Liclitweerzeilerij Loosdrechtse plass op en Verrassende prestatie van mej. Overdijkink zestig landen te Amsterdam Onderwijzers uit bijeen op congres Het Gooi winnaar van Sleutelstad - toernooi Gezondheid van kind en school MAANDAG 1 AUGUSTUS I960 Holland Week I Schaakweek In Ven rav begonnen In Venray is gisteren onder auspiciën van de KNSB het toernooi om het da meskampioenschap van Nederland be gonnen. Mevrouw Fenny Heemskerk, voor de eerste maal titelhoudster in 1936, moet trachten opnieuw te tonen, dat zü de sterkste is. Deze titelstrijd vormt ech ter niet de hoofdsohotel in de komende week. Het open kampioenschap van Ne derland heren met twaalf deelnemers, dat vandaag zijn eerste ronde beleeft er wordt volgens Zwitsers systeem ge speeld is wel het belangrijkste. Titel houder is de Poolse landskampioen Branioki, die echter op het laatste ogen blik van deelneming heeft moeten af zien. De oud kampioen Diemer uit Mug- gensturm is wel aanwezig. Van Neder - I landse zijde is de sterkste troef vermoe- del ijk de Rotterdammer Jongsma. Ver der komen om. uit: Jansen (Water landskerkje), ir. Van Donk (Dordrecht), dr. Mulder (Bakel) en jeugdkampioen Kuipers (Breda). De uitslagen van de eerste ronde van het damestoernooi waren: mevr. Fenny Heemskerk-mevr. Van Aalst 10; mej C. Bruinenbergmej. Broerse 01; me vrouw Van der Veen-Baasmevr. Vree ken 01; mevr. Timmer-mevr. Beel- aerts van Blokland 10. (Van onze zeilmedewerker) De Hollandweek I op de Loos drechtse plassen stond dit week einde in het teken van lichtweer- zeilerij. Vooral gisteren! Toen „genoot" men naast de regen ook nog van periodes van windstilte. De Duitser Dietrich in de Flying Dutchmanklasse blijkt overigens over uitnemende lichtweer capaci teiten te beschikken, want zowel zaterdag als zondag won hij in het grote internationale veld. In de tweede race op zaterdag was er, vóór Dietrich de leiding kreeg, strijd tussen hem en de Friese zeiler Ülrik Ja ger. Tot in het tweede kruisrak bleef Jager de Duitser bedreigen, maar ruim schoots ging deze zo hard, dat hij een enorme voorsprong wist te krijgen. Ook Jan Jongkind en Jan Schooneveldt kwa men naar voren en Jager moest zijn 2e positie afstaan aan Jongkind. Jan Schooneveldt finishte achter Dietrich, Jongkind en Jager als vierde en de gebr. Kraan brachten het tot de vijfde plaats. In de wedstrijd van zondag was Dietrich ook. weer vlot vrij van zijn tegenstan ders en nu was Jager degene die als tweede binnenkwam: Jan Schooneveldt bezette de derde plaats voor Heike Blok en de Ier J. P. A. Hooper. In het Finn- jollenveld werd de Belg André Nelis bij de start van zaterdag teruggeroepen en bracht het daardoor niet verder dan een vierde plaats achter de Nieuwzeelander Ralph Roberts, de jonge Rudy Bakker en H. W. van Berkel. Maar zondag was Nelis weer in zijn goede vorm en hij versloeg Hans Wil- lems. die nu weer meevoer, terwijl Th. van Weel, een veelbelovende nieuweling in deze klasse, derde werd. Bijzonder interessant wordt het in de Vrijheidsklasse. Zaterdag bevocht C. Neleman hier een overwinning op B. Saur. Stefan de Jong en Jan Romkes de Vries. Stefan de Jong ging zondag als eerste door de finishlijn met achter zich J. F Kesting, Fred Imhoff en J. R. de Vries, zodat nu Imhoff en Stefan de Jong gelijk in punten aan de kop van het klassement staan. VERDEELD In de 16 M2 klasse zijn de krachten wel zeer verdeeld. Hier dingt een vrij groot aantal zeilers naar de hoofdprijs. Op verrassende wijze, door een buiten gewoon gunstige slag over bakboord op de tweede en derde plas, wist E. Agter- hof in de race van zaterdag ver voor te komen en voor H. van Agtmaal, Arie Taselaar en Wim Grimm