VEILIGHEIDSRAAD„TROEPEN VAN DE V.N. NAAR KATANGA" Adenauer wil politieke top voor West-Europa Jeugdbende in I Jmuiden door politie opgerold WEERBERICHT WERELDORGANISATIE NAM BESLUIT Resolutie van Ceylon en Tunesië aangenomen met negen tegen nul stemmen bij twee onthoudingen Echter geen bemoeiingen met de interne politiek van Katanga Noodzakelijk vanwege Russische aanvallen waartegenover de V.S. met gebonden handen staan Slees wijk toch naar Napels Talloze inbraken en diefstallen Vijftienjarige jongen de leider (Due/ Qtie teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 9 AUGUSTUS 1960 No. 30120 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur E. A. E. van DishoecU DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 67055 Hoofdredacteur J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Veiligheidsraad van de Ver. Naties heeft België vandaag gevraagd zijn troepen onmiddellijk uit Katanga terug te trekken. Het binnentrekken van de strijdkrachten der V.N. in Katanga wordt noodzakelijk genoemd. De Raad nam na een langdurig debat met negen tegen nul stemmen bij twee onthoudingen (Frankrijk en Italië) een door Ceylon en Tunesië ingediende resolutie aan. Hierin belooft de Raad, dat de strijdmacht van de V.N. zich niet in interne conflicten in de provincie Katanga zal mengen en zich derhalve niet zal bemoeien met de afscheidingsbeweging van Tsjombe. De Sovjet-Unie trok een ontwerpresolutie in, waarin was voorgesteld, dat Hammarskjöld op dracht zou krijgen „alle maatregelen te nemen om de Belgen weg te krijgen". De Russen hadden een termijn van drie dagen gesteld voor een rapport van Hammarskjöld over de verwijdering van de Belgische troepen. Tevoren had de secretaris-generaal gezegd, dat het bij de crisis in Kongo om oorlog of vrede gaat, en niet alleen in de Kongo. Ook Hammarskjöld was van mening, dat de Belgische troepen „dadelijk en onvoorwaardelijk" uit Katanga dienden te verdwijnen. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Wigny, verklaarde, dat de 1700 Belgische militairen in Katanga zich niet tegen de komst van V.N.- troepen zullen verzetten. Als Hammarskjöld de veiligheid van de 20.000 Belgen daar kon waarborgen, zouden zij onmiddellijk vertrekken. Amerika was van mening, dat de Belgische troepen beter onmiddellijk konden heengaan. Leopoldstad kondigt noodtoestand af Intussen is voor geheel Kongo de noodtoestand afgekondigd, aldus een be richt van Reuter uit Leopoldstad. Uit Elisabethstad, de hoofdstad van Katan ga, werd gemeld, dat de provinciale assemblee Moise Tsjombe, tot dusver hoofd van de provinciale regering, met 53 tegen 0 stemmen en bij zes onthou dingen, gekozen heeft tot „staatshoofd van de republiek Katanga".. Tsjombe blijft voorlopig als premier werkzaam. Als nieuwe premier wordt de minister van Binnenlandse Zaken Moenongo ge noemd, ook wel aangeduid als „sterke man van Katanga". Tsjombe heeft veertien Afrikaanse en Arabische landen verzocht in de Ver enigde Naties „de positieve neutraliteit van de onafhankelijke staten van Afrika tegenover het kolonialisme en het com munistische imperialisme te verdedigen". Evenals in een telegram aan Ham- markskjöld wordt in deze boodschappen gezegd, dat de centrale regering niet langer het volk van Kongo vertegen woordigt. „Zij zoekt openlijk hulp bij het communistische blok om haar dictatuur te doen zegevieren". De boodschap is gericht aan de staatshoofden van Togo, de Verenigde Arabische Republiek, Ka meroen, Ghana, Guinee, Madagascar, Nigeria, Libië, Marokko, Tunisië, Ethio pië, Liberia en de Ivoorkust. Voorts heeft Tsjombe meegedeeld, dat 250 stamhoofden, „vertegenwoordigend alle rassen, volken, stammen en clans van de staat Katanga", het regerings beleid on voorwaarde 1 k goedkeuren. Deze stamhoofden „zijn vastbesloten op