f WIJKBEZ0IGEE1S ft Premier Tsjombe (Katanga) was allang voorstander van federatie Opmars Kennedy komt tot staan „Taptoe Arnhem" een evenement Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 13 JULI 1960 Telg uit een familie van rijke kooplieden Hij wenst nauwe banden met België Wie Is eigenlek de premier van Ka- tanga, Tsjombe. Hy is president-gene raal van het centrale comité van de Conakat-party en leidde de delegatie van deze party op de ronde-tafelcon ferentie in Brussel. Hy was een van de vice-voorzitters van deze conferentie. Bij de tweede (economische) ronde tafelconferentie was hy eveneens vlce- voorzitter. Hij werd geboren op 10 november 1919 te Moesoemba in de buurt van Ka- panga in de provincie Katanga. Moe soemba is de residentie van het grote stamhoofd Mwata Yamvo, afstammeling van de koningen van het grote ryk van Loenda. Tsjombe behoort tot een ryke en tal- ryke familie van kooplieden, plantage eigenaars en eigenaars van hotels en winkels. Hy volgde de lagere en middel bare school in Ellsabethstad en werd daarna opgeleid tot handelscorrespon dent. Bij de verkiezingen van 1959 werd hij gemeenteraadslid van Ellsabethstad Van 1951 tot 1953 was hy lid van de provinciale raad van Katanga. In december 1959 kwam hy naar Brussel voor een onderhoud met de mi nisters De Schryver en Scheyven over de gemeenteraadsverkiezingen en de organisatie van de RTC. Tijdens deze conferentie verdedigde hy het stand punt, dat Kongo een losse federatie moest worden met nauwe banden met België. Zyn opvattingen over de auto nomie der provincies gingen zo ver, dat het volgens hem mogeiyk moest zyn dat de provinciale regeringen directe verdragen van bystand met België zouden sluiten. Zyn tegenstanders en ook de linkse pers in België beschul digden hem ervan de belangen van de „Union Minlère" te verdedigen. Hy kwam tydens de RTC verscheidene ke ren in botsing met de huidige minis ter-president van Kongo, Patrice Loe- moemba, die hem verweet zyn instruc ties te ontvangen van de Société Générale in Brussel, de voornaamste kapitaalparticipant van de Union Mi- nière. Sedert de RTC heeft de Conakat on der leiding van Tsjombe nauwe aan sluiting gezocht by de opvattingen van Kasavoeboe en zijn Abako-partij. Zy hadden dezelfde mening over de pro vinciale autonomie. Het enige verschil van mening tussen beiden was, dat de Conakat veel sterker banden met België wilde behouden. In de boezem van de Conakat-party overheerst het aantal leden van de stam der Loenda's zeer sterk. Tsjombe heeft in mei van dit jaar op uitnodiging van Washington een korte reis door de Verenigde Staten gemaakt. Tydens de economische RTC verdedigde Tsjombe het standpunt, dat de zogenaamde por tefeuille van Kongo over de provincies moest worden verdeeld. Hieronder wordt verstaan het totale aandelenbezit, dat het Belgische bestuur van de kolonie had in de verschillende Westerse myn- bouw maatschappyen en plantages. By de overdracht van de soevereini teit is deze portefeuille aan de nieuwe Kongolese regering ter beschikking ge steld. Zy verzekert Kongo van een vast inkomen per jaar van ongeveer 3,5 mil jard Belgische franken op basis van de resultaten der laatste vyf Jaren. in Nederland door N.V. Cigarettes Import Cy. v/h A. I. Blok Grootse ontvangst voor Stevenson (Van onze Amerikaanse correspondent Gisteren, 24 uur voor het begin van de stemming, moesten de aan hangers van Kennedy op de Demo cratische conventie te Los Angeles constateren, dat de aardverschui ving in het voordeel van hun kan didaat tot staan was gekomen. Nog steeds kon Kennedy niet geheel zeker zijn van de vereiste 71 stem men. Allerlei geruchten deden de ronde, die de aanhangers van Ad- lal