V.N.-TROEPEN ARRIVEERDEN GISTEREN IN LEOPOLDSTAD Beroep op Moskou onthulde de ware achtergrond van gebeuren in Kongo WEERBERICHT DE TOESTAND IN KONGO Loemoemba stelde een ultimatum KOELKASTEN Fa. D. KRET Zn. Muiterij werd door communisten voorbereid Loemoemba sprak tot parlement (Que/ ^ïiteuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 16 JULI 1960 No. 30100 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.50 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Op de dag van de aankomst van de eerste militairen van de VN- strijdmacht op het vliegveld Ndjili van Leopoldstad is gebleken, dat over de taak van deze troepen een groot verschil van mening bestaat tussen de Kongolese en de Belgische regering. „Indien de troepen van de VN naar Kongo komen met de bedoeling met de Belgische mili tairen samen te werken, dan moeten wij hen terugsturen", riep minis ter-president Loemoemba vrijdagmiddag in een rede in het Kongolese parlement uit. „Wil men succes oogsten bij het herstel en handhaven van de orde, dan dienen de strijdkrachten van de VN met de Belgische strijdkrach ten samen te werken", verklaarde minister-president Eyskens op het zelfde moment na een kabinetsvergadering in Brussel in een gesprek met journalisten. De hoogste militaire autoriteit van de troepen van de Verenigde Naties in Leopoldstad in afwachting van de aankomst van de Zweedse commandant, generaal Alexander, bleek gisteren de Belgische opvatting te delen. Onder zijn auspiciën werd met de Kon golese vertegenwoordigers een regeling getroffen, waarbij de Kon golese, Ghanese en Belgische eenheden verantwoordelijk werden gesteld voor het handhaven van orde en rust. Strijdmacht van V.N. Naar van gezaghebbende zijde van de V.N. in New York wordt vernomen, is het de bedoeling dat er zich tegen het einde van de volgende week ongeveer 4.000 militairen onder de vlag van de volkerenorganisatie in Kongo bevinden. Deze troepen zullen met vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht worden aan gevoerd, waarbij een belangrijke lucht basis in Nigeria als knooppunt zou fun geren. Naar voorts in New York verluidt zal vandaag een eerste groep functionaris sen van de V.N. naar Kongo vertrekken om daar bij het bestuurswerk te helpen. Zondag zou een tweede groep volgen. Intussen heeft secretaris-generaal Hammarskjöld dr. Ralph Bunche belast met de leiding over de strijdmacht van de V.N. in Kongo, in afwachting van de komst van de Zweedse generaal Carl von Horn, die tot bevelhebber van deze strijd macht is benoemd. Amerikaanse Globemasters van het type C-124 zijn uit Frankfort vertrokken met zes verbindingsvliegtuigen aan boord plus bemanning en verbingings- materiaal. De Amerikanen zullen de troepen van de V.N. in Kongo bijstand verlenen. De regering van Liberia heeft toege zegd troepen naar Kongo te zullen stu ren. Zij wil ook financiële hulp geven aan de jonge republiek. Ook Guinea, In dia, Ethiopië hebben hulp aangeboden. Dankzij de steun van bevriende mo gendheden is de voedselvoorziening van Leopoldstad thans verzekerd. Volgens gisteravond in Brussel ont vangen berichten zijn in Leopoldstad twee Europese inwoners na het invallen der duisternis door gewapende Kongo lese burgers gedood. Vermoed wordt dat Kongolezen wa pens hebben bemachtigd in een van de kazernes in de Kongolese hoofdstad, waaruit een groot aantal geweren en revolvers is ontvreemd. Vraaggesprek met Tsjombe Premier Moise Tsjombe van Katanga, heeft in een vraaggesprek verklaard, dat de centrale regering van Kongo „nauw keurig de muiterij van de Force Republi- que had voorbereid teneinde het leger en het bestuur te desorganiseren, opdat van f 225.— af bij de ELEKTROSPECIAALZAAK enegouwen AALMARKT 4 MEER WIND De Bilt verwacht volgens het weeroverzicht van 10 uur hedenmorgen voor morgen: Aanwakkerende winden uit zuidwest tot zuid met toenemende bewolking. De regenkansen zullen in de loop van de dag van het westen uit groter worden. 