Kerkdiensten Leiden en omgeving Economische en politieke storingen temperen stemming van Wall Street Prinses Irene had een „onvergetelijke dag" Verminderde omzet te Amsterdam Twee deputaties boden kostbare ring en twee tafellampen aan ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1980 Zondag 7 augustus Ijlden Hervormde Gemeente Pieters kerk: 10 uur ds. P. Kloek, 7 uur ds. W. Anker, te Rotterdam. Hooglandse Kerk: 8.30 ur ds. J. N. de Ruiter, 10.30 uur ds. C. J. Baart te Rijn- saterwoude (voor ds. H. Bouter). Oosterkerk: 10 uur ds. L. Brink te Vel- sen (voor ds. J. Groot). Marekerk: 10.30 uur ds. O. A. van Har ten. te Delft. Bethlehemkerk: 10 uur ds. J, N. de Ruiter. Maranathakerk10.30 uur ds. H. J. van Achterberg. Hervormde School Boshuizerkadet 10 u. dr. P. L. Schoonheim. Herv. Ulo-school Asserstraatt 10 uur de heer A. Vroegop, vlc. (voor ds. D. J. Vos- sers). Aula School Marnlx6traat: 10 uur ds. J. G. R. JLanghout te Leiderdorp (voor ds. Ottevanger). Ver. van Vrijz. Hervormden Leldse Volks huis: 10.30 geen dienst. Eglise Wa.Uonne: 10.30 uur ds. J. G. H. Hofman, te Parijs. Academisch Ziekenhuis! 10 uur de heer fj. Hensen. Dlaconessenhuks: 10 uur ds. J. de Wit. Geref. Kerk Zutderkerk: 10 uur ds. A. Kevser te Utrecht, 5 uur ds. Maaskant. 'Aula school Timorstraat: 10 uur ds. Maaskant, 5 uur dr. Westerink. Kerk Oude Vest: 10 uur ds. Ia. Meyer, ber. pred. te Oegstgeest, 6 uur dr. A, Wind te Hilversum, 7 uur dr. Westerink. Maranathakerk: 9 uur dr. Westerink, 6 uur ds. Iz. Meijer. Aula school Telderskade: 10 uur dr. A. Wind, 5 uur ds. A. Keyzer. Geref. Kerk (Vrijgem.)10 uur ds. W. G. de Vries (radio-uitzending), 5 uur ds. Th. C. F. van Kamp te Overschild. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. W. A. Zijlema, em. pred. te Hoogeveen. Doopsgez./Rem. en Vrijz. Hervormde Ge meente: 10.30 gemeenschappeiyke dienst in Rem. Kerk. Oud Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 u. hoogmis en doopbed Vrije Kath. Gemee' 10.30 uur gezongen 1 Christian Science (Steenschuur 4): 10.30 uur dienst. Evang. Chr. Gemeensch. (Middelste gracht 3)10 en 5 uur dhr Dlkkes, m.m.v. gebr. Spaargaren. Bapt. Gemeente: 10 uur doopdienst, 5.30 uur Avondmaaldienst; (vrijdag 8 uur bid stond). Leger des Hells: 10 uur Helligingsdienst 6.45 uur openbare prediking Gangetje, 7.3Q uur opwekkingssamenkomst. Alle diensten olv. luit. kol. Jos. Govaars te Amsterdam. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdlenst (donderdag 7.30 uur ds. De Geer te Den Haag). Evang. Luth. Gem.: 9.45 uur ds. Smit Duyzendkunst. Aarlanderveen Herv. Gem. 10 en 6.30 uur ds. C. J. de Haan te Zalk en Veecaten Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. H. Zelle te Leeuwarden: Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords, 2.30 uur ds. J. Kamp man te Rijnsburg. Alphen aan den Ryn Herv. Gem. Julianastraat: 9 uur ds. J. Schipper te Goenga, 10.30 uur ds. Joh. Stehouwer, 6.30 uur ds. J. H. Bogers, Gebouw Jonathan: 10 uur ds. P. A. Lefeber, Kapel Gouwsluis 6.30 uur ds. P. A. Lefeber; Kapel Hooft- straat 9.30 uur ds. Jac. Plomp te Goude rak, 6.30 uur ds. M. Ottevanger te Lelden; Oudshoornseweg: 10 uur ds. H. den Boer te Den Haag; Martha-Stichting: 10.30 uur de heer W. M Offringa; Geref. Kerk Ma ranathakerk Raadhuisstraat: 10 uur ds. K. H. Schuring. 6.30 uur ds. J. H. A. Bosch Salvatorlkerk W. de Zwijgerlaan: 10 uur ds. J. H. A. Bosch, 6.30 uur ds. K. H. Schuring; Hooftstraat 10 uur ds. G. Mul der, 6.30 uur ds. W. Tom; Geref. Kerk (Vrijgemaakt) Hotel Centraal: 10 en 5 uur ds. Zijlstra te Eemdijk; Chr. Geref. Kerk Grijpenstelnstraat: 9.30 en 5 uur ds. M. S. Roos; Oud Geref. Gem. van Mandersloo- straat: 9.30 en 4 uur leesdlenst; Rem. Ger. Gem. van Mandersloostraat: geen dienst, Evangelie IJsbaangebouw: 10 uur Ere dienst, 6.30 uur de heer F. Niemeijer. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 u. ds. W. A. S. Laurense; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst (donderdag 7.30 uur student Suyker, Bergambacht. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. C. van den Bosch, 6.30 uur ds. J. Enke laar te Sluipwijk; Herv. Evangelisatie: Swljnenburg ------ uur ds. E. H. Kalkman te Waddinxveen; uur ds. J. te Amersfoort, 7 Nieuwerbrug: 6.30 uur ds. C. van den Bosch; Geref. Kerk: 10 uur ds. P. R. Eve raars, te Middelstum; Geref. Kerk (Vrij gemaakt): 9.30 uur leesdlenst, 3 uur ds. R. Zeilstra, Eemdijk; Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst; Luth. Kerk: 10.30 uur ds. A. Jense; Ev. Kring: 10 uur eredienst, 7 uur dhr Jb Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem: 9 en 10.30 uur ds. J. Boertje te Moercapelle, 6.30 uur ds. J Pronk te Rotterdam. Jeugddienst; Ger. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. A. Loosman te Bo degraven; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ur ds. P. J. de Bruijn; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst; Ver. Vrijz. Herv.: .7 uur ds. A. Kalis. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. C. Luurweg te De Krim, 6.30 uur ds. W. Boersema te Wagenlngen; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. van den iiout. Hillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal (gezinsdienst, bed. H.D.); Ger. Kerk: 10 uur ds. A. K. Krabbe, 5 uur ds. B. Bouma te Noordwijk aan Zee; Chr. Ger. Kerk: 10 en 5 uur dhr. A. H. Schippers; Ned. Prot. Bond: geen dienst; Evangelisa tiesamenkomst: 3 uur (Nutsgebouw)Spr. dhr. Jac. Zeegers, evangelist te Haarlem. Maranathabijeenkomst: woensdag geen samenkomst; Jehovah's Getuigen: 5 uur (Nutsgebouw) Theocratische bedienings- school. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur dhr. A. van den Berg te Valkenburg. Kaag Herv. Gem.: 10 ur ds. Fokkema. Katwijk aan Rijn Herv. Gem.: 9.30 u. ds. Driebergen, 6 uur ds. Van der Neut; Kapel Nieuwe Duinweg: 9.30 uur vic. Van 't Kruis; School Narcisstraat: interkerke lijke dienst. 10.30 uur ds. Ter Haar Rome- ney; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. De Valk. Het stoere exterieur van de Hervormde Kerk te Hazerswoude (Foto Leidsch Dagblad) Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 8.30 uur baddlenst ds. Tukker, 10 uur ds. G. J. van den Boogert te Huizum 6 uur ds. J. G. van Ieperen te Ter Heide; Oude Kerk: 8 uur Pfarrer Kurt Rollin te Hamburg-Habsburg, 10 uur ds. H. J. Vis ser te Drachten, 6 uur ds. C. Bezemer te Zierikzee (H.D.); Kapel: 10 uur ds. Tuk ker, 5 uur ds. G. J. v. d. Boogert te Hui zum; Gr. van Prinstererschool10 uur ds. D. van der Ent Bjaat te Elspeet; Zeehos pitium: 6.45 uur ds. E. Bouma te Noord- wyk; Geref. Kerk: 8 en 9.30 uur ds. Na-) wijn. 10.45, 5 en 6.30 uur ds. J. M. Bloem kolk te Ede; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds, de Jongj Geref, Kerk (Vri)gem.)t 9.30 en 5 uur ds. Breen( Geref. Gem.i 10 en 5 uur leesdlenst; Geref. Gemeente in NecLt 10 en 6 uur leesdlenst. Koudekerk Herv, Gem.j 10 uur dhr, C. Stroo, 7 uur ds. Koerselman; Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. P. Oosterhoudt, te Krabbendam. Leiderdorp Herv. Gem.j 10 uur ds. P. G. H. Nlcolai te Vleuten (doopdienst), 6.30 uur ds. F. G. H. Nlcolai te Vleuten; Geref: Kerkt 10 uur ds. A. W. T. Nyenhuis, 6.30 uur ds. Banga, Kerkzaal: 10.30 uur ds. Banga, 6 uur ds. A. W. T. Nyenhuis; Kerk zaal: 9 uur L v. d. Hoek. Leimulden Herv. Gem.; 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus te Oude-Wetering; Ger. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. J. C. Streefkerk te Veere. LIsse Herv. Gem.t 9 en 10.30 uur ds. F. Brouwer te Hillegom (H.D.), 7 uur Jeugddienst; Geref. Kerk: 10 en 5 uur dr. P. J. Richel te Heemstede, Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. H. Visser, em. pred. te Sassenheim; Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van Gllst; Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 10 en 4.30 uur ds. J. Rijneveld te Bunschoten-Spakenburg; Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdlensten; Ned. Prot. Bond: geen dienst. J. P. Honnef te Leiderdorp, 6.30 uur ds. J. Stehouwer te Alphen aan den Ryn; Geref. Kerk: 9.30 ur ds. W. Tom te Oud6hoorn, 6.30 uur ds. G. Mulder te Alphen aan den Rijn; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. Kampman te Rynsburg; Rem. Geref. Gem.: 10 uur mej. ds. Westerouen van Meeteren. Nleuwveen Vrijz. Herv. 7.15 uur ds. Noorman te Zaandam; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur kand. J. Slomp te Hoorn: Herv. Gem.: 9.30 uur dhr. Van Vliet, 2.30 uur ds. Llndenburg te Ter-Aar. Noordwyk-Binnen Herv. Gem.: 10 u. ds. J. van Dok. (H.D.), 7 uur ds. J. vaü Dok; Wilhelmlnahofje: 10 uur Jeugdkerk- Lokaal Lindenplejn: 10.30 uur de heer J. P. Hulsbosch te Sassenheim. Noordwijk aan Zee Herv. Gem.: 9.15 uur Pf. Wüpper te Wüppertal. Duitse dienst; 10.30 uur d6. M. J. J. Bonting te Nyiand, 7 uur ds. J. van Hillegom; Lido: 9 uur ds. J. J. M. Schnei der te Amsterdam. Noordwykerhout Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur (Doopdienst) d6. A. H. Smits, 7 uur Vakantie-vesper, dr. G. Rang, geref. pred. Oegstgeest Herv. Gem. Groene of Willibrordkerk: 10.30 uur ds. B. C. Visser (H.D.); Irene: 10 uur ds. G. F. Cal- lenbach, 7 uur ds. B. C. Visser; Ver. van Vrijz. Herv. W. de Zwijgerkerk: 10.30 uur ds. J. A. Mulder te Naarden; Geref. Kerk (Vrijgem.) W. de Zwijgerkerk: 8.30 en 3 uur ds. J. Goudzwaard te Zaandam; Ger. Kerk Maurltslaan 10 en 5 uur dr. J. v. d. Lenden te Maartensdyk. Oude-Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gysbers, 7 uur ds. J. H. Mulder te Rotterdam (Jeugddienst); Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. C. van Reenen te Onderdendam; Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. W. Cramer. Rynsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur dhr. J. Kooy, te Leiden, 7 uur ds. C. J. Baart; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords, 2.30 uur ds. M. S. Roos te Al phen aan dèn Ryn. Rynsburg Herv. Gem. Grote Kerk: 9.30 uur ds. J. J. H. Pop, em. pred. te Sas senheim, 5 uur prof. dr. G. C. van Nlftrlk te Amsterdam; Bethelkerk: 9.30 uur de heer L. Schipper te Leiden. 5 uur ds. M. J. J. Bonting, pred. te Nyiand; Geref. Kerk Rapenburg: 9.30 uur ds. J. Kleine te Apeldoorn. 5 uur ds. C. Augustyn te Schipluiden; Petrakerk Voorhouterweg: 9.30 uur ds. L. van der Linde, 5 uur ds. J. Kleine; Maranathakerk: 9.30 uur ds. C. Augustijn, 5 uur ds. L. van der Linden; Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 uur ds. D. v. d. Kamp te Overschild, 5 uur ds. W. G. de Vries te Leiden; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur prof. J. J. v. d. Schuyt te Utrecht. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Hoekstra, Noordwyk aan Zee, 5 u. ds. Veenendaal te Hillegom; Geref. Kerk: Tijdelijk herstel aandelen Koninklijke (Van onze financiële medewerker) De maand juli is voor het beursverloop, zowel in New York als in Amsterdam teleurstellend geweest. Het indexcijfer voor industriële aandelen ging in New York van ca. 640 tot om en bij 600 terug, ten onzent daalde het algemeen indexcijfer van ca. 423 tot even boven 400. De onrust over wat zich in Cuba en de Kongo afspeelde was wel de voornaamste reden van de onbehagelijke beursstemming, die echter nergens tot een ineenstorting leidde. Dit blijkt wel uit de zeer geringe omzetten, waarmee de koersdaling gepaard ging. De meeste fondsenhouders speel den „op zien komen", mede doordat de Westerse staatslieden onder de exclamaties tan Kroesjtsjef het hoofd koel wisten te houden. Op de tegen het eind van de vorige maand verminderde spanningen hebben de beurzen dan ook slechts in lichte mate gereageerd en eerst toen het dekkings percentage voor de aankoop van fondsen met geleend geld in de V.S. van 90 tot 70% werd verlaagd, scheen de Newyorkse beurs te zullen opveren. Van ca. 600 kwam het indexcijfer voor industrials op 616.69 en ook de omzetten werden wat groter. Maar de vreugde van de haussiers was niet van lange duur. Het waren opnieuw de symptomen van teruggaande bedrijvigheid en verminderde winsten, die hun schaduw over de fondsenhandel wierpen, zodat de koersen weer afbrok kelden en de omzetten daalden. De tevredenheid over het voordelig sal/do, waarmee de Amerikaanse staats begroting over het op 30 juni 1960 ge- eindigde dienstjaar kon worden afgeslo ten, was ook spoedig uitgewerkt en de aandacht werd weer gevestigd op de verdere teruggang van de Amerikaanse goud- en deviezenvoorraad als een aan wijzing voor het nog altijd onbevredi gend verloop van de betalingsbalans. Steeds duidelijker treedt aan het Jicht, dat de V.S. hun voorsprong op Süropa in meer dan een opzicht hebben verlo ren en zelfs moeite hebben het thans bestaande niveau van economische be drijvigheid te handhaven. In elk geval is het tweede kwartaal voor vele Amerikaanse ondernemingen teleurstellend geweest. De winsten van enige honderden industriële onderne mingen zijn in genoemd tijdvak 12 14% kleiner geweest dan in diezelfde pe riode van het vorige jaar en de ver wachtingen voor het derde kwartaal zijn in vele kringen minder hoog gespannen dan enige tijd geleden. De recente gebeurtenissen in de onaf hankelijk geworden staten van Afrika hebben de hoop op een uitbreiding van de Amerikaanse handel met de onont wikkelde gebieden verzwakt. Het blijkt dat men daar wel zeer gebrand is op dollarkredieten, maar geen waarborgen kan bieden voor een rendabele investe ring. Dat deze niettemin hier en daar worden verstrekt, wordt dan ook meer gezien als een bittere noodzaak, tenein de een uitbreiding van de Russische in vloedssfeer te voorkomen, dan als een steunpunt voor de expansie van handel en bedrijf in de V.S. De Europese lan den hebben hun Marshallhulp en Mar shallkredieten goed gebruikt en de laat ste grotendeels terugbetaald, vele landen in Afrika en Azië kunnen vooreerst niet anders dan als dubieuze debiteuren wor den aangemerkt. Deze situatie komt voor de Republi keinse regering wel zeer ongelegen, nu Nixon het straks tegen Kennedy zal moeten opnemen en de periode van lo ven en bieden op de politieke markt is begonnen. Hoewel de Democraten in de officiële sfeer ook tegen inflatie zijn, is hun verkiezingsprogram toch op grotere staatsuitgaven gericht, althans met be trekking tot de defensie, waardoor dus de hoop op een verlevendiging van han del en bedrijf wordt geprikkeld. De Ame rikaanse regering ziet zioh daarom ge noopt alles in het werk te stellen om de landseconomie zoveel mogelijk te stimu leren en hier en daar wordt dan ook verwacht, dat na de verlaging van het dekkingspercentage voor de