JACHTSPRINGCON COURS WERD ZEGE VOOR ANNA CLEMENT UIT DE HUISKAMER Turkse kapitein Goenenli won het puissance springconcours Jans Koster leed irt Apeldoorn een verpletterende nederlaag Fantastisch duel in Finnjollen gesprek van de dag in Muiden ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1960 Concours liippique te Rotterdam De 23-jarige Duitse amazone Anna Clement heeft, evenals twee jaar geleden en wederom met Nico, op de derde dag van het internationale concours hippiqué te Rotterdam het jachtspringconcours om de Prijs van de Kralingse Plas gewonnen, welk springconcours de laatste jaren voorbehouden scheen te zijn aan de dames, want vorig jaar kwam de overwinning aan de Engelse Suzan Fitzalan Howard. Nadat zij op Danina, waarmee zij overigens tot een zeer matige prestatie kwam, het parkoers had verkend, liet zij Nico de vrije teugel en in een hoog tempo leidde zij de 12-jarige bruine ruin, eigendom van haar leer meester Magnus von Buchwaldt, feilloos over de hindernissen. Op 86,9 sec. liet zij de chronometers stilstaan, waarmee zij de Belg Lombard op Dandy en de Turk Koe, die reeds voor haar foutloos waren rondgekomen en het klassement op dat moment aan voerden, ver in de schaduw stelde. Dit drietal zou als enigen tot een foutloos parkoers komen. Wel waren er nog rui ters die tot snelle tijden kwamen, zoals Koe met Eskimo, de Franse cavalier De ANNA CLEMENT Fombelle met Bucephale en de Turk Sumer met Zambak, die met 86.4 wel de primus inter pares was, maar zij allen tuimelden over een of meer hindernis sen. waarvan de meest spectaculaire waren de wal. vervat in een driesprong, de sloot en de dubbelsprong met dub bele oxers. Een zeer bijzondere prestatie leverde de Belg Hernalsteens, die halverwege het parkoers een van zijn stijgbeugels verloor, maar er niettemin in slaagde het parkoers uit te rijden, zelfs in de goede tijd van 96.2 sec. Helaas, een fout Evagoras miste de sloot betekende 7 strafseconden, waarmee de Belg in de klassering terugviel naar de 7e plaats- De Nederlanders vermochten ook nu Cricketprogramma Eerste klasse A: HCC IIHaarlem; Hermes/DVSACC; Rood en Wit HCC I; VOC—Quick H. Eerste klasse B: HBSExcelsior; VRASparta. Tweede klasse C: Ajax L.HCC IV; KrekelsAntwerp C.C.; Sparta II CCG. Tweede klasse E: BMHCLCC; Con cordiaRood en Wit IV. Derde klasse C: Haarlem IIIRW V. COMPETITIESTANDEN NA 30 JUNI J.L. Eerste klas A gesp gew. dr. verl. P- gem. m.i. m.r. m.i. m.r. HCC I 10 1 4 4 0 1 30 3.— R. en W.9 0 5 3 0 1 27 3.— HCC II 10 0 4 5 0 1 27 2.70 ACC 9 0 4 2 0 3 23 2.56 Quick H 10 0 4 0 0 6 22 2.20 VOC 9 0 2 3 0 4 18 2.— H-DVS 9 0 2 2 0 5 17 1.89 Haarl. 10 0 2 1 1 6 16 1.60 Eerste klas B HBS 7 1 3 2 0 1 22 3.14 PW 9 0 5 4 0 0 28 3.11 Sparta 8 1 2 2 0 3 20 2.50 VRA 6 0 2 3 0 1 15 2.50 Quick N 9 0 4 1 1 3 21 2.33 HCC III 8 0 2 1 1 4 14 1.75 Excels. 9 0 1 1 0 7 13 1.44 Tweede klas C Sparta II 9 0 8 0 0 1 16 1.78 H-DVS 3 8 0 6 0 0 2 12 1.50 HBS II 9 0 6 1 0 2 13 1.44 Ajax L 8 0 4 0 0 4 8 1.— CCG 8 0 4 0 0 4 8 1.— Krekels 10 0 4 0 0 6 8 0.80 41 G. H. 8 0 2 0 0 6 4 0.50 HCC IV 7 0 0 1 0 5 2 0.29 Tweede klas E Concord. 9 0 7 0 0 2 14 1.56 Haarl. 2 10 0 6 1 0 3 13 1.30 BMHC 9 0 4 1 0 4 9 1.