Kennedy vraagt V.S. om een krachtproef WIJKBEZ0RGER5 Amerika heeft nu leiding nodig gevraagd Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 16 JULI 1960 TOT de ernstige problemen, waarmee de wereld op het ogenblik te wor stelen heeft, behoort ook Cuba. Daar immers vallen thans twee „oorlo gen" samen: de economische van Fidel Castro tegen de Verenigde Staten en de koude van Kroesjtsjef tegen de vrije wereld. Zó hoog is het geschil reeds gelopen, dat de Veiligheidsraad der V.N. op maandag a.s. te New York bijeenkomt om een klacht van Cuba tegen de „eco nomische agressie" van Amerika te be handelen. Men weet waar dit op slaat: nadat Castro onder allerlei voorwendsels Amerikaanse eigendommen op het eiland tot een waarde van driehonderd miljoen dollar had „genaast" (een net woord voor diefstal), besloot Washington ondanks de bezwaren de invoer van Cubaanse suiker stop te zetten. Een ge voelige slag voor het eiland, dat nu, al was er reeds heel wat verkocht, nog met een enorm restant is blijven zitten, waar het moeilyk raad mee weet. Wel zullen de Russen wat afnemen, maar aange zien de Sovjet-Unie zelf een groot sui kerproducent is, kan zij onmogelijk de plaats van Amerika innemen. En boven dien kochten de Amerikanen altijd voor een prijs, welke ruim de helft boven de wereldprijs lag, terwijl Moskou natuur lijk op een koopje uit is HET naasten van landerijen, hotels en olieraffinaderijen is géén „eco nomische agressie", de Amerikaanse tegenmaatregel van de suikerstop is dat wél als men Fidel Castro geloven mag. Hoe hard die slag van Washington is aangekomen, blijkt wel uit de scheld woorden, die de van zijn voetstuk ge vallen vrijheidsheld tegen de grote buur man meende te moeten uiten. Eisen hower is een „gangster" en „de seniele golfspeler uit het Witte Huis" en zijn besluit ten aanzien van de suikerimport uit Cuba is „een stommiteit met het doel een volk aan de honger prijs te geven". Trouwens, Amerika is een „decadent land"maar als het denkt, dat het de revolutie ongedaan kan maken (Cas tro bedoelde zijn geslaagde opstand te gen de weggejaagde president Batista), dan vergist het zich. Als Cuba naast, dan doet het dat „uit nationaal belang" en als bijv. de hotels worden genationa liseerd, dan is dat omdat ze niet langer voor een reusachtige stroom Ameri kaanse toeristen zorgen zoals voorheen het geval was. Alsof de hoteleigenaars het kunnen helpen, dat de maatregelen van Castro de rijke Amerikaanse toeris ten naar elders verjagen ZO bralt de nieuwbakken leider van Cuba maar voort, Men herinnert zich wellicht, dat zijn successen in de guerilla tegen Batista destijds door het Amerikaanse volk (en de pers) met sympathie werden begroet, al maak te de regering de fout zich wel heel erg op de vlakte te houden, om het voorzichtig uit te drukken. Ook in de Zuidamerikaanse staten werd de revo lutie tegen het bruut-egoïstische bewind van Batista met instemming gevolgd, omdat er nu eindelijk een einde kon ko men aan de armoede, de honger en het analfabetisme van de minst-gesitueer den. Maar, eenmaal aan de macht, maakte Castro een enorme fout. In- plaats van de sympathie uit te bulten, welke hij zich met name in de Ver enigde Staten had verworven en des noods tegen de regering in Washington vriendelijker te doen dan zij naar zijn mening verdiende, begon hij door te dra ven en de Amerikanen tegen zich in het harnas te jagen. Het was bijv. een dom heid van de bovenste plank de rijke toe risten door zijn onrustwekkende maat regelen weg te jagen, want ze brachten al waren ze de heer Castro persoonlijk dan wellicht niet sympathiek een groot aantal dollars in de kas, dollars, welke bijzonder nuttig konden worden gebruikt. Maar Castro en nog enige re volutionaire aanvoerders bleken door rode denkbeelden geïnfecteerd te zijn en begonnen met de grootste spoed aan het slachten van de kip met de gouden eieren. HET is met Cuba weer het bekende recept van zovele achtergebleven volken: plotseling ontdekken hun kersverse leiders, dat er wat aan die achterstand gedaan moet worden. Maar om de energie te prikkelen is er een boe man nodig en die boosdoener is dan altijd de „koloniale overheerser" of de „economische uitbuiter", die nooit an ders dan nadeel heeft gebrachtGeen woord van erkenning van eigen tekort komingen, geen woord over eigen traag heid, geen woord over het ontbreken van eigen creativiteit en fantasie. Neen, het is allemaal de