Zal Rusland in de Kongo ingrijpen? in Kongo geleidelijk Toestand verbetert WEERBERICHT Loemoemba zou dit vragen als zijn ultimatum niet wordt ingewilligd Politieke ontwikkeling thans liet belangrijkste (9ur/ Jtieuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 18 JULI 1960 No. 30101 DirecteurE. A. E. van Dlaboect DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte smgel x' Lelden - Glr0 no-57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LEIDSCH DAGBLAD Belgische ambassadeur uit Moskou teruggeroepen De voorzitter van de Kongolese Senaat heeft zaterdagochtend in Leopoldstad ontkend, dat het parlement zijn goedkeuring heeft ver leend aan het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met België. Hij zeide, dat de Senaat een commissie heeft ingesteld om deze kwestie te onderzoeken en vragen daarover zal stellen aan premier Loemoem ba. Deze heeft vrijdag in een nota aan de Belgische ambassade in Leo poldstad medegedeeld, dat het Kongolese parlement de verbreking van de betrekkingen en de eis tot terugtrekking der troepen had goedge keurd. „Ik weet niets af van een stemming in de Senaat", zeide voorzitter Ileo, die er voorts op wees, dat ook het vriend schapsverdrag met België niet door de Senaat is behandeld. Loemoemba had in zijn nota gezegd, dat het „parlement had geweigerd het vriendschapsverdrag met België goed te keuren". Hoewel dus minister-president Loe moemba voor zijn vertrek naar Stanley- stad herhaalde, dat de diplomatieke be trekkingen tussen Kongo en België zijn verbroken, heeft hij naar premier Eyskens mededeelde de hulp van de Belgische ambassadeur in Leopoldstad ingeroepen om hem militaire bescher ming te verlenen bij zijn rondreizen. De Belgische premier zeide, dat de ambas sadeur in Leopoldstad zal blijven en dat de Belgische regering de verbreking der betrekkingen niet als een „voldongen feit" beschouwt. Nog meer tegenstrijdigheden Niet alleen met betrekking tot de di plomatieke relaties, maar ook op ander gebied, zijn er herhaaldelijk tegen strijdigheden te constateren in de be richtgeving, zodat het moeilijk is zich een zuiver beeld te vormen van de wer kelijke toestand. Zo verluidde aanvan kelijk, dat ook de Kongolese minister van buitenlandse zaken, Bomboko be hoorde tot de ministers die zouden af treden. Gisteravond deelde hij over de radio evenwel mede, dat hij zulks niet van plan was. Op een persconferentie, waarop de Kongolese premier in Leopoldstad zijn eis herhaalde, dat alle Belgische troepen onmiddellijk moeten worden terugge trokken, kondigde hij straffen aan voor de Kongolese muiters, die misdaden hebben bedreven tegen de Europeanen. „Wij betreuren deze misdaden", aldus Loemoemba, die verzekerde dat de Kon golezen het verdere verblijf van de Europeanen in Kongo wensen. De diplomatieke betrekkingen speel den het afgelopen weekeinde ook nog een andere rol in de Kongolese kwestie, Belgische ambassadeur teruggeroepen De Belgische ambassadeur in Moskou werd zaterdag voor overleg- naar Brus sel ontboden „als gevolg van het ontoe laatbare gebaar van de Russische am bassadeur in de Belgische hoofdstad je gens de minister van buitenlandse zaken". Iedereen weet wat dit in de diploma tieke taal betekent", aldus verklaarde premier Eyskens in antwoord op vragen van journalisten. „Wij zijn een klein land, maar we heb ben recht op eerbied, zeker van landen die terecht als agressors zijn bestem peld", zeide de Belgische minister-pre sident, die daarbij de wandaden van de Sovjet-Unie in Hongarije en Polen in herinnering riep. Belgische klacht bij V.N. De vertegenwoordiger van België bij de Verenigde Naties heeft opdracht gekre gen een aanklacht in te dienen over de in Kongo tegen de Belgische onderdanen begane wreedheden. Te Brussel is ter zake een commissie van onderzoek ingesteld. Zondag is bekendgemaakt, dat secre taris-generaal Hammarskjöld van de V. N. drie Europese landen, een Aziatisch land en een Latijns Amerikaans land verzocht heeft troepen naar Kongo te zenden. In de bekendmaking