Chefarine 4 Het Rijk zal de gemeenten moeten helpen met sportaccommodaties „KRANIGE" VALK VOORAAN OP 3DE DAG BRAASSEMWEEK MISSCHIEN HOGER BEROEP IN DE AFFAIRE-NITRIBITT Maar minister Cals wijst het af 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Internationaal beroepsvervoer is in 1959 belangrijk gestegen WOENSDAG 13 JULI 1960 Het regende protesten Wim Macirse leidt thans bij de Finnjollen (Van onze zeilmedewerker) Hoewel het op de derde dag van de Braassemweek ook weer hard woei, be sloot het wedstrijdcomité van de Wa tersportvereniging De Braassemermeer toch tot starten. Bovendien moesten de wedstrijden van de vorige dag ingehaald worden. Alle klassen voeren derhalve twee wedstrijden en dit zal ook vandaag het geval zijn. Zo wordt het dan toch nog mogelijk aan de zeven races te ko men. Onverwacht werd het gisteren zelfs een mooie zelldag, want tegen de middag brak een zonnetje door en werd de wind iets minder. Het protestcomité had op deze dag niet over te kort aan werk te klagen, want het regende letterlijk protesten. Stuurboord-, bakboordkwesties, indring - starts, ruimte geven bij merktekens, boeien raken, boeien overslaan, kortom het gehele wedstrijdreglement kwam er bijna aan te pas. Een bewijs, dat er spanning ontstaat in het klassement. In de Finnjollenklasse bijv. won Koos de Jong de ochtendwedstrijd voor Hans Kammerer (Did.) en Wim Maarse. Voor de middagwedstryd startte Koos de Jong te vroeg en nu ging de strijd om de lei ding tussen Wim Maarse en Hans Wil- lems. Maarse werd winnaar voor Wil- lems, D. Wayboer en De Jong. Maarse staat nu in het klassement iets voor op De Jong, zodat in de komende dagen een bijzonder felle strijd verwacht mag worden. De ochtendwedstrijd van de Regenbo gen liet in de eerste ronde een mooi duel zien tussen F. P. Bos en ir. G. A.Bak- ker. Bos ging als eerste de tweede ronde in, maar kon op de duur ir. Bakker niet voor blijven. Achter ir. Bakker en Bos werd C. van Staveren derde en Krijn Tol vierde. Kist, die met een vijfde plaats genoegen moest nemen, kwam in de middagrace als overwinnaar uit de strijd en weer was F. P. Bos geabon neerd op de tweede plaats. Tol werd derde en J. C. v. d. Velde vierde. In de Valkenklasse vlogen de stukken er af. Stapels protesten leverden wel het bewijs hoe fel de Valkenzeilers varen. Bij de start reeds kwam een protest van Egon Rolf v. d. Baumen tegen N. Both, die op zijn beurt weer voor hetzelfde ge val, namelijk afvallen op een lijwaarts jacht door protesteerde tegen Ed. Hop pe. Deze laatste werd uitgesloten, hoe wel ook Rolf v. d. Baumen later door stuurboord-bakboord uit de race moest. Ver voor het veld uit eenzaam op kop voer Th. Kraan met een uit Kranen be staande bemanning. Lang nadat Kraan als eerste door de aankomstlijn gevaren was, kwamen H. Kirkenier, J. M. Snij ders en mevr. M. van 't Hooft-Snijders langs het finishschip. Ed. Hoppe liet zich niet ontmoedigen door zijn uitsluiting en toonde zijn zeilerscapaciteiten in een r' goede middagwedstrijd, die hij voor Rolf v. d. Baumen, H. Kirkenier en J. M. Snijders wist te beëindigen. Neg protest In de 16 m2-klasse finishte A. Tase- laar in de ochtendwedstryd als eerste voor J. Bonk en F. W. D. Grimm. Er loopt tegen Taselaar evenwel nog een protest, waarin nog geen uitspraak ge daan is. Joop Bodegraven nam in de eerste ronde de leiding en met Grimm de gehele wedstrijd achter hem, behield hij deze positie. Jan Blonk bracht het tot de derde plaats. Een gedeelte van het Vrijheidsveld nam het startschot voor het vijfminutenschot en dit bete kende voor een aantal, dat ze in de