schuld van die ande ren! Het is duidelijk, dat de diepst ver borgen, maar tevens krachtigste factor in dergelijke gevallen van emancipatie of revolutie een hevig minderwaardig heidsgevoel is wegens het gemis aan scheppingskracht aan eigen kant. ge paard aan een hevige jaloezie over de resultaten van de wél actieve en wél vindingrijke „economische agressors". In plaats van samenwerking te zoeken met die anderen om langs die inderdaad kortste weg het grootst mogelijke voor deel voor eigen volk te behalen, begaat men de infantiele fout de eventuele leermeester te irriteren door het aan slaan van een arrogante toon en het ver nietigen van zijn arbeid! NIET iedereen op Cuba is het met het „beleid" van Castro eens: vele ambassadeurs, o.a. die van Wash ington, Ottawa, Londen en Bonn wen sen niet langer hun land te vertegen woordigen, ofschoon ze zich in de aan vang van harte achter de nieuwe koers plaatsten. Maar nu de extremisten in Havanna alle gematigde elementen ter zijde schuiven en tegenover Amerika een gevaarlijk spel spelen, trekken de wei denkenden zich terug. Hoezeer Castro intussen in moeilijkheden is geraakt, blijkt wel uit de hulp die hij achter het ijzeren gordijn zoekt. Het begon of ficieel met het bezoek van Mikojan en het is niet uitgesloten, dat ook Kroesjtsjef en zelfs Mao Tse-toeng zich naar het eiland voor de deur van de Verenigde Staten zullen begeven. Toch, al denkt Castro, dat hU hiermede een handige zet heeft gedaan, spoedig zal blijken, dat hij zich daarin vergist. De economische diensten van de Sovjet- Unie reiken lang niet zover als die van Amerika. Maar Moskou ziet in Cuba een buitengewoon gunstig gelegen begin punt voor een grote propaganda-actie in het gebied van Midden- en Zuid-Ame- rika. Er is sprake van de aanleg van een Russische vlootbasis op Cuba, maar al moet men die mogelijkheid niet uitslui ten, het gaat het Kremlin in de eerste plaats om een communistisch agitatie centrum. ZOWEL op economisch gebied als op het gebied van de buitenlandse po litiek lopen de belangen van Kroesjtsjef en Castro parallel, zodat men de vraag, of de Cubaanse leider een crypto-communist is, onbeantwoord kan laten. In feite streeft Castro hetzelfde doel na, als de bouwers aan de rode we reldhegemonie: verzwakking van de Ver enigde Staten. Men moet daarbij niet vergeten, dat de oogmerken van Castro niet tot het kleine eiland met zijn zes miljoen inwoners beperkt zijn. Wat hij diér heeft bereikt, wil hij in geheel Zuid-Amerika tot stand brengen: zin- (Van onze Amerikaanse correspondent) Kennedy heeft de kandidatuur voor het Amerikaanse presidentschap aan vaard in een ernstige rede, waarin hU geen gouden bergen wilde beloven, doch waarin hij Amerika om een krachtproef vroeg. Hij deed een beroep op het zelf vertrouwen der Amerikanen, op hun moed, verbeeldingskracht en offerzin. Deze krachtproef formuleerde hy in een vraag: „kunnen wij concurreren met het communisme? De Amerikaanse pioniers hadden niet de laatste grens bereikt, toen zij bij de Stille Oceaan waren aangekomen", aldus Kennedy. Nieuwe pers pectieven en nieuwe verten openden zich en opnieuw is een pioniersgeest nood zakelijk. Twee aspecten in de toespraak trokken in het bijzonder de aandacht: Kennedy wenst de toekomst niet gemakkelijk voor te stellen en zinspeelde bijvoorbeeld niet op een mogelijkheid van belastingverlaging. Amerika moet volgens hem gaan werken voor het algemeen belang en niet voor particulier comfort. Het tweede opvallende aspect in deze rede waa: Kennedy sprak nauwelijks over de fouten van het verleden en oefende daarom geen kritiek op Eisenhower. HU richtte zich daarentegen op de toekomst en was bijzonder scherp in rijn uitla tingen over Nlxon. Hij noemde Nixon de man van de sta tus quo, doch er is geen status quo, zo riep hij uit. De Republikeinen gaan er prat op de partij van Lincoln te zijn. Een uitspraak van Lincoln omdraaiend zei Kennedy van Nixon, dat hij „liefde had voor niemand maar kwaadwillig heid voor iedereen". „Nixon", zo ver klaarde Kennedy, „heeft zich uitgespro ken voor iedere kant van alle problemen. Men ziet dat het verkiezingsduel meteen is begonnen. Nixon zal zeker scherp van repliek dienen. Eén schampere opmerking over het verleden kon Kennedy toch niet voor zich houden: „Amerika heeft behoefte aan leiding en niet aan reclame", zo verklaarde hy. Doch voor het overige richtte hU zich op de toekomst en vroeg om de