Jlir. mr. A. F. C. de Casembroot: „Wij hebben een Delta-cultus gehad...." Zwitsersche SCHRIKBEELD AAN HET WATERFRONT VERVAAGT (III) Ingrijpende veranderingen soms oorzaak van scherpe conflicten BEZORGER-INCASSEERDER cle **Ylobel ADMINISTRATIEVE KRACHT (MNL.) Met behoud van oud openstaan voor nieuw (Van onze reportageredacteur) Vierkant en solide, een échte zoon van zijn gewest, zo is onze eerste indruk van de Commissaris der Koningin in de provincie Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Als wij met een vriendelijk gebaar zijn ruim werkvertrek worden binnengenood, rijst de man, die alle krachte naanwendt om de onder zijn hoede gestelde provin cie tevens zijn geboortegrond over de drempel van een nieuwe tijd te lei Jen, achter een massief bureau op. De brede, hoekige figuur plaatst zich daarbij voor het in de wand aangebracht Zeeuwse wapen, de leeuw die „worstelend ontkomt" aan de woelige baren, beeld dat nimmer zo actueel is geweest als op de huidige dag. Beeld ook dat bij ons de vraag doet rijzen of deze symboliek over enkele tientallen jaren nog wel terzake zal zijn. Naar hoger niveau Op een zonnige morgen zün wjj naar Middelburg gegaan, het hart van de streek waar zoveel dat eeuwen stand hield op het punt staat te verdwijnen, waar zoveel dat nieuw en ongekend Is uit de brede en onstuimige wateren als het ware wordt tevoorschijn getoverd. In deze stad met haar Lange Jan, haar grijze stadhuis en abdij, maar nu ook met haar ultra-moderne, doch niettemin een sfeer van rijke traditie ademende paleis der provincie hebben wij de eerste inwoner van Zeeland ge sproken over do waterstaatkundige, economische en sociale revolutie, die bezig is zich hier te voltrekken of over enkele jaren zal worden ingeluid. Hoe wel het Deltaplan aan deze ontwikke ling een geheel nieuw accent heeft ge geven, is zjj, zeker op Walcheren, al vele jaren geleden ingezet, eerder in ieder geval dan met de uitvoering van de grote afsluilingswerken werd be gonnen. In de straten van de provin ciale hoofdstad komt dit overigens het best tot uiting in de drukte der ter markt gaande eilandbewoners en naar de toeristische bezienswaardigheden speurende of op een terrasje luierende vakantiegangers. Toerisme zal volgens de gewestelijke planologen een belangrijk onderdeel vormen van het streven naar een ho ger welvaartsniveau, waarbij zjj hun provincie zien gesitueerd in het cen trum van de dichtbevolkte gebieden der Hollandse Randstad, West-Duits- land en België. Zo is er tevens de kwestie van dijk verhoging en -versterking, welke wij in het voorgaande artikel met een en kel woord hebben aangeduid. Alle dij ken rond de eilanden, die blijven bui ten de in het Deltaplan geprojecteerde afsluitingen der Zeeuwse en Zuidhol landse zeearmen, moeten namelijk wor- Tweestrijd Lijkt het Deltaplan op het eerste ge zicht een geschenk van het Rijk aan het Zeeuwse gewest, wie zich de moei te geeft en zijn oor bij de bewoners van de zuidwestelijke eilanden te luis teren legt kan wel eens een andere in druk mee naar huis nemen. „Wij hebben de Delta-cultus gehad", zo merkt jhr. De Casembroot hierover op. „In die eerste tijd was iedere kri tiek gelijk aan een misdaad". De wat cynisch klinkende opmerking kan ech ter de gedachte niet wegnemen, dat deze hoge ambtsdrager wel bijzonder overtuigd is van het uit het Deltaplan voor zijn provincie voortvloeiende ge win. Het is overigens duidelijk dat een ingreep, zoals die in de komende 10 a 20 jaar hier wordt verwezenlijkt, scherpe conflicten en soms ook ernstige innerlijke tweestrijd moét oproepen! Tweestrijd wordt in de eerste plaats gevoerd in de boezem van het provin ciale bestuur, want waar dit enerzijds de pleitbezorger is van allen die zich door de uitvoering van de werken min of meer voelen benadeeld, daar dient het aan de andere kant namens de centrale overheid pal te staan, wan neer polders of