Busbedrijven vragen verhoging der tarieven per 1 september beroemde genees- middelen in een tablet doen won deren! Chefarine„4' Beginsel der vrijheid onmisbaar in wetenschappelijk onderwijs KONGO Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1960 Basis is aangetast door loonsverbetering (Van onze Haagse redacteur) Bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat zijn de eerste aanvragen van busbedrijven om tariefsverhoging binnengekomen. Zij zijn gebaseerd op een toezegging van de regering, dat de ploegentoeslag van 6%, welke in het begin van dit jaar met terugwerkende kracht tot 1 augustus 1959 werd ingevoerd, in de tarieven kan worden doorberekend wanneer de bedrijfseconomische positie der betrokken onderneming, dat noodzakelijk zou maken. Als peildatum werd daartoe 1 september gekozen. Bij andere streekvervoermaatschappijen wordt het vraagstuk nog bestudeerd. Daarbij behoort ook de grootste Nederlandse streekvervoeronderneming, de Noord- Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij te Haarlem. Bij dat bedrijf is met de dit jaar tot stand gekomen loonsverbeteringen een bedrag van 1.2 miljoen gulden per jaar gemoeid, hetgeen ongeveer gelijk is aan het exploitatieresultaat van het vorige jaar. Er zijn ook busbedrijven die nog aar zelen een aanvraag om tariefsverhoging in te dienen, omdat zij daarvan een ver dere achteruitgang van het vervoer vre zen. Dat geldt speciaal voor streken, waar bromfiets en auto de potentiele con currenten van het openbaar vervoer vormen. Men zal zich herinneren, dat de invoe ring van de ploegentoeslag bij de inter- locale busondernemingen met nogal wat onrust gepaard ging. De werkgevers had den deze vorm van loonsverbetering wel ke in andere bedrijfstakken al veel eer der tot stand was gekomen afhankelijk gesteld van de door de regering te ver lenen toestemming tot doorberekening in de tarieven. Met die voorwaarde waren de vakorganisaties aanvankelijk akkoord gegaan. Men overwoog daarbU, dat de onderhandelingen over de ploegentoe slag al begonnen waren voordat de rege ring de spelregels voor de z.g. vrijere loonpolitiek bekend maakte. De minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous, hield voet by stuk in zijn eis tot niet-doorberekening. Tenslotte werd een compromis bereikt. Busbedrijven welke kunnen aantonen dat zij met hun huidige tarieven de ex ploitatiekosten, verhoogd met een matig percentage voor rentevergoeding en een bescheiden winst, niet meer dekken, zal met ingang van 1 september toestem ming tot tariefsaanpassing worden ge geven. De twee vermiste Amerikaanse wiskundigen Vermoedelijk uitgeweken naar Cuba De twee Amerikaanse wiskundigen William Martin en Benton Mitchell, die werkzaam waren bij het Ameri kaanse nationale veiligheidsagentschap, een hoogst geheime afdeling van het ministerie van Oorlog, en sinds enige weken verdwenen zijn, zouden zich op het ogenblik in Havanna, op Cuba, op houden. De gehele veiligheids- en in lichtingendienst der Ver. Staten is in alarmtoestand gebracht door deze nieuwe „Burges-Mclean"-affaire. De belde, ongehuwde, mannen waren in juni met vakantie gegaan, die zij resp. in de staat Washington aan de Westkust en in Califomië zouden doorbrengen. Zij hadden op 15 juli weer in functie moe ten treden. Gebleken is echter dat beide ambtenaren, die naar zou zijn toegege ven, van „bepaalde geheimen" kennis dragen, niet naar hun vakantie-oord zijn vertrokken, doch op 25 juli per vliegtuig naar Mexico zijn gereisd. Zij hadden niet, zoals voor Amerikaanse ambtenaren voorgeschreven is, van te voren kennis gegeven van hun vertrek naar het buitenland en hebben zich ook niet by de Amerikaanse ambassade in de Mexicaanse hoofdstad gemeld, zoals eveneens voorgeschreven is. Men heeft aanleiding te veronderstel len, dat Mitchell en Martin na 25 juli naar Cuba zijn doorgereisd. De autoriteiten wilden geen nadere gegevens verstrekken over de werkkring der beide ambtenaren. Mitchell en Martin waren met elkaar bevriend. Zij hadden elkaar bij de marine leren kennen, waarbij zij van 1951 tot 1954 hebben gediend. Zij waren reeds eerder samen met vakantie