Verenigde Staten vergroten de paraatheid land- en luchtmacht SCHIPHOL: miljoenste bezoeker Bedolven onder de reistassen Met een enkel woord Agenda DINSDAG 9 AUGUSTUS 1960 Eisenhower richt zich tot Congres „Communistische vechtlust" is toegenomen President Eisenhower heeft in een spe ciale boodschap tot het Congres gezegd, dat de „communistische vechtlust" ln de afgelopen weken weer is toegenomen. Er zijn dingen gebeurd, die de spanning, die nog steeds in de wereld heerst dui- delijker hebben doen uitkomen. „De Sov- jetrussische dictator heeft zelfs losjesweg en onverantwoordelijk gesproken over 'n aanval met raketten op de Verenigde Staten". Boven internationale wateren werd een Amerikaans vliegtuig neerge schoten. De ontwapeningsconferentie in Genève werd door Rusland afgebroken. „Maar, aldus Eisenhower: „Amerika is de sterkste militaire mogendheid ter wereld en zal dat bljjven ook." In verband met die voortdurende ver anderde houding en tactiek van de com munisten heeft de president de strijd krachten opdracht gegeven bepaalde praktische maatregelen te nemen ten aanzien van de staat van paraatheid. Deze maatregelen omvatten o.m. het zenden van vliegdekschepen naar de zesde en zevende vloot, het in dienst houden van een aantal B-47 bommen werpers en bijbehorende tankvliegtuigen en vergroting van het tempo van opera ties van de strategische luchtmacht, die voor gebruik op groter schaal wordt ge reorganiseerd. „De paraatheid van de landstrijdkrachten zal worden vergroot, zo ook die van de strategische lucht macht. Nieuw hoogtepunt De president wees er in zijn boodschap nog eens nadrukkelijk op, dat de com munisten doorgaan met het gebruik maken van onrustige situaties en krach tige pogingen doen de strijd voor en de hoop van de mensheid op een betere wereld te eigen nutte aan te wenden. Deze pogingen hebben een nieuw hoog tepunt bereikt in Midden-Afrika. Cuba is ons allen bekend", aldus Eisenhower. De president deed dan ook een drin gend beroep op het Congres het pro gramma voor buitenlandse hulpverle ning ongewijzigd te aanvaarden. Het z.g noodfonds van het programma voor wederzijdse veiigheid dient z.i. met hon derd miljoen dollar te worden vergroot: „Bij onverwachte ontwikkeling, zoals b.v. in Kongo, waar plotseling een lucht brug en andere voorzieningen nodig wa ren, moeten wij onmiddellijk in actie kunnen komen". Vier miljard Het programma voor buitenlandse hulpverlening voorziet in uitgaven tot een bedrag van ruim 4 miljard dollar. Ongeveer 600 miljoen dollar is bestemd voor hulpverlening aan Latijns-Amerika. Eisenhower hoopt, dat het programma voor hulp aan Latijns-Amerika spoedig zal worden goedgekeurd, zodat het kan worden besproken op de economische Vervolg van pag. 1 Loemoemba was nog geen twee weken in Leopoldstad Overigens is het thans zo, dat er al reeds tussen enkele gematigde ministers van het kabinet te Leopoldstad en Brus sel meer en meer contacten ontstaan, een zeer concreet bewijs ervan is de sa menwerking tussen de departementen van Financiën en van Afrikaanse zaken en het Belgisch-Luxemburgs Wissel instituut enerzijds met het Kongolees departement van Financiën te Leopold stad anderzijds. Deze samenwerking, welke maandagochtend in Brussel werd bekend gemaakt, betreft de wisselcon trole die vanuit Brussel voor rekening van het Kongolees departement van Fi nanciën zal worden uitgeoefend en waarbij thans is besloten dat alle door Belgische bedrijven ingevoerde Kongo lese goederen zullen worden betaald op een globale rekening van de Kongolese Centrale Bank bij de Nationale Bank van België te Brussel. Hierdoor krijgt Kongo Belgische deviezen. Maar ander zijds stemt de Kongolese minister van Financiën ermee in dat de in Kongo gebleven Belgen 50 pet van hun maand, salaris naar België gireren voor het on derhoud van hun in België teruggekeer de familie. En men constateert op het zelfde moment dat de Kongolese minis ter van Voorlichting Kasjamoera voor de radio van Leopoldstad nog steeds heftige redevoeringen houdt waarin hij de Belgen van massale moordpartijen in Kongo beschuldigt... Een tweede concreet bewijs is het door de Kongolese minister Delvaux ge publiceerde communiqué waarin deze Kongolese excellentie het Kongolese volk geruststelt over het lot van de voor opleiding in België verblijvende Kongo lezen. Zij worden goed behandeld, aldus