Leidse jongelui enthousiast aan de slag voor hun eigen jeugdomroep RADIO en TELEVISIE In Noordwijk hoorde repatriant pas wat er in Kongo gaande is Wat 'n vondst VAN NELLE's 98 ct Eerste radiouitzending gewijd aan viering studentenlustrum Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 29 juli 1960 Tweede blad no. 30111 Stadbroeken Badjassen Badlakens K A T W IJ K Voorstraat Stoffelijk overschot geïdentificeerd V t gistermorgen op het strand te Noordwijk aangespoelde stoffelijke over schot is geïdentificeerd als dat van een 20-jarige Berlijner, die in een pension aan de Schafferstraat te Noordwijk zijn vakantie doorbracht. Bijna 1300 gulden voor Leids diaconessenhuis De te Noordwijk gehouden collectt voor het nieuwe Diaconessenhuis te Lei- i ém heeJt bijna f1300 opgebracht. I Slachtoffers atoombom Hirosjima THANS NOG 18.000 PATIËNTEN! Van juli vorig jaar tot begin dezer maand zijn veertig personen overleden aan gevolgen van de atoombom, die in 1945 boven Hirosjima ontplofte. Het af gelopen jaar werden nog steeds 18.031 personen met stralingsziekten in de ziekenhuizen verpleegd. Van de veertig personen, die zijn overleden stierven dertien aan een lever kwaal, elf aan leukemie, negen aan bloedarmoede en zeven aan verschillende andere aandoeningen. Voor het eerst werd een geval van polyosteomyeloma, tumor in het beenmerg, geconstateerd. OVEREENSTEMMING OVER ZAAK EICHMANN In diplomatieke kringen in Buenos- Aires is vernomen dat Argentinië en Is raël hun geschil over de zaak-Eichmann definitief hebben bijgelegd. Verwacht werd dat later een officieel communiqué zal worden uitgegeven. De schaar erin Dat is niet zo bijster gemakkelijk. Het Trio, zoals de AVRO-staf voor de jeugd uitzendingen door de jongelui wordt ge noemd, hanteert met groot vakmanschap de schaar. Wanneer een program maatje volledig op de band is opgeno men, wordt het naar Hilversum ge stuurd. Dan beoordelen Herman Broek huizen, Kees de Wolf en Gerrit den Braber of er een mogelijkheid tot uit zending bestaat. De andere afdelingen, welke over het gehele land verspreid zyn, beluisteren elke donderdagmiddag, want dan is Minjon een half uur in de ether, met kritische aandacht de inzendingen van hun collega's. In het programma van de jeugdomroep de Micro-Avrobode kunnen onder de rubriek „kritikofoon" de ver schillende bezwaren naar voren ge bracht worden. We hebben eens een aantal nummers van deze programma bladen doorgekeken. Als u denkt, dat de jongens en meisjes een blad voor de mond nemen komt u lelijk bedrogen uit. Er wordt ongezouten kritiek geleverd. Wisselmicrofoon De Minjon-uitzendingen geschieden ook in een soort competitie-verband. Elk ingezonden en door het Trio goed gekeurde programma maakt namelyk kans uitgeroepen te worden tot „pro gramma van de maand". Uit deze beste maandelijkse inzendingen wordt ten slotte het programma van het jaar ge kozen. Hiervoor is een verzilverde wis sel-microfoon beschikbaar gesteld door de AVRO. Thans is deze fel begeerde trofee in het bezit van de Leidse afde ling. Nu staat de verjongde groep uit de Sleutelstad voor de zware opgave het bezit van deze wisselmicrofoon voor een jaar te prolongeren. Omstreeks de jaarwisseling heeft de Leidse „oud garde" Minjon namelijk vaarwel gezegd en sinds die tijd is een heel wat jonger groepje bezig zich de geheimen van de jeugdomroep eigen te maken. Kijkje in de tot studio omgebouwde kelder tijdens een proefopname (Foto L.D./Holvast) Er