[erkdiensten Leiden en omgeving Politieke calamiteiten verdringen economische factoren op beurzen ;Jé Krachtig herstel en nieuwe oriëntering van de Billiton de Bauknecht Volautomaat VOOR VREDE BLIJVEN BIDDEN! Kerkelijk Leven gericht 1 maart 1860 Zaterdag 16 Juli 1960 Vierde blad no. 30100 -r ~7 - ,*v-- - C1 ds. C. de Ruvter te Wemeldlnge, 6.30 uur ds. Dijk; Kerkz&al ZIJlkwartler10.30 ds. Dijk, 6 uur ds. C. de Ruyter; Vrljz. Herv. lokaal Lindeiilaan)10.30 uur mej. C. de Tong te Overschle. Letmulden Herv. Gem.; 9.30 uur ds. D. H. Gljsbers; Pnlël: 7 uur ds. D. H. Gljsbers; Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H. J. Koffrle. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur vlc. Mansvelt, 7 uur ds. C. Jongeboer te Apel doorn (Jeugddienst); Gerer. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. Broek te Groningen; Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Blesma; Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van Gllst; Geref. Kerk (Vrljgem.): 10 en 4 30 uur ds. J. P. Hey te Drachten; Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdlenst; Ned. Prot. Bond: 10 uur mej. L. A. v. d. Voort te Heemstede. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Moerman te Aalsmeer. 6.30 uur ds. W. H. de Jong; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Snel (H.A.); Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords; Rem. Geref. Gem.: 10 uur d6. Cramer. Nleuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Knottnerus te Oude-Weterlng; Vrljz. Herv. 7.15 uur ds. Spelberg te Utrecht; Geref. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Snel. Noordwykerhout Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. K. Chr. van Gorkom, 7 uur vakantie-Vesper ds. D. ter Steege. Noordwyk-Binnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. van Dok. (H A. en Dankz.); Wllhelminahofje: 10 uur Jeugdkerk; Ger. Kerk: 9.30 uur d6. Dekker, 5 uur ds. Bou- ma, te Noordwijk aan Zee; Van den Bergh- stlchtlng: 11 uur ds. Dekker; Ned. Prot. Bond (lokaal Llndenpleln)10.30 uur dr. van Royen te Rotterdam. Noordwyk aan Zee Herv. Gem.: 9.15 -Y'V =- -^v r— f stag L«_v m Zondag 17 juli den Hervormde Gemeente. Pleters- 10 uur ds. P. Sierat. dden voor ds. P. Kloek, in Ieperen te Ter Helde (voor ds. H. tr) Dglandse Kerk: 8.30 uur ds. J. Groot uur ds. H. Perdok te Oegstgeest (v. IJ. van Achterberg), terkerk: 10 uur ds. F. G. Overgauw «brugge (voor ds. J. N. de Ruiter). Tkerk: 10.30 uur ds. C. R. H. ter tomeny. Uehemkerk: 10 uur ds. J. Groot, mathakerk: 10.30 uur dr. P. L. ihelm. rormde School Boshulzerkade10 u. M. Krijger te Den Haag. tr. Ulo School Asserstraat: 10 uur ds. Gijsman te Den Haag (voor ds. D. J. n). la School Marnlxstraatr 10 uur ds. J. x te Katwijk aan Zee. Herv. Le Bloemhoff te Helloo. uiemlsch Ziekenhuis: 10 uur ds. J. Kat. conessenhuls10 uur ds. D. Bouman itwijk aan Zee. ttf. Kerk Zulderkerk: 10 uur ds. J. te Utrecht. 5 uur dr. Dronkert. Ia school, Tlmorstraat: 10 uur dr. wink, 5 uur ds. P. W. Martyn, te chem. rk Oude Vest: 10 uur dr. Dronkert, 5 uur ds. K. J. Schaafsma, te Rotter- ranathakerk: 9 uur ds. P. W. Martyn r d6. J. Plomp. la school, Telderskade: 10 uur ds. K. haafsma, 5 uur dr. Westerink. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. C. te Groningen. ■ef. Kerk (Vrygemaakt)10 uur J. Bos predikant. ref. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst. op6gez. Gem.: 10 uur dr. S. L. Ver ing. Lutb. Gem.: 8.30 uur Vroegdienst uur ds. H. J. A. Haan. m. Gem.: 10.30 uur da. E. B. A. Poort- d-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 Hoogmis. S]e Kath. Gemeente (Vreewykstraat 10.30 uur gezongen H. Mis. ilstlan Science (Steenschuur 4): 10.30 dienst. me. Chr. Gemeenschap Middelste- it 3): 10 en 5 uur dhr. J. van Veen te mar; (maandag 8 uur Jeugdbyeen- it, dinsdag 8 uur bidstond), ptlstengemeente10 en 5.30 uur dhr houten Jr. (vrydag 8 uur bidstond), jer des Hells: 10 uur Helliglngsdienst u. openbare prediking Gangetje, 7.30 opwekkingssamenkomst. Alle diensten kaplteine H. C. v. d. Laan van het dkwartier te Amsterdam. Irlander\een Herv. Gem.: 10 en 6.30 ds. E. G. Boesenkool; Geref. Kerk: 10 J-30 uur ds. Van Hoek; Chr. Geref. 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords. phen aan den K(jn Herv. Gem.: castraat: 9 en 10.30 uur ds. Baart te «terwoude. 6.30 uur ds. J. H. Bogers, HGouwsluis: 10 uur ds. P. A. Lefeber uur ds. P. A. Klusener te Delft; Ge- Jonathan: 6.30 uur ds. P. A. Lefeber d Hooftstraat: 9.30 uur ds. D. Stolk louwerkerk aan de IJssel, 6.30 uur ds. tok te Zegveld; Oudshoornseweg: 10 ds. G. Cadée; Martha Stichting: geen it i.v.m. vakantie; Geref. Kerk: Ma- Bmkerk: 10 uur ds. A. van der Kooy toerden, 6.30 uur ds. W. Wijma; Sal- Ukerk: 10 uur ds. W. wyma. 6.30 uur SUngenberg te Ede; Hooftstraat: i 6.30 uur ds. W. Tom; Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. H. Schol Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree (H.A.). Koudekerk Herv. Gem.: 10 uur ds. Jongeboer te Apeldoorn. 7 uur ds. Lans te Amsterdam. (Jeugddienst); Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur kand. v. d. Pol, te Nykerk. Katwyk aan den Rijn Herv. Gem.: .30 en 6 uur ds. A. Makkenze (H.A.); Ka- •el Nieuwe Duinweg: 9.30 uur ds. J. de ager te Amerongen; Gymnastieklokaal Narcisstraat: 10.30 uur ds. J. P. Scheers te Haarlem; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Katwyk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe kerk: 8.30 uur baddlenst d6. G. f. Over- 10 en 6 uur ds 8 uur Pfarrer Kaet- ze te 's-Gravenhage, 10 uur ds. Hagen. 6 uur ds. Moerenhout; Kapel: 10 uur ds. G. Blok te Muntendam, 5 uur ds. Offerings; Geref. Kerk Grhpesteinstraat: 9.30 uur Dienst des Woords; Rem. Ger. van Mandersloostraat: 7 uur ds. iboom te Amersfoort; IJsbaangebouw: o 6.30 uur ds. J. van Stormbroek, te mm. Uithuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 u. w, a. S. Laurense; Geref. Gem.: 9.30 uur lesdlenst (dinsdag 7.30 uur ds. Wan te Genemulden). degraven Herv. Gem.: 9.45 uur ds. 'leman te Oudewater (H.A.); 6.30 uur f Wieman te Oudewater. (Dankz. li Nleuwerbrug: 10 uur C. v. d. Bosch 6.30 uur ds. C. v. d. Bosch (Dank- tog H.A.)Herv. Evang.: 10.30 uur ds. 'roenewoud te Amersfoort, 7 uur ds. Mi der Blink te Amsterdam; Geref. HO en 6.30 uur ds. L. Loosman (H.A.) werbrug: 9.30 en 6.30 uur ds. W. S. *u Hellingen te Voorschoten; Geref (Vrygem.)9.30 uur leesdlenst, 3 uur Scholte; Geref. Gem.: 10 en 6 uur «nst; Luth. Gem.: 9 uur ds. Smit ■Qdkunst te Amsterdam; Evang. Kring üur Ere dienst. 7 uur dhr. Jb Klein weid. fckoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur L. Heljmans. 