SUNIL Na felle race finishte Wim Maarse bij Finnjolleii net voor K. de Jong Romebeloning voor veel offers en jarenlange intensieve training „KRANEN" DOEN HET WEER BEST OP KAAGWEEK Friezen kan zege in teamstrijd tegen Holland niet meer ontgaan EEN VAN DE TWEE RIA VAN VELSENS Bodegraafse turnster ondanks alles niet op durfde er te rekenen SUNIL WAST STRALEND WIT Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 21 juli 1960 Derde blad no. 30104 (Van onze zeilmedewerker) Hoewel de wind op de vijfde Kaagdag nogal vreemd deed, wa ren de wedstrijdzeilers over deze dag niet ontevreden. In de morgen tijdens de teamwedstrijden Hol land-Friesland woei de wind aan vankelijk uit het zuid-westen om na een volledige windstilte ten slotte 180 graden te draaien naar het noord-oosten. Maar toen werd het dan ook een behoorlijke zeil- wind, zodat de drie ronden lange baan, waarbij o.a. door de Warc- ker Leede en de Sprietlaeck ge varen moest worden, toch vlot af gezeild kon worden. Jammer even wel, dat het kruisrak slechts zeer kort was. Door de windstilte nam de teamwed strijd Holland-Friesland geruime tyd in beslag. In de eerste ronde liep John Hofland (Holland) naar de eerste posi tie. die hij de gehele race hield. De wer kelijke teamstrijd werd achter hem uit gevochten en het was vooral mr. E. K. Hoekstra, die hierin voor het Friese team een voorname rol speelde. Nadat de Faljeril-boeien genomen waren zag het er voor de noordelingen nog niet zo best uit, want achter Hofland lag ir. G. A. Bakker als goede tweede. Maar in de 2e ronde kwam mr. Hoekstra zo opzet ten, dat hij een ogenblik nog dicht bij Hofland kwam. Intussen had ook J. Alberda (Fr.) zich vrij weten te maken van de greep der verdedigende Hollan ders zodat de tweede en derde plaats in Friese handen kwam. Bovendien kwa men mr. A. v. d. Werf en Jack de Wilde op de vijfde en zesde plaats binnen zo dat de Friese overwinning compleet was. Friesland incasseerde 30 punten tegen Holland 25.1. De stand is dus nu Friesland 57 pun ten Holland 50.2 punten. Er zal veel moeten gebeuren wil deze achterstand nog in een Hollandse eindzege omgezet worden. Verder uitgelopen In de teamwedstrijden CurasaoDe Kaag is de laatste ploeg gisteren weer verder uitgelopen. Na de nederlaag van de eerste ontmoeting kreeg het Cura- Qaoteam opnieuw een duidelijk verlies te slikken (32.1 tegen 23 punten). De to taalstand is nu De Kaag 65.2 punt tegen Curagao 45. In de open wedstrijden werd de spanning om de eindzege in de diverse klassen behoorlijk opgevoerd. Er werd wel bijzonder fel gevaren en zeer vaak waren wij getuige van tafreel- tjes, die eigenlijk zonder meer naar de protesttafel verwezen dienden te worden. Wjj wezen reeds meermalen op het ge brek aan kennis van het wedstrijdregle ment. Maar in deze Kaagweek is het vaak meer dan bar, hetgeen voor een deel natuurlijk te wijten is aan het feit dat de plassen overvol zijn met wedstrij- dende schepen. Een doorgezette slag over stuurboord is bijna niet te maken, maar dat neemt niet weg, dat men toch de regels van de vaart nauwkeurig in acht dient te nemen. Om maar niet te spreken van het nemen van merktekens. Zo nu en dan hoorde wij een luide klap en zagen weer een schip de boei raken. Maar wat dan verplicht is de wedstrijd ver laten of een protestvlag zetten bleef steeds uit. Krakend klapten de jachten bij som mige merktekens tegen elkaar, omdat door de buitenste jachten te weinig ruimte gegeven wordt. En dit is, al is er dan weinig ruimte op de Kaag, toch echt niet nodig. Doordat in de gezeilde baan van drie ronden het laatste merkteken zeer dicht bij de finshlijn lag, was juist de finish in vele klassen by zonder spectaculair. Groot formaat De felste strijd