UIT T STREEKPLAN BLIJKT DAT BEHOUD BOLLENCULTUUR T BELANGRIJKSTE IS Woningbouw zal komende twintig jaar 380industrie 40 ha. vergen Repetities my fair lady begonnen Plan vandaag ter visie gelegd Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 2 augustus 1960 Derde blad no. 30114 (Van een onzer redacteuren) Vandaag is het ontwerp-streekplan voor de pllenstreek, waaraan geruime tijd op de Provin- flle Griffie in Den Haag is gewerkt, op de icretarieën van de betreffende gemeenten ter |sie gelegd. Het plan strekt zich uit over de tmeenten Hillegom, Lisse, Noordwijk, Noord- •ijkerhout, Sassenheim, Voorhout en een gedeelte jn de gemeente Warmond. De vrij snelle groei jn de dorpskernen heeft de behoefte aan een trgelijk plan doen ontstaan. Het is vooral van tlang voor de bestaande verkregen bedrijven, at op langere termijn zekerheid wordt verkregen ver de bestemming van de grondtn. Van de itale door het streekplan bestreken oppervlakte van 6500 hectare wordt ruim 40 procent door deze cultuur ingenomen. Maakt het areaal van de bloembollencultuur in dit gebied slechts dertig procent van de totale oppervlakte daarvan in Nederland uit, het levert niet minder dan 75 pro cent van de exportwaarde, welke ongeveer 200 miljoen gulden bedraagt, op. Het streekplan houdt tot 1980 rekening met uitbreiding van het industrieterrein met ongeveer 40 hectare. De woningbouw zal ongeveer 380 hectare vergen. Voorts wordt in het uitbreidings plan rekening gehouden met de uitbreiding en verbetering van het wegenstelsel en wel volgens het systeem van langs- en dwarswegen. In de toelichting wordt er de aandacht op gevestigd, dat het voor de toekom lige arbeidsvoorziening in de bollenteelt van belang is, dat de economische en >ciale positie van de bloembollenarbeiders in het algemeen gunstig is. Zij behoren )t de geschoolde arbeiders, terwijl de arbeidslonen en de promotiekansen gunstig t)n. Voorts moet er rekening mee worden gehouden, dat van een vlucht uit het loembollenbedrüf eigenlijk geen sprake is, in tegenstelling tot andere landbouw Bbieden. Hoewel het gezien het beperkte aantal arbeidsplaatsen in het bloem- Dllenbedrjjf niet mogelijk is, dat alle zoons van bloembollenarbeiders hetzelfde troep kiezen, bestaan er toch aanwijzingen voor een zekere beroepscontinuïteit, 'oorts is bij de jongeren van tegenzin tegen het bloembollenbedrijf geen sprake. )e streek moet haar karakter bewaren Niettemin moet worden verwacht, dat gevolg van de toenemende mechani- ring, die ook in het bloembollenbedryf trdt doorgevoerd de agrarische be- epsbevolking wel in aantal zal bRjven B-minderen. Een achteruitgang van 0 in 1956 tot 5500 in 1980 ïykt aan- jmelük. Ondanks deze voortgezette verminde- Bg van het aantal agrarische beroeps- loefenaars zal de streek zyn bijzonder irakter als bloembollengebied zeker Innen en moeten handhaven. Dit is de lm, waaromheen het streekplan Is op- Rouwd. De intensieve teelten, de daarop ge baseerde handel en het vreemdelin genverkeer zijn niet alleen regionaal van groot belang, maar ook uit natio- naal-economisoh oogpunt bezien. Het (ruimtelijk beleid zal hierop zoveel mo- --ilyk moeten worden afgestemd. De industrie pe industrie heeft zich, aldus blijkt t de toelichting het sterkst ontwikkeld de gemeenten langs de oude Rijksweg [wei in Hillegom, Lisse en Sassenheim. er is ook de personeelsbezetting in de pustriële bedrijven het sterkst. Van B0 tot 1950 is het aantal in de oosteiy- 1 gemeenten in de nijverheid werkza- 6 personen met bijna 98% toegeno- èn. Voor de westelijke gemeenten was l bijna 72% en in Warmond bijna 63%. t sterke toeneming in de oostelijke