ach terste gelederen moesten beginnen. Bouw van Wijk behoorde tot deze cate gorie, maar door zijn betere techniek en tactiek wist hij plaats na plaats te win- nnen om na een mooi duel om de eerste plaats met een sterk varende M. Kemp- kes als tweede te eindigen. Daarachter volgden Stefan de Jong en Bert Saur. In de Sternklasse was het de dag voor H. v. d. Rest, die beide races voor zijn rekening nam en daarmee ook de leiding in het klassement. D. Gorter eindigde des morgens als tweede voor R. Kete- Advertentle laar en M. Gorter terwijl in de middag race H. v. d. Winden tweede werd met achter zich E. Cancrinus en R. Ketelaar. Verdere uitslagen: Flying Dutchman: derde wedstrijd: 1. F. Kamerling; 2. C. Steegstra; vierde wedstrijd: 1. Jac. Kraan; 2. F. Kamerlinn. Olympiajollen: derde race: 1. H. Hournier; 2. Tj. de Vries; vierde race: 1. S. Haaksma; 2. H. Tournier. Pampusklassederde race: 1. H. J. de Ruyter; 2. L. v. Dijken; vierde race: 1. H. J. de Ruyter; 2. H. Ducha- teau. 12-voetsjollen: derde race: 1. Me vrouw Plantenga; 2. J. Hulsker; vierde race: 1. P. Bulters; 2. mevrouw Planten ga. Fl. Juniorklasse: derde race: 1. Du- dok van Heel; 2. J. Zumpolle; vierde ra ce: 1. Dudok van Heel; 2. H. Keyser. Jeugdklasse A: derde race: 1. R. Albers; 2. mej. Vunderink; vierde race: 1. K. Nater; 2. R. v. d. Want. Koersen Hilversum Bento-prijs: 1. Y. Wllhelmlen B (J. de Leeuw) 1.30.4; 2. Yellow Rose; 3. Yeasty Hanover. Tot.: wl. f 16.80, pi. f 2.80, f2.80, f 1.80, koppel f 27.10, cov. f 7.60. Bento v. d. Lente-prijs: 1. Yvonne Hol- landia (F. J. Eerenberg) 1.29.2; 2. Yan kee Erebus; 3. Yanette Parlslen K. W. f 2,- pl. fl.30. f 1.40, f 1.70, koppel f3.80, cov. f 4.10. Amatricekamploenschap 2:1. Theo Mes- sidor (mej. A. M. van Rijswijk) 1.21.3, 2. Toomel D; 3. Wlllemarie GSW Tot.: wl. f 1.60, pi. f 1.40, f 3,00, f 2.30, cov. f9.80, gek. t 4.80. Bennie Mars-prijs: 1. Urchin Hollandla **- 36.9; 2. Veralyn M; 3. Xlta wl. f 2.80, pi. f 1.60, f 6.20, f 1.80, cov. 112.30, gek. f 13.60. Blltsle-prïjs: 1. Xuthus Hollandla (M. Vergay) 1.25.4; 2. Xlphon L 3. X. Pluto. Tot.: wl. 12.20, pi. i 1.40, f 2.30, koppel 17.30, cov. 1 3.50. Bento van Elberhoffprljs Rulterdravery 1. Trudl Trothan (M. W. M. Lange) km- tijd 1.25.9; 2. Sador B.; 3. Victress H. Tot.: wl. f 2.50, pi. f 1.20, f 1.40, f 1.70, koppel f 5.cov. f 5.20. Boy van Qulckprijs: 1. V. Paula's Zoon (J. J. Bakker) km-tijd 1.27.8; 2. Us Ere bus, 3. Willy's Lieveling. Tot.: wi: f 8.60, pi. f 2.30, f 4,—, f 2.70, koppel f 32.80, cov. f 13.10. Burnly Qulckprijs: 1. Halros II (W. H. Geersen) km-tijd 1.22.7, 2. Veldull S; 3. Tilda O. Tot.: wl. fl,—pi. f 1.10, f2.10, koppel f 3.20, cov. f 3.40. Totale omzet f 107.993, Het raadsel is nog steeds niet opgelost was levenslang tuchthuis geëist. Hij kwam eergisteren niet tege moet aan de wens om in een „laat ste woord" opening van zaken te doen en zoals hij steeds beloofd had de eventuele onbekende te noemen die met de moord meer te maken zou hebben gebad dan hij zelf. Door dit alles is het raadsel van de moord van 29 oktober 1957 op Nitribitt onopgelost gebleven. Zware nederlaag voor openbare aanklager (Van onze correspondent in Bonn) De officier van Justitie in het Frankforter proces tegen de 39- jarige handelsreiziger Pohlmann, die gisteren werd vrijgesproken van de beschuldiging dat hij Ro- semarie Nitribitt heeft vermoord, wenst hiertegen in hoger beroep te gaan. Hij wil eerst overigens nog de schriftelijke uitspraak nauwkeu rig inzien, daarna zal hij besluiten of hij het hoger beroep zal hand haven of niet. Tegen Pohlmann Regenbogen Het