waterschappen hun in zichten over wijze van uitvoering of financiering van bepaalde projecten op de spits wensen te drijven. „Twintig april van dit jaar heb ik de polderbesturen van Noord- en Zuid- Beveland moeten bevelen over te gaan tot uitvoering van de zgn. aanpassings- werken. Het gaat daarbij om artikel 3 van de Deltawet, waarin is vastgesteld dat in dergelijke gevallen de betrokken beheerders, de waterschappen dus, de zorg op zich moeten nemen. „Zo geeft de Commissaris der provincie een voor beeld van een conflict waarin hij on danks -:ijn begrip voor de situatie de wet heeft moeten handhaven. Noord-Beveland, waar de interne waterhuishouding voortreffelijk is ge organiseerd, kon tot dusver vrijelijk zijn overtollig water kwijt op de om ringende zeearmen. Wanneer deze laatsten echter zullen zijn afgesloten, wordt het noodzakelijk gemalen te in stalleren, omdat eb- en vloedbeweging haar invloed niet meer zal kunnen doen gelden. Het Rijk nu noemde deze lozingsinstallaties aanpassingswerken in de zin van artikel 3, maar was wel bereid een deel van de kosten in af wachting van een vergoedingsregeling ingevolge de bijdragenwet voor te schieten, namelijk 60 De betrokken boeren eisten een vergoeding voor het volle pond. Het provinciale bestuur tenslotte wist te bereiken dat de rente van het door de polders te dragen aan deel in de financiering zou worden ver goed, maar moest, zoals gezegd, de wa terschappen opdragen zich aan de voorschriften te houden. Spits afbijten „Bü dit alles speelt nog een andere factor een voorname rol", gaat de gou verneur der provincie glimlachend ver der. „Wij bijten als het ware het spits af en vooral in de gewesten, waar men straks soortgelijke situaties kan ver wachten, met name Friesland en Gro ningen, volgt men met Argusogen de ontwikkeling hier". Juist waar het gaat om het schep pen van een precedent is het voor di Zeeuwen belangrijk, waar dit redelijk en mogelijk is, voor de provinciale rechten en verlangens op te komen. deze voorts niet uitblijven bij diverse geschillen tussen gemeenten en het Rijk over o.m. havenverbetering en aanleg van zuiveringsinstallaties. Al deze kwesties zullen geregeld worden in de bijdragenwet, die al vele jaren op stapel staat en waarnaar alle betrokkenen met steeds groter verlan gen beginnen uit te zien. „Wanneer deze wet er eenmaal is, zal zij veel moeilijkheden wegnemen. Er valt dan alleen reeds een bezuiniging te registreren op de post van de vele diensturen, die verschillende hoge ambtenaren thans met discussiëren over de hangende vraagstukken door brengen", zegt jhr. De Casembroot hiervan. Het is overigens te verwach ten dat deze bijdragenwet, die inder tijd door minister Algera van het eigenlijke ontwerp Deltawet werd los gekoppeld teneinde dit laatste een kans te geven aangenomen te worden, ook ln de beide Kamers der Staten-Gene- raal nog genoeg stof voor langdurige debatten zal opleveren. Uitgestrekt wegennet Het Deltaplan bezorgt de provincie Zeeland naast een sterk verhoogde be veiliging en een gezondere waterhuis houding een uitgebreid scala van pro blemen, die voor een belangrijk deel met de financiering van de aanpas singswerken te maken hebben en waar bU het soms oververeenvoudigde stand- Zeeland's toekomst Felle spanningen roept de ontwïkkélvng van het Deltaplan soms op in de streken waar men behalve de gepropageerde voordelen ook nog wél eens iets van de soms wat op de achter grond gehouden nadelen aan den lijve ondervindt. Hier wordt zo gezegd de jurispru dentie vastgelegd voor wat straks in andere provincies op hetzelfde gebied nog zal moe ten gebeuren", verklaarde ons de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, tijdens een interview dat wij te Middelburg met hem mochten hebben. Iets van de spanningen, de oplossingen en het toekomst beeld die de Deltawerken in dit gewest oproepen of bewerkstel ligen hebben wij in