NIXON AANVAARDT OPDRACHT j II IN INDRUKWEKKEND BETOOG WEERBERICHT Amerika's taak in de wereld Oproep tot samenwerking Goed nieuws Luchtbrug Brazzaville - Brussel vervoerde ruim 33.000 personen schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. TRESLONG" HILLEGOM Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 29 JULI 1960 No. 30111 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Herziening belasting 4 Elders in dit blad publiceren 4 (Van onze correspondent in Washington) Richard Nixon, de kandidaat van de Republikeinen voor het presidentschap, heeft de opdracht van de partij aanvaard in een rede, die objectieve waarnemers moeten kenschetsen als de meest indruk wekkende oratie, welke de periode van twee Amerikaanse conventies heeft opgeleverd. Vast staat, dat de Democratische Partij meer leden heeft dan de Republikeinse, doch Kennedy, de leider van de Democra ten, moet gisteravond beseft hebben, dat hij een zware strijd zal hebben te voeren tegen zulk een inspirerend en voor de televisie geboren man. Strijd tegen communisme Zijn rede was soms sentimenteel, soms stoer, voortdurend met een on dertoon van idealisme en voortdurend effectief. Nixon had het aangedurfd de speech niet in extenso op schrift te zetten. HU sprak van punten. Niet uit gemakzucht, maar omdat hU bU erva ring weet, dat het direct gesproken woord, mits grondig voorbereid, het grootste effect bereikt. Nixon bezit een groot acteertalent. HU heeft hier door vele Amerikanen in het verleden wantrouwig gemaakt, maar deze accep tatie-speech moet zUn populariteit ver sterkt hebben. Kroesjtsjef heeft eens tot de Ameri kanen gezegddat hun kleinkinderen zouden leven onder het communisme. Nixon verwierf het grootste applaus van de avond, toen hij Kroesjtsjef de verzekering gaf: „Uiv kleinkinderen zullen in vrijheid leven". Dit applaus kwam tevens in het ge deelte van de rede, dat Nixon kenne- lUk het belangrUkste achtte. Het laatste en langste deel van de speech was gewijd aan Amerika'8 plaats en taak in de wereld. De Ame rikanen moeten, aldus Nixon, nooit oorlogszuchtig zijn, doch zij moeten het volkomen duidelijk maken, dat Ame rika niet met zich laat sollen. Van daar de behoefte aan een krachtige bewapening en vandaar dat op deze Soekarno ontbood politieke leiders De leiders van twee grote Indonesische politieke partijen, de socialisten en de Masjoemi hebben gisteren een beroep gedaan op president Soekarno, om zijn bedrei ging met ontbinding van politieke partijen, in nadere beschouwing te willen nemen. Een week geleden had Soekarno de partijleiders ten paleize ontboden en hen toen een week tijd gegeven om hun houding te bepalen jegens de wetgeving op de politieke partijen, door Soekarno eerder in deze maand uitgevaardigd. Deze wetgeving machtigt de president iedere partij te verbieden, die zich niet akkoord verklaart met het staats-begin- sel van de geleide democratie en socia lisering, dan wel weigert zich openlijk te distanciëren van haar leiders, die heb ben deelgenomen aan de opstanden in Sumatra en Celebes. De leiders van de Socialistische Partij en van de Masjoemi hebben nu Soekar no medegedeeld, dat zij bereid zijn, aan de gestelde eisen te voldoen. Na de de Socialistische Partij: „Wij hebben de president concrete bewijzen gegeven van ons standpunt en gevoelen ons thans niet meer bedreigd". Een woord voerder van de Masjoemi deelde mede, dat zijn partij een schriftelijke verkla ring over haar houding heeft ingediend, zoals de president had verlangd en dat de beslissing daarop nu bij hem ligt. Naar men aanneemt, zal president Soekarno de verklaringen der partijen tot een punt van overleg maken in een vergadering van opperste militaire ge zaghebbers, morgen te Buitenzorg, alvorens hU een beslissing zal bekend maken. GASFORNUIZEN reeds van f219.af KORT RAPENBURG 10—19 OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Iets ho gere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 JULI Zon op 4.58, onder 20.34 uur. Maan op 12.16, onder 23.51 uur. Hoogwater te KatwUk aan Zee 7.08 en 19.34 uur. Laagwater 2.59 en 15.12 uur. Dit blad bestaat uit 14 pagina's. avond een beroep op de Amerikanen werd gedaan tot een grootscheepse internationale