woei af en toe bijzonder hard tijdens de Braassemweek. De Re genboogzeilers hadden handen vol werk. De enige man die met haar voort durend contact heeft gehad en van wie men weet dat hij in elk geval een der laatsten is geweest die haar heeft ge sproken is Pohlmann. Maar, zei men gisteren te Frankfort aan de Main, Nitribitts laatste gast was toch wel de dood, een onbekende waarover ook de eigenwijze en grootsprakerige Pohl mann niets wist te vertellen. Zelfs niet toen hij in zak en as zat en patheti sche uitroepen deed over zijn twijfel achtige verleden en zijn goede eigen schappen. De vrijspraak wordt gezien als een zware nederlaag voor de openbare aan klager. Deze heeft er weliswaar nim mer twijfel aan gelaten dat zijn aan klacht op de wankele basis van een reeks aanwijzingen en niet op de vaste bodem van bekentenissen of te veri fiëren getuigeverklaringen over Nitri bitts laatste uren was gebouwd, maar aan de andere kant bleek hij in zijn requisitoir er rotsvast van overtuigd dat Pohlmann en niemand anders de roofmoord had gepleegd. Nog nimmer in mijn leven, zo zei de openbare aan klager, heb ik levenslang gerequireerd, thans doe ik dat in de vaste overtui ging dat Pohlmann de moordenaar is De rechtbank van gezworenen van Frankfort aan de Main was het daar mee niet eens. De aanwijzingen, de zogenaamde indicaties, achtte zij niet voldoende. In het door de officier van Justitie gesponnen net om Pohlmann zag zij een reeks wijde mazen. Zwakke aanwijzingen In de Bondsrepubliek is er naar aan leiding van dit proces op gewezen, dat een veroordeling op grond van indica ties en niet van bewijzen, speciaal in geval van moord, toch wel uiterst ge vaarlijk is. Dergelijke indicaties ber gen de verleiding in zich dat men, het geen waarschijnlijk is, voor absolute zekerheid houdt. Vakantiegenot gegarandeerd Verslaap hem niet,die stralen- de morgen van elke nieuwe vakantiedag; neem zo'n handig reiswekkertje mee, maar dan een, waar u van op aan kunt; die vindt u alléén bij de vak man... uw eigen horloger. wereldmerk voor reiswekkers SPOKI SPLINTERS Niet minder dan tien Nederlandse tennisleraren zullen deelnemen aan het internationale toernooi voor professio nals te Eastbourne. Het zijn Joop de Mos, Parlevliet, Dekkers, Buytelaar, A. Houps, Heemskerk, N. Houps, Van Beem, Warmenhoven en Corstjens. Wellicht ten overvloede deelt het Nederlands Olympisch Comité mede, dat de nationale waterpoloploeg is opge nomen in de delegatie naar de Ol. Spelen te Rome. Hierover blijken nl. misver standen te bestaan. Het bestuur van de Koninklijke Verbonden Nederlandse Watersportver enigingen heeft de Nederlandse Star zeiler Bob Maas (bemanning Jo Schef- fer) bij het NOC voorgedragen voor uit zending naar de Olympische zeilwed strijden in Napels. Harry Wouters van den Ouden- weyer (Eist) neemt als enige Nederlan der deel aan het internationaal con cours hippique dat van 18 tot en met 23 juli in het White City Stadion te Lon den wordt gehouden. Hij komt uit met de paarden Hubertus en Frappant. Nieuw Nederlands record 1500 m. vrije slag heren Johan Bontekoe van HPC heeft gis teravond tijdens de Haarlemse kring kampioenschappen in het Bad Klever laan te Haarlem een nieuw Nederlands record gevestigd op de 1500 meter vrije slag heren met een tijd van 18 min. 52.9 sec. Het oude record stond sinds 11 juli 1957 op naam van Herman Willemse (Robben) met 18 min. 57.6 sec., geves tigd te Hilversum. De tijden van de drie tijdwaarnemers waren: 18.52.2, 18.52.9 en 18.53.4. PAARDESPORT Drie Nederlandse dravers in Hamburg Drie Nederlandse dravers, Hairos