OOK IN EERSTE KAMER FEL TOTODEBAT TE VERWACHTEN GAAT U MET VAKANTIE? Met een enkel woord Agenda rra. 15.25 Vlooi en klavecimbel. 16.00 d. Jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. De wijziging van de loterijwet Nog vele bezwaren DINSDAG 2 AUGUSTUS 1960 De verklaring van minister Beerman van Justitie tijdens de totobehandeling ln de Tweede Kamer als zou .een verwerping van het wetsontwerp tot een zodanige constellatie voeren, dat binnen afzienbare tijd een gespannen politieke situatie zal ontstaan", noemen sommige leden van de Eerste Kamer „ondoorzich tig, ongemotiveerd en niet indrukwek kend". Dat bl«kt uit het voorlopig ver slag van de commissie van rapporteurs uit de Senaat voor dit wetsontwerp, tot wijziging van de loterijwet. Deze leden zouden dan ook gaarne vernemen, welke gedachtengangen, feiten of bijzondere kennis der verhoudingen binnen het ka binet, aan de bedoelde voorspelling van genoemde bewindsman ten grondslag hebben gelegen. Deze leden, zo zegt het voorlopig ver slag verder, achtten het gesteld, dat het ontwerp van wet in de Eerste Ka mer zou worden verworpen weinig aannemelijk, dat enige bewindsman over een periode van enigermate lange duur een beleid zcu kunnen voeren, dat aan een of meer toto's minder vrijheid zou geven dan in de praktijk thans bestaat. Eventueel aftreden van een minister zou dan wel moeten worden aanvaard. Deze leden achtten het voorts niet waar schijnlijk, dat de protestants-christelijke fracties in de beide Kamers der Staten Generaal zich gedurende lange tijd aan een politieke samenwerking, als thans bestaat, zouden onttrekken, indien voor het totoprobleem een oplossing zou zijn gevonden, welke wel overeenstemt met het rechtsgevoel van de meerderheid van het Nederlandse volk, maar niet met hun denkbeelden. Vervolg van pag. 1 TERUGBLIK Zwarte bevolking afzijdig Op enkele incidentele gevallen van plundering na, zoals in Elisabethstad en Matadi, heeft de zwarte bevolking zich afzijdig gehouden, vaak zelfs de blanken en hun eigendommen gepro beerd te beschermen. Ook vandaag nog laat zij de verla ten huizen, winkels en auto's van de blanken ongemoeid, al moet men ho pen dat stijgend geld- en voedselgebrek naar niet te sterk in verleiding zal brengen. Die zelfbeheersing is des te opvallender, omdat de afkeer van de Kongolezen jegens de Belgen moeilijk ontkenbaar is en omdat de paniek on der de blanken onmiddellijk 'n contra paniek onder de zwarten uitlokte. Toen de blanken in Elisabethstad hun vrou wen en kinderen evacueerden, stuurden zwarte arbeiders hun families naar hun dorpjes terug. Kongo was dan onaf hankelijk geworden, de zwarte bevol king reageerde op de muiterij van de Force puplique met een typisch kolo niale reflex: muiterij betekent repre sailles. De Kongolezen geloofden en geloven zelfs nu nog oprecht een beet je in de mogelijkheid van een Bel gische tegen-actiebombardementen, mi trail lades. Na tachtig Jaar koloniaal regiem is dat niet helemaal onbegrijpe lijk. Een tactloze generaal Rest du9 de grondoorzaak van de Kongojpse tragedie: de muiterij van de Force "publque. De drijfveren van die als een strovuur om zich heen grijpende opstand zijn nog niet allemaal bekend. Het is niet uitgesloten, dat commu nistische agenten er de hand in heb ben gehad, al is dat evenmin bewezen. Er is in ieder geval een oorzaak aan te wijzen, de dagorder van generaal Jans- sens. Deze opperbevelhebber van de Force publique, een handig militairtje, heeft na de relletjes van Leopolds tad in januari 1959 al eens tevergeefs ge probeerd de Massu van Kongo te wor den. Die rol ging niet door. Hoewel hij in juni urenlang op het terras van Loemoemba's villa ijsbeerde in afwach ting van de portefeuille van defensie, vervloog zijn droom de Glubb Pasja van Kongo te worden, ook in rook. Of het uit wrok daarover of uit eenvou dige stupiditeit was, is moeilijk na te gaan, maar de kleine generaal deelde op Onafhankelijksdag zijn zwarte troe pen mee: „de onafhankelijk is voor de burgers. Voor de militairen blijft alles bij 't oude. Gij zljt in het verleden door blanke officieren gecommandeerd, gij zult in de toekomst door blanke offi