Velen wilden bij kantonrechter eigen verloren zaak verdedigen Loop der bevolking te Leiden Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 9 augustus 1960 Tweede blad no. 30120 Voor de Leidse kantonrechter De magistraten aan het Rapenburg hebben gisteren een bijzonder drukke dag gehad met de behandeling van een lange reeks van grote en kleine zaken, waarbij het zeer opvallend was, dat zo n groot aantal verdachten er blijk baar de voorkeur aan had gegeven persoonlijk ter zitting te komen inplaats van gelaten af te wachten hoe het von- nis-bij-verstek zou uitvallen. Onder hen bevond zich een 19-jarige bromfietser uit Haarlem, die met zijn nieuwe aanwinst in een bocht van het rijwielpad aan de Rijksweg no. 4 de macht over het stuur verloor en met hoge snelheid niet minder dan drie tegemoet rijdende bromfietsers achter een had „gevloerd". Het liep nog on begrijpelijk goed met de berijders af, hoewel de algehele materiële schilde aanzienlijk was. Verdachte bleek niet verzekerd te zijn, hetgeen hem even eens ernstig werd aangerekend. De officier, mr. E. v. d. Schans, hield een zeer scherp gesteld requisi toir en noemde dit geval een tekenend bewijs van bromfietsen-terrorisme op een rijwielpad. Hij eiste dan ook naast een geldboete van f. 80 subs. 20 dagen de onvoorwaardelijke ontzegging van het recht tot berijden van een brom fiets voor de tijd van een jaar. Het vonnis werd iets milder met f. 75 subs. 15 dagen en de voorwaardelijke ont zegging voor de tijd van een jaar met een proeftijd van 2 jaar. Om de ge hele schadepost te kunnen voldoen, zal verdachte heel diep in zijn beurs moe ten tasten. Een 43-jarige huisvrouw uit Nieuw- Vennep had als bestuurster van een personenauto eveneens nogal vreemd gemanoeuvreerd, tengevolge waarvan een tegenligger grote schade opliep. Toen deze n.l. voorgesorteerd stond en geheel volgens de regels aan verdachte voorrang gaf, bemerkte hij tot zijn grote schrik, dat verdachte naar links stuurde en zijn auto zonder meer fron taal „ramde". Verdachte ging destijds van de veronderstelling uit, dat de tegenligger wel vóór haar auto langs zou afdraaien, dus stuurde zij wat naar links om hem „wat meer ruimte te geven", aldus haar verweer. De ma gistraten waren eensluidend van me ning, dat verdachte op een zeer „schandelijke manier" had gereden en mensenlevens in gevaar had gebracht. Het vonnis luidde dan ook, conform de eis, f. 100 boete subs. 20 dagen. Het feit ,dat hij met zijn bromfiets niet alleen geen voorang verleende aan een personenauto, doch hier tevens van een z.g. voorrangs-kruising sprake was, werd een 19-jarige metaalbewer ker uit Sassenheim bijzonder zwaar aangerekend. De materiële schade was ook hier niet gering en verdachte was er nog bijzonder goed van afgekomen. De officier eiste f. 40 boete subs. 8 dagen. De plv. kantonrechter was daarentegen van mening, dat hier ter algemene preventie een gevoelige straf op zijn plaats was en stelde de boete op f. 75 subs. 15 dagen met een ern stige waarschuwing als niet mis te verstane toegift. Toen een 57-jarige straatmaker in de vroege ochtend door Warmond reed, trok een tweetal vissers langs de sloot kant zoveel van zijn aandacht, dat hij van „het rechte pad" afweek, pardoes tegen een auto opreed en tengevolge van de val een flinke hoofdwond op liep. Hoewel enkele politie-foto's, als mede de beschadiging van de auto als „stille getuige" aan duidelijkheid niets te wensen overlieten inzake de schuld vraag, voelde verdachte zich volkomen onschuldig. Hij deed de automobilist de heftigste verwijten o.m. zou deze opzettelijk op verdachte „aangestuurd" hebben en drukte zich daarbij der mate ruw uit, dat de plv. kantonrech ter hem zeer nadrukkelijk terecht moest wijzen. Zijn bromfiets was niet verzekerd en hij voelde er weinig voor om dat oude „ding" alsnog te verze keren. Toen de schadevergoeding van f. 26 ter sprake kwam, stoof verdachte wederom heftig op en vroeg hoe het met de vergoeding van zijn eigen