Gevacolor Vlaamse dichteres Christine cT Haen ontving de Van der Hoogt-prijs „Haar werk staat temidden van huidige poëzie geheel apart" 15 JULI opruiming Zomercursus van Nederlandse universiteiten 2HEB» §£juKoforv? nieuwe rijn 54 Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 13 juli 1960 Tweede blad no. 30097 Maatschappij der Ned. Letterkunde in Leiden bijeen Tijdens de vandaag in het Academiegebouw onder leiding van prof. dr. J. G. Bomhoff gehouden vergadering van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde is de Lucy B. en C. W. van der Hoogt-prijs voor de periode 1959-1960 toegekend aan de 35-jarige Vlaamse dich teres Christine d'Haen (mevr. Chr. Beelaert-d'Haen) te Brugge (Bel gië). Deze prijs een aanmoedigingsprijs werd haar toegekend voor haar eerste in de Cederreeks verschenen bundel „Gedichten 1946-1958". Tal van nieuwe leden De Commissie voor Schone Letteren, die het bestuur van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde over deze toekenning van advies diende, zegt daarin, dat het werk van Christine d'Haen een eigen stem heeft en temid den van de huidige poëzie-stromingen geheel apart staat. Sedert zy in 1948, aldus dit advies, in Dietse Warande en Belfort het grote gedicht Abailard en Heloys publiceerde, dat naast een dui delijke beïnvloeding door Aafjes reeds de karaktertrekken van een oorspronke lijke persoonlijkheid verried, ontwikkel de haar talent zich op verrassende wijze. Zij werd de dichteres van de Eros, in bloeiende, lichamelijke zintuiglijkheid beleefd, maar in wezen een ervaring der ziel, terwijl deze beide bij haar in voort durende communie staan met de kos mos. Een diepe geluksverzadiging gaat hier gepaard met een smartelijk bewust zijn van de raadselachtigheid en ver gankelijkheid van leven en liefde. Mis schien schreef zij daarom, aldus dit ad vies, verscheidene van haar typerendste verzen over de zuivere, door geen kri tisch denken vertroebelde schoonheid van de slapende geliefde en van eigen verzinken in de wijde geborgenheid van de slaap. De poëzie van Christine d'Haen is in een merkwaardige synthese warm-zin- nelljk en intellectueel. Haar geest, dra ger van een rijke eruditie, beweegt zich met voorliefde in de symbolenwereld van de cultuur der antieken, van de Renais sance en van de bijbel en doet de reële gewaarwordingen, emoties en gedachten vergroeien met een verre, maar voor héér levend tegenwoordige verbeeldings wereld. Men wordt in een aantal verzen op het eerste gezicht herinnerd aan 17de en 18de eeuwse decoratieve, mythologi sche pronk. Haar poëzie weet echter de intens beleefde moderne Realiteit en haar zeer persoonlijke zinnen- en ziels reacties daarop in een fantasierijke een heid samen te smelten met deze in haar bewustzijn actueel levende gestalten. In vele andere verzen is de expressie directer, spreekt een jonge vrouw met eigen stem en toon, in een heldere en tegelijk versluierde taal, haar beleving uit van de wereld, van de stille dingen, van avondval en morgendoorbraak, van het sterven van een beminde en bewon derde gezellin (de grafgedichten voor Kira van Kasteel)van de veilige weelde van de slaap, maar bovenal van de ver rukkende en toch onvoltooibare Eros. Dat deze schrijvende hand nog aarze lingen kent, dat deze jonge poëzie soms nog blinde of dode plekken vertoont, spreekt vanzelf en is een reden temeer tot aanmoediging van de dichteres, die de Commissie voor Schone Letteren dan ook met overtuiging om deze eerste, reeds zo bijzondere