Ook de tweede en derde Olympiade leden nog zwaar aan kinderziekten Jan Stenliuis winnaar Flying Dutchman klasse Vreemde taferelen bij marathon Verschil in ontwikkelingskansen voor liet kind is ontstellend NEDERLANDSE PLOEG VOOR OLYMPISCHE SPELEN DINSDAG 2 AUGUSTUS 1960 OLYMPISCHE GESCHIEDENIS (II) Athene-1896" de eerste Olympiade was door hetwel wat laat, maar niet geringe, losgebarsten enthousiasme van de Grieken sportief en organisatorisch toch nog een succes geworden Toen wilde de grondlegger van dit sportieve festijn, De Coubertin, vier jaar later in Parijs met één klap zijn geesteskind een vaste plaats in de toen nog altijd ongeorganiseerde sportwereld bezorgen. Hij toog druk aan het werk, legde het Olympische programma op de snijtafelschaafde en vijlde eraan en voegde er nieuwe nummers aan toe. Kort gezegd. „Parijs" leek een gigantisch sportfeest te worden. Men kan zich zijn teleurstelling voorstellen, toen tijdens het evene ment bleek, dat er behalve wellicht uit sportief oogpunt geen en kele vooruitgang te bespeuren viel. Integendeel zelfs. In Athene waren nog 380.000 personen getuige geweest van de eerste Olympische Spelen, in Parijs gaven er in 1900 slechts 90.000 sportieve enthousiasten blijk van hun belangstelling. De Wereldtentoonstelling, die datzelfde jaar in de Lichtstad werd gehouden, slokte alle belangstelling op Met tie Franse slag O In Griekenland had men destijds de beschikking gehad over een wel niet voor sportieve prestaties ideaal, maar toch prachtig gelegen stadion in Frank rijk moest men het doen met de ter reinen in het Bois de Boulogne, 'aar een passende accommodatie ver te zoeken was. Bovendien, de organisatie was ronduit slecht. Met de Franse slag was alles in elkaar gedraaid en de Fransen konden niet eens begrijpen, dat büv. de Amerikanen zich zo druk maakten overallerlei onvolmaaktheden. Het kwam immers toch wel goed Maar de Amerikanen waren naar Europa gekomen om Olympisch kam pioen te worden. Niet meer en niet minder. Zy hadden hun reis zelf moe ten bekostigen en wensten derhalve starten, liefst met publieke belangstel ling, allyd een niet te onderschatten onder de gunstige omstandigheden te stimulans. En niet alleen de Amerikanen erger den zich over het feilen van de orga nisatie, ook de Engelsen lieten wel eens een woord vinden, die men in de steno grafische verslagen van de Staten-Ge neraal wel nimmer zal ontmoeten. ERG BONT De Fransen maakten het inderdaad erg bont. De 100 meter bijv. werd ge lopen op een nogal hobbelig grasveld. De tijd, die de winnaar Jai*vis (VS) nodig had: 10.8 sec. kan men dan ook gerust op één Ujn stellen met de 10.2 die JesseOwens 35 jaar later op sin tels liet afdrukken. Ter verdere illu stratie: de kogelstoters vochten hun duels uit in een met bomen bezaaid veld, zodat zij nog goed moesten rich ten ook Tja, ideaal was anders!! Zoals Spiridon Loues de overheersen de figuur in Athene was, zo was de Amerikaan Alva Kraenzlein de grote man van Parijs. Hij won de 60 m. in 7 sec., de 110 m horden in 15.2, de 200 m horden in 25.4 en het verspringen met 7.18 m. Hoeveel (of hoe weinig?) Nederlandse sportlieden kunnen hem dat nu, 60 jaar later, nadoen? Vier jaar later toog de jeugd van slechts 11 landen naar het verre St. Louis, dat de kampplaats werd van de derde Olympische Spelen. Hoewel aan zienlijk beter georganiseerd dan Parijs betekenden ook deze Spelen in feite weer een stap terug. Het ergste was wel, dat men de in Frankrijk gemaakte fouten klakkeloos copieerde. Opnieuw vonden de Spelen gelijktijdig met de Wereldtentoonstelling plaats en op nieuw was het dit evenement, dat alle belangstelling tot zich trok, en slechts een gering percentage aan de sport overliet. SNELLE