M. J. Dieben 40 jaar bij het L. D. Vakantie doet zich ook in de rechtzaal gelden BRYLCREEM Kerkelijk Leven Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 2 augustus 1960 Tweede blad no. 30114 Jubileum in eigen kring „Sleuteltjes" als troetelkinderen Met de schroom van een jong begin neling stapte de 13-jarige Tinus Dieben op 2 augustus 1920 voor de eerste maal ons bedrijf aan de Witte Singel binnen. Vandaag precies veertig jaar latei- dus was het weer met enige schroom, dat hij over de drempel van het gebouw stapte, want hij wist, dat hij het slachtoffer" zou worden van een overigens welverdiende huldiging. Begonnen als leerling-handzettertje werd hij vanmorgen bij het bereiken van de veertigjarige mijlpaal in zijn grafi sche carrière in aanwezigheid van het voltallige personeel in de kantine van het Leidsch Dagblad In het zonnetje ge zet als een zeer gewaardeerd machine- zetter, die „zijn gehele leven", zoals werd gezegd, zijn beste krachten aan ons blad heeft gegeven. Daarvoor mocht hij ook Koninklijke waardering ondervinden. Het was bur gemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot een groot genoegen nu eens voor de af wisseling naar het Leidsch Dagblad te kunnen komen, in het bijzonder omdat hij de brenger van het heuglijke nieuws mocht zijn, dat het H.M. de Koningin had behaagd de eremadeille in brons verbonden aan de orde van Oranje Nassau toe to kennen aan de heer Dieben. Nog een onderscheiding Het was niet de enige onderscheiding, welke de heer Dieben, die vergezeld was van zijn echtgenote, in ontvangst mocht nemen. De heer J. G. J. Verheij van Wijk, voorzitter van het departement Leiden van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel bood hem een ver erend getuigschrift met de gouden erepenning van deze maatschappij aan. De heer Verheij van Wijk merkte op, dat de jubilaris gespecialiseerd was in het zetten van de Sleuteltjes. Hü had de oogst van een dag van deze kleine advertenties uitgeknipt en aan elkaar geplakt, hetgeen bij elkaar een lengte van 1.70 meter opleverde. De heer Verheij van Wijk schatte, dat de heer Dieben in zijn loopbaan bij het L.D. zeker vijf kilometer Sleuteltjes had gezet, een afstand van het Leidsch Dagblad tot Den Deijl Dat deze „Sleuteltjes" de jubilaris altijd na aan het hart hebben gelegen, daarvan getuigden ook de volgende sprekers, de heer E. A. E. van Dishoeck, directeur van het Leisch Dagblad en de heer J. Heemskerk, voorzitter van de personeelsvereniging. „Het is een van de meest gelezen rubrieken van ons blad", zo merkte de heer Van Dishoeck op: „En die populariteit is mede te danken aan uw voortdurende zorg". De grote waardering van de directie voor deze technische medewerker aan ons blad I Britse gasten bezochten Universiteitsgebouwen De groep sportgasten uit Oxford, die deze week een bezoek aan Leiden brengt heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan de Universiteitsgebouwen en de Hortus met de aldaar ingerichte beel dententoonstelling „Tijdsbeeld". Vanmiddag zou de cricketjeugd van Ajax (L.) getraind worden door de grotere broers van het vertegenwoordi gende Oxfordse cricketteam. Voor van avond staat een strandwandeling in Noordwijk op het programma, P. J. Schouten overleden In de ouderdom van 74 jaar is van nacht geheel onverwachts te zijnen huize overleden de heer P. J. Schouten, die gedurende langer dan een halve eeuw zijn toegewijde krachten als machinezetter aan ons bedrijf heeft gegeven. De heer Schouten was in de kring