Vrolijke en sombere klanken bij opening r.k. school Boshuizerlaan Leiden behoort extra volume te krijgen voor universiteitsbouw DIPLOMA-UITREIKING KENNIS IS MACHT Dié is pas lekker... dié prikt niet! EINDDIPLOMA'S R.K. HUISHOUDSCHOOL ZATERDAG 16 JULI 1960 Pessimisme over scholenbomv Er kan in Leiden geen opening van een nieuwe school meer voorbijgaan of de kritieke situatie, waarin de scholenbouw in deze stad zich bevindt, komt ter sprake. Gistermiddag ook tijdens de feeste lijke ingebruilcneming van de fraaie r.-k. lagere school aan de Boshuizer laan in Leiden-zuidwest. De voorzitter van de Stichting R.-K. Scholen te Leiden, de heer G. W. M. Kallenberg, begon er mee in zijn uit gebreid openingswoord, dat meer dan een half uur in beslag nam. Hij vloeide uiteraard over van vreugde over de totstandkoming van deze broodnodige school en van dank baarheid jegens al degenen, die daar toe hadden medegewerkt, maar hij kon toch niet nalaten te wijzen op de donkere wolken, die zich aan het on- derwijsfirmament aftekenen. Want men kan volgens hem rustig spreken van een „droevige situatie", waar het de kleuterscholen betreft. En wordt nagenoeg geen bouwvolume voor beschikbaar gesteld en de uitzichten voor de toekomst zijn eigenlijk nog on gunstiger. En toch is de tijd van de „be waarschool" echt achter de rug, de po sitieve taak van de kleuterschool in het moderne onderwijs is algemeen erkend. „Voorbereidend lager onderwijs", noem de pastoor A. van Rijn het later terecht. Maar ontplooien kan het zich haas niet. Uitgebreid Tech. School - Leiden De resultaten van de leerlingen van de Uitgebreid Technische School van het Kon. Genootschap Mathesis Scien- tiarum Genitrix luiden als volgt: Verklaring U.T.S. (theoretisch deel) Afdeling electrotechniekJ. W. B. v. d. Ben, Ryswyk (Z-H»; P. Bladergroen, Oegstgeest; H. A. Noppen; C. J. Plomp, Wasenstaar; C. Slappendel, Boskoop; J. W. Verkuil. Oegstgeest; B. L. Vos, Oegst geest; H. F. J. Westbroek. Rijnsburg; Th. G. P. Wiering, Sassenheim; C. J. Wyngaards, Leiderdorp; J. H. Zandber gen, Den Haag; N. C. A. Zoet, Voorhout. Afgewezen 3. Afdeling Werktuigbouwkunde: L. C Bouhuys, Katwyk; H. M. Franken, Sas senheim; E. v. d. Hart; D. Harteveld, Katwijk; A. M. Heruer, Leiderdorp; W. C. Houtzager, Hillegom; J. j. de Jong, Katwijk; L. B. Kretzschmar; T. v. Leeu wen, Sassenheim; S. J. Plug, Voorburg- G. J. van Ruiten; J. W. Rijswijk. Al phen aan den Rijn; H. W. J. J. Spendel; L. A. M. v. Tienen; M. J. Velthuijsen; W. Th. P. Verbakei, Boskoop; A. Ver- kuyl, Nieuw-Vennep. Afgewezen: 5. Bevorderd van le naar 2e klasse (afd Elektrotechniek): D. Brussee. Sassen heim; R. v. Delft, Katwijk; A. F. Dijk, Warmond; K. Fros, Leiderdorp; M. D. A. de Groodt. Rotterdam; J. F. Flotman, Den Haag; H. K. Hellemink, Leider dorp; W. R. M. Kok, Voorschoten; B. A H. KöhlmannV. G. Miggels; C. A. v. d Niet, Noordwijk; B. C. de Nobel; S. Plat- teel; D. J. W. de Romph, Hazerswoude; C. J. van Sprang, Boskoop; J. Vogelaar. Leiderdorp; L. v. Vuurde, Noordwijk; J. Th. J. Warmerdam, Rijpwetering. Af gewezen: 9. Bevorderd van le naar 2e lkasse (afd. Werktuigbouwkunde)P. Alkemade, Noordwijk; J. J. van Apeldoorn; H. H. M. v. d. Berg, Leiderdorp; A. Beumer; J. W. Brinkman, LeidschendamJ. P. M. Develing; I. C. v. Duyvenbode, Kat wijk; W. v. Dijk; J. v. EgmondW. A. L. v. Eeden, Den Haag; W. J. C. Giebel, Heemstede; Ch. P. den Hollander, Lei derdorp; K. Houtzagers, Overveen; C. M. F. Koopman; A. J. M. Knijnenburg, Wassenaar; J. Leenderts; J. E. Mooy; A. v. d. Oever, Noordwijk; J. F. Ouwehand, Katwijk; L. A. Pieters: M. A. Post. Lei- muiden; G. J. Rietveld, Haarlem; P. Siere; J. W. P. Stavleu; N. Tijsterman. Nieuwkoop; P. K. Varkevisser, Hillegom; L. G. M. Warmerdam, Lisse: J. W. v. Went, Noordwijk; J. A. Willemsen; C. Zwanenburg. Katwijk. Voorwaardelijk: 