constateert de Kongolese minister Del vaux. De manifestaties tegen Loemoemba in Leopoldstad hebben alhier de indruk versterkt, dat het prestige van de Kon golese premier een flinke deuk heeft ge kregen. Overigens rjjst de vraag wat Loemoemba van zijn reizen in Ghana en andere „armoedzaaier-statcn", zo als Guinea, kan meebrengen, tenzij be loften en een zogenaamde morele steun? Welke grote nieuwe bedrijven zullen Ghana en Guinea in Kongo oprichten om er de tewerkstelling van duizenden Kongolezen te bevorderen? De levens standaard is in Ghana en Guinea veel lager dan in Kongo! Na een periode van oproer en chaos moet noodzakelijkerwijze een periode volgen waarin de werkelijke regerings problemen door de centrale regering van Leopoldstad zullen moeten worden aangepakt. Op dat ogenblik, aldus hoopt men in Brussel, krijgen de meer gema tigde Kongolezen invloed. De Belgische woordvoerders, onder meer die van de liberale partij, zijn van oordeel dat de Indonesische ervaring heeft bewezen dat de gematigden helemaal niet meer aan bod komen wanneer een naar dic tatuur strevende politieke leider als Loemoemba aan de macht is. Loemoem ba kon zich overigens permitteren we kenlang van huis te zijn zonder dat zijn positie klaarblijkelijk in het gedrang kwam. Sedert de onafhankelijkheid van Kongo, bijna veertig dagen geleden, is Loemoemba geen veertien dagen ln Kongo geweest!Die liberale woord voerders zijn van oordeel dat men het zekere, dit is de pro-Belgische Tsjombe moet kiezen tegenover het eveneens ze kere feit dat er met Loemoemba nooit meer te praten zal zijn. conferentie van Amerikaanse staten, die 5 september in Bogota begint. Voorts wil Eisenhower de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties voorstellen, dat Amerika en andere meer begunstigde naties landbouwoverschot ten ter beschikking van de volkerenor ganisaties stellen voor hulpverlening aan de bevolking van gebieden, waar nog honger wordt geleden. Amerikaanse negers vallen politiemannen aan Een honderdtal door een straatrede- naar opgezweepte Amerikaanse negers heeft zondagavond jl. in Brooklyn, New York, twee politiemannen aangevallen en geslagen. Een der aangevallenen kon zich vech tend een weg door de aanvallers banen naar een telefooncel van de politie. Na zijn oproep was spoedig een twintig man sterke overvalseenheid ter plaatse, die hun twee collega's ontzetten. De twee aangevallen politiemannen hadden vele kneuzingen, sneden en be ten opgelopen. Vijf negers, onder wie de straatrede- naar, werden gearresteerd. Laatstge noemde had een oproep gedaan voor negervrijwilligers „om de blanken in Afrika te bestrijden". Weer wat eerder Enkele dagen eerder dan vorig jaar heeft Schiphol gisteren de miljoenste bezoeker van het jaar verwelkomd. Het was de heer A. W. van Leeuwen (42) wonende te Den Haag. Samen met zijn echtgenote had hij een van zijn laatste vakantiedagen bestemd om een bezoek aan de Amsterdamse luchthaven te brengen. Bij de hoofdingang van Schiphol werd de heer Van Leeuwen begroet door een der directeuren van de luchthaven, de heer S. de Mul, die hem en zijn vrouw direct een retourvlucht per KLM naar Parijs en een enveloppe met inhoud voor het verblijf aldaar aanbood. Daarna werd het echtpaar Van Leeu wen in 't restaurant „De Wijde Wereld" overladen met geschenken. Martins Air Charter bood het echtpaar een rond vlucht boven de stad aan. „U kunt er di rect gebruik van maken", zei een vrien delijke stewardess van deze firma". Dank U, liever een andere keer. Vandaag geef ik er de voorkeur aan op de grond te blijven", was het commentaar van me vrouw Van Leeuwen. Niet de eerste maal Ook van de trip naar Parijs zal het gelukkige echtpaar pas later gebruik maken. „Mijn vakantie is nu bijna om", aldus de heer Van Leeuwen, „maar nu heb ik tenminste nog iets voor de boeg". Overigens zal het niet de eerste keer worden, dat het echtpaar Van Leeuwen de lucht in gaat. Per KLM zijn zij reeds Géén uitlevering van Oberlander! (Van onze correspondent in Bonn) De justitie van de Westduitse deel staat Noordrijn-Westfalen denkt er niet aan enige serieuze aandacht te besteden aan een bijzonder verzoek tot uitleve ring, dat dezer dagen is gedaan door de justitiële autoriteiten van communis tisch Oost-Duitsland. De Oostduitsers eisten namelijk de uitlevering van de voormalige Westduitse minister