— LCC 10 0 3 3 0 4 9 0.90 R.W. 4 9 0 3 2 0 4 8 0.89 CVHW 10 0 2 1 0 7 5 0.50 niet en rol van enige betekenis te ver vullen. Harry Wouters van den Ouden- wyer, die op een hindernis faalde, kwam met totaal 116 sec, nog het beste voor de dag. Uit de plooi Eindelijk kwam vrijdag in de namid dag het publiek uit de ban, waarin het tot dan gevangen scheen te zitten. Een waarderend applaus mocht zo nu en dan eens zijn opgeklaterd, wanneer hiertoe aanleiding bestond (helaas te weinig), tijdens het puissance spring concours kwamen de duizenden op de tribunes uit de plooi en tot enthousiaste toejuichingen zonder dat nochtans de grote tijden van weleer herleefden. Immers, dit springconcours behoorde altijd tot één van de hoogtepunten van het CHIO, maar de mindere kwaliteit der deelnemers drukte ook hierop. De winnaar, de Turkse kapitein Goenenli op Domino, mocht in de derde en laat ste barrage tot twee respectabele spron gen van 1.80 meter komen, de prestaties bleven over het algemeen toch ver bui ten de schaduw van de winnaars van vroegere jaren, zoals een Ann Townsend. een Winkler, een Steinkraus, Llewellyn en d'Inzeo en anderen. Slechts één Nederlander had zich on der de zeventien deelnemers geschaard, namelijk Werner Philips met Donner- hall Hij kwam met een goed gereden foutloos parkoers met vijf anderen in de eerste barrage, die ging over vier hin dernissen met een maximale hoogte van 1.60 meter. Op de hoge, grijze muur zag Philips zijn kansen vervliegen. Tot de tweede barrage welke werd betwist op drie hindernissen van resp. 135 me ter, 1.65 meter en 1.70 meter drongen door de Belg Hernalsteens met Hippar- que, de Duitser Guenther met Asta en Klaus Pade met Raubautz en tenslotte Goenenli met Domino. De strijd om de overwinning ging tenslotte tussen Pade en Goenenli. De Turk zegevierde. Voor Pade was de muur een onneembaar bol werk geworden. De Internationale dressuurproef om de „Prijs van Xenophon" werd gewon nen door de Duitser Harry Boldt met Sankt Georg met een totaal van 682 punten. Met Brillant von Pokal bezette hij met slechts 10 punten minder bo vendien nog eens de tweede plaats. Nationale zwem kampioenschappen Om half zeven gisteravond be gonnen in het Kristalbad te Apel doorn de nationale zwemkampioen- schappen, om vijf minuten over half zeven wist Jans Hulsegge— Koster, dat zij niet naar Rome zal gaan De series van de nationale kam pioenschappen gelden n.l. als derde en de finale als vierde en laatste selectie voor uitzending naar de Olympische Spelen in Rome en de nederlaag die Jans Hulsegge in de serie van de 400 m. vrije slag dames leed, was zo verpletterend, dat zelfs de meest sensationele finale-uitslag haar niet meer zal kunnen redden. De Europese kampioene moest in het Apeldoornse zwem weekeinde 1.6 sec. goed maken op Tineke Lagerberg om de tweede plaats achter Corrie Schimmel te bereiken, doch op de 400 m. bleef zij met 5.07.4 ruim elf seconden achter op de zegevierende Tineke Lagerberg, die na een prachtige race in de fraaie 4.56.2 aantikte voor de favoriete Corrie Schim mel, die 4.58.4 nodig had. Ook Marian Heemskerk bleef nog voor Jans Koster in 5 min. 4.6 sec., maar voor de kleine pupil van Wil van Breukelen zijn de kansen, althans wat uitzending op dit nummer betreft, ook niet bijzonder groot. Voor Marian blijft echter de ge legenheid zich te plaatsen op de 100 meter vlinderslag. Marian Heemskerk keerde na hon derd meter als eerste in 1.08.8 voor Jans Koster met Tineke Lagerberg op de derde en Corrie Schimmel op de vierde plaats. Maar toen kwamen Tineke en Corrie naar voren om het eindduel in de serie uit te vechten. Tineke Lager berg bleef een ruime voorsprong behou den en terwijl Jans Koster, zwoegend en slecht zwemmend, zoekend naar de juiste kadans, steeds verder terugviel, sprintte Tineke met groot machtsvertoon haar laatste honderd meter. Haar 4.56.2 is de beste Nederlandse seizoenprestatie en voor de zwemster