bundel, aan de Maat schappij ter bekroning voordroeg. Een advies, dat, zoals gezegd, door het be stuur en de vergadering con amore werd overgenomen. Tijdens deze vergadering werden de volgende personen tot lid der Maat schappij der Ned. Letterkunde benoemd: W. Ph. Pos te Amsterdam, Wouter Paap te Utrecht, Josine Reuling te Amster dam, dr. C. J. Dippel te Eindhoven, jhr. F. J. E. van Lennep te Amsterdam, Hei- ma Wolf-Catz te Amsterdam, dr. Anne A. J. Berendsen te Delft, C. Budding te Dordrecht, dr. mr. A. C. Crena de Jongh te Amsterdam, dr. W. F. Lich- tenauer te Rotterdam, Nine van der Schaaf te Santpoort, L. Swaanswijk (ps. Lucebert) te Bergen (N.-H.), dr. T. Eekman te Amsterdam, Remco Campert te Amsterdam, G. K. van het Reve te Amsterdam, Louis de Bourbon te Den Haag, Bep Vuyk, W. G. van Maanen, Marga (Voeten-) Minco te Amsterdam, G. S. H. van Woudenberg te Rome en dr. M. J. Friedericy te Londen. Advertentie 'n gezonde beweging Verjong Uzelf en ook Uw fiets! BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornelia Maria Geertruida, dr van T. A. M. van de Aa en Q. H. M. v. d. Salm, Pe trus Johannes, zn van J. A. Heemskerk en C. Logeman, Patrick Jullën, zn van H. de Water en H. Goudrlaan, Paul Abraham, zn van A. G. Cramer en P. A. B. J. Broers Ronald, zn van K. Pecht en H. va*1. Oos ten. Dorothea Maria Anna Cornelia, dr van T. J. C. Verheijden en M. J. L. Go- vers, Yvonne Astrid, dr van H. J. Ollemans en K. Plug. Bert, zn van P. van der Bent en E. A. van Beelen. OVERLEDEN M. Neuteboom, 86 Ir, wed. van H. van Leeuwen, C. G. Martyn, 72 Jr, man, F. I. A. Inniger. 67 Jr, man, J. L. Koeman, 68 Ir, vrouw, M. J. Koek, 60 Jr, echtgen. van Hulgsloot, D. Marynis, 72 Jr, man. Cultuurzorg Conserverend en creatief In het vooruitzicht van de feestviering in 1966, wanneer de Maatschappij der Ned. Letterkunde haar tweede eeuwfeest viert, hield de voorzitter der Maat schappij, prof. dr. J. G. Bomhoff een voordracht getiteld: „Variaties over ar tikel 1". Artikel 1 van de Wet der Maatschap pij gaf hem aanleiding zich nader te be zinnen op de functie der Maatschappij in deze tijd. Dit artikel omschrijft de eigen plaats van de Maatschappij, die krachtens de onbaatzuchtigheid van haar doelstelling onderscheiden is van haar zusterorganisatie, de „Vereniging van Letterkundigen". Een eer en een last Uit hetzelfde artikel vloeit ook voort, dat het lidmaatschap een eer en een last is. Daar dit artikel als doel der Maat schappij aanwijst: „De bevordering der studie van de Nederlandse taal- en let terkunde geschied- en oudheidkunde en van de beoefening der schone letteren" kan men er uit afleiden, dat het de Maatschappij te doen is om de bevorde ring der Nederlandse cultuur, en wel van haar meest onvervreemdbare kern: taal, geschiedenis, literatuur. De vraag in dit tydperk van voorbereiding ener Europese integratie is gewettigd: gelo ven we, aldus spreker, zelf aan de on vervangbare waarde van onze nationale cultuur, niet alleen als exportartikel, maar ook voor ons zelf. De voorkeur voor het nationaal-eigene kan voor het forum der rede niet uitputtend verant woord worden. Die liefde is „blind", maar ze is de diepste veronderstelling van de activiteit der Maatschappij. Ons volk mist fierheid Met deze doelstelling heeft de „ouder wetse" Maatschappij het klimaat van deze tijd niet mee. Men kan dit aflezen uit de kranten en de inhoud der kunst rubrieken, uit gemis aan historisch be sef, uit de veel voorkomende kleinering van ons nationaal, literair