Bas Maliepaard wielerkampioen van Nederland profs en onafhankelijken Explosie van Arie van den Oever bezorgde UVS de nederlaag: 2-1 Nederlands zevental klopte zwakke Belgen Wat de Feijenoord-spelers over Russisch (voethal)leven denken „Groten" stonden niets meer toe MAANDAG 1 AUGUSTUS 1960 Verdiende zege van Quick Boys Ingespeeld Langzaam aan raakte Quick Boys echter wat ingespeeld en Frits van Duyl kreeg ook werk aan de winkel. Na ruim een half uur gaf Floor van Duyn de bal aan Arie van den Oever. Even een stapje, toen een knal: hoog over. „Dan doe ik het zelf" moet Floor van Duyn gedacht hebben, toen hij kort voor rust langs Van Leeuwen gleed. Ons inziens maakte hij daarbij hands, maar scheidsrechter G. Filippo zag het niet, floot dus niet en Floor kon on gestoord Van Duyl kansloos slaan (1-1). Na de rust is Quick Boys zo niet overwegend sterker, dan toch zeker aanzienlijk gevaarlijker geweest dan het steeds zwakker spelende en aan vallend zelfs goeddeels falende UVS. Wij noteerden aan Katwijkse zijde een gloeiende kogel van Arie van den Oever, een dot van een kans voor Floor Ben Goossen in duel met de Kat wijkse doelman Den Hollander. Aandewiel (met hoge kuif) kijkt een beetje angstig toemaar Blan- kemeijer staat ook gereed om zijn goalie zo nodig te hulp te snellen. (Foto L.D./Holvast) Nieuwe aankopen nog niet van de partij (Van een onzer verslaggevers) Acht minuien voor het einde gebeur de het: zo'n typische Arie van den Oever-explosie. Enkele meters buiten het strafschopgebied kreeg de stoere blonde aanvalsleider van Quick Boys even de ruimte. Hij kon alle kracht in het been leggen, dat met een doffe klap tegen het bruine leder dreunde. Als een atoomraket snoefde de bal weg. Frits van Duyl had geen schijn van kans. UVS was geslagen (2IJ. Want het Leidse elftal, dat zaterdag in de badplaats tegen de zaterdagkam pioen optornde, was zeker niet bij machte die achterstand weg te werken. Daarvoor speelde Quick Boys te goed en de Leidenaars te slecht De defensie van UVS was die van in de laatste competitie en daarvoor za gen wij jonge Den Hoed, De Zoete. Regeer), naast bekende krachten als Goossen, Hak, Velhoeks en Wim van Kampen. De zes nieuwe aankopen wa ren dus nog niet van de partij. Waar mee wij overigens niets willen afdoen van de verdienstelijke overwinning, welke de Katwijkers bevochten. Hun technische minderheid werd ruim schoots gecompenseerd door een groter enthousiasme, meer energie en een aanzienlijk royalere schotvaardigheid. Grote delen van de strijd gaven de gast heren dan ook de toon aan, zeker in de tweede helft. Aanvankelijk gaf de betere techniek van UVS de doorslag. Vooral midvoor Han Verhoeks bracht nogal eens ver warring in de Katwijkse gelederen en dat leidde in de 16de minuut tot de eerste treffer. Verhoeks omspeelde WIELRENNEN Ab Sluis winnaar tiende Ronde van Badhoevedorp Voor de tiende maal heeft de Bataaf uit Halfweg de Ronde van Badhoeve dorp gehouden. De kandidaat voor de Olympische Spelen, Ab Sluis, heeft zijn vereniging eer aangedaan door deze ronde over tachtig kilometer in 1.51.59 te winnen na een felle eindsprint. De uitslag luidt: 1. Ab Sluis 80 km in 1.51.59; 2. C. Piers (Haarlem) z.t.; 3. M. Pronk (Warmen- huizen) z.t.; 4. G. Zeeman (Oudkarspel) op 21 sec; 5. J. Vlijmen (Amsterdam z.t.; 6. G. Wesseling (Amsterdam) z.t.; 7. M Snijder (Halfweg) z.t.; 8. W. Zonneveld (Uitgeest) op 43 sec; 9. J. Timmer <Vel- sen) z.t.; 