Burgemeester was tikkeltje trots, corsowagens waren dan ook mooi NIEUW WATERSPORTCENTRUM OP GRENS VAN LEIMUIDEN Prelude van het corso: drukte en geroezemoes tussen de bloemen Met jachthavenhotelkampeer parkeerterrein en goede wegen KOFFER SCHRIJFMACHINE DEMMENIE Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 6 augustus 1960 Derde blad no. 30118 Alleen Florientje kwant niet (Van een onzer redacteuren) Burgermeester Koomans was gisteravond een tikkeltje trots. „Rotter dam heeft zn Euromast, Amsterdam zn grachten en walletjes en Den Haag zn ambtenaren, maar Rijnsburg heeft z'n corso", dat was de strekking van de rede, waarmee hij de tentoonstelling van praalwagens van het zevende Rijnsburgse corso in „Flora" inwijdde. Het bleef bij de burgemeesterwant Florientje. het grappige meisje van de Floriade-bil- jetten was er niet. „Een klein misverstandje"fluisterde de corso-com missaris, de heer N. H. Hemmes. Dat was het enige misver stand je. De wagens waren af. In alle opzichten. Eerder dan vorig jaar. Meer dan vorig jaar. Mooier dan vorig jaar. En beslist smaakvoller en origineler. En het was weer druk. „Wunderbar, wunderful, excellent"meenden buitenlanders. „Hardstikke mooi", zei een Leids jongetje van een paar turven hoog. Toch ondeugend ,,De bloemen doen het goed, maar de meisjes nog beter", zegt de heer Heemskerk. Toch een ondeugende op merking? ,,Ze zijn namelijk allemaal van gelijke hoogte. ,,Dus niet mooi", vragen wij teleurgesteld. „Dat moet u zaterdag maar eens zien". En we heb ben het gezien. Ze waren toch mooi. Toen alle genodigden omstreeks half acht waren gezeten, sprak de Voorzit ter van het stichtingsbestuur, de heer A. Zandbergen, een kort welkomst woord tot de vele genodigden. Veel dank was hij verschuldigd voor het vele en vooral vlotte werk, dat was ge leverd. De wagens waren namelijk alle gereed toen de eerste drommen be zoekers naar binnen stroomden. Voorts had hij veel lof voor de jury, die gis teravond al de prijzen had toegekend. Amor in Rijnsburg De burgemeester sprak ook over de moed en de durf -van het kleine Rijns burg. Er is moed voor nodig om te trachten het „grote" corso van de bollenstreek naar de kroon te steken. Wij durven zelfs te beweren, dat het corso, dat vandaag door Rijnsburg en Leiden trok en vele, vele duizenden toeschouwers trok, wel kleiner en een voudiger, maar verzorgder en vooral frisser is dan „de grote broer" uit „de streek". De grimeur is bezig van Napoleon weer een gewone jongen te maken. (Foto L.D./Holvast) wijl hij van Napoleon weer een gewone jongen maakt. „Een pond zalf voor zeventig mensen". „Ik ben bijna klaar dan smeer ik 'm naar huis en morgen smeer ik alles er weer op". Wim smeert maar niet raak. Dat bleek wel uit de creatie van de klokkenluider van de Notre Dame. Een rake creatie. De erelijst De prijzen voor de praalwagens zijn als volgt: Amor van de buurt vereniging .Bestevaer', eerste prijs; Gijsbregt en Badeloch, gezamen lijke kwekers van Rijnsburg, twee de prijs; Victoria en haar Huzaar, Buurtvereniging .Centrum', tweede prijs; Casanova, personeelsvereni ging „Flora", ereprijs (mooiste praalwagen); Romeo en Julia, Vereniging Kleinhandelaren, twee de prijs; de Klokkenluider van de Notre Dame, Buurtvereniging Sandtlaan, ereprijs; Odysseus en Penelope, buurtvereniging Smid straat, derde prijs; Paljas, geza menlijke kwekers van Oegstgeest, Voorschoten. Warmond en Wasse naar. vierde prijs; Love Song, Coöp. Boerenleenbank Rijnsburg, tweede prijs; Bloem der Liefde, Ro- dolpheimgroep padvinders, derde prijs; Aphrodite en Ares, Leidse Damvereniging, derde prijs; Saidja en