17 JULI Zon op: 04.40; onder: 20.52 uur. Maan op: 0.40; onder: 15.10 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 10.09 en 22.39 uur. Laagwater 5.36 en 18.11 uur. 18 JULI Zon op: 04.41; onder: 20.50 uur. Maan op: 01.09; onder: 16.11 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 11.19 en 23.51 uur. Laagwater 6.42 en 19.22 uur. Advertentie LOODGIETERSBEDRUF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden TelefooD 20023—24350 Dit blad bestaat uit 14 pagina's, en een bijvoegsel. er een met het communisme verbonden persoonlijk leiderschap kon worden ge vestigd". Ook had de regering te Leo poldstad de Europeanen door schrik aanjaging willen verdrijven om de weg vrij te maken voor technici van het Sov jet-blok. Het denkbeeld van een verenigd Kongo noemde hij een „ijdele utopie", gezien de verschillen in geografisch, economisch, cultureel en etnisch opzicht. Hy herhaalde dat Katanga zich niet van de rest van Kongo had afgescheiden om zijn rijkdommen voor zichzelf te hou den. Diplomatieke breuk thans een feit De Kongolese regering heeft gister middag formeel in een nota de verbre king van de diplomatieke betrekkingen met België bevestigd. De nota werd in Leopoldstad overhandigd aan de Belgi sche ambassadeur, baron J. van den Bosch. De verbreking van de betrekkin gen werd reeds donderdag aangekondigd in een telegram van president Kasavoe- boe en minister-president Loemoemba aan de Belgische regering in Brussel. Vrijdag werd echter in de Belgische hoofdstad meegedeeld, dat nog steeds contact tussen de Belgische ambassade in Leopoldstad en de Kongolese rege ring werd onderhouden en dat contact was gezocht met de Kongolese regering over haar eis de Belgische ambassadeur terug te roepen. In de door minister-president Loe moemba getekende nota wordt gezegd, dat de Kongolese regering de diploma tieke betrekkingen met ingang van 14 juli als verbroken beschouwt. Geëist wordt, dat alle troepen vóór zaterdag- MAANDAG POLITIEK OVERLEG IN DEN HAAG De ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen van de Europese Gemeenschappen zullen maandag in de Treveszaal in Den Haag voor de derde maal bijeenkomen voor politiek over leg. Aan de conferentie die een strikt ge heim karakter draagt, wordt behalve door de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaïken, rnr. J. M. A. H. Luns, deelgenomen door diens ambtgenoten uit België, de Duitse Bondsrepubliek, Frankrijk Italië en Luxemburg, respec tievelijk de heren Wigny, von Brentano, Couve. de Munville, Segni en Sdhaus. ochtend zes uur moeten zijn terugge trokken en de twee militaire bases van België in Kongo, Kamina en Kitona, voor die tijd moeten zijn ontruimd. Ge- zegd wordt, dat het Kongolese parlement deze maatregelen heeft goedgekeurd. Ge- eist wordt voorts de sluiting van de Eel- gische ambassade en het vertrek van al het ambassade-personeel. In de nota wordt voorts meegedeeld, dat het Kongolese parlement heeft ge weigerd het vriendschapsverdrag met België goed te keuren. In een radiorede zei Loemoemba later op de avond, dat „België niet oprecht was geweest by het verlenen van de on afhankelijkheid aan Kongo". Als bewijs voerde hij de afscheiding van Katanga aan, „waar België de concessies van de Union minière heeft willen beschermen". Hy zei dat de Kongolese regering had besloten de diplomatieke betrekkingen met België te verbreken, omdat „België door zjjn houding ons de oorlog heeft verklaard". Later verduidelijkte hij deze uitspraak door te verwijzen naar een brief van de Belgische ambassadeur, inhoudende dat de Belgische troepen in Kongo zouden blijven totdat de VN-troepen de bescher ming van de levens van Belgen en andere Europeanen zouden kunnen overnemen. (Van onze Brusselse correspondent) De Kongolese crisis scheen gisteravond haar hoogtepunt te hebben bereikt. Wel maakte de Kongolese Kamer in Leopoldstad een drama tische zitting mee met een vlijmscherpe anti-Belgische rede van de in de hoofdstad teruggekeerde premier Loemoemba, maar een versnelde Amerikaanse luchtbrug brengt thans de eerste contingenten Ghanese en Tunesische troepen in de stad. In samenwerking met trouw geble ven Kongolese troepen, Belgische paracommando's bezetten deze 800 man VN-troepen ieder een afgebakende sector in de nog steeds ang stig naar adem snakkende stad, maar het ziet er voorlopig naar uit dat rust en orde spoedig zullen kunnen terugkeren. Met voldoening is in Brussel het be richt ontvangen dat de minister van buitenlandse zaken van Ghana uit Ak kra zjjn Belgische collega, Pierre Wigny in Brussel heeft opgebeld om hem mee te delen dat de stafchef