van ons personeel zeer gezien om zijn voortreffelijke collegialiteit, hulpvaar digheid en groot vakmanschap. In de sfeer van de plaatselijke wo ningbouwverenigingen was hij een be kende figuur, van wiens grote belang stelling voor de zaak der volkshuisves ting vooral de Woningbouwvereniging ,,Ons Belang" in belangrijke mate heeft geprofiteerd. Gedurende meerdere tientallen jaren was hij daarvan de actieve secretaris, die door zijn stimulerende werkkracht heeft bijgedragen tot de verwezenlij king van tal van bouwplannen. Bij allen, die hem hebben gekend, zal de nagedachtenis aan de heer Schouten een goede herinnering blijven. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Karei Martinus, zoon van H. J. Siebert en A. J. Verbaan;Gysbert zoon van A. Twigt en J. Dijkhuizen; Els Judith dr. van J. Stigter en J. H. Punselie; Ellen Josepha Jacoba Maria dochter van F. de Jong en M. C. J. Schrama; Lilian doch ter van P. C. J. van Reijsen en B. P. A. Persoon; Cornelia Albertha, dochter van A. C. Houwer en E. Fontein; Johanna Rosa, dochter van J. P. Inen en P. Lagas; Michiel, zoon van J. Abspoel en L. E. Mark; Adrlana Jacoba. dochter van A. Janse en J. van Rijn; Elizabeth Jantlna dochter van W. van Weeren en A. J. van der Wijngaarden; Bernardus Johan nes Wilhelmus, zoon van P. G. van Leeu wen en M. P. F. Olsthoorn; Apolonia Jo hanna Maria, dochter van J. van der Werf en J. G. Bos; Johanna Cornelia Maria, dochter van P. A. J. van Graas en J M. Huiberts; Sara Saskia, dochter van W. Siera en C. W. de Nobel; Paulus Wil lem Henry, zoon van P. J. Hansen en J. M. B. Devilee; Theodorus Wilhelmus, zn. van E. Friedhoff en C. A. Edelaar; Alex ander Hendrik, zoon van M. S. van Po- lanen en N. J. Westerink;Willem Hein, zoon van W. Dijkerman en S. A. Grauw- mans; Johanna Gerarda Hermina dochter van J. A. Vervoorn en C. W. M. van Goozen; Hendrik Cornells, zoon van H. C. Trap en P. C. van der Hulle; Gerard Hinrich, zoon van W. G. Broer en I. H. Schaub; Pieter, zoon van P. van der Breggen en A. Hoogvliet. GEHUWD P. Sevenster en A. C. A. Bol;D. F. Bunnig en C. A. M. van der Staak; J. Schalks en E. I. Volke; R. N. Bar von Hemmerswell en A. C. van Dorp. OVERLEDEN J. A. van de Wege, 5 maanden zoon; P. van den Haak, 84 jaar. man; N. den Os, 12 dagen, zoon; L. K. Overvliet, 65 Jaar echtgenote van A. Verbeek; G. P. de Graaf 61 jaar. man; A. E. gravin van Lim burg Stlrum; 79 jaar, vrouw; C. de Ja- eer, 86 Jaar weduwe v C. van der Tang; T. J. M. Noordman. 80 jaar, man; S. Q. J. van TeijUngen, dochter; C. J. van Leeuwen, 53 Jaar, man; P. Kramp 56 Jr, man. Burgemeester jhr. mr. F. H. van i de heer M. J. Dieben. de Konink- Kinschot speldt de L.D.-jubilaris, lijke onderscheiding op. (Foto L.D./Holvast) schenk van de directie. De bijbehorende apparatuur zou hij dan kunnen bekosti gen uit de inhoud van de enveloppe, die de heer Heemskerk aanbood namens het gehele personeel. En daarnaast was er nog een grote fruitmand van de per soneelsvereniging. De heer Dieben zei in zijn dankwoord nauwelijks passende woorden te kunnen vinden. Hij was getroffen door deze „overstelpende huldiging". Daarna was er voor de vele aanwezigen, onder wie de commissarissen mevr. J. A. de KosterSijthoff, jhr. J. v. d. Brandeler en de heer J. W. Henny, gelegenheid de jubilaris persoonlijk de hand te druk ken. In de woning van de jubilaris aan de Leidsestraatweg 383 te Voorschoten wordt het feest vandaag verder gevierd. kreeg gestalte in een geschenk onder couvert. „Troetelkinderen" „Diebens