samenwerking. Een dam in India, zo betoogde spre ker, kan even belangrijk zijn als een dam in Californië. Amerika zal nooit oud worden, zo riep Nixon uit. Hij zag jong Amerika helpen een geheel nieu we wereld op te bouwen. Grootscheepse campagne Het eerste deel van de rede over de binnenlandse politiek was veel conven tioneler van aard. Hierin beloofde Ni xon, zoals gebruikelijk, gouden bergen, doch tevens beloofde hij iets, waar veel van waar kan zijn: een campagne, zo als dit land nog nooit heeft gezien. Die campagne is op 28 juli begonnen. Vóór 8 november zal Nixon een krachtige actie gevoerd hebben in alle vijftig sta ten van Amerika. Hoe theatraal Nixon van de televisie gebruik weet te maken, bleek wederom aan het slot van de avond, toen hij en zijn echtgenote teza men de zaal leidden bij het zingen van het lied ,,God zegene Amerika". Dit ontroerd zingende echtpaar was het laatste, wat de miljoenen Amerikanen te zien gekregen hebben aan het slot van een periode van politieke conven ties. De pers in Amerika had met enige reserve gereageerd op Nixons kandi datuur. De .Washington Post" noem de Nixon ,,een man met weinig scru pules en weinig fijngevoeligheid". Niet temin had het blad toch wel waarde ring voor andere capaciteiten van de vice-president. De „New York Times" schreef: „We waren niet gesteld op de Nixon van 1946 tot 1952. We hebben enkele bezwaren tegen de Nixon van 1960". Cabot Lodge tweede man Zoals men weet, is Henry Cabot Lodge de Republikeinse kandidaat ge worden voor het vice-presidentschap. In de inleidende speech werd Lodge gisteravond ,,'s werelds grootste be strijder van het communisme ge noemd". Die reputatie heeft hij ver worven gedurende de zeven-en-een-half jaar, dat hij in de Verenigde Naties Amerika's woordvoerder is geweest. Amerika's opperkanonnier van de koude oorlog verwierf grote bekend heid, omdat vele zittingen van de Vei ligheidsraad op het televisiescherm werden vertoond. Het Amerikaanse pu bliek kent hem daardoor als een man, die voor de vuist weg en meestal met theatraal talent de Russen van repliek weet te dienen na iedere aanval op de Verenigde Staten. Cabot, zoals vrienden hem noemen, reageerde enthousiast, toen Nixon hem in de nacht van woensdag op donder dag opbelde en vertelde, dat hij hem inderdaad als kandidaat voor het vice- presidentschap wenste .Het was alge meen bekend, dat Lodge's post zeer begeerd is. Lodge is thans 58, doch hij ziet er jonger uit. Ni.vons besluit om hem als partner te kiezen, onderstreept nog maals dat de Republikenen in hun cam pagne veel nadruk zullen leggen op de stryd tegen het communisme. Dit is by uitstek het thema van Lodge. In dien de spanning tussen de Verenigde Staten en het communistische blok de komende maanden nog toeneemt, zal het Republikeinse tweetal een des te indrukwekkender campagne kunnen voeren. De propagandisten zullen daar bij de nadruk leggen op Nixons erva ring, die hem heeft voorbereid voor het leiderschap in een moeilijke periode. In zekere zin zou Kroesjtsjef door een agressieve houding de kansen van Nixon en Lodge kunnen verhogen. Advertentie Voor de a.s. televisiekijkers kan ieder jaar in de overgangstijd, als nieuwe typen toestellen op de markt verschijnen, bijzondere aanbiedingen gedaan worden. Het gaat de fabrieken erom, om de nog aanwezige voor raden tegen sterk verlaagde prijzen te ruimen. Deze voorraden zijn uiteraard be perkt en snél uitverkocht. Het is daar om zaak er spoedig bij te zijn. Van Grundig o.a. type 153 53 cm. in naturel noten, van f. 960.- voor f. 745.-; 353 M automatisch, naturel, van f. 1060.- voor f. 818.-; IfiS volautomatisch van f. 1198.- voor f. 868.-; 553 staand modél in teak, van f. 1317.- voor f. 898.-. EDLY-RADIO SERVICE, tel. 33975 MORSSTRAAT 20 - LEIDEN. stellen, welke bij aanneming januari 1962 zullen ingaan I op In sluis verdronken De 77-jarige heer F. Kroon uit Ter Aar is vanmorgen verdronken. Dit gebeurde tijdens het schutten van zijn vlet in de sluis bij Aardam. Zijn zoon, die onge rust was over het lange wegblijven van zijn vader ging op onderzoek uit en vond hem. De levensgeesten waren toen al geweken. AUTO REED TEGEN BOOM: Twee doden Doordat door nog onbekende oorzaak gistermorgen om half vijf een personen auto op de rijksweg Breda-Tilburg onder Molenschot tegen een boom reed. kwa men de 25-jarige Tilburger A. C. Tim mermans en zijn 21-jarige verloofde mej. P. J. Willemse uit Breda om het leven. De derde inzittende van de auto, de 17-jarige mej. J. Willemse is met een schedelbasisfractuur en twee gebroken benen naar het Bredase St.