te eindigen. Maar het was Reinier Siebrand, die de zondagwedstrijd won. De laatste race zal hier zeer veel spanning brengen. In de Valkenklasse is de spanning weg door het buitengewone varen van Egon Rolf v d. Baumen, die door zijn twee over winningen in het weekeinde thans drie dagoverwinningen op zijn naam heeft en dus zeker is van de hoofdprijs. Het zelfde presteerde overigens Bart Kraan in de 12 M2 sharpies. Aanvullende uitslagen: 12 M2 sharpies: zaterdag: 1. B. Kraan 2. B. v. d Akker: 3. Lex Borra. Zondag: 1. B. Kraan; 2. B. v. d. Akker; 3. Lex Borra. Pampusklasse: Zaterdag: 1. O P. Bes. seling; 2. J. B. Reeder; 3. J. Sijtema. Zondag: 1. A. Arendse; 2. J. Sijtema; 3. Henk van Essen. Stemklasse: Zaterdag: 1. H. v. d. Rest: 2 E Cancrinus; 3. J. Visser. Zon dag: 1. J. P. van Vliet; 2. E. Cancrinus; 3. P. van Dusseldorp jr. Jeugdklasse; Zaterdag: 1. W. Hove ling: 2. J. Hoogendam; 3. J. van Helle mond. Zondag: 1. W, Hoveling; 2. J. Swart: 3. M. Heineke. 12 Voetsjollen: 1. F. Speckmann; 2. J. De Nijmeegse tweede divisieclub NEC hééft zaterdag een contract geslo ten met Cees Kick. de voorhoedespeler van DWS Amsterdam. NEC had reeds Slijkhuis (Vitesse) en Smulders (PSV) gecontracteerd. De Hongaarse zwemmer Gyula Dobai verbeterde zondag bij wedstrijden in Wenen het Europees record op de 100 meter vrije slag heren met 0.3 seconde. Zwemmend als eerste man in een 4 x 100 meter vrije slagploeg maakte de 24-jarige Hongaar een tijd van 55.8 sec. Het oude record stond sedert de Euro pese kampioenschappen van 1958 op naam van de Italiaan Paolo Pucci met 56.1 sec. Dobai is de tiende zwemmer die dit jaar beneden de 56.0 sec. kwam. Guy Perillat. de Fransman die bij de winterspelen van Squaw Valley Olym pisch ski-kampioen alpine combinatie werd, is in een trainingskamp te Belle- fontaine, op 45 km. van Algiers gelegen, bij een ongeluk om het leven gekomen. De ballonfok wordt bijgezet om van het geringste zuchtje wind te profiteren. J. van 't Hoogerhuys; 3. mej. H. Kuyl- man. Zondag: 1. F. Speekman; 2. H. J. Savoije; 3. J. J. van 't Hoogerhuys. Flying Junior: Zaterdag: 1. H. J. Schipper; 2 J. Bakker; 3. mej. A. Vun- derink. Zondag: 1. A. E. Dudok van Heel Jr.; 2. mej. A. Vunderink; 3. J. Bakker. Moeilijkheden op Lugdunum - velden De overlast, welke de Voetbalvereni ging Lugdunum ondervindt van de be woners van het naast haar terreinen gelegen woonwagenkamp is nog steeds niet van de baan. De maatregelen liever gezegd: voor zieningen welke van gemeentewege zouden worden getroffen om de velden „onneembaar" te maken voor de kamp bewoners hebben geen vlot verloop en voortdurend worden de Kikkers dan ook geconfronteerd met vernielingen aan velden of opstallen, op de terreinen wei dende paarden of voetbal spelende kampbewoners. Gisteren is het opnieuw tot een con flict gekomen. Op verzoek van het Lug- dunum-bestuur heeft de politie in de ochtenduren de kampbewoners van het veld verwijderd. Maar nauwelijks was de sterke arm verdwenen of de ongenode gasten kwamen terug.' Op nieuw dus politie. Ditmaal moesten drie waarschuwingsschoten in de lucht ge lost worden om de mensen tot rede bren gen. De situatie wordt thans werkelijk on houdbaar! Het toernooi dat De Sleutelstad in De Zijl organiseerde kan om verschillende redenen uitstekend geslaagd genoemd worden. Ten eerste werkte het weer mee (wel vielen er wat druppels, maar het was niet koud en er stond geen hinderlijke zon), ten tweede waren er goede ploegen aanwezig, die elkaar fel en sportief partij gaven, ten derde was de sfeer goed in het vaak door rivaliteit verscheurde Leidse zwemwereldje. Het toernooi werd in principe op twee velden verspeeld. Men