ARMINIUS - ACADEMIE HERDENKING IN EN PIETERSKERK FILMS Redevoering van prof. Van Holk en kranslegging bij gedenksteen Drink Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 6 augustus 1960 Tweede blad no. 30118 Het Arminius-symposium, waaraan talrijke Arminianistische theologen deelnemen, is gisteren voortgezet. In de Arminiuskerk te Amsterdam spraken ds. Geoffry F. Nutall uit Londen over de invloed van Arminius in Engeland en dr. Gerald O. Mc Culloh directeur van het instituut voor theologische opleiding voor alle Methodistenkerken in de Verenigde Staten, over de invloed van Arminius in Amerika. Daarna ging het gezelschap naar Leiden. Prof. dr. L. J. van Holk hield des middags in het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit, waar Jacobus Arminius bijna vier eeuwen geleden als hoogleraar dikwijls het woord voerde naast de Gewelf kamer, waar in wetenschappelijke discussies de grondslag gelegd werd voor de bekende strijd tussen Remonstranten en contra-Remonstranten, een voordracht over de ontwikkeling tot het tegenwoordige Arminiaanse denken in de Nederlandse theologie. Tolerantie bijdrage tot eenheid Prof. Van Holk, hoogleraar te Leiden in de wijsbegeerte van de Godsdienst, zedekunde en encyclopaedie der Godge leerdheid, gaf een historisch overzicht van de opeenvolgende geestesstromingen welke van de oorspronkelijke opvattin gen van Arminius uit tot het huidig Arminianisme hebben geleid. HU wees daarbij op de blijvende in vloed van deze geestesrichting, de tole rantie, op grond van welke idee de Remonstranten wellicht meer dan enige andere groepering kunnen bijdragen tot een in deze tijd steeds sterker wordend streven naar eenheid van de christelijke kerk. De vrijheid naar geweten van het bijbelonderzoek heeft ook Arminius voorgestaan, maar hij heeft niet meer de ontwikkelingen meegemaakt welke de wetenschappelijke en theologische op vattingen op dit gebied nadien hebben ondergaan. Zo heeft het Arminianisme in vele opzichten een ontwikkeling door gemaakt, die losgezien moet worden van de denkbeelden van Arminius zelf. Zeer belangrijk achtte prof. Van Holk de strijdvragen omtrent het al of niet los staan van de theologische discipline van de emotionaliteit, een vraagstuk, dat ook in deze dagen nog tot openlijke con flicten aanleiding geeft. Voorts besprak prof. Van Holk enkele aspecten van het vraagstuk der alge mene of beperkte genade, de filosofische interpretatie van de theologische opvat tingen en de supprematie van het ge weten boven de leerstellingen. In deze tijd In onze eigen tijd, aldus prof. Van Holk, wordt door het Remonstrantisme in overeenstemming met de ontwikkeling van Arminius' eigen denkwijzen gezocht naar een theologie van de Heilige Geest teneinde ook via de Remonstrantse Broederschap het geheel der christen heid als eenheid te kunnen dienen. Prof. Van Holk meende, dat het remonstrantse denken zich zo door de stromingen des tijds heeft geëvolueerd, dat wij als het ware Arminius niet meer een Arminiaan kunnen noemen, al moet hem de grote verdiensten worden nage geven, dat hij de grondlegger van het Arminianisme is geweest. Kranslegging Na de bijeenkomst in het Groot Audi torium werd in de receptiekamer van het Academiegebouw de thee gebruikt, waarna het gezelschap zich naar de Pieterskerk begaf, waar zich het graf Verkiezingen Rijnland Het Hoogheemraadschap van Rijn land maakt bekend dat op 4 augustus de volgende verkiezingen hebben plaats gevonden. Bij de periodieke verkiezing in het 4e kiesdistrict (hoofdplaats Haar lemmermeer, afdeling De Lynden) is tot hoofdingeland verkozen de heer G. E ijken te Halfweg. In hetzelfde kiesdistrict is tot hoofd ingeland-plaatsvervanger van Rijnland verkozen de heer M. Immink te