heet het voorts, dat contingenten voor de strijdmacht van de V.N. uit Tunesië, Ghana, Marokko en Ethiopië Kongo blijven binnenstromen. Uit gewoonlijk betrouwbare westelijke bronnen is vernomen, dat Ierland, Zwe den, Zuid-Slavië, Birma en Haiti tot de landen behoren, die zijn aangezocht voor troepenzendingen. Er is echter nog geen bevestiging, dat dit de landen zijn waar van sprake is in de bekendmaking. Een woordvoerder van het Noorse mi nisterie voor buitenlandse zaken heeft verklaard, dat Hammarskjöld Noorwe gen heeft verzocht „piloten, vooral heli kopterpiloten" voor de strijdmacht der V.N. in Kongo beschikbaar te stellen. De secretaris-generaal der V.N. had Noor wegen ook gevraagd om lichte verken ningsvliegtuigen en vliegtuigmonteurs. Er was geen verzoek ontvangen voor troepen. Functionai-issen der V.N. in Kongo heb ben secretaris-generaal Hammarskjöld als hun mening te kennen gegeven, dat er tweemaal zoveel manschappen der V. N. in Kongo nodig zijn als thans volgens de plannen gezonden worden, d.w.z. 10.000 man. In Leopoldstad verzekerde de verte genwoordiger van de V.N., dr. Ralph Bunch, dat de troepen van de V.N. „niet zijn gekomen om de Belgen te verjagen", maar om de blanken en de zwarte be volking te beschermen. De Belgische troe pen zijn dan ook overal in Kongo inge zet om Europeanen, die door Kongolese muiters worden bedreigd te redden. In Leopoldstad zelf worden de Belgi sche parachutisten geleidelijk terugge trokken naarmate hun taak wordt over genomen door troepen uit Ghana en Tunesië. Ook uit het gebied van de Beneden Kongo vertrekken de Belgische troepen. Elders in Kongo houden zij echter nog een vijftiental belangrijke centra bezet en nog zaterdag werden Belgische com mandotroepen ingezet om Cocquilhatstad te bezetten en de daar omsingelde Euro pese bevolking te helpen evacueren. Inmiddels is in Leopoldstad meege deeld, dat reeds binnen enkele dagen alle militairen van het ongeveer 5000 man schappen tellende V.N.-legioen in Kongo zullen zijn aangekomen. Naar schatting hebben van de 80.000 Belgische burgers, die zich 18 dagen ge leden, bij de afkondiging van de onaf hankelijkheid, nog in Kongo bevonden, ongeveer 30.000 Kongo reeds verlaten. Hulp voor Kongo „Binnen enkele uren" zullen uit Mos kou vliegtuigen met elk acht ton suiker en conserven naar Kongo vertrekken, al dus de „Prawda" van hedenochtend. De toestellen zullen in Cairo en Khartoem tussenlandingen maken. De Sovjet-Unie zal in totaal 1.000 ton suiker, 300.000 blikjes melk en 8.700 ton meel naar Kongo zenden. Tegen het ein de van de week vertrekt de „Lenino- gorsk" uit Odessa naar Kongo. Vanochtend vroeg vertrok van het vliegveld Hamburg het eerste toestel met Westduitse hulpgoederen voor Kongo, dagrantsoenen voor ongeveer 2.000 per sonen. West-Duitsland zal voor ongeveer een half miljoen mark voedsel naar Kongo zenden. In geen geval zullen toestellen van de luchtmacht voor transport wor den gebruikt, aldus heeft een regerings woordvoerder meegedeeld. India stelt 1.000 ton tarwe beschik baar. Amerika meel. President Nasser van de V.AR. en het hoofd van de Algerijnse opstandelingen regering, Abbas, hebben uiting gegeven aan hun steun aan de Kongolese rege ring. Nasser zei op een bijeenkomst te Cairo dat zijn land volledig achter de Kongo lese regering staat en desgewenst bereid is wapens te zenden. Een Pools vrachtschip met 300 ton wa pens en munitie aan boord vaart op het ogenblik naar de monding van de Kongo, zo is zondag van doorgaans betrouwbare zijde in Brussel vernomen. Volgens de Belgische radio heeft Bel gië de V.N. bericht dat het eventueel los sen van de wapens en munitie op Kon golees gebied als een „oorlogshandeling" zal worden beschouwd. De Belgische regering heeft de Ver enigde Naties met klem verzocht, het Poolse vrachtschip met wapens te belet ten zijn lading naar Kongo te brengen. Een woordvoerder zei op een bericht van Radio Leopoldstad, dat het Poolse schip zijn lading brengt in het kader van het technische hulpprogram van