erfgoed, uit de afwezigheid van klassiek Nederland se teksten op de boekenmarkt. Vele oor zaken kunnen aangewezen worden; mis schien is de diepste deze: ons volk mist fierheid. Een laatste variatie op artikel 1 betrof de tegenstelling: geleerde en kunstenaar, broederlijk verenigd door het doel der Maatschappij, maar elkander slecht be grijpende, omdat hun interesse geheel verschillend is; de eerste vertoevend in het verleden maar nauwelijks vertrouwd met de jongste literatuur, de andere be trokken op het heden en op de interna tionale situatie, maar in verweer tegen het verleden. De oplossing ligt hier, vol gens prof. Bomhoff, in een gemeen schappelijke bezinning op het doel der Maatschappij. Cultuurzorg is tegelijker tijd conserverend en creatief. De estheti sche waarde der nationale literatuur is de enige waarde die beide groepen zou kunnen verenigen. Dat bedoelden de op richters der Maatschappij met „schone letteren" artikel 1. Advertentie Georganiseerd door Leidse Academie Gisteravond is in het „Institute of social studies" te Den Haag, zoals gisteren reeds aangekondigd, de zomercursus 1960 geopend van de Nederlandse univer siteiten en hogescholen. Het thema van deze cursus luidt: „Europa en Nederland de positie van een klein land in een geïntegreerd Europa" De eerste zomer cursus van de Nederlandse universiteiten en hogescholen werd in 1947 gehouden. Sprekende over het thema van de cursus: ,De Europese integratie", zei prof. Jonkers het gevoel te hebben dat de Europese volken zich nog meer be wust moeten worden van de idee, dat zij samen Europa zijn. Nederland heeft wel begrip voor deze gedacht en hetzelfde geldt voor de universiteit in haar alge meenheid. Zo is op initiatief van de Leidse Universiteit tot stand gekomen het te Leiden gevestigde Europa-Insti tuut en een speciale leerstoel voor de Europese betrekkingen. Prof. Jonkers sprak tenslotte de hoop uit, dat deze zomercursus mede zou stimuleren om te komen tot een grotere eenwording van Europa met behoud van het typisch eigen nationale karakter. Daarna ver klaarde hij de cursus voor geopend. Openingswoord van prof. J. E. Jonkers Bij de opening werd het woord ge voerd door prof. mr. J. E. Jonkers, rec- tor-magnificus van de Leidse Universi teit. In zijn in het Engels uitgesproken rede wees prof. Jonkers erop, dat de zomercursus 1960 door de Leidse Univer siteit is georganiseerd, die derhalve als gastvrouw optreedt. Door een samenloop van bijzondere omstandigheden, zo ver volgde hy, kon dit jaar de zetel van de cursus niet samenvallen met die van de ontvangende universiteit. Vandaar dat de lessen nu gegeven worden in het voormalige Koninklijk paleis, waar de zetel is gevestigd van „The Netherlands Universities Foundation for internatio nal co-operation" en „The Institute of Social Studies". Na herinnerd te hebben aan de gran dioze feesten, verbonden aan de viering van het 77-ste lustrum der Leidse Uni versiteit, zeide spreker dat de cursisten bij hun bezoek aan Leiden niet alleen kennis zouden maken met de oude historie, doch ook met de modern inge richte instituten der academie zoals bijvoorbeeld het fysiologisch laborato rium, dat uniek in de wereld is. Onze Universiteit, zo ging prof. Jonkers voort, is geboren uit de strijd om de vrijheid. Het devies, dat Prins Willem van Oranje aan onze universiteit meegaf luidt: „Presidium Libertatis": bolwerk der vrijheid. Gedurende de Duitse bezet ting sloten de Duitsers haar poort, om dat zij bij monde van prof. Cleveringa