H! Veiligheidsraad voelt veel voor oplossing Cuba-geschil in O.A.S. WIJKBEZORGERS Negen stemmen voor afwachten maar Rusland sprak nog niet Zonneautomorgen in verkeer Met een enkel woord DINSDAG 19 JULI 1960 Weer een „regionaal stootkussen (Van onze Amerikaanse correspondent) De twee Zuidamerikaanse leden van de Veiligheidsraad, Argentinië en Ecuador, hebben in de Veiligheidsraad een voorstel ingediend om de behandeling van het conflict tussen Cuba en de Verenigde Staten uit te stellen totdat men het rapport zal hebben ontvangen van de 21 landen tellende Organisatie van Amerikaanse Staten, die eveneens begonnen is aandacht te schenken aan dit conflict. Negen van de elf leden van de Veiligheidsraad hebben zich reeds vóór deze resolutie uitgesproken, maar de Russische afgevaardigde heeft nog niet ge sproken. De Cubaanse kwestie is vooral gevaarlijk omdat de penetratie van de communistische invloed op het westelijk halfrond de Verenigde Staten zou kunnen drijven tot afweermaatregelen, die een wereldwijd conflict zouden kunnen veroorzaken. Vandaar dat de groep van Zuid amerikaanse landen met alle instemming van de Verenigde Staten thans tracht met regionale krachten een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, die tussen Amerika en Cuba zijn gerezen. Nieuwe vorm van sussen geschillen Het komt de laatste jaren steeds va ker voor dat een regionale groep een oplossing aan de hand doet voor een geschil, waarby Oost en West In con flict dreigen te geraken. Men denke slechts aan de situatie in het Nabye Oosten in de zomer van 1958, toen een groot conflict over Libanon niet denk beeldig was. Toen echter alle Arabi sche staten een demonstratie van ver broedering gaven, was een stootkussen gevormd, dat Oos ten West uit elkaar hield. Thans proberen de Latyns-Ame- rikaanse staten opnieuw een botsing te vermyden en indien secretaris-generaal Hammarskjöld zyn zin krygt, zal ook een regionale groep van Afrikaanse staten een soort stootkussen vormen teneinde het conflict over Kongo min der schokkend te maken. De waarde van de Verenigde Naties is de laatste jaren herhaaldelyk gebleken, omdat deze organisatie het apparaat kon zyn waardoor de vorming van dergelyke regionale stootkussens mogeiyk was. Cuba: geen satelliet Dr. Raul Roa, de minister van Bui tenlandse Zaken van Cuba, heeft in de Veiligheidsraad in een felle rede van bijna anderhalf uur de kans waargeno men om de Verenigde Staten te be schuldigen van economische agressie en zelfs van de neiging tot een mili taire aanval. Spreker ontkende dat Cuba een satelliet van de Sovjet-Unie is. Hij betoogde dat Amerika geneigd is om altijd een revolutie in andere landen als communistisch te beschou wen. Cuba wenst een einde te maken aan de soort koloniale relatie die tot 1959 -mét de Verenigde Staten heeft bestaan. Hij citeerde de congressionele verslagen uit Amerikaanse kranten om aan te tonen dat Amerika agressie overwoog en vroeg van de Verenigde Staten een verklaring, dat dit land geen militaire aanval zou ondernemen. Cuba zal zich verzetten tegen agres sie, maar is bereid de moeilijkheden met de Verenigde Staten langs diplo matieke weg op te lossen. Cuba wenst echter te onderhandelen op voet van gelijkheid. VS: geen agressie Cabot Lodge, Amerika's vertegen woordiger in de Veiligheidsraad, is soms nogal wat bombastisch in zijn optreden. De laatste maanden is hij echter bijzonder goed op dreef. Wel licht is hij in deze periode extra ge ïnspireerd omdat hij republikeins kan didaat wil worden voor het vice-presi- dentschap. Hoe het ook zij, Lodge's antwoord aan Cuba klonk als een klok. Hij gaf prompt de verklaring dat Amerika geen agressieve bedoelingen heeft. Hij wenste eveneens dat de Veiligheids- Wijhe duizend jaar oud Gisteren zyn in Wyhe (O.) de feeste- lykheden