en de mooiste finish zagen wij ongetwijfeld in de Finnjollen, waar drie zeilers van groot formaat, Koos de Jong, Wim Maarse en Leo Ger- hards een fantastische wedstrijd voerden met een intens verbeten strijd, die pas in het laatste rak zijn beslissing kreeg. Steeds had Maarse zich voor De Jong en Gerhards weten te handhaven, maar voordewinds kreeg De Jong de kans Maarse onder zijn zeil te krijgen en af te dekken. Kort voor de finish loefde Maarse De Jong nog hoog op, maar De Valken gaan van start moest toen ruimte geven voor het finish- schip en daarmee was de zaak voor De Jong bekeken. Gerhards werd op een scheepslengte achter De Jong en Maarse derde. Jaap de Boer was een goede vier de en L. Willemsen eindigde als vijfde. H. Korswagen was na het eerste merk teken goed voor in het Vrijheidsveld maar in de afflauwende wind kwam Jan Romkes de Vries onweerstaanbaar naar de eerste plaats om die niet meer uit handen te geven. Bouw van Wijk speelde het klaar als laatste te beginnen en als tweede te eindigen. J. L. J. Gail- lard was derde voor R. van Yperen en M. Vorfeld. H. Schmitz Een strakke overwinning in Sternklasse A de Pampusklasse vergrootte de kans op de eindzege voor Henk de Ruyter, hoe wel G. Biesot en O. P. Besseling het hem in de laatste wedstrijd niet gemakkelijk SCHAATSENRIJDEN Wereldkampioenschappen kunstrijden 1961 te Praag De wereldkampioenschappen kunstrij- den op de schaats 1961 zijn op het con gres van de Internationale Schaatsunie toegewezen aan Tsjecho-Slowakije en zullen van 22 tot en met 26 februari worden gehouden in het nieuwe sport paleis te Praag, dat een accommodatie heeft voor 17.000 toeschouwers. zullen maken. M. Blok werd in deze race tweede voor O. P. Besseling en E. A. Labouchere. Eindzege vast Er waren klassen waarin de eindzege welhaast vast staat zoals b.v. de 12 voetsjollen waarin F. Danièls een twee de fraaie overwinning bewerkte. Ditmaal was J. van 't Hoogerhuys tweede. F. Plantenga en P. Bulters en F. Speckmann kwamen daarna door de fi nishlijn. Ook D. Dudok van Heel gaat door een tweede zege in de Flying Juniorklasse regelrecht op de eindoverwinning af, evenals C. A. Vi6ser in de Olympiajollen. Voor Sjirk Haaksma was het wel een pechdag want ver aan kop liggend kreeg hij een kleine averij die hem twee plaat sen kostte. Jan Bier greep in de laatste ronde van de Drakenwedstrijd dankbaar de kans aan ir. J. J. de Jongh voorbij te gaan en ook hij kreeg daardoor de twee de dagoverwinning en een haast zekere hoofdprijs. In de klassen als Valken en Regen bogen blijft de spaning bestaan en zal de laatste race een beslissing moeten brengen. De Valken wedstrijd werd gewonnen door E. Rolf v. d. Baumen voor E. J. Hoppe, H. D. Zuiderbaan, H. Kirkenier en mevr. M. van 't Hoofd-Snijders. In Groep 1 van de Regenbogen won mr. E. K. Hoekstra voor J. Alberda en ir. G. A. Bakker terwijl in groep 2 John Hofland met de overwinning ging strij ken. Hij werd gevolgd door A. Gebuis, mr. A. v. d. Werf en C. Kist. Met de ..Kranen" gaat het weer goed in de Kaagweek, want Jacq. Kraan won in de Flying Dutchmanklasse voor D. de Kat en Heike Blok en Bart Kraan in de 12 m2 sharpies voor L. Borra en G. Vroege. Verdere uitslagen: Groep II Valken B: l.L. H. Hahn; 2. C. Kabel. Groep 1 Valken B: 1. W. Steenland; 2. A. Velsink. Olympiajollen B: 1. W. van Schoone- veldt: 2. mej. P. van Roessel. Sternklasse B: 1. R. Kluin; 2. R. Ge vers Deynoot. Streepklasse B: 1. H. van Agtmaal; 2. B. de Graaf. Puntklasse: 1. J. van Bergen; 2. ir. Engelbert van Bevervoorde. Pampusklasse B: 1. D. Veerman; 2. J. Lemson. 12 voetsjollen B: 1. C. Rohrman; 2. J. Lucas. 