Laatste nieuws Dixie-klanken aan waterkant Gemaal Hof- en Spekpolder werd onlangs in werking gesteld DONDERDAG 21 JULI 1960 Regiment Van Heutsz tien jaar Tweede lustrumviering in Leiden stond in het teken van de sport Nadat de officiële viering van het tienjarig bestaan van het regiment Van Heutsz op 1 juli in Schoonhoven bij het Instructiebataljon had plaatsgevonden, is gisteren in Leiden bij de lfcSste compagnie dit tweede lustrum op fees telijke wijze herdacht. De viering stond in het teken van de sport. Van negen uur 's morgens tot ongeveer half vijf in de middag is er gevoetbald, gevolleybald en atletiek bedreven. De dag werd ingezet met een buiten gewone vlaggenparade op het exercitie terrein van de Doelenkazerne. Het tam boerkorps van het regiment Van Heutsz verleende hierbij zijn medewerking. In optocht ging het daarna naar het Sport park „De Leidse Hout", waar de sport wedstrijden omstreeks tien uur een aanvang namen. De uitslagen van de at letiekwedstrijden zijn: 100 meter hardlopen: 1. soldaat Van Leeuwen (12.5 sec.), 2. Kamerman (12.8 6ec.), 3. Geerlings (13 sec.); 3000 meter: 1. Bevaart (10 min. 8.5 sec.), 2. v. d. Sman (10 min. 21 sec.), 3. Van Rooyen (10 min. 27 sec.); 400 meter handicap: 1. Veraar (2 min. 6.5 sec.), 2. Möllers (2 min. 17.2 sec.); touwtrekken: 1. eerste peloton; 2. 24ste peloton: 4 x 50 meter estafette: 1. Boom 1 min. 35.3 sec.), 2. Braat (1 min. 35.4 sec.), 3. Geerlings (1 min. 36.2 sec). Het volleybaltoernooi werd gewonnen door de gemeentepolitie Leiden (Leidse Politie Sport Vereniging) Van Heutsz—L.P.S.V. 2-3 's Middags vond op het UVS-terrein een voetbalwedstrijd plaats tussen een elftal van de jubilerende compagnie en de Leidse Politie. LPSV zegevierde na verlenging met 3—2. Bij de rust was de stand gelyk: 1-1 door doelpunten van Rols (Van Heutsz) en Roest (LPSV). Roodakker (Van Heutsz) bracht de militairen aan de lei ding, maar Bakker wist een kwartier voor tijd de Leidse politiemensen op ge lijke voet te brengen met hun groen zwarte tegenstanders. Door een doelpunt van wederom Roest, gescoord in de noodzakelijk geworden verlenging, wisten de politievoetballers de uitgeloofde beker in de wacht te slepen. In de pauze van deze voetbalwedstrijd gaf het tamboerkorps van het Regiment Van Heutsz een demonstratie. VOORSCHOTEN Het einddiploma goudsmeden ver wierf de heer J. H. de Roos te Voor schoten. Dit diploma behaalde hij aan de vakschool voor edelsmeden in Schoonhoven. WARMOND Twee jury's beoordelen etalagewedstrijd Ter gelegenheid van het gouden ju bileum van „De Kaag" werd een winkel week gehouden met een grote etalage wedstrijd en een braderie. De deelname aan deze beide onderdelen van de win kelweek was zeer bevredigend en voor al van de etalages had men veel werk gemaakt. Er was een deskundige jury Behalve de Jury werd ook het publiek in de gelegenheid gesteld te beoordelen welke etalage het mooiste was. Voor de door de jury aan te wijzen prijswinnaars waren vijf prachtige bekers beschikbaar gesteld en voor de winnaars aan te wij zen door het publiek vijf lauwertakken. De jury had geen gemakkelijke taak aangezien aan alle etalages ditmaal bij zondere aandacht was besteed. De uit slag was als volgt: Prijswinnaars aan gewezen door de jury: 1. S. G. van Stijn met etalage 1 44 punten; 2. C. Uit den Boogaard 43 punten: 3. W. Sikldng 