van Ghana, generaal Alexander, direct contact zal opnemen met de Belgische autoriteiten in Leopoldstad, de generaal Gheysen en de Belgische ambassadeur, Jean van den Bosch. Hiertegen overigens protesteerde Loe moemba heftig en in een verwarde zit ting van het parlement werd thans of ficieel de verbreking van de diploma tieke betrekkingen met België een feit, nadat Loemoemba en Kasavoeboe tele grafisch een verzoek om steun van de Sovjet-Unie aan Kongo aan Kroesjstjef hadden gestuurd. Loemoemba kreeg de steun van het pro-communistische Gui nea van de beruchte Afrikaanse leider Sekoe Toere. In Brussel zond premier Eyskens een antwoordnota aan de Russische ambas sade, waarin de Russische beschuldi gingen aan het adres van België worden weerlegd. De Belgische nota is buiten gewoon heftig. Zij eindigt met de woor den: „Zonder verder commentaar en met misprijzen wijzen de Belgische re gering en het Belgische volk de beschul digingen van de Sovjet-regering af". Een ambtenaar van de Russische am bassade in Brussel gaf de Belgische nota na ze eerst aan zijn ambassadeur te hebben getoond, aan een bode van het departement van Buitenlandse Zaken af, zonder verder bericht af te wachten. De Belgen betaalden de Russen dus met gelijke propagandamunt. Intussen wordt in het departement van Buitenlandse Zaken het dossier der Kongolese wreedheden, dat aan de Ver enigde Naties zal worden overgemaakt met het verzoek een internationale on- derzoekingscommissie naar Kongo te zenden, samengesteld. Deze gebeurtenissen speelden zich in Brussel af terwijl eigenaardig genoeg de president van het Sovjet-parlement, Lobanof, zich nog in Brussel bevindt voor een „vriendschaps-bezoek". Don derdagavond dineerde deze Russische staatsman nog met een aantal Belgische persoonlijkheden, terwijl ieder dacht dat de Rus sedert het begin van de Kon golese crisis naar Moskou was terug gevlogen. Maar het beroep van Loemoemba en Kasavoeboe op Moskou heeft de ware achtergrond van de Kongolese gebeur tenissen onthuld. Het blykt nu duide lijk dat de „technici" van de Tsjechische en Russische ambassade te Leopoldstad in de georganiseerde muiterij van de Kongolese soldaten een beslissende rol hebben gespeeld. Men weet thans ook dat Loemoemba verscheidene malen in de Tsjechische ambassade te Leo is ver schenen. De grote vrees in Brussel gaat thans naar de Belgen in de binnen landen van Kongo, waarover tot nu toe weinig berichten voorhanden zyn. Zijn door de ophitsende radiotoespraken van de Kongolese minister van voorlichting, de pro-communistische. Kashamoera, niet tientallen door de inlanders ge dood? Sommige Belgen, die Kongo goed ken nen, zeiden ons van oordeel te zijn, dat de inlanders in de rimboe de blanken alleen als gijzelaars gevangen houden en er dus een grote kans is dat zij door speciale verkenningstroepen kunnen worden bevrijd. Maar men vreest toch het ergste. Door het snelle optreden van de Belgische paratroepen zijn de blanken in de grote centra thans veilig. Gisteren bleek ook nog duidelijker uit de berichten dat de regering Loemoemba geen gezag meer heeft en dat de meeste provinciale regeringen thans op eigen houtje de toestand meester trachten te blijven. In Katanga is de afscheiding, na de goedkeuring ervan door de oppositie, de uit Kasai geweken Baloeba's, thans praktisch een feit. Premier Tsjombe weet thans enkele landen, onder meer Noord- en Zuid-Rhodesië, Zuid-Afrika (dat in Leopoldstad niet is vertegen woordigd) en Portugal tot de erkenning van het onafhankelijke Katanga te be wegen. Tsjombe heeft echter in verband met de gespannen toestand in Leopold stad zijn voorgenomen reis naar New York. waar hij de onafhankelijkheid van zijn land voor de Verenigde Naties wilde brengen, uitgesteld. Brussel is nog altijd gereserveerd in verband met de erkenning van Katanga, uit vrees voor mogelijke repressailles voornamelijk tegen de Belgen in de moeilijk toegankelijke gebieden der an dere provincies. Maar dat de Belgische sympathie naar Katanga uitgaat, be wees de gisteren in Elisabeths tad ge houden zitting van het parlement van Katanga, waar het woord werd gevoerd door de militaire adviseur van premier Tsjombe, de Belgische kolonel Weber en de voormalige gouverneur van de pro vincie Schoeller. Het grote koperconcem „Union