10. S. Keisers (Oostzaan) z.t. Ronde van Strijen In de Ronde van Strjjen werd het Swiftlid Gerben Karsten winnaar by de nieuwelingen. Zijn ploeggenoten C. Schijff en Jan van Amsterdam legden beslag op respectievelijk de zestiende en twintigste plaats. De koers bij de ama teurs werd gewonnen door Hamerling vóór Bertus Zoet (Swift). Piet Kooy- man werd achtste en hield o.m. de Ne derlandse kampioen Groeneweg achter zich. De adspiranten van de Swift Combi natie reden in Badhoevedorp een wed strijd over 30 km. Peter de Jong werd zesde en Fred Leemans ging als achtste 9ver de eindstreep. P. v. d. Berg reed in Pijnakker en klasseerde zich op de vijftiende plaats. HONKBAL Babe Ruth league Het Europees honkbalkampioenschap (Babe Ruth League» wordt dit jaar voor Nederland belangrijker dan het vorige jaar, daar het toernooi aanzienlijk is uitgebreid. Behalve de Nederlandse- en Belgische ploeg bestonden in 1959 de overige teams alle uit Amerikanen. Thans nemen, behalve Nederland en België, ook Spanje, West-Duitsland en Italië met hun nationale ploegen deel. Daarnaast komen er uit Amerikanen bestaande ploegen uit Spanje, West- Duitsland, Italië, Engeland, Frankrijk en Marokko. Er wordt gespeeld in twee afdelingen: Een Amerikaanse en een Europese. De nummers één en twee van elke poule komen tegen elkaar uit voor de eerste-, tweede- en derde prijs. Het toernooi wordt van 9 tot 14 augustus gehouden te Ramstein in Duitsland. De Italiaan Giuseppe Ravano is zaterdagavond met „Prince Regent" na barrage winnaar geworden van de wed strijden om het Europees jeugdkam pioenschap-springen (ruiters onder 18 jaar». Hij legde ook in de barrage het parkoers foutloos af. De Pool Antoni Pacynski werd met „Bolgami" tweede <0.5 strafpunten) en de Portugees Jose Dia de Almeida met „Corsario" derde (4 strafpunten). weer eens Aandewiel en ook de uitge lopen doelman Den Holllander kon de UVS'er niet tot staan brengen <01). Even later dachten wy, dat ook Wim van Kampen iets dergelijks ten beste zou geven. Hij kwam heel ver, maar op de laatste meters faalde hij toch. van Duyn en een pracht situatie voor rechtsbuiten J. van Duyvenbode, ter wijl er aan de andere kant bijna niets gebeurde, dat het vermelden waard was. Waarmee voor ons gevoel zonneklaar is aangetoond, dat het sublieme doel punt van Arie van den Oever acht mi nuten voor het einde dik verdiend was. En het gaf de vele Katwijkers, bad gasten en Leidenaars na afloop ten minste nog enige stof tot nakaarten Topklasse komt in West Duitsland En volledig beroepsvoetbal Op de bondsdag van de Duitse voet balbond te Frankfort heeft men zich, nadat hierover reeds jarenlang vruch teloze debatten zijn gevoerd, uitgespro ken voor de invoering van een „Bundes- liga" (ere-divisie). Tevens heeft men in gestemd met de invoering van beroeps voetbal. De regionale bonden zal wor den verzocht, maatregelen te treffen om het aantal clubs in het semi-beroeps- voetbal (de clubs met de zgn. „Vertra- gespieler") te beperken. In de ere-divisie zullen zestien clubs worden ondergebracht, waarvan de hoogstgepaatste in de competitie het kampioenschap behaalt. Hiermee verval len de eindtoernooien, waaruit totnutoe de kampioen naar voren kwam. In krin- i gen van de Duitse voetbalbond gelooft men, in 1962 met de ere-divisie te kun nen starten. De gedelegeerden, die op de bondsdag tot deze besluiten kwamen, vertegen woordigden rond twee miljoen Duitse