TIJDEN Sportief gezien waren de vorderingen overigens weer enorm. Archie Hahn (VS) won drie titels: op de 60 meter, 100 en 200 meter. Het laatste nummer in de ongelooflijk snelle tijd van 21.6 sec., een record dat pas in 1932 door Tolan zou wordeij verbeterd! Hillman liep de 400 m horden in 53.0 sec en de 400 m vlak in 49,4 sec., tijden die men in ons land slechts sporadisch loopt! De Europeanen, die slecljts een heel kleine afvaardiging hadden gezon den, kwamen praktisch niet aan bod. Het was allemaal Amerika wat de klok sloeg! Voorbijgaand aan de andere evene menten, willen wij nog even de buiten gewoon bewogen marathonrace in her innering brengen. Een van de deelne mers was de Cubaan Felix Carvajal, 'n postbode uit Havanna, die zijn reis naar St. Louis had vex*diend door in zijn woonplaats op een zeepkist rede voeringen over zijn deelname aan de Olympische Spelen te houden. Beroofd van zijn geld in New Orle ans kwam hij tenslote doodmoe en uit gehongerd in St. Louis aan de start. Felix wist van de marathon alleen, dat het een hele tijd hardlopen was, niaar daarmee eindigde zijn kennis van de atletiek dan ook. Van een sportte nue had hij nog nooit gehoord en hij was er aanvankelijk in het geheel niet toe te bewegen om zijn normale pak, waar hij al twee maanden in rondliep, uit te doen en in korte broek strijd te leveren. Men kan zich het vreemde to neeltje voorstellen: een dertigtal lopers gereed voor de strijd en daartussen een deelnemer in burgerkleren! Het was een Amerikaan, die de oplossing vond: Dodelijk ongeval bij recordpoging Athol Graham, een 36-jarige technicus die op de zoutvlakten bij Bonneville (V.S.) een poging heeft ondernomen om het wereldsnelheidsrecord te land te verbeteren, is gisteren verongelukt. Bij een snelheid van 480 km. per uur ver loor zijn wagen het linker voorwiel waarna deze onbestuurbaar werd en om sloeg. Graham werd in zeer ernstige toe stand naar een ziekenhuis vervoerd waar hij aan de gevolgen van zyn verwondin gen ls overleden. hij knipte eenvoudig een stuk van de lange mouwen en broek af Carja- val heeft die marathon niet gewonnen, maar wat hij in die 42 km met zijn slecht gevoede body presteerde grenst aan het ongelooflijke. Van een „wed strijd" had hjj echter geen verstand, vele malen stopte hij onderweg om een praatje met een paar toeschouwers te maken! Kom daar nu eens om- de sportpers zou het niet overleven! TOPPUNT De marathon werd gewonnen door de Amerikaan Hicks, doch vermoedelijk zou hij het wel afgelegd hebben tegen de razendsnel oprukkende Zuidafrikaan Yamasani als deze niet een tijdje door een waakhond, die op een gegeven ogenblik de weg versperde, was opge houden! Het toppunt van dit drama in optima forma vond in het stadion bij de aankomst plaats. Terwijl de dodelijk vermoeide Hicks zich moeizaam voort sleepte, stapte zijn landgenoot Lorz, ge plaagd door kramp, in de auto die de lopers volgde, gaf dus op. Drie km voor de finish begaf de auto het en om zijn spieren niet te laten verstijven legde Lorz de resterende afstand naar het stadion, waar zyn kleren lagen, hardlo pend af. Verwonderd over de buiten gewoon frise indruk die Lorz maakte, juichte men hem daar uitbundig toe. En idioot genoeg liet Lorz zich, zonder iets te zeggen, als een vedette feteren tot het moment kwam, dat Hicks in 't stadion verscheen Toen vielen er harde woorden. De Amerikaanse Atle tiek Unie strafte Lorz zwaar, te zwaar naar veler mening: hy werd voor het leven van de atletiekbanen verbannen. De Olympische Spelen maakten in al le opzichten de kinderziekten door en het zou pas aan „Londen-1908" geluk ken om Olympische Spelen met een degelijke inhoud een een goed sluiten de organisatie te presenteren. Daar