II, Jour de Java (beide van de heer Voor- douw) en Isidore F (S. v. d. Oord, Bad hoevedorp) staan ingeschreven voor en kele grote internationale draverijen te Hamburg-Bahrenfeld. Op 24 juli wordt het „Championship von Bahrenfeld" verreden, een heatdraverij over 1609 me ter. Hairos II heeft op deze korte af stand een handicap van niet minder dan 60 meter. I)e koers is gedoteerd met 25.000 mark. Op 31 juli volgt de Grote Prijs van Duitsland over 2600 meter en begiftigd met 35.000 mark aan prijzengeld. Hier staat Hairos II zelfs op honderd meter van de kop. Het is echter de vraag of de hengst in Duitsland zal lopen, daar ongeveer te gelijkertijd in Rome de negende koers van het Europees circuit wordt gehou den. TENNIS Nederlands kampioenschap voor tennisleraren open baan Zesendertig tennisleraren zullen uit komen in het Nederlands kampioenschap open banen, dat van 14 t.m. 17 juli a.s. in het gemeentelijk sportpark te Hilver sum wordt gehouden; 26 van hen heb ben ingeschreven voor het hoofdtoer nooi, tien voor het kandidatentoernooi. Joop de Mos, d? 25-voudige kampioen, zal zijn titel in het heren enkelspel ver dedigen. Zijn voornaamste concurrenten zijn Buytelaar, Parlevliet, Hemmes, Dek kers en de Nederlandse bondscoach ta feitennis dr. Bela Simon, die binnenkort naar Duitsland zal vertrekken. Titelhouders in het heren dubbelspel zijn Joop de Mos en Parlevliet. ZEILEN Recordinschrijving voor 40ste Kaagweek Voor de 40ste Kaagweek, die van 16 t.m. 21 juli op en rond de Kagerplassen wordt gehouden is een recordinschrijving binnengekomen. De KZR en M. Ver. „De Kaag", die haar 50-jarig bestaan viert, organiseert dan ook de grootste wed- strijdweek, die ooit in Nederland is ge houden. Voor de open wedstrijden meldden zich 507 deelnemers voor de eenmans-dames- en teamwedstrijden werden 510 zeilers ingeschreven en in de nachtwedstrijd op zaterdagavond komen 267 deelnemers uit. De Laan zal met fakkels verlicht worden. OORDEEL VAN TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Er is in ons land een groot tekort aan gymnastieklokalen, sport velden, zwembaden, sporthallen enz. Dat is gisteren in de Tweede Kamer algemeen geconstateerd. Even algemeen was de klacht dat de sportnota, die de regering in februari heeft doen verschijnen, geen plan ontvouwt om de achter stand in te halen. De nota is een kookboek zonder menu, werd er ge zegd. Dat vond minister Cals zeer juist, want een kookboek moet aan het menu voorafgaan. Er werd overigens geklaagd, dat het Rijk teveel afschuift op de ge meenten, die toch al kampen met financiële moeilijkheden. Het Rijk zal de gemeenten extra geld moeten verschaffen, betoogden woord voerders van KVP, P.v.d.A., VVD, AR en CHU. Maar minister Cals zei dat het kabinet van mening is dat op het gebied van de sport de gemeenten juist zelfstandig moeten zijn. De sport is een gemeentelijke taak en dan moeten de gemeenten uitmaken aan welke voorzieningen zij de voorkeur willen geven. aanwakkeren? Het staat vast, dat de sport leidt tot verdwazing en hoogmoed. Men wil beroemd worden en de held van de dag zijn. Het is te vrezen, dat de sport hoofdzaak wordt en dat studie en werk eronder zullen lijden. Ernstig be zwaar maakte de heer Kodde tegen de verhoging van de subsidie aan het Ne derlands Olympisch Comité. Bij de Olympische Spelen wordt de mens ver heerlijkt in zijn kracht. Is het de taak van de overheid dat te bevorderen? De competitie van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond zal dit jaar op "ondag 25 september beginnen. De eerste bekerzondag is vastgesteld op 6 november. Kritiek