begonnen ter viering van het 1000-jarig bestaen van deze plaats, met een byeenkomst van ongeveer 500 per sonen, waarin de plaatselyke predikan ten en de pastoor het woord voerden. Daarna kwam de gemeenteraad van Wijhe in een bijzondere zitting bijeen. De Commissaris van de Koningin in de provincie Overijssel, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, en enige leden van het college van Ged. Staten van Overijssel waren daarbij aanwe zig. De burgemeester, mr. J. W. C. Teilegen, schetste het ontstaan van Wijhe, dat het eerst in een biref uit 960, van Koning Otto I aan een kloos ter in Maagdenburg, wordt genoemd. De raad keurde de ontworpen ge- ineentevlag goed ondanks het 1000- Jarig bestaan moest Wijhe het steeds zonder vlag doen die door de Com missaris van de Koningin werd gehe sen. Daarna volgde een militaire pa rade van ongeveer 1000 man, die werd afgenomen door de territoriaal bevel hebber Oost, generaal F. O. B. Musch. Vanmiddag werd een grote handel-, industrie- en landbouwtentoonstelling geopend. Wijhe zal de gehele week nog feestvieren. Bacteriedodend middel ook voor het huishouden (Van onze Amsterdamse correspondent) Het nieuwe bacterie-dodend middel dat verleden week te Amsterdam ten overstaan van een groot gezelschap „Eu ropese journalisten en medewerkers van medische tijdschriften werd geïntrodu ceerd, zal zich wat het gebruik ervan be treft niet beperken tot medici, verpleeg sters en vroedvrouwen. Namens de fabrikant is ons meege deeld dat de keurlngsraad in navolging van het buitenland en uit het oogpunt van volkshygiëne toestemming heeft ver leend dat het, behalve bij apotheken, ook bij de drogisterijen zonder dokters recept verkrijgbaar kan worden gesteld. De werking van dit middel is van dien aard, dat handen na ermee gewassen te zyn de gehele dag steriel biyven, hetgeen van belang kan zyn by het be handelen van Infectie-wondjes e.d. raad geen actie zou ondernemen voor dat de Organisatie van Amerikaanse Staten de zaak behandeld heeft. Lodge sprak zeer helder over Cuba's onteige ningen en de daarop volgende stopzet ting van de suikerimport. Hy ver klaarde dat de Verenigde Staten zich niet lieten intimideren door Kroesjt- sjefs dreigement. Lodge zei er van overtuigd te zyn dat Cuba en Amerika eens weer vrien den zullen zyn. Hoewel het publiek geacht wordt zich rustig te houden, kon een lang en luid applaus na de rede niet uitbiyven. Niet provoceren! Argentinië en Ecuador wensten dat de landen op het westeiyk halfrond se rieuze pogingen zullen ondernemen om de moeilijkheden uit de weg te ruimen. Hun resolutie dringt er bovendien op aan dat alle andere staten zich zullen onthouden van iedere actie, die de be staande spanningen tussen Cuba en de Verenigde Staten zou kunnen vergro ten. Hoewel er geen staat met name genoemd werd, denkt vrywel leder hier in de eerste plaats aan de Sovjet-Unie. In de avondzitting kwamen alle le den van de Veiligheidsraad, die nog niet hadden gesproken, aan het woord, behalve de Sovjet-Unie. Negen raads leden spraken zich uit voor de inge diende resolutie, dus voor een afwach tende houding totdat de O.A.S. de zaak nader zal hebben bezien. De weg hier toe werd geopend doordat gisteren in Washington in de O.A.S. een omzichtig gesteld voorstel van Peru met alge mene stemmen, dus ook met de stem van Cuba, werd aangenomen. Het communistische lid van de Veiligheids raad, Polen, bleek niet enthousiast over de voorgestelde procedure. Polen is de opvatting toegedaan, dat Cuba een actie van de Veiligheidsraad verwacht. De vertegenwoordiger van Polen zeide niet hoe hy zou stemmen. De zitting van de Veiligheidsraad werd tot heden 15 uur Ned. tyd verdaagd. Aanvaarding van de resolutie zou voorlopig een overwinning voor de Ver. Staten betekenen, doch het zal Amerika