Prof. dr. J. N. Bakhuizen v. d. Brink veertig jaar hervormd predikant Op voorgrond tredend in zeer vele commissies en besturen Verkiezing 18 leden Eerste Kamer door Prov. Staten Zuid-Holland Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 3 augustus 1960 Tweede blad no. 30115 Maandag 8 augustus zal het veertig jaar geleden zijn, dat prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, thans reeds meer dan een kwart eeuw Leids theologisch hoogleraar, op zijn eerste standplaats in de Herv. Kerk te Nieuw Dordrecht in de classis Emmen als herv. predikant werd bevestigd. Hij is daarna nog predikant geweest in Winterswijk en Rotterdam alvorens hij in 1934 prof. dr. A. Eekhof opvolgde als hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de geschiedenis van het Christendom en van de leerstellingen van de christelijke godsdienst benevens de geschiedenis van het Gereformeerd Protestantisme. Prof dr. Jan Nicolaas Bakhuizen van den Brink werd op 25 mei 1896 uit een predikantsgezin te Joure in Friesland geboren. Hij bezocht eerst het Christe lijk gymnasium te Utrecht en studeer de vervolgens aan de Leidse Universi teit, waar hij in 1923 bij wijlen prof dr. F. Pijper op een proefschrift „De oud-christelijke monumenten van Ephe- sus, epgraphische studie", promoveerde tot doctor in de faculteit van de Godge leerdheid. Verder studeerde de heer Bakhuizen van den Brink ook nog enige tijd aan de Ecole des Hautes Etudes te Parijs. Nadat prof. dir. Bakhuizen van den Brink in 1919 door het provinciaal kerk bestuur van Drente was toegelaten toi de evangeliebediening in de Nederland se Hervormde Kerk werd hij op 8 au gustus 1920 te Nieuw Dordrecht in de classis Emmen in het ambt bevestigd. In 1924 verwisselde de jubilaris deze ge meente met die van Winterswijk, van waar hij in 1929 naar die van Rotter- dam-Krailingen vertrok. In deze z'n derde Victoria Regia bloeit weer in de Hortus Vanavond en morgenavond bloeit de Victoria Regia weer in de Hortus. Van avond is zij wit, morgen roze. Voorts is de Duitse Pijpbloem in bloei. Van 9 tot 11 uur 's avonds kan men weer terecht. De kassen zijn voorzien van een speciale verlichting. Voorts zal een toelichting gegeven worden. De Hortus trok ruim 1000 bezoekers, toen de Victoria Regia dit jaar voor de eerste keer bloeide. BRANDJE IN SCHUUR Gistermorgen omstreeks kwart over elf is er brand ontstaan in een schuur achter perceel 92 aan de Lammen schans weg. De elfjarige zoon des huizes was een vuurtje aan het stoken Een hoeveelheid in het schuurtje op geslagen hout raakte in brand en een aantal dakbinten werd beschadigd. De brandweer bluste het vuur met enkele emmers water. en laatste gemeente werd hem in ver band met zijn benoeming als hoogleraar aan de Leidse Universiteit met ingang van 1 juni 1934 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus verleend. Prof dr. Bakhuizen van den Brink aan vaardde op 1 juni 1934 zijn professoraat met een inaugurele rede over „Incarna tie en verlossing bij Isrenaëus" Prof. dr. Bakhuizen van den Brink heeft in de loop der jaren vele bestuurs functies vervuld en zitting gehad in tal van commissies en colleges. Zo is hij o.a. voorzitter van het Leidse Diacones- senhuis, lid van het bestuur van de Ne derlandse Organisatie voor Zuiver We tenschappelijk Onderzoek, voorzitter van de Architecten raad B.N.A lid van de Koninklijke Nederlandse Akademie der Wetenschappen, voorzitter van de Liturgische Kring, lid van de Commis sion dihistoire des Eglises wallonne6. Verder is hij ere-doctor van de Univer siteit van St. Andrew in SchotlandBe halve zijn dissertatie verscheen verder nog van zijn hand o.a. „Het ambt Bree- devoort tijdens het Anholter pandschap 1562-1612 (in samenwerking met B. Ste- geman)", „De Romeinse catacomben en hare „fresco's", „De Nederlandse Belij denis geschriften, vergelijkende teksten,, .Handboek der Kerkgeschiedenis" (in samenwerking met wijlen prof. dr. J. Lindeboom), .Protestantse