Stevenson haast tegen beter weten in nieuwe hoop gaven: in de delegatie van Californië zou de aan hang van Stevenson groter zijn dan die van Kennedy en bovendien cir culeerde het niet te verifiëren ge rucht, dat senator Johnson in een desperate poging om Kennedy te gen te houden zijn aanhangers voor Stevenson zou laten stemmen. De komst van Stevenson in de zaal werd gisteren onverwacht een hoogte punt. Leroy Collins, de permanente voorzitter, die aan het woord was, kon zich niet langer verstaanbaar maken toen Stevenson onder groot gejuich de zaal binnenkwam. Collins trachtte de orde te handhaven, doch kon alleen zyn voorzittershamer kapotslaan. Het gedrang rond Stevenson was zo groot dat hy slechts met moeite zyn plaats in de delegatie van Illinois kon berei ken. Maar zUn aanhang wenste hem op het podium te zien. Alleen door hem daar uit te nodigen, kon Collins hopen de zaal weer kalm te krygen. Maar het enthousiasme rond Stevenson was nog zo groot, dat het voor hem een ware worsteling betekende het podium te bereiken. Hij wenste echter geen rede te houden. Al wat hy zei was dat hy dankbaar was gestemd voor het ru moerig maar ook ontroerend welkom. Advertentie Kon gesn «ten meer ilen la t rat* raoraitdcht na *a atinn until lulwd brandind alienor. Tot ktonlM uitkomst brachten. Rennies doven de hevigste zuurbrand in enkele seconden op volkomen natuur- ïyke wyze. Door hun weldadige samen stelling neutraliseren ze alle overtollig maagzuur volkomen. Uw omgeving heeft er geen weet van dat U Rennies neemt, want water of zo komt er niet aan te pas. Gewoon maar laten smelten op Uw tongHaal vandaag nog 'n pak Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. Nederlands zakenman in Djakarta in arrest De politie in Djakarta heeft een Ne derlandse zakenman gearresteerd, zo meldt Antara. Hij zou een Indonesische firma hebben opgelicht voor een bedrag van 1 miljoen roepia's. De initialen van de zakenman, wiens naam niet genoemd wordt zijn M. N. Hy woont in Bandoeng, en zou 'n con tract hebben gesdoten met een firma in Djakarta voor die levering van 500 ton rubber. De directeur van de Indonesi sche firma heeft volgens Antara de politie in de arm genomen toen de za kenman geld had aangenomen, maar in gebreke bleef de goederen te leveren. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Tour de France. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.10 Lichte muz. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Metro- f>ole-ork. 20.45 Tour de France. 20.55 Bal- et der bedriegers, hoorsp. (7). 21.35 Hol land-Festival 1960: Kamermuz. 22.10 Tour de France. 22.30 Nws. 22.40 Orgelspel. 23.00 Gesproken portret. 23.15 Muz. en gedichtjes. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV. 18.15 Het spectrum, lezing. 18.30 Leger des Heilsmuz. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte mviz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Meisjeskoor. 20.10 In tern. orgelimprovlsatleconcours Haarlem 1960. 21.15 Medische aspecten van de ruimtevaart, lezing. 21.35 Gewijde muz. 22.05 Gram. 22.20 Rep. openingsplechtig heid Eur. Oecumenische Jongeren Con ferentie te Lausanne. 22.30 Nws. en SOS- ber. 22.40 Gram. 2.45 Avondoverdenking. 23.00 Intern, orgellmprovlsatie-concours (verv.) 23.65-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie: 16.00-17.00 Rep. Oecu menische Jeugddienst te Lausanne. VPRO: 17.00-17.35 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Act.progr. 20.30 Kunstrubriek. 21.00 Licht progr. 