voor Vluchtelingenzaken, prof. dr. Theodor Oberlander. Oberlander werd op 19 april j.l. in een showproces te Oost-Berlijn bij verstek tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. De Oostduitsers achtten be wezen dat de ex-minister, die begin mei na een felle algemene campagne tegen hem, als lid van het kabinet-Adenauer aftrad, schuldig is aan hulp by het ple gen van vele moorden, o.m. in Lemberg in Polen. Van Westduitse zijde heeft men vast gesteld dat Oberlander zelf niet aan zo genaamde liquidatie-acties heeft deelge nomen, maar overigens wel een pijnlijk nazi-verleden bezit. Op het Oostduitse uitleveringsverzoek heeft men gisteren te Düsseldorf meege deeld, dat de Oostduitse uitspraak niet erkend kan worden. Het OostberlUnse proces Oberlander is, volgens de autori teiten van Noordryn-Westfalen, een zui ver politieke zaak geweest, welke ten doel had de regering-Adenauer te tref fen. twee maal op en neer van Amsterdam naar Djakarta gevlogen. zy werden byna bedolven onder de tassen van de KLM, British European Airways, de Pan American, Scandina vian Airlines System, Canadian Pacific Airlines, Olympic Airways, El Al en van Finnair. Met inhoud Maar in die tassen zaten o.m. reisac- cesoires, een tafelaansteker en schaal modellen van vliegtuigen. De belangstel ling van mevrouw Van Leeuwen werd vooral getrokken door een DC-8 model van de KLM, met een ingebouwd uur werk in het voetstuk. Op Schiphol verwacht men dit jaar voor het eerst in de geschiedenis ander half miljoen bezoekers te ontvangen. Thans, in het hoogseizoen passeren da- geiyks ongeveer 10.000 mensen de toe gangspoorten van de luchthaven, wel een bewijs, dat de stap, die de heer en me vrouw Van Leeuwen gistermiddag om ongeveer drie uur op Schiphol-grond zetten, een gelukkige was. Regering van Laos Diplomatieke kringen in Singapore hebben vandaag verklaard, dat de re gering van Laos vandaag omvergewor pen is als gevolg van een staatsgreep, onder leiding van „een deel van het le ger". Volgens deze kringen heerst in Vientiane, de hoofdstad van Laos, een noodtoestand. Volgens de in Singapore ontvangen berichten zou de staatsgreep zijn uitge voerd door een groep in het leger van Laos, die een machtige invloed uitoefen de bij de jongste verkiezingen. Tot dus ver is echter nog niet gebleken dat het hier een linkse groepering zou betreffen. Het onafhankelijke koninkrijk Laos wordt in het noorden begrensd door communistisch China in het oosten door het communistische Noord-Vietnam. Koning Savang Vathana is staats hoofd, alsmede opperbevelhebber van het leger en voorts de hoogste religieuze ge zagsdrager. In 1953 vielen communisti sche Vietminh-troepen vanuit Vietnam, met steun van de communistische Pa- thet Lao-beweging, Laos binnen, dat toen een onafhankelijke soevereine staat binnen de Franse gemeenschap was. Om streeks december 1953 werd Laos in tweeën gesneden, en de Pathet Lao- beweging verplaatste haar hoofdkwartier naar een door haar bezette provincie. Zij verklaarde toen dat haar „Verzetsrege- ring" de enige wettige regering van Laos was. Op de in juli 1954 in Genève gehou den conferentie werd overeenstemming bereikt over het beëindigen der vijande lijkheden. NIEUWE RUSSISCHE AMBASSA DEUR IN DJAKARTA GEARRIVEERD De nieuwe Russische ambassadeur in Indonesië, Michailof, is gisteren per vliegtuig in Djakarta aangekomen, al dus meldt Antara. Hij is opvolger van Wolkof die in februari naar Moskou terugkeerde. Michailof was tevoren mi nister van culturele zaken van de Sov jet-Unie. Weer een Claudia De serie romans van Rose Franken over Claudia en David blijken dankbare stof te bieden voor televisiespelen. De VARA heeft er reeds twee uitgezonden en er zullen er nog vyf volgen. Willy v. Hemert, die deze televisiekomedies schrijft en regisseert, heeft nu „Claudia en haar gezin" bewerkt. De uitzending daarvan, in het televisieprogramma van de VARA op zondagavond a.s., zal het laatste werk van deze serie in dit jaar zijn. In 1961 kan men dus eerst het vier de deel verwachten. Kitty Jansen en Will van Seist spelen ook in „Claudia en haar gezin" het ideale echtpaar. Pe ter Zwart ontwierp het decor. De televisie-uitzending van de VARA begint op deze avond met de rubriek Achter het Nieuws en zal worden be ëindigd met het forumprogramma Wel beschouwd. Rudi Carrell op t.v.