schade stond, waarop het antwoord vanzelfsprekend moest luiden „zelf be talen". De eis luidde f. 30 boete subs. 6 dagen; het vonnis werd f. 25 subs. 5 dagen en de betaling van f. 25 schade, waarna de luidmopperende en een zich- onschuldig-veroordeeld-voelende ver dachte de zaal verliet. Opvallend groot was weer het aan tal verdachten, dat een motorrijwiel had bestuurd zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs en als verzachtende omstandigheid opgaf, dat het hier een „proefritje" betrof alvorens tot de aan koop over te gaan. „Ik wist bij voor baat al, dat U dit argument zou aan voeren", als zijnde de geijkte veront schuldiging in dergelijke gevallen", al dus de plv. kantonrechter tegen deze categorie van verdachten. Het is nu eenmaal een hobby van me om aan motorfietsen te prutsen", aldus een van hen, t.w. een 33-jarige plaatwerker uit Wassenaar, die het steeds maar weer opnieuw proberen van motoren niet kon laten. „Ik zou maar gauw een rijbewijs zien te halen, want Uw hobby wordt een zeer kost bare", aldus het bescheid. Ditmaal nog het „eenheidstarief", dat, conform de eis, neerkwam op f. 40 boete subs. 8 dagen. Een 46-jarige Rotterdamse sleepboot kapitein was ten laste geliegd, dat hij bij het slepen van een Katwijkse log ger door de spoorbrug aan de Vink een verkeerde manoeuvre had ge maakt met het gevolg, dat de logger tegen de spoorbrug was gevaren en deze ruim f. 300.schade toebracht. Een getuige-deskundige van de N.S. verklaarde echter, dat verdachte z.i. geen schuld had. Vanwege de grote diepgang van de loggers, die herhaal delijk door de spoorbrug moeten, schu ren de kielen van deze vaartuigen ter plaatse meestal over de bodem van de vaargeul en zijn dan praktisch onbe stuurbaar, met alle gevolgen van dien, aldus getuige. Nadat men het erover eens was ge worden, dat de vaargeul eigenlijk niet voor Katwijkse loggers geschikt is en Katwijk nodig aan een eigen haven toe is, werd de kapitein wegens het ont breken van schuld van rechtsvervol ging ontslagen. Begrafenis van „Coba" Schaap Gistermiddag werd onder grote be langstelling in Katwijk het stoffelijk overschot ter aarde besteld van mevrouw Jacoba Schaap-Barnhoorn, in de omge ving van Rijnsburgerweg en Warmon- derweg te Leiden beter bekend als „Coba" Zij heeft ruim zestig jaar deze Leidse wijk, welke zij heeft zien groeien van schaars bebouwde landweggetjes met sloten er langs tot moderne dichtge bouwde straten en lanen, met haar vis- karretje bezocht, de laatste tiental ja ren tot 1956 (toen zij na een ongeluk met een tram gewond werd en haar werk moest opgeven) in gezelschap van haar echtgenoot, „Kees". Onder alle weers omstandigheden was zij in Leiden pre sent, en zij heeft hier in die zestig jaar niet alleen ontelbare klanten gehad, maar ook vele vrienden, die. voor zover zij van dit overlijden horen, zich met weemoed en dankbaarheid haar steeds vriendelijke en meelevende gesprekken zullen herinneren. Coba trouwde in 1900 met Cornells Schaap, die in die jaren nog op een bomschuit voer en op zijn trouwdag eerst om drie uur des middag op het Katwijkse strand aan wal kwam van een reis naar de visgronden. Op 2 juni j.l. heeft zij nog haar zestigjarig huwelijk mogen vieren. Vorige week donderdag is zij vrij onverwacht overleden. Bij de begrafenis sprak ds. W. L. Tuk ker over de psalm 66 16 waarna hij liet zingen psalm 73 1. Namens de familie dankte de heer Vis voor de grote be langstelling, die toonde dat zij ook in Katwijk aan Zee een bekende en ge waardeerde verschijning is geweest in een lang, werkzaam en bijzonder welbe steed leven. Onze stadgenoot, de heer J. Punse- lie. slaagde voor het examen tekenen MO akte A. BROERS MISHANDELDEN RECHERCHEUR TE HILVERSUM Drie te Hilversum gearresteerde broers hebben bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan het aanvallen en mishandelen van een rechercheur van politie, de heer N. Vogel, in de nacht van donderdag 14 op vrijdag 15 juli. Een der gebroeders