openlijk protesteerde tegen het ontslag van de in de ganse wereld befaamde joodse hoogleraar in het burgerlijk recht, Meijers. Van deze gesloten poort ging en gaat nog een welsprekend ge tuigenis uit. Rede prof. R. F. Beerling Vervolgens sprak prof. dr. R. F. Beer ling, hoogleraar in de wijsgerige socio logie aan de Leidse Universiteit, in zijn kwaliteit van voorzitter van de Leidse commissie voor de zomercursussen. Prof. Beerling zei, dat, waar men de afgelopen jaren op de zomercursussen veel gedacht en gesproken had over stro mingen in de moderne beschaving, thans de kwestie aan de orde gesteld zou wor den van de integratie van Europa en de positie van Nederland als klein land in dit proces. Dit onderwerp is daarom zo belangrijk, aldus de hoogleraar, omdat de zekerheid, die op het continent leeft, namelijk, dat alleen politieke, militaire, economische, wetenschappelijke en cul turele samenwerking Europa behoeden kan voor het afglijden naar een niveau, waarop het een „quantité négligeable" is, een gemeenschappelijke overtuiging van de Europese politieke en intellec tuele elite is geworden. Zoals godsdien stige en wysgerige tegenstellingen de Mulo-examens Voor het mulo-examen diploma A (met tevens middenstandsdiploma) zyn geslaagd de dames J. C. van Giffen te Leiderdorp; T. C. F. v. Kamp te Lei den; P. v. d. Boon M. de Jong te Katwijk aan Zee; W. v. Es te Voor schoten; C. de Kort te Katwyk aan Zee; H. W. v. Leusden te Leldschen- dam; M. M. v. Rooyen N. Barnhoom A. Leeflang te Noordwijk en de heren T. Kapsenberg, J. Brussee, H. P. Aben, D. v. Beek, C. Klay, D. v. 't Zelfde, J. L. Martens, D. v. Leeuwen, K. J. Lacourt te Leiden; R. v. Giffen, J. W. Kouwenberg te Leiderdorp; W. J. Duy- zers P. A. J. Barmentlo te Voorscho ten; J. Kloos te Katwijk aan Zee; H. v. d. Eijkel te Rijnsburg. Afgewezen 3. BEVORDERINGEN CHR. LYCEUM By de gisteren gepubliceerde Ujst van bevorderingen aan het Chr. Lyceum zyn alle resultaten één klasse te laag gerang schikt. De eerst vermelde leerlingen zyn dus niet bevorderd naar klasse I, doch naar klasse II en zo vervolgens. Paraguay treedt energiek op tegen guerillastrijders Aan de Argentijnse oever van de Pa rana die de grens met Paraguay vormt, is gisteren weer een verminkt lichaam gevonden. Het was het elfde stoffeiyke overschot dat in drie weken tyd werd geborgen. In Buenos Aires legt men ver band tussen deze vondst en berichten uit Asuncion, dat de regering van Para guay krachtig optreedt tegen guerilla- stryders die sinds zes maanden de troe pen van president Strössner bestoken. De minister van Binnenlandse Zaken van Paraguay deelde maandag mee, dat de opstandelingen „totaal zyn geliqui deerd". Zy hadden geopereerd onder lei ding van „het internationale commu nisme, waarby gebruik was gemaakt van de techniek van Fidel Castro van Cuba". Leukemie-patiënt vrijdag naar ons land Nederlandse emigratiefunctionarissen treffen thans de laatste voorbereidingen voor de reis van de 27-jarige Nederlan der A. N. Brakenhof naar Nederland voor een laatste bezoek aan zyn ouders. Doktoren hebben verklaard dat Braken hof die aan leukemie lydt en nog maar enkele weken te leven heeft, nog vol doende kracht heeft om de reis te ma ken. De Nederlandse gemeenschap in Nieuw-Zeeland heeft thans voor de pas- sagekosten een bedrag van meer dan 1100 pond sterling by een gebracht. De landbouwgemeenschap in Awamutu, waar de uit Noord-Holland afkomstige Brakenhof met zyn echtgenote woonde, bracht hiervan f900 