ko men we nog wel op terug. R. D. PAAUW. Holland Week I (Van onze zeilmedewerker) Op de laatste dag van de Hol- landweek I op de Loosdrechtse plassen waren er drie zeilers, die zich niet meer behoefden in te spannen om die hoofdprijs in hun klasse te veroveren. Dit waren Egon Rolf v. d. Baumen in de Val ken, Bart Kraan in de Sharpies en W. Hoveling in de Jeugdklasse. Geen van drieën won dan ook. In andere klassen waar meerdere kandidaten een gooi deden naar de hoofdprijs, was veel spanning in een wedstrijd die bij een goede bries en prachtig zeilweer gevaren werd. In de Flying Dutchmanklasse werd Jan Stenhuis winnaar van de hoofdprijs en dit was wel een grote verrassing. En ook een bewijs, dat regelmatig zeilen een factor van belang is, want Stenhuis werd geen enkele maal eerste. In de laatste wedstrijd won Heike Blok vóór Stenhuis, Ulrik Jager. Coen Gülcher en Dick de Kat. De Duitser V. Dietrich, die twee races op zijn naam had. maar een De beslissende strijd in de Sternklasse tussen E. Cancrinus en H. F. v. d. Rest eindigde in het voordeel van Cancrinus die met 93 punten hoofdprijs-winnaar werd. Rolf v. d. Baumen eindigde in de Valken als derde achter Ed. Hoppe en Ulbe de Vries en werd met 130 punten royaal winnaar in het klassement. Na Rolf v. d. Baumen kwamen in de laat ste wedstrijd J. P. J. Bakker en G. Staartjes door de finishlijn. T. Vlek won de race in de 12 M2 Shar pies voor Lex Borra en Bart Kraan met 111 punten won Kraan de hoofdprijs. De Bruynzeel-prijs voor het beste re sultaat in de Valkenklasse, gerekend over de Nieuw Loosdrechtweek en Hol- landweek I, ging wederom naar Egon Rolf v. d. Baumen. Jan Stenhuis mag zijn naam laten graveren op de Flying Dutchman Tro phy en de Duitser V. Dietrich krijgt voor een jaar de Jan Brassprijs mee. een wisselprijs, die als extra prijs geldt voor de stuurman die op 30 en 31 juli het hoogste aantal punten behaalde. De Reyers wisselprijs in de Pampusklasse komt voor .'n jaar in het bezit van O. P. Besseling. Verdere uitslagen: Int. Olympiajollen: 1. J. Saltzherr; 2. Hans Prins: 3. T. M de Vries. Hoofd prijs J. Saltzherr. Pampusklasse; 1. O. P. Besseling: 2. E. van Essen: 3. J. Sijtema. Hoofdprijs Nationale sporttoto De heer Michel op ondertvijzerscongres De Nederlandse Sportfederatie en het Comité Sportprysvragen zullen - onder het voorbehoud dat de Eerste Kamer der Staten-Generaal het ontwerp tot wijzi ging van de loterijwet aanvaardt - ge zamenlijk aan de minster van Justitie en van Onderwijs Kunsten en Weten schappen een plan voorleggen met be trekking tot de organisatie van de toe komstige nationale totalisator waarover, zo kunnen beide organisaties zeer tot hun genoegen meedelen, in principe overeen stemming is bereikt, ook voor zover het betreft de verdeling der gelden en de bestuurssamenstelling. Door beide orga nisaties wordt vertrouwd op een hechte samenwerking in het belang van de sport en van de organisaties op het ge bied van maatschappelijk werk, ge zondheidszorg en cultuur, zowel natio naal als internationaal. Leiden won met 7 runs van Oxford In het kader van de sportuitwisseling LeidenOxford speelde Leiden gisteren een cricketwedstrijd tegen de vertegen woordigers van Oxford. Het werd een Leidse overwinning. Begunstigd door een stralend zonnetje verloor de Leidse aan voerder de Jongh als gewoonlijk de toss en werd naar de wickets gezonden. R. Veldhuizen en G. Wondergem openden de Leidse innings. Al spoedig bleek de kracht van de Engelse aanval, hetgeen geen beletsel vormde voor G. Wonder gem (17), R. Smith (24), J. de Jongh (15), Spiering (16) en H. Laman (18) om het Leidse totaal op te voeren tot 101 all out. Vooral R. Jameison had veel succes en boekte fraaie