wordt hard gewerkt door Joke (16), Yvonne (16), Corrie (20), Jacqueline (18), Marjan (17), Ellie (16), Rudi (18), Paul (18), Aad (18), Erica (17), Anne- lies (17), Victor (18), Lucien (16), Leo (16) en Hans (18). Nieuwe leden zijn van harte welkom. Eierrekjes Zy hebben hun keldertje leuk inge richt. Op de grond een vloerkleed, ver der staan er een tafel en een paar stoe len, aan de muur een mededelingenbord en verder natuurlijk de rode en groene lampjes. We zijn toch in een studio De regelkamer, een wirwar van draden, knoppen, luidsprekers en andere tech nische zaken, is van de overige kelder ruimte afgescheiden door dubbel wan- t Pony's uit Avifauna verkozen de vrijheid De politie heeft zich de afgelo- i pen nacht over enkele ponys moe- i ten ontfermen, die uit het weiland J achter het Vogelpark Avifauna wa- ren weggelopen. De ponys, die in het park dagelijks honderden kin- f deren ronddragen wilden nu blijk- 1 f baar wel eens wat anders. I' r Zij trippelden in de vroege mor- gen door de straten in Alphen- i' J West. Met behulp van de politie- i a auto zijn de ponys weer naar het (i J weiland teruggevoerd. Dodelijk ongeval in Voorschoten Gistermiddag omstreeks kwart voor vier is op de Veurseweg te Voorscho ten een personenauto, komende uit de Nadat Joke ons een kopje thee had aangeboden (tussen twee haakjes Joke zingt alleraardigst) mochten ook wij een stemproef afleggen. Laten we het maar eerlijk bekennen: een tikkeltje nerveus waren we toch wel, toen de tekst ons in de handen werd gedrukt. En wij begonnen: „Op de jonge golf". Stop. Voorzitter Victor verbetert ons vanuit de regelkamer. „Wat meer „golfachtigs" in de voor dracht leggen". Na een paar keer ging het alras beter. „Na nog een tijdje „droog" geprobeerd te hebben, zoals dat in radiotermen heet, werd ons stemgeluid op de band opgenomen. (Advertentie) A. DE WIT S Handelshuis OUDE VEST 111 - LEIDEN TELEFOON 25328 Prins Charles en Prinses Anne van Engeland woonden dezer dagen een voorstelling van een Italiaans marionettentheater bij. Na afloop mochten zij achter de schermen pro beren om zelf de poppen te han teren. Het bleek echter niet zo heel eenvoudig om aan de touwtjes te trekken. Ned. Instituut voor Praeventieve Geneeskunde BENOEMING DR. D. K. RIJKELS. Dr. P. H. J. Lampe, adjunct-direc teur van het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde, o.m. belast met onderwijsaangelegenheden, zal we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd zijn funotie op een nader te bepalen datum overdragen. Voor het behartigen van de werk zaamheden op het terrein van het on derwijs heeft dr. D. K. Rijkels een be noeming per 15 augustus a.s. aanvaard. Dr. Rijkels legde het artsexamen te Amsterdam in 1931 af, promoveerde in 1937 tot doctor in de geneeskunde en verwierf in 1953 de graad van Master of Public Health aan de Johns Hopkins- school of Hygiene and Public Health. Laatstelijk was dr. Rijkels verbonden aan het Europese Bureau van de We reldgezondheidsorganisatie, waar hij voornamelijk werkzaam was op het ge bied van het medisch onderwijs en de voorlichting. ACTIVITEITEN JEUGDORKEST „DE BURCHT". Het Oranje-Comité te H oogmade heeft het Leids Jeugdorkest en Drum band ,.Dc Burcht" uitgenodigd om de traditionele Oranjefeesten, die dinsdag 2 augustus a.s. zullen worden gehouden, muzikaal te komen opluisteren. Vrijdagavond 5 augustus zal het Jeugdorkest bijdragen tot de feestelijke sluiting van de