-scherm De pry swinnaars van het concours voor amateurjazzmusici en -variëté-ar- tiesten, dat te Loosdrecht wordt gehou den, zullen optreden in het televisiepro gramma van de VARA op zaterdagavond 20 augustus. Henk Barnard regisseert het optreden van de „finalisten" in dit televisieprogramma. Die avond is er ook de one-manshow van Rudi Carrell. „Heeft U dat nou ook?" vraagt Rudi Carrell, die begeleid wordt door het kwartet van Ferry Wie- neke en optreedt onder regie van Ben de Jong in een decor van Jan van der Does. Dit programma wordt uitgezon den uit de Singer Concertzaal te Laren. De rubriek Expresso, een extract uit het dagelijks gebeuren, gepresenteerd door Arie Kleywegt, Netty Rosenfeld en Jan Leyendekker, benevens een film uit de serie Interpol Calling over het werk van de internationale politie-organisatie completeren de uitzending van deze avond. Ongewenste toeristen Twee jeugdige Duitse toeristen uit Rem- scheidt, (20 en 21 jaar) zijn zondagmid dag, toen zij onder drankinvloed waren, in Hilversum met hun scooter over de kop geslagen. In het ziekenhuis, waar zy verbonden werden, scholden zy een dokter zo uit, dat deze er voor bedankte de jongelui verder te behandelen. De politie sloot hierop de jongens ter kalmering in het politiebureau op. Gis teren toen zy na het uitslapen van hun roes enigszins gekalmeerd waren, zyn ze alsnog medisch behandeld. Inmiddels had de politie hun scooter en het rijbewijs voorlopig in beslag ge nomen. Na overleg tussen de politie en de Justitie in Amsterdam is besloten de jongelui als ongewenste vreemdeling, voorzien van een desbetreffend stempel in hun paspoort, over de grens te zetten. HENK MAAS IN ROME EUROVISIE-COÖRDINATOR Henk Maas, hoofd van de program mazaken van de NTS heeft van de Union Europeënne de Radio Diffusion, de vererende opdracht gekregen de planning en coördinatie te verzorgen van de televisie-uitzendingen van de Olympische Spelen in Rome. Hij dankt deze uitnodiging aan het feit, dat hij door zijn langdurig verblijf in Genève, de zo noodzakelijke ervaring heeft opgedaan. Voor twaalf landen in West-Europa en vier achter het IJze ren Gordijn zal hij zorg moeten dragen voor de tv-reportages uit Rome. Iedere ochtend zal over het tv-circuit in heel Europa het voor uitzending in aanmerking komend programma worden getoond. Aan de hand van de dan bin nenkomende rapporten, zal coördinator Maas de uitzending van die dag samen stellen. Op 15 augustus a.s. vertrekt de heer Maas voor vier weken naar Rome. Bekend communist in Indonesië vermoord Hadji Muchlas, de 80-jarige vader van M. H. Lukman, vice-voorzitter van het centrale comité van de Indonesische communistische partij, is in zijn woning nabij Bandoeng vermoord door een aantal leden van de Daroel Islam. Het orgaan van de Indonesische communisti sche partij, de „Harian Rakjat", die dit feit vermeldt, zegt, dat Hadji Muchlas rustte in zijn voorgalerij, toen plotseling een bende terroristen kwam opdagen en hem met kogels doorzeefde. Muchlas speelde sedert 1926 een actieve rol in de Indonesische communistische beweging. BINNENLAND Gisterochtend is een 15-Jarige zoon van de familie Ten Wolde uit Assendelft, aan het Heemskerkse strand verdronken. Ket ongeluk gebeurde doordat de iongen bU het zwemmen in een mul terecht kwam. Toen hij later werd gevonden bleek hy reeds te zyn overleden. - Op de Langehorst te Rotterdam ls de 5-jarige Jacob Bos door een achter uit rijdende zandauto overreden. Het ventje zat in een opgebroken gedeelte van de weg met vriendjes te spelen. Zeer waarschijnlijk heeft de chauffeur hem niet gezien. Jacob was vrywel op slag dood. Gistermiddag is ln het diepe ge deelte van het Krallngse strandbad in Rotterdam verdronken de 10-Jarige Chrls- tophel Zondervan uit de Compagniestraat te Rotterdam. De Jongen die niet kon zwemmen liet zich op een autoband drij ven. Waarschijnlijk heeft hij zijn even wicht verloren. Dr. D. J. Hoens is benoemd tot gewoon hoogleraar ln de faculteit der god geleerdheid aan de Ryksuniversitelt te Utrecht voor het geven van onderwijs in de levende buitencnristelljke godsdiensten. In 1961 vieren de drie instellingen die tezamen het Centraal Comité van Samenwerking Inzake Voorlichting by Be roepskeuze vormen te weten de Ver. tot Bevordering der Voorlichting bij Be roepskeuze, de Chr. Psychologische Cen trale voor School en Beroep en de Ned. Kath. Centrale