cijfers van 4 voor 19. Na de thee toog Oxford naar de wickets met Spiering en Laman als openingbowlers. Beiden bowlden voortreffelijk, waardoor de Engelsen in traag tempo scoorden. Alleen A. Hyde (10), A. Heines (14), C. Johnson (19) en R. Jameison (17) kwa men in de dubbele cijfers, waardoor de score van Oxford steeg tot 6 voor 73. De spanning kwam er volop in, toen R. Veldhuizen, op het juiste moment in de strijd geworpen, kort achtereen drie wickets velde voor 5 runs. Oxford tracht te de situatie te redden, doch de Leide- naren gaven geen krimp en het laatste wicket viel op een totaal van 94, waar door de eerste winst voor Leiden in het kader van de sportuitwisseling Leiden Oxford door het cricket team werd bin nengehaald. De bowlingcyfers van Lei den luidden: R. Veldhuizen 4 voor 7, G. Wondergem 2 voor 14; G. Spiering 3 voor 23 en H. Laman 1 voor 18. Na afloop werd door de captain van het Oxford-team als dank voor de pret tige ontvangst en als herinnering een criketbal aangeboden, die door de skip per van Leiden met genoegen werd ge accepteerd. De 22-jarige Engelsman Michael Jennings is maandag het Kanaal over gezwommen in de richting Calais Dover. Zijn tijd bedroeg 13 uur en 31 mi nuten. Jennings was dit seizoen de eerste die er in slaagde de tocht te volbrengen. Het record van de overtocht van Frank rijk naar Engeland staat met 10 uur en 50 minuten op naam van de Egyptenaar Hassam Abdel Rehim. Streven naar verbetering noodzakelijk „Het kind is de vader van de mensheid en daarom dient men te beseffen, welke belangryke rol de school en ook de onderwijzers spelen bij de gezondmaking van het kind", aldus gistermiddag de Zwitser Robert Michel op het onderwyscongres te Amsterdam. De heer Michel merkte voorts op, dat er op het terrein van de schoolgezond- heidszorg in de wereld nog grote verschillen bestaan. „Het recht om te leven, om gezond te leven, wordt in de hele wereld steeds meer erkend", zo zei hy, doch uit zijn voordracht bleek, dat in sommige gebieden nog alles te wensen overblijft. „Er zyn landen waar een kind maar 50% kans heeft om een paar jaar oud te worden", zo zei de heer Michel en hij voegde daaraan toe, dat van de wereld bevolking van 5 tot 14 jaar slechts 55% de gelegenheid heeft een school te bezoeken. Deze ongelijkheid in de ontwikkelingskansen achtte spreker een ontstellend feit. De onderwijzersorganisaties in de hele wereld moeten voor verwezenlijking van een vast omlijnd programma ijveren, daarbij rekening houdend met de moge lijkheden van het land. Wanneer de ouders de gezondheidszorg voor hun kinderen niet kunnen betalen, moet een andere oplossing worden gevonden, die kan variëren van een door de overheid gesubsidieerde verplichte ziekenverzeke- ring - voor elk schoolkind tot gratis schoolgezondheidszorg. Hoewel het gezin de basis voor een gezonde ontwikkeling van het kind moet blijven vormen, ver vullen de onderwijzers en leraren in het geheel toch een belangrijke functie. De heer Michel noemde nog de vol gende punten. De geestelijke gezondheid van het schoolkind (meer evenwicht tot stand brengen tussen leerplan en vrye tijd) de gezondheidszorg tydens de schoolvakanties (in sommige landen hebben de kinderen jaarlijks 22 weken vakantie, waardoor ze medische controle missen), de schooltijden (in sommige landen nog 38 uur per week met 3 uur huiswerk per avond en dat terwijl de werkweek overal wordt verkort) en de schoolmaaltijden. Van groot belang achtte de heer Michel het houden van zomerkampen en de vorming van open luchtklassen in die gebieden van de wereld waar zulks mogelijk is. De gewenste voorzieningen vergen volgens spreker veel geld, maar dat mag de onderwijzers niet weerhouden voor verbetering