op wedstrijd- I en beroepssport Volgens de Nederlandse Sportfedera tie zal naar schatting per jaar zestig miljoen gulden nodig zijn om de achter stand in 25 jaar in te halen. Daar moet dan 20 miljoen af voor gymnastiekloka len, die het Rijk betaalt, merkte Staats secretaris Scholten op. waaraan minis ter Cals met enige ironie toevoegde: „Dan hebben we nog de toto en dan zijn we er!" In ernst zei hij, dat voor voldoende gymnastieklokalen het Rijk moet zor gen. Op dit terrein zijn er voor de ge meenten dus geen financiële moeilijk heden. De behandeling van de sport nota kan moeilijk tot bepaalde resulta ten leiden, omdat de regering geen vast omlijnde voorstellen heeft gedaan. Vol gens de liberaal mr. Berkhouwer dient daarom per gemeente te worden nage gaan, hoe groot de behoefte is aan gym nastieklokalen, sportvelden, zwembaden enz. Als er praktisch iets gaat gebeuren, zei de socialist mr. Vrolijk, laat de re gering haar toekomstig sportbeleid dan baseren op overleg met de Nederlandse Sportfederatie en de gemeenten. Onge veer in gelijke geest spraken de heren Kleisterlee en Peters van de KVP Zij waarschuwden, dat de sport steeds meer invloed uitoefent op de gemeenschap. De groei van de sport is enorm. Juist daarom namen sommige sprekers ook een zekere reserve in acht tegenover de sportbeoefening. De staatkundig-gere formeerde heer Kodde vond veel be langrijker de opvoeding van de jeugd in de vreze des Heren. Vooral voor de ou dere jeugd zag hij het gevaar, dat sport beoefening leidt tot mensvergoding Hij vroeg: „Moeten wij de lusten in de mens, door de zondeval aanwezig, nog De Russische wereldkampioen Koe- perman heeft met 11 punten de leiding in het internationale damtoernooi te Kief, waarin Nederland is vertegenwoor digd door Keiler. Onze landgenoot heeft tot heden vijf remises op zijn naam staan en heeft een partij verlor. nl van de jonge Rus Tsjecholef. in vie velen de toekomstige wereldkampioen zien. Niet overdrijven Tegen overdrijving van sportpresta ties waarschuwde ook de woordvoerder van de CHU, de heer Van der Mei. Het deed hem genoegen, dat de regering in ieder geval niet de beroepssport kritiek loos aanvaardt. Met verscheidene andere sprekers protesteerde hij tegen het „ver handelen" van beroepsvoetballers; het kopen en verkoper^ van mensen. Be roepssport is een amusementsbedrijf, oordeelde de A.R.-mr. Meulink. Sport is pas sport, als zij wordt bedreven zon der bijbedoeling. Bewegingsonderwijs zou hij een betere naam vinden dan li chamelijke vorming. Daar heeft minis ter Cals nog over gedebatteerd met de Kamer (zonder dat men het eens werd), omdat de heer Kleisterlee had gezegd, dat de sport zich niet alleen richt op de lichamelijke gezondheid, maar ook op de geestelijke gezondheid. Met minister Cals kan men het eens zijn, dat licha melijke vorming alleen betrekking heeft op het lichaam, maar sport draagt ook bij tot de karaktervorming. De regering acht lichamelijke vor- mingi en sport van het grootste belang, verzekerde minister Cals. Daarom had het hem teleurgesteld dat er voor dit sportdebat bijna geen belangstelling be stond, in tegenstelling tot de overmatige interesse voor het toto-debat. Die toto heeft het afgelopen seizoen 24 miljoen gulden opgebracht. Dat kan meer wor den nu de nieuwe toto niet wordt be perkt tot leden van de KNVB Het Ne derlandse volk zou dus zeker 25 miljoen kunnen opbrengen voor de sport indien er geen prijzen en onkosten af zouden moeten. Het aangeven van een lijn voor de verdere ontwikkeling van de beharti ging van de sportbelangen, achtte de mi nister niet de