gegaan en hun gelijktijdig vertrek wekte geen enkele verdenking op, temeer niet daar zij beiden naar de Westkust zouden gaan. De Amerikaanse ambassade in Har vanna heeft meegedeeld niet op de hoogte te zijn met de verblijfplaats van Martin en Mitchell. Een cmderzoek in de grote hotels van Havanna heeft geen resultaat opgeleverd. Soedardjo dringt aan op nationalisatie oliebedrijven Hadl Soedardjo, secretaris-generaal van de Indonesische vakbond van arbei ders uit de olieindustrie, de Perboem, heeft, blijkens een bericht van Antara, bij de Indonesische regering aangedron gen op nationalisatie van alle in Indo nesië werkzame buitenlandse oliebe drijven. In een rede voor vakbondsleden deed Soedardjo een aanval op de betrokken maatschappijen, de Shell, de Standard Vacuum en de Caltex, in verband met hun personeelspolitiek. Het personeel van de Britse, Nederlandse en Ameri kaanse oliemaatschappijen leeft in voortdurende vrees voor willekeurig massa-ontslag. In 1958 zouden de drie maatschappijen volgens Soedardjo teza men ongeveer 6.000 man aan personeel hebben ontslagen. De vakbondsleider verklaarde dat het Indonesische volk de regering zal steu nen, als zjj deze maatschappijen over neemt. Scheepvaartlijnen breiden uit De N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" en de Kon. Rott. Lloyd N.V. hebben bekendgemaakt, dat het onder de naam Nedlloyd lijn door deze beide rederijen gezamenlijk gevaren lijnennet in de afgelopen maand is uit gebreid met de Nedlloyd Latin America and Caribean Service. De schepen varende in deze maande lijkse dienst van Calcutta en Oost- Pakistan, de Straits en de Philippijnen zullen Callao, Guayaquil en Buenaven tura als vaste aanloophavens bedienen en vervolgens via 't Panamakanaal naar havens aan de Golf van Mexico varen, eventueel via Cartagena, Kingston op Jamaica en Miami. Reeds enkele jaren onderhoudt de Nedlloyd line een maandelijkse directe sneldienst van het Verre Oosten naar havens aan de Golf van Mexico en de Mexicaanse havens Vera Cruz en Tam- pico. Daarbij moet men bedenken, dat van het aldus verkregen beperkte overschot nog 47% vennootschapsbelasting moet worden betaald. De investeringsaftrek is daarin niet begrepen. Voorts mag uitsluitend de ploegen toeslag in de kostenberekening worden betrokken. De gevolgen van de per 1 april van kracht geworden CAO voor busbe drijven moeten bulten beschouwing blij ven: die vallen onder de regels van de vrijere loonvorming. Wassenaars meisje verdwenen De Wassenaarse recherche stelt een onderzoek in naar de 16-jarige Sylvia Jozina Lambertine Planije, geboren op 23 april 1944, van beroep kantoorbedien de, die sinds zaterdag zoek is. Het meisje heeft zaterdagmorgen normaal gewerkt op haar kantoor in Rijswijk. Nadien is niets meer van haar vernomen. Een ongeluk wordt niet uitgesloten geacht. Het signalement luidt: lang ongeveer 1.60 m., flink postuur, donkerblond haar, blauwe ogen. Zij draagt een kort blauw plastic jasje en een witblauwe gebloem de jurk met grote witte kraag. De hierbij afgedrukte foto is goed gelijkend. Ieder die inlichtingen kan verstrek ken wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de recherche te Wassenaar, tel. 3333 of met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. Hatta weer in Djakarta De voormalige Indonesische vice-presi dent Moh. Hatta is in Djakarta terug gekeerd van een reis om de wereld. Hij bezocht om. enkele landen in Europa en de V.S. Ook ontplooiing niet aan banden de bijzondere instellingen, en ook voor de openbare instellingen een onmisbare voorwaarde is voor de bloei van het on derwijs en de wetenschapsbeoefening". Hij heeft aan het wetsontwerp ook De commissie van voorbereiding uit niet ten grondslag willen leggen de mo de Tweede Kamer voor het wetsontwerp, gelijkheid om aan een bijzondere uni- nmtnünHn rorrol rr «.nvt V,ftf T,,nf/,nr./,knn houdende regeling van het wetenschap pelijk onderwijs heeft na bestudering van de memorie van antwoord en het tegelijkertijd ingediende herziene ont werp mondeling overleg gepleegd met de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het verslag van