Kerkbouw", Scriptores Christian! primaevi", Tradi- tio en „Ratramme" en verder tal van artikelen in diverse periodieken o.a. in Nederlands Archief voor Kerkgeschie denis, Nederlands Theologisch Tijd schrift (waarvan hij mede een van de oprichters was) en in Kerk en Ere dienst. De regering beloonde de verdiensten van prof. dr. Bakhuizen van den Brink met hem te benoemen tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Diamanten huwelijk Gisteren zijn de bruidsdagen ingegaan van het echtpaar C. Hendriks-Kop, dat 15 augustus a.s. het diamanten huwe lijksfeest hoopt te vieren. De heer C. Hendriks (82) is als handdrukker in de katoenindustrie werkzaam geweest. Zijn hele leven heeft hij zich actief bezig gehouden met het Leidse verenigings leven. Zelf weet hij niet eens meer van hoeveel verenigingen hij in het bestuur zitting heeft gehad. Mevrouw E. Hendriks-Kop is even oud als haar man. Vijf kinderen heeft het echtpaar gehad, die gelukkig nog allen in leven zijn. Er zijn 11 kleinkin deren en zes achterkleinkinderen. De beide oudjes wonen nu al ruim 55 jaar in de Oranjestraat 24. Het grote feest zal op de trouwdag zelf, 15 augustus, in familiekring gevierd worden. De heer B. Uiterwijk Winkel, alhier, is geslaagd voor de akte Duits l.o. De heren J. C. Hofstede en C. J. Verzijden, beiden alhier en mr. J. Blan ken uit Katwijk zijn benoemd tot leden van de examencommissie politiediploma 1960—1961; de heer A. Koerten te Oegst- geest en de heren G. J. Boven en CBM Wolf te Wassenaar zijn benoemd tot plaatsvervangende leden. (Advertentie) Ook U kunt verlost worden van die Rheumatische Pijnen met Kruschen Salts. U moet een kuur doen, de Kruschen Kuur, iedere dag 's morgens de beroem de kleine dosis. Beroemd - ja - over de hele wereld, om zijn wondere aanspo rende werking op de bloedzuiverende organen. Die worden met Kruschen tot hernieuwde jeugdige werking gebracht en drijven zo de onzuiverheden uit, die nu die ondraaglijke snerpende pijnen verwekken. Van onderwijzer tot hoogleraar De heer E. M. Top, onderwijzer aan de schippersschool te Wemeldinge, wordt hoogleraar in Beiroet in de Libanon. De heer Top, die thans 44 jaar is, deed in 1947 zijn kandidaatsexamen in de theologie, waarna hij enige tijd hulp prediker was. Maar hij keerde weer naar het onderwijs terug. Toen hij 40 jaar was nam hij opnieuw de theologische studie ter hand en verder studeerde hij o.m. Engels. De heer Top zal nu door de Morgenlandzending worden uitgezonden en optreden als hoogleraar aan de theo logische school van het Nabije Oosten, die uitgaat van twee Amerikaanse zen dingsgenootschappen, van de Arabische protestantse kerken in Syrië, Libanon en Jordanië en van de Armeense prot. kerken. Deh eer Top heeft zondag j.l. intrede gedaan als predikant voor bui tengewone werkzaamheden bij de her vormde gemeente in Vriezenveen. Tevo ren had ds. H. Pol, hervormd predikant aldaar, hem als voorzitter van de Mor genlandzending bevestigd. De Morgen landzending is de Nederlandse afdeling van de „Action chretienne et Orient". Moeder en baby dood (Speciale berichtgeving) Vorige week werd in een pand in het westelijk stadsdeel van Rotterdam een moeder met een nog niet geheel voldra gen kind dood aangetroffen. Daar de omstandigheden waaronder de 39-jarige vrouw was gestorven, zeer verdacht wa ren, werd haar 31-jarige echtgenoot in bewaring gesteld. Men acht thans ter men genoeg aanwezig om hem niet uit die bewaring te ontslaan. Gisteren is hij naar het Huis van Bewaring gebracht en voor de officier van Justitie geleid. t Historisch „plagiaat" De wethouder van Hulst, de heer f P. Brand, heeft tijdens een onder- f zoek naar de geschiedenis van zijn gemeente in het Gentse stads archief ontdekt dat wijlen de turf schipper Adriaan van Bergen een historische figuur met zijn turfschipvaart naar Breda „pla giaat" heeft gepleegd. Tot dusver namelijk waren historici in de ver onderstelling dat de Leurse schip per