zelf was het een stap dichter naar de Olympische deel neming, die de laatste maanden wat twijfelachtig was geworden. Op de 400 m. vrije slag heren plaatste Johan Bontekoe zich met 4.45.1 als snelste voor Charles Ritton (4.46.9) en Leo Verburgt (4.49.4). Josef Schmidt over de 17 meter De Pool Josef Schmidt verbeterde tij dens de nationale atletiekkampioen- schappen in Warschau het wereldre cord hinkstapspringen tot 17.03 nieter. Het oude record stond sedert 3 mei van verleden jaar op naam van de Rus Oleg Fedossejev met 16.70 meter. Josef Schmidt, geboren 28 maart 1935 te Michalowic is de eerste atleet die boven de magische 17-m. grens kwam en heeft zich vijf weken voor de Spelen als grote favoriet aangekondigd. Josef Schmidt, een broer van Edward Schmidt de vroegere Poolse recordhou der op de 100 en 200 meter, voelde aan vankelijk niet veel voor atletiek. In 1956 in militaire dienst zag trainer Vorreiter iets in deze snelle, krachtige atleet en hij begon met hinkstapspringen. Zijn eerste sprong van 14 40 meter betekende nog niet veel, maar hield belofte voor de toekomst in. In datzelfde Olympische jaar kwam hij reeds tot 15.61 meter. Tijdens de Europese kampioenschappen in Stockholm won hij de titel met 16.43 meter. Weliswaar verbeterde Oleg Fe dossejev in mei 1959 het wereldrecord tot 16.70 meter, maar in het begin van 1960 bleef Josef Schmidt slechts een centimeter onder deze prestatie met 16.69 meter. Ria van Velsen is ziek Ria van Velsen, de slanke Haagse zwemster van wereldformaat, zal haar nationale titel op de 100 me ter rugslag niet kunnen verdedi gen. Voor de aanvang van de wed strijden in Apeldoorn werd bekend gemaakt, dat de oud-wereldrecord houdster ziek thuis ligt. Haar arts heeft nog geen diagnose kunnen stellen. Hy twijfelt tussen buik griep en een nieraandoening. Als Ria snel herstelt is het ech ter aan te nemen, dat zij ondanks haar afwezigheid by de nationale kampioenschappen, toch zal wor den gekozen in de Nederlandse ploeg voor Rome. Bert Sitters van het IJ was de snelste op de 100 m. vlinderslag. Hij zwom een goede race zonder tegenstand in 1.05.5 en hij egaliseerde daarmee het Neder lands record van Gerrit Korteweg. Deze laatste zwemmer kwam te laat van zijn Rome-rpis in het Kristalbad te Apel doorn aan, waar na aanvankelijk protest van de zyde van de vereniging van Sitters werd besloten, dat Korteweg zaterdag nog zijn kans krijgt zich voor de finale te plaatsen. Voetbalclubs niet gelukkig met de nieuwe registratie (Van onze Haagse redactie). Zoals wij gisteren berichtten zal het voor de deelnemers aan de voetbal pool niet meer verplicht gesteld wor den, werkend of ondersteunend lid van een voetbalvereniging te worden. De kosten zullen slechts f 1.50 per per soon voor registratie bedragen. Deze registratie loopt nog wel over de clubs. Aan wie de de minister van Justitie de concessie voor het organiseren van de toto zal verlenen ,is nog niet be kend. Waarschijnlijk zal deze con cessie gaan naar een door de Neder landse Sport Federatie en het Comité Sportprijsvragen op te richten stich ting. In het wetsontwerp voetbaltoto staat, dat een deelnemer niet meer dan één prijs kan winnen, van ten hoogste vijftigduizend gulden. Dit houdt in, dat er meerdere prijzen van een halve ton kunnen vallen afhan kelijk van inzet en aantal winnaars. Veel voetbalverenigingen zien door deze nieuwe regeling een belangrijke bron van inkomsten verloren gaan. Men verzekerde ons bij de besturen van enkele clubs, dat het vrijwel on mogelijk is, alleen van de contributie rond