Adinda, Rijnsburgse Damclub, geen; Napoleon en Josephine, buurtvereniging Kanaalstr., tweede prijs; Caesar en Cleopatra, geza menlijke kwekers van Noordwijker- hout en Noordwijk, derde prijs; Colombine en Harlekijn, gezamen lijke kwekers van Valkenburg en Katwijk, eerste prijs; praalwagen van de firma Blok uit Schevenin- gen, eerste prijs. Personenauto's: Stichting Rijns- burgs corso, buiten mededinging; Veilingvereniging „Flora", eerste prijs; VVV Leiden, buiten mede dinging; firma J. de Best (mooiste wagen van het corso), ereprijs; Ca- lex autobedrijf, geen; ass. kantoor H. Beek, tweede prijs; emballage fabriek Guldemond, vijfde prijs; luxe wagen miniatuur, garagebe drijf V. d. Mey en Alb. Pauw, origi neelste wagen; garage Bierman, Voorhout, derde prijs; makelaars kantoor Den Haan. Noordwijk/ Rijnsburg, vierde prijs; Albert Pauw. derde prijs; NV Motorhuis, Leiden, eerste prijs; firma Riedel, Leiden, tweede prijs; firma Alke made Az., Noordwijk, ereprijs; ga ragebedrijf Adri Mulder, eervolle vermelding; gebroeders Van Ulden, geen; taxibedrijf H. Noort, tweede prijs; Grossiers en Exporteursver eniging. Rijnsburg, geen; C. Kralt, Rijnsburg, tweede prijs. Nixon: „Amerika" zal niet meer schelden De Ver. Staten en hun bondgenoten moeten geen topbesprekingen met de Russen meer beginnen als er geen rede lijke kans bestaat dat hieruit iets goeds voortkomt. Dit heeft de Amerikaanse vice-president Nixon gisteravond op een persconferentie in Seattle verklaard, kort na zijn terugkeer uit Hawaii, waar hij zoals bekend zijn verkiezingstournee is begonnen. Nixon verklaarde voorts, dat de V.S. niet mee zullen doen aan de „internationale scheldpartij", waaraan Kroesjtsjef zo ijverig meewerkt „omdat dit kan leiden tot nieuwe spanningen". Over de binnenlandse politiek van Amerika zei Nixon dat hij, zo hij presi dent mocht worden, het initiatief zal nemen op het terrein van de burger rechten en dit niet geheel aan het Con gres zal overlaten. Hij onthulde, dat de minister van Grens India-China veilig, zegt Neliroe Premier Nehroe heeft volgens welinge lichte kringen te Nieuw Delhi op een besloten bijeenkomst van een parle mentscommissie verklaard, dat de grens tussen India en China thans „veilig" is en dat er geen Chinese troepenconcen traties in de buurt zijn. India heeft de toestand vast in handen. Zoals bekend ontstond in augustus jl. een grensverschil met incidenten In Justitie William Rogers op het ogen blik besprekingen voert met de directies van de grote warenhuizen, wier filialen in het zuiden het toneel zijn geweest van demonstraties van negers, die tegen de rassenscheiding protesteerden. Het over leg is bedoeld om een bijdrage te leveren voor de oplossing van het rassenvraag stuk, aldus Nixon. Een anarchronisme? Nee een vertrouwd beeld bij ieder corso. De echtgenote van burgemeester Koomans van Rijnsburg krijgt een fraaie bos bloemen. (Foto LD./Holvast) oktober werden negen Indiërs in een gevecht met Chinese patrouilles ge dood. China eist een gedeelte van het grensgebied op. Later besloot men on derhandelingen over de afbakening van de grens te beginnen. Deze besprekin gen hebben volgens Nehroe tot dusver weinig resultaten opgeleverd. De In dische delegatie keerde deze week uit Peking naar Nieuw Delhi terug. Een Chinese delegatie komt binnen tien da gen naar de Indiase hoofdstad voor voortzetting van het overleg. Nehroe zei nog dat er geen Chinezen meer op Indisch gebied waren door gedrongen. Het is nauwelijks aan te ne men dat de Chinezen nog „verdere agressie" zullen plegen, aldus de pre mier. Verdere ontsluiting ITesteinderplassen De wagen