42 punten; 4. G. Flint 40 punten; 5. Th. v. Niekerk 39 punten. De wisselwimpel voor de meest verkoopkraohtige etalage werd toegekend aan de heer C. Uit den stemmen uitgebracht. Deze had als eer- Bogaard. Door het publiek waren 244 ste prijswinnaar aangewezen de heer W. Sikking met 121 stemmen; 2. G. Flint 53 stemmen; 3. G. van Betem met eta lage 2, 13 stemmen; 4. P. van Wisseji 11 stemmen en 5. C. Uit den Bogaard 10 stemmen. Deze beoordeling wijkt nogal af van die van de Jury. Ook voor de bra derie bestond grote belangstelling. Dit onderdeel van de feestviering bracht le ven en vertier in het dorp. Het was te voorzien dat de dansavond met de Dutch Swing College Band in de verlichte tuin van restaurant „Meerrust" grote be langstelling zou trekken. Een muzikale rondgang door het dorp van de Harmonie St.-Matthias besloot deze prettige feestdag. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Marinus, zn. van M. van Kla veren en M. Vogelaar: Meindert, zn. van J. W. Niemeijer en J. H. Schoenmaker; Nicolaas A. G., zn. van G. H. Hof en D. M. S. Tol; Johannes B., zn. van M. J. Slntenle en J. W. Smit; Louis H. J., zn. van A. van den Barselaar en J. M. H. Smith. Ondertrouwd: C. K. Dekker en M. L. H. Walter; T. J. C. de Ruyter en J. L. Noor- dervllet; W. G. Ruitenbeek en P. Alders; L. P. Compeer en J. Wubbe; C. P. H. de Vogel en E. M. van Spronssen; J. W. Worst en J. A. Hubers. Getrouwd: H. P. van Manen en F. G. Eckert; F. H. Zegers en A. E. Borsboom; L. J. A. Boelen en C. van Wissen; M. de Bode en M. Bramberger; H. Zrlhen en J. S. Kann. Overleden: J. C. M. Oosterman. 4 Jaar (Pijnacker); A. S. de Bats, 67 Jr.; J. D. M. J. Roovers, 54 Jaar ('s-Gravenhage). ZOETERWOUDE Vissen en voetballen voor ouden van dagen Nadat de afgelopen winter enkele to neelavonden werden gehouden ten bate van de uitgangsdag voor de ouden van dagen, die heel weinig hebben opge bracht, werd door de visvereniging VVV uit Zoeterwoude weer de jaarlijkse vis wedstrijd gehouden. Niet minder dan 249 deelnemers probeerden een visje te verschalken, maar slechts 90 van hen slaagden daar in. Er waren dit jaar vele mooie prijzen, zoals een fiets, die ten slotte aan de heer Van Berkel uit Lei den ten deel viel. Namens VVV dankte de heer De Haan een ieder die had meegewerkt om de wedstrijd te doen slagen. En dat deze wedstrijd geslaagd is blijkt wel uit de ruim 300 gulden, die aan de penning meester van het bejaardencomité wer den afgedragen. Nu wordt zaterdagmiddag 23 juli ook nog een voetbalwedstrijd tussen SJZ 1 en Rouwkoop 1 uit Voorschoten gespeeld. De baten hiervan komen ook ten goe de aan het bejaardencomité. Na afloop van deze sportdag reikte de commandant van de in Leiden gelegerde compagnie van het jubilerende Regi ment, kapitein Lautenslager, de bekers en herinneringsmedailles uit. De garnizoenscommandant van Den Haag, kolonel J. Postma, de districts commandant van de Kon. Marine, ma joor Van Dijk van 't Velde, de comman dant van de Koksschool, luitenant-kolo nel Th. Wessels en de voormalige com mandanten van de 423ste compagnie Van Heutsz, majoor Pera en majoor Donkersloot, hoofdinspecteur J. C. Hof stede, de inspecteurs D. J. Verzijden en H. Oudman en H. Arbouw van de Leid se gemeentepolitie woonden diverse on derdelen van deze sportwedstrijden bij. Traditiegetrouw volgde om zes uur een