cieren worden gecommandeerd." De generaal, die zich altijd liet voorstaan op zijn openhartigheid en zijn kennis van de Afrikaanse mentaliteit, had met zijn onbegrijpelijke tactloosheid de biandpeil in de hooiberg geschoten. De muiterij brak los in Thysville, ver spreidde zich als een lopend vuurtje langs het perfecte eigen telecommuni catienet van de Force publique, ont brandde een tekenend symptoom alleen niet in die weinige garnizoenen, waar de blanke officieren er onmiddel lijk in toestemden, dat de zwarte man schappen in verkiezingen zouden uit maken, welke officieren gehandhaafd zouden blijven. Zelfs die muiterij bleef op de meeste plaatsen beperkt tot vernederend en ruw optreden tegen blanken, fouille ring, arrestaties, oorvijgen, door som mige blanken, die hun koloniale wereld ineens op zijn kop zagen staan, onder gaan als onverdragelljke martelingen. In feite bibberden de Kongolese mili tairen zelf van angst, zij die eertijds zelf muiterijen de kop moesten in drukken, meenden precies te weten wat hen nu te wachten stond, van daar hun onbekookte reacties als zij wapens bij blanken vonden. Vanwaar het bestiale karakter van 't begin van hun muiterij? Een jonge, be daarde Kongolese P.T.T.-ambtenaar zei mij: „de Kongolezen die zich by de Force publique meldden om zo nodig hun zwarte broeders de hersens in te slaan, waren niet bepaald de bloem der natie. Zij hadden ook een kwaad gewe ten, vreesden als collaborateurs be schouwd te worden en wilden daarom wel eens laten zien hoe anti-Belgisch zij waren." Zie hier een zo zakelijk mogelijke sa menvatting van de houding der Kon golese bevolking, niet bedoeld om het leed der blanken te bagatelliseren of de zwarten schoon te wassen, maar wel om te midden van alle opwinding vast te stellen, dat het Afrika waarvoor Europa zich zal moeten bljjven inte resseren, niet een door louter kaniba- len bevolkte nachtmerrie is. Jammer Vele andere leden, zo zegt het verslag voorts, betreurden het ten zeerste, dat de meerderheid van de leden van de Tweede Kamer de regering op het stuk van de nu voorgestelde maximumprijs was gevolgd. Indien die meerderheid zich tegen zulk een beperking zou heb ben uitgesproken, was te verwachten ge weest dat de minister het wetsontwerp zou hebben ingetrokken. Indien de mi nister dan een vergunningenbeleid zou zijn gaan voeren met een beperking als juist door de Kamer was afgewezen, dan zou toch door middel van de normale parlementaire controle de bewindsman op het onjuiste van een zodanig beleid kunnen worden geattendeerd, is de me ning van deze leden. Sommige leden, zo zegt het voorlopig verslag verder, hadden ernstige bezwa ren tegen het verlenen van een mono poliepositie aan een totalisatorstichting. Vele andere leden zouden gaarne ver nemen, of het de regering thans bekend is, welk standpunt de in het „Comité Sportprijsvragen" gerepresenteerde cha ritatieve instellingen innemen, zowel ten aanzien van het systeem van twee sport- toto's als van de mogelijkheid tot het uitreiken van twee poolformulieren bin nen een toto-organisatie. Dezelfde leden zouden gaarne verne men zo zegt het voorlopig verslag verder of de regering thans inlichtin gen kan verstrekken over de bestuurs samenstelling van de organisatie, welke de vergunning zal verkrijgen, alsmede over de wijze, waarop zal worden beslist over de verdeling van de netto-opbreng sten. Welk departement, zo vroegen zij, zal toezicht houden op die verdeling en te dezer zake voorwaarden stellen? CORSETTEN - BUSTEHOUDERS GAINES LEIDEN; BREESTRAAT 35 TEL. 30768 Wil China een vredespact? Premier Tsjou en-Lai van China heeft gisteren verklaard, dat China een vre despact zou willen sluiten, waaraan ook Amerika meedoet. Op grond van dat verdrag zou in Azië en het westelijke deel van de Stille Oceaan een zone moe ten worden vastgesteld, die vrij blijft van kernwapens. De premier zei dit tijdens een onver wacht bezoek aan een tuinfeest van de Zwitserse ambassade. „Er zijn militaire blokken in de wereld zoals de ZOAVO. die China vijandig gezind zijn en het trachten te omsingelen. Maar wij zijn voor vreedzame coëxistentie," aldus pre mier Tsjou en-Lai. „Enkele