van de klokkenluider heeft een ere-prijs gekregen. Het was dan ook een van de mooiste wagens. De voorzitter van de Buurtvereniging Sandtlaan in Rijnsburg, de heer J. Hoogstraten, is met dit resultaat dan ook de koning te rijk. Evenals de heer C. de Koning, de bloemschikker. „Het beste resultaat totnutoe", zegt hij glun derend „Om aan de klokken te komen, dat was een heel probleem. Praat me er niet van. Er is een klok bij uit een bloemenwinkel en er zijn twee log- gerbellen bij. Vroeger hebben we eens een beeld uit een museum ge had". „Casanova" van de Personeelsver eniging „Flora" heeft ook een ere prijs behaald. Dat mocht dan ook wel. Tenslotte moet je de eer van je eigen veiling hoog houden. „We hadden trou wens vorig jaar ook een ere-prijs", vertelt de heer M. Heemskerk, voor zitter van de praalwagencommissie. Zijn dochter Nellie (15) rijdt met de wagen mee onder het welwillend oog van de stoute Casanova, die in werke lijkheid niet zo gevaarlijk is als ie er uitziet. Vermiste wiskundigen achter ijzeren gordijn? Bernon F. Mitchell en William H. Martin gingen op 24 juni j.l. samen met vakantie, naar zij zeiden om hun fami lie te bezoeken. Toen zij vorige maand niet van vakantie terugkeerden werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld, dat inmiddels aan het licht heeft ge bracht dat zij naar Mexico en Cuba zijn gegaan. Het ministerie van Defensie in Wash ington heeft thans meegedeeld dat een van de vermisten kort voor zijn vertrek onder psychiatrische behandeling stond. „Beide mannen waren lagergeplaatste wiskundigen, beperkt werkzaam bij statistische arbeid betreffende de ver bindingen van het Nationale Veilig heidsbureau". „Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat onthulling van de in hun be zit zijnde gegevens van geen enkele in vloed kan zijn op de veiligheid van de Verenigde Staten. Zij hadden geen toe gang tot geheime gegevens over Ameri kaanse wapens of defensieplannen". Dit jonge „pas getrouwde echt- I personenauto mee. De origineelste paar" reed vandaag in de kleinste wagen van het corso. I (Foto LD^Holvast) De raad van Aalsmeer heeft in haar vergadering van donderdag het gemeentebestuur machtiging verleend percelen grond en water te verkopen aan mr. W. F. K. Versteeg te Oegstgeest en de heer L. C. van Poelgeest te Leimuiden, om daar een groot opgezet water sportcentrum te stichten. De betreffende percelen omvat ten een groot stuk rietland ter grootte van vijf hectare en twee hectare water, welk op de kaart is aangeduid als „Pondje Wol". Dit stuk rietland en water is gelegen op de grens van Leimuiden en Aals meer aan de Herenweg, daar waar de Leimuidense bebouwing begint. Het is dan ook vrijwel zeker dat de inwoners van Leimuiden straks het meest met deze plannen te maken zullen krijgen. Plannen die ongetwijfeld in watersport- kringen met vreugde tegemoet zullen worden gezien omdat immers de recrea tiemogelijkheden ook op watersportge bied uitbreiding best kunnen gebruiken. Door verwezenlijking van deze plan nen zal tevens de Westeinderplas aan de zuid-westzijde worden ontsloten, iets waaraan reeds vele jaren be hoefte bestond. Het plan voorziet in de aanleg van een grote haven (links boven op de tekening zichtbaar) en een kleinere haven (geheel rechts). Slapen In het centrum komt een hotel café-restaurant met een capaciteit van 24 bedden. In de uiterste zuid westhoek van het plan komt nog een overnachtingsmogelijkheid \roor 40 personen. Hier zullen voornamelijk mensen overnachten die weekeinden overblijven, en watersportbeoefe naars. Naast dit „watcrsporthotel" komt een botenloods voor de