KNZB-bestuur verontwaardigd en noemt liet NOC ondeskundig Uit protest gaan zwemofficials liet naar Kurhaus-bijeenkomst Goede aanvoer, ruimere prijzen Vinnige strijd tussen Timoner en Arie van Houwelingen Het is en blijft gevaarlijk handtekeningen iveg te geven... Loeloea's en Baloeba's moorden elkaar in het wilde weg uit )pgericht 1 maart 1860 Dinsdag 9 augustus 1960 Derde blad no. 30120 Geen 4 x 200 m. estafetteploeg (lieren) naar Rome Het bestuur van het Nederlands llympisch Comité heeft gister- irond besloten de voordracht van i KNZB ten aanzien van de uit- »nding van een heren zwemploeg iar de Olympische Spelen slechts jdeeltelijk over te nemen. Neder- jid zal in Rome niet zijn vertegen- oordigd op de 4 x 200 meter fije slag. De volgende zwemmers zijn aange wezen: 100 meter vrije slag: Ronnie Kroon |ZAR) en Jan Bouwman (Y). 100 meter rugslag: Jan Jlskoot (Merwede). 200 meter schoolslag: Wieger Menso- fes (ZIAN). 200 meter vlinderslag: Gerrit Korte- »g (DZV) en Bert Sitters (Y). t x 100 meter wisselslag: Jan Jis- ot, Wieger Mensonides, Gerrit Korte- !g en Ronnie Kroon. Reserves: Bert Iters en Jan Bouman. Als elfde speler voor de waterpolo- )eg werd aangewezen: Wim van Ingelen (AZ en PC). De Nederlandse afvaardiging zwem en, schoonspringen en waterpolo zal Rome onder leiding staan van de Igende officials: chef d'equipe: S. liman, leider heren-zwemmen: J. Üskool, leidster dames-zwemmen: evr. A. Vlothuizen-Foursoff en mevr. Ster-Van Feggelen, leiders water- lo: F. Kuyper en C. Braasem, lei- r schoonspringsters: J. Braamzeel. Tot tweemaal toe heeft een onder \ding van bondsvoorzitter Jan de ries staande delegatie uit bestuur en |ortcommissie van de KNZB gister- ond getracht het NOC-bestuur te vrtuigen van de noodzaak ook een x 200 meter estafette-ploeg naar pme af te vaardigen. Op de werëld- nglijst van dit seizoen neemt Neder- id de elfde plaats in, waarbij nog it reden mag worden getwijfeld aan correctheid van de tijd, waarmee op zwemgebied altijd zeer zwakke nland de tiende plaats bezet, lovendien achtten de zwemleiders elfde plaats bepaald geen reden afwijzing, temeer daar toch wel at staat dat menige Nederlandse tmpische deelnemer een dergelijke tstatie niet zal kunnen leveren. Maar wat toij ook aanvoerden, wij ïhten tegen de bierkaai. Het besluit is kennelijk al gevallen en wij moes- l deze prestige-strijd verliezen"al- e de reactie van een der leden van KNZB-delegatie. Va beide visites aan de Haagse Su- lamestraat hebben de zwemleiders irgens in Den Haag" op het oordeel ten wachten. Beide malen kregen 1 telefonisch nul op het request. Toen eenmaal vast stond, dat de zaak rloren was en mor het eerst in de ympische geschiedenis een KNZB- ordracht xoas afgewimpeld, ver rekte de heer Jan de Vries ons de Igende verklaring: ATLETIEK enk Visser eerder naar Rome De Nederlander Henk Visser, die op de reldranglyst van dit jaar met 7.97 m. derde plaats bij het verspringen in- emt, zal eerder naar Rome afreizen n de andere atleten. Dit besluit is door de K.NA.U. geno- tn omdat men de mening is toegedaan It Henk Visser in het warme Italië eller van z^n beenblessure af zal zijn zich terdege kan voorbereiden op de Eipische Spelen. nk Visser vertrekt op dezelfde da ta als de Nederlandse zwemploeg, na- tijjk 20 augustus a.s. PAARDESPORT Hubertus' achterhand is nog zeer zwak Hubertus, het machtige springpaard n de Hippische Sportbond, dat on- )gs tijdens een internationaal con- ttrs hippique