voetballers. HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND op de weg voor professionals werd gewonnen door de jonge veelbelovende renner BAS MALIEPAARD UIT DE VERMAARDE LOCOMOTIEFSTAL LOCOMOTIEF, de lichtst lopende fiets gemonteerd met VREDESTEIN banden. Communiqué uitgegeven na zwijgplicht (Speciale berichtgeving) Dat de Feijenoorders, min of meer met een zwijgplicht uit het vliegtuig stapten, dat hen terug- Moeizame 4-3 zege in Gent Plakken en kleven Het is met HollandBelgië waterpolo al precies hetzelfde als met Holland—België voetbal. Ook van deze interland te water is de uitslag praktisch nooit te voorspel- Jo de Haan won slotrit in Zondvoort Bastiaan Maliepaard uit Willemstad (22), is in het eerste jaar, dat hij na zijn succesvolle tweede plaats in het wereldkampioenschap in de beroepsklasse zit, al kampioen van Nederland. Dit grote succes dankte de slanke knaap aan een vierde plaats in de derde en laatste rit over bijna 189 kilometer wederom op het circuit van Zandvoort ge houden. Een vierde plaats na een derde en een eerste plaats in de twee eerste ritten respectievelijk in het Limburgse Beek en het Brabantse Chaam gehouden. Maar winnaar in deze finalerit was de Zuidhollander Jo de Haan uit Klaaswaal, die in een enerverend sprintgevecht de kampioen van het vorig jaar Piet Damen en de Amsterdammer Joop Captein achter zich kon houden. Weinig spanning Er waren zeventig renners gestart, echter zonder Coen Niesten, die nog steeds last heeft van de blessure, op gelopen tijdens de Ronde van Frankrijk. Overigens bracht deze rit, waarvoor on geveer achtduizend toeschouwers naar Zandvoort waren gekomen, heel weinig spannende momenten en in het alge meen klassement weinig verandering. De Beverwijker Ab Geldermans, die na de tweede rit slechts drie seconden op Ma liepaard achter stond, kreeg geen kans zich van zijn grootste tegenstanders los te maken en bleef tweede. De derde plaats ging naar Antoon van der Steen uit Etten, die in deze rit zevende werd. Tegen het einde was hij de Limburger Jef Lahaye kwijtgeraakt, doordat deze geplaagd door kwetsuren aan een schou der door een val enkele weken geleden in het Belgische plaatsje Vilvoorde aanval maakten zich nog negen man uit het pelbton los: Rentmeester, Sijt- hoff, Huisson, de gebroeders Van Est, Bergmans, Van der Pluijm, Steenvoor den en Verhoef. Maar de „groten" in het algemeen klassement lieten ook die vluchtelingen niet ver gaan. Martin van uit het peloton moest lossen en ten slotte een ronde achterstand kreeg, waarna de jury hem tot ongenoegen van een deel van het publiek uit de strijd nam. Overigens kwam hij desondanks toch nog voor een eindprijs in aanmer king. Al was dat dan dedertiende. Niet helemaal saai Maar helemaal saai is het daar in Zandvoort toch ook niet geweest. Het begon al na amper elf kilometer. De Amsterdammer Joop Wuurman sprong met Pieb van Est mee. Een sprongetje, waarover niemand zich druk maakte. Spoedig werden zij ingelopen. Zo verging het ook de Amsterdammer Dick Ent hoven, toen deze in de volgende kilo meters zijn neus uit het venster stak, en na achtentwintig kilometer de Gooilan- der Geurt Pos. Toch leek het erop, dat In die fase de strijd een wat ernstiger aanzien zou krijgen. Want door deze 11 len en al jarenlang behoort de jaarlijkse strijd tussen de zeven tallen van Nederland en België tot de rommeligste, onaantrekkelijkste wedstrijden van het seizoen. Met veel pijn en moeite is het dit keer