de Ver enigde Naties, dat dit ongeloofwaardig Dreigend gevaar voor Russische interventie „De Belgische regering beschikt over inlichtingen, die haar verplichten aan te nemen dat onder bepaalde omstand- digheden het gevaar van een Kongolees verzoek om Russische interventie aan wezig is". Dit is hedenmorgen officieel in Brussel meegedeeld. In deze officiële mededeling wordt verder gezegd, dat de Belgische regering echter niet officieel op de hoogte is van het voornemen van de Kongolese rege ring om een dergelijk beroep op de Sov jet-Unie te doen. Volgens berichten uit Stanleystad zou minister-president Loe moemba hebben aangekondigd, militaire steun aan Moskou te vragen, indien de Belgische troepen niet binnen 72 uur uit Kongo zouden worden teruggetrokken. De Rus Sobolef heeft zondag verzocht de Veiligheidsraad weer bijeen te roepen om de toestand in Kongo te bespreken. Gezien het feit dat Loemoemba heeft laten doorschemeren dat hij wellicht enige tijd in Stanleystad zal blijven, en omdat deze stad het centrum van zijn aanhangers is, wordt het niet uitgeslo ten geacht dat hij de zetel van de rege ring van Leopoldstad naar Stanleystad zal verplaatsen. Belgisch vliegtuig en helikopter vermist Volgens een officiële mededeling uit Leopoldstad worden een Belgisch militair vliegtuig en een helikopter vermist van een vlucht naar het gebied van de Be- neden-Kongo. Aan boord van de helikopter bevindt zich de Belgische bestuursambtenaar Generaal Kesselring overleden De voormalige generaal-veldmaar- schalk van de Duitse luchtmacht, Albert Kesselring, is zaterdag in de ouderdom van 74 jaar in een ziekenhuis in Bad Nauheim overleden. Generaal Kesselring, die tijdens de tweede wereldoorlog opperbevelhebber der Duitse strijdkrachten in Italië was, werd in 1947 door een geallieerde krijgs raad ter dood veroordeeld. Later werd dit vonnis omgezet in levenslange ge vangenisstraf, en nog later in twintig jaar. Hij zat gevangen in de gevangenis voor oorlogsmisdadigers in Werl in Westfalen. In juli 1952 kreeg hij om ge zondheidsredenen verlof van drie maan den. Voor dit verlof verstreken was, ge lastte de Britse regering zijn volledige invrij heidstelling Zijn veroordeling hield verband met het doden van 335 Italiaanse burgers in de grotten van Argeatine in Noord-Ita lië, tijdens het laatste oorlogsjaar. Bij het uitbreken van de oorlog had hij de leiding over de Duitse luchtvloot bij de luchtaanvallen op Polen en Bel gië, terwijl hij in de eerste fase van de ..Blitzkrieg" tegen Engeland comman dant der Duitse luchtstrijdkrachten was. Rijckmans, die de afgelopen week de lei ding heeft gehad by de evacuatie van talrijke Europeanen uit het gebied van Thysstad. Zondagochtend was hij naar het gebied van Loekela vertrokken, ge ëscorteerd door een Belgisch militair vliegtuig. In de loop van de middag zijn vlieg tuigen van de Belgische luchtmacht op gestegen om nasporingen te doen naar de Belgische vermiste toestellen. Een vliegtuig is inmiddels naar zijn basis teruggekeerd. De piloot was ge wond en de romp van zijn toestel zat vol kogelgaten. Een jager, die het militaire kamp bij Thijsstad had beschoten dat in handen van muitende Kongolese soldaten is, zou zyn neergehaald. Naar later verluidt is zondagavond de piloot van een neergeschoten Belgisch Harvard dood in het wrak van het toe stel aangetroffen. Brussel ontving reeds 12.000 evacuees (Van onze Brusselse correspondent) Het drama van de evacuatie van de Belgische vluchtelingen uit Kongo gaat nog steeds verder. Zaterdag maakten wy in Zaventem nogmaals een grote ope ratie mee. Er landden gedurende de nacht niet minder dan 20 vliegtuigen en sedert tien dagen heeft de Sabena in samenwerking met de KLM en andere luchtvaartmaatschappijen circa 12.000 vrouwen en kinderen naar Brussel gebracht Sommige vrijwilligers van de onthaalcentra op de nationale luchthaven van België werken er 20 uur per dag. Er zijn op het ogenblik een duizend vrijwilli ge chauffeurs, die de vluchtelingen per auto naar hun families in