op de bres te staan. Hun Financiële verhouding Rijk-Gemeenten Een nota van wijzigingen is met de memorie van antwoord op heit voorlopig verslag van het ontwerp der financiële- verhoudingswet 1959 (1960) door de mi nisters van Financiën en van Binnen landse Zaken bij de Tweede Kamer in gediend. Voorgesteld wordt de datum van inwerkingtreding van de nieuwe regeling te verschuiven tot 1 januari 1960 en de verhoging van het aandeel van het Gemeentefonds! in de opbrengst der daartoe aangewezen Rijksbelastin gen tot 12,40%. Zwemteam nog niet bekend maal de strijd had gestaakt eindigde nu j p- Besseling als zevende. Stenhuis werd met 115 £an9!mHSi J- 3?" v" punten hoofd prijswinnaar. d-.Best; 3. j. visser. Hoofdprijs E. Can- Ook in de 16 M2 klasse spande het j cri?us-T geducht, want hier was- nog van alles Jeugdklasse: 1. R. van Kranen, 2 J. mogelijk. De eerste plaats die S. Osinga H\.^rïemans jr; 3- T- Poorter- Hoofd- bevocht, deed het punten voordeel naar 1 ,Ho^flulg-, zijn kant komen. Jan Schiet eindigde in 1L Voetsjollen: 1. J. J. van t Hooger- de laatste wedstrijd achter Osinga als i ^_uys.-. 2. P. Bulters, 3. F. Speckmann. tweede. H. O. de Agterhuis werd derde en Jan de Haas vierde. In het totaal be. haalde S. Osinga 99 punten. In de Vrijheidsklasse moest de eind strijd gaan tussen Stefan de Jong en Fred Imhoff. Maar na de start waren deze beide zeilers ver van elkaar verwij derd, want Stefan de Jong lag voorop en Imhoff geheel achteraan. De Jong wist zich keurig als eerste te handhaven en te finishen vóór C. Neleman. Imhoff werkte zich door het gehele veld heen om tenslotte na een goede race als derde te eindigen. H. Korswagen werd vierde en R. v. d. Laan vijfde. De hoofdprijs was voor Stefan de Jong met 140 pun ten. Hoofdprijs J. J. van 't Hoogerhuys. Int. Finnjöllen: 1. Hans Willems; 2. Ralph Roberts (Nw. Zeeland): 3. Th. v. Weel. Hoofdprijs Ralph Roberts. Flying Juniorklasse: 1. H. J. Schip per; 2. mej. Annelies Vunderink; 3. J. Bakker. Hoofdprijs H. J. Schipper. De atletiekontmoeting tussen Enge land en Frankrijk in het White City Stadion te Londen is zowel by de dames als bij de heren door de gastheren ge wonnen. In de dameswedstrijd was de eindstand 71—35 en bij de heren 116%— 95% in het voordeel van de Engelsen. Nederland zal bij de 17e Olympische I Spelen die over ruim drie weken in Rome beginnen, worden vertegenwoor- digd door ca. 144 atleten en officials t.w. ca. 110 heren en 34 dames. Tot dusverre werden definitief inge schreven Atletiek (10): Verspringen heren: j Henk Visser: Kogelstoten heren: Cees Koch: Discuswerpen heren: Cees Koch; Marathon: Frans Künen: Tienkamp: Eef Kamerbeek en Herman Timme; 800 I meter dames: Gerda Kraan en Ine ter I Laak-Spijk; Hoogspringen dames: Nel Zwier en Dini Hobers; Verspringen dames: Joke Bijleveld. Over een afvaardiging van Wemmy Spierenburg (verspringen dames), Els Nieuwpoort (800 meter dames), Jan van Uden (400 meter heren) en Henk Heida (800 meter heren) zal nog nader worden beslist. Boksen (3): Bantamgewicht: Jan de Rooy: Lichtgewicht: Wim Gerlach; Zwaarweltergewicht: Bas van Duiven- bode. Gymnastiek (5): Voor de teamwed strijden: Bep Idenburg-Drommel, Ria van Velsen, Nel Fritz, Nel Wambach en Ria Mijburg. Door een blessure van Dol. ly van der Meulen is nog één plaats va cant. Kandidaten zijn Lieneke Majole en Ali van Essen-Zondervan. Hockey (16): L. S. Mulder, G. de Rui ter. J. Leemhuis, G. Overdijkink, Th. Terlingen, P. Buteux van der Kamp, H. Wagener. F. Fiolet, J. van Gooswilligen, Th. van Dijck, F. Hooghiemstra, C. Dekker, E. Zwier, J. W.. van Erven Do- dens, W. de Beer en Th, van Vroonho ven. In Nederland zullen als reserves beschikbaar blijven: H. Both en C. Cos- j ter