te komen. Er heerst dan ook grote teleurstelling bij de verschillen de besturen. Natuurlijk zal nog steeds een percentage van de toto-inzet naar de clubs gaan, maar dat kan niet voldoende zijn, om de inkomstender ving, ontstaan door het bedanken van vele „pool-donateurs", op te vangen. Hoewel het officieel niet is toege staan, begunstiger van een voetbal club te worden uitsluitend om aan de toto mee te doen is het een bekend feit, dat vele clubs, die er niet zo best bij stonden, de laatste jaren een grote vlucht hebben genomen door de grote aanwas van donateurs, die wil den „poolen". Men vreest nu bij de verschillende besturen terecht, dat vele van deze begunstigers zullen vol staan met f 1.50 voor de pool te stor ten. De meeste van deze begunstigers, zo oordeelt men, zal het weinig kun nen schelen, het clubblad niet meer te ontvangen. Tenzij dus het winst percentage, dat de clubs op het poolen maken, groter wordt, zullen vele voet balverenigingen dit seizoen een ver lies te verwerken krijgen. Open kampioenschap van Nederland De uitslagen van de afgebroken par tijen uit de vijfde ronde van het toer nooi om het open schaakkampioenschap van Nederland te Venray luiden: ConinghsJansen 10, Meddeler Mulder 01. De uitslagen van de zesde ronde zijn: Van Donk—Jongsma 0—1. Speyer— Kuypers 01, Verhol tQuakkelaar '/2'/2, GorisJansen 10, Diemer Meddeler 1—0. Mulder—Coninghs V2—V2 Dameskampioenschap: mej. Broerse mevr. Van Aalst 01, mej. Bruinenberg mevr. Vreeken afgebroken, mevr. Heemskerkmevr. Beelaerts van Blok land 10, mevr. Van der Veenmevr. Timmer afgebroken. De standen luiden: heren: 1. Jongsma 5Vz pnt., 2. Kuypers 4'/2 pt., 3. Verholt, Goris. Van Donk 3'/2 pnt., 6. Diemer en Quakkelaar 3 pnt., 8. Speyer en Mulder 2V2 pnt., 10. Coninghs, Jansen en Meel deler V/2 pnt. Dames: 1. mevr. Timmer 5 pnt. plus 1 afgebroken partij. 2. mevr. Heems kerk 5 pnt., 3. mevr. Vreeken 4 pnt. plus 1 afgebr. partij. 4. mej. Broerse 3 pnt., 5. mevr. Van Aalst 2'/2 pnt., 6. mevr. Van der Veen iy2 pnt. plus 1 afgebr. partij. 7. mej. Bruinenberg l/2 pnt."plus 1 afgebr. partij, 8. mevr. Beelaerts van Blokland y2 pnt. SPORTSPLINTERS Avery Brundage, sinds 1952 voor zitter van het Internationale Olympische Comité, heeft meegedeeld dat hij zich op de vergadering van het comité welke volgende maand in Rome wordt gehou den, niet herkiesbaar zal stellen. De Amerikaan verklaarde tegenover de pers dat hij een beetje „vrede en rust" wilde genieten. Holland Week II Voor zon foto kan eigenlijk alleen het Roemeense springwonder Yolanda Balas verantwoordelijk (Van onze zeilmedewerker) Bij een zwakke n.o: wind, die in de loop van de tweede zeildag van de Hol- landweek II iets aanwakkerde, waren wij getuige van enkele zeer spannende races. Zoals vrijwel altijd was er aan de kruisrakken een uitgesproken gun stige zijde, soms zelfs zo, dat jachten die hier hun slagen gekozen hadden, met grote voorsprong bij het inde- windse merkteken uitkwamen. Een voorbeeld was hiervan de Pampuswed- strijd, waar C. Tjebbes, C. Saur en Fred Drontmann het in een lange bak boordslag aan de noordelijke zijde zochten. Tjebbes kreeg hieruit een definitieve voorsprong en Drontmann wist zijn positie nog te verbeteren, want hij ging Saur, die later ook nog gepasseerd werd door L. de Zwart, voorbij. Peter de Reuver leidde lange tijd het Vry- heidsveld maar bij de laatste boei zag Bouw van Wijk zijn kans schoon om tussen de Pampus van L. de Zwart en de Vrijheid van De Reuver door te glippen en als eerste de laatste kruis in te gaan. Een gewaagde onderneming van Van Wijk, want als De Reuver van zijn loefrecht gebruik gemaakt had, was hij zeker in een voor protest vatbare situatie geraakt. Intussen maakte Van Wijk dat De Reuver geen gevaar meer voor hem kon betekenen door steeds ge lijk met hem te draaien. Intussen had J. L. Jaspers, die na het ronden eerst over stuurboord doorgelopen was, winst geboekt zodat hij zich tussen Van Wijk en De Reuver kon plaatsen. De volgorde bij de finish was 1. van Wijk. 2. Jas pers. 3. R. de Reuver. 