kinder-vakantiebezighe den van het „Oosterkwartier". Als sluitstuk van de vakantiebezighe den zal de jeugd van „Oosterkwartier" met een aantal autobussen een zeer ge varieerde dagtocht maken en 's avonds 8 uur op de Hoge Rijndijk nabij de Burggravenlaan worden opgewacht door het Jeugdorkest. De laatste kilometers zullen op de maat van een aantal vro lijke marsen van de jeugdige muzikan ten te voet naar de speeltuin van „Oos- terkiwartier" worden afgelegd waar de dagf met een hos-concert wordt beslo ten. Pappie was gisteren jarig. „Pappie was gisteren jarig". Het dochtertje van mevrouw D. Lagerwey kijkt vragend naar haar moeder, maar omdat ze geen antwoord krijgt bladert ze verder in het prentenboek van de beer, die een dikke neus kreeg omdat de bijen hem hadden gestoken. Pappie was er gisteren niet. Die zit nog in Leopoldstad in Kongo. Mevrouw Lagerwey is al weer twee weken in Nederland. Nadat de eerste relletjes Leopoldstad hadden opgeschrikt besloot zij te repatriëren. Met het eerste KLM-vliegtuig, dat voor dit doel werd ingeschakeld vloog zij met haar drie jonge kinderen naar Nederland. „Er waren veertien baby's onder het jaar aan boord. De stewardess vertelde, dat zij nog nooit zoveel wiegen klaar had moeten maken," zegt mevrouw Lagerwey. Zij spreekt langzaam, de nadruk leggend op elke lettergreep. Zy praat niet veel. Zegt alleen het allernoodzakelijkste. Wie oplettend luistert hoort een zweem van een accent, dat alle Indische Nederlan ders hebben. Toen de politionele actie in het toen malige Nederlands-Indië begon, vertrok de familie Lagerwey uit de Gordel van Smaragd om er nooit meer terug te ke ren. Voordien had zij in verscheidene Jappenkampen gezeten. De moeder van mevrouw Lagerwey, die wij eveneens gisteren in het kleine huisje aan de Al- bert Verweystraat in Noordwijk aan Zee aantroffen, vertelt het een en ander over het leven in de kampen. Het is een sober relaas. Even sober als dat van haar dochter. Beide een gevolg van het on afhankelijk worden van twee jonge sta ten. De jonge mevrouw Lagerwey heeft tien jaar in Leopoldstad gewoond. Zij heeft weinig van de relletjes gemerkt. Zfj week tezamen met 15 andere Neder landse vrouwen uit naar Brazzaville. Geluk „We hadden het geluk, dat de zwarten de pont hadden vrijgegeven. Anderen, die voordien probeerden de oversteek te maken, moesten onverrichterzake terug keren." BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Nicolaas, zn van N. Turenhout en J. J. Vlieland, Sonja Johanna Maria, dr van H. W. J. Claassen en J. M. van Wanrooij, Evert Jan, zn van H. J. Teijen en A. Ver schoor. Harm, zn van J. Kreulen en M. H. Fles, Eric, zn van J. Noteboom en M. J. Simmers, Ellen, dr van W. de Goede en A. Nap, Geertrulda Helena Agnes Margo, dr. van D. Brussee en J. P. Tebrugge, Ple- ter, zn van W. Sloos en E. J. Siebert, Ru- dolf Jacobus Wouter, zn van J. Kluivers en S. Barendse. GETROUWD J. J. Regeer en M. Rietkerk, S. L. T. J. van Agt en A. E. A. M. Ross, W. J. Har deman en J. C. Brandt, H. Hoek en T. C. M. van der Meer, I. Jongbloed en W. van Poelgeest. H. A. Hendriksen en J. Onder water, J. W. Fillppo en J. E. de Croon. OVERLEDEN J. M. H. Senff, 73 jr, wed. van S. Kui per, A. C. Krumpelman, 6 maanden zoon. Intrede ds. H. K. Jonkman PREDIKANT-DIRECTEUR ZENDINGSHUIS Ds H. K. Jonkman uit Nieuw Beerta, die in verband met zyn benoeming tot predikant-directeur van het Zendings huis te Oegstgeest door de generale sy node van de