België of in het buitenland voeren. Men vertelde ons dat de verste reis naar Montpellier in Zuid-Frankrijk is geweest. Enkele duizenden leden van de pas opgerichte beweging voor de verde diging van de belangen van de Belgen in Afrika manifesteerde zondagavond op de luchthaven. Er werden echter geen rel letjes veroorzaakt; de manifestanten deelden pamfletten uit togen de rege ring. Intussen hebben de troepen van de Ver. Naties thans in Leopoldstad post gevat. Er zyn ook reeds troepen van de Ver. Naties naar Stanleystad vertrokken, aldaar wordt ook een bataljon Etiopische soldaten "erwacht. De toestand in de meeste steden en centra van Kongo is thans rustiger ge worden, maar de straten zijn troosteloos en uitgestorven; talrijke winkels zyn ge plunderd. De aandacht gaat thans ech ter meer uit naar de politieke ontwikke ling. Op het vliegveld van Leopold stad brengen Belgische parachutis ten opstandige Kongolezen op. Zowel in de centrale regering van Kongo te Leopoldstad als in de provin ciale regering van het afgescheiden Ka- tanga. Alle senatoren en volksvertegen woordigers van Katanga, die nog in Leopoldstad verbleven, zyn naar Elisa- bethstad teruggekeerd. In de hoofdstad van Katanga arriveerde gisteren de raadsman van de Belgische minister president Graaf d'Aspremont-Lynden, die op het vliegveld te Elisabethstad door premier Tsjombe werd begroet, In naam van de Belgische regering beloofde de Belgische regeringsfunctionaris alle mogelijke technische, administratieve en financiële steun aan Katanga, zonder dat er evenwel vooralsnog sprake van is dat Brussel de regering Tsjombe offi cieel erkent. Tsjombe heeft de commandant van de Belgische troepen in Katanga, kolonel Weber, tot zyn militair adviseur be noemd en het bevel der Belgische troe pen aan een ander Belgisch kolonel toe vertrouwd. In Jadotstad, een van de grote centra der kopermijnen, is de door Loemoemba tot generaal van de Kongo lese gewapende macht benoemde Victor Loendoela, die sergeant-majoor was on der het Belgisch koloniaal regime, gear resteerd. Hij zal naar zijn geboortedorp in de provincie Kasai worden terugge stuurd, maar men erkende dat hij in Jadotstad, waar zich massale geweldda den en plunderingen voordeden, blanken het leven heeft gered. Tsjombe ontving afgevaardigden van de Belgische mandaatgebieden Roeanda en Oeroendi om met hen te praten over de oprichting van een Oost-Kongolese federale republiek. Tsjombe is er van overtuigd, dat ook afgevaardigden uit de provincie Kasai en de provincie Kivoe met hem zullen willen samenwerken. In Elisabethstad zijn duizenden Belgi sche vrouwen en kinderen teruggekeerd en het leven wordt er spoedig weer nor maal. „Brussel" wil echter voorlopig niet de indruk geven, dat het de onaf hankelijkheid van Kongo indirect onge daan wil maken door een officiële er kenning van de onafhankelijkheid van Katanga, maar men wil anderzijds de door Tsjombe uitgestoken vriendenhand niet weigeren. Enkele Brusselse kranten, ondermeer de Soir, hebben sterk aange drongen dat de Belgische regering als nog Katanga zal erkennen. De voorma lige gouverneur van de provincie, de Belg Schoeller, is in Brussel gearriveerd en werd onmiddellijk door Koning Bou- dewijn en de regering ontvangen. Men is hier van oordeel dat wanneer Loemoemba aan het hoofd van de cen trale regering van Kongo kon worden vervangen door een gematigd Kongolees leider, er nog veel te redden valt, hoe hopeloos de toestand er vandaag ook nog uitziet. Maar de wederopbouw van Kongo zal moeten geschieden op basis van het federaal systeem. In Katanga is men overigens reeds begonnen met de opbouw van een nieu we gewapende macht, samengesteld uit Kongolezen. Pas wanneer deze in staat zal zijn de orde te handhaven, zal de regering van Katanga er mee instem men, dat de Belgische troepen het land verlaten. NEMEN GEMATIGDE MINISTERS ONTSLAG? Daarentegen verwacht men dat de ge matigde ministers van de regering-Loe- moemba te Leopoldstad hun ontslag zul len indienen, namelijk Justin