de enige was, die na de Grie ken op listige wijze krijgslieden vijandelijk gebied binnensmok kelde en wel in het jaar 1590. Tij dens naspeuringen over de Hul- sterse geschiedenis uit het tijdvak 14851492 vond de heer Brand een document waarin vermeld staat, dat al in 1491 een soortgelijk trans port soldaten Hulst is binnengeva ren om de stad te bevrijden van de Gentse bezetting. In die dagen was Maximiliaan van Oostenrijk in oorlog met Gent. Hulst stond i aan de kant van Maximiliaan. In i het betrokken document staat dat de soldaten verborgen waren in en- kele schepen, die geladen waren f met levensmiddelen. WIM SONNEVELD DOODMOE UIT DE WEST TERUG Doodmoe is Wim Sonneveld, die zon dagavond j.l. op Curacao alleen het hoofdnummer heeft verzorgd van het feestelijke programma waarmee de tele visie aldaar in gebruik werd genomen, vanochtend om half tien met een DC-8 van de KLM uit New York op Schiphol teruggekeerd. Maar tijd om uit te rusten kreeg hü niet. j Van de luchthaven reed hij na een gesprek met vertegenwoordigers van pers, radio en film direct naar het Theater Carré in Amsterdam om deel te nemen aan de repetities van de musical „My fair lady", waarin hij de hoofdrol van prof. Higgins zal vervullen. Daags na het eerste t.v.-programma kon hij zich als gevolg van de nieuwe populariteit die hij zich had verworven in Willemstad haast niet meer op straat vertonen. In een oogwenk had hij hon derden bewoners achter zich aan en vluchtte hij ijlings terug naar zijn hotel. Diezelfde avond gaf hij elders op het eiland in de openluchtbioscoop van de Shell voor 1000 toeschouwers een tweede voorstelling, waarna men hem 's nachts een feest aanbood. Gisterochtend ver trok hij zonder een bed te hebben gezien per vliegtuig naar New York en des avonds laat stapte hij in de DC-8. die hem vanochtend op Schiphol afleverde. Gouverneur van Suriname moei1 rust houden Het kabinet van de gouverneur van Suriname heeft medegedeeld, dat de gouverneur op medisch advies gedu rende enige tijd zijn werkzaamheden en representatieve verplichtingen eni germate zal moeten beperken. De „Pax" vlot getrokken Vanmorgen omstreeks negen uur is bij hoog water het sinds 12 juli op het noorderstrand bij Westkappelle vastzit tende kustvaartuig „Pax" vlot getrok ken. Het schip wordt voor nader onder zoek naar de haven van Vlissingen ge sleept. Loemoemba was even in Londen (Van onze Londense correspondent) De premier van Kongo, Loemoemba, is, terugkerende uit New York, kort na middernacht op de Londense luchthaven aangekomen, waar hij begroet werd door een vertegenwoordiger van het Britse departement van Buitenlandse Zaken en ook door de ambassadeurs van Ghana, Tunesië, Marokko en Ethiopië. Loe moemba, die ook op de heenreis Londen aandeed, was o.a. vergezeld door de op perbevelhebber van het Kongolese leger. De Newyorkse machine kwam door ver traging bij het vertrek, drie uur te laat in Londen aan. De nog altijd geheim zinnige groep hoge functionarissen uit Ghana, welke speciaal uit Accra is over gekomen om Loemoemba reeds in Lon den te ontmoeten, hoewel hij over enkele dagen zelf in Ghana zal zijn, heeft om beurten onder leiding van de heer Djin, de ambassadeur van Ghana in Kongo, van 's morgens vroeg tot het moment van Loemoemba's aankomst, op het vliegveld op hem gewacht, om hem vooral niet te missen. Loemoemba wordt blijkbaar door de Ghana-afgevaardigden als een schaduw gevolgd. Na 51-2 uur op het vliegveld te hebben vertoefd is Loemoemba hedenochtend met een Russisch straalvliegtuig naar Tunesië vertrokken. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Anneke Louise, d.v. N. van Egmond en A. Patist; Ronald Pieter, z.v. P. Holswll- der en M. Monteba; Terezia Johanna Petronella, d.v. J. J. de Romijn en P. Ha- merling; Wilhelmlna, d.v. S. Flippo en P. van Laar; Peter Paultis, zv. A. Klui vers en M. van Loef; Ronald Cornells Ja cobus, z.v. A. Phlllppo en T. P. M. de Jeu; Jack Cornells Gerardus, z.v. C. K. Molenaar en C. Speel; Frederik Johan nes Maria, z.v. P. C. Schouten en C. II. Roeleveld. OVERLEDEN: W. J. Rote, 65 Jaar, man: H. II. Vlas veld, 79 Jaar, man; A. Brussee. 