dit overleg is thans verschenen. Het begint met „een woord van eerbiedigeg hulde aan de nagedachtenis van de op 25 juni j.l. overleden prof. mr. C. W. van der Pot, die als voorzitter van de commissie voor hoger-onderwijswetgeving en later van de commissie tot herziening van wetsontwerp 2597 (regeling van het ho ger onderwijs) een zo belangrijk aandeel heeft gehad in de voorbereiding van de nieuwe wet op het wetenschappelijk on derwijs". De minister heeft naar aanleiding van een daarop betrekking hebbende vraag medegedeeld, „dat het niet in zijn be doeling ligt de vrijheid van het weten schappelijk onderwijs en het weten schappelijk onderzoek aan te tasten, welke vrijheid in beginsel toekomt aan Baby maakte val van ruim drie meter Het bijna twee jaar oude dochtertje van de te Noordwijk logerende familie Hompesch is gisteravond uit een slaap kamerraam van een woning aan de We teringkade in Noordwijk gevallen. Het viel op het ruim drie meter lager ge legen trottoir. Een meisje, dat het ongeval zag ge beuren, deed de totaal van streek zijnde moeder, die aanvankelijk niets van het ongeval had bemerkt, een relaas van het gebeurde. In het Academisch Ziekenhuis te Leiden constateerde men een ernstige beschadiging van de schedel. Voorlopig blijft het slachtoffertje in het zieken huis. Levensgevaar is gelukkig niet aan wezig. De inmiddels uit België ontboden vader kon na een bezoek aan zijn doch tertje betrekkelijk gerust gesteld de thuisreis weer aanvaarden. versiteit of hogeschool een bepaalde ontwikkeling op te leggen, noch de mo gelijkheid een door een dergelijke instel ling gewenste ontwikkeling te remmen buiten de gevallen, die duidelijk in de wet zijn voorzien. Vervolg van pag. 1 Anti-Loemoemba Intussen is dn Brussel met grote vreug de vernomen dat de Kongolese opposi tieleiders Jean Bolikango en Albert Ka- tondji een offensief zijn begonnen te gen de dictatoriale neigingen van de regeringsploeg van premier Loemoemba terwijl de rooms katholieke bisschop van Leopoldstad, monseigneur Maloela een verheven toespraak hield tot de Bel gische missionarissen en missiezusters, opdat zij in Kongo zouden blijven om over enkele maanden opnieuw het on derwijs van één miljoen Kongolese kin deren te verzorgen. Deze toespraak was, in bedekte termen, evenmin vriendelijk voor premier Loemoemba. Het is niet de bedoeling van de Bel gische regering om in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo tussenbei de te komen, maar Brussel vestigt de aandacht van de Verenigde Naties op het feit dat de Belgen vreselijk leed en onverdiende smaad hébben doorstaan. In feite wenst Brussel in verband met Katanga dat de Verenigde Naties en speciaal Hammarskjöld in hoogst eigen persoon een poging zullen doen om de leiders van Katanga met de centrale regering van Leopoldstad bij elkaar te brengen met het oog op een vergelijk. Deze taak zal allesbehalve gemakke lijk zijn, nu de regering van Elisabeth- stad gisteren besloot een eigen staats bank op te richten en zij sedert de ge beurtenissen in Kongo de opbrengst van de exportreohten op koper en an dere metalen voor zich houdt. Men weet dat de overige provincies van Kongo het zonder deze fiscale inkomsten niet kun nen stéllen en tot een staat van ellende en armoede zouden vervallen, wanneer de rijkdom van Katanga tot dit gebied wordt beperkt. Dat Loemoemba in de Verenigde Sta ten en Canada girote successen zou heb ben behaald, wordt hier in regerings kringen tegengesproken. Integendeel, aldus de Belgische regeringswoordvoer ders. de Wereldbank, de internationale en Amerikaanse financiële instellingen hébben aan de regering-Loemoemba geen enkele formele financiële hulp toegezegd. Koningin beschermvrouwe der N.A.T.U. Vandaag is het 20 jaar geleden dat door een fusie van de Algemene Neder- landsche Dilettanten Toneelbond en de Bond van Arbeiders-Toneelverenigingen in Nederland in Utrecht de „Neder landse Amateur Toneel Unie" (NATU) werd gesticht. In 1942, bij de oprichting van de z.g. „Kultuurkamer", werden de activiteiten van de Unie gestaakt, maar na 1945 ont plooide zij vele initiatieven. In samen werking met haar