het hier naast afgedrukte derde artikel over de waterbouwkundige, economische en sociale revo lutie in het Nederlandse zuid westen trachten weer te geven. Schouwen en Noord-Beveland. Dit laatste eiland zal in ieder geval van het zuiden uit over twee dammen bereikt kunnen worden: langs het Veeregat en over de Zandkreek, welke laatste an derhalve maand geleden werd voltooid. Een uitgesproken wens der provin ciale plannenmakers is tenslotte een tunnel onder de Westerschelde naar Zeeuws-Vlaanderen, maar de verwe zenlijking van dit project lijkt ons, al thans in het kader van de Deltawer- Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland: „Wij scheppen hier de jurisprudentie voor wat straks in andere provincies gaat gebeuren ken, nog achter de horizon verborgen te liggen. Wel zou men kunnen zeggen dat het hierbij gaat om een logisch sluitstuk van de enorme verbetering in de Zeeuwse verbindingen, die in de ko mende decennia tot stand zal worden gebracht. Het wegennet dat over een aantal jaren de ontsluiting van de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden mogelijk moet maken. Op deze kaart kan men zien hoe de plannenmakers in Zeeland zich de ontwikkeling van hun provincie hebben gedacht. „Worstelen om boven te komen" De gevolgen van de uitvoering der Deltawerken zijn op dit ogenblik nog nauwelijks te overzien. De toenemen de mogelijkheid tot recreatie en de nieuwe toegangswegen zullen - zo ver wacht een ieder die zich op dit stuk een mening heeft gevormd - een brede toeristenstroom naar de zuidwestelijke eilanden trekken, waar speciaal voor watersport- en zeevakanties enorme gebieden zullen komen braak te liggen. Walcheren zal hiermee slechts een tra ditie voortzetten, maar volgend jaar kan men misschien vaststellen of Noord-Beveland reeds van de zand- kreekverbinding met Zuid-Beveland profiteert. In ieder geval zal in de driehoek van het hier gesitueerde drie eilandenproject het eerste nieuwe en grootscheepse recreatiegebied werke lijkheid worden, hoewel juist onlangs moeilijkheden zijn gerezen over de aanleg van jachthavens ter plaatse, moeilijkheden die tegen de achtergrond van de scherpe discussies die over vrij wel ieder onderwerp worden gehouden nauwelijks meer kunnen verbazen. Het „worstelen om boven te komen" op vrijwel ieder onderdeel van de provin ciale volkshuishouding schijnt de Zeeu wen in het bloed te zitten of - zoals dat ook met de strijd tegen het water het geval is - te worden opgedrongen. Dat men vooralsnog graag wat dicht bij huis (lees: Walcheren) blijft, valt op bij de industrialisatie. Het Sloe- plan, dat is geprojecteerd in de zui delijke inham tussen Walcheren en Zuid-Beveland en waarbij de maat schappij De Schelde te Vlissingen zeer nauw is betrokken, is hier een voor beeld van. Maar algemeen gesproken zijn de Zeeuwen zelf er absoluut niet op uit hun provincie vol te stoppen met ro kende fabrieksschoorstenen e.d.. De planologen zeggen: „Wij wensen geen monocultuur, en wij streven ernaar de traditionele bestaansmogelijkheden als visserij, landbouw en oester cultuur zo veel mogelijk te beschermen". De gemiddelde bewoner van Zeeland, ofschoon h*j met belangstelling de enorme veranderingen die zich rond zijn woonplaats voltrekken gadeslaat, laat toch met moeite het oude ver trouwde los. Dit blijkt ook uit de op merking van de eerste burger van dit gewest aan het eind van ons gesprek: „Ik ben bepaald niet tegen industriali satie en de tuinbouw in deze provincie gaat zeker een nieuwe toekomst tege moet, maar het is toch zonde dat daar in de Grevelingen een bron van in komsten, welke uniek is in de wereld (de mosselcultuur) verloren gaat". Over het veelomstreden en nog steeds hangende vraagstuk van de oesterproef in het Veeregat verklaart hij dan nog: „Zoals ik het zie is het geld hiervoor nooit weggegooid. Het heeft altijd zin om de mogelijkheden voor de voort zetting