had een sigaretten automaat vernield en geplunderd en de rechercheur in kwestie zou hem juist in de nabijheid van het Hilversumse station aanhouden toen de twee andere broers de politiefunctionaris van achte ren besprongen. De oudste broer een 39-jarige chauffeur moet daarbij de politieman met een ijzeren staaf een bloedende hoofdwond hebben geslagen. De rechercheur werd door het bloed, dat over zijn gezicht stroomde, verblind en heeft zijn aanvallers niet goed kunnen opnemen.. Ze maakten zich uit de voe ten, maar zijn later aangehouden. De rechercheur heeft zijn dienst weer kunnen hervatten, zij het, dat hij nog wel onder medische behandeling ver keert. Volkstuinbloemen voor hofjesbewoners Ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan (dat inmiddels op 28 mei reeds met een receptie en herdenkingsbijeen komst is gevierd) gaat de Leidse Bond van Volkstuindersverenigingen zaterdag as. ongeveer 500 boeketten bloemen uit de volkstuinen aanbieden aan de bewo ners van een dertigtal Leidse hofjes. De verenigingen zijn in vijf groepen in gedeeld, die hun bloemengroet zaterdag tussen 15 en 17 uur aan de hofjesbewo ners zullen aanbieden. Victoria Regia bloeit vanavond roze De Victoria Regia zal vanavond roze bloeien. Er zal weer toelichting worden gegeven aan degenen, die van 9 tot 11 een bezoek aan de Hortus zullen bren gen. Speidel bepleit meer grondstrijdkrachten Generaal Speidel, de bevelhebber der NAVO-strijdkrachten in Midden-Europa, heeft in een lezing voor de jaarlijkse bij eenkomst van de vereniging van het Amerikaanse leger, die in Washington is gehouden, uiteengezet dat de strategie van de NAVO-landen er op het ogen blik vanuit gaat om Midden-Europa „in zijn oostelijke uitlopers" te verdedigen. Tien jaar geleden, bij de oprichting van de NAVO. beschouwde men de Rijn als de verdedigingslinie. Basis voor de nieuwe overwegingen is de toenemende sterkte van de grondstrijdkrachten van de NAVO. Generaal Speidel zette uiteen, dat in geval van een grote strijd in Europa ge zorgd moet worden, dat na de eerste stormloop van de vijandelijke strijd krachten, voldoende ruimte moet worden veiliggesteld voor de volgende operaties. Om dit te bereiken kan het gebied tus sen het IJzeren Gordijn en de Rijn niet worden prijsgegeven, daar anders de nodige speelruimte voor operatieve bewe gingen verloren zou gaan. Generaal Speidel merkte op, dat het niet nodig is er in het bijzonder de nadruk op te leg gen, dat het uit politiek en militair oog punt onvoorwaardelijk noodzakelijk zal zijn het gebied van de Bondsrepubliek te verdedigen. De generaal kende bij een eventuele oorlog weer bijzondere betekenis toe aan de grondstrijdkrachten. In de afgelopen tien jaren heeft de verdediging van Europa zich feitelijk op de strategische luchtstrijdkrachten moet verlaten. In tussen is echter het beeld aanzienlijk veranderd. Thans beschikt ook het oosten over een strategische luchtvloot en een raket- wapen. Op dit gebied schijnt een machts evenwicht tussen Oost en West te zijn bereikt. Derhalve heeft de NAVO- grondstrijdkrachten nodig, die sterk ge noeg zijn om ook aan de overige ele menten van de tegenstander het hoofd te bieden. Door opneming van de Bonds republiek in de NAVO, de opstelling van de ..Bundeswehr" en de invoering van taktische atoomwapens is de NAVO ster ker geworden. Max Tailleur thans weer naar Z-Anierika Max Tailleur, die zaterdagavond laat uit Zuid-Afrika op Schiphol terugkeerde, is gistermiddag alweer vertrokken voor het tweede deel van zyn grote tournee: naar Zuid-Amerika. Morgen wordt hij in Buenos Aires verwacht. Tot oktober toe zal hij kris kras door Zuid- en Noord- Amerika reizen om overal voorstellingen te geven voor Nederlandse verenigingen. Evenals in Zuid-Afrika zal hij in Ame rika talloze Nederlanders of mensen van Nederlandse afkomst verblijden met een Nederlands souvenir: een zijden sjaal, waarop het wapen van Amsterdam ge drukt is. Van het gemeentebestuur van Amsterdam