Nieuw- Vermep. Bij de periodieke verkiezing in het 5e kiesdistrict (hoofdplaats Leimuiden) is tot hoofdingeland verkozen de heer W. Tiimmers te Rijnsaterwoude. In hetzelfde kiesdistrict is tot hoofd ingeland-plaatsvervanger verkozen de heer J. de Vries Jzn. te Leimuiden. Bij de periodieke verkiezing in het 15e kiesdistrict (hoofdplaats Wassenaar) is tot hoofdingeland verkozen de heer mr. A. J. O. Baron van Wassenaar van Catwijck te Velsen-N. In hetzelfde kiesdistrict is tot hoofd ingeland-plaatsvervanger verkozen de heer mr. R. C. Baron Snouckaert van Schauburg te Wassenaar. Bij de tussentijdse verkiezing in het 6e kiesdistrict van een hoofdingeland- plaatsvervanger is geen volstrekte meer derheid van stemmen verkregen, zodat een herstemming zal geschieden op donderdag 18 augustus. van Arminius en een aan hem gewijde gedenksteen bevinden. Bij deze gedenksteen in het koor van de kerk, die eerst zestien jaar geleden werd aangebracht, sprak prof. dr. G. J. Hoenderdaal, hoogleraar in de geschie denis en leerstellingen van het Remon- Tijdens de kranslegging in de Pieterskerk. Van links naar rechts dr. Carrièreprof. Hoenderdaal en prof. Van Holk. (Foto L.D./Holvast) strantisme vanwege het Seminarium van de Remonstrantse Broederschap een kort woord, waarna hij en dr. ir. Carrière uit Den Haag, voorzitter van het moderamen van de Remonstrantse Broederschap een krans legden. Voortzetting in Amsterdam en elders Nadat het gezelschap de Pieterskerk had bezichtigd vertrok men weer naar Amsterdam, waar de internationale Arminiusherdenking donderdag werd ge opend, vrijdagochtend werd voortgezet en hedenochtend is besloten door prof. Van Holk na een voordracht van prof. James L. Adams van de Harvard University over de sociale aspecten van het Arminianisme. Zondag zullen de deelnemers aan de herdenkingsfestiviteiten nog buiten or ganisatorisch verband een internationale kerkdienst in Utrecht bijwonen en een bezoek brengen aan Oudewater (de ge boorteplaats van Arminius), Delft, Rotterdam en Den Haag. Advertentie Kijk en rijd bij Uw Fiat-dealer Hierom hebben snel, sportief en toch hypercom. fortabel door de gedetailleerde, zorgvuldige afwerking de kleinere FIATS geruisloze motor, die ook boven 60 km snelheid nog pittig en de voorkeur prettig accelereert snelle service door heel Europa Sterk in prijs verlaagd! Thans FIAT 500 f 3760.- FIAT 600 f4599.- Agent voor: Leiden e.o. KOREYAAR GARAGE Korevaarstraat 43 - Tel. 0171023730 Werkloosheid ongewijzigd De werkloosheidscijfers in Leiden en omgeving (Alkemade, Leiderdorp, Oegst- geest, Voorschoten, Warmond en Zoeter - woude) toonden eind juli een aanzien lijke stijging ten opzichte van eind juni, maar daarbij moet in aanmerking wor den genomen, dat in de hogere cijfers begrepen zijn de leerlingen, die de scho len verlieten en zich bij het Gewestelijk Arbeidsbureau lieten inschrijven om een werkkring te vinden. Hun aantal bedroeg 253. De werkloosheidscijfers voor Leiden en omgeving bedroegen voor juni 1959, juli 1959, juni 1960 en juli 1960 respectie velijk 285, 263, 156 en 406. Provinciaal luidden de cijfers 7858, 8034, 4180 en 4877 en landelijk 52950, 54540, 31500 en 34539. Enkele beroepsgroepen lieten de vol gende vergelijkende cijfers voor de werk loosheid in juni en juli van dit jaar zien: Bouwvakarbeiders 8 en 102 (van wie 87 van scholen komend), metaal bewerkers 9 en 135 (126 van scholen ko mend), textielarbeiders 0 en 0, land- en tuinbouwarbeiders 2 en 3, transportar beiders 1 en 3, kantoorpersoneel 28 en 21, hotelpersoneel 1 en 1, en losse arbei der 1 en 27 (23 van scholen afkomstig). Schakelt men in de cijfers de jeug digen (die inmiddels reeds vrijwel allen een werkkring gevonden hebben) uit, dan blijkt dat de werkloosheid sinds