voor Beroepskeuzevoor lichting haar 40-1arlg Jubileum. Op voorstel van het Centraal Comité is be sloten ter gelegenheid van dit Jubileum een nationaal beroepskeuzecongres ln het Kurhaus te Schevenlngen te organiseren. Aan het congres zullen, naar verwacht wordt, vijfhonderd personen deelnemen. De heer A. J. Morpurgo, die in het Surinaamse kabinet de portefeuille van Onderwijs beheert en tevens vice-premler ls, ls na een verblyf van byna twee maan den in ons land, gisteravond naar Para maribo teruggevlogen. Gedurende zijn verblijf in Nederland heeft minister Mor purgo druk overleg gepleegd met Neder landse autoriteiten op zyn gebied: mi nister Cals, diens staatssecretaris en huge ambtenaren van zyn departement, met hoogleraren e.a. Het Haarlems Ingenieursbureau Fluor-Schuytvlot N.V. heeft van de Ko- ninkiykeShell een miljoenen-opdracht ontvangen voor het kant en klaar afleve ren van een olle-rafflnaderij ln Acajutl* in El Salvador (Mldden-Amerika). Bh sloopwerkzaamheden aan de oude fasfabrlek te Utrecht is vanmorgen de 4-Jarige Rotterdamse sloper F. Ooms ge dood. Deze man was met een medearbei der bezig het trappenhuis van een gas- oven te slopen, toen plotseling met don derend geraas het dak en het trappen huis naar beneden kwamen. De heer Ooms werd bedolven onder brokken beton en was vrijwel op slag dood. De andere ar beider kwam met de schrik vry. Donderdag a.s. zal luitenant-gene- raal-vlleger b.d. I. A. Aler als voorzitter van het comité „Muziek Artillerie", op de grote markt te Breda aan de minister van Defensie, lr. S. H. Visser, de ceremoniële tenue aanbieden, waarmee het trompet terkorps der artillerie zal worden uitge rust. Deze officiële overdracht, die om vier uur 's middags zal geschieden, zal worden opgeluisterd door het trompetter korps van de cavalerie en het tamboer korps van de Kon. Marechaussee, belde ln ceremonieel tenue Te Breda is in verzekerde bewaring gesteld een Roosendaalse assuradeur, ver dacht van verduistering van hem toever trouwde spaargelden. Hij dreef ook een spaarkas en een spaarcredletinstelling. De politie stelde een onderzoek ln, waar uit bleek, dat enkele duizenden guldens verdwenen waren. BUITENLAND In Braunau, Oostenryk, begint op 13 augustus het eerste internationale con gres van bierviltjes-verzamelaars. De eigenaar van de beste collectie zal een gouden „viltje" krijgen. De beste kans schijnt te maken de Duitse televisicster Peter Frankenfeld met een verzameling van 25.000 verschillende onderleggertjes. Salvatore Ferragamo, de Italiaanse schoen-ontwerper, die in 1938 zijn eerste roem oogstte met de Invoering' van de wig-vormlge hak en later nog tal van an dere opvallende modellen op het gebied van damesschoeisel ontwierp, ls op 62- Jarige leeftyd ln zijn villa te Fiumetto in Italië overleden. Hij begon met het maken van schoenen toen hij negen Jaar was. By de bouw van een brug ln de omgeving van het Hongaarse plaatsle Sarbogard zijn op acht meter diepte beenderen gevonden van een dier dat on geveer zes miljoen jaar geleden moet nebben geleefd. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, mevr. Golda Meir, heeft het Israëlische parlement meegedeeld dat de Sovjet-Unie 9.236 verzoeken van Israë liërs om toestemming voor familieleden ln de Sovjet-Unie om naar Israël te mogen gaan, heeft afgewezen. Deze ver zoeken zyn ln de loop van vijf Jaar ge daan door middel van het Rode Kruis. Voor de derde maal ln een week heeft een zware hagelbui de wijnvelden bij Asti, Piemonte, geteisterd. De schade loopt in de honderden miljoenen lires. Astl is de streek waar de b9ste „Spu- mantl", Italiaanse mousserende wijn van daan komt. In april, mei en juni van dit Jaar zijn ruim 3.000 Tibetanen naar India gevlucht, aldus heeft de Indiase onder minister van Buitenlandse Zaken, mevr. Menon, meegedeeld. Sinds het uitbreken van de opstand, ln maart vorig Jaar, zijn bijna 23.000 Tibetanen naar India uitge weken. De regering van India ls niet van plan de kwestie van de vestiging van Tibe taanse vluchtelingen by de Verenigde Naties aanhangig te maken. Buitenlandse toeristen die per auto of motor bij Bazel over de grens komen, zal voortaan een glas appelsap worden aangeboden. De Zwitserse fruittelers wil len op deze wijze meer bekendheid aan hun produkten geven. Te Puerto San Martin, een 200 km. ten noorden van Buenos Aires, ls