heeft hij er 400 meege kregen. Bovendien zal hij overal de Am sterdamse speldjes met de drie kruisen uitdelen, waarvan hij er nog veel meer bij zich heeft. Van 28 augustus tot 7 september zal hij optreden op de Nederlandse Antillen, o.a. voor de nieuwe televisie van Cura sao. Daarna reist hij via Mexico naar New York. In Hollywood hoopt hij de Amerikaanse filmster Jane Mansfield twee tulpebollen aan te bieden, die haar naam zullen dragen. Via Montreal zal hij eind september naar Amsterdam terugkeren. Dat was de bedoeling niet! (Speciale berichtgeving) „Kunt U het geld er niet beter met een magneet uithalen?" Dit was de raad die een van de bezoekers van het Is raëlische paviljoen op de Floriade gaf aan het meisje dat bezig was de munten uit de wensput te verzamelen. Zij stond namelijk tot aan haar knieeën in het water en tasttte met haar handen over de bodem van de put. Later had de man blijkbaar spijt ge kregen dat hij de tip aan een ander had gegeven, want 's avonds zat hij enthou siast met een magneet in de wensput te vissen. Waarschijnlijk wel met de bedoe ling het geld voor een ander doel te be stemmen dan dat. waarvoor het thans is. Het geld uit de wensput, die driemaal in de week wordt geleegd en dan een op brengst heeft van ca. f. 15.- is namelijk bestemd voor de vluchtelingen. Alg. Waarborgfonds voor de middenstand Kredietbedrag nam in 1959 met 38.7% toe (Van onze Haagse redactie) De kredietportefeuille van de Stich ting „Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand" bevatte blijkens het verslag over 1959 per 31 december 1959 in totaal 1454 posten tot een bedrag van f. 29.264.735.aan oorspronkelijk ver leende kredieten. Daaronder bevonden zich 706 inriehtingskredieten tot een be drag van f. 14.523.575.244 hypothe caire kredieten van totaal f. 8.418.330.- en 504 overnemingskredieten tot een totaal van f. 6.322.830.Vergeleken met 1958 betekent dit een toeneming van het aantal posten met 28.9 en een toeneming van het totale krediet bedrag met 38.7 De per ultimo 1959 toegestane limiet voor de inrichtingskredieten bedroeg f. 12.489.640.het totaal der debet saldo f. 10.496,288.zodat per ultimo 1959 dus f. 1.993.351.minder was op genomen dan mogelijk was. Het aandeel van de kruideniers- branche in de inrichtingskredieten is procentueel teruggelopen. Stonden er per ultimo '58 van de 531 geopende kre dieten 97 in de kruideniersbranche uit, ofwel ruim 18.3 per 31 december 1959 waren van de 706 geopende kredieten er 116 bU kruideniers geplaatst of wel 16.4 Deze daling wordt in het ver- Prinses Soraja, de vroegere echt genote van de Sjah van Perzië, met haar moeder en broer in Monte Carlo, waar zij voor een vakantie vertoeft. Geen „spion" De vader van de Amerikaanse piloot Francis Gary Powers, Oliver Powers, heeft zich er gisteren over beklaagd dat het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken z'n zoon, die als de vlieger van de U-2 in Russische gevangenschap is, als spion aanduidt. Oliver Power zei tot journalisten te Richmond dat Francis Gary nooit heeft bekend een agent van de Amerikaanse geheime dienst te zijn geweest. Hij zei een exemplaar te hebben ontvangen van wat hij de „bekentenis"' van zijn zoon noemt. Niets hierin kan leiden tot ver oordeling wegens spionage, zo zei hij. Als het ministerie van Buitenlandse Zaken hem spion noemt, verklaart het Francis Gary schuldig en laat het het uitspreken van het vonnis aan de Rus sen over, aldus Oliver Powers. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei gisteren te Washington niets te weten over een bekentenis waarvan Oliver Powers een exemplaar zou hebben. In de week van 28 juli t.e.m. 3 augustus 1960 GEVESTIGD W. Sloos en fam., automonteur, Druc- kerstr. 24a; T. J. J. Teklenburg en fam., stoffenwever. St. Eustatiusstr. 3; M. S. de Jong geb. Schaap en fam., Burggra- venln. 