het eerste verzoek hun krijgers beschik baar te stellen van de regering om met het nationale leger elke agressie van waar zij ook kome af te weren". De stamhoofden spreken zich uit voor de oprichting van een bond der Ver enigde Staten van Kongo, waarin de voormalige provincies en gewesten die Belgisch Kongo vormden op voet van gelijkheid zijn verenigd. Betogingen in Leopoldstad Honderden leden van de Bakongoslam hebben gisteren te Leopoldstad onder de waakzame blikken van Ghanese en Zweedse militairen en Kongolese politie mannen een betoging tegen minister president Loemoemba gehouden. Zij riepen „weg met Loemoemba" en eisten een statenbond met een autonome Kabongostaat. De betogers droegen bor den met zich mee waarop de terugtrek king v<yi de Ghanese, Guinese en Bel gische soldaten uit Kongo wordt geëist. Een deel van de menigte betuigde zijn instemming met premier Tsjombe van Katanga maar een ander deel juichte een spreker toe die Tsjombe een „mario net van de Belgen" noemde. In antwoord op de vraag waarom hij een bord droeg waarop terugtrekking van de Ghanese en Guinese soldaten wordt geëist, antwoordde een Kongolese betoger dat zij onrecht hebben gedaan. Hij zei niet te weten wat voor onrecht, ONBESTENDIG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele regen of onweersbuien Zwakke tot matige wind. in hoofdzaak tussen west en zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 u.) 10 AUGUSTUS Zon op: 5.15 uur; onder: 20.14 uur; maan op: 21.50 uur: onder: 9.27 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.14 en 17.43 uur. Laagwater te 1.11 en 13.32 uur. Dit Blad bestaat uit 10 pagina's maar dat moest de journalist, die hem de vragen stelde, maar aan de secretaris generaal vragen. Een andere betoger zei, dat de Ghanese en Guinese troepen Loemoemba's privé-oogmerken steunen. Zweedse specialisten voor Kongo gevraagd De secretaris-generaal der Verenigde Naties heeft de Zweedse regering tele grafisch verzocht de mogelijkheid te willen onderzoeken om bepaalde Zweed se specialisten voor onderhoudsdiensten en andere werkzaamheden ter beschik king van de V.N.-troepen in Kongo te stellen. Een Newyorkse investeringsbank wacht of formele aanvaarding door de regering der provincie Katanga van een aanbod tot investering van 50 miljoen dollar in Katanga. Een woordvoerder van de bank (Charles H. Truman and Company) deelde mee. dat zij gelden kan investe ren mits de Wereldbank zich garant stelt. Hij voegde daaraan nog toe. dat getracht zal worden deze garantie te verkrijgen, nadat de regering van Katanga het aanbod formeel zal hebben aanvaard. Het Zuidafrikaanse ministerie voor Immigratie heeft bekendgemaakt, dat zich op het ogenblik meer dan duizend Belgische vluchtelingen uit Kongo in Zuid-Afrika bevinden. Het overgrote deel van deze vluchtelingen is van plan in Zuid-Afrika te blijven. Meer dan 200 Belgen hebben reeds een betrekking ge vonden. Sterke Belgische positie Onze Brusselse correspondent telefo neerde hedenochtend: De positie van België in Katanga, aldus Belgische woordvoerders, is bijzon der sterk, niet alleen vanwege de door de Belgen in het leven geroepen rijke mijnindustrie, maar ook vanwege de relatief veel grotere welstand welke de Belgen daar ook voor de inlandse be volking in het leven hebben geroepen. Er is geen enkele Kongolese provincie waar het aantal welgestelde inlanders zo groot is als in Katanga en het is dus ook begrijpelijk, dat er talrijke banden van vriendschap bestaan tussen Belgen, Italianen of Engelsen enerzijds en de inlandse elite anderzijds. Al die verworven posities opgeven om het voordeel van een steeds verder in de mist verdwijnende mogelijkheid van een gesprek tussen Brussel en de centrale regering van Leopoldstad is dus hier een begrijpelijke zorg. De voorstanders