LDM in nieuw gebouw (Hooigracht) Organisator Jan van Resteren is trots op „zijn" ronde-rennertjes Leeuwarden geen concurrent voor conconrs-hippique in Leidse Hout Propaganda voor wielersport Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 27 juli 1960 Tweede blad no. 30109 Zoals bekend moesten indertijd de werkplaatsen en de toren van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij aan de Stationsweg worden gesloopt in ver band met de nieuwe bebouwing van het Stationsplein, waarmede nu binnenkort een aanvang zal worden gemaakt. Voor de werkplaatsen vond men in middels een goed onderkomen in het perceel Middelstegracht S8. Aangezien men in het huidige kantoorgebouw aan de Stationsweg reeds lang met ruimte gebrek te kampen had, werd in de onmiddellijke nabijheid van de werk plaatsen op de hoek van de Hooi gracht en de Ir. Driessenstraat een terrein gevonden, dat zeer geschikt was voor de bouw van een kantoor voor de L.D.M. Dit gebouwmodern van opzet en inrichting, is thans gereed. Hoewél de officiële opening eerst in september zal plaats vinden, worden de kantoor ruimten reeds met ingang van maan dag 1 augustus betrokken. Nu het huidige L.D.M.-pand aan de Stationsweg binnenkort leeg komt, is het niet uitgesloten, dat hierin tijde lijk het bureau van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land wordt ondergebracht. Zoals wij reeds berichtten zullen de huidige pan den van de K. van K. in verband met nieuwbouw worden afgebroken. Onze foto toont het nieuwe gebouw van de L.D.M.met ingang aan de Ir. Driessenstraat. (Foto L.D./Holvast) Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Noordeloos (toez.) A. Romein, kand. te Vlaardingen. Bedankt voor Noordlaren (toez.) G. Griffioen te Nuenen (N.Br.) GEREF. KERKEN Beroepen te Ferwerd Th. S. de Groot te Oostkapelle. Aangenomen naar Rotter- dam-Cnarlois (vac. H. H. Grosheide) H. M. Dercksen te Bameveld. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Sneek A. J. Otter, kand. te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Slikkerveer W. C. J. Bosschaart, kand. te Wolphaartsdijk, die bedankte voor Aalst. Almelo-Enter. Am sterdam-Noord. Apeldoorn, Elspeet. Nun- speet, Oosterland, Poortugaal. Schevenin- fen, Slnt-Annaland, Tricht en voor Wer end am. Ds. G. K. van der Horst 50 jaar predikant Zondag is het vijftig jaar geleden, dat ds. G. K. van der Horst uit Haarlem werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Gerard Karei van der Horst werd op 30 maart 1884 te Alphen aan den Rijn geboren. Nadat de heer Van der Horst in 1909 door het provinciaal kerkbe stuur van Friesland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 31 juli van het daar opvolgend jaar bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van 's-Heerenberg in de classis Doetinchem. Daarna diende de jubilaris verder nog de hervormde gemeenten van Steen bergen in de classis Breda 1915 tot 1924; Deersum in de classis Sneek 1924 tot 1931; Akkrum 1931 tot 1941; Watergang in de classis Edam 1941 tot 1945 en ten slotte nog ruim drieeneenhalf jaar die van Hoogwoud en Aartswoud in de clas. sis Hoorn, waar hem met ingang van 1 april 1949 op vijfenzestig jarige leef tijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde ds. Van der Horst zich te Haarlem-Noord, waar hij nog enige jaren werkzaam is geweest als predikant-voorganger van de afdeling van de Nederlandse Protestanten Bond. Kon. deelneming begrafenis mgr. dr. G. Lemmens Gisteren is het stoffelijk overschot van de emeritus-bisschop van Roer mond, mgr. dr. G. Lemmens, door een duizendkoppige stoet, waarbij vele hoogwaardigheidsbekleders, ten grave gedragen. De soberheid van de stoet werd gebro ken door de kleur en de deftigheid van de officiële kledij. Hierbij vielen vooral de verscheidene ridders op. De ridders van de Orde van Malta waren vertegen woordigd door de heren jhr. R. van Grotenhuis van Onstein en baron Bei- art van Woerden