niet contan te affaires op de beurs, meer monetaire concessies zullen worden gedaan om het vertraagde tempo van de economische ontwikkeling weer te versnellen. Onder deze omstandigheden behoudt de New yorkse beurs haar onzeker en ongeani meerd karakter en gaat er van haar op de Europese beurzen niet de minste stuwkracht uit. Eerder kan men zeggen, dat het op de Europese doorbrekend op timisme telkens weer door de Newyorkse beurs wordt getemperd. Zo was het ook deze week. Amsterdam heeft zoals we reeds zeiden, gedurende de afgelopen maand ook een periode van afwachten en licht dalende koersen doorgemaakt. De omzetten hebben, wat de aandelen betreft, slechts f. 79.5 mil joen bedragen tegen f. 123 miljoen in de maand juni en f. 81.3 miljoen in juli van het vorig jaar. De nieuwe maand is ech ter met een flinke koersstijging ingezet, waarin New York aanvankelijk meeging, maar het alras weer liet zitten. Het al gemeen indexcijfer voor de Amsterdamse aandelenmarkt kwam van goed 400 op 423, dat van internationals ging van 599 tot 634 omhoog, dat van Nederlandse in dustriële aandelen van 312 tot 318, waar bij, wat de internationale aandelen be treft, het opviel dat ditmaal ook aande len Koninklijke in de pas liepen. Na een val tot ca. f126 per aandeel van f20 is deze week weer een notering van ca. f135 voorgekomen, in oude ter men een stijging van 45%, hetgeen sinds lange tijd niet is voorgekomen. New York heeft echter de moed niet kunnen op brengen deze prys te betalen. En daar de markt in aandelen Koninklijke, on danks het verminderde belang van Ame rika bij dit fonds, nog altijd door New York, mede door de beurzen in Frankrijk en Zwitserland wordt beheerst, is ook in Amsterdam de koers weer ingezakt. Berichten over de in het eerste half jaar opnieuw gestegen olievoorraden doen uiteraard aan de markt in olie- waarden geen goed ofschoon zowel de Shell Oil als de grote Standard Oil in genoemde periode niet minder hebben verdiend dan in 1959. Dat, gelijk deze week is bericht, de Kon. Shell in Zuid- Amerika nieuwe verkooporganisaties heeft opgericht en haar belangen bij de petrochemie en de plasticindustrie uit breidt, wijst erop, dat de leiders van dit wereldconcern de bakens weten te ver zetten als het getij verloopt. Men zal nu moeten afwachten, wat de cijfers van het eerste halfjaar, die straks worden gêpubliceerd, ons zullen zeggen. Overigens heeft de Amsterdamse beurs zoals te verwachten was, gunstig gerea geerd op de nieuwe belastingvoorstellen van de regering. Met name de verlaging van de vennootschapsbelasting voor de uitgekeerde winst met 15 punten heeft de hoop op hogere dividenden verleven digd, al zal het vermoedelijk wel 1962 worden, alvorens het nieuwe tarief van kracht wordt. Hier en daar heeft men gemeend tussen de regels van de minis teriële toelichting op de nieuwe voorstel len te lezen, dat de mogelijkheid van een algehele verlaging van de Vennoot schapsbelasting d.w.z. intrekking van de tijdelijke verhoging van 43 tot 47% niet is uitgesloten. Zou dit zo zijn, dan is dat uiteraard een nog heel wat ster kere stimulans voor de Nederlandse aan delenmarkt. De Nederlandse belegger, zo ls uit de geringe omzetten gebleken, neemt tot dusver van zijn goede Nederlandse aan delen geen afscheid. Met name de zgn. „zware aandelen" blijven gefavoriseerd. Deze week hebben niet alleen de als in ternationals gekenmerkte aandelen Ko ninklijke, Philips, Unilever, Hoogovens flinke koerswinsten kunnen behalen, maar ook een aandeel als dat van de Bil- liton heeft nieuwe kopers getrokken. De aandelen van de tweede rubriek zijn op één dag van 453 op 490 gesprongen, een