Nede. Herv. Kerk is be roepen als predikant voor buitengewone werkzaamheden, zal zondagmiddag 28 augustus om twee uur afscheid nemen van de hervormde gemeente van Nieuw Beerta in de classis Winschoten. Drie weken later n.l. zondag 18 september zal ds. Jonkman 's morgens om tien urn- in de Pauluskerk te Oegstgeest, na voor af in dezelfde dienst te zijn bevestigd door dr. E. Jansen Schoonhoven uit Oegstgeest, rector van de Nederlandse Zendingshogeschool te Oegstgeest, in trede doen als predikant voor buitenge wone werkzaamheden. Als predikant directeur van het Zendingshuis te Oegstgeest wordt ds. Jonkman, zoals bekend, de opvolger van ds. H. A. C. Hil- j dering, aan wie met ingang van 1 sep- tember a.s. emeritaat wordt verleend en op 4 september intrede zal doen te Elden in de classis Nymegen, waar hy benoemd is tot bystand in het pastoraat. Ds. Jonkman werd op 23 mei 1923 te Semarang in het voormalige Nederlandse Oost Indië geboren. (Zyn vader mr. J. A. Jonkman is thans voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal). Hy bezocht eerst de h.b.s. te Malang, Sema rang en Batavia (Djakarta) en werd in de oorlog door de Jappen krygsgevangen gemaakt. In 1946 kwam de heer Jonk man naar Nederland, waar hy een jaar later het nooddiploma gymnasium A ontving. Daarna studeerde hy verder nog aan de ryks universiteit te Utrecht, waar hy in 1950 zyn kandidaats- en in 1954 zijn kerkelyk examen deed. Nadat kandidaat Jonkman van februari tot juni 1954 vier maanden by ds. J. Wiersma te Zelhem in de classis Doetin- chem werkzaam was geweest als leer- vicaris en hy in februari 1955 na een te Utrecht gehouden colloquium was toege laten tot de evangeliebediening in de •Ned. Herv. Kerk werd hy op 18 septem ber van datzelfde jaar door prof. dr. M. van Rhyn uit Utrecht bevestigd als pre dikant van de hervormde gemeente van Nieuw Beerta in de classis Winschoten. Lezers schrijven Onhoudbare situatie Het is op 31 juli a.s. precies vier jaar geleden, dat in de plaatselijke bladen werd aangekondigd, een voorstel tot ont eigening van gronden aan de Morsweg alhier, tussen Lopsenstraat en spoor wegovergang; over dit voorstel lagen ten Stadhuize de stukken ter inzage op kamer 111, tot en met 13 september 1956. Niettegenstaande het steeds drukker wordende verkeer op dit punt, waarby nog komt het laden en lossen van vrachtauto's aan de zyde van de N.V. fabriek van verduurzaamde levensmid delen aldaar, wordt nu en dan de halve Morsweg versperd; het is daar dan ook, vooral na het passeren van een trein levensgevaarlyk. Na vier jaar ls aan deze onhoudbare situatie nog niets ge daan. Een gedeeltelyke oplossing zou m.i. gevonden kunnen worden in het door trekken van de P.C. Hooftlaan van Lage- Morsweg naar viaduct Gevangenlaan, hetgeen het verkeer op de Morsweg een stuk zou ontlasten. Op deze doortrekking van de P. C. Hooftlaan, wachten de bewoners en vooral de bewoners van de aan de noordzyde van de Lage-Morsweg gelegen straten, al meer dan twintig jaar; het zal voorlopig nog wel tot de vrome wensen blijven behoren. Er schynt in andere stadswyken, (zie dagbladen van deze week)meer te kun nen gebeuren; deze wyk wordt wel stief moed eriyk bedeeld. J. v. 