in Londen zo ernstig ziek rd, dat men voor zijn leven vreesde, thans weer zover hersteld, dat 't dier tvoerd mag worden. Hedenavond komt hengst per boot in Nederland aan. arna zal hij aan de zorgen van pro- jsor Wagenaar van de veterinaire fa- Iteit van de Rijksuniversiteit in Utrecht irden toevertrouwd. Hoewel Hubertus ar kan lopen is de achterhand nog Sr zwak, en zijn staart is nog ver- ad. Het is de vraag of de hengst, die der Harry Wouters van den Ouden- iyer vele successen heeft behaald, ooit R in de ring zal kunnen uitkomen. ROEIEN Mackenzie niet fit i Australische roeier Stuart Mackenzie I waarschijnlijk niet aan de Olym- •che Spelen deelnemen. In een brief h zijn vader schreef de skiffeur, die hg jaar in Zuid-Slavië een operatie li de twaalfvingerige darm onderging, t hy zich opnieuw niet helemaal fit Hde. Hy heeft o.a last van zyn lever, kkenzie schreef verder alleen te zul- uitkomen wanneer hy zich goed in Mitie voelde. De Australiër die geldt als 's werelds ite skiffeur, won in Melbourne 'n zil- tan medaille. Vorige maand won hij Henley voor de vierde maal de Dia- tad sculls. toneer Mackenzie zich terugtrekt uit Australische Olympische ploeg, zal Plaats worden ingenomen door Ian Itty. Met verontxoaardiging heeft het be stuur van de KNZB kennis genomen van het besluit van het NOC tot het niet uitzenden van een 4 x 200 meter vrije slag-ploeg. Het bestuur acht deze beslissing onaanvaardbaar en onbegrij pelijk, gezien de normen, die naar de mening van het zwembondbestuur zijn toegepast bij het aanwijzen van de deelnemers in andere „meetbare" tak ken van sport. Het bestuur van de KNZB heeft hier na het besluit genomen, zich bij wijze van protest tegen het van zoveel on deskundigheid en onwelwillendheid ge tuigende NOC-besluit, niet te laten ver tegenwoordigen op de Olympische bij eenkomst, xoelke zaterdag a.s. ixi het Kurhaus te Scheveningen xoordt ge houden. Jeugdtrips VNA Zondag heeft de Voetbalvereniging „VNA" een bustocht georganiseerd voor 50 pupillen. De reis ging naar Groenen- daal, daarna over Amsterdam naar Oud Valkeveen. waar de jeugd zich naar har telust heeft vermaakt. Zondag a.s. gaat eveneens een groep van 40 adspiranten een soortgeiyke trip maken. Op zaterdag 20 augustus a.s. speelt de jeugd vriendschappelyke wedstryden tegen Oegstgeest, resp. A. en B. adsp. en Jun. A. Voor zondag 21 augustus: VNA 3O. Groen 3; VNA 4O. Groen 4; Blauw Zwart comb.—VNA 1; Blauw Zwart comb.—VNA 2. Karamoy verdedigt titels niet Lex Karamoy, Nederlands tenniskam pioen op alle drie nummers, zal in het toernooi om de nationale titels van 15 tm. 21 augustus te Scheveningen zyn titels niet verdedigen. Karamoy heeft er de voorkeur aan gegeven in die periode aan toernooien in Duitsland deel te nemen. Rondom de veemarkt (Van onze deskundige medewerker). Bij behoorlijk goede aanvoeren in de gehele rundveesector was er in de afge lopen week toch weer voldoende vraag om alles tot vaste, of zelfs tot even stij vere prijzen te kunnen plaatsen. Het kalfdragende vee was vooral weer in trek en bracht voor de geschikte klasse hoge prijzen op en overigens kon alles gemakkelijk aan de oude prijzen worden afgezet. Voor puste koeien voor de naweiden Van Houwelingen, Koch (beiden Ne derland), Godeau. Retrain (beiden Frankrijk), De Paepe (België) en Galatti (Zwits.) komen in de herkansing. Honl (It.) en Holz (Did) zyn uitgeschakeld. TENNIS Amerika zal de tegenstander zijn van Italië in de