van Voorhout. I Kano (6): Kl-klasse (1000 meter): C. j Weyzen; K2-klasse (1000 meter): A. Geurts en R. Knuppe; Kl-estafette (4 x 500 m) in Rome wordt een keuze ge maakt uit J. Beunder, A. Geurts, H. j Huysman, R. Knuppe, C. Lagrand en C. I Weyzen. Roeien (15): Skiff; Redele; Twee zonder stuurman: .Nereus' (Veenemans en Blaisse): Twee met stuurman: Argo' 1 (Wientjes, Van Dis en Bos, stuurman); j Double scull: Rentmeester en Bakker; Vier met stuurman: .Njord- (Moerman, I Stelma. De Ruiter, H. Wamsteker en j Klumperbeek. stuurman). Algemeen re serve: Vervloet. Algemeen stuurman- I reserve: Pennink. Schermen: Degen individueel: Max I Dwinger; Floret indiv. dames: Elly Bot- bijl, Nina Kleyweg en Dany van Ros- sem. Floret teams dames: in Rome wordt een ploeg van vier schermsters l geformeerd uit; Ëlly Botbijl, Nina Kley. weg, Lenie Kokkes-Hanepen. Dany van Rossem en Riet Noels. Waterpolo (11): Ingeschreven werd 'n j waterpoloploeg van elf spelers. Alle na- I men zijn nog niet definitief bekend, j Wielrennen (14): Baanploeg. Tijdrit over 1000 meter: Piet van der Touw; Sprint 1000 meter: Ad de Graaf en Piet j van der Touw; Tandem 2000 meter: Mees Gerritsen en Marinus Paul; Ploeg achtervolging 4 km; Henk Nijd am. Piet van der Lans, Jan Oudkerk en Theo Nikkesen; Algemeen reserve: Jan Le grand. Wegploeg: Ploegentijdrit 100 km: Jan Hugens, Lex van Kreuningen, René Lotz en Ab Sluis. Individuele wedstrijd 175 km: Jan Hugens, Lex van Kreuningen. René Lotz en Ab Sluis. Algemeen reser ve: Jan Janssen. Worstelen (3): Grieks-Romeins: Ban- tamgewicht: L. C. Alflen; Lichtgewicht: L. G. A. Piek; Weltergewicht: A. Ros- bag. Zeilen (7): Drakenklasse: Van Duyl, stuurman. Van den Berg en Dudok van Heel jr., bemanning; F D-klasse: Ver hagen, stuurman en Lautenschutz, be manning. Reserves: Helder en Van Meg. gelen <Het NOC heeft dus de KNVWV- voordracht van Sleeswijk (Finnjöllen) en Bob Maas (Starklasse) niet overge nomen). Zwemmen: De zwemmers en zwem sters worden nog nader aangewezen. organisaties kunnen plannen opstellen voor de gezondheidszorg op scholen, de onderwyzers en speciaal de leraren moeten zich goed op hun specifiek voor lichtende taak voorbereiden en tezamen moeten ze voortdurend aandringen op een hygiënische outillage van hun scho len. „Ze moeten zich verplichten tot internationale solidariteit, omdat nog zoveel kinderen in de wereld niet verze kerd zyn van hun recht om te leven", zo besloot de heer Michel. KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD IN E.E.G. In een verklaring van het Zentralver- band Westdeutscher Konsum-Genossen- schaften, de centrale bond van West- duitse verbruikscoöperaties wordt de vrees geuit, dat de kosten van levens onderhoud in Frankrijk en Nederland aanzienlijk zullen stijgen als de suiker en graanprijzen in de E.E.G.-landen aan die in Duitsland worden aangepast. In dien de Bondsregering blijft weigeren de te hoge Duitse prijzen voor agrarische produkten te verlagen, zou er óf geen gemeenschappelijke markt bestaan óf slechts een gemeenschappelijke markt zonder merkbare economische winst. De verbruikscoöperaties leggen er de nadruk op, dat de regering in Bonn blijkbaar bereid is om onder de druk van de zijde van belanghebbenden een gemeenschap pelijke markt voor agrarische produkten op het spel te zetten, waarvan bijna 170 miljoen mensen een aanzienlijke verbe tering verwachten voor hun kosten van levensonderhoud. De vrolijke inzittenden van deze koets gestoken in klederdracht uit de Napoleontische tijd zijn de heer en mevrouw Oosthuyse met hun kinderen. De joyeuze tocht van gistermiddag van de met vier appelschimmels bespan nen ouderwetse postkoets van Van Gend en Loos uit Utrecht langs de verschillende