niveau, dat niet behouden kon blijven, doch bewijst hoe groot het vertrouwen is, dat in de leiding van dit concern wordt gesteld. Nog opvallender was de koersstijging van aandelen Indola, die in enkele dagen tij'd byna 100 punten zijn opgelopen. De cijfers van het eerste halfjaar netto-winst f. 1.53 miljoen te- gen f.1.15 miljoen in de eerste 6 maan den van 1959 duiden dan ook op een nog steeds aanhoudende progressie. Minder enthousiast was men over de resultaten van de KLM, die het eerste halfjaar met een verlies van f. 2.7 mil joen afsluit. Maar dit is uitsluitend door de versterkte afschrijvingen ontstaan f. 39.2 miljoen tegen f. 33.5 mijoen hetgeen het uitermate conservatief be leid van de directie illustreert. Op den duur zal het daarom met de KLM wel goed komen! Intiem verjaarsfeest in Soestdijk De Koninklijke familie heeft de 21ste verjaardag van Prinses Irene gisteren in intieme kring gevierd. De vrienden en vriendinnen van de Prinses zijn voor vandaag uit genodigd. Het postkantoor van Soestdijk heeft het op deze dag echter weer extra druk gehad met de talloze gelukwensen, die er voor de jarige uit alle delen van het land en ook van over de grenzen arriveerden. De belangstelling voor het hek van het Koninklijk Paleis was veel groter dan op andere dagen. Tientallen automobi listen, onder wie veel buitenlandse toe risten zetten hun wagens even stil en jeugdige trekkers, padvinders en moe ders met hun kroost, stelden zich te genover het paleis op. Zodra de toe schouwers maar iets achter de hoge ra men zagen bewegen begonnen zij en thousiast te zwaaien. Het Garderegiment Fuseliers „Prin ses Irene" zond gistermiddag om vijf uur een deputatie naar het paleis om zijn koninklijk petekind, een geschenk aan te bieden. Deze deputatie bestond uit reserve-luitenant-kolonel van de Fuseliers S. Bolmeijer, die de vereni ging van officieren der garde vertegen woordigde, kapitein van de Fuseliers, J. G. Brouwer, adjudantonderofficier instructeur L. D. Claassen, namens het V redesregiment, adjudantonderofficier der Mariniers A. van Wijk, namens de vereniging van oud-strijders van de Kon. Ned. Brigade .prinses Irene" en dienstplichtig fuselier J. B. Eshuis uit Hengelo, namens de parade-groep, het dertiende bataljon gardefuseliers Prin ses Irene. „Wat prachtig BOEESTPA'T 171 9.30 uur ds. Kuiper, 5 uur ds. Dekker te Noordwyk-Binnen; Chr. Geref. Kerk: 9 en ".30 uur d6. Schippers te Hillegom. Ter-Aar Herv. Gem.: 10.30 en 6.30 u. ds. Llndenburg; Geref. Kerk: 9 uur lees dienst, 2.30 uur ds. Schuring te Alphen aan den Rijn. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Noordmans te Vlaardingen. Voorschoten Herv. Gem.: Dorp: 10 uur ds. Saraber, 7 uur ds. Beker, te Was senaar; Rijndijk: 10 uur ds. Krijkamp, em. pred. te Katwijk; Hulp en Heil: 10 uur ds. van Leusden te Leidschendam; Jeugdka- lel Nw Voordorp: 10 uur geen dienst; Ger. 'erk: 10 en 5 uur ds. Holtrop te Scheve- lngen; Geref. Kerk uur ds. M. A. J. van Wadinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur dhr. Kommers te Gortel, 6.30 uur ds. J. van Dijk te Nieuwerkerk aan den IJssel; Wijkgebouw: 9.30 uur dhr. J. Verboom te Kollum, 6.30 uur dhr. Kommers te Gortel; Stationstraat: 9.30 uur ds. Kalkman; Ger. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. Snoey; Rem. Geref. Gem.: 10 uur dhr J. C. M. van der Sluis te Hengelo; Oud Geref. Gemeente: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur dr. van Wyngaarden te Leiden, 7 uur ds. H. J. van Achterberg te Leiden. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur ds. H. Beker, 7 uur ds. P. L. Schoonheim te Lei den; Deylerhuis: 10.15 uur ds. J. T. Wiers- ma; Kievietskerk: 10 uur dr. E. Emmen, secr. generale synode; Geref. Kerk Bloem- camplaan: 10 en 5 uur ds. G. van Duinen; Zijllaan: 10 en 5 uur ds. Joh. Meynen, Den Haag-West; Ned. Prot. Bond: 10.35 u. mej. ds. J. H. van der Slooten; Johanna- huis: geen dienst; Herv. Evang.: 10 en 5 uur ds. W. H. van Kooten te Hasselt; Soe fibeweging Wald. Pyrmontlaan 6: 11 uur universele eredienst. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. L. Heijmans te Boskoop, 6.30 uur ds. W. A. B. Hagen te Katwijk aan Zee; Ger. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verwelj; De Hoef: 7 uur ds. W. Ver- weij; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur kand. C. H. Koetsier te Amsterdam. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 en 7.30 uur ds. G. J. van Embden. H.A. en Dankz. Zwamnierdaln Herv. Gem.: 10 uur ds. M. Ottevanger te Leiden, 6.30 tiur ds. J. N. de Ruiter te Leiden; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. B. van der Sijs te Brede- voort; Rem. Geref. Gem.: geen dienst. RB-47 moest tot elke prijs worden neergeschoten Het Russische persbureau „Tass" meldde op 20 juli, dat de Russische marine experimenteert met een ruim 3 meter hoog stalen gevaarte, dat peer vormig is en 2300 kg weegt, Er is ruimte voor een waarnemer en een hoeveelheid elektronische apparatuur. Het apparaat dient om onderzeeboten te voorzien van inlichtingen over de situatie op en bo ven het water. Vermoedelijk betreft het hier een ob servatiekamer, die drukbestendig is volgens ,Tass' kan de kamer tot 650 me ter onder water dalen en door onder zeeërs naar de oppervlakte wordt ge stuurd. Toentertijd heeft het bericht van het Russische persbureau weinig aandacht getrokken. Het vermeldde echter dat het nieuwe wapen op verschillende diepten in de Barentszee zou worden beproefd. Op grond hiervan is de veronderstel ling gerechtvaardigd, aldus het Ameri kaanse persbureau United Press Inter national, dat het incident met de RB-47 verband houdt met de beproeving of de werking? van het nieuwe appa raat. Want gebleken is dat reeds in fe bruari de eerste proeven met het appa raat zijn gekomen, op en nabij scheeps werven aan de Oostzee. De militaire afgevaardigden werden in een van de kamers van het paleis ontvangen door de Prinses samen met Koningin Juliana. Hier waren ook aan wezig luitenant-kolonel jhr mr M. W. C. de Jonge, adjudant van de Konin gin en mej. M. C. C. Wijnen, de parti culiere secretaresse van de Prinsessen. Luitenant-kolonel Bolmeijer bood twee witgelakte tafellampen met een ovale, satijnen kap, gedecoreerd met goud aan De lampen zijn «geïnspireerd op oud- Romeinse vazen. De Prinses die een lila toilet droeg, bewonderde met haar moe der de geschenken. Zij zei enthousiast: „Oh, wat prachtig, heel heel hartelijk bedankt iedereen". De „Prinses Irene" is tot nu toe ieder jaar de Prinses ko men feliciteren. In 1959 zijn de laatste stukken aan de cassette tafelzilver, die op iedere verjaardag werd aangevuld, toegevoegd. De lampen vormen het „slotcadeau". Nu de Prinses 21 jaar is geworden zullen de Fuseliers hun be zoeken aan het paleis op 5 augustus staken. „Goud en zilver" Het tweede cadeau werd aangeboden door de federatie „goud en zilver". Deze had een delegatie gezonden bestaande uit haar voorzitter, de heer P. Halle beek, de secretaris, dr. mr. J. A. M. van Staay, en de heer C. Vreedenburgh, die vergezeld werden door de heer J. R. Bakker van de firma, die het verjaar dagsgeschenk, een kostbare ring, heeft vervaardigd. De Prinses heeft het ont werp van de ring zelf uit een aantal tekeningen gekozen. De montuur van de