TOTALE ITALIAANSE TRIOMF IN EERSTE ZWARE ALPENRIT DE TOUR IN CIJFERS Groot Italiaans wielerfestijn NENCINI VERSTERKTE POSITIE Ab Geldermans was weer de beste Nederlander Oranjeploeg speelde geen rol Matige strijd U V S-gegadigden [)pgericht 1 maart 1860 Woensdag 13 juli 1960 Vierde blad no. 30097 Alfredo Binda heeft in de simultaanstrijd tegen larcel Bidot en George Ronsse in de eerste ware Alpenetappe van Gap naar Briangon met tn paar bijzondere sterke zetten een op winst nizend eindspel ingeluid. In de beklimming van de 2360 meter hoge oard posteerde de Italiaanse ploegleider rond i in het geel gestoken koning, Gastone Nencini, Battistini, Massignan en Pambianco drie zeer erke stukken. In de grimmige „Case Deserte", midden van een maanlandschap met bizar ge- irmde steenklompen, bracht het „Quartetto (Van een speciale verslaggever) Italiano" de geachte tegenstanders Adriaenssens en Anglade op de knieën. Toen dit zaakje voor elkaar was, werden Battistini en Massignan van hun verdedigende taak ontheven en kregen zij de vererende opdracht de vette brokken uit Goddets geldbuidel voor de Squadra te bemachtigen. De twee klimspecialisten kweten zich voorbeeldig van deze taak en verdeelden de buit onderling. Op de top ging Massignan voorop met twee leng ten voorsprong op Battistini, die als tegenpres tatie beneden in het dal op de Champ de Mars in Briangon zijn tweede etappezege mocht behalen. triomf van de Italianen was volledig. Want in de groep met Nencini, die sec. na de winnaar binnenkwam, ontbraken Adriaenssens en Anglade. De If verloor in deze etappe een minuut op Nencini en heeft nu in het algemeen issement een achterstand van 3 min. 25 sec. op de drager van de gele trui. {lade zal wel geen enkele illusie meer koesteren. De opvolger van Roger Ri- ire verloor namelijk in de rit naar Briangon niet minder dan 3 min 6 sec en nu meer dan een kwartier (15.35) op Nencini achter. Het vorige jaar kreeg irce-L Bidot in het Pare des Princes een fluitconcert, omdat de regionaal tnri Anglade als bestgeplaatste Fransman voor Anquetil en Rivière was ge- digd. Het ziet er naar uit, dat het publiek dit concert zal bisseren, want het veer een regionaal, Marcel Rohrbach, die, de tricolores de loef afsteekt. Hy it achter Battistini, die door Binda achter de hand wordt gehouden voor I geval er iets met Nencini mocht gebeuren. Battistini is derde op 4.33. Diarna volgen Blankaert en Junkermann. Rohrbach bezet de zesde plaats met achterstand van 11 min 16 sec. op de leider in het algemeen klassement. signan, Junkermann, Battistini en Ro binson. Op 50 meter reed Piet van Est in het gezelschap van Simpson en Mahé. terwijl Baldini zich liet afzakken om zijn heerser bij te staan. Het duurde niet lang, of de jacht was geëindigd met een totale nederlaag van Anglade. eslissing op Izoard n deze eerste ontmoeting met de Al- reuzen speelden de Nederlanders a rol van betekenis. Ab Geldermans ligde als beste oranjeman op de ze- itiende plaats op 4 min. 37 sec. na ttstini, Piet Damen werd 23ste op Piet van Est 34ste op 9.32, Van der ?h de Limburger spaarde zich na i inspanningen in de rit naar Gap kwam alleen binnen als 44ste op 13 40 n van Est werd 54ste op 14 minuten id en Jaap Kersten sloot de rij op de Ie plaats op 15.42. De pot van de eg, die een dag tevoren met 3600 fran- was gespekt, werd door dit resultaat schamele bedrag van 290 franken er. Maar het kan nu eenmaal