troetelkinderen" noemde de heer Heemskerk de Sleuteltjes. Hij ge tuigde voorts van de prettige collegiali teit van de jubilaris. Overigens vond hij het niet zo verwonderlijk, dat deze zo lang aan het L.D. verbonden was. Als je vader meer dan veertig jaar de krant bezorgde en je schoonvader een halve eeuw zijn krachten eraan had gegeven, dan was eigenlijk je weg al bij voor baat uitgestippeld. De heer Heemskerk wist, dat de jubilaris graag een foto toestel wilde hebben. Dat zou hij wel licht kunnen aanschaffen vanhet ge- Voor de Leidse kantonrechter Onder de vele verdachten, die gisteren terecht moesten staan scheen nog een ware vakantiestemming te heersen. Ve len lieten tenminste verstek gaan, zodat de zitting een bijzonder vlot verloop had. Een 41-jarige Amsterdammer was weJ verschenen. Hij had op 8 mei j.l., toen hij met zijn auto op de Schulpweg te Noordwijkerhout een tweetal wiel rijders inhaalde, een tegenligger niet gezien. Om deze fout goed te maken had hjj maar ..gesneden" met het ge volg, dat de wielrijders de berm werden ingedrukt. Over elkaar buitelend kwa men zij bij de slootkant terecht. Verdachte voelde zich volkomen on- schuldig. Volgens hem had hij niet ,,ge- sneden". De valpartij was misschien wel veroorzaakt, doordat de sturen van de j rijwielen in elkaar haakten, zo opperde hij. Maar de getuigen waren het niet met hem eens. Zij waren van mening, j dat verdachte wel degelijk zeer gevaar- 1 lijk had „gesneden" Toen verdachte hierna de getuigen van onwaarheden i ging betichten en zelfs de rol van de kantonrechter overnam, door één van hen op de waarde van de eed te gaan wijzen, kreeg hij daarvoor een ernstige vermaning te incasseren. De officier, mr. J. A. L. Brada. achtte het „een nogal ernstige zaak" en eiste f. 60 boete subs. 12 dagen. „Ik dacht niet. dat het zo'n vaart zou lopen. Ik zal er nu eerst eens met mijn advocaat over moeten praten", aldus verdachtes commentaar op de eis. Daarvoor was het nu te laat. De kanton rechter wees direct vonnis. Hij wilde enige verzachtende omstandigheden la- I ten^ gelden. Derhalve werd de boete f 30 subs. 14 dagen. ..Ik ga vast en zeker m hoger beroep", aldus verdachtes slot woord. boete subs 20 dagen. Op dit moment trad verdachte de rechtzaal binnen. Hij had in de wachtkamer gezeten en ver- keerde in de veronderstelling, dat hij wel zou worden geroepen als zijn zaak j voorkwam. Toen de kantonrechter hem het uiteindelijke vonnis meedeelde, kon- digde hij aan „dit niet te nemen" en in hoger beroep te zullen gaan, waarna hij j weer met spoed verdween. Maar raak gereden Een 19-jarige Katwijker stond al eens eerder terecht, omdat hij 'n grote voor liefde had voor „snelbrommen". Des- i tijds kreeg hij f. 20 boete subs 5 dagen, i Nu had hij de Voorstraat in Katwijk j met een snelheid van 50 km per uur met i zijn bromfiets onveilig gemaakt. Dit- maal werd de boete verdubbeld. Omdat de auto op het linkergedeelte van de rijbaan op de Haagweg stond, was een 48-jarige koopman uit Leiden I er met zijn motorbakfiets boven op ge reden. .Hij mocht daar niet staan, dus j was het zijn schuld", aldus verdachtes verweer. Daar dit geen motief was om maar raak te rijden, was de eis f. 30 I boete subs 6 dagen. Het vonnis luidde I conform. Er van door Een 51-jarige vertegenwoordiger uit Rotterdam verleende met zijn auto op de brug aan de Valkenburgseweg geen voorrang - ondanks het duidelijk zicht bare verkeersbord en was na de ge volgde aanrijding er ijlings vandoor ge gaan. Hij