2. Afgewezen 12. Bevorderd van schakelklasse naar de le klasse: P. L. Beversluis, Voorschoten; J. K. Boekhoud; A. Boezaard; A. R. ten Brink. Leimuiden; J. Brittijn; P. J. Z. Bruins Slot, Alphen aan den Rijn; H. C. P. v. VSleefJ. P. A. Dibbets, Voor schoten; H. G. A .Evers, Hillegom; J. H. M. Goddijn; W. Görtz; P. Guvt; Th. Heemskerk. Katwijk; C. S. den Hertog, Sassenheim; J. Horsman, Lisse; W. Ka merling; H. J. Kampinga; J. A. H. Ka- piteijn, Lise; D. Klepper: J. Kok; M. R. J. Kollenhoven, Voorschoten: J. Koren dijk; H. J. v. d. Laan; J. Lamboo; S. Lemstra, Hazerswoude: J. A. Ligthart, Oegstgeest; J. M. Nieboer; P. J. Nuhoff, Alphen aan den Rijn; P. C. Onvlee; D. Parlevliet. Katwijk: A. A. Parlevliet, Katwijk: P. Parlevliet, Katwijk: J. H. Pluimgraaff, Katwijk; J. Schalk. Ab- benes; Th. J. Smit; W J. Stikvoort; A. Visser; P. Th. Voets. Hazerswoude; J. F. Vork; J. E. P. M. Wagemakers: C. Th. M. Warmerdam. Noordwijkerhout: P. Zaalberg; L. J. Zwetsloot. Afgelezen 9. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is dit Leiden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Irene Rebekka, dr van L. J. Portier en H. M. Douwes, Sara, dr van T. Grijpma en K Tinga, Arle, zn van V. A. Kruljt en A. Haasnoot, Gerda Irene Johanna, dr van G. C. H. Meijer en J. H. K. Renssink, Jan Willem, zn van W. F. Jongeleen en C. A. M Leeflang. ONDERTROUWD J. J. Regeer en M. Rietkerk. P. Sevenster en A. C. A. Bol, A. Bekhuis en E. de Wolf J. Beekman en A. H. van der Klaauw. W. J Hardeman en J. C. Brandt, J. W. Filip- po en J. E. de Croon. I. Jongbloed en W. van Poelgeest. D. F. Bunnig en C. A. M. van der Staak. H. A. Hendriksen en J. On derwater. H. Hoek en T. C. M. van der Meer. C. van Weeren en P. M. Smit. OVERLEDEN W. Ensellng. 69 Jr. man. G. van Eek. 73 Jaar. man. P. Langeslag. 72 Jaar. man. F A. de Goede, 23 Jaar. zoon. M. F. Teske, 83 Jaar, wed. van T. Nieboer. En dan de gymnastieklokalen. In de Tweede Kamer kan men wel spreken over het brengen van het aantal uren van twee op drie, maar in geheel Lei- den-Zuidwest en zo is het op vele plaatsen zal men vergeefs zoeken naar een lokaal voor gymnastiekonderwijs. Om van zwembaden maar niet te spre ken. Pessismisme Geen wonder, dat ook wethouder J. C. van Schaik, die met de zorg van het on- derwijws is belast, wel eens pessimistisch wordt. De wethouder moest dit in zijn feliciatie toegeven. Maar hij hoopte, dat een verkwikkende vakantie en een ge- heer J. van der Poel, die namens het personeel van de nieuwe school een pla- tenkoffer offreerde. Maar al die sombere geluiden ten spijt, gisteren was er reden tot vrolijk heid. want na een voorgeschiedenis van maar liefst zeven Jaar kon deze school geopend word. Vele sprekers en spreek sters gaven uiting aan hun vreugde over dit feit. Na de heer Kallenberg en de wethouder voerden nog het woord deken W. P. M. Haring, pastoor B. van Rijn, de heer De Jong namens de Geref. Schoolvereniging, de architect Hendriks, de heer Van Hamersveld namens het oudercomité die de school verblijdde met twee korfbalpalen en een pickup mej. V. d. Fluit, hoofdleidster van de kleuterschool, de heer N. Vreeburg na mens de r.-k. onderwijzers in Leiden, de heer H. L. Duym, hoofd van de nieuwe St.-Antoniussohool hij bood het schoolbestuur een zilveren vaasje voor de bestuurstafel aan en tenslotte de sprek. dat hem daarna met hogere auto riteiten in het uitzicht was gesteld, hem nieuwe moed zouden schenken. Maar desondanks, aan de hand van enkele schrijnende cijfers meende hij, dat soms pessimisme wel gerechtvaardigd was. Dit jaar zyn er totnutoe twee scholen in Leiden gereedgekomen. Er zijn er thans vier in aanbouw, waarvan er wel licht nog één voor het einde van het jaar ook in gebruik kan worden geno men. Maar uit een zorgvuldig opge maakt lijstje blijkt, dat er tot en