-Ignatius- ziekenhuis overgebracht. Voor haar le ven wordt gevreesd. Het drietal kwam van een bruiloft in Arnhem en was op weg naar Breda. j In Katwijk zondags j alle vermaak taboe De gemeenteraad van Katwijk, die gisteravond in openbare ver- i gadering bijeenkwam, heeft met i 15 stemmen voor en 6 tegen be- i sloten alle openbare vermake- i lijkheden 's zondagsmiddags en -'s avonds te verbieden. Dit be sluit werd genomen na uitgebreide en vaak bewogen discussies. De 1 Voetbalvereniging K.R.V. en de exploitant van bioscoop „Musica" i zouden o.m. door dit voorstel wor- i den gedupeerd. De burgemeester, i de heer H. Duiker, wees er echter op, dat hij bevoegd is in bepaalde gevallen ontheffing te verlenen. De heer N. Parlevliet (A.R.), die tegen stemde, vond het een uiter- 1 mate moeilijk en gecompliceerd probleem, dat hij gaarne nader 1 1 bestudeerd wenste te zien. ,,B. en 1 W. trachten het christelijk karak- I ter van de badplaats te bewaren, l maar de bevolking schijnt er niet i hetzelfde over te denken", aldus de heer Parlevliet. Sabena verdient alle hulde! (Van onze Amsterdamse corresponded Met ingang van woensdag j.l. heeft de Belgische Luchtvaartmaatschappij Sabena alle vluchten van de dienstregeling weer normaal uitgevoerd. De grootste repatriëring uit de luchtvaartgeschiedenis was tot een goed einde gebracht. Van 9 juli tot en met 26 juli werden niet minder dan 33.111 vluchtelingen uit Kongo naar Europa gevlogen, een aantal, dat overeenkomt met het inwonertal van een stad als Den Helder. „Ik ben diep getroffen door de materiële en morele steun, die wij in Nederland hebben ondervonden", ver klaarde ons de Sabena-directeur voor Nederland, de heer R. Delmotte. Hij was bijzonder erkentelijk voor de reacties, die hy trof bij reizigers wier reisplannen door het staken van de normale lijn diensten in het water vielen en die zonder uitzondering prettig waren, maar vooral ook voor de daadwerkelijke steun, die de KLM en de KLM-bemanningen hebben verleend. De KLM was de eerste niet-Belgische maatschappij, die vliegtuigen aanbood voor de 7000 kilometer lange luchtbrug tussen Brazzaville en Brussel, welk voorbeeld onder meer is gevolgd door de Air France en de Swissair. De Sabena die de Noord-Atlantische diensten en die naar het Midden-Oosten had stopgezet, vloog sinds 11 juli met vijf Boeing-jet toestellen en twintig viermotorige vlieg tuigen, terwijl achttien vliegtuigen van het binnenlandse luchtnet in Kongo de vluchtelingen naar nabuurlanden brach ten. Nadat de luchtbrug twaalf dagen had gefunctioneerd, had de Sabena twee miljoen kilometer gevlogen. De 166 piloten op deze toestellen maakten samen 3773 vlieguren. De verzorging van Terwijl aan het ene einde van de enorme bouwput in het Haringvliet de funderingen nog worden inge heid. verrijzen aan de andere zijde reeds de pijlers voor de spuisluizen. de passagiers op de route was in ver band met het grote aantal kinderen en baby's uitsluitend in handen van ste wardessen met verpleegstersopleiding. De grote Boeings hadden een groot aandeel in de repatriëring. Zjj waren voorzien van 189 stoelen, maar het maximum aantal passagiers werd ge boekt op een vlucht met zeer veel kin deren en baby's. Het toestel vertrok toen uit Brazzaville met 303 mensen aan boord. Hoewel tot en met 26 juli alleen al door de Sabena ruim drie miljoen kilometers (196 vluchten) werden afge legd, deed zich slechts één onbeduiden de motorstoring voor. Dinsdagavond j.l. werd de luchtbrug officieel beëindigd. Op dat ogenblik waren er door de Sabena en de te hulp gekomen maatschappijen 33.111 perso nen vervoerd, te weten 7396 mannen, 12659 vrouwen, 10730 kinderen en 2326 baby's. Op een rotspunt in de Tyrrheense Zee ten noorden van Rome wordt de laatste hand gelegd aan de bouw van de bungalow, die het Ned. Ko- vakantieverblijf in gebruik gaat nemen. Op de bovenste foto een iopname van de bungalow op de onderste foto de typisch Ita- ninklijk gezin volgende maand als I liaanse binnenplaats van de villa. Advertentie Het best gesorteerd in: LAMMERMARKT 3 LEIDEN Verkoop uitsluitend engros. TELEFOON 33909 De toestand in Kongo Hammarskjöld heeft vijfjarenplan De Secretaris-Generaal van de V.N., Hammarskjöld, heeft een plan opgesteld, dat voorziet in een „aanwezigheid" van de V.N. in Kongo voor een periode van tenminste vijf jaar, aldus is van diplomatieke en V.N.