begon er althans mee, maar toen de beslissende wedstrij- Leidse Hout toernooi De meest op de voorgrondtredende I halve finale hevige tegenstand te over- prestatie by de finales van het Leidse Hout Toernooi leverde gistermiddag on getwijfeld me[j. J. Overdijkink. In de finale van het DEB kreeg zü mevr. V. Berge-Henegouwen tegenover zich. De jagende drives van de laatste leken voor mej. Overdykink aanvankelyk een te zware opgave. De eerste set ging vlot verloren, 1—6. In de tweede ging mej. Overdijkink, tactisch goed gezien, ver tragen. En op de vaartloze halfhoge ballen kwam misser na misser van het racket van mevr. V. Berge-Henegouwen. Toch zag zij kans mej. Overdijkink op match-point tegen te krijgen. Het was toen 16, 45 en 3040 voor mevr. V- Berge-Henegouwen. Het match-point werd door mej. Overdijkink teniet ge daan met een keurige zachte cross-back hand. Mej. Overdijkink won het spel. 55 en drukte, nuzelf meer vaart in de drives leggend, onweerstaanbaar door naar 65 en 7—5 In de beslissende set miste mevr. V. Berge Henegouwen het zekere in haar acties, 46 voor mej. Overdijkink. Nordlohne is in de finale van het en kelspel B geen moment in gevaar ge weest. Zqn goede anticiperen, goed lo pen en vaste, geplaatste, drives gaven Koekebakker geen schijn van kans. Telkens slaagde Nordlohne erin zijn tegenstander in een moeilykei postitie te manoeuvreren. Het werd een 63, 63 zege voor Nordlohne. Misschien had Koekebakker de strijd een andere wending kunnen geven in dien hij de net-aanval had ingezet, maaT bij was zo bevreesd voor de lob, dat hij niet van de achterlijn los leek te kunnen komen. In het heren-dubbel spel B kregen Van SteenisBonte in de Tennistoernooi HLTC voortijdig geëindigd Het internationale tennistoernooi van de H.L.T.C. Hilversum kon zondag, op de laatste dag, niet geheel worden uit gespeeld. De finale herendubbelspel moest in het midden van de tweede set worden onderbroken wegens regen en kon niet worden voortgezet. Ook de ge mengd dubbel kon, met nog één partij van de halve finales en met de finale zelf nog te spelen, niet worden beëin digd. Bij loting werd de Zuidafrikaanse combinatie Renée Schuurman en Gaertner winnaar en hun landgenote mej. Vulkovic, die met de statenloze Petrovic een dubbel vormde, tweede. Het herenenkelspel gaf in de eind strijd een duidelijk overwicht te zien van de Engelse Davis-cupspeler Davies, die Protovic in drie sets (6-2 4-6 6-2) klopte. Ook nu weer bleek de uitste kende service van de Engelsman een sterk wapen, waarmee hij meerdere aces scoorde. In de tweede set verzwak te hy iets, waarvan zijn tegenstander goed profijt trok, doch in de derde set was Davies weer oppermachtig. De finale damesenkelspel was weer eenzijdig. In alle opzichten was mej. Vulkovic haar landgenote Renée Schuurman de baas. De cijfers spreken hier duidelijke taal: 6-0 6-1. De beide finalisten in het damesen- kelspel speelden samen de eindstrijd damesdubbelspel tegen him landgeno ten mej. Hunt en mej. Hutching. Hier won het laatste duo na spannende strijd: 2-6 6-3 7-5. Het herendubbelspel bracht de Engelse combinatie Davis/Becker tegenover Bey en Nette (Rhodesia/Australië), die vo rig jaar de titel wonnen. De Engelsen v/aren flink op weg naar de zege, toen bij de stand 6-4 en 3-0 in hun voordeel de regen verder spelen onmogelijk maakte. Davies en Becker werden daar op tot winnaars uitgeroepen. winnen van de Leidse-Hout combinatie den Holder-Ripassa. Den Holder was in die combinatie de strateeg met zijn zeer gevaarlijke cross-returns en zijn uitge kookte lobben. Ripassa vulde dit spel goed aan met zijn harde forehand en af en toe verrassend goed volleren. Na