met 1964 eigenlijkzestig scholen ge bouwd moeten worden. Dat betekent meer dan tien scholen per jaar Maar zoals de zaken nu liggen, ziet het er niet naar uit ,dat dit spoedeisen de programma afgewerkt zal kunnen worden. Extra nodig De heer Kallenberg haakte hier later weer op in. Want hij achtte het „zeer ongewenst", dat Universiteit en indus trie zoveel beslag kunnen leggen op de beschikbare bouwcapaciteit, terwijl er geen extra volume aan Leiden voor wordt gegeven. Terecht wordt voor de overige capaciteit de voorkeur gegeven aan woningbouw, maar het is toch wel doevig, dat er zo weinig voor scholen bouw overblijft. „Eerst was er gebrek aan grond, toen heette het bestedingsbeperking en nu overspannen bouwmarkt, geen bouwca paciteit," aldus de heer Kallenberg, die de mening huldigt, dat bijv. de Univer siteitsbouw niet alleen op Leiden be hoort te rusten. Dat gaat toch boven het plaatselijk belang uit. Wethouder J. C. van Schaik (links) wenst de voorzitter van de Stichting R.-K. Scholen te Leiden de heer Kallenberg, geluk met de nieuwe school aan de Boshuizerlaan (Foto L.D./Holvast) Wilde vossejacht Terwijl in het schoolgebouw de geno digden luisterden naar al die blijge- stemd esprekers, vermaakte de school jeugd zich buiten uitstekend met een enthousiaste „vossejacht". Ze moesten de personen met het schoolembleem op gespeld ontdekken. Nu, die mensen had den een zware middag. „Hé joh, daar loopt er één", klonk een kinderstem en meteen holde tientallen kinderen op de man af en probeerden hem de lootjes voor de gratis loterjj uit de handen te grissen. Van alle kanten stoven zij dan op hem af. En nauwelijks had hij zich vrij gemaakt of een nieuwe groep kreeg hem in de gaten. Het was een gehol, een geschreeuw en een geduw van be lang. De prijsuitreiking van deze jacht was vanmorgen. Via de geluidsinstalla tie in de school werden de prijzen be kend gemaakt. Trouwens, vanmorgen had de jeugd, na de plechtige inwijding door pastoor B. van Rijn feest. De ou ders hadden gisteravond de gelegenheid de nieuwe school te bezichtigen. Zij heb ben er dankbaar gebruik van gemaakt. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Steven M.. zn van A. J. Stolp en E. M. C. Vreeken. Overleden: C. B. Rljksschroeff. 68 Jr. Aan de leerlingen van de Middelbare Handelsavondschool „Kennis in Macht", die voor hun examen zijn geslaagd, werden op een gisteravond in de aula van het Sted. Gymnasium gehouden bijeenkomst van het genootschap de di ploma's uitgereikt. Ook werden op deze avond de rapporten uitgedeeld. De voorzitter van het genootschap „Kennis is Macht", de heer J. W. Schneider, kon o.m. welkom heten af gevaardigden van de Kamer van Koop handel, leden van de examencommissie en vele docenten. De directeur van de avondschool, de heer F. J. J. van Mak- kelenberg, besprak de resultaten van het afgelopen jaar Studie kost moeite en geld, maar het geld, dat je in de studie belegt brengt een duizendvoudige rente op, zo vervolgde de directeur zijn toe spraakje. Hij deelde voorts nog mede, dat men in september op de handels avondschool begint met een associatie cursus boekhouden en een associatie cursus Engels. Na de diploma-uitreiking voerde de ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer C. F. Meerpoel. het woord. Met nadruk wees hij erop, dat het bedrijfsleven nu meer dan ooit ha.de werkers nodig heeft. Eerlijke en ijverige jongelui, wier ca paciteiten op een middelmatig niveau liggen, zijn oneindig veel meer waard dan een lui genie, aldus deze spreker. Aan de volgende leerlingen kon een diploma worden uitgereikt: Rijksdiploma 5 j. cursus: P. Ph. de Boer. J. P. M. Deen, M. J Koeleman, L. C. W. M. Lepelaar. P. H. Ossevoort, J. E. Overduin. L. A. P. Strumpel, T. G. A. Zoons, (met lof). Rijksdiploma 3 j. cursus: J. Dernee, R. Dijkstra, J. J. E. Filemon, M. Horsman (met lof). Th. M. Kret. A. E. van der Kwaak. A. van der Meyden, J. G. Reij- ken, J de Romph. W. Taverne (met lof), E. A. C. Teljeur, N. van Tol. F. J. van Woudenberg (met lof), A. M. A. E Zwartjes. H W. Goudriaan, W. A. Ho- gervorst 'met lof). A G. Lagendijk, A Lancel (met lof), A. G. Leeuwis, S. M. Noort (met lof). N. C. W. van Vliet (met lof), C. Wendt. Nederlandse Handelscorrespondentie L. Hoogeveen, Tr. van Mastrigt, A. Wil schut. Franse HandelscorrespondentieL. Hogeveen, Th. Kreft, W. Vintges. Duitse HandelscorerspondentieF. v. d. Drift, F. Durieux, L. Hoogeveen, E. de Jager (met lof), W. Vintges. Engelse Handelscorrespondentie: F. E. v. d. Drift, D. v. d. Klugt, G. van Mas trigt (met lof), N. N. Ouwersloot, B. van Ulden. Schoonschrijven: Ch. Chr. van Goor, M. Slierings. Stenografie Nederlands 130 lettergr. per minuut: J. Bink, C. P. v. d. Bosch, M. J. Bras, D. M. H. Develing, A. W. Edeling, Y. E. van den Eshof, Z. Gal- jaard, A. M. Hoogkamer, H. C. Kramers, C. Lagas, M. C. Latuhihin, C. Lepelaar, L. E. van Rossum, J. Ruygrok, J. Stik- kelorum, J. Velthuyzen, J. E. van Vene- tiën. W. H. E. v. d. Wijngaard. Machineschrijven: P. Tigchelaar, A. W. Edeling. C. Starkenburg, E. Chr. den Haan, N. Blankenstein, Th. Stikkelorum E. Oostveen, J. E. van Hooidonk, J. Jong bloed, L. Majolee, G. Verstraaten, S. H. Lesquillier, J. G. Heemskerk, Y. H. de Groot. H. J. van Klaveren, Chr. M. van Rossum, S. H. M. Veen, W. Chr. Michon, C. R Abbink, D. v. d. Klugt, A. M. den Outer. J. M. van der Leek. N. Waasdorp, W. Willemsen, C. J. Nijhuis, G. A. Noort, J. H. Rubingh, P. van Leeuwen, H. P. van der Vos Bij tussentijdse examen in februari jJ. slaagden voor: Stenografie: I. J. M. van Stralen. Machineschrijven: W. Brakel, M. J. Delfos, C. Th. L. Duyndam, Ch. Chr. van Goor. M. Gröll, J. J. J. Heemskerk, A. M. Hoogkamer, M. J. Koeleman. H. A. Kromhout. A. C. Langenberg. J. Ouds hoorn, J. Riehoven, P. H. A. Riool. R Schmidt. M. C. Sloos. P. Staffeleu. D. v. d. Tuin, J. Verhoeven J. A. C. de Vries. Th. v. d. Wateren, W. H. v. a. Wijngaard. V erkeersslachtof fers Op de Rustenburgerweg te Heerhugo- waard is gisteren een personenauto uit Langedijk in botsingg ekomen met een andere personenwagen, bestuurd door de 31-Jarige E. Vooijs uit Amsterdam. De laatste verloor de macht over het stuur en terwijl zijn auto enkele malen om zijn as draaide, werd hij uit de wa gen geslingerd. In zorgwekkende toe- Stand werd de heer Vooijs naar het cen traal ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. Hij laat vrouw en twee kinderen na. Tegen de bestuurder van de eerste wagen is proces verbaal opgemaakt. De 53-Jarige landbouwer P. Dieleman uit Hoek (Zeeuws-Vlaanderen) is giste ren verongelukt. Zonder voldoende op het verkeer te letten stak hij per rij wiel, nabij zijn woning, de verkeersweg over en werd gegrepen door een per sonenauto uit IJmuiden. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Gisteravond is de 0-jarige heer Ch. H. Holsman uit Amsterdam, die per motor de kruising Nieuwe Hemweg Vlothavenweg passeerde, in botsing ge komen met een tankauto met aanhang wagen. Ernstig gewond werd hij naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij bi) aankomst bleek te zijn overleden. Mulo-examens Voor het mulo-examens diploma A (met tevens voor middenstandsdiplo ma) zijn geslaagd de dames: H. C. Sand- berg; M. v. Dissel, Zwammerdam; W. den Hollander, Bodegraven; T. J. Brinks. Noordwijk; J. H. E. Baaima, Lei derdorp; H. C. Zirkzee*; N. M. Boot*); I. S. Lan; J. I. Hellendoorn, Alphen a. d. Rijn; N. Heijnes, Sassenheim; J. Imt- horn*), Noordwijk; C. Eisenga*), Noord wijk. De heren: W. v. d. Heden. Rijpwe tering; K. den Heeten; D. M. Knikker, Bodegraven; J. A. Karssen, Bodegraven; G. v. Dam, Bodegraven; F. Engelage, Zwammerdam; A. Jansen, Hazerswou de; C. Horswaard, Katwijk aan Zee; N. T. Buyten, Oegstgeest; W. T. Aniba*); J. J. van Kralingen*). Afgewezen 4. ALGEMENE BOND VAN OUDEN VAN DAGEN De reisclub van de Algemene Bond van Ouden van Dagen heeft weer haar jaar lijkse uitstapje gehouden. 