55 Jaar, echtgenote v. D. Paauw; A. Ott, 84 Jaar, weduwe v. J. Schuitemaker. C.P.N. verliest haar zetel Provinciale Staten van Zuid-Holland kiezen 18 Eerste-Kamerleden. Deze wa ren over de partijen verdeeld als volgt: PvdA 6, KVP 4, AR 2, CHU 2, VVD 2, CPN 1 en SGP 1. Bij de heden gehouden verkiezing konden aanstonds 14 zetels worden toe gewezen en wel: PvdA 7, KVP 2, AR 2, CHU 1, VVD 2. Voor vijf kandidaten lijsten zal moeten worden geloot over de bezetting van vier zetels. De KVP kwam met twee lijsten uit en zal met deze lijsten meeloten. Eveneens zullen aan de loting deelnemen de listen van CHU, VVD en SGP. Vaststaat dat de CPN in Zuid-Holland haar zetel in de Eerste Kamer verliest. De mogelijkheid bestaat, dat de SGP door loting haar zetel behoudt. De KVP, uitkomende niet twee lijsten, zal bij de loting in ieder geval één zetel toege wezen krügen. De namen van de 14 leden, in groep II (Provincie Zuid-Holland) met zeker heid gekozen, zijn: AR: J. Schipper en dr. W. F. de Gaay Fortman; CHU: mr. W. F. Lichtenauer; VVD: mr. H. van Riel en prof. dr. H. J. Witteveen; KVP: ir. E. H. A. Kraaijvanger en jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden (burgemeester van Hillegom) PvdA: mr. J. in t Veld, P. J. Kapteyn, Mr. M, de Niet, mej. mr. J. Zeelenberg, J. Hoogland, mr. G. van Hall en mr. M. v. d. Stoel. Vier van de volgende kandidaten zul len door loting worden aangewezen: J. W. van Hulst (CHU), mevr. J. F. Schouwenaar-Franssen (VVD), ir. A. L. H. Roebroek (KVP), Th. S. J. Hooij (KVP) en ir. H. Fokker (SGP). Het op de VVD-lijst voor groep IV (Zuid-Holland) gekozen lid, de heer Van Riel, heeft reeds zitting in de Eerste Kamer voor groep III (Noord-Holland en Friesland). Naar wij vernemen zal hij zijn verkiezing in Zuid-Holland niet aanvaarden. Gekozen verklaard zal dan worden mevrouw Schouwenaar-Franssen. Bij de loting zal in dit geval voor de VVD in aanmerking komen de heer Van Vliet. VOORSCHOT AAN KONGOLESE REGERING Na afloop van de gistermorgen gehou den bijeenkomst van het Belgische kabi net heeft minister R. Scheyven, belast met economische en financiële vraag stukken van Afrika, meegedeeld dat de Centrale Bank van Kongo een voorschot van 500 miljoen Kongolese franken aan de regering van Kongo heeft verstrekt. De bank heeft voorts aan de Kongolese regering meegedeeld, dat het bij de wet toegestane bedrag aan voorschotten der schatkist voorlopig niet meer geldt. Het totaal bedrag aan voorschotten van de Centrale bank aan de Kongolese staat bedraagt thans 3 miljard franken. Zaterdag is het vijftien jaar ge ledendat de wereld opgeschrikt werd door de atoombom: Hirosjima in Japan verdween zo goed als ge heel van de aardbodem. Naar schatting verloren 70.000 militairen en 170.000 burgers in enkele ogen blikken het leven. Deze twee foto's tonen, dat de stad zich in deze vijf tien jaren uiterlijk aanzienlijk heeft hersteld. De ene foto werd. enkele dagen na de explosie genomen, de andere foto is een recent beeld van ditzelfde deel van de stad. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillillllllllllllU Londense Zoo raakte een ton kwijt BRUTALE OVERVAL OP KLAARLICHTE DAG (Van onze Londense correspondent) De Londense dierentuin is gisteren van f. 100.000,beroofd. Het bedrag was verzekerd. Het gebeurde op klaarlichte dag, n.l. toen gistermiddag het geld per auto werd overgebracht naar de bank. De eerste geldzending van een ongeveer even groot bedrag bereikte de bank veilig, maar toen de tweede zending onderweg was, hebben bandieten, die van twee auto's gebruik maakten, in Regent Park, vlak bij de Londense Zoo, de wagen waarin zich drie personeelsleden van de Dierentuin bevonden, geramd en de zak ken met geld buitgemaakt. Geen van de drie inzittenden van de beroofde