plaatsen in Het Sticht, werd gemaakt in navolging van een tocht anderhalve eeuw ge leden, toen Rijsenburg gesticht werd. Open kampioenschap van Nederland Tien Nederlandse hoofdklassers, van nogal uiteenlopende speelsterkte, de Westduitser Diemer en de Belg Jos Co- ninghs zijn gisteravond te Venray aan getreden voor de eerste ronde van het toernooi om het open kampioenschap van Nederland. Diemer trok de meeste aandacht, niet alleen, omdat hij veel omstreden Blackmar-Dimer speelde, doch vooral om het slotspel, dat in geleid met een dame offer Speyer in enkele zetten, via een promotiecombina tie tot opgeven dwong. Van gehalte was evenzeer de strijd tussen ir. van Donk (Dordrecht) en de Twentse kampioen Quakkelaar. De laatste koos de Loewenthal variant van het Siciliaans, doch had van de aanvang af zwaar spel. Via een dubbel-pionoffer kon wit de stelling insnoeren en toen vrij geforceerd winnen. Jongsma versloeg de jeugdkampioen Frans Kuypers. De laat ste had na een moeilijke beginfase bijna een gelijkspel bereikt toen hy een on juiste combinatie uitvoerde. De remise tussen Goris en dr. Mulders was niet enerverend. Coninghs (België) verloor van de Utrechtenaar Verholst. De laat ste offerde kort na de opening een stuk voor twee pionnen. Hoewel deze actie niet geheel strategisch verantwoord was kwam zwart er spoedig mee in het voor deel en won vervolgens vrij regelmatig. Meddeler (Heerlerheide) zal het zwaar te verduren krijgen in dit gezelschap. Tegen Jansen (Waterlandskerkje)kwam hij door de opening in positionele moei lijkheden, die uitgroeiden tot beslissend materieel nadeel. De uitslagen van de tweede ronde van het dames kampioenschap luiden: Mej. Broersemevr. Beelaerts van Blokland 1—0; mevr. Vreekenmevr. Timmer 01; mevr. Van Aalstmevr. Van der Veen mej. Bruinenberg —mevr. Heemskerk afgebroken. SPORTSPLINTERS De pas naar de eerste divisie gepro moveerde vereniging Enschedese Boys heeft gisteren te Hamburg met 41 ver loren van Concordia Hamburg. De wed strijd moest zeven minuten voor het einde wegens regen worden gestaakt. Bij het sluiten der transfermarkt heeft de Hengelose tweede divisieclub Tubantia, naar het bestuur eerst maan dagavond bekendmaakte nog een speler gecontracteerd. Het betreft de 26-jarige Duitse linksbinnen Paul Wciorka, die vorig seizoen voor Schwarz Weiss Essen uitkwam. Door een 32 overwinning op Rus land in de finale die te Vichy werd ge houden, kwam Frankrijk maandag voor een jaar in het bezit van de Galea- beker (tennis). Spanje eindigde op de derde plaats door Duitsland, dat vorig jaar op de beker beslag legde, met 4—1 te verslaan. De Russische amateur-stayer Smir- now, die vorig jaar deelnam aan de we reldkampioenschappen wielrennen te Amsterdam, werd zondag op de baan van Tula (Rusland) het slachtoffer van een ongelukkige val. Smirnow, die in training was voor de wereldkampioen schappen te Leipzig, kreeg in volle vaart een lekke band, waardoor hij tegen de baan smakte en een schedelbasisfractuur opliep. Enkele uren later bezweek hij in een ziekenhuis aan zijn verwondingen. Onze landgenoot Jo de Haan, die zondag te Zandvoort de derde rit van het Nederlands kampioenschap op de weg voor professionals won, zegevierde maandag in een wegwedstrijd over 180 kilometer te Lommei (België). Ook de derde plaats was voor een Nederlander, namelijk Piet van den Brekel. Tijdens atletiekwedstrijden in Mansfield heeft de Engelsman Arthur Rowe het Europese record kogelstoten verbeterd en gebracht op 18,92 meter. Het officiële Europese record stond met 18.59 meter sinds 14 augustus 1959 reeds op zijn naam. Vorige week vrijdag kwam de Hongaar Varju tot 18.67 meter.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4