van deze kweek te onderzoe ken!" den gebracht op Deltahoogte, ofwel 5.50 meter boven N.A.P., een voorwaar de die zijn oorsprong vindt in de bere kening welke een samenbundeling van alle ongunstige factoren eenmaal in de tienduizend jaar voor mogelijk houdt. Deze eis geldt voor de „kop" der aan de zee grenzende eilanden en de kusten langs de Westerschelde, die voor de scheepvaart op Antwerpen open dient te blijven. Men neemt aan dat de hiermee verband houdende werkzaamheden in een periode van ten hoogste 20 jaar zullen zijn voltooid, ongeveer tegelijkertijd met het gereed komen van de laatste Delta-dam (in de Oosterschelde)Ook in dit geval is er een voorschotregeling van 60 voorzien. Dijkversterking Wat de versterking der zwakke plaatsen in de dijken betreft is men reeds zover dat de regering hierbij, al naar gelang de financiële draagkracht van de waterschappen ter plaatse, een subsidie van 50 tot 95 wil verlenen. Het probleem van de dekking van het restant vormt echter een punt van voortdurende touwtrekkerij tussen de instanties, die een uiteindelijke regeling moeten voorbereiden. Zware dammen zullen weliswaar ln de toekomst de primaire taak van vele kilometers dijklengte overnemen, waar door versterking tot de Delta-kruin onnodig wordt, maar dit sluit niet uit dat het voor enkele zeearmen nog een vrij groot aantal jaren zal duren eer zij voorgoed hun schrikwekkende kracht hebben verloren. In de Deltawet is dan ook een passage opgenomen, die vaststelt, dat de dijken, waarvoor deze toestand geldt, indien noodzakelijk zo danig moeten worden versterkt, dat het risico aanvaardbaar is tot de slui ting. Ook hierbij doen zich evenwel weer financieringsperikelen voor, zoals punt van „Den Haag" fel contrasteert met de zienswijze die in de lagere be- stuursorganen opgeld doet. Veel as pecten tonen bovendien ook de vraag stukken, die samenhangen met de structurele wijziging van de provincie Zeeland, vooral als gevolg van de „openlegging" der eilanden. Zoals het bijgaande kaartje aangeeft, hebben de dammen niet alleen een functie bij het garanderen van de veiligheid, zij vormen ook de zo lang verbeide vaste oeververbindingen met gebieden, die totnutoe, sterk geisoleerd als zij wa ren, zich volkomen afhankelijk toonden van de naar verhouding toch wel zeer gebrekkige veerdiensten. Als een uitgestrekte boulevard zal een weg worden aangelegd die van Voorne af langs de kust en over de dammen van eiland tot eiland sprin gend tot aan Walcheren zal worden doorgetrokken. Meer landinwaarts komt de Benelux-route, die de kortste verbinding gaat worden tussen Rotter dam en Antwerpen. Via de brug over het Haringvliet en het oostelijk deel van de Volkerakdam zal de weggebrui ker van de toekomst komende uit de Hoeksewaard, direct Brabant in kun nen rijden naar de Belgische grens en zo de omweg over de Moerdijk kunnen vermijden. Via de brug en het weste lijk deel van de Volkerakdam bereikt men straks Flakkee van welk eiland het eenvoudig zal zijn dank zij de se cundaire dam in de Grevelingen op Schouwen en Duiveland te komen. Om van dit punt de zuidelijker geleger eilanden te bezoeken zal men zich ech ter van de „kustroute" moeten bedie nen, hoewel de Zeeuwse planologen dromen van een tweede meer landin waarts gelegen vaste verbinding tussen N. V. DE ARBEIDERSPERS TE LEIDEN vraagt voor direct een voor bezorging en incasso van Het Vrjje Volk en Radio - T.V. Gids. STEENSTRAAT 12 - LEIDEN. i INKOOP VAN: LOMPEN PAPIER en METALEN LANGESTRAAT 4 tel 21323 Onze Inkoopplaats St. AAGTENSTRAAT 16 Is verplaatst naar: MARKTSTEEG 5 (bij Lakenhal) tel 31516 vooi 'ollendekenta- brlek Scheltema op STOMEN van alle goederen uitgezonderd: bedden, tapijten en suède artikelen WASSEN - STOMEN - VERVEN - FIRT-O-FIX REDERIJKANTOOR vraagt Brieven onder letter A. aan boekhandel v. d. LEE, Katwij!: aan Zee.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4