interzone-finale van het toernooi om de Davis-beker. De Amerikanen hebben namelyk door het derde enkelspel te winnen in de fi nale van de Amerikaanse zone een be slissende voorsprong van 3-1 genomen tegen Mexico. Wereldkampioenschappen wielrennen Een vinnig duel tussen wereld kampioen Timoner en onze land genoot Arie van Houwelingen heeft op de baan van Karl Marx- stadt de eerste serie van de pro fessional stayers beheerst. De Belg Dolf Verschueren, die als eerste gestart was, behield van start tot finish de leiding, maar vlak achter zijn rug vochten zijn twee concurrenten een hevige strijd uit om de tweede positie, die ook recht gaf op een plaats in de eindstrijd. Nu eens passeerde Van Houwelingen de Spanjaard, dan weer was het Timo ner die zyn tegenstander in een rush voorbyging. Doch in de 42e minuut leek het duel beslist in het voordeel van Timoner. Van Houwelingen was by zijn zoveelste aanval even los van de rol geraakt, waardoor hij bijna een ronde werd teruggeworpen. Onze landgenoot zorgde echter voor een sensatie door binnen vier minuten weer bij te komen en hervatte zyn aan vallen op de Spanjaard. Voortdurend wisselden de posities, maar tenslotte was het toch Timoner, die op de tweede plaats beslag legde. Bij een fel slot- offensief, twee minuten voor het einde Ingezet, bleef Van Houwelingen name lijk wel vier ronden op gelijke hoogte met zyn tegenstander, maar uiteindelijk moest hij zich toch gewonnen geven. Noppie Koch eindigde in de tweede rit eveneens als derde. Nadat hij in de beginfase was opgerukt van de laatste naar de tweede plaats, werd hij later naar de vierde positie teruggedrongen door de Italiaan Pizzali, de Zwitser Bucher en de Belg De Paepe. Pizzali reed aan de kop rustig zijn rondjes, maar de Zwitser kreeg aanval op aanval te verwerken van de Belg. Toen deze laatste in de slotfase terugzakte, kon Koch zijn derde plaats overnemen. Meer zat er echter niet in voor onze landge noot, die kort voor het einde nog een kans kreeg om Bucher te passeren. De Paepe verzette zich namelijk heftig toen Pizzali hem een ronde achterstand wilde bezorgen. Bucher kwam hierdoor in de klem, maar Koch had geen snelheid ge noeg meer in de benen om hiervan te profiteren. De uitslag van de le serie was: 1. Verschueren (België) achter Van den Bosch, in 1 uur 79.283 km; 2. Timo ner (Spanje), achter Meuleman, op 20 meter; 3. Van Houwelingen (Ned.), achter Wiersma, op 30 meter; 4. Godeau (Fr.), achter Blanc-Gari, op 110 meter; 5. Gallati (Zwits.), achter Wambst, op 143 meter; 6. Honl (Italië), achter Jotti, op 2642 meter. 2e serie: 1. Pizzali (It.), achter La vel 77.000 km; 2. Bucher (Zwits.) achter Grolimond, op 30 meter; 3. Koch (Ned.) achter Van Roey, op 90 meter; 4. De Paepe (België), achter De Graaf, op 393 meter; 5. Retrain (Fr.), achter Vander- stuyft, op 746 meter; 6. Holz (W.-Dld) achter Kaeb, op 1432 meter. Uit de twee series plaatsten Verschue ren (B.), Timoner (Sp.), Pizzali (It.) en Bucher (Zwits.) zich voor de finale. Het Paleis Huis ten Bosch te Den Haag, dat thans voor een groot deel voor het publiek te bezichtigen is, trekt op het ogenblik veel be langstelling. Enkele bezoekers be treden het gebouw door de entree onder de hoofdingang. WATERPOLO LZC organiseert internationaal waterpolotoernooi Donderdagavond a.s. organiseert de Leidse Zwemclub in het zwembad Poel meer te Oegstgeest een polotoernooi waaraan wordt deelgenomen door Blau Weisz uit Bochum, Aegir uit Antwerpen, WZC