OVER ENKELE WEKEN BOUWEN AAN STATIONSPLEIN Investering van negen miljoen Philips geeft opdracht tNl STATION sïiïyc Bouw duurt circa 2 Vi jaar Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 21 juli 1960 Tweede blad no. 30104 ami a «ONKHÊttr1 4» VAÏ*f jJÖOGBOUW scwouwaimcs Indien de Leidse raad in zijn zitting van maan dagmiddag a.s. akkoord kan gaan met het voor stel van B. en W. om aan de NV Aanneming Mij J. P. van Eesteren te Rotterdam een bouwterrein aan het Stationsplein van circa 5017 vierkante meter voor in totaal f. 747.000 te verkopen, dan zal reeds over enkele weken begonnen worden met de voorbereiding (het plaatsen van directie keten) van deze bouw. Een bouw, welke moge lijk wordt gemaakt door de financiële deelneming van het Philips Pensioenfonds te Eindhoven, waarvan de directie, als toekomstige eigenaresse, thans de opdracht tot uitvoering aan de NV Aanneming Mij. J. P. van Eesteren te Rotterdam heeft gegeven. Een bouwplan, dat een investering van negen miljoen gulden vraagt en dat binnen 2x/2 jaar verwezenlijkt kan zijn. De bij dit artikel afgedrukte foto van de ma quette stemt overeen met de schets, welke wij vorig jaar september van de bouwplannen voor deze omgeving reeds publiceerden, bij een uitvoerige beschrijving der plannen. Naar de vorm en doel stelling van de bebouwing zijn er sindsdien slechts kleine wijzigingen aangebracht. Phn. 14.000 vierkante meter kantoorruimte voor Leidse Universiteit Vier partijen, waarvan de gemeente Leiden als eerste dient te worden genoemd hebben bü dit miljoenen project de handen in elkaar geslagen. Terwijl Leiden de grond had, is door een hartelijke samenwerking tussen het Philips Pensioen fonds welk fonds de financiering mogelijk maakt de NV Van Eesteren, die voor de bouw zorg draagt, en de Rijksgebouwendienst, welke ten behoeve van de Leidse Universiteit, beslag wenste te leggen op circa 14.000 vierkante meter kan toorruimte van dit project, dit resultaat bereikt. Dankzij deze gezamenlijke krachtsinspanning is het na vele moeizame besprekingen mogen gelukken de RUksgoedkeuring voor dit miljoenen project te verkrijgen. Gaat de gemeenteraad van Leiden hetgeen maandag is te verwachten met de voorgestelde trans actie akkoord, dan verwacht de directie van Van Eesteren, dat reeds in septem ber de eerste paal geslagen kan worden. De wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen, die ons gis teren namens het Leidse College een Indruk gaf van de thans bereikte resul taten en daarbij grif toegaf, dat vele moeilijkheden moesten worden overwonnen toonde zich zeer dank baar. dat ,,nu eindelijk een oplossing voor de bebouwing van het Stations plein was gevonden". Z.i. zal de ge projecteerde hoogbouw (pl.m. 27 me ter) een belangrijke bijdrage leveren voor de noodzakelijke cityvernieuwing op een schaal, welke in overeenstem ming zal zijn met de rol, welke het Stationsplein in het hart van de zich sterk ontwikkelende Leidse agglome ratie zal gaan spelen. De heer Lijten van de N.V. Van Ees teren en de architect, de heer Bakker, die dankbaar waren voor de medewer king welke zij van „Leiden" hadden ontvangen, grepen nog even terug op de vele moeilijkheden, welke moesten worden overwonnen vooraleer ztf dit plan aan de openbaarheid prijs kon den geven. Het Is al bijna twee jaar geleden, aldus de heren Lijten en Bakker, dat de mogelijkheid tot het realiseren van de bebouwing van het Stationsplein te Leiden, aan de hand van de hiertoe ontworpen voorschriften, door de N.V. Aanneming Mij. J. P. van Eesteren te Rotterdam in studie werd genomen. Aanvankelijk betrof deze studie een bestaand plan voor een gedeeltelijke bebouwing, hetwelk echter niet levens vatbaar bleek voor een sluitende exploi tatie Nadat de gemeente Leiden hier toe de gelegenheid had geboden, werd een plan van grootsere opzet met een gevelfrontlengte van 233 m. opnieuw in studie genomen. Waar het hier een plan betrof, waarvan de stichtingskos- ten ca. negen miljoen gulden gaan be lopen, werd een samenwerking tot stand gebracht van belanghebbenden, zodat van de aanvang af de wensen ge coördineerd met een economische op