van een meer gematigde politiek, geconcre tiseerd in een mogelijk overleg tussen Brussel en Leopoldstad, hopen nog steeds dat de regering-Loemoemba zal kunnen worden vervangen door een kabinet van zeer gematigde Kongolese leiders. Slot pag. 2 (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier Adenauer en de Britse premier Macmillan zullen woensdagmiddag en donderdagmorgen te Bonn gesprekken voeren over vier onderwerpen, zo werd gisteren in de Westduitse hoofdstad duidelijk: 1. De politieke samenwerking in Europa; 2. De politieke verwikkelingen in Afrika; 3. de recente Russische politiek; 4. Het onderhoud dat Adenauer op 30 juli te Parijs met de Franse president De Gaulle heeft gehad. De Westduitse en de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano en Lord Home, zullen een deel van de gesprekken der beide regeringsleiders bijwonen. Vier onderwerpen in Bonn ter sprake Lord Home. de pas benoemde Britse minister, zal woensdag en donderdag in de hem ietwat vertrouwde omgeving lo geren: hij zal namelijk verblijven in het Hotel Dreesen te Bad Godesberg, waar hij in 1938 als parlementair secretaris met de toenmalige Britse premier Cham berlain deelnam aan de dramatische on derhandelingen met Hitler over Tsjecho- Slowakije In Bonn is na het gesprek Adenauer- De Gaulle in het slot Rambouillet en voor Macmillans bezoek, duidelijk ge worden wat de Westduitse Bondskanse lier op het ogenblik op het oog heeft. Dit wordt hier als volgt omschreven: „De Sovjet-Unie ontwikkelt een ver ontrustende activiteit in Cuba en Kongo en tegenover de Verenigde Staten. Daartegenover staat Washington in verband met de naderende presidents verkiezingen en de op volle toeren draaiende verkiezingscampagne met ge bonden handen. Het is hierom dat in West-Europa, inclusief Groot-Brittan- nië, maar zonder dat aan de Amerikaan se hegemonie in de Westelijke wereld af breuk zal worden gedaan, initiatieven dienen te worden ontwikkeld. Geen „secretariaat" Die initiatieven moeten gaan in de richting van een nauwe politieke samen werking in West-Europa, voorlopig door regelmatig contact, bijv. eens per drie maanden, tussen de regeringschefs. De- Kardinaal Spellman, die het Eucha ristisch wereldcongres in Miinchen heelt bijgewoond, heelt nadien een kort bezoek aan enkele Amerikaan se troepenonderdeieigebracht en daarbij bij de Tsjechische grens een blik over het ijzeren gordijn ge worpen. Uit veiligheidsoverwegin gen werd hij daarvoor in Ameri kaans militair uniform gestoken. ze Europese top behoeft niet zonder meer uit te groeien tot een permanent politiek secretariaat (zoals de Fransen gaarne wensen), met zetel te Parijs. Maar wel," aldus nog altijd de West duitse mening zou er een administratie ve top boven de drie Europese gemeen schappen de EEG, de Euratom en de EGKS moeten komen, maar deze top dient geen politieke bevoegdheden te krijgen, die meer inhouden dan de hui dige Europese verdragen toekennen dat zou Londen kunnen afstoten. Slechts op deze wijze kan de politieke coördinering in Europa met Engeland gunstig verlopen en kan een ontspanning tussen EEG en Kleine Vrijhandelszone (EVA) tot stand komen. Attractie voor Londen Hieruit concludeert men te Bonn dat Adenauer de EEG in haar huidige vorm wil handhaven, ter andere zijde de con cessie wil doen om de EEG-functies tot economische problemen te beperken. Op deze wijze hoopt Adenauer de Britten niet af te schrikken en toch De Gaulle te binden. Macmillan zou daarbij in het bijzonder voelen voor een losse Europese politieke samenwerking, buiten de be staande Europese gemeenschap met Bonn. waartoe dus zowel Londen als an dere leden van de kleine vrijhandelszone zouden kunnen toetreden en waaruit de Britten zouden kunnen opmaken, dat de Europese politieke eenheid geen kwestie is