taak van de regering. De sport is een taak van de zelfstandige gemeenten. Men moet het dus aan de gemeenten overlaten de urgentie aan te geven die zij aan de gemeentelijke voor zieningen willen toekennen Principieel punt Een speciaal punt had de Chr. Hist, heer Van der Mei naar voren gebracht. Hij verwachtte, dat de overheid speciale aandacht zou schenken aan de protes tants-christelijke organisaties, die geen gelden willen aanvaarden uit de toto. Daarop antwoordde minister Cals dat principiële organisatie, die geen loterij wilden houden voor een of ander doel, vroeger ook niet bij het Rijk kwamen aankloppen om subsidie tot een bedrag dat zij niet uit een loterij hadden gekre gen Het Rijk heeft geen rechtstreekse taak ten opzichte van de sport en het heeft dus ook niet de morele taak sport organisaties financieel te steunen, die niet profiteren van de toto. Indien het Rijk grotere uitkeringen zou doen aan de gemeenten, zou het niet vaststaan, dat die gelden worden besteed voor de sport. De gelden zouden kunnen worden verstrekt voor een speciale bestemming. Advertentie. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenI Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede v/ordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"-elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen w. MuimwmiiuuwB fiii iJlllif'ii rite fTtamiHT Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaroi. SO tabl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. 13-50 VICE-ADMIRAAL VAN DE V.A.R. IN ONS LAND Op het ogenblik vertoeft op uitnodi ging van de Nederlandse regering in ons land vice-admiraal Yussuf Hammed, voorzitter van de raad van beheer van de „Societe nationale pour la navigation maritime" in Egypte en directeur van de „Ports and lighthouses" in Alexan dre. Gedurende 14 dagen bezoekt deze ver tegenwoordiger van de V.A.R. verschil lende Nederlandse industrieën op het gebied van havenwerken, scheepsbouw, machinebouw, telecommunicatie, alsmede de havens van Amsterdam en Rotterdam waarbij de havenradarinstallaties even eens in ogenschouw zfjn genomen. Er bestaan nl. plannen de haven van Alexandrie van 'n dergelijke apparatuur te voorzien. Aan boord van het vlaggeschip van genoemde rederij, de „Al Mokattan", dat op het moment in de haven van Rotter dam ligt, werd gistermiddag ter gelegen heid van het bezoek van de vice-admi raal een ontvangst gehouden, die o.a. werd bijgewoond door de ambassadeur van de VA.R. in ons land, de consul- generaal van de V.A.R., alsmede tal van figuren uit het bedrijfsleven, alsmede vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotter dam en de Stichting „Havenbelangen". In dit proces waren de indicaties niet voldoende. Er waren er twee die vol doende voor Pohlmanns veroordeling hadden kunen zyn: 1) de afdrukken van de nagels van de handen die Rose maries keel hebben dichtgeknepen. Deze afdrukken op Nitribitts keel zyn zeer duidelijk geweest en vlak na de moord! Maar het lichaam bleef te lang op een verwarmde vloer liggen en de afdrukken verdwenen daardoor hyna geheel; 2) de affaire van Pohlmanns broek: hij beweert dat hy by zyn laat ste bezoek aan Rosemarie een donkere broek heeft gedragen, een getuige zegt een grijze broek. Op de grijze broek vond men later vlekken roest of bloedvlekken? Ook deze indicatie was net onvoldoende Neemt men daarbij nog dat het tijd stip van de moord niet voor de volle honderd procent vaststaat, dan kwam de gehele beschuldiging op losse schroeven te staan. En dat leidde tot deze vrijspraak wegens gebrek aan be wijs. maar dat zou de zelfstandigheid