winter- berging. Uitbreiding met kleine bun galows is later altijd nog mogelijk. Het terrein zal slechts gedeeltelijk worden opgehoogd. Later komen er nog speelweiden en gazons. De paden naar de bebouwingen zullen op matten in het terrein worden aan gelegd met daarin bruggen over de be staande sloten. Karakter behouden De meest moerassige gedeelten zul len met riet begroeid blijven, waardoor het landschappelijk karakter behouden blijft, en ook omdat permanente grond verbetering praktisch onuitvoerbaar is. De ingang tot het gehele terrein komt aan de Herenweg juist voorbij de eerste bocht. Er is tevens voorzien in een groot parkeerterrein, dat ook be stemd is voor autobussen. De gemeentebesturen van Aalsmeer en Leimuiden stemmen volledig met de plannen in. Ook het bureau voor watertoerisme juicht het plan toe, terwijl de KLM er eveneens grote be langstelling voor heeft met het oog op buitenlandse toeristen die men graag kennis wil laten maken met onze watersportcentra. Ongetwijfeld zal de Westeinder dank zij dit plan dichter bij Leiden, Den Haag en Wassenaar komen, van waaruit men over uitstekende wegen binnen een uur op het water kan zijn. Triumph model GABRIELE f 3U"-m Kolibri De machine voor privé en op reis inclusief kunstlederen tas f 245.- HAARLEMMERSTR. 167—171 Zo mooi De heer en mevrouw A. Rolle, uit Korbach, Hessen, Duitsland, konden niet meepraten over het corso van „de streek". Bijna geen woorden konden ze vinden voor de wagens in de van drukte gonzende hallen van „Flora". Ze hadden niet gedacht, dat het zo mooi zou zijn. De symboliek kwam in de voor stellingen zo goed tot uitdruk king, vonden ze. Heel beschaafd en zulke mooie frisse kleuren, meenden ze. Ze zeiden het niet uit beleefdheid, nee echt niet. Ze vonden het fijn in Hol- lnd. Voor het eerst in Katwijk. Vier maanden. Volgend jaar weer. Niet veel tijd Een in overall gestoken agent van de verkeerspolitie uit Leiden had niet zo erg veel tijd om naar al het moois te kijken. Hij controleerde de spanning van de banden, beproefde of de op bouw wel degelijk was. „Er mag niets afvallen", zei hij. „Er zyn wel eens ongelukken ge beurd. In de bollenstreek een enkele maal. Niet dat het altijd voor het pu bliek kwaad kan, maar als er veel wa gens uitvallen, loopt het hele verkeer in de soep". „Hoe de mensen over de controle denken? Ach, dat weet ik niet. Ik kijk naar de wagens. En of ik van bloemen houd? Natuurlijk". Hoog en droog Terwijl onze agent onder een van de wagens kroop zat Yvonne Kiersch, dochter van de geestelijke vader van het corso, hoog en droog op de wagen van de Leidse Damvereniging „Aphro dite en Ares". Yvonne keek wat dromerig voor zich uit. Of ze wist wie Aphrodite was? „Ze kwam uit de golven, heb ik wel eens gehoord", zei de 15-jarige Yvonne vriendelijk. Het was de eerste keer, dat ze met het Rijnsburgse corso mee reed. Toch heeft ze al de nodigé corso ervaring. Daar is het Aalsmeercorso debet aan. Vier maal heeft ze op een van die wagens getroond. Even konink lijk als nu op de wagen van de dam vereniging. „M'n vader laat ik altijd rustig teke nen. M'n moeder geeft hem wel eens aanwijzingen". Ze had niet zelf gevi'aagd om mee te rijden. Ook haar vader niet. Die vertelde wel, dat ze een meisje moes ten hebben. Haar moeder zag wel een goede Aphrodite in Yvonne. Of het pu bliek veel aan haar heeft gevraagd? „Daar zit ik te hoog voor", zegt ze adrem. Heel wat onder handen En dan klimt ze van de wagen af en laat zich afschminken door Wim Hoppezak uit Leiden. „Ik heb er heel wat onder handen gehad", zegt hijter-

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9