dat Van Steenis-Bonte een 10 set voorsprong hadden veroverd, meenden zij wellicht wat gemakkelijker aan te kunnen gaan doen. Hoe gevaarlijk een dergelijke instelling kan zijn, bewezen hun rivalen hen onmiddellijk. Met maar liefst 6l 'was de set-score weer gelijk, in de derde set faalde ineens de service van Den Holder. Bij de stand 21 voor Van Steenis-Bonte sloeg Den Holder, aan service, 2 dubbele fouten. Dat was 31 i.p.v. 22. Deze voorsprong maakte dat V. Steenis-Bonte wat vrijer konden spelen. En dat vrijer spelen bracht on middellijk rente op. Van Steenis. die te voren op de smash nog faalde, had nu enkele afmakende klappen. De eind strijd tegen een lauw tennissende Koole en zijn partner V. d. Heuvele, verliep gladjes in 2 sets, 64, 61 voor Bonte V. Steenis. Nog een dubbel zege moet worden ge memoreerd, n 1. dat van mevr. V. Ber ge-Henegouwen met mej. Wieriks ver sloeg mej. Goekoopmej. V. Ulden. De vaart van mevr. V. Berge-Henegouwen en het slimme plaatsen van mej. Wie- riks waren mej. Goekoopmej. V. Ulden duidelijk teveel, 62, 64 voor mevr. V. Berge-Henegouwen en mej. Wieriks. Zoals wij al zeiden is in het gemengd dubbelspel B de uiteindelijke winst ge komen bij mevr. UbbinkH. Ubbink. Het was in de finale tegen mej. Overdij kinkKoole het- slimme spel van vooral H. Ubbink die het toch niet sluitende duo van de ondergang heeft gered, 75, 63. Een vreemd gevecht leverden mej.' Jansen en mej. V. Ulden. Van krachtsverschil was in de eerste set, 46, geen sprake, maar mej. V. Ulden nam op hachelijke momenten wel wat teveel risico met haar lage backhands en forehands. Dat risico nemen kreeg zijn beloning in de tweede set, 63 voor mej. V. Ulden. De beslissende set was 'n formaliteit. Mej. Jansen won die dank zij een complete inzinking van mej. V. Ulden, met 60! den aan de beurt kwamen ging men terecht overigens, want het veldje in het damesbad was te klein met uitslui tend het grote veld verder, waardoor er een sterke vertraging in het programma optrad zodat de laatste wedstrijd eerst om half zeven geëindigd was. Er hadden vrij veel ploegen ingeschre ven, maar de mode van de laatste tijd: het afbellen of telegraferen had ook dit toernooi aangetast. Daarom vielen AZ 1870 en DKR af en konden op het laat ste moment LZC en een combinatie zevental meespelen. In drie poules werd uitgemaakt wie de finale poule zou bereiken. De eerste klasse D, Polar Bears uit Ede, LZC uit Leiden en de combinatieploeg leverde als winnaar LZC op, dat Polar Bears met 30 versloeg en de combinatie met 71. In de tweede poule werd HVGB, de kampioen der tweede klasse B. win naar met overwinningen op De Zijl met 64 en op het zwakke ZPB. In de derde poule werd 't Gooi winnaar dat DWT met 70 opat en toen tegen Sleutelstad niet verder kwam dan 33. Daardoor kwamen in de finale LZC, HVGB en de best geplaatste tweede, Sleutelstad. In de finale won eerst 't Gooi van HVGB met 61 en de Leidse derby bleef onbe slist. Sleutelstad en LZC kwamen niet verder dan 33. Daar Sleutelstad zeer sportief de wedstrijd gewonnen gaf, speelde LZC in de finale tegen 't Gooi om de Zilveren Sleutels. Net als in de competitie was het ook hier een bikkel hard gevecht van twee volkomen gelijk waardige ploegen die elkaar geen duim breed toegaven. Zelfs na verlenging was de stand nog gelijk. Eén(!) strafworp meer besliste toen wie de hoofdprijs zou winnen, 't Gooi was de gelukkige. Voor zitter Eradus reikte na afloop met een toepasselijk speechje de prijzen uit zoals hij ook voor de aanvang van het toer nooi HVGB als medekampioen gehul digd had met bloemen. In het kort enige wedstrijd overzich ten: SleutelstadDWT: aanvankelijk een gelijk opgaande