zusterorganisatie het „Werkverband Katholiek Amateur toneel", richtte zij vormingscentra voor 't amateurtoneel op in Amsterdam, Rot terdam en Den Haag. De NATU stelde ook in alle Nederlandse provincies advi seurs aan voor het amateurtoneel en zij stichtte opleidingscentra voor amateur- regisseurs in Leeuwarden, Deventer, Arnhem, Alkmaar, Den Haag en Rot terdam. H.M. de Koningin heeft er ter gele genheid van het 20-jarig bestaan van de NATU in toegestemd, het bescherm vrouweschap van deze organisatie te aanvaarden. Herinnering aan Peter Cornelius Wie het Oostenrijkse Bregenz aan de Bodensee kent, is er verrukt van! Ge lukkig zij, die in deze stad in Voralberg muziek mogen beluisteren. Eurovisie verzorgde gisteravond een rechtstreekse reportage van de ko mische opera „Der Barbier von Bagdad" van de betrekkelijk jong gestorven Pe ter Cornelius (1824-1874), die in 1858 onder leiding van Franz Liszt haar pre mière in Weimar beleefde. Niet alleen Liszt en Berlioz waren onder de indruk van het boeiende en persoonlijke muzi kale talent van deze Cornelius, van wie o.a. zqn „Weihnachtslieder" in ons land grote bekendheid genieten, ook Richard Wagner, die van hem getuigde: „Hij was de enige, die voor mij gevaarlijk had kunnen worden". Om het komische behoeft men deze opera zeker niet te zien, want de lang dradig en onbenullige handeling en tekst van Cornelius zelf, zijn wel heel kinderachtig. De muziek draagt echter een voornaam en fijnzinnig karakter: de ware muziekliefhebber kan er zich in verlustigen. Daarbij komt dat Cornelius de vocale krachten het volle pond geeft. Zij hebben de gelegenheid daartoe vol op aangegrepen! Namen als van Anton Dermota (Nureddin), Oskar Szerwenka (Barbier) en Friederieke Sailer (Margi- ana) zeggen ten deze genoeg. Zij hiel pen toehoorder en toeschouwer heen over de statische elementen dezer opera, die om haar bijzondere muzikale kwa liteiten door Liszt indertijd, zij het met zeer weinig succes, geïntroduceerd werd. Deze „life"-uitoending liet aan dui delijkheid niets te wensen over. Daarbij m ag ook de med ewerking van 't We ens Symfonie Orkest, dat zich o.a. in de grote ouverture tot de eerste acte voor treffelijk onder Heinrich Hollreiser liet gelden en die van het Bregenz Festival Koor, geprezen. Als extra-verrassing kwamen in de pauze interessante filmopnamen uit Bregenz en omgeving aan bod. Wie deze prachtige streek kent, heeft daarvan volop kunnen genieten. Voor hen, die er nog nimmer waren, zullen zij 'n stimu lans geweest zijn, er eens heen te trek ken. De kennismaking met dit operaatje van Cornelius is er niet een geweest, om „over naar huis te schrijven maar wel heeft zij de hoge muzikale begaafd heid van deze te zeer onderschatte com ponist duidelijk bevestigd. In dit opzicht was het terugroepen van de figuur .Cornelius' zeker gerecht vaardigd! h. BINNENLAND Gistermiddag is in het IJsselmeer bij Nunspeet een Jongen uit Delft ver dronken. Hij kampeerde te Nunspeet op het recreatie-oord van de gemeente Delft „De grote Bunte". De Jongen was de zwemkunst niet machtig maar had zich met een kano in de nabijheid van de zgn. „Eilandjes" gewaagd, waar het wa ter vry diep ls. Vonken uit een lasapparaat veroor zaakten gisteravond omstreeks tien uur een korte, doch hevige brand in de af- werkerij van de leerfabriek „De Molen" aan de Nleuwstraat te Tilburg. Men was bezig met laswerkzaamtaeden aan een nieuwe pers, waarbij wegspattende von ken terecht zijn gekomen in voorraden leer en celluloselakken. De eerste blus- pogingen mislukten toen een geweldige steekvlam een weg zocht door het dak. Met groot materieel slaagde de brand weer er toch in het grootste deel van de persen (totaalwaarde drie en halve ton) te behouden. De totale schade laat zich nog niet ramen. Als rector-magniflcus van de Vrije Universiteit te Amsterdam ls benoemd prof. mr. I. A. Diepenhorst, lid der Eer ste Kamer. De huidige rector-magniflcus prof. mr. P. J. Verdam zal in een open bare zitting van de Senaat op woensdag 21 september a.s. in de Woestduinkerk te Amsterdam het rectoraat aan zijn opvol ger overdragen. Gistermiddag botste de 15-Jarlge