niet dag feest zijn. Een troost voor de njeryders was, dat hun grootste con- tenten in het kleine ploegenklasse- rt het er nog slechter afbrachten, mannen van Buchli liepen zes minu- uit op Parys-Noord, dat nu een ach- stand van büna 54 minuten op de ten heeft. Souvenir Coppi Iet was heus geen eerbetoon aan de ledachtenis van de grote campionis- o Pausto Coppi, dat de strijd pas brandde op de Izoard, waar in de komst een aan hem gewyd monument verrijzen. Integendeel. De tyd van rte bergkoningen van weleer, die Alpen zo'n tien minuten voor- ong konden nemen, ligt ver achter {■Het gevecht gaat nu om enkele mi- ten, vaak slechts om seconden en 'om was het begrypelijk, dat de gro- "«en" van nu in het begin de koers legden. Pas in de beklimming van 2111 meter hoge Vars, na ruim 90 km ta, begon er enige tekening te ko- 1- Althans in de achterhoede, want 0 Massignan in de spurt het eerst de bereikte voor Rohrbach, Battistini, Ion en Gimmi, volgde op slechts tien joden een groot peloton, waarin Ne- fend alleen door Geldermans verte- fcoordigd was. Op 40 seconden volg- Van der Borgh, die 2 km onder de 1 had moeten lossen, op 50 sec. Piet 1 Est, op 55 sec. Piet Damen, op 1 35 sec. Jaap Kersten en op 2 min. sec. Wim van Est. In de afdaling [de de gebruikelijke hergroepering op bijzonder slechte, met stenen bezaai den. Alarm Iet was hier, dat na 128 km vlak na aar Adriaenssens en Nencini lek re- Terwijl de Belg van Pauwels een c-r wiel kreeg en Nencini een wiel Eerlenghi overnam, sloegen Angla- en Graczyk alarm. Zij demarreerden deze kans uit te buiten en werden blgd door een elftal anderen, onder Piet Damen, Ab Geldermans, Mas- Beslissing In de negeneneenhalve km lange klim naar de eeuwige sneeuw op de hoog op- torende flanken van de Izoard viel dan tenslotte de beslissing. Uit het lijvige leidende peloton vielen steeds meer ren ners terug. Na Graczyk, Darrlgade en Lorono moesten Geldermans, Damen en Rostollan lossen. Vier km onder dp top was het de beurt aan Anglade en zo ging het door. Op de col veroverden te hebben verloren. De Tour de France trekt thans door een van de wildste en in hun soort tevens een van de mooiste streken van Frankrijk, maar de fietsende zwoegers hebben er geen oog voor. Geen coureur kijkt op. wanneer het langgerekte peloton een van de bruggen over een snel- stromend riviertje passeert. Massignan en Battistini belangryke winstpunten voor het algemeen berg- klassement, waarin zy de voornaamste concurrenten van Rohrbach zijn gewor den. De Franse regionaal bezette op de Izoard op 20 sec. de derde plaats voor Robinson, op 25 sec. volgden Pambian co, Junkermann, Planckaert, Pavard en Nencini. Op 40 sec. kwam Delberghe, op 45 sec. Adriaenssens, op 50 sec. Mastrot- to, op 1 min. 10 sec. Gimmi, op 1 min. 20 Sutton, op 1 min. 30 Rostollan, op 3 min. 20 Anglade en Geldermans. Piet Damen had een achterstand van 4.50, Piet van Est van 7.30 en Van der Borgh van 8.05. Wim van Est was door lekke banden 11.40 achtergeraakt en op 12 min. sloot Kersten de ry. In de snelle afdaling met nu eens lange rechten stukken en dan weer scherpe bochten naderden Nencini, Rohrbach. Junker mann, Planckaert en Pambianco de koplopers tot op 15 sec., maar zij slaag den er niet in de aansluiting tot stand te brengen. Op de eindstreep bleken zy zelfs weer op Battistini en Massignan De uitslag van de zestiende etappe: 1. Battistini (It.) 5 uur 29 min. 09 s. (met bon. 5.28.09); 2. Massignan (It.) 5.29.10 (met bon. 5.28.40); 3. Planckaert (België) 5.29.35; 4. Rohrbach (Centraal- Zuid) 5.29.36; 5. Junkermann (Duitsl.) z.t.; 6. Nencini (It.) z.t.; 7. Pambianco (It.) z.t.; 8. Delberghe (Fr.) 5.30.36 9. Adriaenssens (België) z.t.; 10. Pavard (Fr.) 5.30.40; 11. Robinson (Gr.