toewijding van zyn partijgenoten, om hun hulp, hun hand en hun stem. Talrijke menigte De enthousiaste menigte, die in het openluchtstadion bijeen was gekomen, was zeer talrijk. Naar schatting waren 60.000 mensen aanwezig in de arena, waar plaats is voor 100.000. Velen had den begrijpelijkerwijs de voorkeur gege- ZENDER VOOR .VERONICA' IN BESLAG GENOMEN De eerste twee zgn. trappen voor een te bouwen nieuwe grote middengolfzen der voor de „Veronica" zijn gistermid dag in een complex garageboxen te Laren (N-H) in beslag genomen door een opsporingsambtenaar van de bij zondere radiodienst der P.T.T., de heer D. Neuteboom. De trappen, die een waarde van tezamen circa f 1000,- heb ben, stonden met ander materiaal, ken nelijk bestemd voor een volgens een ge heel nieuwe opzet te bouwen zender voor het radioschip, in een garagebox aan de Molenweg. Deze wat achteraf staande speciaal voor dit doel gehuurde garagebox, die als werkplaats ls inge richt, ligt schuin tegenover de woning van een der technici van de „Veronica" de heer A. Derksen. Deze was zelf niet aanwezig. Het was de derde keer dat de opspo ringsambtenaar zenderapparatuur voor het radiosdhip in beslag nam. De eerste keer was in december van het vorig Jaar in het bedrijf van de technische advi seur van de toenmalige „Vron". de heer H. Oswald te Amsterdam. De tweede maal werd in februari jl. een wagen van diens bedrijf met een lading zend apparatuur bij de grenspost Ter A pel (Gr) in beslag genomen. Gistermiddag geschiedde dit wederom op grond van de telegraaf- en telefoonwet van 1904, waarbij het verboden is zonder vergun ning van de minister van Verkeer en Waterstaat een zender te bouwen of aanwezig te hebben. Het onderzoek in deze zaak is. evenals in de twee vorige ven thuis alles op de televisie te zien. Daar ziet men namelijk de gezichten van de sprekers veel beter dan in een kolossaal stadion. Zulk een slotbijeenkomst moet over eenkomstig de traditie de eendracht de monstreren, die de partij heeft hervon den na de scherpe strijd om de benoe mingen. Vandaar dat alle pretendenten, die elkaar de afgelopen maanden heb ben bekampt, thans vol lof spraken over het tweetal Kennedy en Johnson, dat de strijd zal aanbinden tegen het tweetal dat de Republikeinen de laatste week van deze maand in Chicago gaan kie zen. Algemeen verwacht men dat Nixon de favoriet der Republikeinen zal zijn, doch vele Republikeinen zouden graag zien, dat Nixon de steun kreeg van gou verneur Rockefeller, die totdusver een tweede plaats heeft geweigerd. In vergelijking met de Republikeinen is de Democratische Partij enigszins de politieke groepering der kleine luiden, doch in Kennedy en Johnson heeft deze partij thans twee leiders die beiden mil jonair zijn. Tegen die rijkdom hebben weinigen bezwaar. Ook vele arbeiders in Amerika zijn er trots op kapitalisten te z(jn. Maar er bestaat toch een zeker "scepticisme ten aanzien van Johnson, omdat sommigen hem als een man van het zuiden beschouwen. Vandaar dat Johnson, die eveneens een korte rede hield, de nadruk legde op het liberale programma dat te Los Angeles is aange nomen. Hjj zeide de dag te zien aanbre ken van een harmonie, waarin noch godsdienst noch ras de Amerikanen meer zou scheiden. Ook Kennedy achtte het nodig het publiek nogmaals gerust te stellen, niet ten aanzien van zUn opvattingen over ras doch over religie. Het feit dat hU katholiek is betekent niet, zo verklaarde hy met nadruk, dat hU onvrij in zUn be slissingen zou zijn. Zware klap voor Stevenson Na afloop dezer conventie bestaat de indruk dat Stevenson politiek de zwaar ste klap heeft opgelopen. In de kring rond Kennedy schijnt men het Steven son kwalijk te nemen dat hij zich in de conventiezaal heeft vertoond, voordat was gestemd. Het is niet gebruikelijk dat een kandidaat zulks doet. Stevenson kan wel betogen, dat hij officieel geen kan didaat was, doch in feite behoorde hy toch tot de mogeiykheden. Stevenson heeft, zoals men zich herinnert, door in de zaal te komen een grote demonstra tie ontketend en deze heeft Kennedy en zijn aanhangers wel even verontrust. Na deze gebeurtenissen geeft men Steven son overigens minder kans Kennedy's minister van Buitenlandse Zaken te worden, indien Kennedy het tot presi dent brengt. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. Voor de teenagers. VARA: 14.15 Voor de jeugd. 14.50 Man nenkoor. 15.05 Geen vaart, geen wélvaart!, lezing. 