strijd maar later een sterker wordend Sleutelstad dat ver diend met 42 won. De ZijlHVGB: een vrijwel gelijk- opgaande strijd met het sterk door in vallers geplaagde De Zijl (Wim Berg man, Hennie Hensing en Joop de Haas) aanvankelijk in de meerderheid. Loek Leune (3x> en Ton Plezier zorgden voor de Leidse doelpunten. Jacq. Hogeland voor de Haarlemse. (46). LZCPolar Bears: een sterker LZC dat tot driemaal toe in een numerieke minderheid de baas bleef. Siem Ouwer— kerk, Dick Timmermans en Henk Ver sluis waren de puntenverzamelaars. Regionale wedstrijden zaterdag te Wassenaar Het Wassenaars Zomerfeest, dat deze week in Wassenaar gevierd wordt, is za terdagmiddag traditiegebouw ingeleid met een sportmiddag op de terreinen aan de Prinsenweg bij het zwembad. Het was di'tmaal de R.K. Sportvereni ging Snel en Lenig, die deze regionale atletiekwedstrijden organiseerde. En om dat dit sportgebeuren in het teken stond van de zomerfeesten werden ook enkele nummers ingelast, waaraan niet-leden van atletiekverenigingen konden deelne men. Mr. B. J. van Horn, voorzitter van „Snel en Lenig" sprak een kort inlei dend woord en daarna werd met het af werken van het vry omvangrijke pro gramma begonnen. Het omvatte wed strijden in het hardlopen op verschil lende afstanden, variërend van 60 me ter tot 3000 meter, kogelstoten, discus- weren. speerwerpen en verspringen. Hier volgen enkele van de belangrijk ste uitslagen: 100 meter heren B: 1. F. Faber (V. en L.) 11,7 sec.; 100 m. heren C: 1. H. Barends, (Sparta) 12,3 sec.; 100 meter heren D: 1. J. van Heek, (Hol land) 12,1 sec.; 100 meter dames C: 1. C. Parlevliet( SIOS) 13,9 sec.; 100 me ter meisjes A: 1. T. Cruiming (WIK) 13 sec.; 100 meter jongens A: 1. C. v. d. Berg (V. en L.) 12.2 sec. 600 m. jongens B: 1. F. Weverling (Sparta) 1.32; 800 m. jongens A: 1. M. Weijers (HAV) 2.04.3; 3000 meter heren B: 1. R. Verkade (AAV) 9.14; 3000 m heren C: 1. W. Verkerk (AAV) 9.43; 3000 m. heren D: 1. J. Roeleveld (Zwaluwen) z.t.). Verspringen: heren C: 1. J. de Jong (ALO) 6.16 m.; heren D: 1. J. van Heek (Holland) 6.08 m.; dkmes D: 1. Hak- kour. Meeuwen, 4.90 m.; dames C: 1. J. M. Janssen (Sparta) 4.96 m. Kogelstoten: jongens A: 1. P. v. d. Kruk (AV '40) 14.79 m.; meisjes A: 1. L. Hooft( SIOMO) 11.42 m.; heren B: 1. A. Moor, (Metro) 12.27 m.; heren C: 1. J. van Grondelle, (Celebes) 11.6 sec.; heren D: 1. J. van Heek (Hollland) 11.65 m. Speerwerpen: meisjes A: 1. L. Hooft (SIOMO) 32.74 m.; dames D: 1. Putman (Celebes) 20.81 m. Discuswerpendames D: 1. G. Ver kerk (AAV) 26.83 m. Noordwijksche Golfclub De wedstrijd om de „British Challen ge" beker, 36 holes tegen bogey, welke gisteren op de banen van de Noordwijk sche Golfclub werd gespeeld, is gewon nen door de heer G. Verhoef. De ZijlZPB: Aanvankelijk de Leide- naren sterk in de meerderheid, maar in de slotfase kwamen de Barendrechters nog naast de Kooibewoners. Loek van Kampen scoorde driemaal (33). LZCCombinatie: Een eenzijdige ge moedelijke strijd van Leidenaren onder elkaar. Siem Ouwerkerk (4x), Dick Tim mermans, Henk Versluis en Hans Slooter zorgden voor de overwinning (71). Het GooiSleutelstad: Een strijd waarin Sleutelstad aanvankelijk iets sterker was. via Wim van Zijl en Piet Eradus op 20 kwam, maar het Gooi tot 32 moest laten voorgaan en eerst in de laatste minuut via Cees van Hooi donk gelijk kon komen (3—3). SleutelstadLZC: Wim van Rooyen een doorslag op Piet Eradus (10) Henk Versluits gelijk (11), Eradus uit een strafworp (21), Hans Slooter gelijk (22), Siem Ouwerkerk (23) en Wim van Rooyen (3—3). Het GooiLZC: Hans Slooter op 01. Dick Timmermans op 02. Bij numerieke meerderheid het Gooi 12. Siem Ouwerkerk 