-Br.) 5.31.35; 12. Gimmi (Zw./Lux.) 5.31.35; 13. Mastrotto (Fr.) 5.31.39; 14. Rostol lan (Fr.) 5.32,09; 15. Anglade (Fr.) 5.32.42; 16. Sutton (G.-B.) 5.33.07; 17. Geldermans (Ned) 5.33.46 18. Suarez (Sp.) 5.34.58; 19. Lorono (Sp.) z.t.; 20. Simpson (G.-B.) 5.35.52; 23. Damen (Ned.) z.t.; 25. Graczyk (Fr.) 5.37.19; 26. Darrigade (Fr.) z.t.; 34. Piet van Est (Ned. 5.38.31; 44. Van der Borgh (Ned.) 5.42.49; 54. Wim van Est (Ned.) 5.43.09; 58. Kersten (Ned.) 5.44.51. Algemeen klassement: 1. Nencini (It.) 84.39.59 2. Adriaenssens (Belg.) op 3 min. 25 sec.; 3. Battistini (It.) op 4 min. 33 sec.; 4. Planckaert (Belg.) op 8 min. 13 sec.; 5. Junkermann (D.) op 8 min. 25 sec.; 6. Rohrbach (Centr. Zuid) op 11 min. 16 sec.; 7. Pambianco (It.) op 12 min. 08 sec.; 8. Anglade (Fr.) op 15 min. 35 sec.; 9. Massignan (It.) op 16 min. 40 sec.; 10. Mastrotto (Fr.) op 17 min. 10 sec.; 11. Gelder mans (Ned.) op 20 min. 44 sec.; 12. Mahé (Fr.) op 21 min. 03 sec.; 13. Graczyk (Fr.) op 23 min. 29 sec.; 14. Darrigade (Fr.) op 26 min. 35 sec.; 15. Manzaneque (Sp.) op 29 min. 03 sec.; 21. Damen (Ned.) op 39 min. 36 sec.; 26. Van der Borgh (Ned.) op 47 min. 30 sec.; 32. Piet van Est (Ned.) op 55 min. 31 sec.: 37. Wim van Est (Ned.) op 1 uur 09 min. 58 sec.; 52. Kersten (Ned.) op 1 uur 33 min. 59 sec. Ploegenklassement: 1. Italië, 16.26.25; 2. Frankryk, 16.32.55; 3. België. 16.37.55 4. Groot-Brittannië, 16.40.34; 5. Spanje 16.46.12; 6. Nederland (Geldermans, Damen en P. van Est) 16.48.33. Algemeen ploegenklassement: 1. Frankryk 253.16.10 2. Italië 253.31.14; 3. België 254.00.07 4. Nederl. 254.54.54; 5. Spanje 255.13.55; 6. Parijs-Noord 255.48.13; 7. Centraal-Zuid 255.51.38; 8. Groot-Brittannië 256,21.54; 9. Duits land 256.27.16; 10. West 256.42.12; 11. Zwits./Lux. 257.18.31; 12. Oost-Zuid- Oost 258.38.49. Het bergklassement luidt: 1. Rohr bach (Centr. Zuid) 42 p.; 2. Battistini (It.) 36 p.; 3/4. Gimmi (Zwits./Lux.) en Massignan (It.) 33 p.; 5. Nencini (It.) 32 p.; 6. Planckaert (Belg.) 19 p.; 7/8. Van der Borgh (Ned.) en Pam bianco (It.) 18 p. Puntenklassement: 1. Graczyk (Fr.) 45 p.; 2. Battistini (It.) 32 p.; 3. Nen cini (It.) 29 p.; 4. Defilippis (It.) 25 p.; 5. Darrigade (Fr.) 22 p.; 6. Van Ge- neugden (Belg.) 20 p.; 7. Van Aerde (Belg.) 16 p.; 8. Van der Borgh (Ned.) 14 p.19. ex aequo o.a. Geldermans (Ned.) 5 p.; 23. ex aequo o.a. Wim van Est (Ned.) 4 p. Tot strydlustigste renner van de vijf tiende rit werd uitgeroepen de Italiaan Massignan. Hij kreeg 281 punten; zijn grootste concurrent Battistini 125 pun ten. De prijs voor de grootste pechvogel ging naar de Engelsman Brian Robin son,, die een lekke band kreeg tijdens de afdaling van de Iozard en daar door aanzienlijk terrein verloor. De speciale prijzen voor de acht- mansploegen werden toegekend aan de Duitser Junkermann, als lid van een RCH-team won (04) (Van een onzer verslaggevers) W« hebben niet alle wedstrijden ge zien, waarin UVS gegadigden voor een contract bij de blauwwitte semi-profclub een kans gaf. Maar het wil er bij ons niet in, dat we veel van de reflectanten, die gisteravond tegen een