Bomboko, de minister van Buitenlandse Zaken, die aan buitenlandse correspondenten ver klaarde lat de verbreking van de diplo matieke betrekkingen met België zonder zijn toestemming door Loemoemba was beslist, en de minister van Kongo bij de Ver. Naties Thomas Kanza, die in Brus sel ambtenaar bij het directoraat-gene raal Overzeese Gebiedsdelen van de ge meenschappelijke markt is geweest. De minister van Economische Zaken van de regering-Loemoemba, de Katangees Yav, is naar Elisabethstad teruggekeerd en heeft in Leopoldstad zyn vrij scher pe ontslagbrief tegen Loemoemba gepu bliceerd. Ook de met de Belgisch-Kon - golese relaties belaste minister, de half bloed Delvaux, zou ontslag nemen. Klaarblijkelijk begint men zich nu pas in de politieke kringen van Leopold stad rekenschap te geven van de enor me schadepost, die de muiterij van de gewapende macht en de aanranding van de Europeanen betekent. Het zal vrijwel onmogelijk zijr in de eerstkomende jaren ook maar een buitenlandse investeerder te bewegen vertrouwen in Kongo te heb- men en in dat land nieuwe bedrijven te vestigen of kapitalen te investeren. Terwijl dus in Katanga de toestand normaal wordt, dreigt er een politieke crisis in Leopoldstad. Deze crisis zou snel kunnen verergeren, wanneer de be drijven in Leopoldstad niet spoedig het werk hervatten. Hieraan wordt thans gewerkt en trlryke Belgische en Portu- geese bedrijfsleiders, die in Brazzaville verblijven - de hoofdstad van (vroeger Frans) Kongo aan de andere oever van de Kongostroom - gaan thans dagelijks naar Leopoldstad om die werkhervatting voor te bereiden. Om een opstand in de inlandse wijken te vermijden, worden dagelijks per vliegtuig duizenden tonnen levensmiddelen aangevoerd. De Etna werkt weer De Etna Is zondag weer gaan wer ken. Na een geweldige ontploffing be gon de lava langs de hellingen van de vulkaan, die aan de zeekant liggen, naar beneden te stromen. Boven de kra ter hangt een paddestoelwolk, die veel overeenkomst vertoont met de wolk, die ontstaat na de ontploffing van een kernbom. Na een bijzonder heftige uitbarsting is de Etna in de loop van de nacht weer enigszins tot rust gekomen. Gistermiddag werd een acute alarm- toestand afgekondigd, na een ontplof fing, die tot op 100 km. afstand werd gehoord en tot op 25 kilometer as deed neerdalen. Een onheilspellende, padde- stoelvormige rookwolk bereikte een hoogte van 10.000 meter, uit de krater werden brokken gloeiend lava pen. die op de hellingen van de 3263 meter hoge berg talrijke brandjes ver oorzaakten. Duizenden bewoners van dorpen aan de voet van Europa's on rustigste vulkaan vluchtten na de eer ste uitbarsting naar Catania. Zij mo gen thans naar hun woonsteden terug keren. maar voor alle zekerheid blij ven caribinieri in de dorpen gelegerd. Uit het Leidsch Dagblad van 18 July 1860: Zaterdag l.l. is te Groningen de verdienstelijke rector van het Gymnasium Mr. J. A. Schneither bij het baden jammerlijk verdron ken. Hij was binnen Leiden gebo- en en in de wetenschappelijke wereld op het gebied der paeda- gogie gunstig bekend. IIIIIIIIIIHIIIlllllllllillllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllliiiHIIIHir VRIJ KOEL De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige en aan de kust aanvankelijk nog af en toe harde westelijke wind. Vrij koel. (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 JULI Zon op 4.42; onder: 20.49 uur. Maan op: 1.41; onder 17.09 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 0.00 en 12.31 uur. Laagwater 7.53 en 20.31 uur. Dit blad bestaat uit 14 pagina's. Koningin Juliana en de Prinsessen Margriet en Marijke verlaten het Koninklijke jacht. De burgemeester van Warmond, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne biedt de Landsvrouwe de helpende hand. Voordien had het Koninklijk gezelschap aan boord van de „Piet Hein" het admiraal- zeilen op de Kagerplassen gade ge slagen, waarover men elders in deze editie meer kan lezen. (Foto L-D./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1