A. de Lange uit Schoonhoven, die in Vöort- hulzen zijn vakantie doorbracht op de Voorthuizèrstraat Juist onder de gemeen te Nijkerk tegen een hem tegemoetko mende bromfietser. De knaap reed ver volgens tegen een boom en moest zwaar gewond naar het ziekenhuis „Salem" te Ermelo worden overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. De 20-Jarlge Bredanaar H. Monde, sinds zaterdagmiddag met zijn 22-Jarige vriend G. Groenhuis, vanuit Breda per scooter op weg naar kennissen in Valen cia (Spanje) ls gistermorgen op de weg naar Lausanne door een achteropkomen de Franse personenauto aangereden en gedood. Vermoedelijk is de scooter op de steenslag geslipt. Groenhuis moest met een shock opgenomen worden in een ziekenhuis te Genéve. Gisteravond is het nieuwe vlagge- schip van de HolandAmerika Lijn, de 38.645 ton metende „Rotterdam" een speciale vakantiereis naar Noorwegen be gonnen. Meer dan 900 passagier maken de cruise mee. Van hen ls de helft Ne derlanders, de 450 anderen zijn Britten, ZwitserB, Duitsers, Belgen, Kransen en Oostenrijkers. BUITENLAND In Buenos Aires is officieel medege deeld, dat vandaag een verklaring zou worden uitgegeven, dat het conflict tus sen Argentinië en Israël over Adolf Eich- mann is geëindigd. Een Algerijnse opstandeling heeft in het centrum van Constantine een gra naat tussen de mensen gegooid. Zeven tien personen werden gewond, van wie twee zwaar. De 66-Jarige president van IJsland, Asgeir Asgeirsson, is voor een nieuwe ambtstermijn beëdigd. Hij is al van 1952 af president. Als gevolg van een tyfoon zijn op Formosa 23 mensen omgekomen. Er zijn meer dan 50.000 daklozen. Twaalf men sen worden vermist. In de Verenigde Arabische Repu bliek moet voortaan een man van boven do zestig, die een vrouw van onder de dertig wil trouwen, hiervoor toestem ming hebben van een rechter. Het was een oud gebruik dat mannen, die vol gens de Mohammedaanse wet vier vrou wen mogen hebben, op hun oude dag jonge meisjes tot vrouw namen. In Zwitserland is een comité ge vormd om te ijveren voor het instellen van toezicht op het aankopen van Zwit serse eigendommen door buitenlanders. De minister van Justitie heeft een af vaardiging van het comité een diepgaand onderzoek naar dit probleem toegezegd en maatregelen tegen excessen beloold. In de strijd tegen het lawaai heb ben de Zwitserse spoorwegen het gebruik van radio, grammofoon e.d. In de trei nen verboden. In sommige toeristenplaat sen ls het gebruik van dergelijke appa raten op de openbare weg verboden. In diverse bergplaatsen is het gebruik van motorfietsen tussen tien uur 's avonds en 6 uur 's ochtends verboden. De Poolse radio heeft, onder auspi ciën van de Poolse Unescocommissie een Internationale wedstrijd uitgeschreven voor kinderschilderingen en -tekeningen van minstens 25 bij 35 centimeter, over vr(j te kiezen onderwerpen van eigen land, voor kinderen tot en met vijftien jaar oud. Voor Europa sluit de inzen dingstermijn 1 december 1960. Prijzen zijn vakanties in Polen, radiotoestellen, speelgoed e.d. Het 26e internationale congres voor de alcoholbestrljding in Stockholm, dat door afgevaardigden van 14 landen wordt bijgewoond, heeft met algemene stem men besloten tot oprichting van een we reldfederatie van christelijke geheelont houders Voorzitter is de Zwitser dr. Hans Schaffner. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor dé kind. 19.10 Het geloof van de ongelovige politi cus. toespraak. 19.20 Gram. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Ope- rettemuz. 20.45 Een schelm genaamd Lu cifer. hoorsp. 21.55 Cello en piano. 22.20 Wereldkamp. wielrennen In Leipzig. 22.30 Nws. 22.40 Hammondorgelspel. 23.00 Ge sproken portret. 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.15 Het Spec trum, lezing. 18.30 Leger des Hellskwartier. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. 19.10 Volks liedjes. 19.30 Radiokrant. 19.50 Amus. muz. 20.15 Gram. 21.20 Ruimtevaart: grensgebied tussen fantasie en werkelijk heid, rondetafelgesprek. 21.50 Lichte inuz. 22.15 Rep. opening wereldcongres YMCA te Loosdrecht. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Pla- tennieuws. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 Voor de jeugd. NTS: 17.30- 17.40 Intern. Jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Filmfantasie. 20.35 Jazzmuz. 21.00 Rep. Openingsdag padvin dersleiders en -leidsters te Ommen. 21.30 Kunstrubriek. 21.55 Rep. kampvuur te Ommen. Advertentie VOOR DONDERDAG 4 AUGUSTUS Hilversum I, 402 in. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 V. d. kind. 8.40 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatle. 11.15 Zang en piano. 11.35 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Wereldkamp. wielrennen 1960. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Orgel spel en zang. 13.55 Beursber. 14.00 Jeugd koor. 14.20 Gram. 14.30 Voordr. 15.00 Blaaskwintet. 15.30 Gram. 16.00 Gevar. progr. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Journ. 19.00 Gram. 19.45 Gesproken brief. 19.50 Sportpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Kamerork. en sol. 21.00 Don Juan de be drieger, hoorsp. 21.45 Gram. 22.15 Rep. wielerwedstr. 22.30 Nws., beursber. van New York en SOS-ber. 22.45 Zang en gi taar. 23.00 Sportact. 23.10 Dagboek van een grootvader, hoorsp. 23.40 Gram. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor- genegbed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 V. d. jeugd. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land en tuinb.meded. 12.40 Rep. v. h. Eucharis tisch wereldcongres te München. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. NCRV: 14.00 Rep. Zendingsdag te Drie- bergen-RiJsenburg. 14.45 Gram. 15.00 Ka merork. en soliste. 15.30 Gram. 15.45 Vo caal ens. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Planorecital. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Prome- nade-ork. en solist. NCRV: 18.25 Ierse volksliedjes. 18.30 Kerkkoren. 18.50 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Voordr. en muz. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Pollt. praatje. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Klass. gram. 22.20 Rep. Wereldcongres YMCA te Loos drecht. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.35 Platennieuws. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Act. 20.30 Hiroshima, docum. ge sprek. 20.45 Polltie-fllm. 21.10 TV-spel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S m. 12.65 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 13.40 Voordr. 14.00 Gram. 14.30 Nationaal Eisteddfod: chairing ceremony. 15.15 Lich te muz. 15.45 Kritieken. 16.30 Latijns- Amerikaanse muz. 16.45 Cricket. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar. muz. 19.30 Klankb. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Henry Wood Promenadeconcert. 22.05 Klankb. 22.35 Recital. 23.00 Nws. en weer ber. 23.06-23.36 Viool en piano. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Lichte muz. 13.30 Nws. en cr'lc- ketuitsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voordr. 14.15 Muz., poëzie en act. 14.30 Nws. en klankb. 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 nws.). 15.46 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagb. 16.45 Ultsl. races en gevar. muz. 17.30 Nws. en plano- muz. 18.00 Gram. (Om 18.29-18.35 Weer ber., nws. en act..). 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en vragen - beantw. 20.00 Lichte muz. 20.30 Nws. en Western-muz. 21.00 Vragenbeantw. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Jazz muz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 14.00 Ork. conc. 16.05 Fllmmuz. 16.45 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.35 Opera- fragm. 19.00 Nws. 19.35 Volksliederen. 21.00 Jazzmuz. 21.45 Nws. 23.30 Moderne kamer- muz. 24.00 Nws. 0.10 Dans- en amus. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. i Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.35 Gram. 15.35 Gram. 16.40 Kamermuz. 17.15 Orgel recital. 18.30 Gram. 18.16 en 20.00 Gram. 120.05 Ork. conc. 21.50- 22.30 en 23.10 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13,15 Gram. 14.00 Amus. muz. 14.30 Ope- rettemuz. 15.00 Holland Festival 1960: Danzikwartet. (I. d. pauze: gram.) 