door RCH het veld ingestuurd elftal een gooi naar het begeerde papiertje deden, in de komende competitie In het eerste elftal van de Leidse club terug zullen zien. Want het vertoonde was over het algemeen ma tig, soms zelfs zeer matig De enige lichtpunten schenen o.i. op nieuw in de middenlinie, waar de Hille- gomse Concordiaan Duwel weer bewees althans uit het goede hout gesneden te zyn, al zal dat wellicht nog bygeschaafd moeten worden. Verder kwamen ook midhalf Holthulzen (Neptunus) en rechtshalf Van Leeuwen (Sparta) - on danks een doelpunt in eigen goal - wel tot een voldoende, al was het geen dikke. En voor het overige doen we er maar het zwygen aan toe, al lijkt ons dat de beslissende personen by UVS het niet gemakkeiyk zullen hebben als zy zeer binnenkort spy kers met koppen moeten slaan. Want dan spreken niet alleen de talenten van de kandidaten, maar ook hun oude verenigingen ende be schikbare financiën. Over de wedstryd van gisteravond kunnen we kort zyn. Het toch waariyk niet imponerende team van RCH-solll- citanten won gemakkeiyk met 4—0 van de blauwwit-dragers. In beide speelhelf- ten werden twee doelpunten gescoord. De eerste treffer kwam na 20 minuten van de voet van de beste roodwitter, de blonde linksbinnen Brand (HVC), die na een lange rush de bal langs de van RCH geleende doelman v. d. Bos knalde. Vlak daarop kreef UVS tweemaal een goede kans op de gelykmaker, maar v. d. Velde (Celeritas) en de Velocitas-ster Rozeboom - enkele dagen tevoren nog meteen militair elftal tegen UVS, nu op eigen verzoek met - faalden jammerlijk. Beter ging het de RCH-linksbuiten Van Egmond (RCH) af, die na een half uur spelen een vrye trap in het net kopte. Van de tweede helft zyn slechts de twee treffers het vermelden waard: die van midvoor Peper (RCH) na 25 minu ten en die van de Spartaan Van Leeu wen in eigen doel (0—4). Rest ons nog te vertellen, dat de Haarlemse spil Joon in de eerste helft na een ongelukkige botsing van het veld gedragen moest worden. Hy klaagde over hevige pyn in zyn been. In handige plastic tabakszak De zestiende etappe van Gap naar Briangon is in meer dan een opzicht een Italiaanse rit geworden. Gra- ziano Battistini en Imerio Massig nan, die de eerste twee plaatsen in het dagklassement bezetten, hebben de laatste kilometers tussen een dubbele haag van duizenden landge noten afgelegd. Op de weg naar om hoog, door de „Case Deserte", de im posante steenwoestenij, in de laatste kilometers onder de top en beneden aan de finish in Briangon stonden de geestdriftige Italiaanse suppor ters met vlaggen, spandoeken en borden en het gejuich van hun landgenoten tilde de kleine Gra- ziano en Imerio als het ware naar de streep. „AVANTI GASTONE" Het was op de spandoeken en bor den overigens duidelijk te zien, dat de Italiaanse wielerfans de „Mont Genevre", die de oude vesting Briangon van hun land scheidt, niet waren overgekomen om dit tweetal de zege te zien grijpen. „Forza Nencini" en „Avanti Gas tone" waren de teksten, die zij hoog boven hun hoofden uitdroegen. Want dat zou immers gebeuren: Nencini, de maestro der Azurri en na het uitvallen van Roger Rivière de grote favoriet voor de eindzege, zou na de beklimming van de Vars rustig blijven wachten om op de Izoard, het dak van de Tour 1960, zo ongeveer daar waar de sneeuw langs de weg de hoogte van 2000 meter aangeeft, weg te sprinten en in een pijlsnelle afdaling, zoals alleen