12 voetsjollen C: 1. J. L. ten Berg; 2. J. Walenkamp. Jeugdklasse B: 1. R. van Reij; 2. M. Drulman. Jeugdklasse C: 1. A. van Kranen; 2. mej. R. Leeksma. Vrijheidsklasse BI: 1. H. Maronier; 2. P. Karsten. Vrijheidsklasse B2: 1. J. Eichhorn; 2. A. Harms. Vrijheidsklasse C: 1. B. v. d. Laan; 2. *dvertent1» 1. H. Coops; 2. A. Kam steeg; 3. H. v. d. Rest. Jeugdklasse A: 1. G. Woortman; 2. mej. A. Vunderink; 3. J. H. Oerlemanse; 4. G. v. d. Werf; 5. D. van Wely. (Van een onzer verslaggevers) Hoeveel offers moet een talentvol turnster zich getroosten om in aan merking te komen voor uitzending naar de Olympische Spelen? ..Heel veel zal iedereen onmiddellijk zeggen. Maar hoeveel nu precies? En aan wie zouden wij het beter kunnen vragen dan aan de kort geleden volwassen geworden Ria van Velsen. Bodelolaan te Bode graven. Immers, zij kreeg deze week een nuchtere brief thuisgestuurd met de zakelijke, maar voor Ria o zo gelukkige mededeling, dat haar jarenlange intensieve voorbereiding bekroond zal worden met een sportief uitstapje naar Rome. Per dag 9 maal eten en vroeg naar bed Eigenlijk moeten wy het begin van dit Rome-reisje al zo'n zestien jaar ge leden zoeken, toen de 5-jarige kleuter Ria werd ingeschreven als lid van „Her cules" in Bodegraven. Haar natuurlijke aanleg werd tien jaar later bevestigd met een turnkampioenschap van Gouda en omstreken. Het jaar daarop reeds nam Ria deel aan de nationale jeugd kampioenschappen, waar zij een zesde plaats bereikte. Een jaar later bleek Ria twee treden gestegen op de natio nale jeugdturnladder en in het daarop volgende seizoen reeds heette de Neder landse jeugdkampioene Ria van Velsen. Het pittige, donkere meisje moest toen de overstap naar de dames maken. Het geen haar overigens niet belemmerde om op de ingeslagen weg voort te gaan. Zy bleef in vorm groeien en in de Stads gehoorzaal te Leiden kon onze nationale kampioene Bep Ipenburg maar nauwe lijks en dan nog met de grootste moeite haar grote rivale Ria van Velsen achter zich houden. Trainingtraining Inmiddels waren de voorbereidingen voor de Olympische Spelen begonnen. Om de veertien dagen brachten 24 turnsters 12 dames en 12 jeugd de zondag door in de Amsterdamse turn- hal, waar onder leiding van Annie Fie- seler. Joop Wickel, mevr. Swart en mevr. Van der Morst intensief getraind werd. Omstreeks de jaarwisseling had de volgende selectie plaats. Slechts tien bleven er over. Onder haar bevond zich Ria, die haar baantje in een winkel had moeten opgeven. Haar training eiste te veel tyd. Aanvankelijk om de veertien dagen, maar later iedere week het gehele week einde in het Libanon-Lyceum te Rotter dam, waar hard, zeer hard gewerkt werd. En dan nog iedere avond in de prachtige zaal aan de Sportlaan te Bo degraven. Aan de brug, op de even- wichtbalk, paardspringen en de vrije oefeningen nog eens doornemen. Dag in, dag uit. Nooit even respijt. Training, training en nog eens training Voor het overige helpt zij haar moe der in de huishouding. En die kan er dan tevens het oog op houden, dat Ria op tijd haar natje en droogje krijgt. Want papa Van Velsen die er een reflectielijnenbedrijf op na houdt, dat wil zeggen: lijnen trekt op de wegen en die evenals iedereen in dit gezin van negen kinderen intensief meeleeft met de turncarrière van zijn dochter, zeker nu die een hoogtepunt nadert, heeft haar onder doktercontrole gesteld. „Het werd me te gek. Die training is zo zwaar, dat er wel aan aandacht aan besteed moest worden. Anders had het veel te veel voor haar geworden", zo vertelt hy ons, toen wij gisteren bij hem thuis een zeer genoeglijk gesprek met Ria en haar vader hadden. Het gevolg van dit vaderlijke ingrijpen is, dat Ria nu zo'n negen keer per dag eet. Veel pap, eieren, biefstuk. Enfin, een smakelijk doktersrecept. En 's