rijstmaaltijd, welke werd verzorgd door enkele klassen van de Koksschool. In de avonduren had in de recreatie zaal van de Doelenkazerne een cabaret voorstelling plaats, verzorgd door het ge zelschap Jan Blaaser en Joop Doderer. Een taptoe door het tamboerkorps van het Regiment Van Heutsz vormde een waardig sluitstuk van deze feestdag, die vooral in de middaguren werd begun stigd door behoorlijk weer. Dr. A. A. Kampman naar Moskou Ter bijwoning van int. oriëntalistenccngres Van 9 tot 16 augustus zal in het ge bouw van de universiteit van Moskou een groot internationaal oriëntalisten congres worden gehouden. In een onderhoud vertelde dr A. A Kampman, directeur van het Neder lands instituut voor het Nabije Oosten te Leiden, die het congres in Moskou zal bijwonen ons, dat de oriëntalisten congressen een intern, aangelegen' heid zijn. Na de tweede wereldoorlog kwamen de oriëntalisten sneller bijeen dan na de jaren 1914-1918 het geval was. Dit is een bewijs, aldus dr. Kamp man, „dat de internationale weten schappelijke samenwerking zich in vele opzichten los heeft gemaakt van de po litieke tegenstellingen". In de loop der jaren hebben de oriën talisten twee keren in Leiden vergaderd, het laatst in 1931. Sprekende over het congres te Moskou, zeide dr. Kampman, dat dit uit twintig secties zal bestaan. Bij de beschouwing van deze secties valt het. op, dat het door de Russische oriëntalisten georganiseerde congres voor de eerste maal secties heeft inge schakeld voor de geschiedenis der Ara bische landen. Centraal-Azië, Korea en Mongolië. Ook de sectie Afrikaanse studies met haar onderdeel Afrikaanse studies ten zuiden van de Sahara trekt de aandacht. Uit dit alles blijkt, dat de Russische oriëntalisten van mening zijn, dat grote waarde aan de bestudering van deze gebieden moet worden toege kend. Het congresprogramma vermeldt, be halve de in secties te houden weten schappelijke bijeenkomsten en een ex cursie naar Russisch centraal-Azië, ook een concent, dat gegeven zal worden door musici, afkomstig uit de Moslim Sovjet-republieken. Twee avonden zyn uitgetrokken voor de vertoning van films op cultureel-wetenschappelijk ter rein. Tijdens het congres zullen een paar tentoonstellingen worden gehou den, waartoe veel archeologisch en etnologisch materiaal bijeen wordt ge bracht. Behalve de reeds genoemde excursie naar Centraal-Azië, die zes dagen duurt, wordt ook een bezoek gebracht aan Leningrad waar de congressisten de fraaie collecties in de Hermitage en de verzameling oosterse handschriften in ogenschouw kunnen nemen. In de derde plaats zal er nog een excursie zijn naar het gebied tussen de Kaukasus en de Turks-Perzische grens. Het totaal aantal deelnemers aan het congres is nog niet bekend, maar dit zal vermoedelijk zeer groot zijn. Behalve vele Russen, worden oriëntalisten uit China en de Oosteuropese landen ver wacht. Uit Amerika komen ongeveer Loemoemba naar New York De Kongolese regering heeft door bemiddeling van de V.N.