jr. De ridders van het Heilig Graf werden vertegenwoordigd door dr. L. de Gou, burgemeester van Venlo en de heer T. Neutelings uit Bergen op Zoom. De auto waarin het stoffelijk over schot werd vervoerd, werd geflankeerd door een erewacht van priester-dragers. Achter de auto liepen de familieleden van de overleden bisschop onder wie twee zusters en een neef. De eretekenen werden gedragen door enkele priesters en een broer van wijlen mgr. Hansen, die enkele jaren na de oorlog de taak van mgr. Lemmers had overgenomen. In deze eerste rijen van de rouwstoet waren verder ook de Commissaris van de Koningin in Limburg, mr. dr. F. Houben, de burgemeester van Roermond en oud-staatssecretaris van O., K. en W. mr. R. G. A. Höppener. Onder de wereldlijke autoriteiten wa ren om.: staatsraad prof. dr. L. Beel, de minister van Sociale Zaken mr. dr. Ch. van Rooyen en de secretaresse van H.K.H. Prinses Wilhelmina, mej. mr. J. Geldens. In de kathedraal werd de plechtige BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Mlchèle Marguérite Marie Brigitte, dr van R. M. L. E. de Voort en G. M. A. Staats, Wilhelmus Franclscus Maria, zn van F. J. Breedeveld en J. A. M. van Kuik David Johannes, zn van J. Hakkenberg en C. P. Haasbroek, Hendrik, zn van J. J. Wanslnk en W. J. Teunissen, Jenneken Gerrit Dina, dr van G. J. Wenink en J. G. Derklng, Mario, zn van G. L. Heppener en J. J. M. Waltmans. GETROUWD A. Bekhuis en E. de Wolf. OVERLEDEN H. M. E. Loozen, 83 Jaar, wed. van H. Kapaan, J. C. de Graaf, 73 laar, man, W. van der Loo, 30 Jaar, echtgen, van M. Plug. Paardensport en ponyshow Niet minder dan 76 paarden ingeschreven Vrijdagmiddag weer pique in de Leidse Hout. Dit hippische festijn vormt een onder deel van de bloemenweek in de Sleu telstad. Daarom hebben de organisatoren zo hardnekkig vastgehouden aan die 29ste juli, al werd hun dat door de Neder landse Hippische Sportbond nadrukke lijk afgeraden. „Die dag is er ook een concours- hippique in Leeuwarden en het zou wél eens kunnen, dat je dan geen kip krijgt", zo zei men in Den Haag. Maar de andere data, die werden voorge steld, waren ook niet zo bijster gunstig en dus hebben de organisatoren van het Leidse concours zich maar aan hun oorspronkelijke plannetje gehouden. Op hoop van zegen. Met het gevolg, dat de Sportbond nu alles in het werk moet stéllen om voor Leeuwarden een redelijke bezetting te krijgen en Leiden al enkele paarden heeft moeten afwijzen Geen overbezet programma meer als vorig jaar, daar heeft men angstvallig voor gewaakt. En de toegangsprijzen zijn aanzienlijk verlaagd vergeleken bij vorig jaar en nu tot redelijke propor ties teruggebracht. Bovendien heeft men in het programma een voor de jeugd bijzonder attractief punt inge last nl. het optreden van de ponyclub ,,De Vier Heemskinderen" uit Beneden- Leeuwen bij Tiel: 24 jeugdige ruiters van 5 tot 13 jaar. Zij beschikken over een eigen kleurfg geüniformeerd mu ziekkorps te paard en zijn niet voor een kleintje vervaard. Ze springen over drie op de grond liggende pony's, rij den dressuur met zestien pony's en meer van dergelijke stunts. Het eigenlijke uit drie delen bestaan de concours-hippique heeft veel belang stelling getrokken. Niet minder dan 76 paarden werden ingeschreven. Voor het jeugdspringconcours staan zestien paarden genoteerd. Verschillende com binaties zijn vorig jaar reeds in de Leidse Hout verschenen. Zo zien wij een herhaald springen van Anton en Noud van Meer, Lance Huët, Paul Kou- wenberg en Yvonne Wellink. Voor het handicapspringconcours heb ben zich in de A-afdeling twintig com binaties gemeld, voor de B-afdeling elf. Onder anderen verschijnen de dames M. Koster, M. Englebert, J. Th. van Loon, A. Wellink en Pia Arts in de arena. Voor het springconcours Ma tenslotte concours-hip- staan twintig paarden ingeschreven. 