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.20 V. d. sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Omroepkoor. Effectenverkeer verruimd (Van onze Haagse redactie) De Ned. Bank verleent een algemene vergunning aan gemachtigd bewaarne mers tot de invoer en uitvoer van aan ingezetenen toebehorende binnenlandse en buitenlandse effecten. De vergunning tot uitvoer wordt ver leend onder voorwaarde dat de effec ten in het buitenland, ten name van een gemachtigd bewaarnemer worden gedeponeerd. Gemachtigd bewaarnemers zijn be houdens bepaalde gevallen verplicht na invoer een gespecificeerde opgave van ingevoerde effecten aan de Ned. Bank te verstrekken. De vergunning is gis teren in werking getreden. WOENSDAG Gulden Vlies: Demonstraties patroon tekenen. 2.30 en 8 uur nam. Parkstraat: Openluchtbijeenkomst Open Deurwerk herv. gemeente. 7.30 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. Leiderdorp (Dorpshuis)De monstraties kolen- en oliehaarden. 210 uur nam. DONDERDAG Gulden Vlies: Demonstraties patroon tekenen. 2.30 en 8 uur nam. Leiderdorp (Dorpshuis): De monstraties kolen- en oliehaarden. 210 uur nam. VRIJDAG Gulden VliesDemonstraties patroon tekenen. 2.30 en 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „Mijn man is bij de F.B.I." (A.l.) _WerkcL:_ 2.30, 7 en 9.15 uur; zon- vlljn man kd.: 2.30, dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Voor schurken geen genade". (14 jaar). Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag: „Jailhouse Rock". Casino: „La Strada" (18 jr). Werkd.: 7 en 9.15 uur. Dagelijks te 2.30 uur „Dik Trom". Lido: „Fotomodellen en chantage". (18 jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het koninkrijk der humor". (Alle leeft.). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Een les ln liefde". -(18 jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra (Wassenaar): Vrijdag 8 uur; zater dag en zondag 7 en 9.15 uur „Zeven Ja ren peel" (Alle leeft.); maandag, dinsd. en woensdag 8 uur „Heute blau und morgen blau". (Alle leeft.): vrijdag t/m woensdag (zaterdag niet) 2.30 uur „De circusheid". (Alle leeft.). 20.00 Kamerork. 20.15 Rep. werelakam- telp borsp. 21.40 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Rep. 20.30 ploensch. wielrennen te Ho< WSI wereldkampioensch. wielrennen te Leipzig. 22.20 Gevar. muz. 22.55-23.00 Nws. 484 m. 12.02 Gevar. muz. 12.30 Lich te muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Bel gische muz. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Kamermuz. 17.50 Gram. 18.55 Ge var. muz. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Wereldnws. 22.10 Gram. 22.30 Gram. 22.55 Nws. tentoonstellingen Hortus Botanicus: Tentoonstelling he dendaagse Nederlandse beeldhouwkunst. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- eD feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundi. (tot 16 oktober) Lakenhal: Verzameling dr. a. Welcker. Werkdagen 10-17 uur: zondags 18-17 uur. (Tot 29 agustus). Lakenhal: Tentoonstelling van werken uit Leidse School, (tot half september). Avond- en nachtdienst der apotheken Te Leiden is geopend Apotheek ReiJst, Steenstraat 35, tel. 20136. Bjj geen gehoor bi) Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Isl Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Alaccio Madrid Mallorca Lissabon onbewolkt zw. bew. 1. bew. onbewolkt zw. bew. mist mist mist mist motregen zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. h. bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt 1. bew. onbewolkt 1. bew. zw. bew. regen zw. bew. geh. bew. onbewolkt zw. bew. zw. bew. regen zw. bew. onbewolkt 1. bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt h. bew. i= a "Si S zw 2 zzw 4 wzw 1 wlndst. windst. wlndst. zzw 3 no 9 nno 4 nno nnw wzw 21 9 18 10 23 14 26 17 29 18 25 16 13 12 21 12 21 10 17 8 wzw 2 wlndst. 20 9 nno windst. n 5 22 12 21 8 i 24 15 I 21 13 19 12 17 10 zzw wzw ozo 1 19 9 2 windst. 20 7 wnw 8 wlndst. wnw 1 windst. windst. nno 3 windst. windst. 25 13 22 15 20 11 28 17 31 - 30 17 25 12 32 18 17 28 15

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2