13. Plotseling het Gooi heel sterk 33. Dit was ook de eindstand. De ploegen besloten het in het water uit te vechten. In de ver lenging LZC tot 34 en 35, maar juist in de laatste minuut en seconde 45 en 55. Bij het strafworpnemen miste aan Leidse kant alleen Aad Timmermans en bij het Gooi niemand. Het Gooi aldus verdiend winnaar. DUIVENSPORT Leidse Concourscommissie Wedvlucht met oude duiven vanaf Fergnier. Aantal vogels 640, gelost te 6 uur met zwakke tot krachtige zww-wind nulpunt 209.778 km. 1ste duif te 8.35.19 uur. A. de Graaf 1, 12; J. Wolters 2; W. Teske 3; A. v. d. Hulst 4; C. Braun 5j G. Brederode 6; J. Borsboom 7; F. Bouw man 8; Haak-Hoonaard 9; J. v. d. Niet 10-18; mevrouw Brederode 11; A. Klei weg 13; W. Stouten 14; Passchler Zn 15; M. v. d. Wiel 16, 17; C. v. d. Berg 19; J. Filippo 20; P. v. Wissen 21; G. v. d. Reyden 22; R. de Graaf 23; G. Oude El ferink 24; H. Moenen 25. Wedvlucht met oude duiven vanaf Ruffec. Aantal vogels 254, gelost te 6.30 uur met zzw-wind. Nulpunt 751,157 km. Eerste duif 14.4.18 uur. W. Teske 1; T. Steenvoorden 2; M. Paardekooper 3; G. Oude Elferink 4, 11; C. v. d. Berg 5, 9; W. Ravensbergen 6: A. v. Duin Azn 7; M. v. d. Wiel 8; E. Smit 10; J. van Duu- ren 12; G. v. Albade 13, 22; R. P. de Graaf 14; DuindamNoord 15, 23: dr. Venker 16; W. de Haas 17; D. Brouwer 18; N. Hoogervorst 19; J. Warmond 20; A. Cramer 21: S. Koster 24; J. Dekker 25. LPC Wedvlucht vanaf Duffel. Af stand plm. 119 km. In concours 330 vo gels, gelost te 6.30 uur met zw-wind. Eerste duif te 7.48.50 uur. W. de Lange Hendriks 1, 3, 4, 5; H. van Alphen 2, 6; P. Teske 7; H. Fasel 8. 9; G. v. Stein 10. De Vriendenclub Uitslag wedvlucht Orleans. In concours 60 duiven R. Pet 1, 7; J. Rietbeek 2; C. Castelijn 3, 4, 9; C. Vlaardingerbroek 5; L. Gijsman 6, 8; J. Dekker 10. Uitslag Vilvoorde. In concours 189 vo gels. R. Pet 1. 7; J. Veilbrief 2: H. Moo- ten 3: J. J. Mulder 4; J. W. Mark 5; J. Vesseur 6; H. Wansink 8; J. Verhaar 9; J. Beekman 10. Uitslag Duffel. In concours 259 vogels: J. Veilbrief 1, 2, 8; J. van Duuren 3: W. Dongelmans 4; L. Gijsman 5; W. Vjjl- brief 6; W. Klink 7; J. v. Seggelen 9; A. Vink 10. SPORTSPLINTERS De wereldkampioen „Taeve" Schur toonde zondag te Schleiz zijn uitsteken de vorm, door op overtuigende wyze zijn titel van Oostduits kampioen op de weg te prolongeren. Op het 170 km. lange parkoers slaagde alleen Eckstein erin in het spoor van Schur te blyven, maar in de eindspurt was hij kansloos. Frans Demulder heeft het wegkam- pioenschap van België voor beroepsren ners gewonnen met een tijd van 6 uur 17 min. 48 sec. over de 254 km. De strijd werd beslist in een massale eindsprint waarin Vannitsen naar de tweede plaats reed met een achterstand van vier se conden op de winnaar. De volgende plaatsen werden bezet door: 3. Deca- booter, 4. Rik van Looy, 5. Daems, 6. Van der Veeken. De Italiaanse coureur Santé Gaiar- doni vestigde zaterdagavond op de Olympische wielerbaan in Rome een nieuw wereldrecord 200 meter vliegende start (open banen) voor amateurs. Zijn tijd was precies 11 seconden. Het oude record stond met 11.2 seconde op naam van de Australiër Ploog. Het werd op 6 december 1956 in Melbourne gevestigd. Kluivers van ASV Eibergen heeft zaterdag in Gouda een wegwedstrijd over 20 km. gewonnen. Van de 53 deel nemers, die aan de start waren versche nen, liepen er 42 de race uit. 1. D. J. Kluivers (ASV, Eibergen) 1 uur 8 min. 51.2 sec.; 2. J. van Ginkel (GAC, Hil versum) 1 uur 10 min. 52.8 sec.; 3. H. Philipsen (Festina, Venlo) 1 uur 10 min. 52.6 sec. De Zweed Joakim Bonnier heeft zondag op de Nuerburgring met een Porsche de Grote Prijs van Duitsland gewonnen. Ook de tweede plaats was voor een Porsche-rijder, n.l. voor Wolf gang von Trips. Wereldkampioen Jack Brabham werd met een Cooper derde. Aangezien de organisatoren hadden besloten de Duitse Grand Prix te laten verrijden volgens de formule 2 cilin derinhoud tot 1500 cc gold deze race niet voor het coureurskampioenschap. In de eerste ronde van het Euro pees bekertoernooi voor clubs heeft Ask Vorwarts zondag in Oost-Berlijn met 21 gewonnen van Rode Ster uit Brno. De returnwedstrijd wordt 10 augustus in Brno gespeeld. Nederlandse I.C.