1 En vanzelfsprekend, zo zou men bijna zeggen, is de altijd lachende Mady Kos ter met haar trouwe Axel daarbij van de partij. heilige mis van requiem gecelebreerd door kardinaal Alfrink. Het geestelijk testament van de overledene werd voor gelezen door mgr. P. Moores. bisschop van Roermond. Hierna verrichtte kardinaal Alfrink de absoute in de kerk. Een nieuwe rouwstoet vormde zich en bracht het stoffelijk overschot naar het kerkhof aan het Kapel in 't Zand in Roermond, waar het werd bijzeget in de bisschops kapel. Van Paleis Soestdijk werd maandag avond een grote bloemenkrans gebracht als bewijs van deelneming van Konin gin Juliana en Prins Bemhard. H.K.H. Prinses Wilhelmina stuurde 't volgende telegram aan mgr. Moores, bisschop van Roermond; ,.Ik betuig u mijn oprechte deelneming in het grote verlies dat u geleden heeft. Ik zal steeds met grote dankbaarheid gedenken wat mgr. Lem mens in het verzet en voor de bevolking van Limburg in moeilijke dagen gedaan heeft". Int. adventcongres geopend In Utrecht is het internationale adventcongres, dat tot 31 juli zal duren, officieel geopend. Aan dit congres nemen bijna 1.500 jongeren uit 25 landen deel. Het welkomstwoord werd gesproken door ds. F. J. Voorthuis, praeses van de Adventkerk in Nederland, die in het bijzonder reverend T. Lucas uit Wash ington, de wereldleider van de advent- jeugd, begroette. Tijdens deze eerste zitting werden de delegaties uit de verschillende landen, die veelal gestoken waren in nationaal kostuum, voorgesteld. Reverend A. F. Tarr, praeses van de Raad van de Adventkerken in Noord-Europa, ging tenslotte in op het thema van dit con gres: „Verenigd in Christus". Meisje uit Hilversum viel in het water Gistermiddag omstreeks twaalf uur is de 11-jarige Klarina Vijl/brief uit Hil versum, die logeerde bij familie in het Jan Pietersz. Coenihof, nabij de voor malige spoorbrug over De Zijl in het water gevallen. Het meisje icon niet zwemmen. Op hulpgeroep van andere kinderen doken de 17-jarige M. Gieilen uit Swolgen (Limburg) en de 22-jarige Th. Pieters uit Arnhem, die hun vakan tie doorbrachten op de Kaag en juist in een zeilboot voorbijvoeren, in het wa ter. Het gelukte de 17-jarige jongen uit Swolgen het kind uit het water te ha len. Met behulp van de 44-jarige G. van der Leest, wonende aan het Jan van Riebeekhof te Leiden, werd kunst matige ademhaling toegepast op het reeds bewusteloze meisje. Na enige tijd konden de levensgeesten weer worden opgewekt. De E.H.D. heeft Klarina naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. Er bestond geen direct levensge vaar. VERDUISTERING. De politie heeft een 58-jarige uitvoer der uit Leiden aangehouden, die ver dacht wordt van verduistering van f2600 ten nadele van een werknemers organisatie. Leids jeugdorkest „De Burcht" op Floriade NA GROOT SUCCES UITGENODIGD VOOR TWEEDE OPTREDEN Dat de faam van het Leidse Jeugdor kest en drumband „De Burcht" reeds tot ver buiten Leiden is doorgedrongen, bleek gistermiddag overduidelijk op de ..Floriade" te Rotterdam, waar de jeug dige muzikanten o.l-v. de dirigenten W. Marks en K. de Jeu, een concert heb ben verzorgd. Moohten zij na een har telijk woord van welkom van de heer A. Moens bij hun opmars naar de mu ziektent reeds veel belangstelling trek ken en een welverdiend applaus oogst ten, de bij valdie de jeugdige Leidse muzikantjes tijdens het concert ontvin gen, overtrof alle verwachtingen. Het hoogtepunt van hun optreden bereikten de Leidenaartjes bij de muzikale rond gang over het tentoonstellingsterrein en de shows, die zij op diverse punten van het terrein uitvoerden. Duizenden be- zoekers(sters) sloegen dit optreden gade. Dat dit overweldigende succes van ,,De Burcht" op het Floriade-bestuur de no dige indruk maakte, bleek na afloop toen de organisator, de heer J. Kleiboer na zijn woorden van dank, de Leidse muzikantjes uitnodigde om binnenkort een middagconcert op de „Floriade" te verzorgen. Enige hoogtepunten uit dit optreden werden op de geluidsband vastgelegd en zullen dinsdag 