provocateurs hebben China ervan beschuldigd, dat het de politiek van vredelievende betrekkingen met lan den met een ander sociaal stelsel heeft opgegeven, dat is „lasterpraat", aldus de Chinese premier. Hij verklaarde dat China goede betrekkingen met zijn buur landen onderhoudt en zijn best doet voor vreedzame ooëxistentie, „niet alleen in Azië, maar ook in Europa en andere de len van de wereld." Een woordvoerder van het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken heeft de woorden van Tsjou en-Lal als propaganda bestempeld. De Amerikaanse woordvoerder zei ver der, dat het Chinese voorstel voor een kemwapenvrye zone hetzelfde schijnt te zijn als die welke meermalen zijn gedaan „in een periode gekenmefkt door een uiterst oorlogszuchtige houding" der Chinese communisten. In Franse regeringskringen beschouwt men het voorstel eveneens als een pro- pagandawapen. Men is van mening dat een Wes telijke weigering om met het plan in te stemmen zal worden gebruikt als een excuus om de Chinese activiteit op het gebied der kernbewapening te intensi veren en mogelijk ook om druk op de Sovjet-Unie uit te oefenen om meer hulp voor de kernwapenindustrie te ver krijgen. Handelsmissie naar de Sovjet-Unie (Van onze Haagse redactie) Voor het eerst na de oorlog zal een grote Nederlandse handelsmissie een bezoek aan de Sovjet-Unie brengen. De reis zal plaatsvinden van 11 t.e.m. 25 september a.s. De groep zal omvatten 40 a 50 vertegenwoordigers uit de che mische branche, de textiel, de metaalnij verheid, het bankwezen en de landbouw. Deze delegatie, uitgenodigd door het Staatsorgaan van Handelscentrales, zal Het Amerikaanse tijdschrift „Look worden geleid door de heer J. W. Hup- beschreef gisteren in een artikel hoe een kes, president-directeur van de Kon. Mij groep „onwettige wrekers" kort na de „De Schelde" te Vlissingen. tweede wereldoorlog in Oostenrijk een j voormalige Duitse nationaal- socialist j Zoals bekend, bracht van 6 tot 20 ontvoerde en terecht stelde, in de me- maart van dit Jaar een Russische dele- ning met Adolf Eichmann te maken te gatie een bezoek aan ons land. Tijdens hebben. deze excursie konden reeds zakelijke be- In het door twee gewezen officieren I trekkingen worden aangeknoopt, van van het Israëlische leger geschreven ar- ^elke relaties destijds reefe de verwach- tikel wordt een beschrijving gegeven van £m.g werd ujtgesproken, dat zy tijdens de jacht op Eichmann; die vijftien jaar I het antwoord-bezoek van de Nederland- heeft geduurd en die eindigde met zijn I Jmdelsmlissie de USSR nog zou- ontvoening uit Argentinië en overbren- I de-n- W0I!den !f5t.?eb^ld- Onkostenpercentage Voorts stelden deze leden de vraag, of de minister van Justitie het tot dus verre gehanteerde onkostenpercentage van de bruto-opbrengst, dat totnutoe 40 bedraagt, denkt te kunnen handhaven. Zo ja, zullen tot deze onkosten ook wor-, den gerekend de vergoedingen, welke de sportclubs tot op heden ontvangen voor hun bemoeiingen ter zake van het uit reiken en in ontvangst nemen van de poolformulieren? Is het waar aldus nog steeds deze leden dat die vergoe dingen thans niet ten laste van de on kosten, maar ten laste van de netto opbrengst worden gebracht? In het voorlopig verslag wordt voorts gesteld, dat deze leden uit hetgeen bij de openbare beraadslaging in de Tweede Kamer over dit wetsontwerp naar voren was gebracht over de prijsvragen in dag bladen, geen duidelijk beeld hadden ge kregen van het te voeren vergunningen beleid op dit gebied. Daarom wordt de vraag gesteld of de regering thans mede delingen daaromtrent kan doen en kan aangeven welke categorieën van be staande loterijen na de totstandkoming van de voorgestelde regeling anders zul len worden behandeld dan in het ver leden. Tenslotte stelden deze leden de vraag of de minister van Justitie kennis heeft genomen van de openingsrede van prof. mr. G. de Grooth ter gelegenheid van de Jongste vergadering van de Neder landse Juristenvereniging en of de mi nister van oordeel is dat de weergave van de voorgeschiedenis van het onder havige wetsontwerp in die rede juist is. Soekarno: „Indonesië moet Kongo steunen" President