ge- eenten is een gevolg van de goede lig- bg, de vrij hoge bevolkingsdichtheid l de nabijheid van de Leidse arbeids- krkt. De ontwikkeling van de industrie het sterkste geweest in Sassenheim. Toeneming Een toeneming van de industriële be- lepsbevolking tot 1980 met 3500 perso- tn wordt mogelijk geacht. Een prognose In de industriecommissie van de pro- bciale planologische dienst komt uit 4000. De toekomstige behoefte aan dustrieterrein met Inbegrip van weg- I parkeeroppervlak en groenstroken irdt op ongeveer 40 ha geschat, pe aanvulling van het tekort wordt heeil of grotendeels in het gebied van langs de oude Rijksweg gelegen ge- tenten Hillegom, Lisse en Sassenheim paoht. In de toekomst wordt ook een belang- ke toeneming van het aantal personen rkzaam in de economische en sociale tosten verwacht. Omstreeks 1980 zal I totale beroepsbevolking ongeveer 000 personen bedragen. Hiervan zul- 1 er 5500 in de agrarische sector, 10.000 i de nijverheid en 20.000 in de economi- he en sociale diensten, werkzaam zijn. tb totale aantal inwoners zal dan om- feeks ïoo.ooo zyn. Verdeling l)e bevolking zal dan als volgt over de Irschillende gemeenten verdeeld zyn: lllegom 20.000, Lisse 20.000, Sassenheim [000, NoordwRk 25.000, Noordwykerhout (OOO, Voorhout 5000 en Warmond 5000. De woningbouw De woningbezetting in de bloembol- pstreeik (4,9) is hoger dan die in Zuld- lolland (4.0). Dit ie een gevolg van het ote aantal kinderryke gezinnen ln de- I streek. Verwacht wordt, dat de grootte van de Binnen in de toekomst kleiner zal wor- in. De woningbezetting zal hierdoor ook ter worden. De benodigde woningvoor- Bd zaH bij de te verwachten bevolkings- 'oei over 20 jaar 25.235 bedragen. Op 1 inuari 1960 bedroeg de woningvoorraad 1.434 woningen, zodat de netto woning- flioefte kan worden bepaald op 9800. Er bestaat nog een extra behoefte lor krotopruiming, stadskemvorming 1 sanering. Het aantal woningen, dat et zal worden herbouwd wordt op on- fveer 1025 geraamd. Voor de gemeenten Voorhout en War- lond wordt een gemiddelde woning- bhtheid van 30 per ha aangenomen. It cyfer is voor de andere gemeenten tmiddelde 35 per ha. Dit heeft tot ge lig, dat voor de bloembollenstreek een bpervlakte van 380 hectare voor wo- Ingbouw moet worden gereserveerd. Totale woningbehoefte De totale woningbehoefte tot 1980 ia oor Hillegom 1900, voor Lisse 2100, voor rnheim 1850, voor Noordwijk 3050, Noordwijkerhout 1350, voor Voor- fout 250 en voor Warmond 450. Het wegenplan In de toelichting op het ontwerp- streekplan wordt gesteld, dat de Ryks- weg 8, welke de verbinding vormt tussen Leiden en Haarlem geenszins aan de ei sen voldoet. Algemeen ziet men als de aangewezen aanvulling van het wegennet een auto snelweg ten oosten van de bollenstreek, die een groot deel van het doorgaande verkeer over Ryksweg 8 tot zich zal trek ken. Deze weg zal ten zuiden van de Haarlemmermeer een aftakking krijgen van Rijksweg 4a, ten oosten van Haar lem lopen en aansluiten op de Velser- tunnel. Verder is van belang de aanleg van de provinciale weg nummer 1 als verbinding van de kustzyde van de Haags agglomeratie langs Katwyk, Noordwijk, Noordwykerhout met de Haarlemse agglomeratie via de voort zetting van deze weg op Noordhollands gebied, die eveneens aansluiting geeft op de Velser tunnel. De provinciale weg no. 1 zal, gezien de steeds toenemende intensiteit van het verkeer, wel op den duur twee banen moeten krijgen. Ten zuiden van Noordwykerhout zal deze weg zodanig worden aangelegd, dat er nagenoeg geen bloembollengrond voor opgeofferd behoeft te worden. Ten noor den van Noordwykerhout volgt hij de bestaande