uit Woerden en LZC. (Van onze Parijs e correspondent) Frankrijk kent een in middels wel ietwat ver- grysd mopje: Albert Schweitzer, de man van Lambarene en van Bach wordt aange sproken door een klein Parijs jongetje: „Maitre (dat zegt men hier tegen ieder, die men wil vleien of die men werkelijk voor grootheden houdt), ik wil zo graag een handteke ning van U". Schweitzer, die niet al leen een groot man is maar ook een lieve, men- selyke en vriendeiyke man, geeft het jongetje op het boekje, hetwelk dit hem aanbiedt een auto graaf. Het jongetje is ken- nelyk blij en vraag met nog meer eerbied dan eerst om nog een tweede handtekening. Ook die geeft Schweitzer, maar toch vraagt hy„Waarom, manneke, is één niet ge noeg?". Het jongetje: „Ach maitre, ik kan twee handtekeningen van u ruilen tegen één van Loui- son Bobet". Deze Louison Bobet is een fietser, die enkele malen een Ronde van Frankrijk heeft ge wonnen en daardoor zeer beroemd is geworden. Al thans in sportkringen. Het vragen van hand tekeningen is in Frankryk namelyk een ziekte, een epidemie, een pest, een belachelijkheid, in maten, welke men in een nuchter land als het onze niet voor mogelijk houdt. Wanneer de vedetten van het Franse chanson zoals Gilbert Becaud, Edith Piaf Yves Montand, Sa- cha Distel e.a. of filmbe roemdheden, zoals Bri gitte Bardot zich in open bare gelegenheden bewe gen, stort zich een meute van jongemeisjes en mooie jongens op hen en bedelt om handtekenin gen. „Wat doen zij er mee?" zal men vragen. Ik moet het antwoord schul dig blijven. Men zegt, dat er mensen zijn die echt een verzameling hebben. Er zyn er natuurlijk ook, die zo'n handtekening dan weer weggeven en er moeten er eveneens be staan, die tegenover vrienden en bekenden mooi weer spelen en ver tellen dat degene, die de signatuur gaf, een goede vriend of goede vriendin van hem is. Hoe gevaarlyk dat handtekeningen wegge ven nog kan zyn heeft gisteren de veelbesproken Jacques Charrier, de echtgenoot van de nog meer besproken Birgitte Bardot, ervaren. Deze jongemam lag rustig te zonnen op het strand van Saint Tropez, een zeer modieus badplaatsje aan de Middellandse Zee, toen een vrouwsper soontje naar hem toe kwam. Het vrouwtje ver wachtte kennelijk een baby. Charrier ging dan ook direct in op haar vraag een handtekening in haar boekje te schry- ven. Hy wist echter niet. dat de echtgenoot van de dame in kwestie de avond tevoren over de muur van de tuin van de villa van Brigitte Bardot en hem was geklommen en in het huis zyn chequeboekje had gevonden. De man had er drie cheques uit-had gegeven.... gescheurd. Die cheques schreef hy Rene Par- rimont nadat zijn vrouw terugkwam met de handtekening van Carrier uit op haar naam. Nu moesten beiden alleen nog maar zien naar Pa- rys te komen om ze te innen. Het ging alles te zamen om een bedrag van ongeveer 4000 gul den. Eerst ging het echt paar op de eigen scooter, maar mevrouw Parri- mont bemerkte al gauw dat, haar toestand een dergelijk vervoer niet toe liet. Geen nood. de heer Parrimont „ruilde" in een dorpje zijn scooter voor een personenauto en reed daarmee verder in de richting van Parys. Het bleek geen goede ruil. De wagen vertoonde ech ter na enige tyd gebre ken. Derhalve stopte Parrimont weer in een volgend dorp, waar hy een betere auto zag staan. Hij zag echter niet de post van de Ryksveld- wacht daarachter. En het is in deze zomer maanden een uitzonde ring de wachtcom mandant bleek klaarwak