21.40 Forum. Geen pensioen voor Kamerleden in Bonn Strijd om populariteit (Van onze correspondent in Bonn) De kans dat de leden van de Bonds dag (Tweede Kamer te Bonn) een pen sioen zullen krygen Is gisteren byzon- der klein geworden. De voorzitter van de grootste fractie, de CDU-lelder Krone, deelde nameiyk mee, dat zyn fractie het plan daartoe van de hand heeft gewezen. Op geheimzinnige wyze was eergis teren door het bestuur van de Bonds dag het omstreden wetsontwerp over het pensioen der parlementsleden klaar gestoomd voor een behandeling na de zomervakantie. De pers kreeg geen ont werp of nadere voorstellen te zien, de afgevaardigden mochten zelfs de pape rassen over dit onderwerp niet mee naar huis nemen. Deze werden in een brandkast gesloten Het ontwerp heeft ten doel iedere afgevaardigde van de Bondsdag, die twee zittingsperioden lang (8 jaar) lid is geweest en die 96 maandelijkse by- dragen van 15 pet. van het Bondsdag salaris (1170 mark, dat is 1050 gulden per maand) heeft betaald, op 65-jarige leeftijd een pensioen te geven. Dat pensioen zou dan neerkomen op 40 pet. van het Bondsdagsalaris ofwel 470 mark (425 gulden). Voor ieder jaar meer dat men lid zou zijn geweest van de Bondsdag zou men ook meer pen sioen krygen. Het maximum zou even wel 50 pet. ofwel 585 mark bedragen. Het ontwerp voorzag voorts in een grote financiële hulp van de staat aan het pensioenfonds der parlementariërs! Twee maten Nu de CDU zich tegen het ontwerp heeft verklaard is het, althans voorlo pig, van de baan. Het is niet te ver gezocht als men voor deze houding voor een flink deel de verkkiezingen voor de nieuwe Bondsdag in 1961 ver- antwoordeiyk stelt. Het parlementa riërspensioen was nameiyk nu juist .niet populair in de Bondsrepubliek. Ter- wyl er door Bonn en de Centrale Bank steeds weer op was gewezen dat loons verhogingen in dit stadium van hoog conjunctuur uit den boze moesten wor den geacht, kwam de Bondsdag in fe bruari wèl met een eigen voorziening aandragen, waartoe bovendien de staat nog een steentje moest bydragen. Dat vonden vele kiezers te gortig CDU verliest Juist dezer dagen en dat ls in dit geheel zeker van belang werd het jongste opinie-onderzoek over de sym pathie waarin de grootste partyen zich op dit moment mogen verheugen, be kend. Daaruit bleek het volgende: de SPD kreeg 30 pet. van alle ondervraag den achter zich, de CDU slechts 29 pet. Let men niet op degenen, die geen me ning willen verkondigen, dan is de ver houding zelfs: SPD 43 pet., CDU 40 pet. Bij de laatste Bondsdagverkiezingen in 1957 was de verhouding: CDU 50.2 pet., SPD 31.8 pet.! Het resultaat van het opinie-onder zoek is voor de CDU in hoge mate ver ontrustend, nog temeer daar het aantal mensen dat in het onzekere verkeert, zeer hoog ls. Men meent dat de huur verhoging en het ziekenfondswetsont werp de CDU veel kwaad hebben ge daan. En men gelooft dat door dit al les de CDU in de komende 12 maan den voor de verkiezingen niets meer kan riskeren, zelfs geen onpopulair pen sioen voor parlementsleden! Vele autoriteiten bij kleurrijk schouivspel (Speciale berichtgeving) De cyclus van marsmuziek die NAVO-taptoe Arnhem heet, is officieel begon nen en zy werd weer een evenement. Duizenden trotseerden de mogelijkheid van een „natte taptoe" al ls dat gelukkig meegevallen. Het was de derde taptoe In successie. 'N „kleine taptoe" ditmaal omdat behalve de Nederlandse tamboer korpsen van de Marechaussee, de Grenadiers, de Fuseliers Prinses Irene en de kapel van de Kon. Luchtmacht, drie buitenlandse orkesten deelnamen. Zy kwamen uit Canada, Engeland en de Verenigde Staten. Maar wèl was er, zoals in het eerste taptoejaar, een eenheid gele rijders in het onvergeteiyke uniform. De kleine excersitie die zy gaven de militaire autoriteiten werden opge- vormde een gepaste opening van het programma. Het speciale cachet was voornameiyk te danken aan de Blue Eagles, het