weg naar De Zilk en verder de binnenduinvoet tot aan de provin ciale grens. Een meer oostelijke ligging zou het opofferen van grote complexen kostbare bollengrond betekenen. Naast de beide nieuwe hoofdwegen voor doorgaand verkeer zou dan voor Ryksweg 8 de functie van een centrale streekweg overblyven. Het streekplan voorziet in een verlegging van het tracé van deze weg langs de westzijde van Sassenheim en van Lisse en een verdere verbetering van de omlegging bij Hille gom. Aan verdergaande verbetering van dit tracé, die aantasting van het hoog waardige bloembollenareaal ten gevolge zou hebben, wordt geen behoefte gevoeld. Het wegensystcem van de bollenstreek is opgebouwd uit langs- en dwarswegen. De dwarswegen hebben tot taak de toe gangen te vormen tot de beide genoem de hoofdwegen. Daarnaast maken zy deel uit van de onderlinge verbindingen van de boliendorpen. Gaande van noord naar zuid geeft het streekplan de volgende belangryke dwarsverbindingen in de richting west oost aan: 1. provinciale weg no. 2, de be staande weg van provinciale weg no. 1 by De Zilk naar Ryksweg 8 by Hille gom. Als voortzetting van deze dwars verbinding kan de iets zuidelyker ge projecteerde verbinding tussen Ryksweg 8 en de weg beoosten Haarlem worden beschouwd. Deze nog aan te leggen ver binding zal tevens de zuidelyke toegang vormen tot het dorp Hillegom van ge noemde autosnelweg af. 2. Een nieuwe weg tussen Noordwijker hout en Lisse ten zuiden langs de Keu kenhof via de Spekkelaan doorgetrok ken tot op de weg beoosten Haarlem. 3. De bestaande provinciale weg no. 3 Consolideren Uit het onbwerp-streekplan, dat f vandaag ter visie is gelegd, blijkt f overduidelijk, dat het de bedoeling f van G.S. is de thans bestaande toe- i stand in „de streek" zoveel moge- lyk te consolideren. Er zal in de toekomst een sterke aandrang be staan om werk voor het steeds groeiende inwonertail van de Bol lenstreek te vinden. Industrialisa tie betekent het opofferen van kost bare bollengrond voor de woning bouw. Er zit niets anders op: een deel van de stijgende bevolking zal werk buiten de Bollenstreek moe ten vinden. Dit zal tot meer migra tie leiden. De industrie en de wo ningbouw zullen dat is wel dui delijk een constante druk op de gemeentebesturen uitoefenen. Het zal, wil men werkelijk de Bollen streek haar huidige, niet alleen re gionaal, maar ook landelijk-econo- misdh belangrijk karakter ook in de toekomst laten behouden, zaak zijn, dat de gemeentebesturen zich bij het voorbereiden en uitvoeren van de uitbreidingsplannen strikt aan het streekplan houden. Foren senvorming zal dan ook moeten f worden tegengegaan. Er zal naar a een geringe en weloverwogen uit- breiding met sterk arbeidsintensieve J industrieën moeten worden uitge- f zien. Voorts verdient het aanbeve- f ling de sociale omstandigheden in de bollenbedryven nog meer fe ver beteren, wil men de goede krachten ook niet laten afvloeien naar in- i dustriegebieden elders. a Wordt niet strikt de hand aan J i het streekplan gehouden, dan zal dit zeer concrete gevolgen hebben. Nare gevolgen voor de bloembollen- f cultuur ln „de streek". r Het areaal van de bloembollen- cultuur in „de streek" maakt thans slechts 30% van de totale opper- a vlakte daarvan in Nederland uit, a maar levert 75% van de export- waarde, dat is 200 miljoen gulden J op. Dat moet zo blyven. f tussen provinciale weg no. 1 en Ryksweg 4, lopend langs de zuidzijde van het dorpsgebied van Noordwijkerhout en door het noordeiyke deel van Sassen heim. 4. Provinciale weg no. 4, een nieuwe verbinding tussen provinciale weg no. 1 (ten zuiden van Noordwyk-Binnen) en Rykswewg 