gisteren een olleraffinadery, toebehorend aan de Argentijnse minister van Economische Zaken, Alsogaray, door een ontploffing vrijwel geheel vernield. Twintig mensen werden gewond. De schade wordt op een miljoen gulden geschat. De waarnemende procureur-gene raal van Transvaal, Classen, heeft de be schuldiging tegen 53 van de Afrikanen, die na de wanordelijkheden te Sharpeville in hechtenis waren genomen. Ingetrokken. Van de 85 negers dia na de ongeregeld heden in maart in hechtenis zijn ge nomen, kunen thans nog 22 vonr de rech ter worden geleld op beschuldiging van openbare gewelddaden. Te Sharpeville kwamen, zoals bekend, 67 negers bi] een schietpartij om het leven. In negen andere gevallen was de beschuldiging reeds eer der Ingetrokken. Een oester van vyf by zes centi meter heeft in de loop van drie jaar 620 parels geleverd, waarvan twintig zwarte, aldus heeft een medewerker van het Japanse Instituut voor Parelonder- zoek meegedeeld. De oester ls gekweekt op de banken van China, aan de kust van de Stil ai Zn-ozeo. Het Turkse staatshoofd en minister president, generaal Gursel, heeft gisteren aan journalisten gezegd te hopen, dat op 27 mei a.s. in Turkije verkiezingen kun nen worden gehouden, aldus wordt uit Istanboel gemeld. Op 27 mei van dit Jaar werd de vorige premier, Menderes. afgezet. Prins Rainier van Monaco heeft aangeboden Jaarlijks in zyn prinsdom een televisiefestival te houden ter verbete ring van het peil van televisie-uitzendin gen. Het eerste festival zal in november worden gehouden. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.VJJ.: Het gezin ln de huidige maat schappij (sociologisch gezien) door mevr. dr. H. M. In 't Veld-Langeveld. 19.00 Pa ris vous parle, praatje. 19.05 Sol. conc. 19.45 Journ. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 vyftien Jaar na Hiroshima, klankb. 21.20 Bayreuther Festspiele 1960: Die Melstersinger von Nürnberg (II), opera. 22.30 Nws., beursber. en SOS-ber. 22.45 Lit. progr. 23.05 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Gram. 18.20 Regeringsuitz.: Serie: Plaats en functie van het Konlnk- hjk Instituut voor de Tropen. Prof. dr. J. van Baal. wetensch. medewerker, spreekt over acculturatleproblemen in primitieve gebieden (II). 18.30 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.20 Gram. 21.10 Ka- merork. en solist. 22.10 Gram. 22.15 Rep. wereldkampioensch. wielrennen 1960. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Brabants-ork. 23.05 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Film. 20.55-22.20 Speelfilm. VOOR WOENSDAG 10 AUGUSTUS Hilversum I, 402 111. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 V. d. kind. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Moderne theologie, le zing. VARA: 10.20 Gram. 10.35 Gram. 11.00 Lichte muz. 11.25 Cabaret. 12.00 Or gelspel. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Voor het platteland, lezing. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Promenade ork. 13.45 De wereld wil bedrogen zijn, lezing. 14.00 Gram. 14.20 Kamerork. en koor. 15.00 V. d. kind. 16.15 Gram. 17.00 Versierde va- kantietlps. 17.50 Regeringsuitz.: Emigra- tierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kind. 19.10 Lichte muz. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.40 Advertentie CORSETTEN - BUSTEHOUDERS GAINES LEIDEN: BREESTRAAT 35 TEL. 30768 „Wie vaart1 mee over zee De Koninklijke Rotterdamsche Lloyd heeft gisteravond voor genodigden in de blauwe zaal de première gegeven van de film „Wie vaart mee over zeemet de Willem* Ruys in negen weken rond de aarde". Deze byna vyf kwartier durende kleurenfilm is door de cineast Jaap Nieuwenhuis opgenomen, toen hij eind vorig jaar een reis rond de wereld maakte op de „Willem Ruys". De film geeft een indruk van het leven en de gang van zaken op een schip, laat beel den zien van de diverse aanloophavens en excursies, die men in de omgeving daarvan kan maken gedurende de lig- tijd van het schip. De Koninklijke Rotterdamsche Lloyd gaf de opdracht voor het maken van de film aan „Deltafilm" in Bussum. Max Dendermonde heeft het gesproken woord verzorgd. Spr. 1. WOENSDAG Os- en Paardelaan (hoek Nassaustraat) Straatprediklng Open Deurwerk Herv. Ge meente. 7.30 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. DONDERDAG Gulden Vlies: Aandeelhoudersverg. N.V. Leidsche BouwmiJ. 