tamboer- en trompetter korps van de Amerikaanse Lucht macht. In hun frisse kakikledlng ga ven deze jongens een show, die uniek was. Een stukje kleurenpracht dankten we aan de tamboers en pypers uit Canada met hun doedelzakken. De tam boerkorpsen van de traditionele tap toe-onderdelen gaven strak en ritmisch een omvangryk schouwspel ten beste. Spectaculair was het optreden van de barfd van de Somerset en Cornwall Light Infantry. Gekleed in zwarte uni formen marcheerden de Engelse muzi kanten snel over het terrein, even snel musicerend. De kapel van de Kon. Luchtmacht droeg weer veel aan de vertoning by. Beheerst en toonzuiver gaf het optreden van de Luchtmacht kapel werkelyk betekenis aan het ge heel. Bewonderenswaardig vonden wy de excersitie van een demonstratiepelo ton van de garde fusiliers Prinses Irene. De tinnen soldaatjes, die feilloos en zonder commando's te ontvangen hun ingewikkelde figuren op de markt beschreven, waren in het frisse cere moniële rood gestoken. Dat was dan wel iets anders vergeleken met vorige jaren. De galapremière werd o.m. byge- woond door de minister van Defensie, mr. Visser, alsmede de vertegenwoor diger van generaal Norstad, generaal Tarver. Tal van ambassades hadden vertegenwoordigers gezonden. De heer Young, de ambassadeur der V.S. in Ne derland ,was aanwezig, evenals de am bassadeur van België, F. X. J. M. G. baron Van der Straten Waillet. Onder merkt de Nederlandse territoriale be velhebber luitenant-generaal Vlak, de adjudant-generaal van Koningin Julia na luitenant-generaal Pahud de Mor- tanges, de chef van de Generale Staf luitenant-generaal Le Fèvre de Mon- tigny, luitenant-generaal De Vries, commandant van de eerste divisie 7 de cember en de Commissaris der Ko ningin in Gelderland, mr. H. W. Bloe- mers. gevraagd voor de bezorging van Leidsch Dagblad, boven 16 jaar. Tijd van bezorging 46.15 uur. Aanmelden: Bureau Leidsch Dagblad, Witte Singel 1. Leiden. Hy voegde daaraan nog een zin toe, half diepzinnig half gekscherend: ge durende de benauwde tocht naar het podium had hy gedacht: de conventie zal de laatst overlevende tot kandidaat kiezen. Kort na het begin van de tweede vergadering maakte de delegatie van Californië bekend, dat zy zich in meer derheid voor Adlai Stevenson heeft uit gesproken. Deze kreeg van de 81 stem men Siy2 stem en Kennedy S0y. Gou verneur Brown van Californië had eer der verklaard, dat zyn delegatie in meerderheid voor Kennedy was. Kinderen van ontheemden op Houtrust (Van onze Haagse correspondent) Wat bleek en verwezen van de einde loze reis, eerst van Oostenrijk en Duits land per trein naar Arnhem, daarna per bus naar Den Haag, stapten zy voor Houtrust uit. Spraakzaam waren zy niet, deze 300 kinderen van „displaced per sons" uit Kampen in Beieren, Stiermar ken en Wenen, de naamkaartjes als een triest 6tukje levensgeschiedenis om de hals. Met wat zorgelyke blik gaven zy in de entreeruimte van Houtrust hun valies jes, rugzakken, koffertje en badtassen af en namen plaats op de klapstoeltjes In de grote hal. Daar klonk muziek over luidspreker, daar wilden fotografen plaatjes van hen maken en daar gingen zorgzame meisjes rond met flesjes limo nade en grote koeken. Zwijgend namen ze die goede dingen in ontvangst en bij sommigen daagde er iets van een glim lachje. In een ander vak van de Houtrusthal de pleegouders. Want deze vermoeide kinderen, in de leeftyd van 5 tot en met 14 Jaar, kunnen hier. dank zy de afde ling vluchtelingenhulp van de CJMV en j de medewerking van vele Nederlandse pleegouders hier zes weken vakantie doorbrengen in een welvarende, huise- j ïyke omgeving, waar de mensen zichzelf I zijn, een eigen woining hebben, kunnen eten wat zy