4 (ter hoogte van het Groe ne Kerkje), die gedeeltelyk buiten de grens van het streekplan is geprojec teerd. Naar een bestaand weggetje wordt deze verbinding wel de Vinkenweg ge noemd. Op deze dwarsverbinding sluit onder Noordwijk via een kort gedeelte van provinciale weg no. 1 een nieuwe toegang tot Noordwijk aan Zee aan en onder Oegstgeest ten oosten van Ryks weg 4 de toekomstige noordelijke rand weg van de Leidse agglomeratie. Enkele weken in het voorjaar wordt de streek, zoals algemeen bekend, zeer druk bezocht. De voorgestelde verbeteringen van het wegennet, en wel de nieuwe schakel in de Loosterweg by de Keukenhof en de uitbreiding van het aantal dwarsverbin dingen, geven een belangryke vergroting van de mogelykheid om dit massale toe ristenverkeer zonder stagnatie te ver werken. Vooral de onder 2 genoemde dwarsweg, die een directe verbinding zal vormen tussen de Keukenhof enerzijds en Noordwijk en het noordelijke duin gebied anderszyds, kan van grote bete kenis worden. Zowel de Keukenhof als de badplaats zijn van internationale be tekenis, terwijl bedoeld duingebied meer en meer een ruimere dan een streekver- zorgende functie voor de recreatie krygt. Voor de relatie tussen het plassenge- bied by Warmond en Sassenheim en de kust, welk verband vooral voor de gasten van Noordwijk van belang is, is, naast de route van Sassenheim via de provin ciale wegen 3 Cs-Gravendamseweg) en 1 en de weg vanaf het Warmonderhek langs de Trekvaart, een nieuwe route via de provinciale wegen 4 (het Vinken- tracé) en 1 en aansluitende wegen ge projecteerd. Spoorweg De spoorwegen overwegen voorts de aanleg van een rechtstreekse verbinding van Leiden met Amsterdam (Museum plein). De spoorlijn zou door de Haar lemmermeer via Schiphol moeten lopen. In het streekplan is daarvoor een tracé bestemd, dat bij Warmond afbuigt van de oude lijn om met een boog Rijksweg 4 te benaderen en deze weg te volgen tot de Haarlemmermeer, waar hij verder langs de Kagertocht is geprojecteerd. In de toelichting op het streekplan wordt er voorts op gewezen, dat de ui terste zorg aan de landschappelijke vormgeving zal moeten worden gegeven. De streek moet zoveel mogelyk in de ou de luister worden hersteld. Dit mag ech ter niet ten koste gaan aan de bloem bollenteelt. Het streekplan suggereert (meer is het niet) het aanbrengen van beplanting langs de reeds bestaande en nog aan te leggen wegen. Meertje Een gedeelte van de Oosterduinen in Noordwijkerhout kan eventueel ge bruikt worden voor zandwinning van de kalkzandsteenfabriek van Van Her waarden. Tevens zal hiermee echter de recreatie worden gediend, omdat door het een en ander een meertje ont staat, dat belangrijke recreatieve mo gelijkheden biedt. Fijn... FAAM fantastisch Eucharistisch wereldcongres in München In Afrika meer communistische agitatoren dan zendelingen! De Parlijse Abbé Pierre, die door zijn opofferend xoerk onder de armen in Parijs wereldbekendheid geniet, heeft gisteren op de deelnemers aan het Eucharistisch congres in München een beroep gedaan tot hulpverlening aan de lijdende gemeenschap over geheel de wereld. Abbé Pierre wekte de jeugd op enige jaren van hun leven vrijwil lig op te offeren om de mensheid van de drukkende nood te bevrijden. In Hohenaschau begon maandag een congres van het internationale verbond van katholieke vakverenigingen, waar aan door ongeveer zeventig vertegen woordigers uit verschillende landen, waaronder ook Nederland, wordt deel genomen. Zaterdag zal in München een massale byeenkomst van katholieke arbeiders worden gehouden, waaraan door ongeveer 10.000 leden van het in ternationale verbond