had volgens zijn zeggen niets van een aanrijding gemerkt, hetgeen volgens de getuigen niet aanneembaar kon worden geacht. Voor het doorrijden na de aanrijding zal hij zich nog nader tegenover de politierechter moeten ver antwoorden. Nu kreeg hij alvast f.50 boete sub. 10 dagen, conform de eis. Spoedbestelling Een 36-jarige Noordwijkse caféhouder stond terecht, omdat hij met zijn be stelauto zonder rijbewijs een voor het verkeer afgesloten straat achteruit was ingereden en daarbij tegen de tram was gebotst. „Er was een spoedbestelling en de chauffeur was er niet", was het enige, dat verdachte tot zijn verdediging kon zeggen. Hij had inmiddels zijn rij bewijs gehaald. De eis luidde respectie velijk f.40, f.15 en f.25 boete subs. 16 dagen in totaal De „spoedbestelling" gaf reden tot enige clementie, dus von niste de kantonrechter met f. 30. f. 10 en f. 20 boete subs. 16 dagen. Honden „terreur" De hond van een 52-jarige bloembol lenkweker uit De Zilk had een buur meisje aangevallen en flink gebeten. De totale schade bedroeg f. 89. Volgens de ouders was hier sprake van een navrant geval van „hondenterreur". daar hun kinderen, noch het hondje van hun dochtertje veilig waren voor buurmans hond. die hen tot zelfs in huis vervolg de. Als hier niet tijdig een einde aan kwam, zouden gevolgen niet te overzien zijn. De kantonrechter vonniste met f. 40 Gouden bruidspaar Het echtpaar P. VerhoevenMelet uit de Lange Lijsbethsteeg is 17 augustus a.s. vijftig jaar getrouwd. Donderdag 4 augustus gaan de bruidsdagen in. De heer Verhoeven (731 is vanaf zijn 23ste jaar in de bouwvakken werkzaam geweest. Ruim veertig jaar was hij opperman. De bruidegom heeft bij zoveel „bazen" gewerkt, dat hij de tel is kwijt geraakt. Mevrouw M. Verhoeven—Melet (73) is evenals haar man in de Sleutel stad geboren. Zij heeft aan zes kinderen het leven geschonken, van wie er thans nog vijf in leven zijn: drie dochters en twee zoons. Het aantal kleinkinderen bedraagt dertiep. Bruid en bruidegom zyn gelukkig nog kerngezond en de heer Verhoeven deinst er niet voor terug helemaal van Leiden naar Oegstgeest heen en terug te wandelen. Een bijzonderheid is wel, dat het bruidspaar bijna vijftig jaar in een en hetzelfde huis hebben gewoond. De beide oudjes willen beslist niet meer uit de Lange Lijsbethsteeg weg. Aanstaande zaterdag wordt het gouden huwelijksfeest gevierd. Reünie van oud-strijders in Veghel Van 16 tot en met 23 september zullen in Veghel enkele honderden oudstrijders uit de geallieerde landen en leden van de binnenlandse strijdkrachten uit de oorlogsdagen bijeen zijn op een reünie, die door de federatie., Het voormalig verzet" wordt georganiseerd. Zaterdag 17 september zal als uiting van dankbaarheid aan de V.S., en mede als bevestiging aan de verbondenheid der Westerse wereld, de Nederlandse federatie twee vrijheidsklokken aanbie den aan de Amerikaanse delegatie. Een van de klokken is bestemd voor de voormalige bevelhebber van de Ameri kaanse bevrijders, generaal Dwight Eisenhower, de andere zal worden aan geboden aan de „101ste Ariborne Divi sion", die ten nauwste was betrokken bij de bevrijding van Nederland. De divisie landde op 17 september 1944 in de om geving van Veghel tijdens de operatie ..Market Garden", die het bezette gebied tussen Eindhoven en Arnhem besloeg. De delegatie van de divisie die nu 15 jaar later, naar Veghel komt. zal voor namelijk bestaan uit parachutisten, die in 1944 boven het gebied in de strijd werden geworpen. Brand in