166; J. Krijger en fam., dierenarts. Hoge Rijndijk 28; T. Bruin en fam., tecnn. adm. ambtenaar, Valeriusstraat 9; H. A. J. van Putten en fam., ass. chef schrijfmach.fabr., Valeriusstraat 13; W. Passchier en fam.. administrateur, Vale riusstraat 7; J. Spek en fam. Zoeterw. singel 67; A. B. van der Walle en fam., Julianastraat 49; L. W. M. Nederpel en fam., adj. techn. ambtenaar, Antillen- straat 74; H. M. Blom en fam., snackbar houder, Steenstraat 33a; A. J. de Vries en fam., arbeider NS, Hoge Morsweg 5; M. J. E Kerckhoffs. maatsch.werkster. Paviljoenshof 29; C. A. Werdekker, kan toorbediende. Rapenburg 116; M. Kwaset, Vijl Meiplein 158; J. M. C. Ri|kschroeff geb. Koorenman. IJsselkade 4; H. J. Lange militair, Roodenburgerstr. 49; A. W. Marks militair, Morslaan 52; H. Galjaard Duy- vendakstraat 10; J. Dullaart, Fr. v. Mie risstraat 6; H. H. L. Dros. kousenbreier. Sumatrastraat 52a; F. A. Hilgers geb. Bos. Hoge Rijndijk 49; J. E. Meessen, verkoop ster, Roodenburgerstr. 8; F. van Opijnen. Zoeterwoudseweg 58; P. C. Stikkelman, mangelster, Rijnsburgerweg 50; A. Vreug- denhil. naaister, Mezenstraat 2; B. J Scholten, scheepswerkt.kundige. Lorentz- kade 55; A. T. van Oosterom. Klikspaan- weg 10; E. V. Meeuwlsse. P. de la Court- str. 70; B. G. Jonker, Witte Singel 92; G. M. van Leeuwen. Fagelstraat 6; B. L. van de Vree, militair. Noordeinde 2a; W. J. de Bruin, hulsschilder. Groenhazengrt. 25; J. A. van der Kooij, elektriciën, T. Siegenbeekstr. 31; E Huisman. 11. scheeps werkt.kundige, Zaanstraat 7; A. C. M. van Leeuwen Zoeterwoudseweg 5: W. J. Thate Jan v. Goijenkade 1; G. Collé, Looier straat 40; H Korswagen, Oude Singel 210; B G. M Brandt, hotelkok. Roodborst- str. 29; J. de Bruijn, televisie-handelaar. Lammenschansweg 7; J. C. M. van Moor - sel, lerares huishoudschool, Warmonder- weg 37; G. E. Weinberg, kleuterleidster, Stationsweg 23; P M. J. Hollander geb. De Lange, Coornhertstr. 55; J. N. Meer- tens, geb. Romih, Gerecht 12; G. H. Hui- gens, Lorentzkade 13; C. Vegt, automon teur. Hoge Rijndijk 112; P. J M. van Remundt, werkt.bouwkundige, Zijlsingel 4 H. Kriele, Nieuwe Rijn 83; Jonkheer R. Feith, Breestraat 51a; C. J. van Bentum, Lammenschansweg 48; P. van Westrienen, chauffeur, Joubertstr. 21; J. van Driel. h. 1/d. huishouding. Zijlsingel 78; H. A. Hoogendoorn, de Sitterlaan 20a. N. S. Cuelenaere geb. Van Gelder. Hogewoerd 56a. VERTROKKEN A. de HeiJ en fam., Hansenstraat 35a, nr. Haskerland, Jousterweg 38; A. P. van Toren en fam.. Hoge Rijndijk 109a, nr. Gouda. Koekoekstr. 43; M. Zwartewaal- sloot geb. Boogaar en fam., Marnixstraat 80. nr. Vlaardingen, Schimmelpenninck- str. 30/b; L. Bussemaker en fam.. Ra penburg 50. nr. Eindhoven. Pluvierlaan 1; C. van Oosten en fam.. Zoeterw.singel 81 nr. Oegstgeest, Akeleilaan 45; H. M. van Dort en fam.. T. Siegenb.str 26. nr. Oegst geest. Akelellaan 33; H. Brobbel en fam., v. Lennepstr. 9, nr. Ridderkerk. Willem- str. 184; J. K. Donker en fam.. Mors- kade 20a, nr. Lisse, Heereweg 12; P. van Kalsbeek en fam Herengracht 23. nr. Oegstgeest. Akeleilaan 27; F Schifferstein en fam.. Hoflaan 87, nr Amsterdam, v. Tuyl v. Serooskerkenweg 29 II; M. W. Haal en fam., Lorentzkade 67. nr. Groot- Brittannië; H. W. E. Coster en fam.. Boerhaavelaan 23, nr. Dordrecht, Troel stra weg 187; F. M. van Kesteren en fam., Ambonstraat 1, nr. Rotterdam. Wilgen- plaslaan 99; J. van Beelen, Hoge Rijndijk 109a, nr. Gouda. Koekoekstr. 43; F. J. Schneider. Vondellaan 36, nr. Spanje; M. J. Schorel, Boisotkade 3. nr. Voorburg. Ln. v. NO-einde 88a; G. ten Cate, Bree straat 125, nr. Zuidhorn, Klinckemalaan 8; A. C. A. Sevenster geb. Bol. Steen- schuur 2. nr. Warmond Burg. Ketelaar- str. 31; M. ter Kuile, Nieuwsteeg 31. nr. 's-Gravenhage. H. de Grootstr. 69; A. C. v Wensen geb. Küpper, Noordeindeplein 6a. nr. Wasenaar, Ridderlaan 1; A. M. M. W. Karstens. Hogewoerd 7, nr. 's-Graven- hage, Leuvenstr, 82; J. Baart, Hogewoerd 175, nr. Oegstgeest, de Kempenaerstr. 89a; N. A. A. van Niekerk, Hoge Rijndijk 27. nr. Oegstgeest. Akelellaan 3; P. J. Wesse- ling. P. J. Blokstraat 35, nr. Australië; M. L. de Leve, Zoeterw.singel 18, nr. Rot terdam, Molenlaan 228; A. de Vries, To- matenstraat 37, nr. Krommenie, Burg. Schaapstr. 