4. S. de Jong, 5. M. Kempes, 6. J. R. de Vries. De wedstrijden in de Flyings en Finn jollen waren zeer spannend. F.D.-zei- ler Ben Verhagen kreeg het na steeds de leiding gehad te hebben in het laat ste kruisrak zeer ongunstig en Ron Wat son (Nw. Zeeland) kwam hem voor, ter wijl Harry Sindle (USA) hem boven dien nog bedreigde. Door de strijd met Sindle kwam Verhagen toch nog voor Watson, maar het verschil tussen hem en Sindle was bij de finish minder dan een seconde. Sindle won en Verhagen was tweede voor Watson. V. Dietrich (Did.), J. P. A. Hooper (Ierland). Dick de Kat, P. Desjardins en Jan Schoo- neveldt. Gedurende de strijd hadden Ulrik Jager en de Canadees P. Desjar dins aanvankelijk plaatsen vooraan in de kop, maar konden zich hier niet handhaven. Een fantastisch duel in de Finn jollen tussen André Nelis, Wim Maar- se en Hans Sleeswiik was het gesprek van de dag in Muiden. Drie zeilers van groot formaat voch ten van start tot finish een strijd in eikaars onmiddellijke nabijheid. Zij verloren elkaar geen moment uit het oog en per seconde was er eigenlijk een ander aspect. Sleeswijk kreeg zijn tweede positie voor Wim Maarse en achter André Nelis feitelijk bij het ronden van het voorlaatste merkteken. De volgorde bleef zo, ook in het kruisrak naar de eindlijn. Na deze drie eindigden ver volgens Gerald Leverland, Ralph Ro berts (Nw. Zeeland) en B. F. Maas. Jan Bier won de wedstrijd in het kleine Drakenveld, echter na een fel duel met A. Warners, terwijl A. Alofs in de Olympiajollen veel winst in de kruisrakken behaalde en met een enor me voorsprong eindigde voor Tjerk de Vries, A. du Pon en P. J. v. d. Putte- laar. Stirling Moss is gisteren vanuit Londen vertrokken naar Stockholm waar hij met een Lotus zal uitkomen in een internationale race. Het is de eerste maal dat Moss na zijn ongeluk op het circuit van Franchorchamps weer aan de start komt. De vrijdagavond in Haarlem voor de promotie van de tweede naar de eer ste klasse van de zomercompetitie van de KNZB gespeelde waterpolowedstrijd tussen HVGB en Polar Bears, is ge ëindigd in een 3—1 overwinning voor de Polar Bears. Polar Bears promoveert hierdoor naar de eerste klasse. WIELRENNEN Nijdani in finale verslagen. Derksen bij laatste vier Onze landgenoot Henk Nijdam is geen wereldkampioen der achtervolgers ama teurs geworden. Nadat hy gistermiddag te Leipzig in de halve finale de Oost duitser Koehler gedecideerd had versla gen, moest hy 's-avonds in de finale het hoofd buigen voor de Fransman De- lattre. Onze landgenoot startte in de eind strijd in een uitzonderlijk hoog tempo en lag na 800 meter ver voor. Marcel De- lattre echter, die veel gelijkmatiger reed, wist in het verdere verloop de Neder landers steeds meer te benaderen en twee ronden voor het einde was er geen twijfel meer over de zege van de 20- jarige Fransman. De tijd van Delattre over de 4 km bedroeg 5 min 05.8 sec, die van Henk Nijdam 5.20.9. In de strijd om de derde en vierde plaats versloeg Koeh ler de Westduitser Mangold. De titel bij de professionals ging