volksbuurt van Amsterdam (Van onze Amsterdamse correspondent) Een hevige brand heeft gistermiddag in de dichtbevolkte Van Lennepbuurt te Amsterdam twee woonetages in as ge legd en flinke schade aan twee andere etages tot gevolg gehad. Ongeveer twin tig personen werden hierdoor gedu peerd. Het vuur is ontstaan op de tweede verdieping van het pand Jacob van Lennepstraat 178, waar de bewoon ster, mevrouw Van Baaren, rook en vlammen zag komen uit de kast waarin de gas- en elektriciteitsmeters zijn ge plaatst. Zij pakte haar baby, waarschuw de de boven buren en vluchhte naar beneden. Haar man en vier andere kin deren waren niet thuis. De bovenburen een gezin van vier personen kon den ternauwernood aan de dikke rook wolken. die inmiddels een weg door het trappenhuis zochten ontkomen. Toen de brandweer arriveerde sloe gen de vlammen al uit de ramen van de tweede verdieping. De brandwachts na men, gezien de brandbaarheid van deze oude woningen, geen risico en joegen tal van stralen in het vuur. De tweede ver dieping is echter geheel uitgebrand. De derde etage is zwaar gehavend en de in boedel is daar verloren gegaan. De eerste verdieping (een gezin van zeven personen) en het benedenhuis lie pen ernstige waterschade op en zijn vooralsnog onbewoonbaar. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Jhr. mr. De Casembroot gehuldigd Enige duizenden hebben gebruik ge maakt van de gelegenheid om de Com missaris der Koningin in de provincie Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot geluk te wensen met het feit dat hij het ambt gedurende 12(4 jaar vervult. Er werd een receptie gehouden aan boord van de nieuwe veerboot Prinses Irene, die ligplaats had gekozen in de binnen haven van Vlissingen, De voorzitter van het huldigingsco mité, het lid van Ged..Staten, de heer C. Philipse, wees in een toespraak op het feit dat de gehele Zeeuwse bevolking verheugd is over het jubileum van de Commissaris. Hij bracht hem dank en hulde voor hetgeen hij voor de bevolking heeft verricht. „De gehele Zeeuwse bevolking in al haar geledingen heeft u leren kennen en bewonderen in een periode waarin u met uw gehele persoonlijkheid op de door ons zo gewaardeerde eenvoudige wijze hebt meegeleefd en gewerkt met de Zeeuwse bevolking. U stond en staat midden onder deze bevolking", aldus spreker. De heer Philipse wees er ver volgens op dat daar waar gestreden moest worden voor welk belang ook, men de Commissaris in de voorste gelederen vond. Als huldeblijk van de Zeeuwse bevol king overhandigde de heer Philipse de Commissaris der Koningin een schilderij van Westkapelle, de geboorteplaats van de heer De Casembroot. Verder deelde hij mee dat op de giro-rekening van het huldigingscomité een bedrag van f. 12.000 was binnengekomen dat ter be schikking van de Commissaris der Ko ningin is gesteld. Jhr. mr. De Casembroot bracht tijdens zijn dankwoord in herinnering dat er verschillende perioden van onze ge schiedenis op schilderijen of wandtapij ten zijn uitgebeeld, doch het grootste moment van de terugkeer van Koningin Wilhelmina op Zeeuwse bodem in 1944 is nog niet op een dergelijke wyze ver eeuwigd. Hij zal thans trachten dit mo ment te doen vereeuwigen in een schil derij of een wandtapijt en zei te hopen hiervoor een kunstenaar te kunnen vinden. SALOMO'S OORDEEL OVER HET GOKKEN Alleen in het begin van de week (Van onze Amsterdamse correspondent) In Landsmeer ten noorden van Am sterdam, heeft het gemeentebestuur een Salomo's oordeel over het exploiteren