van Duits-Franse hegemonie of van het „Europa der zes" alleen. Wilde staking in liaven Amsterdam Zij omvat 2000 man Zoals wij in een gedeelte van onze op lage van gisteren vermeldden is in de Amsterdamse haven een wilde staking uitgebroken onder de arbeiders, werk zaam bij het Amsterdamse havenbedrijf en de Kon. Holl. Lloyd. Deze staking heeft zieh inmiddels uit gebreid, waardoor het totaal aantal stakers is gekomen op plus minus 2000. Op voorstel van een commissie, die de staking leidt, werd gistermiddag, een vergadering, geleid door de heer Freek Meis, secretaris van de Algemene Be- drijfsbond Transport (ABT), een nu zelfstandige bond, die echter voorheen was aangesloten bij de in januari j.l. opgeheven ..Eenheidsvakcentrale 1958". Deze zei o.m. dat hetgeen de arbeiders bij de Maatschappij Nederland hebben bereikt na onderhandeling (f.101 per week) ook voor de arbeiders in de an dere Amsterdamse havenbedrijven kan en krachtens de CAO mogelijk is. Het wordt voor deze arbeiders niet gedaan volgens spreker omdat, als de arbeiders er in zouden slagen in de gehele haven een belangrijke verhoging te verkrijgen, de ondernemers bang zijn dat dit kan overslaan naar andere bedrijfstakken. Het loon voor alle havenarbeiders in Nederland moet naar de mening van de heer Meis worden opgetrokken tot f 105 Vandaag zou een stakersvergadering ge houden worden waarop de taktiek voor het verdere verloop der actie zal worden bepaald. Bij het opkomen der avondploegen is het bijzonder rustig geweest. Hier en daar stonden wat groepjes arbeiders bij de diverse havenbedrijven. Van de naar schatting 800 man is toen het grootste Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité heeft in zijn verga dering van gisteravond alsnog besloten de Finnjollenzeiler Hans Sleeswijk in te schrijven voor de Olympische zeilwed strijden die in de golf van Napels wor den gehouden. Als reserve-FinnjolIen- zeiler is Lesage aangewezen. Hittegolf in Perzië In Teheran en de zuidelijke provincies van Perzië heerst een hittegolf, die dui zenden mensen naar de kustplaatsen heeft verdreven. Er zijn temperaturen gemeten tot 48 graden Celsius. In Andi- mesjk, nabij de oliestad Ahwaz, zijn ten minste elf mensen aan de hitte bezwe ken. In verscheidende steden wordt bijna niet meer gewerkt. Het vliegkampschip „Karei Door man" gefotografeerd in de haven van Hollandia, waar het korte tijd voor vlagvertoon verblijft. Dodelijk ongeval in La Courtine Huzaar uit Noordwijkerhout kreeg schot in z'n borst Bij oefeningen in La Courtine is gis termiddag de 19-jarige dienstplichtige huzaar A. M. J. M. van den Bereken bij een ongeval om het leven gekomen. De huzaar die was ingedeeld bij het 41-ste tankbataljon kreeg, toen er oefeningen met tanks werden gehouden, een schot in de borst. Naar het gebeurde wordt door de Kon. Marechaussee een onder zoek in gesteld. Huzaar van den Bereken woonde in Noordwijkerhout. (Speciale berichtgeving) De recherche van Velsen heeft een jeugdbende in IJmuiden opgerold, welke het heeft bestaan in ongeveer een jaar tientallen inbraken en diefstallen te plegen. De leider van deze bende was een 15-jarige jongen uit IJmuiden-west. Hij leidde 12 of nog meer andere jongetjes in de leeftijd van 12 tot 15 jaar op het dievenpad, dat kris-kras door IJmuiden voerde, zelfs op schepen. Met de aanhouding van deze 13 knapen heeft de politie een goede vangst gedaan en klaarheid gebracht in tal van inbraken en diefstalletjes in de laatste tijd gepleegd. Diverse meldingen van diefstal en inbraak kwamen bij de politie binnen. Daar bij waren insluipingen in huizen en kantoren, bezoeken aan vissersschepen, het openbreken van consumptietentjes, het stelen van sigaretten uit automaten, in braken in scholen en zaken. Ook wa9 er een inbraak in het kantoor