45; P. van Strien, Leuven straat 43, nr. Duitsland; J. van Weeren, M. Moonstraat 9a, nr. 's-Gravenhage. A. Duckstraat 1; M. A. S. Crone, J. v. Goij enkade 44, nr. Den Helder, Middenweg 80; A. C. Biir von Hemmerswell geb. Van Dorp. Rijn- en Schiekade 38. nr. Voor schoten, W. de Zwijgerln. 76; C. J. Niks, Klikspaanweg 13. nr. Geleen. Erenslaan 24; A. M. C. Geerling, Klikspaanweg 21, nr. Rotterdam. Westzeedijk 264; J. van den HU. Coornhertstr. 49, nr. Texel, Dorpsstr. 45 (De Koog); R. Pieters, Rijns burgerweg 10, nr. Utrecht. Joseph Haydn- laan 2; C. Swaab, Rijnsburgerweg 10, nr. 's-Gravenhage, Haagweg 377; L. A van Oostende, Rijnsburgerweg 86, nr. Oegst geest. de Kempenaerstr. 115; H. W. SluiJ- mer. Rijnsburgerweg 86, nr. Voorschoten, Burg. de Kempenaerstraat 15; R. D H. Jansen, v. Oldenbarnev.str. 20. nr. Oegst geest. Akeleilaan 17; H. J. Jansen. Lijs- terstr 14. nr. Eindhoven. Berg op Zoom straat 12; R. O. Fock, Oude Vest 53. nr. Rotterdam. Peppelweg 65; W. F. K. de Wild. Herengracht 53. nr. Alkmaar. Em- mastraat 39; A. C. Felix, Herengracht 8a. nr. Hengelo, Prof. Lorentzstr. 21; J. J. Nathalia. Bernhardstr. 16. nr. Z-H Scher mer, Korendijk 31b; J. C. Mulder. Duin hof 55. nr. Den Helder, Buitenhaven 5; E. C. M. Alkemade. Rapenburg 57. nr. Rotterdam. Gordelweg 160; A Gelman. Paviljoenshof 29. nr. Ver. Staten v. Noord- Amerika; M. Fortanier. Rijnsburgerweg 23 nr. Arnhem. Heijnoordseweg 5; C. M Achterberg. Rijnsburgerweg 10, nr. Vee- nendaal. Markt 13; M. J. van Beurden. Lange Mare 69. nr Utrecht. Vleutense- weg 87; L. C. M Monsma, Tasmanstr. 90. nr. Amsterdam. Argonoutenstr. 74 bis; W. van Zuylen. Haarlemmerweg 57c, nr. Rot terdam. Zweedsestr. 65a; G. J. T. Stleke- ma geb. Van Straaten, J. Llevenstraat 9. nr. Culemborg. Binnenpoort 4; K. H. Lie. Merelstraat 23. nr. Straits Settlements; G. Lettinga. Mezenstraat. 2. nr. Bloemen- daal. Zand voor tse weg 9b; H. M Talsma geb. Schipper. Trompstr. 56, nr. Dordrecht Troelstraweg 10; J. A. van der Sluijs, Montgomerystr. 24, nr. Leiderdorp, Julia-; nastraat 20; S. V. A. Cornelisse, Abr. Crijnssenstr. 20, n* Bioemeadaol, Deken Zondaglaan 30. slag toegeschreven aan het feit, dat van de 175 in de loop van 1959 geopende kredieten er slechts 19 ofwel 10.8 bij de kruideniersbranche zijn terecht gekomen. Relatief is de teruggang van de kruideniers in de geopende kredie ten dus zelfs aanzienlijk geweest en het fonds houdt zelfs rekening met de mo gelijkheid van een verder teruglopen van het aandeel van deze branche in de kredietverlening. Onder andere speelt hierbij een rol de vérgaande contractuele bindingen met groothandelaren. Ruim 36 (tegen 33.1 in het vo rig jaar) van de aanvragen voor in richtingskredieten moest worden afge wezen. Evenals in de vorige jaren, aldus het verslag, waren de voornaamste gronden, waarop afwijzing plaats vond, het gemis aan ondernemerscapacitei ten en te weinig eigen kapitaal. Ver wacht wordt dat in de komende jaren het aantal afwijzingen zal stijgen. Geldige legitimatie - papieren nodig voor ver blijf in België Honderden vakantiegangers zijn de af gelopen maand uit België naar Neder land teruggestuurd omdat ze geen gel dige of helemaal geen identiteitspapie ren bij zich hadden. Het is al voorgeko men, dat een bus vol vakantiegangers terug moest, omdat een derde van het aantal passagiers zich niet konden legi timeren. Sinds de opheffing van de pascontrole aan de Nederland-Belgische grens op 1 juli j.l. meent men veelal, dat men dan ook maar geen papieren meer nodig heeft. Maar iedereen die over deze grens wil, moet bij zich hebben of een geldige toeristenkaart of een geldig paspoort of een paspoort dat ten hoogste vijf jaar verlopen is. Een bewijs van Nederlander schap is ook niet geldig meer. In Bel gië bestaat een legitimatieplicht. Alleen deze grensdocumenten zijn daarvoor gel dig. Het gebeurde