van gokautomaten uitgesproken. Met ingang van 1 augustus zullen deze automaten, die in vijf café's staan op gesteld, niet meer op vrijdag, zaterdag en zondag mogen worden gebruikt. Op de overige dagen van de week is het gokken weliswaar toegestaan, doch onder voorwaarde, dat jongeren onder de 21 jaar niet aan het spel mogen deel nemen. De caféhouders dienen er op toe te zien, dat de inzet maximaal f. 1.per deelnemer per dag is en zij dienen de winst terstond in contanten uit te be talen. Met deze maatregel hoopt men te voorkomen, dat sommigen tijdens het weekeinde een deel van hun salaris ver gokken. 's Maandags zal het waarschijn lijk niet meer zo'n vaart lopen, want dan is het geld grotendeels al in de huishouding opgegaanBovendien zullen de caféhouders de uit te keren gokwinst niet meer kunnen uitkeren in consumpties. Ned. Jongen en meisje in België gedood Zondagavond is een Nederlandse auto op de weg Wilsen naar Mopertingen in Belgisch-Limburg door de gladheid ge slipt en tegen een gedenksteen langs de weg gebotst. Een van de drie inzittenden, het 5- jarige meisje Selma Niel werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. De vader, een 29-jarige aspirant- mynopzichter, die de wagen bestuurde, bleef ongedeerd. De moeder had enkele lichte, inwendige kneuzingen en een shock. Zij werd naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht en kon gister morgen naar huis terugkeren. Zondagavond is bij Leopoldsburg, in Belgisch-Limburg, het 9-jarig zoontje van de familie N. JanssenCreemers, uit Maastricht bij een autobotsing om het leven gekomen. De auto kwam door nog niet opgehel derde oorzaak in botsing met een Bel gische militaire wagen. De botsing was zo hevig, dat de jongen, die voorin zat, door de voorruit werd geslagen. Zijn moeder heeft zware inwendige kneu zingen. en een gebroken been opgelopen en moest evenals haar echtgenoot, die er minder erg aan toe was, naar het ziekenhuis te Leopoldsburg worden over gebracht De Belgische militair, die de andere auto bestuurde, werd ernstig gewond in hetzelfde ziekenhuis opgeno men; voor z^n leven wordt gevreesd. De familie JanssenCreemers was op thuisreis van een daguitstapje naar de z.g..zilveren 6tranden" bij Leopoldsburg. hem Weergaloze BRYLCREEM aanbieding! VELE GULDENS WAARDE Nu voor slechts Unieke map met 17 landkaarten en S00 tips voor 500 trips samengesteld door Dr. L. van Egeraat- bij aankoop van een tube BRYLCREEM Bij een tube Brylcreem van f. 1,85 krijgt u - zolang de voorraad strekt - voor slechts 90 ct een handige map met maar liefst 17 landkaarten plus 500 tips voor 500 geooege- Hjke tochtjes naar de mooiste, vaak onbe kende plekjes van ons land. Een kostelijk bezit voor wandelaars, fietsers, bromfietsers, scooter- en motorrijders, automobilisten. Deze ideale „reisgids" vindt u uitsluitend bij uw Brylcreem verkoper! Dr. L. van Egeraat, de man die overal de mooiste en de rustigste plekjes kent: die 1 boeken en 33 reisgidsen heeft geschreven; die miUioenen luisteraars en T.V. kijkers boeide met zijn reisverhalen - ja, hij stelde de Brylcreem map met de 500 tips voor 500 trips samen! de meest 2 verkochte baarcrème ter wereld Beecham (Nederland) N.VL Voor «ogrosJacq. Mot N.V.