eind juni van dit jaar nagenoeg niet is gewij zigd. UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN BÜ beschikkingen van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd aan de Leidse Universiteit voor het tijdvak van 1 mei 1960 tot en met 30 april 1961 tot wetenschappelijk amb tenaar 1ste klasse voor de fysiologie A. Speeltuinvereniging Oosterkwartier Dank zij de activiteiten van het da- mes-comité dat voor dit doel werd sa mengesteld. heeft de jeugd van de Speeltuinvereniging „Oosterkwartier" drie weken achtereen genoten van een keur van vakantiebezigheden. Het pro gramma was vol afwisseling en bevatte o.m. enkele filmvoorstellingen, waarbij „Oosterkwartier", dank zij het bezit van een eigen projector meerdere malen als „gastvrouwe" t.a.v. de jeugd van zuster verenigingen optrad en driemaal per week een autobustocht naar diverse be zienswaardigheden. Als sluitstuk van de vakantie brachten de jeugdige vakantie gangers gisteren een bezoek aan de Leusderheide en werden, na een onver getelijke dag, op de Hoge Rijndijk op gewacht door het Leidse Jeugdorkest en Drumband „De Burcht" en de laatste kilometers naar de speeltuin met „De Burcht" voorop, door een vrolijke met vlaggen en f eestmutsen getooide feest stoet begeleid. Na een vrolijk slotcon- cert in de speeltuin kregen allen nog een zak versnaperingen en fruit mee naar huis. De voorzitter van „Ooster kwartier" dankte tot slot allen, die tot het welslagen van het geheel hadden bijgedragen en richtte zich hierbij in het bijzonder tot de dames van het co mité en de winkeliers voor hun bijdra gen in natura. Namens alle ouders sprak de heer W. Frank nog een woord van dank tot de organisatoren (trices) en liet zijn woorden van enkele geschenken vergezeld gaan. VGLO-EXAMENS Voor het VGLO-Sleuteldlploma, Inge steld door het bestuur van de Stichting Ivio, na goedkeuring door de minister van O., K. en W. slaagden van de .Al- bert Schweitzerschool" openbare school voor VGIXD, Oude Vest 35, de volgende kandidaten; Cornelis Steenbeek, Cornells Turk (Oude Wetering), Robert Jansen, Mari- nus A. v. d. Wilk, Bertus Mulder, Her- bert Scheepmaker (Noordwij kerhout), Machte ld Leef lang, Nicolaas Gressie, Herman Gijsman, Willem Smit, Koos de Wit, Rijk Stoof, Bernard Soudan, Wijnand Sloos, Egon Minke, Adriaan Kommer (Voorschoten), Cornelis v. d. Berg, Alfred Verhoef, Jurgen Kuiters, Jacobus Hennik. Advertentie i 1 VAN DEZE WEEK PERRl „Natuurroman" van de weergaloze Walt Disney REX Walt Disneys weergaloos knap pe en originele filmexploitatie van de natuur is bekend, niet alleen via de bioscopen, maar de laatste jaren ook door middel van het televisiescherm. De fascinerende wijze, waarop hij de schoonheid, maar ook de wreedheid van de natuur heeft betrapt in ,De woes tijn leeft", „De prairie verdwijnt" en „De Afrikaanse leeuw" Staat zonder twijfel nog diep in de herinnering van degenen, die deze produkties van de veelzijdige Disney hebben gezien. Na deze grandioze successen is de kundige filmer echter met zijn uitge breide staf van bezeten vakmensen een ander spelletje met natuuropnamen gaan spelen. Hij laat de dieren in de vrije natuur de hoofdrollen vertolken van een „diep menselijke" levensge schiedenis, een soort roman. Hoofdrol vertolker in dit filmwerk, waarin de hand van de meester weer zo duidelijk te onderkennen is, is een eekhoorn, die van Disney de naam Perri heeft gekre gen. Al heel jong leert de jeugdige Ferri dan nog onder de beschermen de hoede van papa en mama Perri Chr. Bobbert, thans assistent en voor het tijdvak van 1 augustus 1960 tot en met 31 juli 1961 tot wetenschappelijk ambte naar 1ste klasse voor de neurologie A. Staal, arts, thans hoofdassistent. Leidsche Spaarbank In de maand juli 1960 werd er bij de Leidsohe Spaarbank ingelegd f2.066.754,48 en terugbet. f 1.725.795,59. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 494 en het aantal afbetaalde boekjes 272. Op 6.474 rekeningen van deelne mers aan de Afhaaldienst werd f 151.035.bijgeschreven. Er werden 946 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van f29.495,03. Het tegoed der 46.072 inleggers be droeg aan het einde der maand f37.490.091,61. Corso-wandeltochten RUIM 350 DEELNEMERS. De corso-wandel tochten, die gister middag en -a/vond in het kader van het Rijnsburgse Bloemencorso werden ge houden onder auspiciën van de Leidse V.V.V. zijn wederom een groot succes geworden. Voor de middag-tocht, die speciaal was uitgeschreven vootf de jeugdige deelnemers(sters) tot en met 12 jaar startten in totaal 102 jongens en meisjes, die allen de 10 km. tocht vol brachten. Voor de avond tochten over de afstanden van 10 en 15 km. verschenen ruim 250 deelnemers (sters) aan de startplaatsen tJW. het Raadhuis van Rijnsburg en de Romanuszaal aan de Mare, zodat in totaal ruim 350 wande laars gisteren op pad zijn geweest, die allen als bijzondere attentie langs de routes werden voorzien van een boeket Rijnsburgse bloemen. Uitvallers waren er niet, zodat alle deelnemers na afloop een speciaal ont worpen herinner ingsmed aille in ont vangst mochten nemen. De deelnemen de groepen ontvingen een dito stan daartje, terwijl voor de beide afstanden enige extra groepsprijzen werden uitge reikt na beoordeling van een jury o.l.v. de heer C. Godthelp. De oudste deelnemer, de heer W. Rijpma uit Wassenaar, was 78 jaar, ter wijl ook de 72-jarige heer J. Oostveen uit Leiden „vanzelfsprekend" niet op het appèl ontbrak. De heer C. Verstraaten verdient een bijzonder woord van lof voor de prima organisatie en algemene leiding. De extra groepsprijzen werden gewonnen door: 15 km. afstand: le prijs (zuil) W.S.V. Op Goeden Voet" I (Alphen a/d. Rijn), 2e prijs (toeteer) W.S.V. „Op Goeden Voet" 2 (idem), 3e prijs (tak) W.S.V. ,Vlug en Kwiek" (Hazerswoude). 10 'km. afstand: le prijs (beker) WS.V. „Zwtieten" (Zoeterwoude), 2e prijs (beker) W.S.V. „Zwaimmerdam", 3e prijs (tak) W.S.V. „Zwieten" (Zoe terwoude. Verder namen nog deel „Op Goeden Voet" 3 en de speeltuinvereniging „Lei den Zuid-West". AFSCHEID EN INTREE DS. N. KORENHOFF Onze oud-stadgenoot ds. N. Koren- hoff zal zondagmiddag 14 augustus a.s. afscheid nemen van de Gereformeerde Kerk van Appingedam en veertien dagen later n.l. zondagavond 28 augustus a.s. om acht uur in de Woestduinkerk in de Woestduinstraat intree doen als predi kant van de Gereformeerde Kerk van Amsterdam-Zuid. Ds. Korenhoff werd op 9 september 1926 te Leiden geboren. Hij bezocht het gymnasium in zijn geboortestad en stu deerde daarna aan de theologische hoge school te Kampen, waar hij in december 1950 zijn kandidaatsexamen deed. Nadat de heer Korenhoff in februari 1951 door de classis Leiden was beroepbaar ver klaard, werd hij op 3 juni van datzelfde jaar door prof. dr. K. Dijk, toen nog hoogleraar aan de theologische hoge school te Kampen, bevestigd als predi kant van de Gereformeerde Kerk van Tweede Exloërmond in de burgerlijke gemeente Odoorn en in de classis Stads kanaal. Op 12 juni 1955 verwisselde ds. Korenhoff deze kerk met die van Ap pingedam AANBESTEDING UITBREIDING RIOOLWATERZUIVERING. Namens B. en W. van Leiden is aan besteed het uitbreiden van de rioolwa terzuiveringsinstallatie en het rioolge maal Noord evenals het aanleggen van een persleiding. Er waren tien geldige inschrijvingen. De laagste was de N.V. aannemingsbedrijf en beton fabriek VOBI te Vinkeveen voor f2.027.000. Op het Rokln ln Amsterdam ls gis teren de 69-Jarige heer A. J. Heikoop uit Nleuwland (Z-H) verongelukt. De man