-Engelse I.C. op tennisbanen in Noordwijk De jaarlijkse wedstrijd tussen de Ne derlandse I. S. en de Engelse I. C. zal zaterdag 6 en zondag 7 augstus worden gehouden op de banen van Huis ter Duin te Noordwijk. De ploegen zijn als volgt samengesteld: Nederland: enkelspel: Van Eijsden, Maris, Van Dalsum en Goris. Dubbel spel: Dehnert, Van Swol en I. Rinkel, veteranen: F. van der Graaff en H. Reidt. Engeland: enkel- en dubbelspel: Barrett, G. Ward, J. Ward en P. Hare. Veteranen: W. Wittmann en F. Wallis. Italië won Europese finale in toernooi om D~,»-cup Italië, is, evenals vorig jaar, winnaar geworden van de Europese zone van het toernooi om de Davis-cup. Nadat de Italianen zaterdag dankzij een zege in het dubbelspel al een 2-1 voorsprong hadden genomen, besliste gisteren Or lando Sirola de eindstrijd door in het derde enkelspel met 6-4, 6-2, 6-1 te winnen van Ulf Schmidt. De Zweed Lundqvist won het laatste enkelspel, waarin hij Sergio Tacchini als tegenstander had, met 6-2, 6-1, 6-1. De eindstand werd hierdoor 3-2 in het voordeel van de Italianen, „Is het niet waanzinnig, dat men in het ene land sterft van de honger, terwijl in het andere land voedseloverschotten worden verbrand? Bedenk eens wat zou kunnen worden gedaan wanneer het voedsel beter gedistribueerd zou worden. Nu is de ene helft van de wereld ondervoed en de andere helft overvoed. Het moet mogelijk zijn een evenwicht tot stand te brengen". Dit zei vanochtend Sir Ronald Gould, voorzitter van de „World confederation of organizations of the teaching profession", in zijn toespraak, waarmee het negende congres van deze onderwijzersfederatie werd geopend. Het wordt deze week in Krasnapolsky in Amsterdam gehouden. Ruim 400 afgevaardigden van 106 onderwijzersorganisaties uit 60 landen, die 4 miljoen leden vertegenwoordigen, nemen eraan deel. Het thema van dit wereldcongres is „De gezondheid van het kind en de school". Sir Ronald Gould, die algemeen secre taris van de Nationale Onderwijzersver eniging van Engeland en Wales is, merkte in zijn openingstoespraak op, dat de onderwijzers zich niet kunnen voor stellen dat de voeding van een groeien de bevolking afhankelijk moet worden gesteld van de nationale hulpbronnen. Tienmaal de huidige wereldbevolking zou volgens Europees peil kunnen wor den gevoed, wanneer men 't in de wereld beschikbare bouwland zo efficiënt zou benutten als in Nederland, zo heeft Rolin Clarke eens beweerd. Daarom was de heer Gould van mening, dat een evenwicht tot stand kan worden ge bracht wanneer de voedselvoorraden be ter over de wereld worden verdeeld en voorts wanneer beter gebuik wordt ge maakt van ongecultiveerd land, insecten dodende middelen, meststoffen en zaken van goede kwaliteit. „De onderwijzers hebben met dit pro bleem te maken, omdat in grote delen van de wereld de gezondheid van de schoolkinderen veel te wensen overlaat als gevolg van slechte voeding en slechte hygiënische omstandigheden," zo meen de de heer Gould. „De gezondheid van het schoolgaande kind is een veelomvat tend probleem, met gevaarlijke politieke, sociale en economische kanten." aldus spreker. Nadat