-vertegenwoor- diger in Leopoldstad, dr. Ralph Bun- che, om opschorting van de bijeen komst van de Veiligheidsraad verzocht in afwachting van de komst van pre mier Loemoemba, die persoonlijk het standpunt van zijn regering iifzake de agressie van België in Kongo wil ko men verdedigen. De eerste minister zal ook belang rijke besprekingen" hebben met voor aanstaande Amerikaanse functiona rissen. Om „technische redenen" was het Loemoemba niet mogelijk vandaag al te vertrekken, aldus een woordvoerder van de V.N. Nu zou hij waarschijnlijk vrijdagmiddag gaan. Het is nog niet bekend of secretaris generaal Hammarskjöld zijn reis naar Leopoldstad zal uitstellen met het oog op de komst van Loemoemba naar New York. Hammarskjöld werd maan dagochtend in de Kongolese hoofdstad verwacht. ONRUST IN RHODESIË Sterke politie-eenheden hebben heden in Salisbury (Rhodesië) traangas moe ten gebruiken om honderden betogende negers te verspreiden. Gewapende negersoldaten trokken vroeg een ring om de negerwijk Harare van Salisbury. Later trokken reservisten van de politie Harare binnen om werk willige negers te beschermen. Een groep negers was de hele nacht luidruchtig gebleven in de negerwijk. Na aankomst van de reservisten werd de groep gesommeerd zich te verspreiden Hieraan werd geen gevolg gegeven, waar na de politie traangas gebruikte. In de loop van de morgen hebben negers voorts een auto met stenen bekogeld, waarin twee blanke vrouwen zaten. De moeilijkheden in Salisbury zijn gisteren begonnen na de arrestatie van drie lei ders van de nationale democratische party. Victoria Regio bloeit weer in de Hortus Vanavond en morgenavond bloeit res pectievelijk de witte en roze Victoria Re- gia in de Leidse Hortus. De kas is voor zien van een speciale verlichting. Be zoekers, die van 9 tot 11 uur 's avonds terecht kunnen, zullen een toelichting krijgen. Reisdub „Staalwijk" een dagje uit Vele leden van de commissie eredienst en gemeenteleden van de Herv. wijkge- meente Staalwijk maakten gisteren hun jaarlijks uitstapje. Voor de tocht begon, kwamen alle deelnemers in het wijkgebouw bijeen, waar ze hartelijk door de voorzitter wer den begroet. Om 8 uur vertrok het ge zelschap en reed men via Utrecht naar de Grebbeberg waar de koffie werd ge bruikt. Voorts ging de tocht via Wageningen naar Berg en Dal om aldaar de lunch te gebruiken. Na de lunch werd via Groesbeek verder gereden om in de Piasmolen een korte theepauze te houden. Na genoten te hebben van de prachtige omgeving, werd de terugtocht aanvaard en te Zeist gedineerd. Om ongeveer 9 uur kwam het gezelschap in wijkgebouw Staalwijk terug. De heer Kiel dankte het bestuur voor deze zeer geslaagde tocht. Te Den Haag is geslaagd voor het examen handenarbeid L.O. mej. P. Wil- lemse alhier. De heer J. R. Korswagen alhier en de heer J. H. de Roos te Voorschoten verwierven het einddiploma goudsmid. De 12-jarige Hans Stol uit Breda, die logeerde aan het Plantsoen is gis teravond omstreeks kwart over zes ty- dens het spelen tegen een fiets opgelo pen. Hy brak het linker onderbeen. De EHD bracht de jongen over naar het Academisch Ziekenhuis. veertig oriëntalisten het congres bij wonen en West-Europa zal ook behoor lijk vertegenwoordigd zijn. Uit Neder land gaan ongeveer vijftien oriëntalisten naar het congres. G.S. keurden Vlietkadeplan goed Alvorens de vergadering te openen nodigden de bestuursleden van de Hofpol- der de stemgerechtigde leden uit, om het nieuwe gemaal, dat de Hof- en Spek- polders van een betere waterbeheersing zal voorzien, te bekijken. Tot dusver had de Hofpolder vanaf 1914 een gemeenschappelijke bemaling met de Oostvlietpolder door middel van een gemaal met hevel-centrifugaalpomp, dat