2 augustus GROESBEEKSE TEHUIZEN De hier ter stede gehouden huis-aan- avonds om kwart over negen rta de I ™°Ld«eSo zender Hilversum I worden uitgezonden, tehuizen heeft ruim f. 929 opgebracht. Voor vierde maal Tour de Lisse Arminius-herdenking In het kader van de Arminiusherden. king wordt vrijdagmiddag 5 augustus in het groot-auditorium der Leidse Univer. siteit een bijeenkomst gehouden, waarin prof. dr. L. J. van Holk een lezing zal houden. Na afloop van deze bijeenkomst zal een krans worden gelegd op het graf van Arminius in de Pieterskerk. Te Den Haag is geslaagd voor het examen handenarbeid mej. H. J. v. d. Klein, alhier. Jan van Kesteren heeft er elk jaar weer schik in. Dank zij het initiatief van deze 30-jarige slager uit Lisse rijden zon vijftig jongens tot en met dertien jaar venijnig hun rondjes in wielerweg- wedstrijden of tijdritten. Persen alle energie uit hun kleine „body" om de eer van de overwinning en om het schuchtere kusje van de al even kleine tourmiss Tourbaas Van Kesteren glimt van trots, als hij zijn „renners" voorbij ziet flitsen, gestoken in echte rennerstruien en met echte rondepetten op het hoofd. Voor de vierde achtereenvolgende maal organiseert hij deze Tour de Lisse, die elk jaar een steeds groter succes wordt. De belangstel ling van de bevolking en natuurlijk vooral van de jeugd is overweldigend. Vol trots toont Jan van Kesteren foto-albums met blijvende herinne ringen uit het nog zo jonge bestaan van deze lilliput-tour. Veel animo Vier jaar geleden vatte Van Kesteren het plan op in navolging van „omt" Joop Legerstee uit Arnhem de jeugd in nauwer contact te brengen met de wielersport. Hoe kan men dit beter doen dan door zelf een jeugdwieler- ronde te organiseren. De animo was al direct erg groot en van alle kanten werd hulp aangeboden. Jan kocht ren nerstruien, petjes, alles wat bij zo'n wielerwedstrijd nodig is en hij ging aan de slag. Het spreekt vanzelf, dat dit een goede organisatie eist. Maar in Siem Vermeere, Piet de Koning en Jan van Eyk vond Jan van Kesteren een drietal uitstekende assistenten. „Zo is de hele zaak op touw gezet. Zie hier de resultaten"Onze Lasser tourbaas xoijst op een groepje renners, dat luid aangemoedigd door vriendjes en vriendinnetjes langs de kant, zich op de witte lijn opstelt om zich klaar te maken voor de ploegentijdrit over 10 ronden van ifiO meter In die vier jaar is er veel veran derd. De rennertjes rijden nu voor re- clamemerken, zodat Jan, wat de finan ciën betreft, wat ruimer kan adem halen. Ook zijn er nu ploegen van zes man in plaats van tien. Over gebrek aan medewerking heb ben Van Kesteren en zijn assistenten beslist niet te klagen. Reeds voor de aanvang van de tijdrit zijn er enkele milde gevers voor de jurytafel versche nen, die een aardigheidje beschikbaar stellen voor de ploeg ,die als eerste in het dagklassement eindigt of voor de ploeg, die de meeste pech heeft. En dat gaat zo de gehele avond door. Hard De tribunes van het gemeentelijk sportpark zijn aardig volgestroomd, als voor de eerste maal het startschot weerklinkt. Dit is het sein voor de jeugd om de vriendjes, die zo gelukkig zijn aan deze tour mee te mogen doen, luid aan te moedigen. Het ,,Hup Kee- sie" en „Zet 'em op Henkie" zijn dan ook niet van de lucht. Wee degene, die het hoge tempo niet bij kan hou den. Met luid gejoel wordt hij ontvan gen als hU over de streep gaat. Een van de acht ploegen aan de start. In het midden (met rozet) wielerenthousiast Jan van Kesteren. (Foto L.D./Holvast) Maar „Henkie" heeft dan ook zo'n hoge fiets, hij kan haast niet b(j de pedalen. Angstwekkend schuift hij heen en weer over het zadel. Uit alle macht duwt hij op de pedalen om niet „gelapt" te worden. Het harde wielren- nersbestaan kondigt zich reeds aan Het is een leuk gezicht de jongens fanatiek over het stuur gebukt voorbij te zien snorren in hun gele, groene, blauwe of paarse truien. Jan van Kes teren zit