stak aarzelend de weg over en werd aan gereden door een scooter. HIJ sloeg met zijn hoofd tegen de Btraat en ls kort na aankomst ln het Binnengasthuis overleden de gevaren, die in de natuur dreigen kennen, maar zijn natuurlijke behen digheid en sluwheid doen hem de vele vaak bijzonder charmante avonturen te boven komen en tenslotte zien wij de inmiddels volgroeide Perri op eek hoorn-vrijersvoeten rondspringen. De bekoring van deze subliem gecompo neerde beeldenserie uit de natuur juist de geraffineerde samenvoeging van de losse opnamen ls bij zo'n film- produkt doorslaggevend laat zich niet in woorden vangen. Men moet de film zien en die bekoring ondergaan. Men kan daarvoor in het theater aan de Haarlemmerstraat terecht. De ondergang van de Titanic Realistische verfilming van groot scheepsdrama CASINO Nog altijd leeft het ver- schrikkelijke drama van de ondergang van de Titanic in de belangstelling voort. Vijftienhonderd mensen, die kort tevoren meenden op een onzinkbaar schip te vertoeven, verdronken in het ijskoude water, terwijl een reusachtig stoomschip in de nabijheid voor anker lag, maar geen hulp bood, omdat de marconist lag te slapen. Nadien zijn er nog grotere scheepsrampen geweest, met name in de jongste wereldoorlog, maar de ramp van de Titanic blijft nog al tijd een aangrijpend voorval, omdat de menselijke trots er een gevoelige knak door kreeg (met dit schip kon immers niets gebeuren! en voorts omdat zovele hooggeplaatsten, die zich in de ver lichte zalen vermaakten, plotseling met de dood werden geconfronteerd. In dat laatste uur bleek wat de mensen stuk voor stuk waard waren. Ook op dit punt valt de aandacht in dit filmwerk, dat een realistische uitbeelding geeft van de omstandighedenwaaronder dit scheepsdrama zich voltrok. Voor de kinderen draait er in het theater aan de Hogewoerd een speciaal vakantieprogramma onder de titel „Vier rakkers en een oude jeep". Naar het middelpunt der aarde Drie sterren in een boek van Jules Verne LUXOR Jules Verne is een naam, die nog altijd trekt! Het mag dan waar zijn, dat zijn verbazingwekkende fantasie op vele punten achterhaald en zelfs overtroffen is, toch heeft de uit zonderlijke visie van die merkwaardige Franse auteur nog steeds een grote aantrekkingskracht op jong en oud. In dit geval gaat het om de verfilming (in kleuren) van een boek, dat geheel tot het rijk van de verbeelding behoort. Van „science fiction" kan dus niet ge sproken worden, om de eenvoudige re den, dat de geologie de veronderstellin gen van dit boek kort en goed naar de fabelen verwijst. Maar wat doet het er eigenlijk toe. Wij, toeschouwers van de twintigste eeuw, mogen dan al eens lachen om de idyllische wereld-onder- de-aardkorst, die Jules Verne geschetst heeft (misschien wist hij wel beter), toch is het een interessant avontuur, dat een Schotse professor, een van zijn studenten, een IJslandse helper en de zeer knappe weduwe van een Zweedse hoogleraar in een spleet van de aard korst beginnen om driehonderd dagen later door de Stromboli te worden uit gespuwd. Gemakkelijk hebben de on dergrondse reizigers het niet, want al zijn er schitterende kwartsgrotten, in drukwekkende steenformaties en zelfs een bos met reuzen-paddestoelen, hun leven wordt toch ook voortdurend be dreigd, eerst door de afstammeling van een groot geleerde uit het verleden, om dat de expeditie zich op „zijn" gebied bevindt, en later door afschuwelijke kameleons en gevaarlijke draken, door ondergrondse aardschokken en door 'n schrikwekkende kolk in een enorme oceaan. Tenslotte belanden zij bij de restanten van het verzonken .Atlantis" en worden zij, door een zelf teweegge brachte explosie (met kettingreactie) door een vulkaan uitgespuwd en door Italiaanse vissers