6.30 uur ds. A. de B*i Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. jj; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur p-J. de Bruijn; Geref. Gem.: 9.30 en f leesdlenst; Rem. Geref. Gem.: 10 u. «kend. Het kerkgebouw van de Geref. Kerk te Boskoop (Foto Leldsch Dagblad) Gr. van Prlnstererschool10 uur ds. Moe renhout; Zeehospitium: 6.45 uur ds. Wee- nlnk te 's-Gravenhage; Geref. Kerk: 8 en 9.30 uur ds. Nawijn. 10.45 5 en 6.30 uur ds. J. A. van Arkel te Haarlem; Chr. Ger. Kerk: 10 en 5 uur de heer J. van Leeu wen te Schevenlngen; Geref. Kerk (Vry gemaakt): 9.30 en 5 uur ds. Breen; Geref Gemeente: 10 en 5 uur leesdlenst; Geref, Gemeente In Ned.: 10 en 5 uur leesdlenst. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J P. Honnef. (Bevestiging van hulpprediker J. van den Hoek), 2.30 uur Intrede van hulpprediker de heer J. van den Hoek; Kerkzaal zyikwartier: 6.30 uur ds. B. C. Visser te Oegstgeest; Geref. Kerk: 10 uur Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. H. M. Stratlng te Goes. (Jeugddienst); 7 uur ds. H. L. Boonstra. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur dr. K. H. E. Oppenhelmer te Leiden; 7 uur ds. G. J. Geels te Bllthoven; Klevletskerk10 u. ds. J. T. Wiersma; Deylerhuis: 10.15 en 7 uur ds. H. Beker. (H.A.); Geref. Kerk Bloemcamplaan: 10 en 5 uur ds. E. Pijl man te Rotterdam; Zijllaan: 10 en 5 uur ds. E. J. Hendriks te Winterswijk; Ned. Prot. Bond Lange Kerkdam: 10.35 uur prof. dr. P. A. H. de Boer, Lelden; NPB/ Rem. Gem./Doopsgez. Gem (Johanna- huis): 10.30 uur ds. J. Sr'g| figg Haag; Soeflbewer'-- 6): 11 uur unl Evangelisatie Dorpshuls: 10 uur J. Henzen uur Pf. R. Grunow (Duitse dienst); 10. Cupedo; Sole Mlo: n uur ds. W. Hoekstra; Lldo, Pr. Bernhard- en 7 uur ds. straat)9 uur ds. L. Groeneveld te Am stelveen; Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 uur ds. Bouma. 5 uur ds. W. Dekker te Noord- wiJk-Blnnen. Oude-Weterlng Herv. Gem.: 9.30 uur i. H. L. Boonstra te Warmond; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet; Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Oegstgeest Herv. Gem. Groene of Willibrordkerk: 10.30 uur ds. G. F. Callen- bach; Pauluskerk: 10 uur ds. B. C. Vis ser. 7 uur vlc. S. Meyburg; Ver. van Vryz. Herv. W. de Zwbgerkerk: 10.30 uur ds. A. Verstraaten, te wormer; Geref. Kerk Mau ri tslaan: 10 en 5 uur ds. A. Brouwer te Amsterdam; Geref. Kerk (Vrygemaakt) W. de Zwijgerkerk: 8.30 uur ds. R. Brands. 3 uur onbekend. Rynsburg Herv. Gem. Grote kerk: 9.30 uur ds. K. H. E. Gravemeyer te Was senaar. 5 uur ds. H. van Gosllga (H.D.); Bethelkerk: 9.30 uur ds. H. van Gosllga. 5 uur ds. J. Bronsgeest te Haarlem; Ger. Kerk Petra kerk: 9.30 uur drs. C. van der Woude te Leeuwarden. 5 uur ds. Post: Ra- penburgkerk: 9.30 uur ds. H. Post. 5 uur ds. J. Bijleveld; Maranathakerk9.30 uur ds. J. Byieveld. 5 uur drs. C. van der Woude; Chr. Geref. Kerk Eben Haëzer- kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman; Geref. Kerk (Vrygemaakt): 10 en 5 uur ds. J. van der Wal te Ermelo. Rynsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. M. Hanemaayer te Alphen aan den Rijn. 7 uur ds. C. J. Braat; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords. 2.30 u. ds. J. Kampman te Rijnsburg. Sassenheim Herv. Gem.: 10 en 6 uur ds. Walvaart (H.A. en Dankz.); Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Kuiper. 5 uur ds. Van den Berg: Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. den Boer; Ned. Prot. Bond: 10.30 uur de heer Hulsbosch. Ter -Aar Herv. Gem.: 9 en 2 uur ds. C. van Harten te Delft; Geref. Kerk: 10.30 en 6.30 uur ds. Heyner. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. M. G. L. den Boer te Chaam. Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus, 6.30 uur ds. L. Vroegln- dewey te Delft; Esdoornlaan: 9.30 uur ds. L. Vroegindewey te Delft, 6.30 uur ds. J. R. Cuperus; Stationsstraat: 9.30 en 7 uur ds. E. H. Kalkman (H.A.); Geref. Kerk" 9.30 en 6.30 uur ds. van Rhyn te Leeuwar den; Rem. Geref. Gemeente: 10 uur da. mevr. A. Hoff-Vlsscher; Chr. Afgesch. Ge meente: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Succes van de obligatie-uitgiften (Van onze financiële medewerker) De effectenbeurzen hebben zich de laatste jaren doorgaans aan de invloed van politieke storingen en daarmee verband houdende calamiteiten onttrokken. Dit was een gevolg van het feit dat de revoluties in Zuid-Amerika en de drang naar onafhankelijkheid van staten en staatjes in Afrika merendeels een onbloedig ver loop hadden. Ze werden en worden aanvaard als een uiting van de sinds het einde van de tweede wereldoorlog sterk gewijzigde mentaliteit bij de gekleurde bevolking, waarby men zich in het Westen moet neerleggen. Ook de jongste ge beurtenissen in de Kongo hebben uiteraard wel de Brusselse beurs en de op de Kongo betrokken fondsen beroerd en in de wereld ontzetting en afschuw gewekt, maar de internationale beurzen hebben er nauwelijks op gereageerd. ;Zelfs de lompe uitvallen van Kroesjtsjef aan het adres van Amerika heeft men lange tijd niet ernstig genomen, omdat men ze zag als de obscure hulpmiddelen van de koude oorlog tussen twee wereldrijken, waaraan men langzamerhand gewend raakte. Het opnieuw neerschieten van een Amerikaans vliegtuig en de door Rus land aan president Castro van Cuba toegezegde steun. De tegenstellingen tussen de beide landen zijn echter dermate toegespitst dat men zich met bezorgd heid afvraagt of ook dit conflict zal kunnen worden opgelost zonder dat naar de wapenen wordt gegrepen. Na de scherpe hausse, welke met na me op de Europese beurzen heeft plaats gehad, Is deze week dan ook een alge mene koersdaling op de aandelenmark ten ingetreden, al moet hier aanstonds aan worden toegevoegd, dat zij geen pa nische afmetingen heeft aangenomen en niet met een overstelpend aanbod is ge paard gegaan. Het is duideiyk dat hoe groter het koersniveau is, des te groter ook de koersverschillen in een neergaande markt zijn, ook al, omdat vele fondsen bezitters ook op verlaagde koersen nog vrij grote koerswinsten kunnen behalen. Dat de verkopen en de koersverliezen tot dusver niet groter zijn, wijst erop, dat de aandelen zich voor merendeel in stevige handen bevinden, waartoe ook de voortdurende uitbouw van de beleg- gingsmijen heeft bygedragen. Hoe de effectenbeurzen zich verder zullen ontwikkelen, hangt voorlopig uit sluitend af van wat zich verder tussen Amerika en Rusland afspeelt en waar van niets positiefs valt te zeggen. Komt het ook nu weer tot een soort vergelijk, dan hebben de beurzen en zjj, die daar bij zyn betrokken, in elk geval een waarschuwing gehad dat de aandelen koersen niet alleen kunnen stijgen, zoals men soms geneigd is te denken, maar dat altijd met de mogelijkheid van scherpe koersdaling moet worden reke ning gehouden, ook al geeft de ontwik keling van de economie in ons wereld deel daartoe geen aanleiding. Evenmin als op de Newyorkse beurs zijn de omzetten in Amsterdam tot dus ver groter geweest dan normaal, waar- I