ring is van witgoud met platinazet- ting. In het centrum bevindt zich een ovale bloedrode Ceylon-robijn, geflan keerd door briljanten van aflopende grootte. De montuur is op moderne wij ze, vrij hoog asymetrisch opgebouwd. Ook in de zijkanten zijn briljanten ge zet, aflopend in grootte. Vanuit 't cen trum lopen straalsgewijze uiterst fijn gezaagde witgouden spijltjes, hetgeen de ring een fragiel aanzien geeft. Prin ses li-ene toonde zich bijzonder ver heugd met haar cadeau. Ze vond de ring, die ze onmiddellijk aan haar vin ger schoof „beeldig". Aan de heer Hal lebeek vertelde zij, dat de robijn haar lievelingssteen is. „Ik ben bijzonder ge troffen door alle hartelijkheid en de vele blijken van belangstelling, die ik ter gelegenheid van mijn 21ste verjaar dag heb ondervonden en ik wil u allen hiervoor mijn heel haltelijke dank be tuigen. Het is mede hierdoor een heer lijke onvergetelijke dag voor mij ge worden." Kroesjtsjef niet gewenst in Mexico De Mexicaanse ambassade in Wash ington heeft meegedeeld ,dat aan de regeringen, die een uitnodiging voor de viering van de 150-jarige onafhanke lijkheid van Mexico medio september hebben gekregen, nader te verstaan is gegeven dat als leiders van de afge vaardigingen hoogstens vice-presidenten parlementsvoorzitters of ministers van Buitenlandse Zaken naar Mexico moe ten komen. Als reden hiervoor werd op gegeven dat de Mexicaanse president het te druk zou hebben om personen van hogere rang naar behoren te kun nen ontvangen. Op de eerst gedane uitnodiging had de Sovjetrussische premier Kroesjtsjef laten weten dat hjj zelf de feestelijkhe den zou komen bijwonen. De Mexicaan se regering zou door deze reactie geheel verrast zijn geweest en volgens waarne mers zou Kroesjtsjef nu uit de nadere mededeling van Mexicaanse zijde de conclusie moeten trekken dat zijn per soonlijk bezoek niet gewenst wordt. Opper-Volta is gisteren onafhankelijk geworden Opper-Volta is gisteren als zesde staat binnen de Franse gemeenschap volledig soeverein geworden. Op 8 augustus zal het land zich kandidaat stellen voor het lidmaatschap van de Verenigde Naties. Twee van de drie staten die met Opper-Volta de „raad van begrip" vor men Dahomey en Niger zijn dezer dagen onafhankelijk geworden. Het vierde lid, Ivoorkust, wordt zondag soeverein. Schip in Maas gezonken Gistermorgen is in De Maas ter hoog te van de Borghai-enweg, onder de ge meente Maastricht, het 850 ton metende schip „Hagen", toebehorende aan de Nedex-landse Rijnvaart vereniging „Rot terdam", met schipper K. G. Althuisius aan booi-d, acht meter uit de wal gezon ken. Het schip was donderdagavond vast geraakt op een uitloper van de walmuur. Herhaalde controles wekten de indruk, dat het schip geen averij had. 's Nachts kwam de schipper tot de ontdekking, dat er een meter water in het ruim stond, niettegenstaande pogingen om met pompen het schip te redden, is de boot omstreeks acht uur plotseling ge zonken, vermoedelijk doordat de kiel brak. Thans ligt nog alleen het dak van de kajuit acht meter uit de wal boven water. Het schip had een lading spaat, voor de zinkwitfabrieken te Eysden aan boord. De kamer heeft zes patrijspoorten en kan zes uur lang onder water blijven. Er zijn zoeklichten en instrumenten voor het bepalen van de lichtsterkte aan boord. Men acht het niet uitgesloten dat de op 1 juli boven de Barentszee neerge schoten Amerikaanse verkenner ter plaatse verscheen toen proeven werden genomen met het nieuwe apparaat. Dit zou verklaren waarom de RB-47 tot elke prijs moest worden neergeschoten, aldus deskundigen in Londen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4