ker (het was rondom middernacht). De man zat voor het open venster een glaasje te drinken. Hij zag de handelingen van Parrimont en liet hem binnen enige minu ten arresteren. Vervolgens belde hy Charrier op en toen bleek, dat de cheques waren gestolen en ondertekend met de signatuur, die was overgehaald van de hand tekening, welke Charrier aan mevrouw Parrimont was de vraag duidelijk beter dan voor enikele weken geleden en zyn de prijzen dan ook ofschoon reeds op ruim vol doende hoogte tegenover dc slachtvee- prijzen nog wat aangetrokken. Vooral beste jonge vleestypen vonden deze week graag een koper. Het ging even vlotter op de slacht- veemarkten en dit bracht de gang in de handel van magere naweiders er duide- lyk wat in. Jong fokmateriaal evenzo. Het slaohtvee werd vrijwel overal wat vlotter opgenomen en ook vrijdag op de Leidse markt, ondanks een ruim aan bod kon alles ruim prijshoudend, of zelfs wat duurder worden geplaatst. Een redelijk goed beest met nóg een kleine tand in de bek. bracht het al gauw tot f3.20 per kg. geslacht gewicht. Extra kwaliteit wel 20 cent per kg. meer en de redelijk goede oudere koeien tussen f2.90 en f3.indien ze niet te rijp ..voelen". De z.g. C klasse noteerden we rond f 2.60f 2.70 en de stieren van on der naar boven van f2.80f3.20 per kg. geslacht gewicht. Jonge stiertjes werden veel voor de slacht naar Italië verkocht, rond f3.per kg. geslacht gewicht. De vleesgroothandel was vorige week vrij goed met wat oplopende prijzen en er bleef aan de grote slachthuizen zeer weinig onverkocht. Bovendien was er een goede vraag naar fyn vlees voor buitenlandse bestemming. De vette kalverenhandel verliep to taal gezien ook vrij levendig met veel buitenlandse kooplust. De pryzen van de vorige week konden dan ook ruim schoots gehandhaafd blijven. Nuchtere kalveren werden by kleine aanbiedingen zeer duur afgezet. Meest weer voor de mesterij. In de wolveesector kon ook van een bevredigende handel worden gesproken. Hoewel het aanbod in het algemeen wat ruimer was werd toch alles ruim prijs houdend of tot wat styvere pryzen óp- genomen. Niet alleen voor geslachte export, doch ook met bestemming naar Zwitserland, waar de laatste weken zeer veel zuiglammeren levend naar toe wor den gezonden. De goede tot beste zuig lammeren deden tussen f 80.en f 100.- per stuk. De prijzen van lamsvellen zijn wat duurder geworden en bedragen mo menteel rond f 8.per stuk en de Zuid-Hollandse scheerwol f4.per kg. De varkensmarkt was ook zeer goed gestemd en de pryzen lagen gemiddeld 4 cent per kg. boven die van de week tevoren. Ook de Utrechtse beurs was duidelyk duurder, terwyl het aanbod uit het oosten des lands veel minder dringend was. Onze noteringen voor de fijne slagersvarkens tot een gewicht van 100 kg. geslacht lagen tussen f 1.70 en f 1.75 middelzware f 1.60f 1.66 en bo ven 150 kg. geslacht gewicht fl.54— f 1.58 per kg. levend gewicht, met 4 kg. tarra. Zouters fl.52—f 1.57 en zeugen f 1.20f 1.30, lichte vleessoorten bedui dend hoger. De paardenmarkt deelde ook in de williger stemming, want zowel werk paarden als slachters gingen ruim prysfhoudendi vlugger van de hand. Olviup. eedaflegging Het Italiaanse Olympische Comité zal eerst kort voor de opening van de Spe len bekend maken welke Italiaanse at leet de Olympische eed zal afleggen. In Italiaanse sportkringen is men er echter van overtuigd dat slechts twee kandi daten hiervoor in aanmerkingen komen, namelyk de discuswerper Adolfo Conso- lini en de schermer Eduardo Mangio- rotti.. Consolini, die in Rome voor de vierde maal aan de Olympische Spelen zal deelnemen, veroverde in 1948 de gou den medaille by het discuswerpen, in Helsinki werd hij tweede en in 1956 in Melbourne legde hij beslag op de zesde plaats. Mangiorotti verzamelde in zyn loopbaan 4 gouden. 