zal worden deel genomen. Hoogtepunt van het congres was gis teren een byeenkomst van 20.000 vrou wen. Onze Weense correspondent, prof. Nico Greitemann, die dit congres by- woont, schryft ons daarover nog: „Dit congres is tevens een soort wa penschouw of balans, waardoor de deelnemers kunnen vaststellen in hoe ver hun geloofsovertuiging in de we reld is doorgedrongen, of zy aan kracht heeft verloren dan wel gewonnen en waar de gevaren liggen. Dit is het doel van een drietal tentoonstellingen, die men naast de Bayernhalle heeft ingericht. Zy geven een overzicht van de verspreiding van het christendom in de loop der eeuwen, van de heden daagse missie- en zendelingenarbeid in alle werelddelen en over de invloed van de jeugdopvoeding en van publika- ties op religieuze grondslag. Over een grote wereldkaart loopt een dikke rode streep, aan de ene kant is de godsdienst nog vry, over het andere gedeelte heerst, achter het yzeren gor- dyn, het communisme, vooral in het onmeteiyke China. Daarnaast staat in grote letters geschreven: „Geen plaats voor God". Afrika telt op het ogenblik 39 in heemse katholieke bisschoppen en reeds honderden negerpriesters, maar de hier weergegeven statistieken laten tevens zien, dat er in Afrika meer com munistische agitators aan het werk zijn dan alle missionarissen en zendelingen bij elkaar.' Ofschoon dit congres geen rooskleu rig beeld van de huidige toestand wil geven, laat het toch zien dat de chris telijke gedachte in de loop van de eeuwen tot nu toe ondanks de grootste tegenwerking tot doorbraak en tot vruchtbaarheid is gekomen. Dit ver sterkt het vertrouwen in de toekomst en juist daarom is het van zo groot be lang dat vooral jeugdige bezoekers hiervoor grote belangstelling tonen. De voorbereidingen voor de musical zyn al ver gevorderd. In Den Haag is costumière Hennie van Dam begonnen met het vervaardigen van de meer dan honderd damesjaponnen en werkt mevr. Van Heekeren aan de hoeden, waarvan de ontwerpen uit New York zijn geko men. In Rotterdam zijn de décorschil- ders Chiel de Mey en Wim van Hemert inmiddels bezig met de doeken, die voor de scènes nodig zyn. Tien hoofdrolspelers, o.w. Margriet de Groot uit Sassenheim, Johan Kaart, (Van onze Amsterdamse correspondent) De theatersituatie in Den Haag noopt de exploitanten van de nieuwe musical „My fair lady" de voorstellingen te beperken tot Rotterdam (waar de première op 1 oktober a.s. plaats heeft) en Amsterdam (première op 20 januari). Na het optreden in Amsterdam zal het gezelschap vermoedelijk nog naar Brussel gaan. Deze mededelingen deed de heer W. Hofman op een persconferentie te Amster dam, waar de cast van „My fair lady" en de Deense regisseur Sven Aage Larsen werden voorgesteld. Joekie van de Valk en Paul Storm, zyn in het nieuwe De la Mar-theater te Amsterdam reeds bezig met de repeti ties. Over enkele dagen zal Wim Sonne- veld zich bij hen voegen; hij werkte het afgelopen weekeinde aan de eerste televisie-uitzending op Curasao. Na 26 augustus as. worden de repeti ties voortgezet in Rotterdam, om te wennen aan de omgeving van het Luxor-theater. Daar worden dan ook koor en ballet in het oefenschema inge schoven. Het koor bestaat uit 16 Neder landse zangers en zangeressen. Het ballet van eveneens 16 dansers en dan seressen telt naast Nederlandse krach ten artiesten uit Scandinavië, Engeland en Australië. De muzikale leiding is in handen van Dolf van der Linden, die zojuist gereed is met het samenstellen van het orkest van 26 musici. Aan de première van 1 oktober gaan drie besloten proefvoorstellingen vooraf. Deze zullen o.m. worden bygewoond door vertegenwoordigers