hij dat durft, enkele minuten te nemen. Het waren heus niet alleen de Ita lianen, die dit in Gap hadden voor speld. HOOGMOED Maar Gastone zelf vond het klaar blijkelijk overdreven om zijn voor sprong op zijn naaste concurrent, Jan Adriaenssens, zo ver te vergro ten. De gele trui, die hij reeds vele dagen onbedreigd door de bergen voert, heeft hem zoveel zelfvertrou wen - hoogmoed zo men wil - gege ven, dat hij zich na de val van Ri vière als de aanstaande Tourwinnaar beschouwt. Toen Adriaenssens in de bestijging van de zonnige Izoard uit het leidende peloton werd gelost, dacht Gastone er eenvoudig niet over om zich in een solo te gaan uitslo ven. Hij liet zijn twee op een ritzege beluste ploegmakkers gaan en bleef bij Planckaert en Junkermann. En aan de finish in Briangon, waar hij uiteraard ook zijn deel kreeg van de gullen uitingen van Italiaans na tionalisme. was hij best tevreden met de minuut, die hij op Adriaens sens was uitgelopen. CHAOS De tonelen aan de finish waren onbeschrijfelijk en de met vele man schappen uit de omgeving versterkte politie heeft de chaos van over el kaar tuimelende Italianen, die de af zetting verbraken en de palissaden onder de voet liepen, niet kunnen voorkomen. Eli Wermelinger, de commissaris-generaal van de Tour, die bij start en finish de leiding heeft van een heleboel zaken, waar onder de afbakening tussen officiële en niet-officiële aanwezigen, heeft precies vijf minuten met veel geraas en getier en veel geduw tegen iedere overtreder getracht de orde te her stellen, maar is toen bleek en tril lend van woede op een afstand met de handen in het zeer schaarse haar blijven toekijken. Battistini, Massignan en later ook Nencini werden eenvoudig bespron gen door hysterische supporters. Nooit hebben wij zoveel mannen el kaar zien omhelzen en kussen. De drie renners, die het centrum van de dolle massa vormden, konden nau welijks ademhalen NAGEDACHTENIS Het Italiaanse wielerfestijn in Briangon werd besloten met een ce remonie ter nagedachtenis van de in januari overleden grote campionnis- simo Fausto Coppi. Aan Battistini, de winnaar van de etappe, die de naam „Souvenir Fausto Coppi" droeg, werd door een broer van Fausto, Livio Coppi, een fraaie zil veren schaal uitgereikt. Men had deze etappe naar de Tourwinnaar van 1949 en 1952 genoemd, omdat op een van de grillig gevormde rots gevaarten in de Case Deserte een monument ter nagedachtenis van Coppi zal worden opgericht. De 17de etappe van Briangon naar Aix-les-Bains zou vanmorgen begin nen met een plechtigheid eveneens in memoriam Fausto Coppi. Zakjes aarde van de Izoard en de Gallïbier, de twee grote Alpencols, die in de successen van Coppi zo'n grote rol hebben gespeeld, worden door de di recteur van de Tour de France, Jacques Goddet, overhandigd aan een groepje jeugdige Italiaanse en Franse renners, die deze aarde naar Cortona zullen brengen om haar op het graf van de grote Italiaanse kampioen te strooien. RON DE V. FRAN KRUK ETAPPES 20m 21 vfrfcLTI BESANfONÖ landenteam en aan Rohrbach, als lid van een regionale equepe. De jeugdige Italiaan Graziano Bas- tistini kwam in het bezit van de Sou venir Fausto Coppi". een zilveren schaal, die voor de winnaar van de zestiende etappe ter beschikking werd gesteld als herinnering aan de in ja nuari overleden campionissimo. De tro fee werd uitgereikt door een broer van de overledene, Livio Coppi. De Italiaan Baffi kreeg