't Hart, Leiden. Driejarig jongetje van verdrinkingsdood gered Gistermiddag omstreeks half vyf is de 3-jarige Peter Ye, wonende aan de Op- penheimstraat, tydens het spelen in het gras langs de Van Vollenhovenkade in het water gevallen. De 15-jarige A. van Egmond uit de Roomburgerlaan wist de jongen, die het bewustzyn had verloren, op het droge te brengen. Dankzy toege paste kunstmatige ademhaling door de 55-jarige A. P. Gouwen tak uit de Oos terstraat kwam het jongetje na vijftien minuten weer tot bewustzijn. Voor ver dere behandeling bracht de EHD het knaapje over naar het Academisch Zie kenhuis. De echtgenoot van mevrouw Lager wey werkt op de verkoopafdeling van de Nederlandse Handelsmaatschappy. Op het ogenblik heeft hy zo goed als niets te doen. Het hele economische le ven is ontwricht, er heerst een enorme werkeloosheid, schreef hy in een brief aan zyn vrouw. Gijzelaar Voorts schreef hy, dat hy tezamen met ongeveer honderd andere blanken een dag was opgesloten in een hotel on der bewaking van een troep muiters. Toen de Belgische parachutisten in Leopoldstad aankwamen was dat leed ook geleden. De gyzeling was voorby. „M'n man kon altyd goed met de zwarten opschieten. Onze huisjongen vond het heel gek, dat ik wegging." Afwachten Mevrouw Lagerwey wacht nu maar rustig af, wat er verder zal gaan go- beuren. „Misschien ga ik wel weer te rug naar Leopoldstad. Misschien komt myn man wel naar Nederland. De Handelsmaatschappy heeft hierin het laatste woord." „Voor het eerst weet ik eigenlyk pas, wat er precies in Belgisch Kongo aan de hand is. Dat weet ik uit de Neder landse kranten. Als je als inwoner van Leopoldstad iets over de gebeurtenissen in Kongo te weten wilde komen, moest je naar de buitenlandse radiozenders luisteren. M'n moeder schreef in mei al, dat het beter zou zyn, als we naar Hol land kwamen. Ze had een paar knipsels uit Nederlandse kranten ingesloten. We schrokken er erg van. We wisten echt niet, dat het zo erg was." „Toen de onafhankeiykheidsviering zonder moeilijkheden was verlopen, dachten we echt, dat er niets meer zou gebeuren. Want toen hadden we werke- lyk onlusten verwacht. We hebben ons dus wel vergist". Haar handen liggen stil in haar schoot. Van Loemoemba weet ze niets te vertel len. Maar pappie was gisteren jarig en er zyn geen bloemen in huis Met één Van Nelle's „After noon" theebuiltje (groot for^ maat) hebt u volop krachtige, geurige thee voor heel de familie. Gemakkelijk, vlug en proper! Ook echt handig om mee te nemen op vacantie: in de caravan, de boot, de tent „Afternoon" theebuiltjes (groot formaat) doos van 20 stuks Leidse jeugd geniet van de vakantie Als onderdeel van de vakantiebezig- heden voor de Leidse lagere schooljeugd brad gisberen een gezelschap uit Den Haag op in het zuidwestelyk deel van onze stad. Oorspronkelijk zou de voor stelling plaats vinden in de open lucht op het LPC-terrein. Het regende helaas. Echter geen nood. De speeltuinvereni ging Westerkwartier verleende alle me dewerking en de voorstelling kon toch doorgang vinden in het zaaltje van de speeltuin aan de Ten Katestraat. Het gezelschap, dat onder leiding staat van Carla Flink, heeft de jeugd volop bezig gehouden. Er was een goo chelaar: „Ome Kees", die de jongens en meisjes geraffineerde trucks liet zien. En ondanks herhaaldelyk „d er zit een dubbele bodem in" of ,,'t zit in zyn mouw" klaterde spontaan applaus op. Het geschreeuw was niet van de lucht by een balloniblaaswedstryd. Ook de altyd aanwezige poppenkast sleepte de kinderen weer mee in de avonturen van poppenhelden. Verder was er nog een nummer met een sprekende pop. Vooral in deze regenachtige vakantie- tyd zyn de vooretellingen zoals deze bijzonder goed op