in de Oostvliet polder stond. In de laatste jaren bevredigde deze bemaling niet meer. De bodem van deze polder was in de loop der jaren sterker gekrompen ten gevolge van het grotere veengehalte dan in de Oostvlietpolder, zodat het waterpeil van beide polders verschillend was. Pogingen om voor beide polders een nieuw gemaal te stichten in de laagst gelegen polder mislukten, omdat niet alle ingelanden van de Oostvlietpolder daaraan medewerking wilden verlenen. De ingelanden van de Hof- en Spekpol- ders zetten het plan echter door. Alle wateringen in deze polders werden op breedte en diepte gebracht. Voorts werd een duiker onder de Vinksloot gelegd. De bemaling geschiedde met een vijzel- pomp met elektrische aandrijving. Voor deze plannen werd een belangrijke sub sidie ontvangen van de Cultuurtechni sche Dienst. Aanvankelijk ondervonden deze plan nen moeilijkheden. De aansluiting op het kabelnet van Leiden vergde f. 12.500. Wat de kostprijs betreft werd aanvan kelijk een beroep gedaan op de gemeen teraad van Zoeterwoude om de directie van de Lichtfabrieken te verzoeken een lagere prijsberekening te geven. In een conferentie van het polderbestuur met deze directie, waarbij ook de burgemees ter van Zoeterwoude aanwezig was, werd nogmaals gewezen op de, afgezien van de nieuwe aansluiting van het polderge maal, toch reeds veel te lage capaciteit voor aansluitingen van de bestaande panden. De aansluitingskosten werden aanvankelijk verlaagd tot f. 10.000 en tenslotte zelfs tot f. 8.300. Na een proef met het gemaal waren de ingelanden overtuigd, dat de verbe tering van de waterbeheersing, zowel door de nieuwe waterstaatkundige in richting van de polder, als door de ca paciteit van het gemaal in alle opzichten bevredigend is. Teruggekeerd in het café van de heer V Westgeest, opende de voorzitter, de heer W. Hoogendoorn de vergadering. De rekening over 1959 werd vastgesteld. Er is een batig saldo van f. 1674. Doordat de bemalingsovereenkomst met de Spek polder, voor wat de administratieve re geling betreft, nog niet door G. S. was goedgekeurd, werd de terugontvangst van de bijdrage in de reeds gedane ren tebetaling en afsluitprovisie van de le ning, door de Spekpolder nog niet vol daan en in de begroting 1960 opgeno men. Het werkelijke saldo is dus hoger. De omslag werd vastgesteld op f. 26 per ha. (vorig jaar f. 25). Daarna deelde de voorzitter mede, dat het Vlietkadeplan door het ministe rie van Landbouw was goedgekeurd, waarbij 87 subsidie werd toegezegd in de totale kosten van f. 313.656. Het hangt er nu vanaf of de Provinciale Commissie voor de Werkgelegenheid arbeiders voor dit werk beschikbaar kan stellen voor het baggervrij maken van de ringsloot langs de Hof- Spek en Rietpolders, het afgraven van de kade en het dichten van de ringsloot, waardoor het Jaagpad van de provincie Zuid-Holland als wa terkering zal gaan fungeren, moet heel wat werk worden verzet. Van de directeur-hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat is bericht ontvan gen, dat de kade langs Meerburg nog dit jaar aanzienlijk zal worden verbeterd. Bij de rondvraag werd erop gewezen, dat het polderbestuur een nauwkeurige naleving van de keur op de sloten en wateringen voorstaat. Voorts werd besloten, dat de ingelan den van de Spekpolder op een nader te bepalen datum het gemaal zullen