dertig secon den straf, omdat hy zich door toeschou wers had laten duwen tydens de rit. Waterpolo-nieuws Nu de competitie al vrywel het sta dium, waarin de krachtsverhoudingen zich duidelijk aftekenen bereikt heeft, hebben de poloërs en de dames tyd om aan andere dingen te denken dan com petitie. Dit des te meer, daar examens en overgangen ook vrijwel alle achter de rug zijn. Dat andere kan dan zijn: de lange baan, waaraan vooral Wim Berg man dit jaar met veel succes deelneemt. Het kan zijn: gewone zwemwedstrijden, zoals bijv. de kringwedstryden, die de laatste drie dagen van deze week in De Zyl verzwommen worden. Het kan zjjn: het deelnemen aan toernooien van de Kring Gouwe Rijnstreek der KNZB. Het is een toernooi, waarvoor voorna melijk in de plaatsen buiten Leiden veel belangstelling bestaat. Wat minder in Leiden zelf. Van buiten namen deel ploegen uit Alphen, Bergambacht, Bos koop, Gouda (zowel enige ploegen van GZC als van DONK), Leiderdorp en Waddinxveen, terwyl uit Leiden slechts De Sleutelstad en LZC enkele ploegen gestuurd hadden. Er werd voor de cate gorieën meisjes, jongens, dames en he ren in 6 pools gespeeld, waarin als over winnaars voor de dag kwamen meisjes: Leidsche Zwemclub; jongens: GZC; da mes: DONK; heren A: De Gouwe; B: AZC; C: De Kleine Does (Leiderdorp). Bekijken wy de competitie nog even dan zien wy dat deze week nog wel en kele spannende wedstryden op het pro gramma staan. Woensdag begint de LWV met een wedstryd tegen BZC uit Bergambacht waarvan in een onaange name uitwedstryd verloren werd. Krach tens de resultaten moet BZC sterker zyn maar wellicht kunnen de Leidenaren voor een verrassing zorgen. De Sleutel stad, de volgende avond tegen ZYV spe lend, hoeft dat niet want een overwin ning ligt in de lyn van de verwachtin gen. Tenzy juist de tegenstander zou verrassen. De Sleutelstad heeft de ZWEMMEN Kringkampioenschappen In de zweminrichting „De Zyi" zullen deze week de kampioenschappen van de Kring „Rijn en Gouwe" worden georga niseerd door de zwemvereniging „De Sleutelstad". Morgenavond zal een begin worden ge maakt met het verzwemmen van het kampioenschap op de 1500 meter vrye slag voor dames en heren, waarna vry- dagavond een groot aantal adspiranten met elkaar zullen stryden om een plaats in de finale, welke zaterdagavond wordt verzwommen. Dit geiyktydig met de wedstryden van de senioren van de Kring. Tot slot zal er een waterpolowedstryd worden gespeeld tussen de stedenploegen van Leiden en Gouda. Het Leids zevental is als volgt samengesteld. Doel: J. Heek (LZC); achter: H. Hensing (De Zyi), W. van Rooyen (Sleutelstad) en W. van zyi (Sleutelstad); voor: W. Bergman (De Zyi), Timmermans (LZC), Ouwer- kerk (LZC). puntjes echter nodig om de race tegen Merwede vol te kunnen houden om het kampioenschap en zal dus drommels goed op haar tellen passen. Op vrijdag avond tenslotte speelt de LZC tegen HPC. Het is met deze ploeg ietwat merk waardig. In de rangschikking staat HPC onbedreigd bovenaan met slecnts één punt verlies. Dit ene punt was het punt, dat LZC de Heemstedenaren afsnoep te. In een ontmoeting, die positief naar Leidse kant doorsloeg Bereiken de Lei denaren deze vorm weer dan zit er winst in. De reserveploegen van de drie Leidse tweedeklassers spelen deze week: De Zyl tegen DAW 2 uit, De Sleutelstad 2 togen DWT 2 thuis en LZC 2 tegen De zyi 3 thuis.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7