bijeen. Mevr. Bra kenhof zal haar man op de vliegreis vergezellen. De reis begint vrydag as. Advertentie 15 JULI OPRUIMING mensheid verdeeld houden, is ook het probeem Europa nog niet opgelost en dit zal ook niet gebeuren als wy dit vraagstuk niet ernstig aanpakken. In september 1946 werden de internationale ontmoetingen te Genève gehouden, waar de Europese elite bijeenkwam om een antwoord te vinden op de vraag naar de geestelijke betekenis van Europa. Drie jaar later werd de „Raad van Europa" opgericht, het Eerste Europese lichaam, dat streefde naar een grotere Europese eenheid. Hierdoor werd een gemeen- schappelyke basis gelegd voor een ver dere uitbouw inzake de integratie van de Europese politiek en economie, als mede de culturele samenwerking. In 1955 werd te Straatsburg voor dit doel een studiegroep bijeen geroepen onder voorzitterschap van Denis de Rou- gemont. Prof Beerling legde er vervol gen de nadruk op, dat men by de inte gratie van Europa de gecompliceerde vraagstukken niet uit de weg mocht gaan, omdat juist in het gecompliceerde het Europese probleem in zijn volle draagwijdte wordt aanschouwd. Het feit, dat wy de Europese elite vaak in onder linge strijd gewikkeld zien, aldus spre ker mag ons niet ontmoedigen, omdat het non-conformisme een typisch Euro pese eigenschap is. Wanneer Europa zyn eigen integratie niet ter hand had ge nomen, was het aan de rand van de af grond komen te staan. Om de eenwor ding te realiseren, is, naast spreken, ook handelen nodig. Na nog te hebben stilgestaan by het streven van Mazzini, van graaf Couden- hoveKalergi, de vader van de Pan- Europese-beweging en van de staatslie den als Briand, Stresemann, Churchill, Schuman en Spaak, zeide spreker, dat de huidige wederopbouw van Europa by Ingtid Bergman (vooraan links) en haar echtgenoot Lars Schmidt (aan de helmstokbrengen met hun kinderen Robertino (op de voor grond) en de tweeling Ingrid en Isotta (niet op de foto) op het ogenblik een vakantie door op het eilandje Dannholmer voor de Zweedse westkust. Met enkele gasten aan boord werd een tocht naar het vaste land gemaakt voor het innemen van proviand. KLEURENFOTO'S vergroof formaat Gevacolor kleurenfoto's 9 x9 cm. 9x13 cm. vroeger 1.8©' J2&O mm 85 ct. 80 ct. Gevacolor rolfilms ■4 X 6,5 cm. 6 x 6 en 6 x 9 cm. 3J©é" ^Têo 2.SO 2 95 Gevacolor kteinbeeldtilms 20 opnamen 36 opnamen AJsé 3.60 6.60 Ontwikkelen 3 1.80 duizendmaal mooier! Westerse militairen door Oostduitsers mishandeld Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade in Bonn heeft mee gedeeld, dat drie leden van de Ameri kaanse militaire verbindingsdienst ln Oost-Duitsland de vorige maand door Oostduitsers zyn mishandeld. Het In cident had plaats op 9 juni naby de Oostduitse controlepost Babelsberg, even buiten Berlyn op de verbindings weg van West-Berlyn naar West-Dults- land, die door Oost-Duitsland loopt. De commandant der Amerikaanse stryd- krachten in Europa, generaal Eddle- man, heeft een protest ingediend by de commandant der Russische stryd- krachten in Oost-Duitsland, generaal Jakoebofski. Ook 'n woordvoerder van de Britse am bassade in Bonn deelde gisteren mede, dat op 21 juni officieren van de Britse militaire missie in Oost-Duitsland, on der wie de commandant daarvan, de brigade-generaal Joseph Packard, na by Potsdam door in burger geklede Oostduitse politie zyn mishandeld en zeven uur lang onder gewapende be wakers zyn vastgehouden. Twee auto's, waarin leden van de aan het Russische hoofdkwartier in Potsdam