be zichtigen. Wat een drukte en wat een gezellig heid! Gisteravond in de grote en bij zonder fraai aan het water van de Leede gelegen tuin van Meerrust" te Warmond. Een lieflijk dorp, waar het gedurende deze veertigste Kaagweek wemelt van zeilers en andere water sportliefhebbers. De jeugdigen onder deze sportieve lieden waren in groten getale naar dit idyllische plekje geto gen, al of niet per boot. Overigens waren zij niet de enigen. Een groot aantal danslustige jazzliefhebbers uit SOEKARNO WAARSCHUWT TWEE PARTIJEN President Soekarno heeft vandaag de leiders van de Masjoemi en de Socialis tische Partij gewaarschuwd, dat hun partijen zouden worden verboden als zy niet openlijk de opstandige bewegingen veroordeelden en zich niet schaarden achter het beginsel van geleide democra tie. Zij kregen acht dagen om hun posi tie uiteen te zetten. De president deelde dit mee op een bijeenkomst waarop ook militaire en po- litie-leiders aanwezig waren. Soetan Sjahrir en Soebadio vertegen woordigden de Socialistische Partij, Prawoto en Joenan Nasoetion waren door de Masjoemi afgevaardigd. Vrachtauto's in botsing op Autobahn Nederlander gedood De 32-jarige byryder Barend Bloom uit Geldermalsen is gisteravond om het leven gekomen toen de vrachtauto waarin hy op de Autobahn tussen Ham burg en Bremen van achteren op een Duitse vrachtwagen inreed. De bestuur der van de Nederlandse vrachtauto, de 23-jarige Gerrit van Asch uit Gelder malsen, werd door de botsing op straat geslingerd. Hy liep een shock op. Het ongeluk ontstond doordat de bij rijder van een tankauto op de Auto bahn een Duitse vrachtauto aanhield en hulp vroeg omdat de chauffeur van de tankauto gewond was geraakt, toen zijn wagen van de weg af schoot en zes meter de diepte in viel van de dijk helling af. Het was tegen deze Duitse vrachtauto dat de Nederlandse wagen reed. De schade aan de Nederlandse auto wordt geschat op bijna f. 40.000. Belgische autoriteiten in Stanleystad gearresteerd In Stanleyville zijn gisteren drie ver tegenwoordigers van het voormalige be stuur in Kongo door de Kongolese auto riteiten aangehouden. Zy worden ervan beschuldigd „een samenzwering tegen de Kongolese staat" te hebben beraamd. Verwacht wordt, dat ze het land zullen worden uitgezet. Het zyn de voormalige gouverneur van de provincie Kasai, Goffin, de voorma lige burgemeester van Stanleystad, de heer Depoorter en de chef van diens kabinet, Delecourt. Volgens hedenoch tend ontvangen berichten heerste erin Stanleystad een ernstige spanning tussen de Kongolese troepen en de eenheden van de VN-strijdmacht, bestaande uit militairen uit Ghana en Ethiopië. De Europese bevolking zou verder blootstaan aan mishandelingen, vervol gingen en arrestatie. Alle radio-ama teurzenders in de stad zijn in beslag ge nomen. De plaatselijke commandant van de VN-troepen heeft om versterkingen ge vraagd om het vliegveld van de Kongo lese muiters te kunnen overnemen en om te beginnen met de ontwapening van zowel de politie als de weermacht. Verder wordt gemeld, dat Kongolese burgers vluchtelingen, die worden ge- evacueerd uit de plaats Boenia uit de Oost-provincie hebben aangevallen. Er worden geen slachtoffers gemeld. Wel zouden bezittingen van de evacué's verloren zijn gegaan. Beursbegrippen Van de artikelenserie „Beursbe grippen", welke een paar jaar ge leden