achter de jurytafel naast de tijdwaamemers. Hij lacht breeduit. Hij geniet Tussen de bedrijven door werden er nog onderlinge wedstrijden gehouden door de Ren- en Tourvereniging „De Bollenstreek", waarvan de organisator van de Tour de Lisse secretaris is ge weest. Uitslagen De uitslag van deze wedstrijden over 40 ronden (16 km.): 1. C. Weijers (Hil- legom), 24 min. 4 sec.; 2. Arie v. Hou- welingen (Sassenheim)3. H. de Wolf (Hillegom). Uitslag ploegentijdrit: 1. Tissing, 7 min. 0.9 sec.; 2. Waja, 7 min. 19 sec.; 3. Bronkhorst, 7 min. 20 sec.; 4. Melk handel, 7 min. 26 sec.; 5. Weekblad, 7 min. 31 sec.; 6. Graficus in dezelfde tijd 7. Vlinder, 7 min. 39 sec.; 8. Beijersbergen, 7 min. 46 sec. Het algemeen ploegenklassement na de tweede etappe luidt als volgt: 1. Tis sing, 1 uur 42 min. 11 sec.; 2. Waja, op 14 sec.; 3. Melkhandel, op 37 sec.; 4. Bronkhorst, op 41 sec.; 5. Vlinder, op 1 minuut 9 sec. Vandaag wordt er weer een wegwed strijd verreden over 19 km. DS. D. VAN DIJK MET EMERITAAT De classis Groningen van de Geref. Kerken (vrijgemaakt) heeft aan de nes. tor van de predikanten van het kerk verband ds. D. van Dijk te Groningen, na een diensttijd van 47 jaar, waarvan 40 in de stad Groningen, op zijn verzoek eervol emeritaat verleend. Ds. Van Dijk is oon. president-curator van de theolo gische hogeschool te Kampen, voorzitter van de vrijgemaakte predikanten confe rentie en was bij herhaling lid van de generale synode. DA. EL G. ZIJLSTRA GAAT MET EMERITAAT Da. H. G. Zijlstra, doopsgezind pre dikante te Stadskanaal, is op haar ver zoek met ingang van 1 augustus eervol emeritaat verleend. Da. Zijlstra werd in 1895 geboren en eerst op gevorderde leeftijd predikante. Zij aanvaardde haar ambt in 1946 te Ternaard en kwam in januari 1952 in Stadskanaal. BOEDDHISTISCHE MISSIE NAAR ONS LAND Een Boeddhistische missie uit Birma vertoeft op het ogenblik als gast van de Bondsrepubliek in West-Duitsland. Ook Nederland zal twee dagen door de mis sie worden aangedaan. De missie zal on. derm eer nagaan in hoeverre zij de zaak van het boeddhisme in Nederland vanuit Nederland kan bevorderen. De missie komt vrijdagavond in Den Haag aan. Het gezelschap zal op zon dag 31 juli deelnemen aan de conferen tie over „De toekomst der Oosterse filo sofie", die van zaterdag 30 juli tot en met dinsdag 2 augustus in de interna tionale school voor wijsbegeerte te Amersfoort wordt gehouden. Sprekers zijn daar prof. dr. D. Friedman uit Lon den en dr. E. Zürcher uit Leiden. Jongen kreeg kogel in oog (Van onze Haagse redactie) Een 13-jarige jongen uit Den Haag heeft een leeftijdgenootje met een alarm- of een schrikpistool een kogel tje in het oog geschoten, waardoor het ernstig werd beschadigd. Het slaohtoffer zat met zijn 12-jarig zusje te vissen in het plantsoen aan de Seghbroeklaan. Op een gegeven ogen blik kwamen er drie jongens aan, die het tweetal sommeerden om weg te gaan. „Jullie mogen hier niet vissen. Als je niet weg gaat schiet ik", zei een van de jongens. Bij wijze van waar schuwing schoot hij een keer in de lucht. Toen broer en zus niet snel ge noeg naar zijn zin aanstalten maakten om weg te gaan. dreigdé hij nog een keer en voegde even later de daad bij het woord. Van korte afstand schoot hij de jongen in een oog. Vermoedelijk met een klein kogeltje. De dader maakte zich met zijn twee vriendjes snel uit de voeten. Zij lieten echter een fiets achter en het zusje van de gewonde jongen was zo slim deze naar de politie te brengen. Toen een niets vermoedende vader met zijn zoon bij de politie kwam om de vermissing van de fiets op te geven, kreeg hij daar een heel ander verhaal te horen. Tegen de jongen werd proces verbaal opgemaakt. Het slachtoffer is in het Ooglijders- gasthuis behandeld en kon vervolgens naar huis. Het pistool waarmee het schot is gelost, behoorde niet toe aan de dader en is nog niet gevonden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3