toegevoegde missie gezeten waren, werden door de politie tot staan gebracht, die daarop de portieren openrukte en verrekykers, kaarten, fototoestellen en een polshor loge stal. De officieren kregen daarop bevel uit te stappen en werden vervol gens onder bedreiging met revolvers gedwongen terug te keren. Later gaf 'n Russische officier last hen in vryheid te stellen. Generaad Packard protesteerde tegen het optreden der politie en werd daar op met een revolver bedreigd, aldus de woordvoerder. Een woordvoerder van de Franse ambassade deelde in antwoord op vra gen mee, dat sinds het mislukken van de topconferentie de incidenten tussen Oostduitsers en leden van de Franse militaire missie schenen te zyn toege nomen. Zy waren echter minder ern stig dan die waarvan door de Britse en Amerikaanse ambassades melding is gemaakt. Advertentie. 15 JULI OPRUIMING BREESTRAAT velen teleurstelling, ontgoocheling en verbittering had gewekt. Men moet ech ter niet vergeten dat het hedendaagse Europa zyn overheersende positie van vroeger verloren heeft. Een geintegreerd Europa moet er dan ook niet naar streven een positie in te nemen zoals een nationale staat, die in de 19de eeuw bezat. Europa's taak is thans tweeledig: in de eerste plaats moet het met technisch-materiele middelen de levensstandaard in andere landen helpen verhogen en secundo dient het in de betrekking tussen de volkeren de ideeën van vryheid, verdraagzaam heid en zedelyke verantwoordeiykheid te laten doorwerken. Prof. Beerling kantte zich tegen de ge dachte. dat gezien het bestaan der Verenigde Naties de militaire machl geen belangrijke rol meer behoefde te spelen. Een dergelijke opvatting, zo zei hy, bewijst, dat men het contact met de anthropologische en historische werke lijkheid verloren heeft. De hoogleraar verwierp eveneens het denkbeeld van een politiek neutraal Europa, zich uitstrekkende van Ierland tot Polen en van de Noordkaap tot Kreta. Sprekende over de verschillende Euro pese organen, zeide prof. Beerling, dat deze byna teveel in aantal zyn. Hoewel Europa op het ogenblik sneller en ingrij pender verandert dan ooit tevoren, staan ons ongetwijfeld nog veel teleurstellin gen te wachten. De Europese staten ge ven zich namelijk niet zonder meer over aan de gedachte van een Europese een heid. Bovendien moet de vraag gesteld worden of wy wel genoeg hebben gedaan om de jongere generatie te doordringen van de Europese geest. Negen van de tien mensen zyn onvoldoende op de hoogte van de gedetailleerde resultaten van de ontwikkeling naar een Europese eenheid en beleven deze op een te grote afstand. Aan het einde van zyn betoog wees de hoogleraar erop, dat de ontwik keling in Europa niet alleen een aan gelegenheid is van de pers en de massale communicatiemiddelen Een grote verantwoordeiykheid wordt ook gedragen door de nationale regerin gen. SRreker drong er daarom op aan dat deze de schoolprogramma's in die zin zouden wyzigen, dat daarin ook on derwerpen inzake de Europese recon structie behandeld zouden worden. Kleine naties zoals Nederland, zo be sloot hij, zullen haar kracht moeten zoeken in samenwerking; niet door haar eigen nationale waardigheid op te geven, maar door deze de sublimeren in een positieve bydrage tot een gemeenschap- pelyk goed gelijk zoals Z.K.H. Prins Bernhard heeft gezegd in een toespraak als ere-voorzitter van de Europese bewe ging ln Nederland. ANNA BLAMAN PLOTSELING OVERLEDEN Bekend romanschrijfster Vannacht is te Rotterdam aan een hersenbloeding