- Amsterdana- Modern ziekenhuis in Biak Over enige maanden zal worden be gonnen met de voorbereidende werk zaamheden voor de bouw van een nieuw ziekenhuis te Biak. Een deel van het bestaande ziekenhuis dat dateert uit de oorlog is langzamerhand door ouderdom ernstig in verval geraakt. Aangezien het huidige complex na de uitvoering van de plannen tot verlenging van de startbaan van het vliegveld Mokmer te dicht bij dit vliegveld komt te liggen is besloten, het oude ziekenhuis af te breken en ter vervanging een nieuw complex te bou wen op een andere plaats, namelijk op een terrein van 200 bij 175 meter op het zogenaamde tweede terras nabij de be staande woonwijk. Het nieuwe ziekenhuis zal een capaci teit hebben van ongeveer 125 bedden; dit aantal kan eventueel uitgebreid worden tot ongeveer 200. Anti-Indonesische betogingen in Birma De Indonesische regering heeft gis teren haar bezorgdheid geuit over tegen Indonesië gerichte activiteiten, die on langs door Chinese gemeenschappen in Birma op touw zijn gezet. De Indone sische gezant te Rangoon heeft bij een bezoek aan de secretaris-generaal van het Birmaanse ministerie van Buiten landse Zaken deze activiteiten onder de aandacht van de regering van Birma ge bracht. Aan journalisten deelde hij mee, dat in 16 Birmaanse steden en plaatsen anti-Indonesische betogingen zijn ge houden, in Rangoon alleen al 16. Plaag van lieveheersbeestjes Bruinisse wordt nu reeds meer dan een week lang geplaagd door f een invasie van miljoenen lieve- f heersbeestjes. Vooral langs de dijk f komen op iedere vierkante meter tientallen per ongeluk doodgetrapte kevertjes voor en op elk gras sprietje ziet men tientallen levende kevertjes. Ook in de huizen dringen ze door en de huisvrouwen kunnen de was niet buiten hangen omdat de diertjes op het wasgoed hun uit werpselen achterlaten. Intussen zijn de beestjes ook verder het land binnengedrongen en worden uit andere plaatsen eveneens aanzien lijke aantallen van deze kevertjes gemeld. De landbouw ondervindt geen schade, integendeel: de lieve heersbeestjes verdelgen bladluizen. Russen hadden geen verblijfsvisa Een Russische luchtvaartdelegatie, die gisterochtend op doorreis naar New York uit Moskou op Schiphol arriveerde, beschikte niet over verblijfsvisa voor Nederland. Eigenlijk had de uit 10 man bestaande delegatie dus op het vliegveld moeten blijven, totdat zij met een lijn- machine van de KLM. een DC-8. gister middag om half zeven de reis naar New York voort konden zetten. Mede dankzij de medewerking van de Kon. Marechaussee op Schiphol ver kreeg zij op grond van de zg. transit- clausule vergunning zich in ons land vrij te bewegen tot de volgende verbinding met het land van bestemming tot stand zou komen, in dit geval voor het vertrek van de KLM-machine naar New York. Terug uit La Courtine Het eerste konvooi van de 42ste ge vechtsgroep van de vierde Nederlandse divisie onder commando van generaal- majoor F. van der Veen, die gedurende drie weken in La Courtine oefeningen heeft gehouden, heeft gistermiddag de terugreis naar Nederland aanvaard. Het konvooi omvat een honderdtal voertui gen en 500 man. Bij Bourges zal het een konvooi passeren, dat van Nederland op weg is naar La Courtine. NEDERLANDER IN DUITSLAND GEARRESTEERD De West-duitse politie te Kassei heeft een Nederlandse schilder op het station te Kassei gearresteerd. Deze wordt ver dacht van oplichting. Hij zou vorige maand 16 dagen in een pension in Wil lingen hebben vertoefd zonder zijn reke ning te betalen. Verder zou hij zich op vyf andere plaatsen in West-Duitsland aan dezelfde delicten hebben schuldig gemaakt. Een Duits echtpaar, dat hem In Willingen ontmoet had. herkende en waarschuwde de politie. Nieuwe steiger te Biak Over enige maanden zal in Biak (Ned. Nieuw-Guinea) worden begonnen met de bouw van een nieuwe betonnen stei ger ter vervanging van de bestaande vervallen houten aanlegplaats. De tota le lengte zal 234 meter bedragen. Na het gereedkomen hiervan zullen twee schepen tegelijk kunnen aanleggen, namelijk een Nederland-boot van 12 000 ton en een KPM-schip van 4000 ton. Bo vendien blijft nog ruimte over voor het meren van twee kleine gouvemements- vaartuigen. Ook een nieuw 14 meter lang bunker- hoof d is in de plannen opgenomen waar door in de nabije toekomst tankschepen van 18.000 ton hier een losplaats kun nen vinden. Het gehele project, dat in drie fasen wordt uitgevoerd door de NV Hollandse Beton Maatschappij, zal over ongeveer 2^4 jaar gereed zijn. VERBOD VAN KERNPROEVEN Tydens de zitting van maandag van de Driemogendhedenconf eren tie in Ge- nève over 'n eventueel verbod van kern proeven hebben de Ver. Staten een Rus sisch voorstel om het aantal inspecties ter plaatse in geval van niet-geïdentifi- ceerde explosies te beperken tot drie per jaar, van de hand gewezen. De Ameri kaanse gedelegeerde Wadsworth ver klaarde het Russische cijfer nauwelijks voor ernst te kunnen aannemen. Niette min zei hij te hopen, dat d# Russische delegatie nog niet het laatste woord over deze aangelegenheid heeft gesproken. De Engelse vertegenwoordiger Sir Mi chael Wright heeft volgens conferentie kringen duidelijk gemaakt dat, hoewel hij het Russische cijfer veel te laag acht te, het noemen van een cijfer door de Russen betekende, dat de onderhande lingen over een definitief inspectiequo tum thans zijn begonnen. OOSTDUITS MEMORANDUM OVER DE VREDE De Oostduitse regering heeft in een memorandum aan de landen, die tegen het Duitsland van Hitier hebben gestre den, opnieuw gepleit voor het sluiten van een vredesverdrag met de twee Duitse staten. Een dergelijk verdrag zou een einde maken aan de gevolgen van de tweede wereldoorlog en een bolwerk vormen tegen een volgende wereldoor log. Tevens zou dan een einde komen aan „de abnormale positie van West- Berlijn" door hiervan «en gedemilitari seerde vrije stad te maken. De Oostduitse regering stelt dat de Westelijke mogendheden de akkoorden van Potsdam niet hebben geëerbiedigd, in het bijzonder wat betreft de bepalin gen inzake de uitroeiing van het natio- naal-socialisme en het militarisme in Duitsland. DE BELGEN IN KONGO De Belgische minister van Volksge zondheid, Meyers, heeft gisteren in Brussel bekendgemaakt, dat ongeveer 45.000 Belgen uit Kongo naar hun land zijn teruggekeerd. Per vliegtuig kwamen bijna 34.500 mensen naar België en ongeveer 10.000 reisden per schip. Volgens de minister woonden er op 1 januari JJ. 115 000 blanken in Kongo, onder wie bijna 90.000 Belgen. Het Belgische comité voor Kongo, onder voorzitterschap van de Prins van Luik, heeft tot dusver een bedrag van ruim 16.5 miljoen franken «ongeveer 1.150.000 gulden) bijeengebracht. Het aantal Belgen, dat thans nog in Kongo woont, bedraagt 30.000 a 35.000; van hen zijn ca. 20.000 woonachtig in Katanga. NED. HKRV. KERK Beroepen tè Gameren J. Verkadde, kand. te Stolwijk. Aangenomen naar Werkendam <2e pred.pl.) Smit te Groot-Ammers, die bedankte voor Tholen. Bedankt voor Assen (toez.) (vac. F. H. v. Aalst) C. F. J. Antonides te Ob- dam. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Aarlanderveen-Nieuw- koop J. v. Doorn te Tholen. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Meppel D. W. Veld kamp te Hilversum.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3