van de gemeenten aantasten, die zelf moeten uitmaken of zij een schouwburg of een sportveld wensen. De sportbelangen zul len dus ln de gemeenteraden met meer kracht naar voren moeten worden ge bracht. Vele sprekers hebben uiting gegeven aan hun ongerustheid over het feit, dat in 600 gemeenten geen open zwembad aanwezig is, laat staan een overdekt bad, en zij noemden het ontstellend dat 75% van de rekruten niet kan zwemmen. In ons waterlandje moet men even goed kunnen zwemmen als lopen. Vandaag zullen de staatssecretarissen Scholten en Stubenrouch ingaan op en kele details van het debat. Misschien zeggen zij dan ook wel lets over de aan drang uit de Kamer „doping" te bestrij den. Maar nog steeds beperkingen in buurlanden (Van onze Haagse correspondent) Het Nederlands beroepsgoederenvervoer over de weg naar het buitenland is in 1959 sterk gestegen. De opbrengst nam met 38% toe (van rond f.55 miljoen gulden tot bijna f.76 miljoen gulden), het gewicht met 29% (van ruim 2,4 mil joen tot byna 3,1 miljoen ton). Het ziet er naar uit, dat deze stijging zich in 1960 zal voortzetten. Voor dit goederenvervóer over de weg zyn Frankrijk, België en Duitsland verreweg het belangrijkst: 96% van het vervoerde gewicht was voor deze drie landen bestemd. Maar de wegen der beroepsvervoerders voeren niet alle over rozen. Voorzitter E. van Donkelaar van de Ned. Int. Wegvervoerdersorganisatie heeft tijdens een persconferentie gesproken over de bepalingen, juist in de drie genoemde landen, die een vrye ontplooiing van het grensoverschrijdend beroepsgoederenvervoer belemmeren. Belgische machtigingen Voor België geldt nog steeds het machtigingenstelsel. Het totaal Bel gisch contingent bedraagt 4800 ton laad vermogen, waarvan een zo intensief mogelijk gebruik wordt gemaakt. Het Benelux-verdrag zal weldra worden geratificeerd. In de overgangsbepalin gen wordt voorzien in geleidelijke af schaffing der kwantitatieve beperkin gen. Deze afschaffing zal in sneller tempo moeten geschieden dan thans het geval is. Anders zou de overgang van 4800 ton naar het wegvallen van alle beperkingen voor België al te plot seling kunnen zijn: reeds thans heeft de Niwo vergunning voor grensover schrijdend vervoer (waarbij België is inbegrepen) verleend van ruim 30.000 ton laadvermogen Duitse maten Moeilijkheden ook met Duitsland, vooral wat betreft de maten en ge wichten van vrachtauto's en -combina ties. Weliswaar is thans een beschik king in werking getreden, maar op de ministersconferentie zullen maten en gewichten voor een definitieve regeling in beschouwing worden genomen. De beschikking-Seebohm bepaalt o.a. de maximum lengte van vrachtauto met aanhangwagen op 16V£ m. ,,Dit zal door Nederland niet als vol dongen feit worden aanvaard", aldus Niwo-directeur E. W. P. Verbeek. ,,Wij willen blyven tamboeren op een lengte van 17 m." Franse ritten Het vervoer naar Frankrijk werd in 1959 geremd door een stelsel van auto risaties. Het aantal daarmee uitge voerde ritten was echter naar Franse opvatting nog te hoog. In 1960 is daar om het totaal aantal ritten van Neder landse wegvervoerders tot 12 000 be perkt. Het distributiesysteem, dat hier van het gevolg is, heeft in februari en maart j.l. sterk ingegrepen in de vrije keuze van de verlader. Benelux-tarief De onderhandelingen in het kader van Benelux over een gemeenschappe lijk tarief voor het wegvervoer zijn gaande. Een probleem vormt het ver schil in kostenpeil. Het toestaan van ruime marges in de prijsschalen zal volgens de heer Verbeek nodig zijn.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9