Minière" deelde mee dat alle fabrieken thans op minimaal driekwart van hun capaciteit werken. Duizenden ambtenaren van de maatschappij zijn met vrouwen en kinderen naar Elisa- bethstad teruggekeerd. Alleen in Jadot- stad is de toestand nog niet geheel nor maal in verband met de grote plunde ringen waaronder de stad heeft geleden. De Belgische regering heeft anderzijls de medewerking verkregen van talrijke westerse landen in verband met de le vensmiddelenvoorziening van Leopold stad. Engeland zegde, naar een gister avond in Brussel ontvangen bericht, 10.000 ton levensmiddelen toe. De grote vrees van de blanke werk gevers in Leopoldstad, namelijk dat de uitkering van de lonen op vrijdag aan leiding zou geven tot grote moeilijkhe den met de inlandse arbeiders, bleek ongegrond. De Belgische regering heeft naar aanleiding van het feit dat de meeste banken in Leo nog zjjn gesloten, de nodige bedragen voorgeschoten om de met 30 pet. verhoogde lonen der in landse arbeiders in Leopoldstad te be talen. Het Nationaal Monument op de Dam blijkt in deze vakantietijd steeds meer een trekpleister voor mensendie in de zon willen zitten en rustig naar het drukke verkeer willen kijken. Maar zij laten helaas doorbij ook hun krantenboterham- papiertjesschillen en andere arti kelen achter. De heer J. Faas van de Gemeentereiniging maakt er driemaal per dag met een bezem een rondje. De oogst van één dag: een bakfiets vol. „Belgische diplomaten en militairen moeten Kongo verlaten" „De Belgische diplomaten dienen te vertrekken en de Belgen dienen de bases te verlaten, die zij thans bezetten. Dan en enkel dan zouden wij eventueel nieuwe betrekkingen met België kunnen overwegen". Dit heeft de Kongolese minister-president, Loemoemba, gistermiddag in het Kongolese parlement verklaard, wijzend op de noodzaak de di plomatieke betrekkingen met België te verbreken. „De Belgische strijdkrachten moeten binnen twaalf uur na aankomst van de troepen uit Ghana worden teruggetrokken. Leopoldstad en het vliegveld moeten binnen zes uur worden ontruimd". Loemoemba, die de „onmiddellijke te ruggave door België van alle goederen en fondsen eiste, die zich daarginds be vinden", deelde de Kongolese afgevaar digden mede, dat de financiële positie van Kongo ernstig is en dat aan het einde van de maand „niemand zal kunnen worden betaald". „U zult zelfs geen tien franken ontvangen van uw sa laris" deelde hy de Kamerleden mede. Loemoemba vroeg voorts aan de Ka mer zich uit te spreken over de onmid dellijke sluiting van de Belgische am bassade. De Kongolese premier vroeg ook de uitspraak van de volksvertegen woordigers, dat de VN-troepen of „ze kere contingenten daaronder", die naar Kongo zouden komen met de bedoeling samen te werken met de Belgische mili tairen, zullen worden teruggezonden. Hij doelde hierbij op een telegram, dat bij de aanvang van de vergadering in de Kamer was voorgelezen en waarin ge meld werd, dat het contingent troepen uit Ghana in overeenstemming met de Belgische troepen zou opereren. Dit te legram uit Ghana had Leopoldstad via de Belgische ambassade in Londen be reikt. u. Kongolese minister-president noemde een brief van de Belgische ambassadeur in Leopoldstad aan de Kongolese ministerraad over de uitvoe ring van de resolutie van de Veiligheids raad een „oorlogsverklaring". In deze brief, waaruit Loemoemba op afwisse lend ironische en verontwaardigde wijze passages voorlas, werd aangekondigd, dat de Belgische troepen ter plaatse zullen blijven zolang de veiligheid van de Europeanen dat vereist. In de brief werd voorts gezegd, dat België als een gebaar van goede wil bij de aankomst van de eerste 200 militairen uit Ghana evenveel troepen zou terugtrekken. .Al les is geregeld met de vriendschappe lijke steun van de Verenigde Naties ten gunste van België", riep Loemoemba uit. De Kongolese premier verzocht de Kamer voorts goed te keuren dat hij en president Kasavoeboe een achttal dagen naar Stanleystad zouden ver trekken, waar „de toestand ernstig is door ophitsing van de bevolking door Europeanen". De Kamerleden behoef den zich over de veiligheid van de Kon golese leiders geen zorgen te maken, zeide hij verder nog, daar deze reis zou worden gemaakt met een vliegtuig van de Ghanese missie en niet meer met een Belgisch