allerminst gemakkelijk vallen de O.A.S. tot een krachtige actie ten aanzien van Cuba te bewegen. Opzienbarende vinding Zonlicht gaat mogelijk benzine vervangen (Van onze Amsterdamse correspondent) In hotel Krasnapolsky te Amsterdam logeert dr. Charles A. Escoffery, Ameri kaans natuurkundige, die zich bezighoudt met de toepassing van zonne-energie. Zijn bagage staat afgedekt en weggesloten in een garage in de Spuistraat: een antiek autootje, het eerste en enige ter wereld dat zyn brandstof ontleent aan het zonlicht. Het wagentje is namelyk voorzien van een batterij, die wordt opge laden door een op het dak gemonteerde paneel met zonnecellen, die het licht omzetten in elektrische stroom. De auto is eigendom van de Interna tional Rectifier Corporation uit Califor- nië en dr. Escoffery is wetenschappelijk medewerker van deze firma. Hij maakt op het ogenblik een reis door Europa waar hy in Parijs, Amsterdam, Kopen hagen en Londen met de zonneauto door de straten wil ryden en van gedachten wil wisselen met geleerden, die evenals hy een grote toekomst zien in het aan wenden van de energie die de zon dage lijks in zo'n onuitputtelijke hoeveelheid op ons neerstraalt. Zon als krachtbron Morgenmiddag maakt de zonne-auto een rit door Amsterdam. De elek trische automobiel kan drie uur ryden op de batterijen die gedurende de rit worden bijgeladen. De snelheid, die wordt bereikt, ls niet groot, maar was in de jonge jaren van het wagentje (een Sunbeam uit 1912) een duizeling wekkende vaart: 30 km per uur! De zonne-energie staat in de wetenschap- peiyke wereld in een grote belangstel ling. Er zy'n vele proefnemingen gaande om de zon aan te wenden voor verwar ming van huizen en als krachtbron. De „zonnekoning", zoals dr. Escoffery het op het dak van zyn auto gemonteer de paneel noemt, bevat 10.640 cellen van silicium. Zij zien er uit als wafeltjes, waarin diverse oneffenheden zy'n aange bracht. Als zo'n uiterst gevoelige cel door zonlicht wordt getoffen, produceert zy een zeer zwakke elektrische stroom, die echter tezamen met de stroompjes uit de andere cellen voldoende energie geeft om byv. een lamp van 100 watt te laten branden. Nog prijzig De International Rectifier Corpora tion is reeds goeddeels over het experi mentele stadium heen. Men leverde o.a. „zonnekoningen" voor de Tiros-naviga- tiesatellieten van de Amerikaanse Ma rine. De heer J. S. Maul van het labora torium voor elektronen techniek N.V. Diode te Hilversum is zo enthousiast over de „zonnekoning", dat hy de verte genwoordiging van de Amerikaanse fa briek op zich heeft genomen. Hy houdt de blik echter gericht op de toekomst want een „zonnekoning" als die, welke op het dak van dr. Escoffery's auto is ge monteerd, kost by massaproduktie altijd nog ruim f.8000, wat wel prijzig is om een lampje van 100 watt te kunnen la ten gloeien. Benzinestations overbodig? Het autootje is uiteraard maar een „stunt" van de fabrikant, die het antie ke model koos om de tegenstelling tus sen oude en moderne techniek groter te maken. Wat niet uitsluit dat de toepas sing van zonne-energie wel eens zo'n vlucht zou kunnen nemen, dat de ben zinestations langs de weg overbodig worden. Het gesprek tussen de geleerden over de toepassingsmogelijkheden is nog in volle gang. Donderdag gaat dr. Escoffery naar Eindhoven om contact op te ne men met de Avetenschappeiyke staf van Philips, waar men op vele terreinen van de elektronika verder is dan waar ook ter wereld. En dan gaat de reis verder naar Kopenhagen en omdat benzine het vooralsnog wint van de zon, zal de zon ne-auto er, zorgvuldig in een vrachtwa gen geladen, worden heengebracht. Van 30 augustus tot 6 september zal de zon ne-auto in Nederland terug zyn om als trekpleister te dienen op de Firato- tentoonstelling te Hilversum. BINNENLAND