in ons blad werd gepubli ceerd en welke daarna in bro churevorm is verschenen, is, om dat deze brochure reeds spoedig uitverkocht was, op veler verzoek thans een 2de druk verschenen. De prLjs bedraagt algehaald aan ons bureau f. 0.75 en franco thuis f. 0.87, na ontvangst van dit be drag per giro (no. 57055) of per postwissel. N.V. LEIDSCH DAGBLAD de Sleutelstad en omgeving nam er nl. eveneens een kijkje. In het felle licht van de schijnwerpers zaten ze daar dan. De leden van de Dutch Swing College Band, een wijd en zijd ver maard Dixieland-orkest. Zij brachten de meest bekende nummers van hun uitgebreid repertoire ten gehore. Dat kon trouwens niet anders, want het jonge volkje schreeuwde gewoon om de vrolijke Marina en de veelbespro ken Milord. Peter Schilperoort, een trotse trompetist, moedigde zijn man nen met verbazend veel enthousiasme aan. Groot was het aantal klarinet-soli, dat over het uitgestrekte gebied weer klonk. De drummer van de band liet op een gegeven ogenblik verstek gaan, maar dat was eigenlijk de schuld van enkele jongedames in wier netten hij verstrikt zat. Gelukkig duurde zijn af wezigheid niet al te lang. De pauzes namen toch al geruime tijd in beslag! Onder de kap van de hooiberg deinde een dicht opeen gepakte massa mee op het ritme van de muziek. De motor boten lagen ook niet stil. Daarin zaten de jongelui, die op het grasperk onder de bomen geen stoel meer konden vin den. De mannen, die achter de provi sorisch ingerichte bars stonden, inaak- ten goede zaken, maar sommigen hun- ner leden in zeker opzicht ook gevoe lige verliezen. ,,Ze stelen hier als de raven, meneer, ik hou geen glas meer over", zei een van de barkeepers Bovendien was het feestterrein bezaaid met glasscherven. Hoe het ook zij, ple zier heeft men in ieder geval wel ge had. Zij, die er nog niet genoeg van hebben, kunnen volgende week donder dag weer in het watersportcentrum te recht. Er volgt dan nl. een herhaling van dit zomerse evenement. Op de foto ziet U hoe gezellig het onder de hooir berg was. (Foto LD/Holvast) BEURSOVERZICHT Teruglopende markt Amsterdam, 21 juli De tendentie van vandaag voor de in ternationale waarden was bij de opening nauwelijks prijshoudend doch beter, vergeleken met de stemming van de niet-officiële ochtendhandel. Wall Street wenst nog steeds niet aan een hausse tendentie mee te werken en kwam ook gisteren met ongeanimeerde slotkoersen af. De handel op het Damrak was van daag, opnieuw gering. De handel verliep zeer kalm en grote koersfluctuaties kwamen niet voor. Aku's openden op 540% doch faalden tegen het slot tot 537, met als vorige slotkoers 545. Philips zakte in tot 1146 na een opening op 1154. De vorige slotkoers was voor de ze aandelen 115iy4. Unilevers daalden van 913% tot 910 en verloren op deze prijs 5 punten vergeleken bij de vorige slotkoers. Kon. Olies ruim een halve gul den lager op f. 129.60 terwijl Hoogovens terugliepen van 779 tot 772, bij een slot koers van gisteren op 781%. Tegen het slot kwam enig aanbod los, waartegen over niet voldoende vraag stond. Hier door brokkelden de koersen af. De scheepvaartsector kon zich vri) goed handhaven en gaf bij opening koerswins ten te zien van 1 tot 2 punten. Later moest een gedeelte van de koerswinst worden prijsgegeven. In de cultuursec tor bewogen de koersen zich beneden het slotniveau