uit de conclusie mag worden getrokken i dat van grote angstverkopen geen spra ke is. Ook de koersdaling is in verhou ding tot het hoge koersniveau niet om vangrijk geweest. In Amsterdam is het indexcyfer voor de internationale aan delen van 632 op 8 juli tot 614 terugge gaan ,dat is minder dan 3%, het alge meen indexcyfer van 423 tot 414, dat is ruim 2%, wat natuurlyk niet wil zeg gen, dat als de spanning voortduurt, geen grotere verliezen zullen ontstaan. In elk geval zyn de factoren, die ge- woonlyk het koersverloop beïnvloeden, voorlopig uitgeschakeld, zoals byv. ge bleken is uit de teruggang van de aan delen Billiton, die als gevolg van het prachtig jaarverslag op één dag 30 pun ten opliepen, maar de volgende dagen een groot deel daarvan verloren. Het heeft een verrassende indruk gemaakt, dat de Billiton haar geconsolideerde winst van f. 3.2 miljoen tot f. 5.3 miljoen heeft kunnen vergroten, waaruit een di vidend van 15% op de aandelen van de tweede rubriek plus 5% als jubileum uitkering wordt betaald. Van niet min der belang is het resultaat van de over eenstemming met de Indonesische rege ring over de afwikkeling van het Ge- meenschappelyk Mynbouwbedryf, waar door de Billiton een bedrag van niet minder dan f 34 miljoen toucheerde, zo dat haar reserves, na afboeking van alle immateriële activa, van f72 miljoen tot meer dan f. 90 miljoen zijn gestegen by een kapitaal van f.22 miljoen. De ba- lanswaarde van het aandeel bedraagt derhalve, ongeacht de verborgen reser veringen. die er ongetwyfeld bestaan meer dan 500% en het is dus geen won der. dat de aandacht van de belegger op deze aandelen is gevallen. Temeer om dat de directie zich over de toekomstige ontwikkeling van het veelzydige bedryf zeer gunstig heeft uitgelaten en vooral de sterke oriëntering naar de chemische sector hoopvolle verwachtingen wekt. In het algemeen is de teneur van de meeste Jaarverslagen, welke nu groten deels binnen zyn, vertrouwenwekkend, ook al brengt de ontwikkeling van de Euromarkt onzekere factoren mee, wel ke voor de ene onderneming voordelig, voor de andere nadelig kunnen zyn. Nog steeds wordt de hoop gekoesterd, da het tussen de zes en de zeven landen, die zich tot een economische gemeen schap hebben verenigd, tot een verge- ïyk zal komen en dat ook Engeland zich in dit verband zal voegen ter verster king van de economische positie van West-Europa. Het is intussen opmerkelyk, dat ter- wyi in Engeland en West-Duitsland het disconto is verhoogd, ten onzent de kapitaalmarkt ruim bUjft. Dit is wel ge bleken uit het groot succes van de 4^% lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten, zodat slechts een klein per centage van de inschryvingen kon wor den toegewezen. Terwyi de lening tegen 99V4% werd aangeboden, noteren de obligaties reeds 99%% overeenkomstig de over het algemeen vaste stemming op de obligatiemarkt. De 4%% obliga ties van Nederland 1960 II hebben het reeds tot by na 101% gebracht en men kan dus van een lichte daling van de rentestand in ons land spreken. Het is dan ook geen wonder ,dat voor de 5% lening van de KLM veel belangstelling bestaat Dat er in ons land altyd veel geld ter beschikking komt, biykt ook wel uit de inlagen by de spaarbanken en de toe neming van de deposito's en rekening- courantsaldi by de handelsbanken. Eind 1959 bedroegen deze in totaal f. 7.2 mil jard, eind mei weinig minder dan f.8 miljard, waarby