-zijde in Leopoldstad vernomen. Hammarskjöld kwam gisteren in de Kongolese hoofdstad aan. Het voornaamste doel van zijn bezoek is het bestuderen van de mogelijkheid van hulpverlening bij het oplossen van economische en sociale problemen. Van diplomatieke zijde in Leopoldstad werd vernomen, dat Hammarskjöld een plan om Kongo aan te bevelen als be- heerschapsgebied heeft opgegeven. In eerste instantie zou de nadruk moeten worden gelegd op plaatselijke produktie van geringe omvang. Geleidelijk zou dan een op Afrika georiënteerd han delsverkeer kunnen worden ontwikkeld. De vorming van een administratief apparaat ter vervanging van de verte genwoordigers van de V.N. zal wellicht de meeste tijd kosten. De opleiding van ambtenaren, officieren, artsen, advocaten en vakbekwame mensen op ander gebied binnen vijf jaar is niet mogelijk. Som migen menen, dat hiervoor een periode van tien of vijftien jaar nodig is. Loemoemba vraagt meer troepen De strijdmacht der V.N. in Kongo omvat ongeveer 9500 man. Premier Patrice Loemoemba van Kongo heeft te Washington gezegd, dat zijn minister van Justitie dringend heeft verzocht om Amerikaanse of andere troepen om in Kongo „de toe stand te redden". Loemoemba zei, dat hij dit verzoek heeft doorgegeven aan de algemene secretaris van de V.N., Hammarskjöld. In het telegram van zijn minister van Justitie stond ook, dat er in Katanga 109 Kongolese militairen door de Bel gische troepen waren gedood. De premier had telegrafisch uit Leopoldstad vernomen, dat de toestand in Kongo ernstig was. Vice-premier Gizenga zegt in een telegram, dat hij de V.N.-vertegenwoordiger ter plaatse, dr. Bunche, heeft verzocht V.N.-troepen naar Katanga te zenden. Deze had echter nog niets beloofd. Gizenga achtte het onbegrijpelijk, dat het V.N.-leger de Kongolese troepen ontwapent en de Belgen in het bezit van hun wapens laat. Belgische troepen naar Kivoe Het Belgische ministerie van Defensie heeft gisteren medegedeeld, dat dinsdag Belgische valscherm troepen naar Kason- go zijn gezonden in de provincie Kivoe. nadat muitende Kongolese soldaten zich van het vliegveld en het plaatselijk spoorwegstation hadden meestergemaakt Volgens het ministerie beletten de mui ters vliegtuigen, die voor evacuatie van Europeanen naar Kasongo waren ge zonden, te landen, terwijl zij zich voorts aan plunderingen overgaven. De Belgi sche plaatselijke militaire commandant verzocht de VXJ.-troepen in dit gebied om in te grijpen, doch omdat deze troe pen te ver van Kasongo gelegerd waren, werden er Belgische valschermtroepen heen gezonden. Alle Europeanen zijn veilig geëvacueerd; aan de zijde der Belgische troepen werden geen verliezen geleden, aldus het ministerie. Een woordvoerder der Verenigde Naties in Kongo heeft verklaard, dat het Ierse bataljon, dat gisteren in Kongo werd verwacht, waarschijnlijk recht streeks naar de provincie Kivoe zal wor den gedirigeerd. Advertentie rr Dagelijks diner-dansant. Orkest: Van der Heeft. ALS SPECIALE ZOMERATTRACTIE ONBEPERKT KIP-ETEN f6.—. Res. 02520—5347 (£)ucf ^iieuivs Uit het Leidsch Dagblad van 30 July 1860: H Donderdag is te 's Hage de eer ste stoomboot aangekomen, het geen om der zeldzaamheid wille veel opziens heeft gebaard. Zij behoort aan den heer Paul van Vlissingen van Amsterdam, die met zijn familie een pleiziertochtje naar de residentie doet. Het vaar tuigje is smaakvol en gemakkelijk ingerigt; de snelle vaart heeft vol strekt de moexjélxjkheden niet op geleverd die men vreesde, en het is te verwachten dat dit voorbeeld door meerdere zal worden gevolgd en men voortaan zoodanige booten op de binnenwateren zal bezigen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllD

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1