wel, dat een vakantie ganger met zijn trouwboekje kwam of een ander papier. Maar deze zijn be slist niet goed. Totnutoe heeft de mare chaussee zeer soepel opgetreden. Slechts in duidelijke malafide gevallen maakte zij proces-verbaal op. In België gaf de Rijkswacht processenverbaal aan toeris ten zonder identiteitspapieren. Dat le vert dan veel moeilijkheden op. Want in België volgt direct op het proces-verbaal de berechting. Soms werd de vakantie ganger dan zes of zeven dagen vastge houden. Geheimzinnigheid van de Russen op Cuba Het Amerikaanse tijdschrift „U.S. News and World Report" meldt, dat Sovjetrussische schepen sinds 28 juni j.l. geheimzinnige ladingen in de Cubaanse hoofdstad Havanna ontschepen. Het blad schrijft, dat sinds 18 juni bepaalde sectoren van het Cubaanse binnenland, waaronder de bijzonder uitgestrekte Zuid- cubaanse moerassen van Zapata, tot verboden gebied zijn verklaard. Het meldt verder dat er in de af gelopen zes weken tweehonderd technici uit communistische staten in Cuba zijn aangekomen. Volgens de „UB. News and World Re port" zijn de kisten, die uit de Russische schepen worden geladen, groot genoeg om vliegtuig- of raketdelen te kunnen bevatten. Zij worden door de Russische opvarenden met de grootste zorg uitge laden. De Cubaanse bootwerkers mogen zich niet met de lossing bemoeien. De Amerikaanse ambassade in Havan na heeft gisteren bij het Cubaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken een nota laten overhandigen, waarin wordt geprotesteerd tegen de nationalisatie van 26 Amerikaanse maatschappijen. Een woordvoerder van dit Amerikaan se ministerie verklaarde gisteren dat de willekeurige wijze, waarop de Cubaanse regering beslag heeft doen leggen op Amerikaanse eigendommen op Cuba, een „nieuw voorbeeld is van de wijze, waarop deze regering er naar streeft de econo mische voordelen, die de Amerikaanse bedrijven op Cuba het volk hebben ge bracht, teniet te doen". Hij voegde hieraan toe dat de „voor gewende wettigheid", waarmede de Cu baanse maatregel is omgeven, „niemand, die verantwoordelijkheid draagt, zal mis leiden". CREMATIE ACTEUR FRITS VAN DIJK Grote belangstelling Zeer velen hebben gisterochtend een laatste groet gebracht aan de woensdag j.l. bij het zwemmen in zee verdronken toneelspeler Frits van Dijk, wiens stof felijk overschot stond opgebaard in de tot chapelle ardente ingerichte hal van de Amsterdamse stadsschouwburg. Rond de kist lagen talrijke kransen, n.a. van het gemeentebestuur van Amsterdam, directie en leden van de toneelgroep „Theater", waaraan de acteur verbon den was, de Nederlandse Vereniging van toneelkunstenaars, het Nederlands The ater Centrum en toneelgezelschappen. Uit de toneelwereld trokken o.m. langs de baar: Rika Hopper, Charlotte Kohier, Loudi Nijhoff, Caro van Eyck. Myra Ward, Philip la Chapelle, Johan "de Meester. Paul Steenbergen, Guus Oster, Sylvain Poons, Eli Blom en de oud-di- recteur van de stadsschouwburg. Joh. M. Bendien. Als slippendragers naast de lijkwa gen liepen Marie Hamel, Elise Hoomans Albert van Dalsum, Ferd Sterneberg, Louis van Gasteren, Paul Huf, Rob de Vries en Ko van Dijk. Achter de wagen volgde een lange stoet van actrices en toneelspelers, tot aan de Stadhouders kade. Vandaar reden de rouwauto's naar Westerveld, waar na 'n korte afscheids- plechtigheid in de aula de crematie volgde. Een honderdtal toneelkunstenaars en vrienden uit de theaterwereld schaarde zich daar achter de baar. Als eerste voerde in het crematorium Albert van Dalsum het woord. Het schetste zijn vriend en collega als een trouw en aan hankelijk kameraad, die de liefde voor het vak net als vroeger in de gildetijd opnieuw voelbaar heeft gemaakt. Fnts van Dijk is volgens spreker een prachtig voorbeeld voor de jonge kunstenaars. De directeur van de toneelgroep „Theater" de heer Rob de Vries merkte op dat Frits van Dijk behalve een groot acteur zeker zo groot was als mens. Hij heeft ..Theater" altijd met raad en daad bijgestaan; nimmer deden wij een tever geefs beroep op hem. Namens de Ned. Ver. van Toneelkunste naars. het Stichtingsbestuur, de direc tie en oudleerlingen der toneelschool en als vriend nam Ferdinand Sterneberg afscheid van de overledene. Hij vestigde de aandacht op de steun, die Van Dijk altijd aan velen heeft gegeven. Een vriend van Frits van Dijk dankte na mens de familie en vrienden voor de be langstelling. Kerkelijk Leven Wereldraad van Kerken over overbevolking Het centrale comité van de Wereld raad van Kerken zal van 16 tot 24 augus tus in de Schotse plaats St.