's Morgens om 8 uur vertrokken twee bussen vanaf het sociëteitsgebouw aan de Pieterskerkgracht. De eerste stopplaats was het Jagers huis te Zeist, waar koffie met gebak werd aangeboden. Om 12 uur gebruik ten de bejaarden in Woudenberg een broodmaaltijd. Vervolgens werd de tocht voortgezet en na Rhenen arriveerde men om 5 uur in Leersum waar een consumptie naar keuze werd opgediend. Ook werd hier het diner opgediend. Het was schitterend weer en om 9 uur arriveerden men weer in het sociëteits gebouw, waar een der deelnemers het bestuur dankte voor de uitstekend ver zorgde dag. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het kandidaats examen civiel ingenieur de heer J. Hol lebeek en W. R. de Sitter en voor het ingenieursexamen civiel ingenieur de heer H. de Boer. allen te Leiden, kan didaatsexamen elektrotechnisch ingeni eur de heer G. Eijkelenboom te War mond en de heer F. Muller te Voor schoten; kandidaatsexamen bouwkun dig ingenieur de heer A. J. Hansen te Oegstgeest: ingenieursexamen voor elektrotechnisch ingenieur de heer W. A. van Kampen te Voorschoten Advertentie sinaasappel drank per (lesje 0.27 Grote gezinsfles 0.60 Voor de handel KATWIJK - TEL. 4589 (1718) Leidenaars gewond bij aanrijding in Alphen Het getuigschrift Huishoudkundige werd behaald door de dames M. Bus, I. de Hosson, C. Vercouteren (met lof) te Lelden; A. Botman, Venlo; I. van Elk. Hazerswoude; K. van Glabbeek, Enschede; A. Houtman, Amsterdam; M. Koning, Goor (Ov.); L. de Meere, T. Morselt, Oldenzaal; M. Pierson, Beek <L.)M. van Rooyen, L. Wieg man. Almelo; I. Schothuis, Hengelo (Ov.); R. Sistermans. Noordwijk; A. Veldhuis, Nijverdal (Ov.); G. van der Bent, C. van de Oever, Katwijk a. Zee; R. Mulder, Rijnsburg; A. Munsterman (met lof), Nieuw-Vennep; A. Tolk, Al phen a. d. Rijn; Th. van Bohemen, Leidschendam; W. van de Ham. Haar lem; L. Roest (met lof), Zoeterwoude. Afgewezen 1. Het getuigschrift Vormingsklas be haalden de dames: J. Pommée, T. Schneiders, G. Wienen, te Leiden; B. van Abbe, Eindhoven; A. Altena, Bloe- mendaal; R. Buhler, Oegstgeest; C. Clemens, Lisse; M. Dahlhaus, Gendrin- gen; A. Rood (met lof), Bodegraven; M. de Groot, Hazerswoude; Th. van den Heiligenberg (met lof), Nieuw-Ven nep; Th. Karsten, Voorburg; R. West- terman, Zoetermeer; T Westgeest, Leidschendam; J. Westgeest, Katwijk aan Zee. Afgewezen 2. Voortgezet exa men 3. Het schoolgetuigschrift Kinderver zorgster werd behaald door de dames: A. Aalders, R. de Bruijn, T. v. Hoorn, Th. v. Meegen, St. Oude Elferink, L. Timmers, te Leiden; R. Barnhoorn, C. Bergman, C. van der Zon, Lisse; C. Buitendijk. R. de Graaf, Leiderdorp; N. Scheerder, Alphen a. d. Rijn: H. de Winter. Noordwijkerhout; R. v. Wissen, Warmond. Afgewezen 1. Herexamen 1. Voortgezet examen 1. Het diploma Kolonieleidster van de Centrale Raad werd behaald door de dames: A. Aalders, R. de Bruijn, T. Dooyenburgh, Th. van Meegen, St. Oude Elferink, te Leiden; R. Barn hoorn, C. Bergman, Lisse; N. Scheer der, Alphen a. d. Rijn. Afgewezen 4. Het getuigschrift Coupeuse behaalden de dames: G. Beugelsdijk, I. Giezen, M. Heetvelt, te Leiden; R. Broekhof (met lof), Noordwijkerhout; A. Hooger- vorst (met lof), Leiderdorp; R. Ver- mey, Lisse. Afgewezen: geen. Het getuigschrift Costuumnaaister behaalden de dames: A. van der Kaay, te Leiden; M. de Brufjckére, Leider dorp; T. ten Have, C. van der Kamp, Oegstgeest; B. Hiep, E. Moerkerk. Noordwijk; A. Molkenboer, Lisse J. Straathof, Nieuwe-Wetering. Afgewe zen: geen. Het getuigschrift Huisnaaister werd behaald door de dames: J. Brandt, L. van Hal, T. Hamerling, E. van Klink, R. van Leeuwen. R. Scheffers, te Lei den; T. Boer, A. de Graaf, W. Wer- necke, Leiderdorp; A. van Dam, War mond; T. Duiker, T. Kovacs, Sassen heim; L. Koemans, C. van der Meer, Rijnsburg; M. van der Berg, J. van der Maat, Voorhout; A. van den Nieu- wendyk, E. van Werkhoven, M. van Zuijlen, Noordwijk. Afgewezen: geen. Voortgezet examen 1. Het getuigschrift Huishoudassistente behaalden de dames: A. Brouwer, F. Drees, Th. v. d. Kamp, E. Kok, R. Kruithof, T. Paardekooper, E. v. Veld huizen, te Leiden; A. Calis, I. van Galen, te Wassenaar; M. Cools, Voor hout; E. Dompeling, M. van der Rey- den, Leiderdorp; J. van Frankfoort, Alphen a. d. Rijn; W. Nederhof, Bos koop; C. van Niekerk. Warmond; N. Plu, Den Haag; A. Verdegaal, Sassen heim; J. Westermann, Zoeterwoude. Afgewezen 1. Voortgezet examen 2. Het getuigschrift 4-jarige Middagop leiding behaalden de dames: I. van Polanen, Leiden Th. Ammerlaan, Voor schoten; C. Rietveld, Hazerswoude; A. Versluys, Warmond. Afgewezen: geen. Het getuigschrift van de 2-jarige Mid dagopleiding behaalden: C. de Graaff, T. Juffermans. T. Mostert, T. de la Rie, L. Strijk, Leiden; A. de Frankrij ker, Hazerswoude; C. Schaap, Katwijk aan Zee; T. Volwater, Roelofarends- veen. Afgewezen: geen. Het getuigschrift 2-jarige Primaire Dagopleiding behaalden: T. de Haas, G. Humme. B. Hermes, Th. Bergers, R. v. d. Bos, E. Devilee, L. den Dub belden, W. Groenewegen, O. van Ha meren, L. Peeters, S. de la Rie, T. van Steenbergen, W. v. d. Voort, M. Zee- gers, E. Bakker, E. Bink, J. Boekkooi, E. Guyt, C. v. d. Hoek, A. Jansen, E. Neuteboom, J. Onderwater, R. Rijs- dam, A. Trouwee, S. Weeda, A. van Wijk (met lof), J. van Benten, J. Ham, R. de Heiden, G. Kordelaar, H. Vuijk, te Leiden; G. Arkestetjn, Katwyk a. Z.; J. van Beek (met lof), J. Vroonhof, P. IJsselmuiden, Voorhout; A. v. d. Bere, Noordwijkerhout G. de Graaf, M. Duij- nisveld. Voorschoten; J. Straathof, Roe- lofarendsveen; J. de Vroomen, N. van Steijn, Sassenheim; C. Wolthaus, C. Rutten. Oegstgeest; I. Pansier, G. Kok, F. Straman, Leiderdorp; R. van der Geer, Th. van Niekerk, Alphen a. d. Rijn; G. de Vroomen, Warmond; J. Adegeest, G. van Bennekom, Hazers woude; A. Clemens, E. Hoogenboom, M. v. d. Wereld, Rijpwetering: J. Grimbergen, B. Hoogduin, Rijnsburg; J. Lieverse, J. van Wieringen (met lof), Hoogmade; A. Verbakei, Boskoop. Afgewezen 6. Voortgezet examen 10. wielen plotseling de weg overstak, zon- der op het naderend verkeer te letten. Gisteravond omstreeks 8 uur vond ter i Ondanks krachtig remmen kon de bus hoogte van het vogelpark .Avifauna" op chauffeur een aanrijding niet voor de Rijkstraatweg LeidenUtrecht te komen. Alphen aan den Rijn een verkeersonge- i De duopassagier liep enkele gebroken val plaats, waarbij een Leidse brom- j ribben op alsmede een ernstige rugwer- fietser lioht en zijn duopassagier, een i velfractuur. De bestuurder van debrom- stadgenoot, ernstig werd gewond. Beiden fiets bezeerde zich aan de schouders, zijn opgenomen in het Academisch Zie- j De assistent van dokter J. J. Platte- kenhuis te Leiden. schor verleende eerste medische hulp en Een autobus reed op genoemd tijdstip achtte het noodzakelijk dat beide ge- over de Rijksweg in de richting Leiden, j wonden werden overgebracht naar het toen de bromfietser uit de Sleutelstad ziekenhuis. bij de ter hoogte van .Avifauna" gelegen De autobus werd licht beschadigd, de oversteekplaats voor voetgangers en rij- I bromfiets evenwel totaal vernield. Warmbloed-merries uit de omgeving Leiden Maakten goed figuur op landbouwtentoonstelling (Van onze deskundige medewerker) Op de landbouwtentoonstelling te Dordrecht waren vrijdag verschillende paarden uit de omgeving van Leiden, die daar een zeer goed figuur maakten. Naast de „gewone" keuringen was er