avonds altyd vroeg naar bed. Zeker om negen uur. „Ik heb geen kind aan haar", zegt haar vader lachend. Zenuwen Maar door alles tezamen werd Ria's vorm steeds beter. En wat ook belang rijk is haar wedstrijdmentaliteit is goed. „Jij jy hebt geen zenuwen", zeggen de anderen. Ria weet wel beter. Haar huisgenoten trouwens ook. want dagen tevoren kan ze wel eens behoor- Hjk prikkelbaar zyn. Maar welke „ar- I tiest" heeft geen zenuwen. Maar tijdens de wedstrijd valt de nervositeit van Ria af Dan is ze alleen maar geconcen treerd op haar werk. Zo doorstond ze ook een volgende selectie en leefde eigenlijk in voortdurende spanning over die laatste krachtproef over enkele we ken in Arnhem. Tot die verlossende brief kwam. Volkomen onverwacht! „Ik had er natuurlijk wel op gehoopt, maar niet op durven rekenen. Het scheelt met de anderen maar zo wreinig. Een kwestie van halve puntjes. En met zo'n selectie kan er altijd iets gebeuren. Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte duif verliest het van uw stralend witte wasl Oh- l*M/ Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld r mv/smtt/tv »rr_ f* s»u*r tmrmcvr Ik kan het haast nog niet geloven, het was ook zo onverwacht", vertelt ze nog opgetogen. Maar het staat nu vast, Ria vertrekt begin september met nog vijf andere turnsters vier zijn er reeds aangewezen, de vijfde wordt in Arnhem gekozen naar Rome om onze natio nale kleuren daar hoog te houden. Enige kans? Ria blijft een beetje in het vage: „We zullen niet onderaan eindigen, maar aan de landen achter het ijzeren gordijn zullen we toch niet kunnen tip pen". Reeds hebben er andere, optimis tischer geluiden geklonken, maar het is altijd gevaarlijk voorspellingen te wagen. Goed uitgerust Uiteraard verheugt turnster nummer één van Bodegraven zich bijzonder op Rome, want ze gaan er twaalf dagen naartoe de turnweek is van 3 tot 10 september en er zal heus wel wat tijd overblijven om eens wat rond te neuzen. En ze behoeft bepaald geen zorgen te hebben over wat ze dan zal dragen. Want daar heeft het Nederlands Olympische Comité uitstekend voor ge zorgd. Voorlopig krijgt Ria een flinke garderobe, die na afloop van de Spelen haar eigendom blijft: vijf paar schoe nen. vier witte bloesjes, twee grijze rokjes: een blazer, een peignoir, een geel vest, een plastic regenjas, een koffer, een schoudertas en een hoed („oh, ver schrikkelijk, ik heb zo'n hekel aan die dingen"). En dat zal nog wel niet alles zijn. In alle opzichten goed uitgerust gaat Ria van Velsen dus naar Rome. Of mis schien hadden we moeten spreken van de Bodegraafse Ria van Velsen. Want het zeventienjarige Haagse zwemstertje, dat op de letter precies hetzelfde heet, gaat ook vrijwel zeker naar de Spelen in de Eeuwige Stad. Voor zover zij totnutoe hebben kunnen nagaan zyn deze twee uitblinkende sportmeisjes geen familie van elkaar. Maar vader Van Velsen uit Bode graven wel te verstaan vindt het zo grappig, dat hij het wel eens verder wil gaan uitzoeken. „Maar dat doen we wel als Rome achter de rug is", merkt hij op en we hebben maar niet gevraagd waar om, het lag er zo dik bovenop Voor de zevende Apeldoornse Vier daagse, die van 26 tot en met 29 juli wordt gehouden, hebben 1073 wande laars ingeschreven. Dat is drie minder dan vorig jaar. toen een recordaantal van 1076 lopers zich aanmeldde. Zesenveertig wandelaars zullen voor de zevende maal aan de vierdaagse af- standsmarsen van Apeldoorn deelnemen. I Dit jaar hebben 27 verenigingen inge schreven. Een lachende Ria van Velsen ijkt de brief nog eens in, waar mede het Kon. Ned. Gymnastiek- Verbond aan alle onzekerheid een einde maakte. Ze gaat naar Rome. tFoto L.D./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5