militair toestel. De vergadering werd door het gehele Kongolese kabinet by gewoond. Op de agenda stond ook de beschuldiging te gen drie ministers Bomboko, Lutula en Thomas Kanza de hulp van de Belgische troepen te hebben ingeroepen. Het was de minister van buitenlandse zaken, Bomboko, die in een lange rede punt voor punt op de beschuldigingen inging en ontkende op enig moment samenwerking te hebben verleend voor het zenden van Belgische troepen naar Kongo. Minister Luns sprak te Genève Fundamentele vraagstukken Op de ministersvergadering van de Economische en Sociale Raad van de V.N. heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns, ver klaard, dat een centraal uitvoerend or gaan noodzakelijk was. Hy zei dat de administratieve commissie voor coördi natie zich tot een dergelijk orgaan zou moeten ontwikkelen. Maar op het ogen blik heeft ieder lid van die commissie het recht van veto. Een centrale uitvoe rende raad kan slechts doelmatig zyn, indien macht kan worden uitgeoefend over ieder lid, dat wil zeggen, indien be slissingen kunnen worden genomen met een meerderheid van stemmen. Mr. Luns sprak tijdens het debat over de ontwikkeling en de coördinatie van de programma's en activiteiten van de V.N. en de gespecialiseerde commissies op het gebied van de economie, de soci ale toestanden en de rechten van de mens. De minister voegde hieraan toe dat er zich naar de mening van de Nederlandse regering in de toekomst twee vraagstuk ken van fundamenteel belang zullen voordoen die in wezen eenvoudig zyn, t.w. 1. de versterking van het gezag van het uitvoerend orgaan 2. de oprichting van een doelmatig, quasi parlementair. d.i. intergouvernementeel controle-appa raat. Wethouder in vrijheid De wethouder van de gemeente Ber gen, Is gistermiddag in vrijheid gesteld, daar er geen termen aanwezig werden geacht om hem nog langer in hechtenis te houden. Zoals wij meldden werd hy maandag aangehouden. Inmiddels is een gerechte lijk onderzoek gevorderd inzake vals heid in geschriften, waarvan de wethou der wordt verdacht. Advertentie TELEVISIE Nieuwste ERRES t.v. 53 cm, zeer plat model f925. FL1M persoonlijke LANGE MARE 66. Prettige betalingsregeling. Mr. W. J. van Balen 70 gehuldigd De Zuid-Amerika specialist mr W. J. van Balen, auteur van vele bekende boeken over Latijnse Amerikaanse lan den, volken en culturen, vierde gisteren zijn 70ste verjaardag. Zijn vrienden kring bereidde hem in de Witte Sociëteit te Den Haag een receptie, die door vele vooraanstaanden werd bezocht. Het huldigingscomite werd gevormd door de heren prof. dr. A. Brouwer, E. Hen- ny, E. J. Muller en mr W. F. Wery. De voorzitter van de Tweede Kamer dr. L. G. Kortenhorst kwam zijn geluk wensen aanbieden, evenals leden van het corps diplomatique, leidende figu ren uit kringen van scheepvaart, han del, industrie en bankwezen, oud-mi nister Ohristiaan, J. J. M. Weiter ver tegenwoordigers van het Kon. Instituut voor de Tropen en het Nederlands-zuid Amerika-Instituut. Ook de aftredende directeur van de A.N.WH, de heer H. J. van Balen, neef van de jubilaris dc oud-hoofdredacteur von het A.NP. de heer D. J. Lambooy en vele anderen waren ter receptie aanwezig. Verpleegsters gaan pionieren in Suriname Zuster A. L. Saraber, tot voor kort besturend zuster (directrice) van het Haarlemse Diaconessenhuis en diacones C. Brossaard, die verbonden was aan het Utrechtse Diaconessenhuis, zyn vanmid dag met de Oranjestad van de K.NBM. uit Amsterdam naar Suriname vertrok ken. Beide verpleegsters gaan er pionie ren. Zuster Saraber gaat het diacones- senwerk leiden, mede in verband met de bouw van het nieuwe diaconessenhuis in Paramaribo, waarvoor een groot deel van de benodigde gelden via de radio-actie van Johan Bodegraven bijeen werd ge bracht. Diacones Brossaard gaat de be staande wijkverpleging in Paramaribo als vierde wijkzuster versterken. Een geneeskundig Fransch tijdschrift deelde onlangs mede: „Europa is hoogst krank; Enge land vreest voor zijne ribben (cöte, ook kusten). Pruisen voor zijne nieren (rein ook RhijnPiemont heeft zijn stem verloren (sa voix, ook Savoy e) en Oostenrijk heeft buikpijn (est en proie des déchi- remens intestins, ook: is ten prooi aan inwendige beroeringen)"

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1