zet in een bouwplan werden verwerkt, met de bouw waarvan dezer dagen een aanvang zal worden gemaakt. De inrichting Volgens een ontwerp van de archi tect en met grote financiële deelne ming van het Philips Pensioenfonds, werd een overeenstemming tot de bouw bereikt. Voor de kantoorgebouwen werd de functionele opzet in nauw overleg met de Rijksgebouwendienst, als toekom stige huurder, tot stand gebracht. Het project, zo vernamen wij, is ver deeld in 3 hoofdgroepen, waarvan het middendeel 91 flatwoningen bevat aan beide zijden door een kantoorgebouw begrensd. Onder het geheel een win kelgalerij met restaurant. Elke groep met aparte entree, zal van 2 liftinstal- laties worden voorzien. Het gehele project heeft een inhoud van ca. 100.000 m3., waarvan het be- tonskelet zal worden gefundeerd op 627 gewapend betonpalen. De flatwoningen hebben op de be gane grond een entree-hal, vanwaar 2 liftinstallaties de verbinding met elke etage tot stand brengen, waar de wo ningen bereikbaar zijn via een galerij. De modern ingerichte woningen be vatten elk 4 kamers, een keuken, een douche- en wasgelegenheid en een bergruimte. De woonkamers hebben afmetingen van 3.75 x 5.20 m. Op de begane grond is een brede overbouwde toegang naar het achter gelegen bin nenterrein aangebracht, waardoor het verkeer voor expeditie van de winkels aan de achterzijde kan plaats vinden en bovendien gelegenheid tot parkeren is geschapen. Eerst bouwen aan Stationsweg Naar ons van de zijde der directie van Van Eesteren werd medegedeeld. is het de bedoeling, dat men begint te i bouwen aan de Stationsweg in het ver- j lengde van het huidige kantoorgebouw i van de Leidsclie Duinwater Maatscli. Gelijkvloers is hier een aantal winkels over het gehele plan met een front- j breedte van 8 meter en een diepte van 25 meter geprojecteerd, met daarbo ven in zes-lagen-bouw kantoorruimte voor de Leidse Universiteit. Indien zich by de bouw geen moeilijkheden voor doen, kan deze vleugel reeds over pl.m. 1/4 jaar gereed zijn. Parkeerruimte van 3500 m2. Aan de zijde van het Stationsplein zijn de flats zeven woonlagen ge projecteerd. Hoewel men zich nog niet kon uitlaten over een eventuele huur prijs. zal deze vermoedelijk variëren tussen de f. 170.en f. 200.per maand. Aan deze zijde is ook een café- restaurant in de plannen opgenomen. Achter het gebouw, dat aan de zijde van het Stationsplein vermoedelijk door een torenflat wordt afgesloten, komt een openbare parkeerplaats van circa 3500 vierkante meter. Met de opzet van dit project waar op Leiden (te) lang moest wachten wordt eindelijk voldaan aan een forse aanpak van het Wederopbouwplan „Lei den Stationsplein", dat thans in 2J4 jaar verwezenlijkt kan zijn en waar voor Philips circa 9 miljoen beschik baar wenst te stellen. Maandag a.s. heeft de Leidse raad echter eerst nog het woord Bouw van torenflat Tijdens deze bespreking deelde wet houder Jongeleen ons nog mede, dat momenteel ook onderhandelingen wor den gevoerd over de bouw van een torenflat, welke zal aansluiten op de thans geprojecteerde nieuwbouw aan het Stationsplein, en van een flatge bouw aan de zyde van het huidige ge bouw van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Voorts komt er ook tekening in de plannen voor de bouw van een nieuw belas tingkantoor aan het einde van he Sta tionsplein. Ren tekening van het te bouwen i complex. Links zes verdiepingen de voor de Leidse Universiteit bestemde kantoorruimte. Daarop aansluitend zeven woonlagen de flatwoningen aan de zijde van het Stationsplein. Aan het einde van de rij flatwoningen nog een gedeelte, dat eveneens voor kan toorruimte wordt ingericht. Geheel rechts de later te bouwen torenflat. In grote lijnen geeft deze ma quette aan, hoe men zich de be bouwing van het Stationsplein en omgeving heeft voorgesteld. In eer ste instantie gaat de gemeenteraad thans beslissen over de bouw van de blokken langs plein en Stations weg, die aangeduid staan als bouw plan 1960. De parkeer gele genheden in deze omgeving werden op de foto van de maquette met een P aangeduid. Leidse Torpedo-ploeg in de Tour der Verenigde Naties heroverde de leiding 't Was een makkelijke dag vandaag, vertelden de jongelui, die ons uit de Tour verslag brachten. En 't bleek, dat zelfs de grotere jongens blij waren, dat er deze dag wat minder gefietst was. 