hy als zyn mening te kennen had gegeven dat de schoolgezondsheids- zorg met steun van onderwijzers uit de hele wereld overal op het peil moet wor den gebracht van die in de hoog-ontwik- kelde landen schetste de heer Gould de rol die de onderwijzer in het geheel van gezondheidszorg van de schoolgaande kinderen dient te spelen. In de eerste plaats dient hij te instrueren, de kinde ren te onderwijzen, zulks in samenwer king met de ouders. Voorts dient hij bij de autoriteiten de noodzaak van school- gezondheidszorg te bepleiten en als deze er is op verbetering aan te dringen. Een belangrijke taak voor de onder wijzer noemde de heer Gould ook de zorg voor de schoolsfeer. „Het is waar dat de omgeving ons vormt, dus ook de schoolkinderen," aldus spr. „Het heeft geen zin om over zindelijkheid te pra ten als er geen wasgelegenheden zijn. Eveneens is het dwaas over natuurkun dig onderwijs te praten als er onvoldoen de gelegenheid voor is. En het is dwaas over zwemmen te spreken zonder water ter beschikking te hebben of over goed sanitair wanneer in de scholen de slechtste voorbeelden aanwezig zijn," al dus de heer Gould. De heer Gould vestigde er voorts de aandacht op, dat er nog 200 miljoen mensen in 86 landen zijn voor wie niets wordt gedaan. „Omdat ze zo arm zijn, dat ze zich geen gezondheidszorg kun nen veroorloven," aldus de heer Gould. Naar zijn mening is sociale zorg in de twintigste eeuw niet mogelijk met een economisch systeem dat bij de middel eeuwen past. En zo is de situatie in deze landen: men moet daar in korte tijd dingen tot stand brengen waar men el ders 500 tot 1000 jaar over heeft ge daan. Zulks achtte spreker uitsluitend mogelijk door technologische scholing, hetgeen afhankelijk is van onderwijs. „Onderwijs kan de mensen helpen In hun werk, kan hun in staat stellen tot beter leven, kan hun gezonder maken en in staat stellen meer rijkdom te produ ceren waardoor de noodzakelijke voor zieningen kunnen worden gefinancierd," aldus Sir Ronald Gould. De openingszitting werd behalve door de vertegenwoordigers van de voedsel- en landbouworganisatie van de V.N., de Wereld Gezondheidsorganisatie, de Unesco, de VN en de Liga van Rode Kruisverenigingen, ook bijgewoond door de staatssecretaris van O., K. en W, de heer G. C. Stubenrouch. In een toe spraak merkte hij op, dat het hoofd thema van dit congres „De gezondheid van het kind en de school" zijn speciale belangstelling heeft. Na een overzicht te hebben gegeven van de groei van de schoolgezondheids- zorg, gaf de heer Stubenrouch als zijn mening, dat een schoolarts dient te wor den gezien als milieu-arts. De school is daarbij het terrein van zijn werkzaam heid. zoals voor de huisarts het gezin en voor de bedrijfsarts het bedrijf. „De schoolarts," aldus spreker, „zal niet al leen de nodige medische kennis moeten bezitten, maar zich ook een ruime ken nis van psychologie en pedagogiek moe ten verwerven, niet om deze laatste vak ken te bedrijven, maar om met deskun digen op dit gebied de problemen van het milieu en van ieder kind afzonder lijk in het milieu te kunnen bespreken." De heer Stubenrouch zei het van bij zonder belang te achten, dat advies wordt gegeven aan ouders van wie de kinderen op enigerlei wijze gehandicapt zijn, over het ^aten bezoeken van speciale scholen. Een actuele vraag is, aldus de staatssecretaris, hoever de gezondheids zorg van de school en eventueel van de overheid ten opzichte van een schoolkind moet en mag gaan. Een niet minder be langrijk probleem noemde hij de be grenzing van de taak van de gezond heidsdienst ten opzichte van het onder wijs.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 6