willen en waar niets herin nert aan de grijsheid van het barakken kamp en kampbestaan. Op 19 Juli arriveert een tweede groep Het aantal vluchtelingenkinderen, dat door de zorg van CJMV-vluchtelingen- hulp in Nederland ls, zal dan ca, 450 bedragen, het dubbele van vorig jaar en een veelvoud van 26 het aantal, dat zes jaar geleden op uitnodiging van deze CMJV-afdeling naar Nederland kon ko- BROER VAN EISENHOWER WAS EEN DAG IN ONS LAND (Speciale berichtgeving) Edgar Eisenhower, de broer van de Amerikaanse president, is gistermiddag na een verbiyf van één dag In ons land met de Rotterdam vanuit de Maasstad naar de V.S. vertrokken. De heer Eisenhower, die advocaat is in Tamoca in de staat Washington had in Salzburg een congres van advocaten bijgewoond. Tegeiykertijd met Kroesj- tsjef was hij in Wenen en daar hadden persfotografen dagenlang jacht op hem gemaakt om hem samen met de Russi sche president op een foto te krijgen. Edgar Eisenhower die vergezeld was van zyn vrouw is evenals zyn broer een verwoed golver. „Mijn broer heeft mij nog nooit kunnen verslaan," zei hy. Advertentie Elastisch rijden VOOR DONDERDAG 14 JULI Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gvm. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Voor de kind. 8.40 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groente man. 9.15 Gram. 9.36 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10 50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.16 Zang recital. 11.45 Voor de vrouw. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tulnb-meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Vlooi en piano. 14.30 Licht progr. 15.00 Planoduo. 15.30 V. d. vrouw. 16.00 Tour de France. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Me- tropole-ork. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Orgel- en plano- spel. 18.45 Journ. 19.00 Gram. en Lezing over AVRO's Nationale Foto Competitie. 19.45 Gesproken brief. 19.50 Tour de Fran ce. 20.00 Nws. 20.05 Opera-conc. 21.15 Ge drukt ln Nederland, lezing. 21.30 Plano recital. 21.50 Gram. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws., beursber. en SOS-ber. 22.45 Gitaar- muz. 23.00 Tour de France. 23.10 Dagboek van een Grootvader, hoorsp. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. *KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.55 Inleiding Hoogmis. 9.00 Plech tige Hoogmis. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land, praatje. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Pianospel. 13.35 Lichte muz. NCRV: 14.00 Omr. ork. 14.50 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking, Voor de jeu 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. BINNENLAND By K.b. ls met Ingang van 1 sep tember 1960 ontheven van de functie van luchtmacht-, tevens militair attaché bij Hr. Ms. ambassade by het hof van St.- James. te Londen, de zodanig tijdelijk be noemde kolonel J. B. H. Bruinier. De assistenten van de dirigenten bU het Concertgebouworkest, de heer Peter Erös, die was uitgenodigd deel te nemen aan de „Meisterklasse van de Bayreuther Festspiele", zal op 26 Juli a.s. het Fest- 6plelorchester te Bayreuth leiden in een programma van Jeugdwerken van Richard Wagner. BUITENLAND Het grensincident van vorige maand is geen aanleiding om het vriendschaps verdrag met China te herroepen, aldus heeft de premier van Nepal, Kolrala, gis teren ln de Senaat meegedeeld. Het ge vecht, waarby een Nepals officier om het leven kwam. was een op zichzelf staand grensincident en vormde niet het bewijs voor enige Chinese bedoeling, aldus Kol rala. De minister van Buitenlandse Zaken Tslen Ji, heeft gevraagd om „onmiddellijke Tsjen Jl. heeft gevraagd om „onmiddelljke terugtrekking uit Zuïd-Vletnam van het aldaar gestationeerde Amerikaanse mili taire personeel". Het verzoek was vervat ln een brief aan premier Pham van Dong van Noord-Vletnam. Het Westduitse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft gisteren ln Bonn bekendgemaakt, dat er in de Bondsrepu bliek 14 geheime agenten, afkomstig uit Oost-Dult6land, zijn gearresteerd. De agen ten zouden voornamelijk gewerkt hebben in Frankfort. Augsburg. Saarbrlicken en Ludwlgshafen. Een Japanse walvlsvaartmaatschap- pU heeft een voorlopige overeenkomst ge tekend voor de aankoop tegen drie mil joen pond sterling van een walvisvloot van de Hector Whaling Company Limited te Londen. Het betrof de aankoop van het fabrleksschip Baleena. het koelschlp En- derby en zeven Jagers. In Little Rock zyn gisteren drie blan ken gearresteerd, die voorbereidingen trof fen om een gebouw, behorend tot een school voor negers, ln de lucht te laten vliegen. Enkele uren later werd een bom aanslag op een ander tot een schoolcom plex behorend gebouw gepleegd. De daders zijn ontkomen. De politie heeft meege deeld, dat een aantal openbare gebouwen sinds enkele dagen bewaakt wordt. Zij had kennis gekregen van een komplot om enkele panden op te blazen. In de streek van de Dode Zee, het laagst gelegen land ter aarde, zijn de laawte ujd verscheidene gasbronnen aan- f:eboord. De Israëlische „Naptha-my", die n deze streek naar olie boorde, legt zich thans toe op de exploitatie van het vrij komende aardgas. Men schat dat het aan wezige aardgas het equivalent vormt van een tien miljoen ton olie. Het gas kan gemakkeiyk geëxploiteerd worden. In Washington ls officieel bekend gemaakt. dat de B70-bommenwerper, waar van bases ln het buitenland. Het toestel zal een snelheid hebben van 3200 km per uur op een hoogte van 24.000 meter en een actieradius van 11.000 km. Het zal worden uitgerust met apparatuur om vlieg tuigen en raketten te ontwijken. Mogelijk zal het in december 1962 een Jaar later dan in de bedoeling lag zijn eerste vlucht kunnen maken, mits er voldoende geld beschikbaar is. De Amerikaanse delegatie op de con ferentie te Genéve over net staken van de kernproeven heeft gisteren een nieuw voorstel Ingediend. Dit voorstel behelst maatregelen om ervoor te waken dat het gebruik van de kernapparatuur voor het seismische onderzoek niet zal bydragen tot de ontwikkeling van wapens. De Rus Tsa- rapkln zei dat hy het voorstel aan zijn regering zal voorleggen. - Dertien personen, o.w. vrouwen en schoolkinderen werden gedood en 33 ge wond, toen een vrachtwagen met kinderen onderwyzers en ouders 20 kilometer bul ten Kandy, op het eiland Ceylon, bij het nemen van een haarspeldbocht ln een 150 meter diep® afgrond stortte. ...IT" Een Russische oceanograflsche expe ditie in het noordoostelijke deel van de Atlantische Oceaan heeft de klacht ge uit, dat zy „voortdurend het voorwerp van een ongezonde belangstelling van Amerikaanse en Canadese militaire krin gen" ls. De klacht ls vervat ln een tele gram van het vlaggeschlp van de expe ditie, aldus meldt het Rui reau Tass. Russische persbu- De Amerikaanse Bell-telefoonmaat- schappy heeft een plan uitgewerkt voor een wereld-radio- en televisienet, dat zou moeten functioneren met behulp van een vyftlgtal aardsatellleten, die op een hoog te van omstreeks 5.000 kilometer om de aarde zouden moeten cirkelen. De kosten van het project zijn begroot op 170 mil joen dollar. In de staat Assam hebben zich ln verschillende grote steden wederom on geregeldheden voorgedaan naar aanleiding van de kwestie van de staatstaal. In Jor- hat, Sibsagar en Golgahat, waar de po litie de hulp van het leger moe6t Inroepen, vielen drie doden