-Andrews vergaderen ter bespreking van middelen om de protestantse, Anglicaanse en Or thodoxe kerken nader tot elkaar te bren gen. Aan het overleg zullen behalve de negentig leden van het centrale comité ongeveer 300 leiders van de 172 aange sloten kerken deelnemen. De Zwitserse prof. Henri Despine zal een rapport over de eenheid van de ker ken indienen. De Anglicaanse bisschop Stephen Bayne uit Londen en de Neder landse econoom dr. Egbert de Vries zul len inleidingen houden over het vraag stuk van de overbevolking. Een spe ciale studiegroep van de wereldraad en de internationale Zendingsraad heeft zich in oktober van het vorige jaar uit gesproken voor geboorteregeling. Ztf waarschuwde dat de jaarlijkse toename van de wereldbevolking met 50 miljoen zielen ernstige gevolgen zal hebben, als er geen maatregelen worden genomen. Voorts zal het centrale comité zich uit spreken over het voorgestelde samengaan van de Wereldraad en de internationale Zendingsraad, plannen voor de derde assemblee van de Wereldraad in het vol gend jaar te Nieuw Delhi en over een rapport over de rol van de kerken in de huidige internationale toestand. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Irmgard Jeanne Maria, dr. van J W Wassenaar en W. T. J. v. d. Vooren Su- zanna Margo. dr. van G. Groenendiik en C. J. W. Elsgeest; Wilhelmus Petrus Jo hannes, zn. van C. J. van Duin en G C. T. Rodenburg; Neeltje, dr. vah D. Var- kevlsser en N. van der Bent; Jacob zn van P. Spies en A. van der Bent; Cornelia Johanna Maria, dr. van J. Groen en M. C. van Veen; Jozef Joannes Gerardus zn. van G. L. J. van Schagen en J. P. Lager- H?rgk Marla- dr- van W. K. Swagers en W. P. Ouwerkerk; Teunis Cornells, zn. van A. van der Maar en M. P Blok" \Villlam. zn. van H. w. Kok en C. W. van Leeuwen; Jeroen Hubert Marie, zn van A J. M. Fablus en M. M. B. D. v. Berc- kel; Maria Louise, dr. van D, J H Prins en E. C. Plson; Cornelia Carolina, dr. van J. H. W. Mak en A. J. Bakker; Hanneke, or. van A D. van Veen en D. J van Gel- deren; Robert Anne. zn. van P. Kikkert en E. Souverein; Frederik Nlcolaas zn van F. A. de Boer en A. M. van Winden; Christina, dr. van G. Remmelzwaal en L Koekebakker; Jeannette Andrea, dr. van A. W. J. Kulk en J. van Duijn; Annema- rle Gustl, dr. van W. T. van Est en T Sargentinl; Yvonne Jeannette. dr. van M Willemse en W. Fakkel; Jacobus Johannes, zn. van J. J. van Koperen en A. van Sta veren; Marijke, dr. van H. Gaasbeek en A. N. Heruer; Dine Christine, dr. van G D. Verhoog en C. Arbouw; Anthouiu Jo hanna Maria, dr. van D. J. Weertinan en G M. Los; Anthonla Anthonetta Mai la. G" p KulPer ei* C. A. T. van Dam; Catharlna Sophia, dr. van T. w. v. d. Wereld en H. M. J. van Aarle; Antonie" Johannes, zn. van C. de Weger en P Vlas- man; David Roy. zn. van W. F. Scheepe en J. R. E. Monfils; Johannes, zn van S. Hoogstraten en M. van Tol. Ronald Leonardus Johannes, zn. van J. L Koele- wijn en T. M. M. Caspers. GETROUWD F. J. A, M. van Vliet en V. M. H. Staats J. Hanno en L. J. Brandt. OVERLEDEN C. J. de Lhster, 76 Jaar, echtgen, van A. van der Kaden; K van den Broek 69 Jaar. man; J W. Vink. 62 jaar man H Devllee, 81 Jaar. wed van P. F )evi- lee; A de Roode. 72 Jaar. echtgen \an D. de Roode; W. A. van Hensbergen 52 lat-r. echtgen. van J. C. Teske; L M Muller. 62 Jaar, man; j. H. M. Alsem, 24 laar, man.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3