in Gent een kleine Neder landse zege (4—3) geworden. Een kleine en een benauwde zege, want kort na rust stond de ploeg van het duo Kuyper-Braasem nog met 31 achter Men heeft zich hier en daar afge vraagd wat voor nut het eigenlijk had om het Nederlands zvental nog voor de Olympische Spelen te vervelen met een wedstrijd tegen de zwakke Belgen, die tijdens de kwalificatie in Groningen zo povertjes voor de dag waren geko men. Gent heeft echter bewezen, dat deze pre-olympische interland wel de gelijk zijn nut had. Het Nederlands ze vental, sneller technisch beter, heeft in de „Tolhuis-zwemkom" van de Vlaam se bloemenstad nog eens even onder de neus gewreven gekregen, dat snelheid en techniek alleen nog geen rijpe ploeg maken. De Belgen speelden, zoals zy moesten spelen om succes te kunnen hebben: plakken en kleven en boven op de man. Welgeteld driemaal hebben we een echte Nederlandse zwem-aanval gezien, waarbij de bal van de ene vrije speler naar de andere werd geplaatst. De gastheren zijn er voor de rest in geslaagd de rappe Nederlandse combi naties te smoren in vasthouden en terugtrekken. En toen daarbij bleek hoe zwak en inconsequent de Franse scheidsrechter Roger Dewasch zijn vlag hanteerde, was het Nederlands zeven tal volkomen uit zijn doen. Tegen alles en iedereen Het was een soms totaal ontredderde I ploeg, strijdend behalve tegen de zeven Belgen, ook tegen zichzelf, tegen de ar- I biter en tegen de pechduivel. Vooral in de eerste fase van de tweede helft leek de nederlaag onvermijdelijk. Het spel was nauwelijks begonnen, toen Haro Ran de kant werd opgestuurd en de Belgische aanvaller De Vis de score kon openen na even niet opletten van Leenards. Het was een ongelukkig be- i gin, dat de Belgen moed schonk en dat voor Nederland het begin was van een reeks slordigheden. De eerste kans ging verloren door een te hoog gericht schot van Van Dorp. Toen Caufrier aan Bel- gische zijde van het spel werd uitge- sloten, duurde het geruime tijd voor Ran uit een hoekworp na missers van Van Dorp en Vriend de numerieke meerderheid kon uitbuiten. Knoeien Jo de Haan gaat als winnaar van de laatste wedstrijd over de eind streep. der Borgh, Jo de Roo, Huib Zilverberg en Bas Maliepaard gingen zich met de jacht bezig houden en toen was ook dat vlug gebeurd. Uitvallers Dat alles had slechts tot gevolg dat de Eindhovenaar Lamers en de Amster dammer Dekker afstapten en een andere Amsterdammer, Schipper, al vroeg op een ronde kwam te staan. Ook de Hage naar Hamelink en de Utrechter Lonk huizen poogden aan de bewaking te ont snappen. Enkele kilometers verder Lam bert v. d. Ven uit Vlymen en daarna Van Dongen en Damen, die Hennie Marinus en Joop van der Putten in het spoor kregen. Even brak het peloton. Maar later smolten de groepen weer samen. Inmid dels moest Lonkhuizen door pech de strijd staken en verdwenen ook Bram Kool, Van Es, Brinkman, Bastricum, Rol en Swanefeld. Tegen 't einde van de strijd bleek, dat de fabrieksploegen grote invloed op het koersverloop hadden gekregen. Daardoor werden alle ontsnappingen in de kiem gesmoord. Ook die van Ab Gel dermans toen de bel voor de laatste ronde klonk. Einduitslagen Bas Maliepaard, de nieuwe Nederlandse wegkampioen bij de profs De uitslag van de derde en laatste rit luidt: 1. J. de Haan (Klaaswaal) 189 km in 4.24.06; 2. P. Damen (Lieshout), 3. J. Captein (Amsterdam); 4. B. Malie paard (Willemstad); 5. Th. sythoff (IJsselmonde)6. J. de