hun plaats. De men sen. die er dagelijks met de kinderen op uit trekken om hun een leuke vakan tie te bezorgen, verdienen dan ook wel een extra woord v^n hulde. Volgende week donderdag staan voor stellingen op het programma in de speeltuin Morskwartier en vrydag in Oosterkwartier. Kelder ingericht als studio Attentie. Opname vijf tellen na nu. Vijf, vier, drie, twee, een, nul. Floep, het rode lichtje flitst aan. De technicus schakelt de band-recorder in. De tekst kan worden opgenomen. Dit alles doet denken aan een radiostudio, zoals wij die gewend zijn in Hilversum aan te treffen. Maar U behoeft de verre reis naar de Radiostad niet te aanvaarden. Ook in Leiden bevindt zich een „studio", zij het wat kleiner en provisorischer ingericht dan de ruim ten, waarin de omroepverenigingen hun uitzendingen plegen te nemen. In een kelder onder één der flats aan het Weidehof in het zuid westen van de Sleutelstad heeft de afdeling Leiden van Minjon (Miniatuur Jeugdomroep Nederland) haar operatie-terrein. Een kleine twintig jongens en meisjes, hoofdzakelijk middelbare scholieren, komen hier tweemaal in de week bij elkaar om uitzendingen voor te bereiden en proefopnamen te maken. den, ruiten en deuren. Toch is alles nog niet geheel geluiddicht afgesloten. Maar er is al iets op gevonden. Wat is er een betere manier om de wanden te bekleden dan met «ierrekjes. Alleen zijn er natuurlyk een enorm aantal van deze rekjes nodig. De jongelui hopen, dat er op deze wereld nog melkboeren rond lopen, die eens hun hand over hun goed geefse melkboerenhart willen strijken. Verder heeft de afdeling de beschikking over een tweetal bandrecorders en een zelfgebouwde versterker. Telefoonhoorns zyn omgebouwd tot microfoon. Voorzit ter, consul in Minjon-kringen, Victor Haies (18) is de technicus van de groep. Hy zit op de HTS in Amsterdam. Teza men met Hans v. d. Steenhoven (18), secretaris-regisseur, vormt hy het be stuur van de afdeling Leiden. Het is een actief bestuur. De jongens zitten boorde vol plannen. Tekstschryver Lucien is al druk bezig een programma, gewijd aan de zee, samen te stellen. Is dat klaar, dan wordt het aanpakken gebla zen, want het kost heel wat moeite en tyd een goed programma in elkaar te zetten. Echte reportagewagen De eerste uitzending, duur 9 minuten, heeft in juni voor de AVRO-microfoon plaats gehad. Zy was gewijd aan de vie ring van het studenten-lustrum. De jon gens waren zeer in hun nopjes, omdat de NRU een heusechte reportagewagen met twee technici naar Leiden had ge stuurd. Een Leids Minjon-verslaggever had een interview met de praeses van de burgerijcommissie, de heer H. H. Nieuwenhuizen. Diens commentaar „het ging lekker" spreekt boekdelen. Ook wa ren er in het programmaatje opnamen verwerkt van het Leids Studenten Jazz gezelschap. Vol trots werd het bandje nog eens voor ons afgedraaid. Na stilzwijgend enkele minuten te hebben geluisterd sloten wy ons in ons oordeel volkomen aan by datgene, dat de heer Nieuwen huizen op zo echt Hollandse manier als zyn mening te kennen had gegeven. Ook de jongelui zelf waren in hun schik met hun uitzending. „De studenten hebben ons dan ook de grootste mede werking verleend", vertelde Hans. men gereden en daarna op de tram baan beland. De bestuurder, de 43-ja- rige L. van Tol, uit Schiedam, werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. richting Leidschendam, tegen twee bo-

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3