van woensdag. Staatsfondsen prijshoudend. WISSELKOERSEN Amsterdam, 21 juli. Londen 10.59%—10.59%, New York 3.7611—3.77A. Montreal 3.85%—3.86, Parijs 76.92%76.97%. Brussel 7.55— 7.55%, Frankfort 90.39%—90.44%, Stock holm 72.96—73.01, Zürich 87.38%— 87.43%, Milaan 60.74%—60.77%, Kopen hagen 54.72—54.77, Oslo 52.85%—52.90%, Wenen 14.56%—14.57%, Lissabon 13.19 —13.20%. Beurs van Amsterdam Donderdag 21 juli 1960 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100% lOOtf Ned. '59 4% 100% 100H Ned. '59 4% 98}? 98% Ned. '60II 4% 100% 100% Ned. '53 3% 9494% Grootboek obi. 3% 78 78 Ned. '47 3% (3) 93% 93% Ned. '51 3% 96% 96% Ned. *53 (3%) 93% 94GB Ned. '56 3% 93A 93A Ned. '48 3% 87% 87% Ned. '54 3% 87% 87% Ned. '55 13% 88}f 88% Ned. *55 II 3y4 90% 90% Ned. '37 3 92 91% Dollarlng '47 3 92% 91% Investeringscert. 3.. 97%GL 97%GL Ned. 62-64 3 9811® 98% Indië '37 A 3 94% 94 Grootboek '46 3 89T% Ned. W.B 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 34% 33% Nat. Handelsbank 167 170 Ned. Handelmy287 284 Amst. Rubber 111% 111% H.VA 159% 157 Senembah 550 550 AX.U545 535% Berkel's Patent (v.) 310 GB 303 Calvé Delft cert. 856 843 Deli Mij .en (Ver.) 182 180.70 Kon. Pap. v. Gelder 302 GB 299 Hoogovens cert781% 771 Mtiller en Co. NJ3 420 GB 421 Ned. Kabelfabr595 GB 588 Philips 1151% 1142% Philips pref310 309% Unilever 915 898% Wilton Feyenoord 211GB 208 Biliton 2de r438 438 Dordtse Olie gew. 622% 621 Kon. Olie (f20.—) 132 130.50 idem (50 f20.—) 130.30 129.90 Holl. Amer. lijn 137% 138 Java China Paket 136% 135 KL.M 107 106.10 Kon. Ned. Stmv Mij 179% 180 Kon Paket Mij 129% 129 Stoomvaart Mij Ned 165 161 Nievelt Goudr eert 138% 137% v. Ommeren eert. 260 266 Kon Rott. Lloyd 141 139GL Ned Scheepv Unie 142% 143% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94 idem '48 (3%) 94% 94% R'dam '52-1 (4%) 97% id. id. *37 I-n (3%) 94 Z.-Holland '56 (4%) 98% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104% 104H id. N.W.B. '52 (4%) 97% 97% Industr. Obligaties Philips DoUarlng '51 95 95 Premieleningen A'dam '53 3 87% A'dam '51 12% 83% A'dam '56 I 2%.... 79% 79 A'dam '56 n 2%95 94% A'dam '56IH 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 78% 79 Enschede "54 2% 78% 78 Den Haag '52 I 2% 85% 85% Idem II 2% 85% 85% R'dam *52 I 2% 88% Idem II 2% 88% 88 Idem '57 2% 99% 98 Utrecht '52 2% 89% Z.-HoU. 1957 2% 94% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 233.50 233.50 Amst. Bank 344 342 HB.U. eert219% 219% Rott. Bank 291 289% Twentsche Bank ..282 280 Industrie Ondernemingen Albert Heyn415 412 BorsumiJ65% 64% K. N. Ed-met. A-AA 98 98 Idem pref. wd. 103 ElectrolasmiJ352 351 Kon. Ned. Grofsm. 173 173 Holl. Constructie 545 542 Ing. bur. v. Bouwnijv. 260% Interaatio 149% 147% Int. Kunststoff. Ind. 60 6°% Leidse Wolspinnerij 470 475 Rott. Droogdok Mij. 622 t>23 Sikkens Groep 825 Ver. Touwfabrieken 340 342 Walvisvaart 110% 110%B Wernink's Betonm. 155 155% Van Wijk en Heringa 111% 111% Zaalberg 129 128 Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 5% 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24 Intern Nickel 108% 108 Anaconda 52A 52% Bethlehem Steel 44% 44% Cities Service 41 41% General Motors 43% 43% Kennecott 77 76% Republic Steel 60% 60% Shell Oil 64 64% Union Pacific 27A Un. States Steel 79% 70

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11