's Morgens in Rotterdam werd aan Wim Sloos een horloge overhandigd, waarmee hij zeer in zijn schik was. De Voorscho- tense ploeg in zijn geheel kreeg een plastic geldpremie uitgekeerd en ook Rob Faber kreeg zijn premie voor het dagklassement. Daarna vertrokken de jeugdige renners weer in de richting Moerdijk. Hier werd eerst gegeten, waar na de voorbereidselen voor de grote tijdrit een aanvang namen. Deze ging over een afstand van 5 km. „Ome Joop" en zijn medewerkers weten, wat ze van avond te doen hebben, want bijna 100 jongens deden mee. De race-fietsers of wat erop leek werden apart geklasseerd. Hierin reden o.a. Wim Zaalberg, Rob Faber, Ab Wassenaar en Wim Sloos. De uitslag is uiteraard nog niet be kend, daar start- en finishlijsten nog niet voldoende vergeleken waren. Offi cieus had een der tijdopnemers verteld, dat Rob Faber dit keer Zaalberg ver slagen had. Ton Ouwerkerk van de Tor pedo-ploeg en Fred v. Zonneveld, die in de B-klasse reden, hebben het ook heel snel gedaan evenals Nico de Kuiper van de ploeg uit Lisse. De Lisserploeg reed in haar geheel mee. Dat zal ook nog wel punten opleveren, want t was de enige ploeg, die geheel compleet aan de start kwam. En vandaag gaat de tocht naar Heeze. Zeer laat kwam nog het bericht door, dat een jongen uit Zutphen de tijdrit heeft gewonnen met Faber als tweede en Zaalberg als derde. Zaalberg heeft de gele trui weer terug en Torpedo staat weer bovenaan. Voorschoten is derde en Lisse is via een tweede plaats in het dagklassement naar de achtste plaats geklommen. GEEN VERLENGING JAN VAN GOYEN- TENTOONSTELLING Ondanks de nog steeds groeiende be langstelling voor de Jan van Goyen-ten- toonstelling in vDe Lakenhal", is het niet mogelijk deze tentoonstelling te verlengen. Woensdag 27 juli is de laatste dag in Leiden, die avond nog wordt de ten toonstelling overgebracht naar het Ge- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johan Philip, zn. van A. Hollebeek en G. Breedveld; Paula Helena Maria, dr. van J, P. v. d. Hulst en G. Ju; Maria Catha- rlna Helena, dr. van E. J. Franken en H. T. Meeuwenoord; Nicolaas, zn. van J. den Os en J. A. H. Schipper; Robert, zn. van J. den Os en J. A. H. Schipper; Mar- garetha Elisabeth, dr. van K. van Nlm- wegen en E. Rosier; Stefan, zn. van R. Hanselaar en G. C. Koolstra; Pauline, dr. van P. J. Bruné en A. de Moed. OVERLEDEN H. C. Bak. 61 Jaar, man; C. Hoek, 75 Jaar. wed. van P. Ouwehand; M. Lens. 54 Jaar, wed. van W. H. Bouwens; J. K van Harte velt, 78 Jaar, man; J. F. Diep straten, 59 Jaar, man; I. Pauw. 68 jaar man. meentemuseum te Arnhem, waar zij op 30 juli heropend wordt. Wel zal de tentoonstelling van teke ningen uit de verzameling Dr. A. Welc- ker, eigendom van het Prentenkabinet der Leidse Universiteit nog tot 29 aug. in De Lakenhal te zien zijn. Deze tentoonstelling omvat tekeningen van o.a. Avercamp, Adriaen Brouwer, Albert Cuyp, Barent Fabritius, Goltzius, Nicolaes Maes, Adriaen van Ostade, Rembrandt en Willem van de Velde. Mulo-examens Voor het examen Mulo-A (met te vens middenstandsdiploma) zijn ge slaagd de dames: M. J. Hoogenboom, Bodegraven; D. Beef. Bodegraven; A. Blank. Zoeterwoude; P. T. M. Bos, Bo degraven; G W. v. d. Broek, Bodegra ven; M. W. Brak, Leiden; J. H. Kleen, Katwijk aan Zee; J. W. Verdoes, Kat wijk aan Zee*); H. G. Vooijs, Katwijk aan Zee; W. v. Vreedendaal, Rijns- burg*); K. Brussee, Oegstgeest*); J. G. v. d. Eijkel. Valkenburg (Z.-H.)*); T. H. C. C. Knottnerus, Oude-Wetering; A. T. Verboom, Voorschoten*): L. Segaar, Voorschoten*); P. C. A. Wijkmans, Lei den*) (verb, bericht) en de heren; J. Hoogenbrugge, Zegveld; A. G. Amers foort, Bodegraven; N. van Leeuwen. Lei den; J. Brusse, Oegstgeest; A. Rijlaars dam, Alphen aan den Rijn; G. C. Spie renburg, Katwijk aan den Rijn; W. Smit Voorschoten; G. Marbus, Noordwijk*); P. A. Smit, Oegstgeest. Afgewezen: 3. Advcr'entle

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3