15.20 Filharm. ork. en solist. 16.15 Boekbespr. 16.35 Voor de toeristen. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Binnen en buiten de grenzen, lezing. 19.40 Christus, Zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 21.25 Soc. comm. 21.40 Caba ret. 22.05 Sportuitz. 22.30 Nws. 22.40 Zang met interviews. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 Gemengd koor. 14 20 Kunst- kron. 14.50 Gregoriaanse zang. 15.20 Voor de Jeugd. 15.50 Metropole-ork. en solist. 16.30 Lichte muz. 16.50 Sportact. 17.00 V. d. kind. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journa listiek oweekoverz. 18.25 Lichte muz. 18.50 Tour de France. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Tour de France. 19.40 Lichtbaken, lezing. 19-50 Uitslag Bij stand III. 21.00 De Knippevbol, pol. praat- Je. 21.10 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nwe. 22.40 Jong - oud - eeuwig, ge sprekken. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 15.00-15.25 Eurovisie: Paardenraces op Ascot. 15.30 Eurovisie: Intern, athle- Spaans progr. 20.50 Cabaret. 21.25 Ballet. 21.45 Film. 22.10 Dagsluiting. voor de bezorging van Leidsch Dagblad, boven 16 jaar. Tijd van bezorging 46.15 uur. Aanmelden: Bureau Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. Op de praatstoel (Van onze t.v.-medewerker) Ageeth Scherphuys biijkt steeds te moeten aankondigen als er iets met vliegtuigen aan de hand is en gister avond zelfs nu de schuit, waarop de dood van haar man werd bestuurd, in het programma een grote rol speelde. Zij introduceerde eindelijk mr. Hiltermann weer eens. Deze sprak vooral over de ko mende presidentsverkiezing in Amerika en dat bood hem gelegenheid het hele palet der wereldpolitiek weer eens te to nen. Hij doet dit op een manier, die ge tuigt van zyn ervaring en gemakkelijk combinatievermogen, maar toch, hij mist diepgang en soms ook een vaste lijn. Om te stellen, dat Fidel Castro, die velen van de zijnen zag vallen door schoten uit de door de Verenigde Staten aan Batista geleverde wapens, zich als anti-Amerikaans gaat ontpoppen, ont lokt ons niet alleen de uitroep: Tyl heeft het ernaar gemaakt, maar verder ook: had Hiltermann dan eigenlijk wat anders verwacht? In zijn Kongocom- het geval was. in handen van Amster damse officier van justitie, mr R. L. Heukels. Het in beslag genomen mate riaal zal door technici van de P.T.T. nader worden onderzocht BINNENLAND De 47-Jarlge statenloze verstekeling Alexander Raymond Neumann zal niet, zoals eerst de bedoeling was. weer aan boord van de „West Breeze" worden ge zet. maar zal op transport naar West- Dulteland worden gesteld. Onder grote belangstelling van ge nodigden ls gisteren op Schiphol de elek tronische apparatuur ln gebruik genomen die de verkeersleiding ln staat zal stellen op razendsnelle wijze berekeningen te maken over de posities van vliegtuigen die Schiphol als doel hebben. Daarmee heeft onze nationale luchthaven een eerste stap gezet op weg naar het automatisch ver- keersregellngssysteem. loze opruiing van de economisch-zwak- sten en vernietiging van de Amerikaanse ondernemingen. Ja, zelfs Zuid Amerika is niet groot genoeg voor zijn fantasie. Want Castro speelt zelfs met de ge dachte om ook in Spanje een omwen teling tot stand te brengen. De eerste revolutie was de opstand van Zuid- Amerika tegen de Spaanse koloniale overheersing, de tweede revolutie is die tegen de Amerikanen en hun belangen en die moet zich via de Latijns-Ameri kaanse landen naar de zuidwest-hoek van Europa verplaatsen! Men ziet, dat Castro hoog mikt! WAT kan Amerika hieraan doen? Wat het in elk geval niet kan is militair tussenbeide komen. Im mers, in het Handvest van de Organisa tie van Amerikaanse staten (OAS) staat in artikel 15, dat geen land of groep van landen het recht heeft om welke reden ook in te grijpen in de aangelegenheden van een andere (Zuidamerikaanse) staat. Toch is die OAS niet alleen een beperking van de afweermiddelen van de VS, want aangezien de Latijns-Ame rikaanse landen (al zagen ze met aan vankelijk genoegen de successen van Castrozeer afkerig zyn van communis tische invloed, blijft de mogelijkheid open van een gezamenlijke actie. Zou Washington alléén optreden, dan zou dat Amerika's reputatie zeer schaden, maar met gemeenschappelijke maatregelen liggen de zaken anders. Een tweede punt is, dat Washington de noodzaak heeft ingezien in Zuid-Amerika iets te doen