Roo (Schore), 7. A. v. d. Steen (Etten)8. J. v. d. Putten (Den Haag); 9. M. v. d. Borgh (Ko ningsbosch) 10. A. van Egmond (Den Haag). Het eindklassement: 1. B. Maliepaard (Willemstad De rust ging in met een 2-1 voor sprong voor de Belgen, toen De Vis, terwijl Van Dorp en Van der Zwan met de Belg Van den Steen op de kant za ten, Kniest voor de tweede maal pas seerde. De scheidsrechter bleef knoeien, maar onze landgenoten ook en geen moment konden zij zich uit het slordige paniek- spel losmaken. Met Harrie Lamme bui ten de lijnen kreeg Ran na een onre gelmatig onderbroken rush een straf - worp te nemen. Weer gelijk dus? Niets ervan. Ran schoot hoog tegen de uit zwaaiende arm van de voortreffelijk spelende Belgische doelman De Hesselle aan. Tempo omhoog. Daarna konden de Belgen van het voordeel van 7 tegen 6 man door een boog bal van Dumont gebruik maken: 3-1. 't Zag er droevig uit, maar ineens werd het tempo iets verhoogd. Dat was voor de slecht zwemmende Belgen de genadestoot. Zij konden de zaken niet meer helemaal bijbenen en binnen en kele minuten was het 3-3 door 'n straf- worp van Van Dorp en een handig drukballctje van Van der Zwan na een mislukt schot van Lamme. Aanvoerder Lamme gaf even later zijn ploeg de leiding met een ver schot: 3-4. Nederland was nu veel sterker, maar kans op kans ging verloren. Nog werd de situatie gevaarlyk toen Ran de kant op moest, maar België had geen lucht meer en het bleef 4-3 voor Nederland. De Nederlandse junioren wonnen met 5-4 (rust 2-1 voor Nederland) van de Belgische jeugdploeg na een zeer slech te wedstrijd, waarin vooral de gebrek kige balcontrole bij beide juniorenploe- gen opviel. (Schore) 14.06.54 en 36 pnt; 5. P. Rent meester (Ierseke) 14.07.04 en 37 pnt.; 6. Th. Sijthoff (IJsselmonde) in 14.07.15 en 37 pnt.; 7. J. Captein (Amsterdam) in 14.08.15 en 19 pnt.; 9. A. v. Wetten (Noordwijkerhout) in 14.08.15 en 47 pnt.; 10. De de Groot (Amsterdam) in 14.10.32 en J .J. Otto (R'dam); 2. Ariel, J. M kampioen van Nederland en 44 pnt.; 11. A. van Egmond «Den Pigeau (R'dam); 3. Japara, J. J. Vuyk bracht van hun trip naar Rusland, heeft in de vaderlandse pers niet zo'n beste indruk gemaakt. Ken nelijk was de heer Prins, die als bestuurslid de reis meemaakte, bang, dat de spelers bijzonder heden over Rusland zouden ver tellen, welke de leiders daar niet welgevallig zouden zijn. Het bestuur van die Sportclub Feijenoord heeft nu maar een communiqué verstrekt, waaruit blijkt, dat Feijenoord in Rusland niet zo best heeft gespeeld als men van de stadionclub in Rotterdam gewend is. Warmte 30 tot 35 gra den en vermoeidheid waren daar voor een beletsel. Moordend heet was het in de tweede wedstryd tegen Dynamo in Tblisi, waar een uitverkocht huis 45.000 toeschou wers lag te stoven in een tropische hitte. De Feijenoorders hadden toen bovendien een vliegreis van 2000 kilo meter in de benen en daarmee acht men dan de 31 nederlaag tegen de Tifliaanse Dynamo's wel verklaard. Vóór de aanvang van de laatste wed strijd in Moskou brak een hevig on weer los, waardoor de temperatuur wel afkoelde, maar het veld moeilijk bespeelbaar werd. Het onweer hield vele Moskovieten thuis, wat overigens niet 'zo bezwaarlijk werd gevonden, want de televisie zond deze wedstrijd evenals de twee anderen toch uit. Eentonig voetbal Het spel van de Russen, gaat het communiqué verder, is technisch wel goed, maar doet vrij eentonig aan. De levendigheid in het spel