naar de Duitser Rudy Altig, In de eindstrijd won hij van de Zwitser Trepp. Tijden: Altig 6.12.3 (5 km), Trepp 6.20.7. De derde plaats was voor Baldini. De Nederlandse amateursprinters Gerritsen, Paul en De Graaff werden in de achtste finale ver slagen en zagen ook in de herkansing geen kans zich voor de kwartfinales te klasseren. Bij de professional-sprinters plaatste Jan Derksen zich in de halve finale. Onze landgenoot won beide ritten van de Zwitser Suter. Naast Derksen plaats ten Maspes, Plattner en Debakker zich bij de laatste vier. Voorts werden gisteren nog twee ritten voor amateur-stayers gereden. Onze landgenoten Buis en Romijn sleepten beiden een tweede plaats uit het ge vecht en klasseerden zich daarmee voor de finale. Van der Meulen had zich daarin reeds geplaatst. zijn. Het wereldrecord hoogsprin gen staat met 1.86 mtr op haar naam. Yolanda kan in Rome wel haast zeker zijn van een gouden medaille. Deze actieplaat werd ge maakt tijdens atletiekwedstrijden in Gotenburg, waar Yolanda slechts 1.84 meter sprong. De Nederlandse sprintkampioen op de weg Piet van der Touw heeft vrijdag bij baanwedstrijden in de Deense plaats Odense vier eerste plaatsen behaald. De Haagse amateurwielrenner won de sprintwedstrijd, de afvalrace, de klasse mentswedstrijd en de tijdrit over 1 kilo meter, Op dit laatste nummer verbe terde hij het baanrecord. Lynn Ann Burke alweer sneller... Lynn Ann Burke, het 17-jarige zwem- stertje uit New York, dat nauwelijks 14 dagen geleden Ria van Velsen onttroon de als wereldrecordhoudster 100 meter rugslag, heeft gisteren tijdens de Amerikaanse Olympische selectiewed strijden te Detroit voor een grote sen satie gezorgd. Nadat zij donderdag in de series van de 100 meter rugslag al tot 1 min. 10.0 sec. was gekomen 0.9 sec. onder het record van Ria van Velsen won zij de finale in 1 min. 9.2 sec., zodat zij haar eigen record met maar liefst 0.8 sec. verbeterde. Ook de 16-jarige Chris von Saltza zorgde voor een nieuw wereldrecord. Zy won de 400 meter vrije slag in 4 min. 44.5 sec., waardoor zy 0.9 sec. onder het oude record bleef. Dit record stond sedert 9 januari j.l. op naam van de Australische zwemster Ilsa Konrads met 4 min. 45.4 sec. Het Europese record is met 4 min. 52.4 sec. in bezit van Corrie Schimmel. Sportagenda Rotterdam Internationaal concours hippique. Hilversum Nederlandse kampioen schappen vijflkaimp dames. Vlaardingen Nederlandse kampioen schappen tienkamp heren. Apeldoorn Nationale zwemkampioen- sohappen. Noordwijk (Huis ter Heide) Int. ten niswedstrijden. Wassenaar (Duindigt) Koersen (paar- desport). Leidse Hout Pupillentoemooi Roo- denburg. Muiden Holland Week II (zeilen). Onze bridgerubriek Bridgevraag van deze week: West gever, NZ kwetsbaar, paren wedstrijd. West en noord (uw part ners) passen, oost opent met 1 harten als zuid past ge, west past en noord doubleert, waarop de ope- ningsbieder ((oost) past. Als zuid biedt ge 1 schoppen, waarna west en noord weer passen en de oost speler 2 ruiten biedt. Wat doet ge nu als zuid met: sch. A 10 9 5 ha. B 7 4 ruit. V B kla. H V 8 5. Antwoord elders op deze pagina. Eén van de meest ergerlijke dingen, die een bridger kan overkomen is, dat hij in een goede kleur heeft geboden en zijn partner niettemin uitkomt in een andere kleur, waardoor het con tract der tegenpartij wordt gemaakt. Een bridger uit een grote club in Amsterdam hoorde ik eens hierover tegen zijn partner zeggen: „Als ik schoppen had geboden, was je dan wèl met harten uitgekomen?" Onder zeer sterke spelers is dit „pro bleem" zelden