het land. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de V S. slechts de koninklijke Laotiaanse regering, die thans te Loeang Prabang zetelt, erkennen. „Onze inlichtingen wij zen erop, dat de staatsgreep tot Vien tiane beperkt is gebleven. Vanzelfspre kend erkennen wij slechts de bestaande regering", aldus mededeling van het „State Department". Loemoemba tegen de pers en politieke tegenstanders Secretaris-generaal Hammarskjöld van de Ver. Naties is gisteravond in Leopoldstad aangekomen. Van daag zou hij met driehonderd Zweedse V.N.-soldaten naar Katanga gaan. Premier Tsjombe verklaarde gisteravond, dat hij de komst van deze troepen aanvaard heeft, „omdat wij geloven genoeg doening te hebben gekregen". Hij zei de twee compagnieën Zweden te beschouwen als een soort lijf wacht van Hammarskjöld. „Enkele honderden soldaten zijn niet genoeg voor geheel Katanga. Intussen laat premier Loemoemba in Leopoldstad maatregelen nemen tegen de pers en tegen zijn politieke tegenstanders. De kantoren van de „Courrier d'Afrique" zijn onder zocht en de hoofdredacteur is aan gehouden wegens een „aanslag tegen de veiligheid van de staat". Eenheid van de vrije wereld en handhaven van de vrede zijn voornaamste doeleinden (Van onze correspondent in Bonn) De Britse premier Macmillan heeft gistermiddag Bonn „buitengewoon tevreden" verlaten. Hjj voerde 's ochtends een tweede gesprek met Bondskanselier Adenauer, waarbjj voornamelijk de verhouding tussen de Europese Economische Gemeen schap (Euromarkt) en de E.V.A. (kleine vrijhandelszone) werd besproken. Uit het officiële communiqué blijkt, dat alle belangrijke vragen, die de beide landen betreffen, vrijmoedig en vriendschappelijk werden besproken. De beide regeringschefs hechten grote waarde aan deze ontmoeting omdat de jongste ontwikkeling van de internationale toestand de enige samenwerking van de vrije wereld noodzakelijk maakt. Zij waren het eens over de grote doeleinden, die in het belang van Europa en de vrije wereld, bereikt moeten worden. Drietal punten De beide staatslieden meenden voorts, dat het in het belang van de Europese eenheid noodzakelijk is, een oplossing van de problemen te vinden, die voort spruiten uit het bestaan van twee eco nomische groepen in Europa. Beide re geringschefs zien de eenheid van de vrije wereld en het handhaven van de vrede als de doeleinden, die boven alle andere problemen staan. De Westduitse regerings-perschef Von Eckhardt, vatte het resultaat van het overleg in drie punten samen: 1. Beide staatslieden menen, dat het probleem van de verhouding EEG-klei- ne vrijhandelszone bekeken moet worden in het grotere en algemene raam van de wereldpolitiek en dus niet een kwestie is, die door de EEG- en eventuele EVA- bureaucratie dient te worden opgelost. Dat houdt in, dat het EEG-presidium te Brussel zich hier buiten zal moeten hou den, het gaat hier om een zaak van de regeringen en niet van de Brusselse bu reaucratie van EEG-president prof. Hallstein. Aldus kon men opmaken uit Von Eckhardts samenvatting. 2. Beide regeringschefs zullen direct hun partners informeren over hetgeen te Bonn besproken is. 3. Alle nadruk werd er tenslotte op ge legd, dat de veranderde wereldsituatie sedert de mislukking van de Parijse top conferentie, een volstrekt nieuwe be schouwingswijze van de verhouding in Europa noodzakelijk maakt. Russisch voorstel kernwapenproeven Op de conferentie in Genève over het staken van proeven met kernwapens heeft de Sovjet-Unie nieuwe voorstellen gedaan met betrekking tot de vestiging van controleposten en het controlestel sel in het algemeen. De Sovjet-Unie is bereid dertien controleposten in het Aziatische deel van de Sovjet-Unie en twee in het Europese deel te aanvaar den. Het was de eerste maal dat de Rus sische afgevaardigde Tsarapkin een concreet cijfer noemde. De Westelijke mogendheden hadden in totaal 21 posten op Russisch grondgebied voorgesteld, maar dit aantal is volgens Tsarapkin te hoog. Het aantal posten in de Ver. Sta ten dient elf te bedragen - evenals door het Westen is voorgesteld - en in Enge land behoeft slechts één controlepost te komen. Het best gesorteerd In: LAMMERMARKT 3 LEIDEN Verkoop uitsluitend engros. TELEFOON 33909 De wijk waar de bureaus van de Abako zijn gelegen, is geheel af gezet. Verscheidene partijleden zijn gearresteerd. Voorts is aan „Ma Patrie" een verschijningsver bod opgelegd. Het hoofdbestuur van de Abako heeft de Veiligheidsraad een telegram gezon den waarin wordt gezegd, dat het Kon- gelose volk ernstig wordt bedreigd door het communisme. „Het Moekongo-volk zoekt bescherming tegen dit gevaar". De Abako vraagt de volkerenorganisatie een referendum over de binnenlandse struc tuur te organiseren, „aangezien nog geen geldige grondwet bestaat". De correspondent van het Belgische persbureau Belga in Leopoldstad heeft het hoofdbureau in Brussel laten weten dat de Kongolese regering „de activitei ten van Belga in Kongo heeft doen staken". Twee Kongolese politiemannen hebben opdracht gekregen ervoor te zorgen, dat geen telegrammen worden verzonden. Het bureau van Loemoemba heeft meegedeeld, dat het kantoor van Belga is gesloten omdat ten onrechte werd be richt, dat Loemoemba was gewond. Tegen degenen die hiervoor verantwoor delijk zijn .zullen maatregelen worden genomen" Men neemt aan, dat de Kongolese regering een aantal personen zal uitwijzen. Uit het Leidsch Dagblad van 13 Augustus 1860: De Leidsche Kermis. Zidke nagalmen gaven ons de Leidsche kermiswelker af schaffing niet baten zou, omdat het beginsel er niet door werd ver anderd. De kermis is in 1854 van de Maand Mei tot in de laatste week in Julij verplaatst; maar in de Pinksterdagen is men even losbandig, alsof het nakermis was, en nog altijd maakt het getal on echte kinderen jaarlijks 11 d 12 van het getal geborenen uit. De opbrengst van den plaatselijken accijns op het binnenlandsch ge distilleerd was in 1859 weder 9 pet. meer dan in 1858 en van de belas ting op het gemaal slechts 4 pet., die op het geslagt nog 2 pet. min der. Zoolang jaarlijks nog drie maal honderd duizend gulden aan jenever binnen Leiden worden be steed, kan men niet zeggen dat de zedelijkheid vooruitgaat.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1