het opvalt dat het be drag van de handelsdebiteuren, van f3.7 miljard uit. 1959 tot f. 4,1 miljard uit. april gestegen, uit unei tot ruim f4 mil jard is teruggegaan. Dit kan verband houden met het feit, dat in hei eerste halfjaar van 1960 tal van ondernemin gen tot de uitgifte van aandelen of obli gaties zyn overgegaan. Aan converteer bare obligaties en aandelen is in het eerste halfjaar voor een bedrag van ruim f200 miljoen uitgegeven, voorts een bedrag van ruim f.800 miljoen obli gaties. waarvan f.800 miljoen door de Nederlandse Staat en de Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten. Hierdoor zyn voor dit Jaar zowel de begrote kapitaalbehoeften van de Staat als van de Gemeenten (van deze al thans tot consolidatie van de vlottende schuld) gedekt en de kapitaalmarkt ligt dus voor het tweede halfjaar min of meer vrij voor de dekking van kapl taaisbehoeften van het Nederlandse be- dryfsleven. Het ziet er voorlopig dan ook naar uit dat de rentestand in ons land zich in de buurt van 4^% zal biyven bewegen Mentor-Apeldoorn V O UllQiiiia - ir ds. J. Spyker. te Den •eglng (Wald. Pyrmontlaan nfversele eredienst; Herv. te Lelden. 7 uur ds. D. v. d. Ent Braat, te Monster. tVoubrugge Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. H de Jong te Nieuwkoop. 6.30 uur ds. M. Ottevanger te Lelden; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. J. van Bleek. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur dhr J. van 't Kruis, vicaris te Katwyk; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. v. d. Kerk te Gorlnchem. Zoeterwoude Herv Gem.: 10 uur ds. G. Koerselman te Koudekerk aan den Rijn Zwammerdum Herv. Gem.: 10 uur ds. S. van Sinderen te Rotterdam, 6.30 uur ds. J. Haltsma te Woerden; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar; Rem. Ger. Gem.: 7 uur ds. Cramer. Stemmen van achter ijzeren gordijn Oorlog vernietigt alle christelijke waarden (Speciale berichtgeving) „Het is voor ons heel verdrietig, dat we er altyd van verdacht worden spreek buis te zyn van onze regeringen. Dat zijn we niet! Maar we hebben zulke gruwelyke dingen van de oorlog beleefd, dat we naar vrede verlangen. De zaken liggen niet zo eenvoudig, maar we kunnen in ieder geval over de vrede blyven praten en er voor blyven bidden", zo spraken de afgevaardigden van achter het IJzeren Gordyn in vertrouwelijke gesprekken met hun mede-congressisten op het tiende Baptisten-wereld-congres te Rio de Janeiro. Uit Rusland. Polen. Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië waren deze vertegen woordigers aanwezig. Byna 30.000 gede legeerden uit 70 landen woonden de be raadslagingen by, terwijl op de grote slotmeeting 200.000 bezoekers waren plus nog enige duizenden, die buiten de toe gangen van het Maracana-stadion de toespraken volgden. Rio de Janeiro rea geerde byzonder gastvrij op dit grootste congres, dat daar ooit werd gehouden. „SPION DES GELOOFS" AAN HET WOORD De eerbiedwaardige 76-jarige ds. Jakov Zhldkov uit Moskou president der Rus sische Baptisten Unie, die tevens één der vice-voorzitters van de Baptisten we reld-alliantie is, maar door de Brazi liaanse pers „spion des geloofs" was ge noemd Jiield een grote rede over „De Here des vredes". „Het is nodig, dat alle christenen over de gehele wereld trachten een effectieve ontwapening tot stand te brengen. By dit werk zal de Here des vredes u den vrede geven, voortdurend