en een twaalftal gewon den. Totnutoe bedraagt het totale aantal slachtoffers van de taalstrijd ln geheel Assam veertien. De situatie biyft gespan- Het hoofd van de repatrlerlngsdlenst van de Algerynse verzetsbeweging. SI Moestapha, neeft op een byeenkomst van de Westduitse arbeidersjeugdorganlsatle te Offenbach meegedeeld, dat zijn dienst tot dusver 3.000 leden van het Vreemde lingenlegioen, die naar de Algerynse ver zetsstrijders waren overgelopen, naar hun land heeft teruggebracht. Onder hen be vonden zich 2.500 Duitsers. De Oostenrykse regering heeft de •rotesten. welke de V.S. en de Duitse londsrepubllek naar aanleiding van uit latingen van Kroesjtsjef tijdens diens staatsbezoek aan Oostenrijk hadden inge diend. van de hand gewezen. De minister van Buitenlandse Zaken, Krelsky heeft idracht gekregen, de Amerikaanse en de ëstdultse ambassadeur mee te delen, dat de regering te Wenen geen invloed had op de redevoeringen die de Russische leider had gehouden. WOENSDAG Lage Morsweg/Damlaan: Straatpredi- klng. Open Deurwerk Herv. Gemeente. 7.30 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uurn.m. DONDERDAG Stationsplein: Strandwandeling te Noordwyk door Ned. Chr. Reisver. 7.30 uur nam. VRIJDAG BoshulzerlaanOpening St.-Antonlus- school. 3 uur nam. Don Bosco-schoolDlploma-ultrelklng. 8 uur nam. Gymnasium (Fruinlaan): Diploma-ult- relklng Genootschap „Kennis ls Macht". 7.30 uur nam. Stationsweg 43: Ledenvergadering Ka mer van Koophandel. 3 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen gemeente „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk: 10—11 uur voorm. Bijbelstudie; 11 uur voorm. ds C. Dlngemanse van Den Haag. Nieuwe Vaart: Leldse Reddingsbrigade. Prestatietocht gekleed zwemmen. 3.30 uur nam. BIOSCOPEN Lu«x£ü TT "La Paloma". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9 15 uur; zondag: 2.30 4 45 7 en 9.15 uur. Studio „Een les ln liefde". 18 laar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „En dat we toffe Jongens zyn". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo „De koe en de gevangene" A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Das blaue Meer und Du". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex „Fanfare". A.l. Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4 45, 7.15 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar Vrijdag 8 uui zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „Come Prima" (A.l.); maandag, dins dag en woensdag 8 uur: „De onoverwln- nelijken" (14 Jaarh^Zondag, maandag, NCRV: 18.00 Lichte muz. 18.15 Gewijde muz. 18.50 Rep. Eur. Oecumenische Jon geren Conf. te Lausanne. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Klassieke en moderne muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.20 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodieke parade. 22.10 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Intern. orgel- Improvisatieconcours Haarlem 1960. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 16.00-17.00 Eurovisie: Tour de France. 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Documentaire. 20.30 Interviews. 21.00 De Fluwelen Handschoen (The velvet glove), TV-spel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Cricket. 12.15 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Quizprogr. 13.40 Voordr. 14.00 Gram. 14.45 Davls-Cup. 15.00 Lichte muz. 15.45 Kritieken. 10.30 Davls- Cup en Crlcketrep. 17.00 V. d. kind. 17.55 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Gesprekken. 21.45 Cabaret. 22.15 Klankb. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Fluit en plano. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gevar. progr. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Gram. 13.30 Nws. en Crlc- ketultsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 Nws.) 15.45 Mil. ork. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagb. 16 45 Ultsl. races en dansmuz. 17.30 Nws. en pianomuz. m. comm. 18.00 Gevar. muz. (Om 18.29 Weerber., nws. en act.) 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hersengym. 20.00 Gevar. muz. 20.30 Nws. en gëvar. progr. 21.00 Vragenbeantw. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Jazzmuz. 23.30 Nws. en gevar. muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Mlddagconc. 13.00 Nws. en weer ber. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Gevar. muz. 16.05 Ork. conc. 16.30 Franse barockmuz. 17.00 Nws. 17.50 Lichte muz. 19.00 Nws. en weerber. 21.45 Nws. en weerber. 22.10 Lichte muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 14.05 Kamer muz. 16.40 Zang. 18.30 Gram. 20.05 Ork. conc. 21.35 Gram. 22.30 en 23.10 Idem. 23.53-24 00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws en weerber. 13.15 Gram. 14.00 Gram. 16.00 Koersen. 16 06 Gram. 16.50 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Boekbespr. 17.30 Gram. 17.45 Kamermuz. 18.20 Voor de sold. 18.45 Tour de France. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Hoorspel. 20.45 Belgische muz. 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Klass. muziek. 22.45 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 m. 12.02 Lichte muz. 12.30 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Belgische muz. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.07 Gram. 17.20 Oude aria's. 17.40 Gram. 18.65 Lichte muz. 19.30 Nws. 21.00 Dansmuz. 21.30 Jazzmuz. 22.55 Nws. TENTOONSTELLINGEN Hortus Botanicus: Tentoonstelling he dendaagse Nederlandse beeldhouwkunst. Lakenhal: Jan van Goyententoonatel ling (tot 27 lull) Rijksmuseum voor de geschiedenis der NatuurwetenschappenEinthovententoon- stelling. Werkdagen 10-4 uur. 's zondags 1-4 uur nam. (t.em. 31 lull). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werf park 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 2—4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl. (tot 16 oktober). Lakenhal: Verzameling dr. A. Welcker. Werkdagen 10-17 uur; zondags 18-17 uur. (Tot 27 lull). Avond- en nachtdienst der apotheken Te Lelden ls geopend de Zulder apotheek Lammenschansweg 4, tel. 23553. Bij geen gehoor by Ow bulsarts of specialist (of diens waarnemen), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 unr) a Q, 60 §aS S -S b» Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlisslngen Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven zw. bew. zzw zw. bew. zw zw. bew. zzw licht bew. zw motregen zzw geh. bew. zzw geh. bew. wzw onbew. wzw Zuid-Limburg half bew. z Helsinki half bew. z Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genéve Locarno Wenen rnnsbruck Athene Rome AJaccio Madrid 6 19 12 0 6 17 11 0 5 19 13 0 7 18 12 1 4 19 9 0.1 4 20 11 0 4 18 ID 6 4 20 10 3 4 18 10 3 4 21 15 0 6 23 13 0 1 16 12 5 6 19 - 2 18 11 3 6 21 13 6 5 18 12 11 2 19 9 0 4 20 12 4 dinsdag, woensdag 2.30 uur; donderdag Mallorca 8 u.: „The sleeping Beauty" (AJ.) 1 Lissabon 2.30 en zw. bew. geh. bew. ozo half bew. wzw zw. bew. z regen z half bew. zw half bew. wzw licht bew. zw licht bew. windstil 22 19 zw. bew. windstil 22 9 half bew. n 4 30 17 onbew. wnw 3 22 12 licht bew. zw 3 22 10 half bew. w 6 16 10 onbew. windstil 19 10 licht bew. windstil 20 8 onbew. o 2 23 11 regen wnw 4 21 13 zw. bew. windstil 14 10 onbew. wnw 2 24 onbew. windstil 30 15 onbew. no 2 28 13 zw. bew. windstil 30 18 onbew. n 3 28 14 onbew. n 6 26 16

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2