voor de achtergebleven delen der bevol king om op die manier Castro en zijn rode helpers de wind uit de zeilen te ne men. In september komt een groots Amerikaanse plan la Marshall op de OAS-conferentie in Bogota ter tafel. En tenslotte, als derde punt, houdt Amerika vast aan de Monroe-leer: Amerika voor de Amerikanen. Moskou is reeds gewaar schuwd en het zal daar ernstig rekening mee moeten houden! Op de Tegelseweg te Venlo ls gister middag het 5-Jarlg zoontje van de familie Burhenne uit Venlo door een auto aan gereden. Het kind werd ernstig gewond en overleed kort na het ongeval. De minister van O.K. en W.. mr. J. M. L. Th. Cals. zal donderdagmiddag 21 lull de eerste paal alaan voor de nieuwe laboratoriumvleugel van het Wilhelmina- Gasthuis te Amsterdam. Voorts zal de minister die middag aanwezig zijn b(j de offlclele lngebrulkstellfng van het expe rimenteel-chirurgisch laboratorium van de chirurgische kliniek van het W.G. BUITENLAND De zanger Lawrence Tlbbett is op 63- Jarlge leeftijd in een ziekenhuis te New York overleden. Hij was op 27 Juni ln het ziekenhuis opgenomen voor een hoofd operatie. Tlbbett ls bas-bariton geweest bij de Metropolitan Opera. Later trad hij op voor radio en televisie en voor film. Tsjecho-Slowakije zal te Suez een olieraffinaderij bouwen met een capaci teit van 1 miljoen ton per Jaar. Dit zal geschieden onder een overeenkomst, die met de Verenigde Arabische Republiek werd gesloten. Een woordvoerder van de Joegosla vische regering heeft op een persconferen tie meegedeeld, dat Joego-Slavië verwacht met Polen, Tsjecho-Slowakije, Roemenie en Bulgarije handelsovereenkomsten voor de t(jd van vijf Jaar te sluiten en dat de handelsovereenkomsten voor drie jaar, die het met Hongarije en Oost-Dultsland heeft, tot vijf jaar verlengd zullen worden. Er worden te Moskou reeds onderhande lingen gevoerd over het sluiten van een handelsovereenkomst van Joego-Slavie en de Sovjet- In Bonn is tussen West-Dultsland en Frankrijk een overeenkomst getekend waarbij de Duitse regering een bedrag van 400 miljoen mark ter beschikking stelt als schadevergoeding voor Franse slachtoffers van de Nazi-vervolging. De Tsjechoslowaakse luchtvaartmaat schappij C.S.A. zal op 27 Juli een nieuwe luchtverblndlng openen tussen Djakarta en Praag. aldus meldt het Indonesische persbureau Antara. De Westdultse minister van Buiten landse Zaken, von Brentano. zal begin september een officieel bezoek aan Bra zilië brengen. In Wenen zullen voortaan ook con troleurs ln burger terzake van verkeers overtredingen worden Ingeschakeld. Sedert begin van dit Jaar z(jn ln Wenen 119 per sonen bij verkeersongelukken omgekomen. Het kablnet-Kisjl heeft zijn ontslag aangeboden, teneinde het parlement, dat maandag a.s. ln buitengewone zitting bij eenkomt, ln de gelegenheid te stellen zich uit te spreken over de benoeming van een nieuwe minister-president. Het hoofd van de criminele politie te Recklnghausen. Johannes Otto, is ver dacht van oorlogsmisdaden, en van zijn functie ontheven. Otto zou verantwoor delijk zUn voor de dood van zigeuners ln concentratiekampen en opdracht hebben gegeven zigeuners te steriliseren. mentaar was een grillige lijn te ont waren. Brusse maakte voor het eerst in zijn serie ,De zeven werken" zijn bin dende aan het evangelie ontleende titel waardoor het werk van Abbé Pierre het volle pond te geven onder het onder kopje „Zieken verzorgen". De gemeen schap der voddenrapers werd getoond, die onder de naam .Emmaüsgangers" in Parijs opereert om tot maatschappelijke gezondheid te genezen. Typisch Brusse was de flits van de plastische chirurgie, die hij overigens van ons cadeau kon krijgen. De marine was aan bod in de serie over onze strijdkrachten. We moeten bekennen, dat door een ruim gebruik van de romantische mogelijkheden, dit verreweg de beste van het drietal was. Zowel de prachtige opnamen van het leven en werken aan en buiten boord van de Karei Doorman als de zware ar beid van de kikvorsmannen waren be paald indringend. Eerlijk gezegd hadden we dit verslagje daarna heet van de naald willen gaan schrijven en Perry Como Perry gelaten. Met andere woorden: we hadden «willen spijbelen, want we weten het nu langzamerhand allemaal wel. En daar heeft die kleine, grote man toch nog kans gezien ons tot het eind van het programma vast te houden door op een bijzonder fantasie rijke manier ons een kijkje achter de schermen van zUn show te gunnen. Het was allemaal zeer geraffineerd in elkaar gezet en de blik in de keuken was bij zonder plezant. De zangrepetitie, maar vooral het werk van de choreograaf behoorde tot het beste wat de t.v. ons de laatste we ken had laten zien. We hadden dit niet graag gemist, want het was een overwin ning van volharding en vakmanschap van de bovenste plank. Hulde en goede vakantie heeft Como wél verdiend. BeestenmarktOpenluchtsamenkomst Leger des Heils. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen gemeente „Ecclesia". 8 uur nam. WOENSDAG Academie: K. en O.-excursIe naar ten toonstelling „Tijdsbeeld" ln Hortus. 1.55 —ar nam. Gulden Vlies: Aandeelhoudersverg. N.V Nationaal Veem. 11 uur voorm. Varkensmarkt: Straatpredlking Open- Deurwerk Herv. Gemeente. 7.30 uur nam DONDERDAG Gebouw Prediker: Dr. J. A. Smink. 8 u. nam. BIOSCOPEN Casino: „Incognito". 18 Jaar. Dagelijks: 7 en 9.15 uur. „Slssi" A.t. Dagelijks 2.30 uur. Lldo: „De koe en de gevangene". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Parachutisten". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur: zondag: 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Studio: „Een les ln liefde". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Helden op sokken". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15 4.30, 7 en 9.15 uur. Rev: "The big circus". A.l. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Das elnfache Mfid- chen" Astra-theater - Wassenaar: Vrijdag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „Al leen op de wereld". A.l. Maandag-, dins dag- woensdag 8 uur „Op het spoor der verdwenen vrouwen". 14 jr., donderdag 2.30 en 8 u „Het leven van Enrico Carusu A.l. Van vrijdag t/m woensdag": 2.30 u. (zaterdag niet) „Op naar Hollywood". Alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Hortus Botanicus: Tentoonstelling he dendaagse Nederlandse beeldhouwkunst Lakenhal. Jan van Go(jen ten toonstel ling. (tot 27 juli). VOOR ZONDAG 17 JULI Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toe spraak. VPRO: 10.00 Voor de jeugd. IKOR: 10.30 Herv. kerkd. 11.30 Vragenbe- antw. VPRO: 11.45 Ber. uit de kerken. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportspie- gel. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. en SOS- ber. 13.07 De toestand in de wereld, le zing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.20 Holland Festival 1960: Residentie-ork. en solist. (In de pauze: 15.10-15.25 Filmpraatje). 16.00 Gram.. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Ra dioportret. 17.15 Boekbespr. VARA: 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. 18.30 Amus. muz. 18.55 V. d. vakantiegangers. 19.30 Cabaret. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Comme cl, comme ga, klankb. 20.55 Lichte muz. 21.35 Tour de France. 21.45 Journ. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.45 Gram. 23.15 New York calling. 23.20 Lich te muz. 23.65-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Orgelrecital. KRO: 9.30 Nws. 9 45 Gram. 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Plechtige Hoogmis. 11.30 Gram. 11.35 Pianorecital. 11.55 Gram. 12.30 Lichte muz. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13 05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 Gram. 14.00 Vlooi en altviool. 14.20 Dubbelkwar- tet. 14.35 Gram. 14.45 Gram. 15.10 Gram. 15.30 Muzikale lezing. 16.00 Gram. 16.10 Sport. 16.30 Godsd. ultz. IKOR: 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Jeugddienst. 17.45 Confe rentie van Christen studenten, gesprek. 18.00 Lezing. 18.05 Het geladen schip, le zingen. 18.30 De kerk aan het werk. le zing. 18.40 Muziekspel. NCRV: 19.00 Euro- Eese Oecumenische Jongeren Conf. te ausanne. 19.10 Jeugdkoren. 19.30 De ge lijkenissen van Jezus, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Cabaret. 20.35 Gram. 20.45 U bent toch ook van de Partij?, lezing. 20.65 Gram. 21.35 Voordr. 22.05 Gram. 22.25 Boekbespr. 22 30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Lichte muz. 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. Radio-Bloeniendaal 9.30 uur ds. J. Stil te Hoogersmllde: 11 uur ds. G. Rang te Haarlem uitzending van dienst voor belangstellenden op 10.7.1960; 3.30 uur ds. P. de Ruig te Haarlem. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 20.00 Act. progr. 20.15 Film. 20.45 Documentaire. AVRO, KRO, VARA en VPRO: 22 00 Sportact. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Ilnme Service, 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Gram. 14.00 Wen ken voor de tuin. 14.30 Ork. conc. (Om 15.20-15.36 lezing). 16.15 The Brains Trust. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. progr. (Advertentie) Rijksmuseum voor de geschiedenis der NatuurwetenschappenEinthovententoon- stelllng Werkdagen 10-4 uur, 's zondags 1-4 uur nam (t.eon 31 lull) RMksmuseurn Ueoiugie en Mineralogie v d Werfpark lTentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2 4 6on eD fpestdaeeD 2 —4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundi (tot 16 oktober) Lukennai Verzameling dr A Welcker Werkdagen 10-17 uur: zondags 13-17 uur (Tot 27 tuil I Avond- en nachtdient der apotheken Te Leiden is geopend apotheek Centraal Breestraat 74, tel. 20552. bovendien zijn geopend tot zaterdagmiddag 6 uur de Doe- za-Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. De Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlna- park 8, tel. 26274 is 's zondags geopend van 12-13 en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER ARTSEN Voor spoedgevallen zyn van hedenmid dag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur be reid waar te nemen de doktoren de Jong. tel. 32877. Postel, tel. 23089, Meel tel. 22522, Veldhuyzen, tel. 20617. en Van Al phen, tel. 22268. Te Oegstgeest, dokter Held. tel. 24649 en dokter Lanen-Baron, tel. 21610. By geen gehoor by (Jw huisarts ol specialist (of dien» waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. 20.25 Liefdadlgh oproep. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Radio-blografie. 22.15 Ork conc. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. en weer ber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Verz. progr. 13.15 Gevar. progr. 13.45 Hoorsp. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Filmprogr. 15.30 Amus. muz. 16.30 Hoor spel. 17.00 Interviews en gram. 18.00 Lied jes. 18.30 Hersengymn. 19.00 Hoorsp. 19.30 nws. 19.35 Zwemweds'r. 19.45 Verz. progr. 20.30 Samenzang. 21.00 Lichte muz. 21.45 Popul. muz. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.30 Lichte muz: 23.50 Avondgebeden. 23.55- 24.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. en weer ber. 13.10 Gevar. muz. 14.30 Kamermuz. 15.00 Gevar. muz. 16.30 Lichte muz. 17.00 Dansmuz. 18.15 Ork. conc. 18.50 Zang recital. 19.00 Nws. en weerber. 20.00 Ge var. progr. 21.45 Nw6. en weerber. 22.15 Hoorsp. 23.00 Lichte muz. 23.30 Gevar. progr. 24.00 Nws. en weerber. 0.05 Jazz muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 17.30 Gram. 18.00 Ork. conc. 19.40 Lichte muz. 20.15 Hedendaagse Franse musici. 22.25 Gram. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 ni. 324 ni. 12.15 Amus. muz. (Om 12.30 Weerber.) 13.00 Nws. en weerber. 13.15 V. d sold. 14.00 Opera- en Belcantoconc. (Tussen 16,00-17.00 Tour de France). 16.00 Gram. 17.00 Sport en nws. 17.05 Gram. 1800 Pianorecital. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Operatie Ber lijn. hoorsp. 21.10 Gram. 21.30 Omr. ork. en soliste. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.45 Bioscooporgel. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Gram. 484 m. 12 00 Gram. 12.20 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. (Tussen 16,00 17.00 Tour de France). 17.00 Nws. 17.35 Festival v. Chimav: Symf. ork., koren en sol. 19.30 Nws. 20.30 Grand Prix 1960. 21.47 Gram. 22.00 Wereldnws. 22.55 Nws. 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 18 JULI Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 V. d. kind. 8.40 Gram. 9.00 Gym. voor de vr. 9.10 Groente man. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 11.00 Gram. 11.45 Voordr. 12.00 Zangrecital. 12.20 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Voor ons platteland, praatje. 12.53 Gram. 15.40 Het einde van Socrates, hoorsp. 16.45 Pla norecital. 17.15 Gram. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Polit. praatje. 18.25 Amateursprogr. 19.00 Gram. 19.30 V. d. Jeugd. 2 0.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Afghanistan, vroeger en nu, lezing. 20.55 Pianospel. 21.15 Journ. 21.30 Gram. 22.00 Holland Festival 1960: Zangrecital. 22.30 Nws.. beursber. en SOS-ber. 22.45 Taptoe, reportage. 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.25 Voordr. 11.45 Gram. 11.55 Cello, klavecimbel en bas-bariton. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Blaasork. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Ge var. progr. 15.45 Gr. 16.00 Bijbeloverden king. 16.30 Vokaal ens. 16.50 Gram. 17.00 V. a. kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngs- uitz.: Economische ontwikkeling ln Su riname. door mr. C. C. de Roov. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.20 De steen aan het strand, hoorsp. 21.30 Piano composities. 22.00 Volk en Staat, Parle mentair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Concertgebouw ork. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nws. (Over de 4e l(|n van 19-20 uur) I. Georg Friedrlch Handel. Concert voor harp en orkest in bes gr. t. Andante. Alle gro. Larghetto. Attacca. Allegro mode rato. Nlcanor Zabaleta, harp. Sympho- nie Orkest van Radio Berlijn olv. Ferenc Frlcsay. II. Wolfgang Amadeus Mozart. 1. Di vertimento in f gr. t. KV 138. Allegro. Andante, Presto. Solisten van Zagreg olv. Antonio Janigro. 2. Concertrondo voor piano en orkest ln d gr .t. KV 382. Carl Seemann, plano. Symphonie Orkest van Bamberg olv. Fritz Lehmann. III. Dudwlg Spohr, Fantasie op. 35. Nicanor Zabaleta, harp. IV. Ludwlg van Beethoven. Romance voor viool en orkest nr. 2 ln f gr. t. op. 50. Rudolf Koeckert. vlooi. Symphonie Or kest van Bamberg olv. Ferdinand Leltner. V. Franz Liszt. Les Préludes (Sympho- nisch Gedicht nr. 3) l'Orchestre de la Suisse Romande olv. Ataulfo Argenta. VI. Bedrlch Smetana. Over Bohemens bossen en velden (Symphonisch Gedicht nr. 4 uit Mijn Vaderland). Philharmo- mlBch Orkest van Wenen olv. Rafael Ku- belik. VII. Camille Saint Saëns. Introduction et Rondo Capriccloso ou. 28. Alfredo Campoli, viool. London Symphony Or chestra olv. Anatole Flstoularl. VIII. Gabriel Fauré: BaUade voor plano en orkest ln fis gr. t. op. 19. Glna Ba- chauer, plano. The London Orchestra olv. Alec Sherman. IX. Maurice Ravel. Alborada del Gra- cioso. Orkest van de Franse National® Radio olv. André Cluyten6. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws 13.10 Gram. 13.40 Lezing. 14.00 Lich te muz. 1500 Hoorsp. 16.30 Zangrecital. 16.45 Progr. voor de ouderse luisteraars. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Pla norecital. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Hoorspel. 22.15 Zangrecital. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 in. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13 00 Gevar. progr. 13.30 Nws. en crlcket- uitsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voordr. 14.15 Gilbert and Sullivan. (Om 14.30 nws.). 15.00 Lichte muz. 15.15 Gevar. muz. (Om 15.30 nws.). 15.45 Lich te muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek 16.45 Uitsl. races en gram. 17.30 Nws. en lichte muz. 18.00 Gram. (Om 18.29-18.35 weerber., nws. en act.). 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.30 Nws. en Waar verhaal. 21.00 Gram. (Om 21.30 nws.). 22.00 Gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. (Om 23.30 nws.). 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. en weer ber. 13 15 Lichte muz. 14.15 Operettemuz. 16 05 Ork. conc. 17.00 Nws. Amus. muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.30 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Gevar. muz. 23.30 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Klass. operettemuz. 1.00 Weerber. en ge var. muz. Frankrjjk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.30 Gram. 16.10 Gram. 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.16 Gram. 19.30 Gevar. muz. 20.05 Ork. conc. 21.35 en 22.45 Gram. 23.10 Kamer muz. 23.35 Gram. 23.52-24.00 Weerber., en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Voor de landb. 12.45 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Ge var. muz. 14.45 Kamermuz. 15.45 Harp spel. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 17.00 Nws. 17.05 Lichte muz. 18.05 Voordr. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Kamerork. en sol. 21.30 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.16 Kamermuz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 481 in. 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.03 Kamerork. en so liste. 14.55 Gram. 15.15 Gram. 16.07 Lich te muz. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gr. 17.20 Koorzang. 17.50 Gram. 18.30 Gevar. muz. 19.30 Nws. 20.00 Ork., koren en sol. 20.25 Barokmuz. 22.00 Wereldnws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2