4 zilveren en 2 bron zen medailles. In 1936 nam de veelvuldi ge wereldkampioen in Berlyn voor het eerst aan de Spelen deel als lid van de Italiaanse degenploeg. Hij zal in Rome voor de vyfde maal voor Italië uitkomen. Wanneer de keus op Mangiorotti valt, wordt het de eerste maal dat een scher mer de Olympische eed aflegt. DUIVENSPORT Leidse Concourscommissie Wedvlucht met jonge duiven vanaf Duffel. Aantal vogels 3439, gelost te 6.30 uur met krachtige z.w. wind. Nulpunt 118.948 km. le duif te 7.34.54 uur. J. Borsboom 1; C. v. d. Berg 2-4-10-22, J. Star 3-21; C. L. Smits 5-23; W. Zon neveld 6-12; C. v. d. Heuvell 7; A. Stok 8; A. Cramer 9; C. v. d. Poel 11-19; J. Hoek 13; Duindam-Noord 14-18; J. van Noord 15; J. Marijt 16; J. Heyne 17; v. d. Niet-v. Rhijn 20; L. Glasbergen 24; T. Mooyekind 25. Wedvlucht met oude duiven vanaf Or leans. Aantal vogels 667, gelost te 5 30 uur met z.w. wind. Nulpunt 507.728 km. le duif te 10.18.13 uur. G. Oude Elferink 1; A. v. d. Hulst 2; R. de Graaf 3; S. v. Hees 4; R. Pet 5: J. v. Alphen 6; Haak-Hoonaard 7; M. v. d. Wiel 8; J. Rietbroek 9; H. Fasel 10; J. Staffeleu 11; C. v. d. Berg 12; J. Fi- lippo 13; P. Schenkeveld 14; Duindam- Noord 15; A. Dubbelaar 16; J. v. d. Niet 17; J. Wolters 18-23; S. Koster 19; dr. Venker 20; A. Duin Azn. 21; W. Hoek 22 H. Moenen 24; M. v. d. Wilk 25. LEIDSE POSTDUIVEN CLUB Wedvlucht vanaf St. Ghislain-H., af stand 196 km., gelost te 9.20 uur met zuidwesten wind. In concours 257 vogels, le duif te 12.03.10 uur. F. Sloos 1; G. v. Stein 2; J. Filippo 3; H. v. Alphen 4-8-9; P. Groenendijk 5; J. Laterveer 6; v. d. Voort en Koome 7; De Lange-Hendriks 10. DE VRIENDENCLUB In concours 198 vogels, le duif te 12.09.33 uur. C. P. Gysman 1; J. J. Mul der 2-10; W. Vylbrief 3-7; W. Mark 4; J. Rietbroek 5-9; J. Dongelmans 6; W. Klink 8. SCHAKEN Tydens de schaakweek te Venray heb ben onze stadgenoten Westra en Piket eerste pryzen veroverd. Van den Bonk deelde een eerste prijs, terwyi Berg en Kohlbeck beslag legden op 2e plaatsen. Etmans en Van der Nat vielen juist bui ten de pryzen. HENGELSPORT Visvereniging WWV organiseerde ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan een bustocht en een hengel wedstrijd voor de dames. De uitslag van deze wed stryd was: 1. mej. v. Velzen, 2. mej. Kukler, 3. mej. Eradus, 4. mej. Keizer, 5. mej. v. d. Voort. „Hengelsport" hield een wedstrijd te Huigsloterdyk. De vangst was gering. Uitslag: 1. F. Verstraaten sr. met beker gr. aantal; 2. J. B. v. d. Zon met beker gr. biy; 3. C. Wulster met beker gr. voorn; 4. D. Boon; 5. C. Habraken; 6. R. v. Oosten 7. W. d. Vries; 8. E. v. Houten; 9. K. Kanbier; 10. H. v. Haasteren. Tunesische V.N.