Soekarno heeft een verge lijking getrokken tussen „de strijd die op het ogenblik Kongo voert" en die, welke Indonesië nog steeds heeft te voe ren tegen „het Nederlandse kolonialis me" met betrekking tot West Nieuw- Guinea. Soekarno maakte deze vergelijking in een toespraak voor studenten. Naar zyn zeggen is er in Kongo thans een gene raal, die te vergelijken is met kapitein Westerling en kan men in Kongo pogin gen tot afscheiding waarnemen van de zelfde aard als door de Indonesische op standen zijn teweeggebracht. „Het Indo nesische volk," aldus Soekarno, „moet de Kongolezen sterk steunen en de no dige hulp bieden. Twee Amerikaanse wiskundigen, verdwenen Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft gisteravond bekendgemaakt, dat twee wiskundigen, die in dienst wa ren van de Amerikaanse geheime dienst, waarschijnlijk zijn verdwenen. De twee betrokkenen, Bernon Mitchell en Wil liam Martin, waren op 24 Juni tegelijk met vakantie gegaan. Zij hadden resp. op 11 en 18 Juli in Washington moeten terugkeren. Naar gebleken is zyn zy niet aange komen in de plaatsen, waar zy hun va kantie zouden doorbrengen. De twee wiskundigen hadden van 1953 tot 1956 tezamen by de Amerikaanse Marine gediend. De Amerikaanse FBI en de politie van tal van plaatsen zyn gewaarschuwd. In een later communiqué van het ministerie van Defensie is meegedeeld, dat de beide wiskundigen plaatsen had den gereserveerd aan boord van een vliegtuig naar Mexico. Er zyn aanwijzin- VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Onze kinderen, nu, door J. A. Aalbers, arts. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gram. 19.45 Journ. 20.00 Nws. 20.05 Lich te muz. 20.45 De Nederlandse draf- en rensport, klankb. 21.15 Ploriade, rep. en gevar. muz. 22.00 Holland Festival 1960: Sopr. en piano. 22.20 Gram. 22.30 Nws., beursber. v. New York en SOS-ber. 22.45 De toverstaf van het woord, lezing. 22.55 Intern. Songfestival te Knokke. 23.30 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Pianospel. 18.20 Polit. praat- Je. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.30 Brabants-ork. 21.40 Gram. 22.00 Rep. van het Eucharistisch wereld congres te München. 22.20 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Omr. ork. en solist. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.30 Intern. Agrarisch nieuws. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.30 Inl. tot Der Barbier von Bagdad, praatje. Euro visie: 20.30-22.45 Rep. uit Bregenz: Der Barbier von Bagdad, opera. VOOR WOENSDAG 3 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 Voor de jeugd. 8.55 Tips v. d. voedlngsmarkt. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPftO: 10.00 Methoden en moge lijkheden van Exegese, lezing (II). VARA: 10.20 Gram. 10.35 Pianorecital. 11.00 Zl- geunermuz. 11.30 Zang en interviews. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Voor het platteland, praatje. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Prome- nade-ork. 13.45 De wereld wil bedrogen zijn. lezing. 14.00 Volksliedjes en -dansen. 14.15 Gram. 15.00 Voor de Jeugd. 16.15 Gram. 17.00 Versierde vakantletips. 17.50 Regerlngsultz.: Jeugduitz.: De brievenbus gaat open. Corrsp. club o.l.v. Reglna Zwart VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. gen, dat de twee mannen in de Mexi- is.30 Lichte muz. 19.ÖÖ Voor de kind. caanse hoofdstad zyn aangekomen. 19.10 Het geloof van de ongelovige politl- Als brief te verzenden: Verkeerde nazi terechtgesteld Men zag hem aan voor Eichmann ging naar Israël, waar hij wegens oor logsmisdaden terecht zal staan. De „terechtstelling bij vergissing" was een episode in deze jacht. De ..wrekers" hadden vastgesteld dat mevrouw Eichmann, die destijds Oos tenrijk bezocht, in gezelschap van haar broer een bezoek had gebracht aan een man, die tezamen met anderen ergens in een afgelegen streek van Oostenrijk in een hut woonde. Zij dachten er zeker van te zijn dat deze man Eichmann was en zij wacht ten avond aan avond geduldig in de om geving van de hut hun kans af. Deze kwam op zekere avond, toen de andere hutbewoners afwezig waren. Zij drongen in de hut door en