ook de centrale kroonkeuring, doch uit onze contreien waren er geen kandidaten voor deze hoogste exterieur-onderscheiding. Het waren vooral merries van het Gel ders type, die goed voor de dag kwamen. Zo kreeg een vosbles hengstveulen, v. Vi- comte, f.e. H. P. den Haan te Oegstgeest, een eerste prijs, een onderscheiding die niet spoedig aan een hengstveulen wordt toegekend. Een tweejarige voskol, Ierla, v. Luite nant, van H. P. den Haan, gefokt in Oisterwijk, was 1A der goede klasse tweejarigen waarin twee eerste prijzen werden toegekend. De eenjarige vosbles, Amazone, v. Kan selier, f.e. A. Ph. v. d. Breggen te Wad- dinxveen, kreeg ook een le premie. Beide streden tegen elkaar om het kam pioenschap der jeugd, Gelders type, met als resultaat dat de wel zo krachtige tweejarige het kampioenschap behaalde. Twee prachtverschyningen waren deze fraaie vossen. Van de stermerries, Gelders type, een goede klasse met beste koppaarden, kre gen vier een eerste premie met als al lereerste de bruine Valentina, v. Norton, uit stal A. C. Vermeulen te Kedichem, eig. H. P. den Haan te Oegstgeest, een heel mooie merrie met goede gangen, die op 28 juli in Meerkerk naar het kroon- predikaat mag dingen. 1 B werd de rood- vosbles Vonda, v. Maarschalk, van D. v. Dyk te Valkenburg, gefokt in Renswou- de, mooie vos met goede benen en voe ten en goede gangen en IC werd de best gaande 8-j. schimmel Retty, v. Kuras sier, van W. J. de Vink te Bodegraven, gefokt in De Meern (Utr.) Bij het Gronings type was Leidens om geving niet talryk vertegenwoordigd: de driejarige Overijsselse bruine Wodoline, v. Ideaal pref., van H. P. den Haan te Oegstgeest, werd eerste in haar rubriek met de opmerking van de jury: twee „extra" bij de kampioenskeuring goed bleek: ze versloeg alle kroonmerries en andere eerste en ging met het kampi oenschap strijken voor de driejarige en oudere merries. Van de Gelderse driejarige- en oudere merries werd kampioene de bruinbles Ula, v. Oran, vijfjarige dochter van de kroon Paula, van H. de Jong te Berken- woude en C. Hogendoorn te Utrecht (de fokker). Beide eigenaren hadden in Ula en Serka een paar prachtbruine eerste van de Gelderse kroonmerries. Op de centrale premiekeuring van trekpaarden van de afdeling Zuid-Hol land der Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsche Trekpaard" waren ook enkele dieren uit het noord-westen dei- provincie. E eneerste premie kreeg de tweejarige bruinschimmel Josée v. d. Vlasblom, v. David, van C. Kempenaar te Rynsater- woude, gefokt in Eikerzee. Eveneens een eerste premie kreeg de vijfjarige bruin- schimmel Mirra, v. Nico v. Annie, van J. G. de Raadt te Rijnsaterwoude (beide lBi terwijl een lG-premie kreeg de één jarige zwarte Mirra van Stevenhoeve, v. Vengueur dTmice, van J. G. de Raat en een 2C-premie het bruinschimmel merrieveulen Beatrix van Stenenhoeve, v. Vengueur d'Amice, van J. G. de Raadt. VPRO blijft voor nationale omroep De Vrijzinnig Protestantse Radio-Om roep zal, waarschijnlijk in september, een nadere uitwerking publiceren van het plan voor een nationale omroep. De voorzitter van de VPRO, dr. J. A. de Koning, heeft met deze aankondiging gistermiddag de algemene vergadering van de omroepvereniging geopend in Barchem, waar hij de opbouw van een nationale omroep als „een plicht van de VPRO" omschreef. De VPRO, zei hy, is en blyft overtuigd van „de onontkoombare noodzaak" van een andere structuur van de omroep wereld. Deze nieuwe ombouw zal „rele vant" moeten zijn tot het nieuwe cul tuurpatroon, dat zich volgens dr. De Koning op het ogenblik in ons volk ont wikkelt. „Waar mensen zyn is cultuur", zei hy, „maar de enige kwestie is of deze cul tuur een wancultuur is of een stijlvolle. In dit licht gezien is er, volgens de voor zitter, misschien geen boeiender tyd dan deze, waarin wij