Mr. J. Zuur. voormalig kantonrechter te Utrecht, is geïnstalleerd als president van het Hof van Justitie van de Ned. Antillen. Er bestond voor de plechtige zitting, waarin dit geschiedde, grote be langstelling, ook van de zijde der over- De Amstelveense drukker-publlcist, Joop Z., die zaterdagavond door de Rijks recherche werd gearresteerd, is gistermid dag voor de Amsterdamse officier van Ju stitie, mr. H. E. van Renesse, geleld. Hij wordt ervan verdacht medewerking te hebben verleend aan de totstandkoming van voor de Algerijnse opstandelingen in Frankrijk bestemde valse identiteitskaar ten, de zgn. „cartes nationales d'identité". Een vierjarig Jongetje van de familie Welters is gisteravond in het Zulderdiep te Nieuw-Bulnen geraakt. Na enige uren dreggen is het Jongetje levenloos opge haald. De ministers-presidenten van Suri name en de Ned. Antillen zullen zich in september naar New York begeven om daar met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, overleg te plegen over de agenda van de algemene vergadering van de V.N. Toen de 52-jarige heer A. van Beek uit Voorthulzen, op weg naar huis, de Overhorsterweg aldaar overstak, werd hy gegrepen door een personenauto uit Bar- neveld. De heer Van Beek was op slag dood. Meer dan 600 deelnemers uit 17 lan den hebben zich thans reeds gemeld als exposanten voor de internationale tech nische kunststoffenvakbeurs „Macro Plas tic 1960", die van 19 tot 26 oktober te Utrecht zal worden gehouden in de vijf hallen van het Croeselaanterrein. Gisteren is de 46-Jarlge mevrouw Peter-Soman uit Emmen doaeiyk veron gelukt op de Rijksweg te Nunspeet, toen zy op haar bromfiets van het rijwielpad raakte en op de ryweg door een auto werd aangereden. Een kwartier na aan komst in het ziekenhuis overleed het slachtoffer. Het achterop haar bromfiets gezeten dochtertje liep 6lechts lichte ver wondingen op. Mevrouw Peter was met haar man en twee kinderen op weg naar een vakantie-adres in Haarlem. Het m.s. „Oranje" van de Stoom- vaartmaatschappy „Nederland" zal don derdag a.s. onder commando van kapitein J. H. Schulting, uit Amsterdam vertrek ken voor de eerste van de twee zomer reizen naar de Middellandse Zee. De „Oranje" komt 29 augustus van de tweede cruise in Amsterdam terug. Aangezien omtrent de uitvoering van de postdienst in de Republiek Kongo (voormalig Belgisch Kongo) geen gege vens bekend zijn, zullen tot nader bericht aangetekende stukken en postpakketten voor dit land uitsluitend op risico van de afzenders worden aangenomen, aldus de PTT. BUITENLAND Koningin Elizabeth van Engeland en Prins Philip zullen in maart van het volgend jaar een staatsbezoek aan Perzië brengen. De Sjah heeft in mei van het vorige Jaar een bezoek van drie dagen aan Engeland gebracht. De koningin en de Erins brengen vóór hun komt naar Te- eran een bezoek aan Pakistan en India. De socialistische voorzitter van de Zweedse Kamer, Patrlk Svenssson, is zon dagavond onverwachts overleden. Hij was in 1895 geboren; sinds 1958 leidde hij de kamer. Prof. Alejandro Alvarez, een Chi leense jurist, die ongeveer twintig jaar rechter in het Internationale Hof van Justitie in Den Haag ls geweest, ls maan dag. 92 Jaar oud, in Parys overleden. Prof. Alvarez heeft zyn verscheidene dui zenden werken tellende bibliotheek ver maakt aan het Internationale Rechtsin stituut in Genéve. Communistisch China heeft de Ver enigde Staten „voor de 117de maal" ge waarschuwd tegen „militaire provocaties". Amerikaanse oorlogsschepen zouden maan dag de Chinese terrtoriale wateren ten zuiden van het eiland Haltan hebben ge schonden. Een militair tribunaal in Lyon heeft 32 leden van het Algerynse bevrydings- front schuldig bevonden aan het transport Tien Poolse passagiers van het Rus sische passagiersschip „Estonia", dat mo menteel in ae haven van Stockholm ligt, hebben de Zweedse autoriteiten om po litiek asiel gevraagd. De leider van de liberale demo- cratische partij in Japan, Hayato Ikeda, die tot premier is gekozen. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Radiovolksuniversiteit: „Eb en vloed", d. dr. H. Groot. 19.00 Gesproken brief. 19.05 Gram. 19.45 Joum. 20.00 Nws. 20.05 Lich te muz. 21.00 Hout, klankb. 21.30 Lichte muz. 22.00 Orgelconc. 22.30 Nws., beurs- ber. en SOS-ber. 22.45 De toverstaf van het woord, lezing. 22.55 Gram. 23.15 Gram. 23.36 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Dansmuz. 18.20 Kaarten op tafel, gesprekken. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.30 Holland Festival 1960: A Midsummer night's Dream, opera. (I. d. pauzes om 21.25-21.35 gram., om 22.25- 22.30 boekbespr. en om 22.30-22.40 nws.) 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Amerikaans variété progr. 20.45-22.15 Speelfilm. VOOR WOENSDAG 20 JULI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 Gram. v. d. Jeugd. 8.55 Tips v. d. voedingsmarkt. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Water- gevraagd voor de bezorging van Leidsch Dagblad, boven 16 jaar. Tijd van bezorging 46.15 uur. Aanmelden: Bureau Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. HOOFDROL IN „HET MES"; REITZE VAN DER LINDEN (Van onze Amsterdamse correspondent) „Ik heb nooit aan myn zoon gemerkt dat er een filmster in school en daar ben ik maar blij om ook", aldus de vader van de 14-jarige Amsterdamse jongen Reitze van der Linden, die door regisseur Fons Rademakers is uitgekozen om de hoofd rol te spelen in zijn nieuwe film „Het mes". Reitze had van een leraar van zyn zusje gehoord, dat er een jongen werd gezocht voor de filmrol. Er hadden zich toen al 150 liefhebbers gemeld. „Als je persé wilt, ga er dan maar achter heen, het zal wel heel toevallig zyn als ze jou kiezen", hadden zyn ouders gezegd. Reitze is er alleen op af gestapt en hy bleek net de knaap te zyn waarop Fons Rademakers zal te wachten. De opnamen van „Het mes" een verhaal van Hugo Claus beginnen maandag in het kasteel Cortenbach by Heerlen. Op het ogenblik is men nog doende figuranten te zoeken, die men hoofdzakelijk in het Limburgse land zelf hoopt te vinden. De opnamen zullen waarschijnlijk ne gen weken in beslag nemen. Veronica:,, Beter dan ooit" (Van onze Amsterdamse correspondent) „Het gaat met Radio Veronica beter dan ooit, er is geen sprake van dat wy door interne moeilijkheden met de on dergang worden bedreigd", aldus werd ons gisteren door een der voornaamste belanghebbenden in deze commerciële radio-omroep medegedeeld. „Wy hebben echter gemerkt dat degeen, die vroeger onze zaken heeft waargenomen, sinds zijn ontslag allerlei geruchten verspreidt die ons zwart moeten maken." Er werd ons verzekerd dat de verhuur van zendtijd nog steeds een stijgende lijn vertoont. „In deze zomermaanden is het aantal adverteerders steeds toe genomen, hoewel dit de meest ongun stige tijd van het jaar is. Voor het na jaar liggen belangryke contracten klaar". Activiteiten van het reisfonds: „Wij komen" In samenwerking met het reisfonds „Wij komen" heeft een ingezetene van Goes het voor een Nederlandse emigrant uit Australië, de heer J. K. Zembsch, mogelijk gemaakt naar Nederland over te komen voor een bezoek aan zyn be jaarde moeder, die ongeneeslijk ziek is. De heer Zembsch emigreerde tien jaar geleden uit Goes naar Australië, waar hy weliswaar een bestaan heeft gevon den, maar niet in staat is een reis naar Nederland te financieren. Binnen twee dagen is het geld voor de heen- en te rugreis bijeengebracht. Aangezien op zondag in Brisbane geen telegrammen worden besteld, heeft men via de we reldomroep te Hilversum telefonisch aan de heer Zembsch laten weten dat hij passage