namen de man, die zy voor Eichmann hielden, mee. Deze bezwoer hen, dat hij Eichmann niet was. De „wrekers" hechtten hier echter geen geloof aan. Zij brachten hem naar een afgelegen streek over, waar zy hem zon der meer terecht stelden. Later bleek dat hun slachtoffer weliswaar een vroe gere nationaal-socialist was, doch niet de gezochte Eichmann. Met de coördinatie van de voorberei dingen van de Nederlandse missie houdt het in Den Haag zetelende Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkin gen met het Buitenland zich bezig. Via een enquête van de centrale organisatie heeft men gepolst, welke bedrijven fee- langstelling voor zo'n bezoek hadden en in de kring van organisatoren toont men zich niet ontevreden over de aan de dag getreden interesse. De deelnemers zullen op eigen koeten gaan. Het is voorts de bedoeling, dat el ke deelnemende onderneming recht streeks contact legt met de staatscentra- les, die in Rusland voor elke branche het zaken doen behartigen. Hoe naar Moskou zal worden gereisd? Er is spra ke van de moelijkheid van een vlucht met de KLM. In verband met het feovenstaande is het niet van belang ontbloot, dat de ambassadeurs van de Beneluxlanden in de Russisohe hoofdstad bij de Sovjet- regering hebben verzocht een datum vast te stellen, waarop de besprekingen over een handelsakkoord kunnen worden geopend. Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon ingevuld aan ons toezendt. HUIS ADRES: Naam: Straat: No. Woonplaats: Kwartaal Maand Week Post VAKANTIEADRES abonnee doorhalen wat niet van toepassing is. P- a Straat: Te: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: No. ALLE gegevens invullen. 2000 Esperantisten bijeen Afkomstig uit 40 landen (Van onze Brusselse correspondent) Het 45ste „Universale kongreso de esperanto in Bruselo", zo heet het in de wereldtaal der esperantisten, een wereld congres overigens, dat wegens de Kongo- kwestie in de Belgische hoofdstad on opgemerkt voorbijgaat ofschoon 2000 af gevaardigden uit 40 landen er aan deel nemen. De Belgische oud-premier Achiel van Acker is ere-voorzitter van het congres en sprak zyn bewondering uit voor deze internationale taal, de enige, aldus zeide hij, die het ooit mogelijk zal maken het eenmakingsproces van de verschillende volkeren te bespoedigen en de wereld te brengen tot betere verstandhouding. De oud-hoogleraar prof. Lapenna van Zagreb constateerde, dat terwijl de lan den sinds geruime tyd pogingen doen om tot een betere verstandhouding te komen op het hoogste vlak, helemaal niets wordt ondernomen om de ver standhouding onder de volkeren op het laagste niveau, dit is op het niveau van de gewone burger, te bewerken. Wil men de mensheid de ergste rampen besparen aldus prof. Lapenna, dan moet een internationaal bewustzijn het huidig nationalisme, dat helaas nog overal hoogtij viert, verdringen. Het geschikte middel daartoe is een gemeenschappe lijke taal voor alle volkeren en hier achtte hy de waarde van het Esperanto, de meest eenvoudige neutrale spreek- en schrijftaal, ongemeen groot. BINNENLAND Op het rijwielpad van de zijweg te Bakkum (N.-H.i ls gistermiddag de 15- Jarlge Amsterdammer G. van Kampen dodeiyk gewond bij een bromfietsbotsing. De 17-Jarlge Janny Wlllemse ls in het Bredase ziekenhuis St. Ignatius overleden aan de verwondingen, die zij vorige week donderdag bij een verkeers ongeval op de rijksweg Breda-Tllburg heeft opgelopen. Haar 21-jarige zuster werd bij dit ongeluk met haar verloofde op slag gedood. De 3-Jarige Frans de Haan uit Wor- merveer die stond te kijken bij het la den van zandauto's ls gegrepen door een idauto. Het kind Het Ministerie van Financiën deelt mede. dat met de inwerkingtreding van de liquldatlewet oorlogs- en watersnood- schade op 1 augustus 1960, het commis sariaat voor oorlogsschade ls opgeheven. De nog lopende zaken worden afgewik keld door het llquldatiebureau voor oor- logs- en watersnoodschade (Gevers Dey- nootweg 10) in Den Haag. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal het s.s. „Zuiderkruis" on der commando van kapitein K. Harder, ln de vroege ochtenduren van woensdag 3 augustus as. te Amsterdam aankomen. Het schip zal meren langszy de etablisse menten van de Stoomvaart Maatschappij Nederland aan de Sumatrakade. waar de debarkatie der ruim 700 passagiers, om plus minus 8.30 uur, vla loods Celebes een aanvang nemen. achteruit rijdende zancfautör Het kind BUITENLAND was op slag dood. pjotr Vetro[ een Russl5che soldaat. In de fabriek van N.V. Ned. Alu- i die ln de slag om Moskou een shell-shock minlummaatschappij te Utrecht heeft opliep. Is na achttien Jaar bewusteloos gisteren een brana gewoed. De oorzaak Is I held by kennis gekomen, aldus meldt het onbekend. De schade ls niet bijzonder Sovjetpersagentschap Tass. Vetrof werd groot. in december 1942 ln een kliniek opgeno- - Het Nederlandse filmjournaal van Polygoon heeft met een reportage over de overstroming van Tulndorp-Oostzaan en een reportage ter gelegenheid van het 135-Jarlg bestaan van de Koninklijke Noord- en Zuldhollandse Reddingsmaat schappij, een eervolle vermelding gekre gen op het vierde Internationale festival voor filmjournaals, dat ln Venetië ge houden werd van 26 tot 30 Juli. Bij K.B. is benoemd tot hoogleraar met Ingang van 1 Januari 1961 ln de af deling der scheikundige technologie aan de Technische Hogeschool te Eindhoven, om onderwys te geven ln anorganische scheikunde dr. G. C. A. Schuit. men. Enkele dagen geleden herkreeg hij zijn bewustzijn. Hij bleek in staat de om standigheden voor het ongeluk te be schrijven en zich namen en de adressen van zijn familie te herinneren. Vetrof zal binnenkort worden ontslagen. De Verenigde Arabische Republiek heeft de landen van de Arabische Liga verzocht om een spoedbyeenkomst van ae raad der Liga, op 8 augustus ln Cairo. De secretaris-generaal der Liga. Hassouna, die dit meedeelde, zei dat de V.A.R. de verhouding van Perzlë tot Israël wil be spreken. Bij een cholera-epldemle in West- Paklstan zyn 200 mensen omgekomen. Twee weken geleden ls ln West- Dultsland de vroegere directeur van de Keulse weeshulzen, Frledrlch Tillman, gearresteerd. Hy wordt verdacht van medeplichtigheid aan het doden van 60 70.000 geesteiyk en lichameiyk onvol- waardigen tijdens de oorlog. Premier Nehroe van India heeft meegedeeld, dat er van begin februari tot eind mei 2.435 Tibetaanse vluchte lingen India zijn binnengekomen. India heeft 3.3, miljoen gulden uitgegeven voor de Tibetaanse vluchtelingen ln India en 425.000 gulden voor de Dalai Lama en zyn gevolg. Het centrale gedeelte van Formosa ls door overstromingen getroffen, die tot nu toe aan 24 personen net leven hebben gekost. Meer dan dertigduizend militai ren en politiemannen nemen deel aan reddings- en herstelwerkzaamheden. De republiek Dahomey, die een be volking van Iets meer dan twee miljoen king van iets meer dan twee miljoen heeft, is maandag geheel onafhankeiyk van Frankrijk geworden. - Door de gestegen produktlekosten zijn de meeste Italiaanse dagbladen van maandag af circa 30% duurder geworden. Admiraal Robert Dennlson, opper bevelhebber der Navostrljdkrachten in de Atlantische Oceaan, heeft medegedeeld dat lucht- en zeestrljdkrachten van de Navo in september as. een reeks oefe ningen ln het noordeiyke gedeelte van de Atlantische Oceaan zullen houden. Aan de oefeningen zal worden deelge nomen door oorlogsbodems, onderzeebo ten en vliegtuigen van de Verenigde Sta ten, Engeland, Frankrlik, Noorwegen. Ca nada, België, Nederland, en Portugal. Wassenaar DorpspleinDansavond ln de open lucht 8-12 uur nam. WOENSDAG Gulden Vlies: Demonstraties patroon tekenen. 2.30 en 8 uur nam. Parkstraat: Openluchtbyeenkomst Open Deurwerk herv. gemeente. 7.30 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. Leiderdorp (Dorpshuis)De monstraties kolen- en ollehaarden. 2IC uur nam. DONDERDAG Gulden Vlies: Demonstraties patroon tekenen. 2.30 en 8 uur nam. Leiderdorp (Dorpshuls): De monstraties kolen- en ollehaarden. 2IC uur nam. VRIJDAG Gulden Vlies: Demonstraties patroon tekenen. 2.30 en 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „Mijn man ls bij de F.B.I." A.l.