van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden. De knapen, die in ploegjes optraden, maar zich allen schuldig hebben ge maakt aan een of meer inbraken en po gingen daartoe, alsmede diefstallen, gin gen veelal dilettantistisch te werk. Ook bleek af en toe, dat er vakwerk was ver richt. Dit maakte het zoeken naar de daders bijzonder moeilijk. De held spelen! Het aantal inbraken en diefstallen be loopt enkele tientallen. De politie kreeg een spoor door een jongetje van 13, die de laatste tijd ruime verteringen maak te. Hij is een tijd lang geschaduwd en ten slotte heeft de politie zijn ouders ge visiteerd, in wiens bijzijn het knaapje door de mand viel. Hij vertelde, dat een vriendje van hem een 15-jarige jongen uit IJmuidens Westbuurt, steeds over veel geld be schikte, zodat hij hem vroeg hoe hij daaraan kwam. Deze kon niet nalaten de held te spelen en dus vertelde hij stoer hoe hij het allemaal deed met zijn bende. Meteen was er weer een bendelid ingeschreven I Buit van honderden De bende is maandag opgerold. Der tien jongens zijn naar het hoofdbureau van politie te Velsen overgebracht. Elf van hen zijn in de loop van de dag na behoorlijk aan de tand zijn gevoeld deel nitt aan het werk gegaan. Ongeveer 2 a 300 man werkten. In de houthaven werd aanvankelijk wel begonnen, doch later werd het werk toch neergelegd. De staking van 24 uur in de Amster damse haven was vanochtend, wat het oostelijk havengebied betreft, vrijwel al gemeen. De politie had de indruk dat slechts een gering aantal arbeiders aan het werk is gegaan. De bussen met ha venarbeiders uit andere plaatsen werden vanochtend in de Czaar Peterstraat op gewacht door stakingsleiders, die hun collega's opwekten niet aan het werk te gaan. Voor de toegangspoort van de ha venbedrijven verlieten zij de bussen, waarna inderdaad een groot aantal ar beiders aan de oproep gehoor gaf. Ze bleven op straat staan om de situatie te bespreken. De staking heeft overigens een bijzonder kalm verloop. De politie behoefde nergens ordemaatregelen te nemen. weer op vrije voeten gesteld. Twee le den verblijven echter nog achter de deu ren van Hermandad. In totaal hebben de knapen een klei ne 30 inbraken bekend. Bij deze gele genheden maakten zij honderden gul dens buit. De opbrengst werd verteerd, meestal in Amsterdam, waar ze van het geld uitgingen. De politie heeft ook alarmpistolen in beslag genomen, die een paar jongens thuis hadden. Zij bekenden twee inbraken in de Claraschool, een inbraak in het jeugd huis „De Brulboei", twee in koffiewagens in de Rijksvishallen, vijf bij diverse vis handelaren, drie in een centrale bak kerij, een in een winkelpand aan de treilhaven, twee in andere bedrijven, twee in twee vispakhuizen, een aan boord van een olieschuit, liggende in de vissershaven, een aan boord van een pe- troleumboot in het Noordzeekanaal, ver der diefstallen aan boord van vissers vaartuigen, het stelen van een horloge aan boord van een schip, dat in dok lag en van sigaretten uit automaten. Ten slotte pogingen tot inbraak in het kan toor van het Staatsvissershavenbedrijf en in een der vishallen. alles in IJmui den. De leider van de jeugdbende is in de loop van vandaag voorgeleid bij de offi cier van Justitie te Haarlem, mr. J. van de Ever. Tegelijk werd het monster-pro cesverbaal tegen de 13 knapen op diens bureau gelegd. Uit het Leidsch Dagblad van j 9 Augustus 1860: Maandag l.l. vierde de heer A. van Rhijn te Leiderdorp de 50e verjaring der uitoefening van de praetijk als genees-, heel- en ver- j loskundige. Onderscheidene kunst- broeders gaven blijken van hunne belangstelling en terwijl eene com- j missie uit het Leidsch geneeskun- dig gezelschap hem, namens zijne medeleden begroette en een ge- j schenk aanbood.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1