plotseling overleden de bekende romanschrijfster Anna Blaman, wier eigenlijke naam was Johanna Pe- tronelle Vrugt. Zij is 53 jaar geworden. Zy was mede-oprichtster van de Rot terdamse kring van auteurs, waarvan zy enige jaren presidente was. Nog zeer on langs las Anna Blaman in die kring fragmenten voor van haar laatste ro man, die eind van dit jaar zou moeten verschynen. Die roman zou „Verliezers" heten. Anna Blaman heeft zich in deze roman, die zij nu niet heeft mogen vol tooien en die zy schreef in opdracht van het ministerie van O. K. en W., daad- werkeiyk met het probleem „dood" bezig gehouden. Anna Blaman bewoog zich sinds enige tyd ook op toneelgebied. Zo is zy enige jaren dramaturge geweest van de Rot terdamse Comedie. Anna Blaman, op 31 januari 1906 ge boren, heeft zich aanvankeiyk, gewijd aan het onderwys. Zy behaalde de akte lager onderwys en sloot haar studie in Frans af met de akte M.O. Enkele jaren gaf zy Franse les, maar wydde zich daarna uitsluitend aan haar schrijf kunst. Onder haar pseudoniem Anna Blaman publiceerde zij „Vrouw en vriend", „Een zaam avontuur", „Kruisvaarders" en „Op leven en dood". Het laatste boek werd onderscheiden als een van de beste inzendingen voor de reisprys 1950 van het ministerie van O. K. en W. in Muizenplaag Krimpenerwaard (Speciale berichtgeving) Het blykt dat de muizenplaag in de Krimpenerwaard vooral voorkomt in het zuidwestelyk gedeelte, d.w.z. langs de Lek tussen Bergambacht en Krimpen. Ook rond Ouderkerk benadert de mui zenplaag die van 1944, die nog in de her innering voortleeft. De boeren in het zuidwesten hebben in een gisteravond te Lekkerkerk gehou den vergadering besloten de bestrijding aan te pakken met vergiftigde tarwe korrels, waarvan 2 3 kg per ha nodig is. Deze massale bestryding zal volgende week een aanvang nemen. De oorzaak van de muizenplaag wordt gezocht in het feit dat de veldmuizen na de warme zomer van vorig Jaar door de zachte en droge winter gemakkeiyk hebben kunnen overwinteren. VORMINGSCONFERENTIE VOOR KERKELIJK ADMINISTRATIEVE FUNCTIONARISSEN Op 8 en 9 september zal in het Eyk- manhuis te Driebergen de tweede vor mingsconferentie voor kerkeiyk admini stratieve functionarissen worden gehou den. Het thema zal ditmaal zyn: ,De kerk". Sprekers zullen zyn: prof. dr. G. C. van Niftrik over „Innerlijke vormen der kerk", ds. H. J. F. Wesseldyk over „De kerk als bedryf" en ds. L. H. Rui tenberg over „De menseiyke verhoudin gen in het kerkeiyk bedrijf". Hamburg krijgt een op afstand bestuurde metro Hamburg zal als eerste stad ter wereld een op een afstand bestuurde onder grondse spoorweg krygen. Volgens een woordvoerder van de Hamburger ver- keersmaatschappy, die dit project ter hand zal nemen, zullen reeds in 1962 de eerste op afstand bestuurde metro-trei nen onder de stad rijden De maatschappy heeft opdracht ge geven tot de bouw van een elektronisch brein, dat de treinen geheel automatisch over het ondergrondse spoorwegnet leidt. Tevens bepaalt dit brein hoe lang de treinen op de verschillende stations moeten stoppen en op welke trajecten langzamer moet worden gereden. De maatschappy verwacht, dat door dit vol-automatische systeem de exploi tatie van de metro vyftien procent goed koper zal worden, terwyi voor de passa giers een hogere mate van veiligheid zal worden verkregen, omdat het „menseiyk falen", dat in de meeste gevallen de oor zaak van spoorwegongelukken is, zich dan niet meer zal voordoen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3