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Voor schurken geen genade". (14 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdag: „Jailhouse Rock". Casino: „La Strada" (18 Jr). Werkd.: 7 en 9.15 uur. Dageiyks te 2.30 uur „Dik Trom". Lido: „Fotomodellen en chantage". (18 jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het koninkrijk der humor". (Alle leeft.). Werkdagen: 2 30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Een les ln liefde". (18 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra (Wassenaar): Vrijdag 8 uur; zater dag en zondag 7 en 9.15 uur „Zeven Ja ren peel" (Alle leeft maandag, dlnsd. en woensdag 8 uur ..Heute blau und morgen blau". (Alle leeft.); vrijdag t/m woensdag (zaterdag niet) 2.30 uur „De circusheid". (Alle leeft.). TENTOONSTELLINGEN Hortus Botanicus: Tentoonstelling he dendaagse Nederlandse beeldhouwkunst Rflksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfoark 1 Tentoonstelling geolo gie van Nederland On werkdageD vaD 10 12 en 2 4 Zon- en ippptdaeeD 2 4 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl (tot 16 oktober) Lakenhal: Verzameling dr A Welcker Werkdagen 10-17 uur: zondags 13-17 uur (Tot 29 agustusl Lakenhal: Tentoonstelling van werken uit Leidse School, (tot half september). Avond- en nachtdienst der apotheken Te Lelden is geopend Apotheek Reyst. Steenstraat 35, tel. 20136. By geen geboo? oij Ow huisarts ol specialist (of diens waarnemers), bel op dobterstelefoon 22222. cus. toespraak. 19.20 Gram. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Ope- rettemuz. 20.45 Een schelm genaamd Lu cifer, hoorsp. 21.55 Cello en piano. 22.20 Wereldkamp. wielrennen In Leipzig. 22.30 Nws. 22.40 Hammondorgelspel. 23.00 Ge sproken portret. 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 ni. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewyde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 vyf dagen naar Parys, hoorspel. 12.00 Plano recital. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. lezing. 13.20 Saxofoon kwartet. 13.50 Der Barbier von Bagdad, NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.15 Het Spec trum, lezing. 18.30 Leger des Hellskwartier. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. 19.10 Volks liedjes. 19.30 Radiokrant. 19.50 Amus. muz. 20.15 Gram. 21.20 Ruimtevaart: grensgebied tussen fantasie en werkelijk heid, rondetafelgesprek. 21.50 Lichte muz. 22.15 Rep. opening wereldcongres YMCA te Loosdrecht. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Pla- tennieuws. 23.55-24.00 Nws. (over de 4e lijn, van 1820 uur) C'est magnifique (Porter), Orkest Ed- mundo Ros; Heart and soul (Loesser), Sue Raney; No can do (Slmon), Orkest Erwln Halletz; Heartaches by the num ber (Howard), Guy Mitchell; To know him is to love him (Spector), Orkest Bert Kaempfert; Me too (Sherman), The An drews Sisters; Mambo roulette (Roulette), Orkest Erwin Halletz; Running gun (Gla- ser). Marty Robbins; El Rancho rock (Rames). Orkest Max Gregor; When a woman loves a man (Hanlghen), Peggy Lee; La cumparslta (Rodriguez), Orkest Stanley Black; Grandfather's clock iWorks). The Four Lads; Jealousy (Gade) •rkest Stanley Black; A tree in the mea dow (Reld), Connie Francis; I got the sun in the morning (Berlin), Orkest Ed- mundo Ros; Too young (Dee), Jimmle Rodgers; Autumn leaves (Kosma), Orkest Max Gregor; I've got my love to keep me warm (Berlin), The Clark Sisters; Am I blue (Akst), Orkest Nelson Riddle; Eve rybody loves somebody (Taylor), Frank Sinatra: Get happy (Koehler), Orkest Nelson Riddle; Yes Indeed (Oliver), Dinah Shore; My funny Valentine (Hart), Lionel Hampton; Lazy river (Arodin), The Mils Brothers: Klnda cute (Shearing), George Shearing; Blue moon (Rodgers), Rose mary Clooney; Just you Just me (Green), Orkest Paul Weston; Between the devil and the deep blue see (Koehler). Perry Como; Isn't this a lovely day (Berlin), Orkest Paul Weston; Thinking of you (Kalmar), Milt Jackson, Art Farmer, Ben ny Golson, Tommy Flannagan, Paul Chambers, Connie Kay: Afternoon ln Pa ris (Lewis), Idem; On the sunny side of the street (McHugh), Dizzy Gillespie, Sonny Rollins, Sonny Stitt; That old black magic (Arlen). Oscar Peterson Trio; Georgia on my mind (Gorzell), Dave Brubeck, Paul Desmond, Joe Morello, Gene Wright; Summer song (Brubeck), Idem. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 Voor de jeugd. NTS: 17.30- 17.40 Intern, jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Fllmfantasie. 20.35 Jazzmuz. 21.00 Rep. Openingsdag padvin dersleiders en -leidsters te Ommen. 21.30 Kunstrubriek. 21.55 Rep. kampvuur te Ommen. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Cricket. 12.15 Gram. 12.30 Voor de landb. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Twintig vragen. 13.40 Gram. 14.00 Ork. conc. 15.00 Hoorsp. 16.00 Vespers. 16.45 Cricket. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Volksdansen. 19.30 Henry Wood Promena de Concert. (Om 20.55 Intermezzo en 21.00 Nws.). 21.45 Plakboek 1949. 22.45 Zang recital. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.30 Nws. en cricketultslagen. 13.40 Intermezzo. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voordr. 14.15 Lichte muz. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Dans- muz. (Om 15.30 nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagb. 16.45 Uitsl. races en gram. 17.30 Nws. en mil. ork. 18.00 Gram. (Om 18.29-18.35 weerber.. nws en act.). 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19 25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Hoorsp. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.30 Nws. en verz. progr. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 Nws.). 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 14.15 Gevar. muz. 16.05 Zangrecital. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 18.15 Ham mondorgelspel. 19.00 Nws. 19.50 Plano- muz. 22.00 Nws. 22.25 Amus. muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en ge var. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 en 13.05 Gram. 14.10 Gram. 14.20 Kamermuz. 15.10 Gevar. muz. 18.30 Gram. 20.05 Lichte muz. 20.35 Gram 23 10 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Symf. ork. en sol. 15.30 Operettemuz. 17.00 Nws. 17.10 Zangrecital. 17.25 Gram. 17.35 Zangrecital (verv.). 17.50 Boekbespr. 18.00 Pianorecital. 18.20 V. d. sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.20 Rep. wereldkampioen schappen wielrennen te Leipzig. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Operettemuz. 20.30 Symf. ork. en zang. 21.00 Rep. wereldkam- ploensch. wielrennen te Leipzig. 21.15 Symf. ork. en zang. 22.00 Nws. 22.10 Rep. wëreldkampioensch. wielrennen te Leipzig. 22.20 Kron. v. Ut. tijdschriften. 22.35 Gram. 22.40 Chansons. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 in. 12.02 Lichte muz. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 14.18 Gram. 14.30 Pianorecital. 15 30 Gram. 16.07 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.30 Jazzmuz. 18.55 Gevar. muz. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Wereldnws. 22.10 Ork. conc. 22.55 Nws. RECHTZAKEN Vrijspraak in brandkastaffaire (Van onze Haagse redactie) Het Haagse Gerechtshof heeft het vrijsprekende rechtbankvonnis bevestigd in de zaak tegen een 35-jarige Haagse bankwerker die ervan werd verdacht de medepleger te zijn geweest van een in braak aan de Weteringkade te Den Haag. In de nacht van 23 op 24 juli werd hier uit de brandkast een bedrag van f. 3.000,gestolen. Een bekende Haagse inbreker gaf toe dit karwei opgeknapt te hebben. Hij wees de bankwerker aan als zijn mededader. De laatste bleef hard nekkig ontkennen en werd door de rechtbank bij gebrek aan bewijs vrijge sproken. De officier van Justitie ging in hoger beroep, waarop de procureur-generaal bij het Haagse Hof twee weken geleden een gevangenisstraf van 1% jaar met aftrek eiste tegen de bankwerker. Ook het Hof achtte echter diens schuld niet voldoen de overtuigend bewezen. De bankwerker zal zich overigens op 30 augustus tegenover de Haagse Recht bank wederom hebben te verantwoorden, ditmaal voor een serie inbraken te Den Haag waar hij in februari van het vo rige jaar voor f. 40.000 aan horloges buit- maakte. In de nacht van 31 maart j.l. werd de man door een aantal Haagse rechercheurs op heterdaad betrapt, toen hij wederom een „onwettig bezoek" bracht aan een warenhuis.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2