gered. De voornaam ste ingrediënten van Verne's boek vindt men hier in kleurige beelden terug. De hoofdrolspelers zijn bovendien bekende figuren: James Mason is de professor, Pat Boone( die voor het eerst in een film een meisje kust, wat hij tot nu toe steeds geweigerd had) is zijn assistent en de charmante Arlene Dahl zag zich de rol van weduwe toebedeeld. IJsparade Filmische reprise van show Weense IJsrevue Lido Ongeveer anderhalf jaar gele den zagen wij in de Haagse Houtrust- hallen een indrukwekkende show van de Weense IJsrevue. De titels van de ver schillende scènes zijn ons ontschoten, maar heel duidelijk herinneren we ons nog de kostuums, waarin die verschil lende onderdelen gebracht werden: de Hollandse boerenpakjes, de negerpopjes, de blauwwitte militaire uniformpjes, de pauweveren, de porceleinen popjes en anderen. We hebben ze nu teruggezien. In de film „IJsparade". De scenes wa ren wellicht iets gewijzigd in choreo grafie en uitvoering, maar in kostume ring was er niets veranderd. Regisseur Eduard von Borsody heeft zijn film ge bouwd om de Weense IJsrevue, die daar voor weer voornamelijk geput heeft uit die laatste show. Ook dezelfde sterren zagen wij aan het werk: Eva Pavlik (Europees kampioene in 1949), Ingrid Wendl (Europees kampioene in 1958), Emmy Putzinger, onder landgenoot Peter van Gilze, Tony Seelinger en vele anderen door het regelmatig optreden in ons land goede bekenden. Overigens was het een ongetwijfeld plezierige hernieu wing van de kennismaking, want dit kleurrijke sprookje op de gladde ijzers is zeker waard voor een tweede maal ge zien te worden, temeer daar de film camera de balletten heel anders kan benaderen dat de aan zijn plaats gebon den toeschouwer bij de werkelijke uit voering. Helaas heeft Von Borsody de middelen, die hem ten dienste stonden niet volledig uitgebuit. In de meeste ge vallen is hij niet verder gekomen dan een vrij statische registratie van de normale opvoering zonder een eigen filmische kijk hierop te produceren. Of heeft de artistiek adviseur, choreograaf en regisseur van de Weense IJsrevue, Willy Petter, misschien een te vette vin ger in deze filmpap kunnen krijgen? Maar desondanks, de grote charme, welke uitgaat van deze kleurrijke en groots gemonteerde ijsballetten, heeft hij toch op het witte doek weten te brengen. En dat vergoedt heel veel. We zou,den bijna vergeten te vertellen, dat men een verhaaltje ontworpen heeft om al die losse scènes van de revue aan elkaar te lijmen. Maar dat is dan ook zoals te doen gebruikelijk een toonbeeld van onbenulligheid en gebrek aan origi naliteit. Wij herinneren ons tenminste een film van Caterina Valente, waarin deze als onbekend sterretje zich uitgaf als een gevierde diva om zo bekendheid te verwerven. Dezelfde geschiedenis treft men in deze film, iets gewijzigd, weer aan. Maar ja, dat is alleen maar om het herhaalde optreden van solisten en bal let van de IJsrevue onderling te ver binden en we zeiden het reeds: die Ijs- balletten op muziek van Robert Stolz zijn hartveroverend. Papa krijgt de klappen Ernst en comedie Trianon Een wonderlijk mengsel van ernst en komedie, samengebracht in één film, die in ons land de titel „Pa krijgt de klappen" heeft meegekregen. De ernst krijgt gestalte in het probleem van de man (David Niven), die zijn werkkring als professor in de dramatiek de rug toe keert om als toneelcriticus toe te treden tot de redactionele staf van een van de grote Newyorkse bladen. Op nog al du bieuze wijze maakt hij spoedig furore. Maar juist dit succes brengt een ingrij pende verandering teweeg in zijn persoon en zijn persoonlijke omstandigheden. En in die persoonlijke omstandigheden moet dan de komedie liggen. Hij is ge trouwd met een dynamisch optimistisch