4.30 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „Pa krijgt de klappen". (A.l.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Perri" (A.l.). Werkdagen 2.30 uur. „De Wet" (18 Jaar). Werkdagen 7.15 en 9.15 uur. Casino: „De ondergang van de Titanic". (14 jaar). Werkdagen: 7 en 9.15 uur; zondag: 4.45, 7 en 9.15 uur. 's Middags: te 2.30 uur „Vier rakkers en een oude jeep" (voor de Jeugd). Lido: „IJspar^e" (A.l.). Werkdagen: 2.30 7 en 9.15 uur, zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Naar het middelpunt der aarde" (14 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 u.; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: ,,'n Slippertje naar de maan". (A.l.). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar: Van vrydag t/m woensdag 20 uur, zaterdag en zon dag 19.00 en 21.15 uur: „Operatie Pet ticoat". 14 Jaar; donderdag 14.30 en 20 uur „Zolang er mensen zijn". 14 Jaar. Van vrydag t/m woensdag (zat. niet) 14.30 uur „Ze zien ze rennen". (A.l.) TENTOONSTELLINGEN Hortus Botanicus: Tentoonstelling he dendaagse Nederlandse beeldhouwkunst RUksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2-—4 Zon- en feestdagen 24 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl (tot 16 oktober) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Zeg het met bloemen in het Chinees". (Tot 31 oktober). Lakenhal; Verzameling dr A Welcker Werkdagen 10-17 uur: zondags 13-17 uur (Tot 29 agustus) Lakenhal: Tentoonstelling van werken uit Leldse School, (tot half september). AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Leiden ls geopend Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. BU geen gehoor b(J Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), be) op dokterstelefoon 22222. Désiré Bisquet, gangster tegen wil en dank, detective parodie. 21.40 Lichte muz. 21.55 Voordr. en muz. 22.20 Act. 22.30 Nws 22.40 Holland festival 1960: Wozzeck, ope ra. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewyde muz. 8.Ó0 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Gram. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad, lezing. 13.20 Blaasork. 13.45 Gram. 15.30 Interscholair jeugdtoernooi Meisjeskoor en instrum. ens. NCRV: 18.15 175 Zuid-Molukse kinde ren uit het woonoord De Schattenberg by Hooghalen gaan uit logeren, reportage. 18.30 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Vocaal ens. 19.30 Radio krant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Holland Festival 1960: Kamerork. en sol. 21.05 Mu zikale volkenkunde van Nederl. Nieuw- Guinea, lezing. 21.20 Gram. 20.15 Sopr., obligaat-piano en ork. 21.30 Gewyde lie deren. 22.00 Gram. 22.10 Lichte muz. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Holland Festival 1960: Kamerork. en soliste. 23.55-24.00 Nws. (Over de 4e iyn van 18-20 uur) Broadway melody (Brown), Orkest Vic tor Silvester; You are my lucky star (Brown) id.; For me and my girl Get out and get under If I had you Su gar - Lullaby of Birdland - Come closer to me, Franklyn Boyd, Jean Campbell, Ben ny Lee, Julie Dawn, The Coronets; Should I (Brown), Orkest Victor Silvester; C'est la vie (Quanz), Line Renaud; Scoubldou (Distel), Toni Jacque; Sieben Junge Man ner (Nowa), Line Renaud; Passion flower (Botkin), Toni Jacque; Ml casa su casa (Hoffmann), Frank Forster; Lastic (Be- chet), Mr. Acker Bilk; Casetta ln Canada (Panzeri), Frank Forster; East coast trot (Cobb), Mr. Acker Bilk; Tre guaglune e 'nu Mandulino, (Carosone), Renato Caro- sone; Rusticanella (Cortopassi), id.; Giac- ca rossa (Carosone), Id.; Bernardlne (Mur- cer), Id.; Sarah (Plante), Vicky Autier; Julie la Rousse (Lafforque), Maurice Lar- cange; Ma Prlère (Vandalr), Vicky Autier; The blue flower (Lopez), Maurice Larcan- ge; L'eau vlve (Béart), Guy Béart; Re- vlens, revlens mol (Ledru), André Ver- churen; Sérénade Madame (Béart), Guy Béart; Side saddle (Stanford), Russ Con way; Pink shoelaces (Grant), The Chor- dettes; Roulette (Stanford), Russ Conway; Seven little girls sitting in the back 6eat (Pockrlss), The Avons; Rock around the clock (de Knight), Orkest Victor Silvester; Lipstick on your collar (Lewis), Connie Francis; The camel rock (Klrkland), Or kest Alan Freed; My happiness (Peterson) Connie Francis; American patrol. Orkest Ray Anthony; Dry bones, idem; Please don't talk about me when I'm gone (Stept), Knud Jörgensen, Bengt Karlsson, Nils-Bertil Dahlander; That old feeling (Brown), The Almstedt Llnd Quartet; Do I love you I lost my sugar ln Salt Lake City - If dreams come true - All too soon - Mambo ln Miami - Isn't It romantic? Peggy Lee, George Shearing; Easy to love (Porter). Erroll Garner; J'al ta main (Tre- net), Milt Jackson, Kenny Clark, Percy Heath, Barney Wllen. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weerber. VPRO: 20.20 Film over China. 20.50 Filmprogr. 21.10 Balletprogr. 21.30 Beschouwingen over sportprestaties. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Cricket. 12.15 Gram. 12.30 V. d. landb. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Twintig vragen. 13.40 Gram. 14.00 Ork. conc. 15.00 Hoorsp. 16.00 Vespers. 16.45 Cricket. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Volksdansen. 19.30 Henry Wood Promena de Conc.. Symf. ork., koor en sol. (Om 20.50 Intermezzo en 21.00 Nws.). 21.55 In termezzo. 22.00 Klankb. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Viool en plano. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 111. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.30 Nws. en cricketuitsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 V. d. kind. 14.00 Voordr. 14.15 Ork. conc. (Om 14.30 nws). 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 nws.). 15.45 Lichte muz. 16.80 Nws. en mrs. Dale's dagb. 16.45 Uitsl. races en gram. 17.30 Nws. en fabrieksfanfare. 18.00 Gram. (Om 18.29 Weerber., nws. en act.). 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Hoorsp. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.30 Nws. en verz. progr. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 Nws.). 23.55-24.00 Nws. Nordvvestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Pianomuz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.15 Ork. conc. 15.00 Gevar. muz. 1605 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.20 Volksliederen en -dansen. 20.00 Hoorsp. 21.20 Muz. v. blaas Instrum. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Barokmuz. 23.15 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Amus. muz. 0.30 Amus. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankr(|k 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05. 13.05 en 14.10 Gram. 14.20 Kamermuz. 15.10 Gevar. muz. 18.30 Gram. 20.00 Gram. 20.05 Lichte muz. 20.05 Operaconc. (Om 21.22 Gram.). 22.30 en 22.46 Gram. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Weer ber. en nws. Brussel, 324 en 484 111. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Die Schöpfung, orato rium. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Orgelrecital. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.30 Wereldkamp. wielrennen. 19.40 Volksliederen. 20.00 Mu ziekfestival te Straatsburg: Planorecital. 20.55 Gram. pl.m. 21.00 Wereldkamp. wiel rennen. 21.05 Verv. pianorecital. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 m. 12.02 Gram. 12.45 Idem. 13.00 Nws. 13.15 V. d. jeugd. 14.15, 14.18 en 14.30 Gram. 15.30 en 16.07 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Jazz. 18.55 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Wereldnws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) ei g c. e. 3 a 8* S *a 3 6 ss Amsterdam onweer z 2 22 14 3 Den Helder onweer z 2 21 14 12 Ypenburg Vlisslngen mist zwaar bew, w.stll zw 4 23 23 12 16 10 0 Eelde zwaar bew W-Stll 22 12 1 De Bilt mist zzw 1 22 12 0.4 Twente zwaar bew. w.stll 22 12 0 Eindhoven zwaar bew. zw 2 23 13 7 Z.-Limburg mist zw 4 23 14 18 Helsinki licht bew. 0 5 24 13 0 Stookholm regen geh. bew. no 2 18 15 6 Oslo w.stll 23 15 1 Kopenhagen regenbui w 4 19 14 6 Aberdeen zwaar bew w.stil 17 6 0.2 Londen onbewolkt wzw 1 21 11 0 Brussel geh biw zw 4 22 15 0.4 Luxemburg geh. bew. w 2 19 12 0.2 Parijs Bordeaux geh. bew. w 1 21 13 1 licht bew. zw 3 22 12 1 Grenoble geh. bew. w.stil 14 13 9 Nice onbewolkt n 4 28 17 0 Berlijn Frankfort onbewolkt n 1 23 12 0 mist w 2 24 13 1 Mtinchen regen w 3 15 13 2 Zürich regenbui zzw 1 17 14 11 Genève zwaar bew z 1 19 14 1 Locarno onbewolkt 0 2 19 11 15 Wenen zwaar bew nw 6 22 18 2 Innsbruck regen w.stll 18 12 12 Athene onbewolkt w.stil 23 0 Rome zwaar bew. w.stll 31 19 0 AJaccio licht bew. no 1 28 14 0 Lissabon onbewolkt nnw 10 24 16 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2