een probleem, doch in de huiskamerpartijtjes is het herhaal delijk aan de orde. Ik herinner mij nog niet zolang geleden getuige geweest te zijn van een gebeurtenis, waarbij de troepen der spelers als volgt opgesteld stonden: Soh. V 7 4 Ha. H 3 Ru. B 9 KI. A V B 9 8 6 Sch. 6 3 Sch. A H Ha. A V 10 9 7 N Ha. B 8 5 Ru. A H 6 2 W O Ru. 10 8 7 3 KI. 10 3 Z KI. 7 4 2 Sch. B 10 9 Ha. 6 4 2 Ru. V 5 4 KI. 5 1 5 2 Oost als gever had gepast en zuid deed dat ook. West opende in de derde hand met 1 harten, noord volgde met 2 klaveren en oost knalde een typische huiskamer-vuurpijl in de lucht 3 Sans- atout. Dat een speler die eerst heeft gepast op een eenvoudig openingsbod van zijn partner nooit gemotiveerd 3 SA kan bieden, wist oost wel doch hij acht te dat een theorie waarmede alleen bridgemeesters zich maar moesten op houden En hij werd niet eens in het ongelijk gesteld, ditmaal Zuid ging namelijk „in trance" tot grote ergenis van noord, die zich niel kon voorstellen dat zuid ergens anders mee zou durven uitkomen, dan met kla- I veren. Zuid echter, staarde naar zijn ene kleine klavertje en ook naar zijn „mooie" schoppenkleur. Hij nam aan, dat oost voor het 3 SA-bod wel een „dubbele dekking" in klaveren zou heb ben - een typisch bewijs van wantrou wen in partners biedingen. Nu ziet u in dit spel, dat noord een mooie klave- renkleur heeft, doch daar deze noord tot de categorie spelers behoort die bij tijd en wijle volgbodjes pleegt op vijf maal een boer, was zuids wantrouwen niet helemaal misplaats. In elk geval had noord in deze situatie kunnen zeg gen wat Tyl Uilenspigel eens zei: „ze hebben een hekel aan me, maar ik heb het er naar gemaakt". Zuid had dus een hekel aan noords klaverkleur en legde met een ernstig gezioh Sch Boer op tafel. West legde zijn spel open en noord leek te verstij - van van boosheid - als zijn partner ge woon met klaveren was begonnen, zou hij (noord) zeker Ha Heer en 5 slagen in kla. hebben kunnen maken. Hoe kwam die klungel (zuid) erbij, om niet met kla. te beginnen? Oost pakte de eerste slag met Sch. Heer en sneed in ha. zodat noord aan slag kwam met Soh. Heer. U begrijpt wel wat noord toen deed hij kletste Kla. Vrouw op tafel en zette daarbij het gezicht van de schoolmeester, die Pietje op de vingers ging tikken. Oost maakte Kla. Heer en daarna kon oost zijn 9 slagen maken. Arme onbeheerste noord! Natuurlijk was uw partners uitkomst niet goed ge weest en had hij vooral omdat u op tweenivSau kon bieden wel met kla veren moeten uitkomen. Maarre hebt u later niet ontdekt, dat wanneer u nou maar eens van de nood een deugd had gemaakt en Sch. Vrouw terugge speeld had, oost nog was down gegaan? U had het zo druk met kritiek op zuid, beste noord, dat ge uw eigen balk in het oog niet meer gezien hebt! Antwoord op wekelijkse bridgevraag: In de gegeven bledserie is het zeker dat noord uitstekende steun voor schop pen heeft, zijn informatie doublet op het één hartenbod wijst daarop. Daar noord echter geen sterk spel kan heb ben, is het als zuid niet juist thans te passen, want noord zal niet kunnen (en mogen) aannemen, dat zuid voor zijn bescheiden één-schoppen-bod nog zo veel overwaarde heeft. Zuid moet even min 3 klaveren bieden, een niveau van 9 slagen is (door het oorspronkelijk passen van noord) al gevaarlijk. Zuid moet zelf twee schoppen bieden, één van de zeldzame gevallen, waarin een speler een matige vierkaart herbieden moet. Noord had: Sch. V 8 6 3 Ha. H 3 Ru. H 7 4 2 Kla. B 9 7 H. W. FILARSK:

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5