leven, omdat de op stapeling van nieuwe mogelijkheden overstelpend is. Wat daarbij tegelijkertijd treft is, dat in dit proces in toenemende mate zaken aan de orde komen, die ons gemeenschappelijk en gelykeryk raken, treffen en aangaan, in een verwijd in ternationaal verband". „Tegen deze achtergrond van veran dering en vernieuwing steekt het hui dige organisatieschema van omroep en televisie vreemd af", zei dr. De Koning. „Het gegeven schema, dat trouwens toch reeds het duidelijkst bij de televisie wringingen en aanpassingspogingen vertoont, stamt (hoe zou het anders kun nen?) uit een verouderd cultuurpatroon van ons volk". „Het heeft", zei hij, „ongetwijfeld ver diensten, zoals de pricipiële afwijzing van iedere vorm van staatsomroep, maar het heeft het grote gebrek, dat het de dyna mische ontwikkeling niet vermag mee te maken". Staatssecretaris der V.S. bezoekt Nederland De Amerikaanse staatssecretaris van Marine, William B. Franke, zal dinsdag morgen a.s. op het vliegveld Valkenburg aankomen voor een tweedaagse bezoek aan Nederland. Tijdens zijn verblijf zal hy bezoeken afleggen bij de Staatssecre taris van Defensie (Marine) P. J. S. de Jong, de voorzitter van het comité Ver enigde chefs van staven, vice-admiraal H. H. L. Pröpper. de bevelhebber van de Nederlandse zeestrijdkrachten, vice-ad miraal L. Brouwer en de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Philip Young. In het gezelschap van staats secretaris Franke bevinden zich zijn echtgenote en Rear Admiral E. C. Ken nedy. De Staatssecretaris maakt thans een rondreis door West-Europa en heeft reeds Engeland, Frankrijk en West-Duits land bezocht. Donderdagmorgen 21 juli vertrekt hij van het vliegveld Valken burg naar Brussel. Op 16 juli zal de Staatssecretaris de voornaamste spreker I zijn bij de herinwijding van het gealli eerde Marinegedenkteken in Brest. Dekkingspercentage 83 Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in juni 1960 f. 1.463 min. (v.m. f. 1.414 min.), terwijl voor een waarde van f. 1.220 min. (v.m. f. 1.254 min.) werd uitgevoerd. De uitvoer be droeg 83 van de invoer (vjn. 89 Christen-studenten bijeen Vrijdag hebben zich ruim 500 studen ten uit alle delen van de wereld ver zameld in Straatsburg voor een con ferentie, die is belegd door de Wereld federatie van ohristen-studenten. In het programma van de conferentie is een bepaalde lijn uitgestippeld. Ge durende de eerste week inventariseert men „Wat is de kern van wat er in de Bijbel te lezen valt en wat zijn kern vragen van onze tijd" (bijvoorbeeld moderne wetenschap, modeme filosofie en de weerslag daarvan op de menta liteit van de moderne mens).Geduren de de tweede week zal men zich af vragen wat de consequenties hiervan zijn voor de kerk en voor het christen dom (in een ontkerstende wereld in 'n marxistische staat, in Azië en Afrika temidden van de strijd van rassen en sul turen. In de ontmoeting met de Is lam. etc.). Ds N. W. van de Bent naar Nieuw Guinea Op 3 september zal naar Nieuw-Gui- nea vertrekken ds N. W. van de Bent. zendingspredikant der Ned. Herv. Kerk. Ds Van de Bent. die wordt uitgezon den door de Raad voor de zending en het Ned Bijbelgenootschap, heeft als opdracht de verspreiding van bijbels en christelijke lectuur ter hand te nemen. De eerste maanden zal hij een reis door Nieuw-Guinea maken om zich ove- de behoefte aan bijbels te kunnen oriënteren. Oecumenische raad van kerken De Oecumenische raad van kerken in Nederland zal zijn jaarlijkse confe rentie houden in de Bergkerk te Amersfoort. Op de eerste dag spreekt mr. H. Mulderije. voorzitter van het ïlkor over de omroep in dienst van de kerk Voorts spreken prof. dr. W F. Dank baar ds A. Donkers, ds J. Broertjes en prof dr. H. Berkhof (Deze pagina is ongecorrigeerd)

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 6