en in elk op zicht!" Met deze woorden uit 2 Thes- salonicenzen 3 16 sloot ds. Zhidkov zijn rede, die door duizenden werd beluisterd. RESOLUTIE OVER WERELDVREDE Het congres aanvaardde een resolutie over de wereldvrede. „De gemeente van Christus is boven-nationaal" zo luid de de tekst „en heeft de opdracht Gods wil te doen, die verzoening en vre de wenst". „Oorlog vernietigt alle chris- teiyke waarden en is de demonische ver nietiger van mensenlevens, mensenrech ten en eigendom. Een atoomoorlog zou de gehele wereld in een onvoorstelbare slachting en vernietiging storten. De be wapeningswedloop bezorgt de mensen grote vrees en zware belastingen. Aan de baptisten werd daarom aanbevolen zich in te spannen een praktisch plan NED. HERV. KERK Beroepen te Oostwoud-Midwoud J. Boersma, kand. te Amsterdam te Ge nemulden P. de Jong te Kootwijkerbroek te Waalwyk (Centrum) (toez.) J. Breeuwsma te Zevenbergen te Hoog woud-Aartswoud M. S. W. Cramer, kand. te Noordbroek (Gron te 's-Gravenhage (wykgemeente 31. 2de pred. pl.) H. J. van Achterberg te Lelden. GEREF. KERKEN Beroepen te Zuldland (2de maal) A. G. Baayen te Zuld-Beijerland. Kennedy vraagt offers en meed De democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, Kennedy, heeft in een toespraak te Los Angeles gezegd dat hy als president offers van het Amerikaanse volk zal vragen om wat hy noemde, de fouten van president Eisenhowers bestuur te herstellen. De Verenigde Staten hebben nu moed nodig in plaats van zelfvoldaanheid. Verder hebben zy behoefte aan leiding en niet aan koopmanschap De Amerikanen kunnen alleen maar vertrouwen in de toekomst hebben als zy vertrouwen in zichzelf hebben. Kennedy herinnerde eraan, dat de communistische invloed verder in Azië is doorgedrongen en op 150 kilometer van Plordia woekert. Vrienden zyn neu traal geworden en neutralen zyn de ver enigde Staten vyandiggezind geworden. „De president die zyn loopbaan begon met een reis naar Korea, eindigde haar door weg te blyven uit Japan," zei de democratische kandidaat. DE OOSTENRIJKSE NEUTRALITEIT De discussies over de Oostenrykse neu traliteit naar aanleiding van Kroesj- tsjefs in dat land gedane uitlatingen hebben de Oostenrykse minister van Verdediging tot een uiteenzetting hier omtrent gedwongen Hy beklemtoonde, dat Oostenrijk zelf zijn neutraliteit heeft verkozen en zich het bepalen van de vorm ervan voorbehouden. Het gaat om een militaire neutraliteit en niet om een neutrale gedachteninstelling. aldus be toogde hij. Gezien de precaire militair- strategische positie van het land aan het raakpunt van twee werelden, vereist de Oostenrykse neutraliteit oog voor de werkeiykheid en verstandig maat hou den. Zonder een sterke defensie, waar door het zich uitdaging kan beschermen, zou Oostenryk een speelbal van de grote wereldmachten worden, aldus minister voor internationale ontwapening te be vorderen met bybehorende veiligheids maatregelen en wederzijdse inspectie. Open verbindingen tussen de naties zou den ertoe bijdragen de volkeren nauwer met elkaar in aanraking te brengen. Het werk van de „Verenigde Naties" diende daarom ook gesteund te worden. Het dagelyks gebed van de christenen over de gehele wereld mag niet ontbre ken." aldus de resolutie. Het volgende (elfde) Baptisten We reldcongres zal gehouden worden in 1965 in Miami. Florida (Ver. Staten). In het uitvoerend comité van de alliantie is