-troepen kunnen nagenoeg niets uitrichten tegen giftige pijlen De toestand in Loeloeaburg is zeer kritiek, aldus de commandant en de beman ningsleden van een Zwitsers vliegtuig, dat voor de Verenigde Naties levensmldde- Piedlsch P«rsonee' vervoert. De vliegers deelden mede op hun jongste vlucht uit de hoofdstad van Kasai op diens verzoek een der laatste ministers van de provinciale regering van Kasai te hebben geëvacueerd. De andere leden van die regering werden eveneens door hen in veiligheid gebracht. De ministers namen de vlucht, omdat ze in Kasai, waar Loeloea's en Baloeba's elkaar in het wilde weg uitmoorden, niet het minste gezag meer hadden en hun leven voortdurend in gevaar was. De centrale regering in Leopoldstad zou hun de raad hebben gegeven zich naar Leopoldstad terug te trekken. het vliegveld. Als de duisternis is inge vallen, worden zy geregeld aangevallen, maar zij weten niet of het Loeloea's of Baloeba's zyn, die hen met giftige pyien beschieten. Tot dusver zou één Tunesische soldaat zyn gedood en een andere gewond. In Loeloeaburg zou nog een dertigtal Europeanen zyn. Op het vliegveld wordt overdag vrijwel normaal gewerkt, doch by het vallen van de avond verdwynt het Kongolese personeel zo spoedig mogeiyk. De vlie gers moeten dan vaak zelf de lading lossen en brandstof by vullen om weer tydig te kunnen vertrekken. „Anarchie" melden Zwitserse vliegers Op het ogenblik heerst in Loeloeaburg een ware toestand van anarchie, aldus de Zwitserse vlieger. Als wy er des avonds over vliegen om te landen, zyn tal van branden te zien. De V.N.-strijdkrachten in Loeloeaburg bestaan uit twee bataljons Tunesische troepen, in totaal twaalfhonderd man. Er zouden er echter wel vijfduizend moeten zyn of nog meer, om de rust te doen terugkeren, zo meende de com mandant. De Baloeba's verlaten het land, na hun bezittingen in brand te hebben ge stoken, doch worden door de Loeloea's aangevallen, waarop de Baloeba's uiter aard terugvechten. De meest weerzin wekkende moorden doen zich voor. In het ziekenhuis, dat onder leiding van Tunesische artsen staat, worden uitslui tend slachtoffers binnengebracht voor wie geen hoop op redding meer bestaat, zo vertelden de vliegers verder. Volgens hen patrouilleren de V.N.- troepen in de stad. Zy onderhouden echter voornamelijk de verbinding met HERBEGRAFENIS OORLOGSSLACHTOFFERS Gistermiddag heeft op de erebegraaf plaats van de Oorlogsgravenstichting te Loenen op de Veluwe de eerste van 'n se rie herbegrafenissen plaats gevonden van Nederlandse oorlogsslachtoffers. Er wer den negen Nederlanders ter aarde be steld, die zyn omgekomen in Neuen- gamme in Duitsland. In de rouwkapel werd een rouwdienst geleid door ds. Bril, N. H. predikant, te Klarenbeek, waarna de directeur van de Oorlogsgravenstichting de heer De Her tog het woord voerde. Aansluitend werd een dodenappèl gehouden, dat werd af gesloten met het ten gehore brengen van het Wilhelmus. Spaaroverschot in juli By de stichtingen spaarbank van de Boerenleenbanken aangesloten by de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Cen trale Raiffeisen-bank te Utrecht be droegen de stortingen en terugbetalin gen in juli f. 173,5 min en f. 125,7 min, zodat er een spaaroverschot was van f. 47,8 min, in juni bedroeg het spaar overschot f. 23,1 min. Nieuwe woningen in juni Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in juni van dit jaar 7.091 nieuwe woningen voltooid. In juni 1959 werden 7.307 nieuwe woningen opgeleverd. In het eerste halfjaar van 1960 kwamen 38.003 nieuwe woningen gereed tegen 35.996 in het eerste halfjaar van 1959. Van de in juni voltooide woningen werden er 1.188 als systeem woningen ge bouwd. In de eerste helft van 1960 kwa men 4 944 systeem woningen gereed. Gerekend tot en met juni 1960 zyn sedert de bevrijding 807.230 nieuwe wo ningen gebouwd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7