kan boeken. Binnen enkele da gen wordt hij in Goes verwacht. Een moeder uit de Amsterdamse Jor- daan zal eveneens in de gelegenheid worden gesteld naar haar dochter in Canada, die een ernstige hartoperatie moet ondergaan, te reizen. Een Nederlander die onbekend wenst te blijven, heeft het fonds toegezegd in drie noodgevallen reisgeld beschikbaar te willen stellen. Generaal Alexander naar New York De commandant van de Ghanese troepen in Kongo, generaal-majoor Hen ry Alexander, is naar New York vertrok ken voor besprekingen over de VN- strijdmacht in Kongo. In diplomatieke kringen in Leopoldstad verwacht men dat hij zal aandringen op vergroting van deze troepenmacht, die ook Europeanen zou moeten omvatten om de schijn te vermijden dat de volkerenorganisatie een „zwart bevrijdingsleger" naar Kongo stuurt. De V.N.-strijdmacht omvat thans 3500 man goed uitgeruste soldaten uit vier Afrikaanse landen (Ghana, Tunesië, Ma rokko en Ethiopië). Nog andere Afri kaanse staten zullen contingenten be schikbaar stellen, maar de Ver. Naties hebben ook Europese, Aziatische en La tijns-Amerikaanse landen verzocht troe pen te zenden. Secretaris-generaal Hammarskjöld heeft de Indiase kolonel I. J. Rikhye, oud chef-staf van de V.N.-strijdmacht in Gaza, verzocht op te treden als zijn militaire adviseur in New York in ver band met de operaties in Kongo. Kolo nel Rikhye wordt over enkele ^vgen in het hoofdkwartier van de Ver. Naties verwacht. Idylle in Arnhems dierenpark In het Arnhemse Burgers-Dierenpark is het vijftiende jonge leeuwtje van het jaar onder ongewone omstandigheden geboren, doordat de moeder haar welpje onverwachts en niet in afzondering, maar op haar buitenverblijf temidden van haar soortgenoten ter wereld heeft gebracht. Papa-leeuw volgde het gebeuren met grote belangstelling en heette als eerste het borelingske met zacht gegrom wel kom. Direct daarop nam hy zelfs de an ders aan moeder toekomende taak op zich om het jonge wicht schoon te lik ken. Toen moeder echter deze vaderlijke zorg onvoldoende achtte, nam zij het Initiatief terstond over en voltooide de schoonmaak. Toen dat gebeurd was, achtte papa-leeuw het nodig zich op nieuw verdienstelijk te maken en nam hy tot grote ontsteltenis van de toe schouwers het jonge diertje in zyn muil en droeg het, tot ieders opluchting, voor zichtig door het toegangsluik, dat inmid dels door een gewaarschuwde oppasser was opgetrokken, naar binnen. Toen hy direct daarna terugkeerde ging mama op haar beurt naar binnen om haar jonge spruit op te zoeken en verder te verzorgen. De „Calypso" gezonken Het 700 ton grote Nederlandse motor schip „Calypso" is gisteren in het kust- kanaal by Esterwegen (Emsland, West- Duitsland) na een ontploffing gezonken. Men vermoedt dat het schip op een oude vliegtuigbom is gevaren. Persoon- ïyke ongelukken deden zich niet voor. Agenda WOENSDAG Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. Varkensmarkt: Straatprediking Open- Deurwerk Herv. Gemeente. 7.30 uur nam. DONDERDAG Gebouw Prediker: Dr. J. A. Smink. 8 u. nam. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: Adventskerk: 10-11 uur voorm. bybelstudie; 11 uur ds. K. C. van Oossanen. Station N.S.: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar „De Beer". 8.49 uur voorm. BIOSCOPEN Casino: „Incognito". 18 jaar. Dagelijks: 7 en 9.15 uur. „Slssl" A.t. Dagelijks 2.30 uur. Liclo: „De koe en de gevangene". A.l. Werkd-gen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Parachutisten". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 445 7 en 9.15 uur. Studio: „Een les in liefde". 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon: „Helden op sokken". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: "The big circus". A.l. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Das einfache M&d- chen" Astra-theater - Wassenaar: Vrydag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „Al leen op de wereld". A.l. Maandag-, dins dag- woensdag 8 uur „Op het spoor der verdwenen vrouwen". 14 Jr., donderdag 2.30 en 8 u „Het leven van Enrico Caruso' A.l. Van vrydag t/m woensdag": 2.30 u (zaterdag niet) „Op naar Hollywood". Alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Jan van Goyententoonstel- llng (tot 27 juli) Ryksmuseum voor de geschiedenis der NatuurwetenschappenElnthovententoon- etelling Werkdagen 10-4 uur, 's zondags 1-4 uur nam (t.e.m 31 lull) Ryksmuseum Geoiugie eD Mineralogie v d Werfpark l Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 - 12 en '2 4 ion en feeetdageD 2 4 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl. (tot 16 oktober) Lakenhal: Verzameling dr. A. Welcker. Werkdagen 10-17 uur; zondags 13-17 uur. (Tot 27 lull) AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Leiden is geopend de Centraal apo theek, Breestraat 74, tel. 20552. Bj) geen geboot Dj) Uw bulsarts ot specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. standen. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Moderne theologie .lezing. VARA: 10.20 Gram. 10.36 Kamermuz. 11.00 Zigeunermuz. 11.30 Ra dioportret. 12.00 Politlekapel. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 De wereld wil bedrogen zijn, lezing. 14.00 Volksliedjes en -dansjes. 14.15 Omr. ork. 15.00 Voor de Jeugd. 16.16 Gram. 16.35 Fanfaremuz. 17.00 Versierde vakantletips. 17.50 Regeringsultz.: Jeugd uitzending. Merkwaardige dieren ln Su riname, d. C. Butner. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kind. 19.10 Muzik. voordr. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Promenade-ork. en solist. 20.55 Ballet der bedriegers, hoor spel. 21.30 Gram. 21.50 Strykork. en sol. 22.20 Act. 22,30 Nws. 22.40 Hammondor gelspel. 23.00 Gesproken portret. 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Omr. ork. en solist. 12.00 Viool en plano.. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Europese Oecumenische Jongeren Conf. te Lausanne. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad, lezing. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Poros, opera (1ste acte - gram.). 15.20 Piano en clavecimbel m. comm. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Viool, hoorn en piano. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Hammondorgelspel. 18.15 Het Spectrum, wekelijks nieuwsoverz. 18.30 Leger des Hellsmuz. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volksmuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.10 Hol land Festival 1960: Kamerork., koor en sol. 21.15 Ruimtevaart: Grensgebied tus sen fantasie en werkehjkheid, lezingen. 21.30 Lichte muz. 21.55 Pianorecital. 22.30 Nws, en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Platennieuws. 23.55- 24.00 Nws. (Over de 4e ïyn van 19-20 uur) Radetzky Marsch (Strauss), Sperl Pol ka (Strauss), Sperl Galop (Strauss), Or kest van de Weense Staatsopera olv. An ton Paulik; Selectie „Der Bettelstudent" (Millöcker), Rita Streich, Peter Anders, Peter Witsch, Richard Capellmann, Willy Schneider, Koor en Orkest olv. Franz Marszalek; An der schónen blauen Donau (Strauss), Orkest van de Weense Staats opera olv. Anton Paulik; Carnet de bal (Jaubert), Starlight serenade (Weisman), Orkest Stanley Black; Je te donnerai (Az- navour)Le plano de la plage (Trenet) Jacqueline Francois; Ton sourire est dans mon coeur (Chaplin), Georges Jouvin; Marie Marie (Delanoe), La chanson pour Roseline (Amade), Gilbert Bécaud; Mea culpa (Giraud), Georges Jouvin; Milord (Monnot), Edith Piaff; The Harrv Lime theme (Karas), Blue Tango (Anderson), Orkest Stanley Black; Domanl (Mlnuccl), Canzonetta d'amore (Malgoni), Jula de Palma; Na voce 'na gltarra (Rossi), Or kest Roberto del Gado; Bahla (Barroso), Lisboa antlgua (Portela), Franco e i G5; Encontro em Santos (Brain), Praia ver- melha (Braln), Orkest Guy Brain; Adam and Evle (Hall), Edmond Hall; Summer time - Sometimes I feel like a mother less child, Trouble of the world, Mahalla Jackson; Tears (Grappelly), Dlango Reln- hardt; I will move on up a little higher (Jackson). Keep your hand on the plow, A satisfied mind (Hays)Mahalla Jackson. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00 Voor de kind. NTS: 17.30- 17.40 Intern, jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Voor de vrouw. 20.40 Fllmrep. 21.30 Intern, variété pro gramma. 22.10 Epiloog. NTS: 22.15 pl.m. 23.00 Eurovisie: Horse of the year show, rep. te Londen. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Gram. 12.30 Voor de landb. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Twintig vra gen. 13.40 Rep. Koninklijk bezoek. 14.00 Lichte muz. 15.00 Hoorspelen. 16.00 Ves pers. 16.45 Literair progr. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Volksdansen. 19.30 Evelyn Waugh. 20.00 Ork. conc. 21.00 Nws. 21.15 Klankb. 21.45 Pianorecital. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06- 23.31 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Lichte muz. 13.30 Nws. en cricketuitsl. 13.40 In termezzo. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor dracht. 14.15 Lichte muz. (Om 14.30 nws.). 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Da le's dagb. 16.45 Uitsl. races en gram. 17.30 Nws. en mil. ork. 18.00 Gram. (Om 18.29- 18.35 weerber., nws. en act.). 18.45 Hoor spel. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws, en Hoorspel. 20.00 Hoorsp. 20.30 Nws. en fevar. progr. 21.30 Nws. en verz. progr. 2.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 nws.). 23.56-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.15 Gram. 16.05 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 18.15 Hammond orgelspel. 19.00 Nws. 19.20 Kamermuz. 20.00 Hoorsp. 20.50 Jazzmuz. 21.45 Nws. 22.40 Dansmuz. 23.15 Ork. conc. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.25 Gram. 14.20 Intern, sol. conc. 20.00 Gram. 22.42 Gram. 23.10 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Ork., koor en sol. 15.30 Gram 16.00 Koersen. 16.06 Lichte muz. 17.00 Nws 17.10 Hobo en plano. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Ork. conc. en sol. (In de pauze: gram.). 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Voor de zeel. 484 m. 12.02 Lichte muz. 12.40 Gram 13.00 Nws. 14.18 Gram. 14.30 Klass. muz. 15.30 Gram. 16.07 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.30 Jazzmuz. 18.55 Gevar. muz. 19.30 Nws. 20.00 Hoorspel. 22.00 Wereldnws. 22.10 Kamermuz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 oor) a sla?g Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zuid-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene AJaccio Madrid Lissabon zwaar bpw regenbul zwaar -w geh bew. ZWHHI zwaar bew geh. bew. zwaar bew zwaar bew half bew. licht bew regenbul zwaar bew. zwaar bew zwaar bew, zwaar bew. zwaar bew zwaar bew zwaar bew geh. bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. swaar bew. motregen regen geh bew licht bew zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt z 6 20 13 8 zw 10 18 16 1 zzw 6 19 14 2 z 8 19 15 1 z 4 20 10 1 z 2 20 13 0.5 zzw 4 20 13 1 zzw 2 22 14 2 z 4 20 14 2 zzw 4 25 16 19 zzw 6 19 14 3 z 2 16 13 21 7 21 13 1 nnw 2 19 10 5 6 21 14 1 4 20 15 2 z 2 20 13 0 zw 5 22 16 0 WZW 2 24 16 0 W.stil 26 20 0 nnw 1 25 20 0 z 4 26 12 0 zzw 2 24 15 0 w.stil 21 15 2 O 2 20 15 7 w.stil 24 16 2 zo 2 23 18 0 nno 2 29 18 0 wnw 2 26 15 2 nnw 2 nno 2 27 15 0 w.stil —20 nnw 11 25 16 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2