ds. F. E. Huizinga te Hengelo (O.) herkozen. Ds. Huizinga is bovendien president van de Europese Baptisten- federatie. TOESPRAKEN DR. BILLY GRAHAM De grote Baptisten-evangelist dr. Billy Graham nogal onderbroken op voor de luisteraars hinderiyke wyze door Braziliaanse persfotografen zei. dat z.i. voor het evangelie de tyd van oog sten was gekomen. Het evangelie biedt het antwoord op de vele problemen van vandaag. Door de prediking van het kruis van Christus op eenvoudige wyze en met overtuigingskracht komen de mensen met Christus in aanraking, die niet aan het kruis bleef, maar die een levende Christus is, opgestaan uit de doden. zyn oproep aan het einde van zyn toespraak in het Stadion, om een posi tieve beslissing voor Christus te nemen, werd door vele duizenden bezoekers be antwoord. Nederlandse omgekomen in Oostenrijk Een Nederlandse vrouw die met de auto in Duitsland reisde is gisteren omgekomen toen zy voor een aanrol lende bus opzy wilde stappen en strui kelde. De uit De Bilt afkomstige 54-jarige mevrouw A. Sluk-Rebergen was getuige van het in brand vliegen van een auto bus op een helling by Arlberg. Het was een autobus van een Bel gische onderneming, die met 28 Ameri kanen naar Tirol reed. Door onbekende oorzaak vloog de motor van de bus in brand op een berghelling. Alle passa giers konden uit de bus komen met medeneming van hun bagage. Plotseling echter begon de brandende bus van de helling te rollen naar het linkerwegge deelte waar mevrouw Sluk die uit haar auto gestapt was stond. Zy wilde opzij gaan doch struikelde en viel. Het linkerachterwiel van de bus kwam over haar heen. Mevrouw Sluk bezweek niet lang daarna in St.-Anton am Arl berg aan de verwondingen. De bus brandde geheel uit. HOLLAND FESTIVAL OFFICIEEL GESLOTEN Het Holland-Festival 1960 is gister avond officiéél gesloten met een con cert in de Scheveningse Kurzaal. De avond werd geopend met het spelen van het Wilhelmus door het concertgebouw orkest onder leiding van Raphael Kube- lik. Dit bracht vervolgens ten gehore de Tweede Symfonie van Gustav Mahler. Als solisten by de uitvoering traden op de sopraan Maria Stader en de mezzo-sopraan Nan Merriman. Voorts verleende medewerking het toonkunst koor van de afdeling Amsterdam onder leiding van Frans Noomen en de Kon. Mannenzangvereniging Apollo onder di rectie van Carel Laoüt. Na de uitvoe ring werden de musici door de volle zaal hartelyk gehuldigd. Vervolgens hield het bestuur van de Stichting Holland-Festival een receptie in het Palacehotel. Onder degenen die hun opwachting kwamen maken bevon den zich vele autoriteiten en kunste naars die een rol bij het Hol land-Festi val hebben gespeeld. EUROPESE PRIJS VOOR ZWITSERS PROEFSCHRIFT De 30-jarige Zwitserse journalist Hen ri Stranner heeft dit jaar de „prys van de Europese Gemeenschap" gekregen voor zyn proefschrift over „de houding van Zwitserland ten opzichte van de politieke en economische integratie van Europa". De prys bedraagt f. 7.500. Het proefschrift van Stranner. een oud leerling van het Europa-college te Brug ge. werd door een jury onder leiding van de Nederlandse ambassadeur der EGKS te Londen, dr E. N. van Klef- fens, gekozen uit 25 inzendingen. De prys wordt jaariyks toegekend voor proefschriften, die een oorspronkeiyke bijdrage leveren tot het onderzoek van allerlei facetten van de Europese inte gratie.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7