van de auteurs in New York, die de garantie willen hebben, dat de Nederlandse uitvoering volkomen gelyk is aan die in New York en Londen. De vertalingen van de songs, die Seth Gaaikema uit Groningen voor zijn rekening heeft genomen, zyn inmid dels door de Amerikaanse auteurs goed gekeurd. Eind september zal ln navolging van hetgeen in Amerika is gebeurd een pocket-book verschynen met de volledige tekst van de musical. Er zal ook een langspeelplaat op de markt komen met de meest populaire melodieën. Het koninklijk jacht „Piet Hein" en de Lemsteraak „De Groene Draeck" van Prinses Beatrix staan stevig vastgesjord als deklading aan boord van het vrachtschip Neder Ebro"dat thans op weg is van Amsterdam naar Syracuse. Gisteren verliet het vrachtschip de haven van Amsterdam. In de Sici- liaanse haven zal het zijn lading afzetten. De beide jachten zullen dan ter beschikking staan van het Koninklijk Gezin, dat binnenkort zijn vakantie aan de westkust van Italië gaat doorbrengen. PASSEN VOOR ZUID AFRIKAANSE NEGERVROUWEN Alle Afrikaanse vrouwen boven 16 jaar moeten van 1 december af een pas heb ben. Dit is aangekondigd door de minis ter voor Bantoebestuur en ontwikkeling, Daan de Wet Nel. Tot nu toe was voor vrouwen een pas niet verplicht. Volgens een woordvoer der van het Departement voor Bantoe- bestuur is by de laatste volkstelling, ge bleken, dat alle Afrikaanse vrouwen bo ven de zestien vrywillig een pas had den aangevraagd. Daarin was aanleiding gevonden om het bezit van een pas evenals dat voor de manneiyke Bantoes het geval is voor de vrouwen verplicht te stel len. Een dronk op de goede afloop van de Nederlandse ,My fair lady' Van links naar rechts Johan Kaart, Margriet de Groot, regisseur Aage Larsen en Joekie van der Valk. Bioscoop te koop Een van de grootste bioscopen van Den Haag, het 1.056 plaatsen tellende City-theater aan de Venestraat is door de eigenaresse samen met een aangren zend winkelpand te koop aangeboden. In een advertentie in het laatst ver schenen nummer van het Nieuw week blad voor de Cinematografie wordt het in uitzicht gesteld aan de hoogste bie der, die zich middels brieven onder nummer aan genoemd blad kan melden. Het City-concern heeft een langdurig huurcontract met de eigenaresse van 't bioscooppand. City in Amsterdam en Lumière in Roterdam zyn eigendom van het concern zelf. Economische Unie 1 november in werking (Van onze Brusselse correspondent) Het Beneluxverdrag der Economische Unie, dat door de drie parlementen is goedgekeurd en ter ratificering door de Belgische en Nederlandse regeringen in Brussel is gedeponeerd, zal op 1 okto ber aanstaande, naar wy alhier ver namen, niet in werking kunnen treden. Het Luxemburgse protocol heeft, naar het schynt, zo traag gewerkt, dat het de Luxemburgse regering niet mogelyk is geweest het door de Groothertogin ondertekende verdrag in de loop van juli by de Belgische regering ln Brus sel te deponeren. Het verdrag zal nu pas op 1 novembear van kracht worden. Gelijke beloning voor mannen en vrouwen De E E G.-commissie heeft in Brussel de richtiynen voor invoering van het beginsel van gelyke lonen voor mannen en vrouwen by gelyke arbeid goedge keurd. Het verdrag schryft in artikel 19 voor dat in beginsel voor het einde van de eerste etappe der overgangsfase naai de volledig gemeenschappeiyke markt (d wz. voor eind 1961) moet worden in gevoerd. De commissie heeft besloten aan de zes landen aan te bevelen om, als onderdeel van de versnelde uitvoe ring van het verdrag, dit beginsel reeds voor 30 Juni 1961 algemeen toe te pas sen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7