auto werd gewond, hoewel een hunner een slag met een pikhouweel wist te ontwij ken. Dit is de zoveelste maal dat in Londen een onbewaakte geldzending door rovers is buit gemaakt. De politie heeft grote firma's en instellingen herhaaldelijk aangeboden een waarde-transport te begeleiden, maar er zijn maar weinigen, die het in een wereldstad als Londen steeds dreigender gevaar, ernstig nemen,. Worden socialistische- en Masjoemipartij verboden President Soekarno heeft het Hoog gerechtshof gevraagd te onderzoeken of er aanleiding bestaat de socialistische partij en de Masjoemipartij te verbieden. Zij hebben een grote rol gespeeld in de Sumatraanse rebellie van 1958. De president van het Hooggerechtshof Wirjono, heeft meegedeeld dat het be sluit van het Hof slechts een advies is. De president heeft het laatste woord. VISA VOOR POWERS FAMILIE De Sovjet-ambassade te Washington heeft bekendgemaakt, dat visa zijn ver strekt aan de vrouw en de ouders van Francis Gary Powers, de piloot van het Amerikaanse verkenningsvliegtuig van het type U-2, dat op 1 mei door de Rus sen boven de Sovjet-Unie werd neer geschoten. Ook hadden drie personen, die hen mogelijk naar de Sovjet-Unie zullen begeleiden een jurist, een arts en een vriend van de familie toestem ming daartoe gekregen. Het proces tegen de Amerikaanse pi loot begint op 17 augustus. uitgaande van de veronderstelling, dat misschien anderen worden getroffen maar zijzelf niet. BRUTAAL STUKJE OP HAAGSE PARKEERPLAATS Duitsers tapten benzine (Van onze Haagse redactie) Twee jongelui uit Bremen, zijn gister avond op de parkeerplaats aan de Jan Hendrikstraat te Den Haag op heter daad betrapt, terwijl zij bezig waren benzine over te hevelen van een Haag se auto in hun eigen, vlak tegen deze wagen geparkeerde volkswagen. Toen de eigenaar van de Haagse auto op de parkeerplaats kwam, zag hij hoe de Duitse volkswagen met de kop bum per aan bumper stond tegen het achter eind van zijn auto. In de volkswagen zaten twee jonge mannen uit Bremen zo op het oog za ten zij te slapen. De Hagenaar zag dat het kofferge deelte van de Duitse auto half open stond en dat er een slangetje van deze auto naar de benzinetank van zijn wa gen liep. Hij constateerde tot zijn grote ergenis hoe door middel van een elek trisch pompje (capaciteit 1 liter per mi nuut) benzine uit zijn auto over werd geheveld in de tank van de volkswagen. De eigenaar van de Haagse auto alar meerde direct een paar burgers. De bei de Duitse jongens werden vastgehouden terwijl de politie gewaarschuwd werd, waarna het tweetal in verzekerde be waring werd gesteld. Door middel van het pompje was al acht liter benzine overgeheveld. De in woners van Bremen vertelden, dat zij de installatie speciaal hadden aange bracht en al meer op deze wijze aan benzine gekomen waren. KENNEDY SLUIT VREDE MET TRUMAN Senator John Kennedy, de kandidaat van de Amerikaanse Democratische Partij voor het presidentschap, heeft medegedeeld vrede te hebben gesloten met oud-president Harry S. Truman. Kennedy zei een gesprek met Truman te hebben gehad, by welke gelegenheid Truman had medegedeeld „ons te zullen helpen". KATANGA STICHT NATIONALE BANK De Kamer van volksvertegenwoordi gers van Katanga heeft met 31 stemmen bij elf onthoudingen het wetsontwerp goedgekeurd tot oprichting van een na tionale bank, waarvan de statuten over een komen met die van de oude centrale bank en waarvan het maatschappelijk kapitaal op 100 miljoen franken is vast gesteld. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERKEN Aangenomen naar Hoogwoud-Aar ts- woude M. W. G. Cramer, kand. te Noordbroek naar Gemeren J. P. Ver- kade, kand. te Stolwijk, die bedankte v. Achterberg (U.) en voor Opheusden. Beroepen te Bennekom (vac. H. v. d. Elskamp) H. jGroeneveld te Nes (W.D.i. GEREF. KERKEN' Aangenomen naar 't-Harde H. Boswijk te Kamerlk. Bedankt voor Berllkum R. Re enen te Klundert.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3