ontbreekt vrij wel geheel. Daarnaast zijn de Russen niet huiverig van een stevige body charge. Opvallend was eigenlijk alleen maar de goede koptechniek, waarin slechts de langste spelers van Feijen oord, zoals Klaassens, Walhout en Ker- kum het tegen de Russen konden op nemen. Schone straten Ten aanzien van algemene indruk ken is het communiqué vrij sober. Het gewaagt van schone straten, door een verbod om ook maar het kleinste stukje papier op het plaveisel te depo neren. Voorts hebben de Feijenoorders overal in Rusland hard zien werken, zowel door mannen als vrouwen. Er wordt veel gebouwd, met name in de grote steden. Over levensomstandighe den en toestanden in de Sovjet-Unie moet men zwijgen. Daarvoor was het verblijf te kort en heeft waarschijnlijk ook de vrouwelijke tolk, die geen ogen blik van de zijde der Feijenoorders week, te weinig verteld. Men heeft wel nog kunnen zien, dat men niet naar Rusland behoeft te gaan om daar de bloemetjes buiten te zet ten. Er is weinig vermaak. Over het eten toonde men zich al evenmin bij zonder enthousiast. Met name de groente was zeer eentonig. Waarom Feijenoord drie dagen eer der terugkeerde dan het plan was ge weest? Door gebrek aan hotelruimte in Moskou. Feijenoord had langer kun nen blijven, doch verdeeld over ver schillende hotels. Men gaf echter de voorkeur aan een vervroegde thuisreis. De algemene indruk van de Russische trip was: Feijenoord heeft er een uit stekende beurt gemaakt en verdient daarvoor, volgens het communiqué, een compliment. Zeilwedstrijden op Zeeuwse wateren Op de tweede dag van de zeilwedstrij den van de Koninklijke Roei- en Zeil vereniging „De Maas" op de Zeeuwse stromen was voor de deelnemers de start en finish bij Zierikzee. Voor de grote RORC-jachten was een parkoers uitgezet via een boei bij Domburg, voor de kleinere RORC-boten en voor de ronde- en platbodemjachten ging de route via een boei bij Veere. Er was juist voldoende wind voor spannende races: De uitslagen waren: Gecombineerde klasse 1 en 2: 1. Hawk, A. W. Joppe (De Maas)2. Kickerle, j! C Smit (De Maas)3. Corabia, J. Kars (De Maas). Klasse 3: 1. Illusie, J. L. Maas (De Schelde)2. Variant, IV, A. W. de Gier (Ned. Ver. van Kustzeilers)3. Tulla S. de Wit (Zaandam). Klasse 4: 1. Typhoon, A. H. J. Otto (De Vijfsluizen)2. Ariel, J. M. Pigeaud (Kon. Ned. Zeil- en Roeiver.)3. Iskan- der, M. G. van den Arend (De Maas). Ronde- en platbodemjachten: 1. Bron- toliet, R. A. J. Terwindt (Jachtclub Hedel); 2. Banckert, M. C. F. j. Cosijn (De Kaag). Gisteren, ae laatste dag, was het vrij wel windstil. De aankomst werd hier door zeer vertraagd. De uitslagen van de laatste wedstrijd luiden: RORC-klasse 1 en 2 gecombineerd: 1. Kickerle, J. C. Smit (Alblasserdam)2. Hawk, A. W. Joppe (Oostvoorne)3. Hollandia VI, L. Sillevis (Woubrugge).' RORC-klasse 3: 1. Illusie, J. L. Maas (Breskens)2. Fortunella, J. E. van Dieten (Den Haag)3. Variant IV A W. de Gier. RORC-klasse 4: 1. Typhoon, A. H. J 1960 in de totaaltijd van 14.06.14 en 8 pnt.: 2. A. Geldermans (Beverwijk» in 14.06.17 en 20 pnt.; 3. A. v. d. Steen (Et ten) in 14.06.22 en 33 pnt.; 4. J. de Roo Haag) in 14.10.36 en 48 pnt.; 12. J. Huis- soon (Heinkenszand) 14.10.36 en 53 pnt.; 13. J. Lahaye (Bunde) in 14.12.07 en 49 pnt. (R'dam). Ronde- en platbodemjachten: 1. Witte Raaf, Th. L. W. van Ravesteyn (R'dam) 2. Brontoliet, R. A. J. Terwindt (Hedel).

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4