vrouwtje (Doris Day) en hij heeft vier schreeuwend ondeugende kinderen, die de vreemdsoortigste streken uithalen. Maar toch, de problematiek van de over paard getilde criticus is te opper vlakkig behandeld om voldoende diep gang te kunnen krijgen en de vrolijkheid in deze geschiedenis blijft te incidenteel om van een echte komedie te kunnen spreken. Deze tweeslachtigheid laat tenslotte een wat onbevredigend gevoel achter. Wat echter beslist niet wil zeggen, dat men geen plezier aan deze film kan be leven. Vooral de typeringen zijn bijzon der scherp getroffen. Voorop staat bij ons de verrukkelijke creatie van de charmante Doris Day. die opnieuw ver rast als actrice. Zij kan het nog niet helemaal laten, ook in deze film zingt zij nog een enkel liedje, maar daarnaast brengt zij een tintelende vertolking van het levenslustige, opgewekte en niet door tegenslagen te Intimideren huisvrouwtje. Met de rustige, evenwichtige, schijnbaar onverstoorbare David Niven vormt zij een prachtig duo, dat het laat zich overigens gemakkelijk raden alle moeilijkheden, beroepshalve en privé, weer te boven komt. Immers, de vriend, die het eerste „slachtoffer" werd van het genadeloze oordeel van de toneelcriticus en die deze waarheid na zoveel jaren van intieme vriendschap moeilijk kon verdragen, neemt tenslotte op originele manier wraak. In zijn archief bezit hij nog het resultaat van een schuchtere en mis lukte poging, die de criticus in zijn studententijd eens heeft ondernomen om zelf een stuk te schijven. Dit manuscript speelt hij in handen van diens vrouw, als zij met een amateurgezelschap een to neelstuk wil opvoeren. En deze intrige wordt tenslotte de klap, die de plotse ling belangrijk geworden man nodig had, om de dingen weer in normale verhou dingen te kunnen zien. Maar ongelijk bekennen blijkt opnieuw moeilijk "n Slippertje naar de maan" Bewogen Spoetnikbeeld Studio Geïnspireerd door de Rus sische Spoetnikvluchten, is in ,,'n Slip pertje naar de maan" een geestige satyre ontstaan op hetgeen zich in het hemel ruim kan afspelen. Deze vernuftig ge monteerde film, waarin Noël-Noël, De- nise Grey en Misha Auer, de hoofd rollen spelen, voert ons van een rustig levend Frans burger in de provincie, naar de Sovjet-Unie, waar gans het Spoetnik- gebeuren de gemoederen in opwinding brengt. Door toevallige omstandige omstan digheden is de Fransman Martin, die na een verkeersongeval zijn geheugen verloor en nu nog in de Tsarentijd leeft, in het bezit gekomen van een hond en een muis, die in een Russische „contai ner" in Frankrijk zijn geland. Hij meent, dat de hond zijn ouwe, trouwe Fréquet is en de muis noemt hij naar zijn vrouw Marguerite. De dieren eten alleen, wan neer de bel luidt en zijn ook verder van „groot wetenschappelijk belang". „Onder géén beding wil hij van hond en muis afstand doenwie en wat er ook in beweging gebracht worden, het helpt niets. Martin, uitstekend schutter als hij is, schiet iedereen in puin, die hem be naderen wil, om hem tóch zo ver te bren gen. Zijn reis voert hem dan naar de Sovjet-Unie en wat daar met de hond en de muis en ook met hemzelf gebeurt, vormt een verhaal op zichzelf waarvan wij U de afloop niet verklappen. Het ls verbazingwekkend, wat zich al lemaal rond die hond en die muis af speelt. Er moeten heel wat knappe tech nici aan te pas gekomen zijn, om aan het geheel een schijn van èchtheid te geven. Er wordt, naast Frans, ook veel Russische in gesproken en we maken zelfs een autotocht mee door Moskou, waarbij een charmante vrouwelijke sov- jettolk uitleg geeft. Hoe het met Matrin, de hond en de muis afloopt?.... Deze „lach"film uit een bewogen, moderne tijd, geeft u er het antwoord op.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3